Feyenoord loopt nu al "krom Het draaide weer zoals in begin van vorig seizoen Jan Peters wil garanties, "anders hoeft Oranje voor mij niet meer" Eén helft genoeg voor Ajax, "net als in de goede, oude tijd" VI Derde gele kaart voor Van Hanegem bij te Hef Groningen V) Zes over rood MAANDAG 24 AUGUSTUS 1981 PAGINA 9 Sl»ORT SPORT SPORT AMSTERDAM - Ajax lijkt dit sei zoen meer dan in de afgelopen ja ren afhankelijk van de hoeveel heid hardheid waarmee de te genstanders zijn uitgerust. Te gen Feyenoord liet een flink aan tal spelers zich na rust intimide ren, waardoor vorige week woensdag een voorsprong moest worden ingeleverd. Tegen Wil lem II, drie dagen eerder, en gis teren tegen PEC ontbraken de grove middelen en konden de ta lenten zich naar hartelust uitle ven, hetgeen resulteerde in over winningen van 7-1 en 5-1. Klinkende resultaten, die het trai nersduo Linder-De Mos er al toe verleidden om te stellen dat dit team niet alleen zeer grote moge lijkheden heeft, maar vooral dankzij „gedoceerde trainingen voor de jongeren" nu al op het beoogde niveau is gearriveerd. Die lofzang lijkt wat te voorba rig. In het vorige seizoen stonden spelers en trainer ook al snel naast hun schoenen toen de start eveneens voorspoedig was. De terugval, onder meer vooroor- zaakt door een uitgebreide serie blessures, kwam dan ook des te harder aan. Dat terrein verlies kan nu worden voorkomen als Ajax tegen minder vriendelijke ploegen als PEC kan aantonen dat het ook in mentaal opzicht is gegroeid. De Zwollenaren vorm den wat dat betreft geen goede graadmeter. Zij boden Ajax alle kans om zich zelf te zijn en werkten langs el kaar heen. waardoor de lichtge- wichtploeg aan een show kon werken, waarin vooral Ling, Ol- sen. Lerby. Rijkaard en Boeve konden stralen. Rijkaard toonde daarbij als vervanger van voor- stopper Zicgler aan dat hij als op bouwwerker tot veel meer in staat is dan de Deen. Het hoogtepunt beleefde Rijkaard in de 31e minuut, toen hij de bal vanuit stilstand in de uiterste hoek van het door Raven zwak verdedigde doel van PEC depo neerde. Die actie was typerend voor het gemak waarmee Ajax speelde en voor de inactiviteit van PEC, dat de handelingen van tegenstanders meestal belang stellend volgde, zonder dat het de behoefte voelde om te reage- Het grote verschil in aanpak lever de in de eerste 45 minuten doel punten op van Schoenaker, van Lerby die zich vaak ver terug trok, van Rijkaard en van Vanen burg, die de voorkeur had gekre gen boven de niet geheel fitte Ophof, alsmede de verwachting dat Ajax de produktie in de twee de ronde minstens zou verdub belen. Die belofte kon de ploeg echter niet inlossen. Eerzucht maakte plaats voor verza diging. Van snelle besluitvor ming was geen sprake meer, waardoor PEC dat zich wat zake lijker opstelde en meer initiatie ven begon te ontplooien, via de door Ajax uitgeleende Holshuij- AZ zet PSV niet beide benen op de grond EINDHOVEN Eén week heeft PSV zich kunnen laten bewierroken als koploper in de eredivisie. De ploeg, die met veel fortuin aan de winnende zijde van de score bleef tegen Roda JC en tegen FC Utrecht werd zaterdagavond in eigen stadion door regerend landskampioen AZ'67 ontluisterd. Het werd uiteindelijk een nederlaag met 2-4 en met die cijfers mocht PSV niet eens ontevreden ziin. Ronald Spelbos(AZ) en Ernie BrandtsPSVi Ruud Geels wacht af. sen kon tegenscoren en de Am sterdammers zelf niet verder kwamen dan een doelpunt 1 35 de nieuwe gezinstribune had den opgezocht), bepaald niet overbevolkt Olsen. De