LEIDSCH DAGBLAD Angola mobiliseert leger weer Lubbers komt met eisen Van Agt lillik' Politieonderzoek heroinehandel in kliniek Verliezen Estel worden geringer Proces om pensioen geld terug te eisen Dreigende oorlog met Zuid-Afrika Wat deed WD-top in Oegstgeest? i Opnieuw onderhandelen Geen geld meer voor isolatie-leningen' ENSDAG 26 AUGUSTUS 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36559 <r*--ri scteur G. Koopman >!dredacteur A.A.M Schuurmans •hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Btreau W«e Sngei t Voor tel TO W coWon EN HAAG (GPD) - Het Amblena- rencentrum bereidt een proces voor tegen het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds om pen sioengeld op te eisen dat volgens het centrum ten onrechte is inge houden. Het gaat om zo'n 400.000 ambtenaren. ambtenarenpensioenen zijn be trokken bij de bezuinigingsmaat regelen die ook de ambtenaren salarissen hebben getroffen, at is echter volgens het Ambtena- rencentrum gebeurd op grond van circulaires die daarover zijn rondgegaan. Dat is echter niet voldoende. De verlaging kan pas ingaan als de regering er een al gemene maatregel van bestuur over heeft uitgevaardigd en in het Staatsblad heeft laten ver schijnen. *Iu is het niets bijzonders, dat al gemene maatregelen van be stuur veel te laat verschijnen en ondertussen gehandeld wordt alsof zij er al waren. Niemand zal er ook bezwaar tegen hebben zo lang het om verhogingen van sa larissen of pensioenen gaat", zo egt het Ambtenarencentrum. „Maar nu het om een verlaging gaat, is men op zijn minst ge neigd na te gaan of het formeel allemaal wel in orde is", aldus de leider van de bond, dr. H. Roefs. ij meent de huidige situatie te kunnen vergelijken met een maatregel van drie jaar geleden die toen door het Nederlands Ge nootschap van Leraren, waarvan hij toentertijd voorzitter was, werd bestreden. Die maatregel had tot gevolg dat veel leraren er inkomen bij inschoten. Het Genootschap spande een geding bij de Centrale Raad van Be roep en kreeg gelijk. Het ministe rie van onderwijs moest aan de leraren enige miljoenen uitbeta len. ij het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds liggen al wat be zwaarschriften van individuele gepensioneerde ambtenaren te gen de korting die op hun pen sioenuitkering is toegepast. Maandag zal het bestuur van het Ambtenarencentrum beslissen welke procedure precies zal wor den gevolgd. Mocht het centrum gelijk krijgen, dan zal het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds vele miljoenen guldens alsnog moeten uitbetalen. Doodgeschoten delinquent zou cocaine en prostituees hebben binnengesmokkeld UTRECHT (GPD) - De rijksrecherche stelt een onderzoek in naar de gang van zaken in de Van der Hoevenkliniek. In deze Utrechtse inrichting voor geestelijk ge stoorde gedetineerden zou de onlangs door zijn ex-vrouw in Utrecht doodge schoten Hagenaar Willem S. in cocaine en heroine hebben gehandeld. Ook zou er sterke drank naar binnen zijn gesmok keld en zouden prostituees op bezoek zijn geweest. Verder zou S. een week lang een vuurwapen in zijn kamer hebben verbor gen. De Utrechtse officier van justitie mr. A. Herstel heeft desgevraagd het onderzoek van rijksrechercheurs naar de praktijken van S. bevestigd. Van de zijde van de Van der Hoevenkliniek is het onderzoek ont kend noch toegegeven. Of S. inderdaad de huisregels heeft overtreden en van het verlof tijdens de weekeinden misbruik heeft gemaakt wil de staf van de kliniek niet zeggen. „Het is niet de bedoeling dat wij over het privéleven van patiënten me dedelingen naar buiten doen", aldus voorlichter mr. drs. J. R. Niemantsver- driet van de inrichting. Willem S. is achttien maanden in de kliniek behandeld. Wegens handel in heroine was hij drie jaar geleden door de Haagse rechtbank tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld. Omdat hij tijdens zijn deten- gen gedragsafwijkingen vertoonde be sloot de districtspsychiater