LEIDSCH DAGBLAD Lubbers volgt Van Agt op Bezetting Iraanse ambassade mislukt Informatie op melkkarton Winst en omzet Philips stijgen "Provincie werk mee aanRWll" Aftreden CDA-leider slaat in als bom NSDAG 25 AUGUSTUS 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36558 J ecteur G. Koopman Burwu Wffe Sngei i DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Pressie minister onzer verslaggevers) n EN HAAG - Minister Beelaerts van Blokland heeft het provin- I Êiaal bestuur van Zuid-Holland I onder druk gezet om mee te I werken aan de aanleg van de vol- —4 ledig Rijksweg 11 tussen Leiden qq en Bodegraven. Zowel regering 5Q als Tweede Kamer hebben daar- 0Q toe al eerder besloten. qq e provincie weigerde tot dusver 0Q medewerking te verlenen aan de 50 aanleg van het gedeelte van de qq weg tussen Alphen en Bodegra- cs ven en wil bijvoorbeeld het 50 streekplan niet aanpassen. 50 e bewindsman van volkshuisves- QQ ting en ruimtelijke ordening 5Q heeft daarom het provinciaal be- QQ stuur een pittige brief geschre ven met het verzoek het verzet tegen de nieuwe autoweg op te geven. De minister stelt zich daarmee achter de brief die de gemeenten Leiden. Alphen aan den Rijn, Bodegraven, Zoeter- woude en Hazerswoude enige weken geleden aan de provincie stuurden. Daarin werd ook ge- rovinciebestuurder J. Borgman liet toen weten de brief naast zich neer te leggen. Wanneer de provincie geen gehoor geeft aan het verzoek van de minister kan deze een aanwijzing geven. De provincie is dan wettelijk ver plicht de voorschriften van de bewindsman op te volgen. 3raktijk van ïuisarts noet worden verkleind iMSTELVEEN (GPD) - Per 1 sep tember van dit jaar moeten huis artspraktijken met 3000 of meer patiënten worden ingekrompen. Kleinere praktijken mogen geen ziekenfondsverzekerden meer inschrijven wanneer de praktijk tot 3000 verzekerden is uitge groeid. Grotere praktijken moe ten geleidelijk inkrimpen en worden per 1 juli 1982 „gesloten" totdat het aantal van 3000 zieken fondsverzekerden is bereikt. De Landelijke Huisartsen Vereni ging en de Vereniging Neder landse Ziekenfondsverzekerden zijn het over deze regeling eens geworden. De Ziekenfondsraad wordt gevraagd donderdag dit akkoord goed te keuren. Praktijken tot 3500 ziekenfonds verzekerden moeten als gevolg i natuurlijk verloop vóór 1 juli met maximaal 250 verzekerden afnemen. Grotere praktijken gaan met maximaal 250 verze kerden terug tot 3250. Voor huisartsen die zich na 1 juli 1977 hebben gevestigd geldt een wat afwijkende regeling. Haags meisje in Noordwij k verdwenen Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK - Sinds 9 juli wordt in Noordwijk vermist de 17-jari- ge Jolanda van den Berg uit Den Haag. Het meisje was met haar ouders op vakantie in de bad plaats en is op eerder genoemde datum spoorloos verdwenen. Volgens de Noordwijkse politie zou zij na haar verdwijning nog zijn gezien in Amsterdam in het gezelschap van (vermoedelijk) Duitse jongeren. Nasporingen in die richting bleven echter zonder resultaat. De recherche houdt er ernstig rekening mee dat het meisje het slachtoffer is gewor den van een misdrijf. Experiment TNO en Menken Van Agt Het meisje voldoet aan de volgen de beschrijving: ongeveer 1.70 meter lang, flink, volslank pos tuur, donkere ogen en donker, bijna zwart haar, loshangend op de schouders. Ieder die haar na 9 juli heeft gezien of inlichtingen omtrent haar ver blijfplaats kan verschaffen, wordt verzocht zich in verbin ding te stellen met de recherche te Noordwijk, tel. 01719-11100. DEN HAAG (GPD) - Wie vanaf volgende maand melk koopt, krijgt er van de melkboer gratis wetenschappelijke informatie bij. Het onderzoeksinstituut TNO heeft van de Wassenaarse Menkenfabriek alle ruimte ge kregen om op de melkverpak- kingen voorlichting te geven over wetenschap in het