enige die zich op hoog Hulptrainer De Mos: „Linder en ik kon handhaven linksachter Boeve. De overigen voelden er geen behoefte aan om nog langer reclame te maken voor de eigen zaak, die met 7000 toeschouwers (van wie er slechts hebben de jongens in de rust ge waarschuwd. maar dat heeft niet geholpen. Net als in de goede ou de tijd van Ajax is een goede helft ook meer dan genoeg geble ken". "We staan weer met beide benen op de grond", zei Ruud Geels na afloop en de kalende spits, die van Ronald Spelbos weinig kans had gekregen, had daarmee vol komen gelijk. PSV dat hunkert naar een beter seizoen dan het vorige en dat vooral aanvallend aan kwaliteit gewonnen heeft, werd volledig overklast door AZ. waarvan de spelers elkaar blin delings wisten te vinden zonder tot het verfoeide automatisme te vervallen. De thuisclub speelde de Kessler- ploeg overigens geducht in de kaart. Vooral defensief maakte PSV nogal, wat fout en merk waardie eenoeg deelde de anders zo betrouwbare Doesburg in de malaise. De Eindhovenaren lie ten zich het AZ-spelpatroon op dringen. Ze zetten wel wat bewa kingsposten uit (Brandts bij Kist, Poortvliet bij Tol en Ste vens bij Nygaard, later bij Pe ters). Maar ze hoopten er verder maar het beste van. Dat bleek ïjdele hoop ook al omdat Adrie van Kraay op geen stuk ken na de vorm van het vorig sei zoen etaleert. Al na vier minuten opende Kist de score, toen hij na een collectieve fout van de Eind- hovense defensie. Doesburg in cluis. de bal in het verlaten doel kon tikken. 0-1. GRONINGEN - Nog altijd is Feyenoord in de koud begon nen strijd om de landstitel ongeslagen, maar de hoop van het legioen op betere tijden lijkt vooralsnog ijdel. De manier waarop de Rotterdamse stadionclub giste ren in het nagenoeg volle Groninger Oosterpark met FC Groningen worstelde, kon de toets der kritiek niet weerstaan. Het is dat de thuisclub een diep geworteld ontzag toonde voor de gerenommeerde tegenstan der, anders had het er niet best uitgezien voor het aan alle kan ten rammelende elftal van trai ner Jezek. Feyenoord was rijp voor de sloop. FC Groningen, dat met een blik op de onderste regionenen zijn duels pleegt af te werken, was echter allang blij met een puntje tegen een op papier sterkere op ponent. De 2-2-score werd in Groningen als een prestatie van formaat ervaren, waarbij ge makshalve voorbij werd gegaan aan het feit dat er meer in zat. „Een half ei is beter dan een lege dop", verklaarde FC Groningen- trainer Theo Verlangen, Het risi coloze spel van zijn jongens in met name het laatste kwartier. Zijn collega Jezek zit nu al weer met problemen. Ook met de dure aanwinsten Van Hanegem en Je- liazkov kan hij zijn royaal betaal de spelers niet in het juiste spoor brengen. Na afloop stak de Tsjech zijn ontevredenheid niet onder stoelen of banken. Hij zou nog een hartig woordje spreken met zijn in gebreke gebleven pu- Dillen. Jezek mag overigens ook wel bij zichzelf te rade gaan, want de 79? GOIANIA - Leuk toch. dal Bra ziliaanse voetbal. In de halve finale van het toernooi om de Zuidamerikaanse voetbalbe ker trad een aantal voetbal lers van Atletico Mineiro uit Belo Horizonte opponent Fla- mengo Rio de Janeiro met een rood waas voor de ogen tege moet. Scheidsrechter Wright moest in een tijdsbestek van 35 minuten vier rode kaarten uitdelen, maar die konden de vechtlust van de mannen uit Belo Horizonte niet temmen. Integendeel. International Reinaldo ging zich nog te bui ten aan natrappen, kreeg ook rood voorgeschoteld, waarna zijn collega