Sparta bulkt van vertrouwen GA Eagles straft hoogmoed AZ'67 af PSY vernederd door productief Haarlem Intimidatie-voetbal laf Twente èn arbiter kosten Ajax zege.... Zege bij Feyenoord loon voor lef en karakter Bayeni M. alleen aan kop DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1981 SPORT HAARLEM (GPD) - Een voor sprong van drie doelpunten is voor Haarlem maar net voldoen de geweest om voor een verras sing te zorgen tegen PSV. De ploeg van trainer Hans van Doorneveld, die in de eerste drie wedstrijden als gevolg van im- produktiviteit maar eenmaal tot scoren wist te komen, haalde nu viermaal doeltreffend uit. In het laatste halve uur bleek het in de eredivisie debuterende Haar lem echter de grootste moeite te hebben om de zelfbeheersing en het geloof in eigen kunnen te handhaven, waardoor PSV de schade uiteindelijk kon beper ken tot 4-3. De zo moeizaam op gang gekomen wedstrijd werd daardoor voorzien van een zeer spectaculair slot. Een flink deel van het anders zo bezadigde pu bliek van Haarlem, dat met 7500 mannen en vrouwen was opge komen, stond op de banken om de ploeg over de eindstreep te schreeuwen, hetgeen met er.ig fortuin lukte. Kort voor tijd mis te invaller René van de Kerkhof namelijk een ideale kans om als nog voor een gelijkspel te zor gen. Een gelijke stand zou overigens het beeld van deze wedstrijd vol ledig hebben vertekend. Hoewel het minder sterk speelde dan bij de drie voorgaande gelegenhe den tegen Sparta. FC Groningen en NAC was Haarlem vooral voor rust veel beter dan PSV dat niet kon aantonen waarom het zoveel vertrouwen geniet van bondscoach Kees Rijvers. De enige kandidaat-internationaal die wel voldeed was Willy van de Kerkhof, als middenvelder meestal de gevaarlijkste aanval ler. Hij zorgde in de 16e minuut' na rust ook voor het eerste tegen doelpunt van PSV, door de bal vanuit stilstand vanaf de vleugel in de uiterste bovenhoek van het doel te schieten. Aangezien Haarlem toen al tot 3-0 was weg gelopen .werd die treffer be schouwd als een troostprijs voor het tot dat moment vernederde Eindhovense team. Temeer daar Haarlem tot dan toe veel beter had gevoetbald, veel meer kan sen had gekregen en terecht via Bockling. Van Leen en een schit terend diagonaal schot van rech tervleugelverdediger Masefield krachtig was gedemarreerd. In de 70e minuut reageerde Geels veel sneller dan Huyg bij een cor ner van Willy van de Kerkhof en vijf minuten voor tijd maakte de Haarlemmer zijn faam tegen zijn stadgenoten andermaal waar. Al leen omdat Gullit de beide acties van Geels met een doeltreffende kopbal onderbrak kon het plot seling hypernerveuze Haarlem toch naar winst afwikkelen. ENSCHEDE (GPD) - In tenmin ste een opzicht vormde de Aja- cieden gisteravond na de met 2-1 verloren competitieséance tegen FC Twente een hecht front. Hun trainer Kurt Linder voorop he kelden zij unaniem de arbitrage van Jan Keizer, die niet alleen onvoldoende optrad tegen het in timidatievoetbal van met name Aad Kila, maar in Amsterdamse ogen bovendien een glaszuivere treffer van Tscheu la-Ling annu leerde. FC Twente-trainer Rob Groener bekende naderhand eerlijk dat Feyenoord heeft aangetoond hoe dit Ajax bestreden moet worden. Hij schaamde zich er niet voor de Rotterdamse speelwijze te heb ben gecopieerd. "Geef je deze ploeeg ruimte, zoals Willem II en Werklust beloond: 3—1 ALKMAAR (GPD) - Hoogmoed komt voor de val. En dus ging AZ'67 op de vierde competitiedag al onderuit. Een wat vreemde gewaarwording in het Alkmaarse kamp van de landskampioen. Vreemd, omdat vorig seizoen slechts eén keer een competitie- nederlaag geincasseerd moest worden. Tegen Ajax nog wel. De club die dit keer met de eer ging strijken heette geen Ajax. Maar doodgewoon: Go Ahead Eagles. En zeker niet onverdiend. Topscorer Kees Kist brengt AZ'67 op gelijke hoogte met de Eagles(l-l). Qua snelheid