hem naar de psychiatrische observatiekliniek (POK) in Utrecht te verwijzen. Van daaruit werd S. voor behandeling naar de Van der Hoe venkliniek overgeplaatst. Op 2 juni van dit jaar schoot de ex-vrouw van S. haar ex-man twee kogels door het hoofd. Samen met een huisvriend wa ren ze m een auto op weg naar het acade misch ziekenhuis in Utrecht om er de uit slag van een medisch onderzoek te horen. Van de kliniek had S. verlof gekregen sa men met zijn ex-vrouw naar het zieken huis te gaan. Tijdens de verhoren van de vrouw in de Bijlmerbajes vertelde zij tegen recher cheurs van de Utrechtse politie wat S. al lemaal in de kliniek had uitgehaald. De Utrechtse politie rapporteerde dit. hield het rapport uit de publiciteit, maar liep er wel mee naar justitie. Op grond van deze gegevens schakelde de Utrechtse hoofd officier van justitie mr G H C van Dij ken via de procureur-generaal in Amster dam de rijksrecherche in De vrouw heeft overigens ook verklaard dat de doodgeschoten heroïnehandelaar een reeks moorden op zijn geweten had. Dat heeft ook een vroegere huisvriend van S., die in '73 faam verwierf als Neder lands worstelkampioen, bevestigd. 24 PAGINA'S i i - 1 i JOHANNESBURG (GPD) - Angola heeft Zuid-Afrika gis teren met een oorlogsverklaring gedreigd, wanneer Zuidafrikaanse troepen op Angolees grondgebied blij ven opereren. In een telegram aan VN-secretaris-generaal Kurt Wald- heim protesteert de Angolese regering tegen een inval van twee Zuidafrikaanse tankkolonnes, die gisteren zou hebben plaatsgevonden. De Angolese president Dos Santos verklaarde gisteravond dat zijn land algehele mo bilisatie heeft aangekondigd als antwoord op de Zuid afrikaanse inval. Farah Fawett, een ran de meest bekende "an gels" Doek valt over Charlie's Angels Iraanse studenten Nederland uitgezet OEGSTGEEST - Wat deed de VVD-top in het gerenommeerde restaurant de Beukenhof in Oegstgeest? Een aantal demissionaire VVD-ministers en staatssecretarissen het zich de maaltijd daar goed smaken. Of de politieke ontwikkelingen ook zo goed in de smaak vielen is de vraag. Zowel de Rijksvoorlichtingsdienst als de voorlichtingsdienst van de frac tie van de VVD konden of wilden geen mededelingen doen over deze 'geheimzinnige' bijeenkomst buiten het Haagse gezichtsveld. Ook de voorlichter van economische zaken wist niet wat 'zijn' minister van Aardenne daar deed. Buitenlandse zaken kon een tipje van sluier ont hullen. De VVD'ers wilden onder elkaar over de begroting praten. Be halve het diner heeft in elk geval ook het bestek de nodige aandacht gekregen. De VVD-voorlichter sprak van een 'bestekbespreking'. DEN HAAG (GPD) - CDA-onderhandelaar drs. Ruud Lubbers heeft vanmorgen een eerste gesprek gehad met infor mateur prof. De Gaay Fortman. Lubbers heeft aangekondigd dat hij zal vasthouden aan de vorige week door de toenmalige onder handelaar Van Agt uitgesproken eis van nieuwe onderhandelin gen over het regeerakkoord. De PvdA liet overigens gisteravond nogmaals weten dat verder on derhandelen geen zin heeft. De CDA-fractie sprak gisteren met algemene stemmen uit dat Van Agt het beoogde kabinet met PvdA en D'66 moet gaan leiden. Lubbers verklaarde na afloop van een vergadering van het alge meen bestuur CDA-bestuur dat hij niet beschikbaar is voor het premierschap als Van Agt uitein- Wolkenvelden Wolkenvelden en bijna overal droog. Minimumtemperatuur omstreeks 12 graden, middagtemperatuur rond 20 graden. Matige noordwestenwind.. (Opgemaakt om 11.15 uur). 