Chicao bij Wright verhaal ging halen. Chicao mocht eveneens de aftocht blazen, een algemene vecht partij maakte vervolgens de herrie in de tent compleet. Na de ruzie was het koppen tellen geblazen. De ploeg van Atleti co bleek uitgedund tot een vijftal, hetgeen betekende dat de voetbaloorlog na 35 minu ten voorbij was en Flamingo verder mocht bekeren.. taktische vondst om bij absentie van de geblesseerde Nielsen ve teraan Van Hanegem als libero te posteren, kon onmogelijk als ge slaagd worden beschouwd. De Kromme was achter de defensie neergezet om de organisatie in de afweerlinie gestalte te geven, een taak die hij niet naar behoren volbracht. Van Hanegem was een slechte corrector en leed nogal eens balverlies, terwijl hij ook in opbouwend opzicht niet uitblonk. Van Hanegem werd wel veelvuldig aangespeeld om hem de aanvals- lijnen te laten bepalen, maar slechts bij hoge uitzondering stond hij aan de basis van een soepel lopende combinatie. Nee, Van Hanegem beleefde één van zijn slechtste dagen uit zijn rijke loopbaan, hetgeen nog eens werd geaccentueerd door de gele kaart, die hij in de tweede helft kreeg van scheidsrechter Van Et- tekoven. Feyenoords laatste man kreeg die prent (zijn derde, dus dat wordt een schorsing) voorgehouden omdat hij Houtman op een grove manier van een doorbraak weer hield. Een actie die veel veront waardiging bij de 13.500 toe schouwers opriep. Steeds als Van Hanegem na die verderfelij ke charge contra het Groninger idool de bal beroerde, kreeg hij een striemend fluitconcert om zijn oren. Al na negen minuten had FC Gro ningen de broze Rotterdamse verdedigingsgordel overmees terd. Hiele kon ternauwernood Van Loon van een doelpunt af houden, maar uit de daarop vol gende hoekschop was het via het gevreesde hoofd van Houtman wel raak: 1-0. Dezelfde man had een minuut later 2-0 op zijn schoen, maar met zijn voeten is Houtman minder trefzeker dan met zijn hoofd. Vervolgens vie len de Groningers terug en kreeg Feyenoord, hoewel het bij lange na niet overtuigde, een hele rits kansen. Die waren vooral aan de ook al teleurstellende Bulgaarse vedette Jeliazkov niet besteed. De kleine Groenendijk deed het heel wat beter. De vervanger van t Peter Houtman in het gras laten bijten. De Kromme kreeg daarvoor de gele kaart voorgehouden. Perspectieven AZ bleef het spel beheersen en toonde aan al veel verder op de weg naar eenheid te zijn dan PSV. dat by voorkeur zijn mid denveld oversloeg en dat met lange passes lopers als Thoresen. Willy van de Kerkhof of Geels probeerde te bereiken Uit zo n aanval werd zowaar de gelijkma ker geboren. Thoresen won ein- delyk eens een duel van fteyn- ders. die al vroeg de geblesseer de Van der Meer had vervangen, zijn voorzet werd doorgekopt door Geels en. eveneens met het hoofd, dwong Huh de Alkmaarse doelman Treytel tot een vergeef se duik. 1 -1 "Dan is het binnen een kwartier gelijk en komen er nieuwe per spectieven. Je verwacht dat de spelers de zaak dan wel dicht zul len houden", zei een teleurgestel de PSV-trainer Libregts. "maar nee. AZ krijgt alle kans naar 1-3 uit te lopen en dan is het gebeurd natuurlijk". Na 26 minuten goochelde Jonker zich voorbij Wildschut, die per traditie goede en zwakke mo menten afwisselde De voorzet van Jonker werd door de volle dig vrij gelaten Kist voorby Doesburg getild en vijf minuten later was het 1-3 doordat er ver warring ontstond in de PSV-ge- lederen door het opkomen van Metgod. Nygaard profiteerde van de onzekerheid by de tegen stander en liet een kogel