en spelopvatting torenden de Deventenaren echter ver boven de landskampioen uit. De 1-3 overwinning voor de Deven- ter-ploeg was tenslotte het resul taat van een betere spelopvatting en het aan de dag leggen van een portie werklust. Zo subliem als de landskampioen uit Alkmaar afgelopen zaterdag in Eindhoven PSV had bestreden, zo ongeinte- resseerd werd Go Ahead Eagles benaderd. Die instelling en het gebrek aan de juiste concentratie - de afgelopen dagen was er ten slotte meer gesproken over het Nederlands elftal en bondscoach Kees Rijvers dan over het duel voor de broodheer tegen Go PEC hebben gedaan, dan kan Ajax verschrikkelijk goed voet ballen". De manier waarop de eerste FC Twentse treffer halverwege de eerste helft tot stand kwam. kon al evenmin genade vinden in de ogen van de Ajacieden. Naar het oordeel van Boeve zou Sanchez Torres een overtreding tegen over hem hebben begaan alvo rens hij de bal met een gave lob over doelman Schrijvers in het Amsterdamse doel werkte. Kei zer bleef ook nu stoicijns kalm en trok zich al evenmin iets aan van de ongegeneerde protesten van Jansen en Lerby. Pal daarop miste Kieft een unieke mogelijkheid om de gelijkmaker te produceren, welk voorbeeld onmiddellijk werd nagevolgd door Bleuming. Nadat Gritter. de uiterst koelbloedige vrije verde diger van FC Twente, de Ensche- ders nogmaals voor de gelijkma ker had behoed, sloeg op slag van rust het noodlot voor Ajax andermaal toe. Nu was het Dil- ling, de vervanger van de zieke Jol. die een ziedend afstandschot via de onderkant van de lat ach ter Schrijvers zag verdwijnen: 2-0, Ahead Eagles - leidde uiteinde lijk tot een dikverdiende over winning voor de formatie uit de koekstad. Go Ahead Eagles legde veel meer agressie in het spel. Won op pun ten ook de taktische tweestrijd tussen Kessler en Maaskant en trachtte bovendien AZ in de ope ningsfase al de stuipen op het lijf te jagen. „Als we na vijf minuten tegen een 0-3 achterstand hadden aangeke ken was ik niet veibaasd ge weest", zo concludeerde AZ-trai- ner Georg Kessler later. Tot zyn Na de rust weigerde FC Twente ca tegorisch nog enig risico te ne- Ajax daarentegen viel aan met de moed der wanhoop, maar zonder veel overtuiging. Dat Olsen in de voorlaatste minuut alsnog een bres kon slaan in de Twentse ver dediging was louter een gevolg van de verminderde concentratie bij de Twentenaren, van wie de meesten uit pure vermoeidheid op hun tandvlees liepen. Het laatste woord was andermaal aan Jan Keizer, die in blessuretijd de gelijkmaker van Kieft annuleer de wegens een overtreding van Ling die aan deze treffer vooraf ging. Toen kon de Volendammer helemaal geen goed meer doen de ogen van Ajacieden. ROTTERDAM - Bert Jansen had het voorspeld. "Als we Feyenoord achterin vastzetten, hebben we een beste kans", had Sparta's geroutineerde vleugelverdediger voor de mid- weekse derby in de Kuip georakeld. "In de defensie is die ploeg kwetsbaar. Om daarvan te profiteren, zullen we met vier spitsen moeten gaan spelen". Het leek een uiterst gedurfd plan, maar in de beginfase van de competitie gaat Sparta- trainer Barry Hughes op tactisch gebied niets te ver om zijn woorden ("Ik wil nóóit meer onderin voetballen") kracht bij te zetten. Zijn inspirerende durf om daadwerkelijk een massaal aanvalsconcept te ontwerpen èn te laten uitvoeren, werd ten slotte royaal beloond. Zelfs van een onverdiende 2-0 pauze-achterstand trok zijn team zich niets aan en in de tweede helft van de boeiende Rotterdamse botsing werd de grote broer niet alleen achter haald, maar zelfs weggespeeld en vernederd. Sparta maakte met een sensationele 4-2 zege het rijtje surprises op een avond vol verrassingen compleet. Volkomen verdiend, want de Kas teelheren maakten de voetbal lers van Feyenoord gisteravond tot hun lijfeigenen op de onder delen bravoure, doorzettingsver- Steve