alge meen en reclame voor alle aardi ge proeven en uitvindingen van TNO zelf. TNO heeft 26 verschillende teksten gemaakt. Er zullen steeds negen verschillende tekstkadertjes op de markt zijn. Er zijn teksten over energiebesparing, voeding. gezondheid, milieuvriendelijke bestrijdingsmiddelen en derge lijke. De "melkactie", die minis ter Van Trier (wetenschapsbe leid) op 3 september in Leiden van start doet gaan, duurt voorlo pig een jaar. De voorlichting is eenvoudig en populair gehouden en wordt ge geven in de vorm van kleine tekstkadertjes op de kartonnen literverpakkingen en kwartliter- bekers. Omdat schoolmelk voor al in kwartliterbekers wordt ver strekt, bereikt TNO met de stuk jes tekst ook vooral de school jeugd. Een voorbeeld van zo'n tekstka dertje dat vanaf 3 september in Minister voor Idas in Leiden LEIDEN - De minister van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening. Jhr.P.A.C. Beelaerts van Blokland gaf vanmorgen les aan leerlingen van de derde klas havo van de scholengemeenschap Louise de Coügny aan de Su- matrastraat in Leiden. De minister gaf een uiteenzet ting over de mogelijkheden en problemen die kunnen on- staan bij stadsvernieuwing. Als leidraad voor zijn verhaal gebruikte hij de vandaag ver schenen "Lesbrief over stadsvernieuwing", een uit gave in opdracht van het Na tionaal Comité Europese Stadsvernieuwingscampag ne. De lesbrief is bestemd voor 3500 scholen voor het voortgezet onderwijs. Miljoenenoplichter gepakt AMSTERDAM (ANP) - De 26-jarige directeur van Hollywood Inc. is door de Amsterdamse politie aangehouden in verband met oplichting en valsheid in geschrifte. Met valse documenten wist hij van verschil lende geldschieters geld los te .krijgen. Volgens de politie gaat het om tenminste twintig miljoen gulden. EINDHOVEN (ANP) - Philips heeft het in het tweede kwartaal van dit jaar beter gedaan dan in de eerste drie maanden. De net towinst steeg in het tweede kwartaal van 58 tot ƒ78 min. (eerste kwartaal daling van ƒ151 tot 122 min.). Voor het eerste halfjaar kwam een nettowinst van 190 min. uit de bus tegen DEN HAAG (GPD) - Ongewapen de Iraanse studenten hebben vanmorgen kort na half tien een poging gedaan de Iraanse am bassade aan de Javastraat in Den Haag te bezetten, maar hun actie liep vast in de vestibule. Het groepj? van 17 mannen, die ook Duits spraken, is een half uur na het begin van de actie door de politie afgevoerd. Voor de am bassade stond sinds enige tijd i commandowagen van de po litie. De bewaking was niet ver sterkt sinds de actie in Stock holm, gisteren. Zonnig Droog en zonnig weer, maar in de nacht en ochtend plaatselijk mis tbanken. Minimumtemperatuur rond 10 graden. Middagtemperatuur van 19 graden op de Wadden tot ongeveer 23 graden in Brabant en Limburg. Weinig wind, ir aan de kust matige westelijke 13.37 uur, laagwal Met hun daad protesteerden de mannen, die verklaarden lid te zijn van de Vereniging van Iraan se studenten in het buitenland (Paykar), tegen het huidige be wind van imam Chomeini in Iran. „Chomeini is een moorde naar, wij willen de terugkeer van Bani-Sadr", aldus een van de de monstranten die verklaarde Ira- nir te zijn, toen hij met gebalde vuist een politiewagen werd bin nengebracht. De Iraanse vestiging in Nederland, vroeger in Wassenaar, heeft sinds het vertrek van de sjah als belangrijkste man niet meer een ambassadeur, maar alleen een tweede en derde secretaris. Een eerste secretaris, aldus een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken, is aan deze vertegenwoordiging nooit verbonden geweest. De actie begon toen circa half tien het groepje de voordeur van het ambassadegebouw binnen drong. Maar zij kwamen niet ver der dan de vestibule omdat de volgende deur gesloten was. Van Agt deelde gisteravond in een brief aan zijn fractie mee niet lan ger