27 augustus 1981 Zon op: 06.42, onder: 20.39 uur. Maan op: 03.48. onder: 19.51 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 1.59 en 14.41 uur, laagwater 10.14 en Een centrum-links kabinet blijft voor de CDA-fractie het eerste doel. Ook het algemeen bestuur van het CDA sprak zich gister avond in die zin uit. Beide orga nen betreuren in hoge mate het besluit van Van Agt om zich terug te trekken als fractieleider, maar zij stelden zich ook eensgezind op achter de nieuwe onderhande laar, Lubbers. Nieuwe opleiding voor motorrijder DEN HAAG (GPD) - De opleiding van motorrijders wordt in een nieuw jasje gestoken. Daarbij zal het zelfstandig oefenen worden beperkt, en alleen nog maar mo gelijk zijn na een gedegen voor opleiding. Een werkgroep bij het ministerie van verkeer en water staat bereidt dit voor. De meeste motorrijders bereiden zich nu nog zelfstandig op het rij examen voor via een voorlopige oefenvergunning, die op aan vraag te krijgen is. Het initiatief heeft alles te maken met de zorg over het toenemende aantal ongevallen waarbij met name jeugdige motorrijders be trokken zijn. In CDA-kring is al gesuggereerd dat oud-fractieleider Van Agt persoonlijk liever ex-informateur drs. Jan de Koning als onderhan delaar had gezien. Of er een brief met een dergelijke inhoud be staat. wilde Lubbers echter „be vestigen noch ontkennen". Het voorstel zou Van Agt maandag, in diens gesprek met Lubbers en partijvoorzitter Bukman, al uit het hoofd zijn gepraat, omdat de fractie dat nooit zou acceptere- Het algemeen CDA-bestuur sloot zich gisteravond in Utrecht bij de lijn van de fractie aan. Het sprak zijn vertrouwen uit in de nieuwe onderhandelaar Lubbers. „Met het oog op het landsbelang blij ven wij hameren op een snelle totstandkoming van dit beoogde kabinet onder leiding van Van Agt" aldus voorzitter Bukman. Waarschijn .jK zal de CDA-fractie morgen, in de volgende vergade ring, Lubbers eveneens aanwe zen als nieuwe fractievoorzitter. De fractie eiste gisteren dat er dui delijkheid ontstaat over de so ciaal-economische afspraken, en de consequenties voor het beleid VOOT 1982. Ook vindt de fractie dat in het nieuwe regeerakkoord meer rekening moet woraen ge houden met de adviezen op dit gebied van De Nederlandsche Bank, het Centraal Planbureau en de sociale partners. (Zie verder pagina 7) TNO: "Geen gebouwen geen schade' DEN HAAG (GPD) - Rap porten bevatten soms merkwaardige conclusies. Dat geldt zeker voor het TNO-rapport over de risi co's van ondergrondsepijp leidingen voor het trans-j port van gevaarlijke stof fen. In het lijvige rapport dat in op dracht van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland werd gemaakt staat bijvoor beeld dat er bij explosies geen schade aan gebouwen zal ontstaan, als die gebou wen er niet zijn. "De kans er op is dan dus nul", conclude ren de wetenschappers van TNO. Zijn er wel gebouwen, dan kan er bij een explosie wel schade optreden, veronderstelt TNO. In het telegram aan de VN wordt gezegd dat de „Zuidafrikaanse provocaties" kunnen leiden tot „individuele of collectieve zelf bescherming tegen militaire aan vallen", zoals voorzien in het VN- handvest. In Zuid-Afrika werd dit direct uitgelegd als een drei gement om de in Angola gesta tioneerde Cubaanse troepen (rond 200.000 man) by het con flict te betrekken. De Zuidafrikaanse legerautoritei- ten hebben de inval in Angola niet direct toegegeven. Maar in een reactie op het Angolese tele gram aan Waldheim werd wel ge zegd, dat het gaat om een gebied waar „geregeld militaire opera ties tegen de SWAPO worden uitgevoerd. Bij die acties wordt indien nodig de grens met Ango la overschreden", aldus een le- gerwoordvoerder. Er zijn aanwijzingen dat Angola een terechte klacht heeft inge diend bij de VN. Volgens een woordvoerder van de in Namibië gelegerde Zuidafrikaanse strijd krachten werd gisteren al het burgerluchtverkeer boven het aan Angola grenzende Ovambo- gebied in Namibië verboden. De vliegbasis Ondangwa in Ovam- boland werd zaterdag voor al het burgerluchtverkeer gesloten. Een landingsstrip bij Ruacana aan de Angolese grens werd eveneens tot verboden gebied verklaard. Als reden werd opge geven „intensief luchtverkeer in verband met militaire oefenin gen in het gebied". Gebombardeerd Volgens de Angolese regering zyn aan de Namibisch-Angolese grens ruim 45.000 Zuidafrikaan se soldaten gestationeerd. Maandag zijn