Ovett: wereldrecord op bestelling KOBLENZ (ANP) - Sommige atleten lopen wereldrecords op bestelling. In de twee strijd Coe—Ovet't was het gis teravond in Koblenz de beurt weer aan Steve Ovett. Een week geleden had Sebastian Coe in Zürich de mijl in 3 mi nuten 48,53 seconden gelo pen, zijn landgenoot en te genvoeter Ovett had bij idea le weersomstandigheden in het Westduitse Rijnstadje dertien-honderdste seconde minder nodig. Het was de vierde keer dat één van deze Britten het wereldrecord over de 1609 meter geduren de de laatste twee jaar scher per stelde. Ovett, 25 jaar en tijdens de olympische spelen van 1980 te Moskou winnaar van de 800 meter, had op de streep een voorsprong van bijna zes seconden op nummer twee, de Amerikaan Craig Maback. Derde werd Tom Byers uit de Verenigde Staten. ïn het uit verkochte stadion van Ko blenz (22.000 kijkers) werd de eerste ronde onder leiding van Bob Benn in 55,63 secon den afgelegd. De Brit loodste Ovett ook langs de 800-meter passage. Met 1.53,59 was een ideaal tempo gemaakt. Drie honderd meter lang nam de Amerikaan James Robinson de leiding en vlak voor het in gaan van de laatste ronde nam Ovett de kop over. Bij het 1200-meter punt werd 2.50,62 genoteerd. Ovett bleek nog voldoende reser ves te hebben. Als het ritme niet doorbroken wordt is nu weer de beurt aan Sebastian Coe die morgen in Brussel voor de Gouden Mijl start. Ovett behoort in Brussel niet tot het deelnemersveld. mogen en mentaliteit. In de triomfantelijke woorden van Hughes werd naderhand het gro te verschil getypeerd. "Wij ble ven vechten toen we op achter stand werden gezet", blikte de entertainer onder de Nederland se oefenmeesters tevreden achterom, "Feyenoord klapte volkomen in elkaar op het mo ment dat wij terugkwamen. Een broos geheel, dat ploegje"- De minzame karakteristiek van de overwinnaar, zei eigenlijk alles over de tegenstander. Feyenoord heeft nog steeds zijn draai niet gevonden in de nog maar zo kort lopende voetbaljaargang en als het zo doorgaat zal het die voor lopig niet vinden ook. Een paar excuses waren uiteraard wel voorhanden. Zo miste de sta dionformatie een paar belangrij ke krachten. De Westduitse spits Kaczor staat zeker een maand buitenspel,met een zware knie blessure en centraal verdediger Nielsen tobt met een ernstige en kelkwetsuur. De ziekenboeg werd gisteravond nog verder ge vuld met de komst van André Stafleu. De Leidschendammer, die ditmaal als libero optrad, ver stapte zich en scheurde een dij- beenspier. Dat gevoegd bij de schorsing die Van Hanegem te wachten staat en de twee WK- kwalificatie wedstrijden die Je- liazkov in november voor Bulga rije moet spelen op competitie- dagen, maakt dat de toekomst er voor Feyenoord niet bepaald zonnig uitziet. Zeker niet na de diepe knauw van gisteravond die werd uitgedeeld door een Sparta, dat op papier evenmin compleet kon worden genoemd. Met Van Gaal (gebro ken ellepijp) en de geschorste Robinson ontbraken in het hart van de verdediging twee vaste krachten. In tegenstelling tot de partner bekommerde de forma tie van Hughes zich echter nau welijks om de absentie van die basisspelers. Dat feit werkte zelfs eerder inspirerend, "omdat alle jongens heel gretig willen knokken voor hun plaats". Die vechtlust, gekoppeld aan het zelfvertrouwen dat "enorm was gegroeid door de 2-2 tegen AZ '67 maakte van Sparta een hecht geheel dat bereid was opnieuw te avonturieren. Hughes had daartoe hetzelfde sys teem gedicteerd als een week eerder tegen de regerende Alk maarse kampioen. Holverda en Loggie moesten in het centrum van de aanval Stafleu en Balke- stein "vastzetten", Meijer en Lengkeek moesten datzelfde doen met Wijnstekers en Brard. In balbezit beschikte Sparta op die manier over vier spitsen, die uiterst gemotiveerd en agressief te werk gingen. Bruisend van de ideëen maakte het team