zinvol cn naar behoren als onderhandelaar bij de kabinets formatie te kunnen functione ren. Van Agt heeft zich wel be reid verklaard onder bepaalde sociaal-economische voorwaar den het premierschap op zich te willen nemen in het beoogde ka binet van CDA. PvdA en D'66. Van Agt is tot zijn besluit gekomen omdat, zoals hij zegt, zijn positie als onderhandelaar in de afgelo pen weken danig is verzwakt. Dat gebeurde doordat de fractie slechts moeizaam besloot zijn af wijzing van het voorlopig regeer akkoord te steunen. Ook de aan wijzing van prof. mr W. F. de Gaay Fortman tot informateur ziet Van Agt als een afkeuring van zijn optreden. Dat deze zich eerder kritisch had uitgelaten over de aarzelende houding van de CDA-fractie legt Van Agt uit als "zware kritiek", die in het bij zonder aan hem zou zijn gericht. De Gaay Fortman had zich al eer der voorstander getoond van een centrum-links kabinet. De omzet steeg in het tweede kwartaal van 8.632 tot 10.083 min. en in het eerste halfjaar van 16.812 tot 19.445 min. Het be drijfsresultaat in het tweede kwartaal van 375 naar ƒ431 min. en in het eerste halfjaar van 830 naar 893 min. De winst na belasting belandde in het tweede kwartaal op 96 min. (was 78 min.) en in het eerste halfjaar op 229 min. (was 228 min Het volume van de omzet was in het eerste halfjaar 4 pet. hoger dan in het eerste halfjaar 1980. Deze stij ging werd bereikt ondanks de voortgaande druk op de particu liere en overheidsbestedingen. De groei van het volume van de omzet bleef achter bij de produc tiviteitsverbetering. De Haagse politie arresteerde vanochtend 17 Iraanse studenten i ambassadegebouw. 16 PAGINA'S De Libische leider Gaddaffi Gaddaffi en de mislukte eenheid PAGINA 6 Atlantic moet weer de lucht in PAGINA 7 Rente en dollar blijven stijgen PAGINA 13 Vara voelt voor "pay-tv" PAGINA 5 De Gaay Fortman betreurt het dat Van Agt het fractievoorzittcr- schap neerlegt. Hij- wenste giste ren niet in te gaan op de kritiek van Van Agt op zijn benoeming als informateur, omdat die niet op hem maar op de koningin zou slaan. In zijn brief van zes getikte kant jes legt Van Agt de nadruk op de verdeeldheid binnen het CDA, die door de andere partijen wordt uitgebuit. Hij wijst erop dat het juist Lubbers was die ei genlijk 'ja' had willen zeggen op de vraag van de informateurs. Daarop lieten nog vijftien fractie leden weten dat ook zij terug deinsden voor de consequentie van Van Agts dreigement dat hij zou terugtreden. In de brief wijst Van Agt er ook op dat de opdracht van De Gaay Fortman veel lijkt op die van Ruppert, die in 1973 uiteindelijk leidde tot de vorming van het ka binet-Den Uyl: De brief van Van Agt sloeg in Den Haag in als een bom. Partijvoor zitter Bukman en waarnemend fractievoorzitter Lubbers reis den voor overleg onmiddellijk af naar Nijmegen, waar Van Agt het afgelopen weekeinde ziek te bed lag. Het CDA reageerde teleurgesteld op het besluit van Van Agt. Zo wel het partijbestuur als het be stuur van de fractie liet echter weten verheugd te zijn dat Van Agt toch nog premier wil wor den. D'66-leider Tcrlouw zei dat het besluit voor hem niet onver wacht kwam. Hij gelooft dat de kansen op het tot stand komen van de beoogde coalitie door Van Agts besluit verder zijn gestegen. Den Uyl (PvdA) reageerde voor zichtig. Hij wilde eerst afwach ten hoe de lijn van de nieuwe on derhandelaar zal zijn. Hij hoopte wel dat deze „van harte" zou meewerken aan de totstandko ming van het nieuwe kabinet. WD-leider Wiegel zei vanochtend dat het te vroeg is i volle speculaties o\ totstandkoming v; trum-links kabinet. de winkels zal liggen is: „Konij nen moeten soms met de fles worden grootgebracht. TNO ont wikkelde een konijnemelkma chine om aan de vraag naar ko- nijnemelk te voldoen. Tot in het buitenland is er belangstelling". De tekstjes