twee tankkolon nes. waarvan een bestond uit 32 tanks en 82 andere legervoertui gen. meer dan 150 kilometer op Angolees gebied doorgedrongen. De kolonncs kregen luchtsteun van Mirage-jagers. Na hevige ge vechten met het Angolese leger zou de opmars tot staan zijn ge bracht. Over een terugtrekking werd niets gemeld. Eerderal had de Zuidafrikaanse luchtmacht twee steden, op 200 en 300 kilo meter van de grens, gebombar deerd. Daarbij zouden 45 doden zijn gevallen, aldus de Angolese verklaring Sinds Zuid-Afrika dit voorjaar een eind maakte aan de Geneefse on derhandelingen over de onafhan kelijkheid van Namibië (het vroegere Zuid west-Afrika), zijn de militaire acties tegen de Na- mibische onafhankelijkheidsbe weging SWAPO opgevoerd. De SWAPO-guerrilla's opereren vanaf Angolees grondgebied In de grensstrook tussen Namibië en Angola verblijven bovendien duizenden Namibische vluchte lingen. die door Zuid-Afrika als SWAPO-aanhangers worden be schouwd. Fruitvlieg zaait paniek in VS Massale ontslagen in VS NlJMbutN (ANP) De uitkom sten van Estel (Hoogovens- Hoesch) m het tweede kwartaal van 1981 zijn minder ongunstig geweest dan in het eerste kwar taal van dit jaar. Het verlies voor belasting bedroeg 197,1 min. te gen 243,7 min. in de eerste drie maanden. Ook het bedrijfsresul taat vertoonde een verbetering en wel van - 123,6 min. in het eerste kwartaal tot - 74.7 min in het tweede kwartaal, zo blijkt uit het kwartaalbericht De omzet in het tweede kwartaal bedroeg 3.549,2 min. en was daarmee 8,7 pet. hoger dan in het eerste kwartaal. Ook de produk- tie van ruwstaal vertoonde een stijging en wel van 2.368 000 ton in het eerste tot 2 654 000 ton in het tweede kwartaal. Voor walse- ryprodukten waren deze cijfers respectievelijk 2.084 000 ton en 2.137.000 ton (plus 2.5 pet.). De verbetering is geringer dan bij de publicatie van het eerste kwartaalbericht werd verwacht. De voornaamste oorzaak hiervan is de koersstijging van de dollar. Daardoor stegen niet alleen de kosten van de in deze valuta aan gekochte grond- en hulpstoffen, maar ook van die grondstoffen, brandstoffen en energie waarvan het prijsniveau in sterke mate door het niveau van de dollar koers wordt bepaald. Bezetting opgeheven AMSTERDAM (ANP) - Dr bezet- ters van het inschyvingsbureau van de universiteit van Amster dam hebben hun actie vandaag beëindigd omdat twee van de ei sen werden ingewilligd. De be zetting begon maandagmorgen uit protest tegen de verhoging van het collegegeld "De m- schryftermyn is verlengd met één maand en het college van be stuur is bereid om samen met ons naar de tweede kamer tb gaan om daar verder te praten over het verhoogde collegegeld", aldus de actievoerders. LEIDSCH Cl DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste V) DEN HAAG (GPD) - Er is geen geld meer beschikbaar voor njksleningen waarmee gemeenten en woningcorporaties hun woningbezit kunnen isoleren. Er was zoveel belangstelling voor de leningen dat het vorig jaar beschikbaar gestelde bedrag op is. Staatssecretaris Brokx heeft besloten al ingediende aanvragen voor leningen niet meer in behande ling te nemen. Er is nog wel geld over voor de subsidies op isolatie. De ryksleningen gaf gemeenten en corporaties een extra (goedkope) mogelijkheid tot isola tie. Volgens Brokx loopt het isolatie-programma door zyn maatregel geen gevaar omdat gemeenten en corporaties het benodigde geld op de kapitaalmarkt kunnen lenen. Brokx erkent wel dat daarmee isolatie duurder wordt. Het ministerie stelde in voorgaande jaren altijd aanvullende bedragen beschikbaar als de belangstelling voor isolatie groter bleek dan vooraf begroot was. Brokx gaf enkele weken geleden al aan dat daarvoor niet langer geld meer was. Wilt u mij nu metéén noteren „is abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel. S v p bon ingevuld in een open enveloppe toneer post/eye! opsturen naar LeidschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1