het spel dan ook en zelfs twee zware te genslagen konden het moreel niet ondermijnen. Hoewel zowel de eerste treffer van Jacobsen (na een schot op de paal van Van Deinsen, 23ste mi nuut). als het penalty-doelpunt van Vermeulen (doelman For- mannoy 'zou' Jacobsen onderuit hebben getrokken rond de 39ste minuut) in de categorie "lullige goals" moest worden gerang schikt, bleef het geloof in eigen kunnen nadrukkelijk aanwezig. "In de rust zat niemand over die achterstand in", aldus Bert Jan sen. "We wisten allemaal dat we de partij nog zouden gaan pak ken" Ook Feyenoord voelde dat aan. Al thans. volgens trainer Jezek. "Het beeld werd voor rust verte kend door de cijfers", wist hij na derhand, "maar ik zag toen al aankomen dat het fout zou gaan. Bij Sparta dekte iedereen conse quent. bij ons deden maar een paar spelers hun werk naar beho ren. De rest liet het afweten, ver gat gewoon te voetballen. Na de Johnny Jacobsen zal Feyenoord tegen de verhouding i Sparta-defensie. Bert Jansen (achtergrond) kan daar r rust leidde dat tot desorganisatie en chaos". De Tsjech zelf werkte het mede in de hand. Hij liet de uitgeputte Groenendijk in de kleedkamer (Van Til was zijn vervanger) en schoof naast Jacobsen en Ver meulen, de Bulgaar Jeliazkov als derde echte spits naar de aanval. De enige Feyenoorder met wie Sparta voordien nogal eens moeite had gehad in de positie dekking op het middenveld ver dween daardoor in de manbewa king bij Van Tiggelen en in de anonimiteit. Bovendien had het als consequentie dat de Spartaan zich meer met het opbouwende werk kon gaan bemoeien. Waar Groenendijk zich als hangende rechterspits de longen uit het lijf had gelopen om tegenstanders af te stoppen, daar verdedigde Je liazkov zoals gewoonlijk geen meter mee. Van Tiggelen kon daarvan geregeld profiteren. Optimaal zelfs in de zestiende mi nuut na de pauze. Op een voorzet van Meijer, zelfs hij kwam er zeer goed uit. kopte Van Tiggelen fraai de 2-1 binnen, waarmee hij tekende voor Sparta's 1500ste competitiegoal sinds de invoe ring van het betaalde voetbal. Het was de stimulans die zijn col lega's nodig hadden. Nog geen twee minuten later liet Holverda zijn opponent Stafleu (hij werd direct ingewisseld voor Troost) stilstaan op weg naar de knap ge vonden 2-2 en het privé-feestje van de Leidenaar leek geheel ge slaagd toen hij opnieuw scoorde. Arbiter Weerink. die alleen al leen Chris Dekker bekeurde met een gele kaart, streepte de goal echter door vanwege buitenspel. Terecht, overigens Sparta liet zich er niet door afrem men. Lengkeek en Loggie onder streepten met twee gave doel punten in de slotfase het karak ter van het elftal. De eerste winst in de Kuip "sinds zestien jaar "(Holverda) was dan ook een te rechte beloning Het werd uit bundig gevierd "In de kleedka mer leek het wel of we kampioen geworden waren", aldus Holver da. Een deur verder was de stemming ver beneden Rotterdams peil. Feyenoord kon zich daar in ge- moede afvragen waar het heen moet. nu het andermaal zo op zichtig met zichzelf worstelde en gewoon kracht tekort kwam. Vooral op het middenveld, waar de kwaliteit van Van Hanegem geweld werd aangedaan in de 251ste wedstrijd die hy voor de Kuipclub speelde. Doordat hij maar één echte werker naast zich had, in de persoon van Van Dein sen, moest de Kromme weer zelf gaan buffelen, zodat hij aan op bouwen en spelbepalen opnieuw niet toekwam "Ik vind ze zwakker dan vorig sei zoen", concludeerde Bert Jansen zonder schroom. "Ze hebben te weinig loopvermogen op het middenveld. Feyenoord is echt geen ploeg meer om ontzag voor te hebben Dat wisten we vooraf al en dat is er uitgekomen ook PAUL DE TOMBE opluchting was het bij één treffer tin de 2e minuut van de voet van Voskamp) gebleven als gevolg van het chaotisch verdedigen van AZ'67 waar Go Ahead Eagles in feite onvoldoende van profi