worden steeds afge sloten met de zin „Informatie ge leverd door TNO". In Zweden is al eerder de melkver- pakking gebruikt om populair- wetenschappelijke informatie door te geven aan de consument. Een woordvoerder van de Wasse naars e melkfabriek: „Wy vonden de informatie die TNO geeft een zinnige zaak en het is goed voor ons image". DEN HAAG (GPD/ANP)- Ruud Lubbers wordt vrijwel ze ker de nieuwe fractievoorzitter van het CDA nu Van Agt heeft laten weten zich terug te trekken als fractieleider. Het fractiebestuur heeft Lubbers vanochtend voor die functie voorgedragen. De CDA-fractie zou vandaag over de opvolging van Van Agt een besluit nemen. vreugde- en snelle ïen een- Dries van Agt heeft de consequenties ge- trokken uit de neder laag die hij vonge week in zijn eigen fractie heeft geleden Een meer derheid bleek toen tegen de zin van Van Agt vóór samenwerking te zijn met PvdA en CDA op de voorwaarden gesteld door de toenmalige formateurs Kremers en Van Thijn. Dat de fractie uit eindelijk formeel tegen was en daardoor de formatie van een CDA, PvdA. D 66-kabmet (voor lopig) liet stranden, kwam door dat Van Agt met aftreden dreig de Van vitaal belang is nu de houding van de CDA-fractie. Niet alleen ten opzichte van haar afgetreden voorzitter Van Agt. die zich na drukkelijk beschikbaar houdt voor het premierschap, maar ook ten opzichte van zijn gedoodverfde opvolger Lubbers. Hij was het die vonge week een stemming uitlok te, waaruit duidelijk bleek hoe de kaarten binnen de fractie lagen Een consequent en moedig CDA hoeft het niet zo moeilijk te heb ben Als de nieuwe CDA-onder- handelaar Lubbers heet - en dat ligt natuurlijk voor de hand - kan de formatie in een stroomversnel ling raken. De vraag is echter opnieuw hoe groot de inv'oed van Van Agt op de fractie isElke voorstander en zelfs elke twijfelaar binnen de fractie betekent een verzwakking van de eventuele positie van Lub bers en een barnère op weg naar de Grote Coalitie, nog afgezien van dat deel van de fractie - en hoogstwaarschijnlijk een flink deel van de achterban - dat Lub bers zal beschuldigen van ordi naire broedermoord. Toch moet niet uit het oog worden verloren dat de positie van Van Agt relatief zwak is. Het probleem waar de fractie namelijk mee zit is dat bij het verlenen van steun aan Van Agt als kandidaat-premier zij ook de voorwaarden moet onder schrijven die Van Agt stelt als het gaat om het - zijns inziens - te voeren economisch herstel. En dat betekent in feite hetzelfde als wat er vorige week is gebeurd. Hoewel het niet zonder betekenis lijkt dat Van Agt zich veel algeme ner opste't dan toen Vorige week schreven wij op deze plaats dat de opstelling van Van Agt in zijn fractie en de dreiging daar consequenties aan te ver binden wellicht de meest nskante onderneming uit zijn politieke loopbaan was. Hij speelt nu het hoogste spel dat er te spelen valt: een openlijke krachtmeting tus sen hem en Lubbers Rampvlucht ARNHEM (GPD) - Een duiven vlucht vanaf Orleans dreigt op een ramp uit te lopen Van de ruim 185.000 jonge duiven, die zondagmorgen werden gelost, was gisteravond nog geen tien procent op de hokken terugge keerd. Oorzaak is vermoedelijk het totale gemis aan nchtmgsgevoel by de duiven tydens de lossing. Voor de lossing werd een ander terTein gebruikt dan gebruikelyk. Zo stonden verschillende wagens vlak onder hoogspanningska bels Eerder dit seizoen werden duiven- houders al getroffen tydens een vlucht voor oude duiven. Slecht weer was er toen de oorzaak van deze vele duiven zoek raakten. if LEIDSCH DAGBLAD Wilt u mij nu metéén noteren „is abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel. S v.p. bon ingevuld in een open enveloppe zor.oer postzegel opsturen naarLeidschDagblad. Antwoordnummer 10050, i 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1