teerde. Hovenkamp bewees, dat bondscoach Kees Rijvers het bij het rechte eind heeft wanneer hij de vleugelverdediger niet kan gebruiken voor het kwalificatie duel tegen Ierland omdat hij in de mandekking niet kan functio neren. Hazclhekke, zijn directe tegenstander, kreeg de ruimte van Hovenkamp en benutte die, ook al omdat Van Kooten heel slim Spelbos uit het centrum van de defensie naar het middenveld trok en daarmee gaten creerde voor Hazelhekke en Smit. Twintig minuten had AZ nodig om zich te wapenen tegen die strijd wijze. maar zelfs in balbezit le verde de ploeg een weinig spran kelende prestatie Slechts een maal werd het aanbod aan kan sen doeltreffend afgerond Uit een spelhervatting. De hoek schop van Jonker werd door Spelbos voor de voeten van Kist gekopt die doelman Endeman kansloos liet. Go Ahead's antwoord kwam twee minuten later. Via Jo Korver, die een nieuw misverstand by Reyn- ders zag aankomen en Treytel daarop kansloos liet Onmachtig viel AZ'67 aan, creerde welis waar kansen, maar moest consta teren dat Tol en Kist onvoldoen de bij de les waren om te scoren. Zelfs Franz Oberacher. de voor Kurt Welzl aangetrokken Oos tenrijker. mocht zijn entree ma ken in de Alkmaarse hoofd macht. Na wat aardige bewegin gen in de openingsfase van de tweede helft verviel ook hy naar een bedenkelijk niveau. De Deventer-ploeg voerde achttien minuten na de hervatting via Ha zelhekke op aangegeven van in ternational Van Kooten de score op naar 1-3, en dus kon alleen AZ zichzelf verwijten maken. „We hebben de overwinning op PSV verkeerd gebruikt en dat kunnen we alleen onszelf aanrekenen", stelde Kessler later. Maar ook hij kon er niet omheen, dat Go Ahead Eagles op snelheid ver diend had gewonnen. Verdiend, omdat het beter voetbalde dan de landskampioen en die ploeg bestreed met het sterkste wapen van die landskampioen van vong jaar zelve: beweging. MUNCHEN (ANP) - Na vier speeldagen gaat kampioen Bayern München alleen aan de leiding van de hoogste afdeling van het Westduitse voetbal De Beierse ploeg zegevierde giste ren met 2-1 bij Fortuna Dussel- dorf en werd daarmee de enige club in de Bundesliga dat nog geen punt verloor Bayern Mun- chen wordt gevolgd door een kwartet verenigingen DM punten. VFL Bochum leed een verrassende nederlaag tegen Bundesliga-debutant Darmstadt. Een dag tevoren moest ook VFB Stuttgart (tegen 1. FC Kaïsers- lautern) de eerste nederlaag in RWDM is op de tweede speeldag in de Belgische competitie uitste kend van start gegaan. Na het uitgestelde duel tegen Beerschot behaalde de Brusselse formatie op eigen veld de volle wi: J tegen Club Brugge, het drastisch vernieuwde elftal waar Spitz Kohn de trainersstaf in handen houdt. Door Nico Jansen en Franky Van der Eist nam RWI'M een aangename voorsprong: 2-0. Nog voor rust halveerde De- bougnoux de achterstand. Na de pauze werd de strijd vinniger RWDM was de anvallende ploeg, club Brugge de counterende In de stand kwam geen wijziging Anderlecht kwam by dc tweede Bruggelsc club. Cerkel tot winst. Maar verdiend was de ze ge allerminst. De landskampioen speelde Ivic-voetbal. Konse kwent verdedigen met driekwart van de ploeg en met snelle uitval len tot scoren komen I)- IH n Brylle maakte zo n uitval in de 16e minuut .i! 11 Orkel mocht daarna het initiatief nemen en kwam in de 33e minuut door een blunder van Anderlecht-doel man Munaron op gelijke hoogte via Behcvdt: 1-1. Drie minuten voor het eindsignaal bracht in ternational Cluytens schutter Geurts m stelling. Die maakte zyn reputatie waar en bezorgde Anderlecht tegen alle verhoudin gen in de overwinning 1-2 De Franse titelhouder St-Etienne kwam op eigen veld in het eerste voorrondeduel tegen Dinamo uit Oost-Bcrlyn niet verder dan een gelyk spel: 1-1 De ontmoeting werd bijgewoond door 15 000 toeschouwers.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11