los naar de kruising, die Doesburg nooit gezien heeft. Handenbinder PSV dat zelfs balverlies leed by vrije trappen en ingooiballen. be gon slecht gemotiveerd aan de tweede helft. Peters werd een handenbinder voor drie PSV-ers totdat hy te maken kreeg met Stevens, die tegen hem de nodi ge overtredingen maakte en zyn bikkelharde wedstrijdmentali teit niet verstopte Niettemin had Jan Peters, zonder enige twijfel de ster van het veld. een belang- ryk aandeel in het vierde Alk maarse doelpunt. Hij gaf na een klein kwartier een voorzet, die Tol met het hoofd inkopte AZ vond het geno.g en deed het kalmer aan PSV kon er niet van profiteren In het laatste kwartier bracht coach Libregts nog René van de Kerkhof en Landsbergen in het veld. Landsbergen had in de voorlaatste minuut succes door de bal door de benen van Treytel in het doel te tikken. 2-4. Het meeste applaus kreeg echter de kleine Koreaan Huh, die in de slotfase ook nog een kogel losliet en daarbij de onderkant van de lat trof Kort tevoren had Huh met een soort karateslag Hoven- kamp pijnlijk getroffen PSV is terug in de werkelykhcid en heeft, zoals Libregts zei, nog veel te leren Zyn collega Kessler was uiterst tevreden "Het draai de. zoals in de eerste helft van de vorige competitie en wat Peters betreft, die speelde een party van wereldklasse"). Nielsen bereidde de gelijkmaker van Stafleu voor en zette zijn stroperig acterende ploeg even later met een fantastische voet beweging op 1-2. In de rust had Verlangen de geest weer in zijn aangeslagen ploeg gekregen. De thuisclub ging er meteen op los en had in een mum van tijd suc ces dankzij de Engelse nieuwe ling Goble, die op maat werd be diend door Koeman: 2-2. Na dit doelpunt kreeg FC Gronin gen de beste mogelijkheden, maar omdat een treffer uitbleef kozen de noordelijken in de slot fase voor zekerheid. Daardoor kwam Feyenoord. met Troost en Budding als invallers voor res pectievelijk Balkestein en Groe nendijk tenslotte niet slecht weg. EINDHOVEN (GPD) - Jan Peters, zaterdagavond een briljant mid denvelder tegen het Eindhoven- se PSV. voelt er weinig voor zich beschikbaar te stellen voor de se lectie van het Nederlands elftal, wanneer hij van bondscoach Kees Rijvers niet de toezegging kan krijgen dat hij ook na de oe fenwedstrijd van volgende week dinsdag in Zunch tegen de Zwit sers een vaste keuze zal blijven voor het Nederlands elftal „Ik heb de afgelopen jaren alleen maar nare ervaringen met het Nederlands elftal opgedaan", al dus Peters zaterdagavond na de wedstrijd PSV-AZ in Eindho ven. „Wanneer er geen beroep kon worden gedaan op de in het buitenland spelende Orarye- voetballers, kon Jantje Peters opdraven Op het moment dat spelers als Thijssen en Muhren wél beschikbaar waren, kon ik een plaatsje op de bank opzoe ken. Die teleurstellingen zorg den steevast voor een terugslag op mijn spel bij AZ. Als Rijvers my dan ook geen bepaalde garanties kan geven, hoeft een selectie voor het Nederlands elf tal voor my niet meer zo nodig". Jan Peters zegt een duidelijke keu ze gemaakt te hebben voor wat betreft zijn voetbaltoekomst. „Die toekomst ligt by AZ. Lo gisch dus dat AZ op de eerste plaats komt Wanneer het Neder lands elftal daar bykomt. is het mooi meegenomen, maar dat mag niet meer ten koste gaan vande club." Wat meer dan waarschijnlijk in houdt. dat Jan Peters volgende week zal kiezen voor AZ. wan neer die club moet deelnemen aan een vriendschappelyk toer nooi in Spanje. „Op dit moment kan ik daar nog geen zinnig woord over zeggen, omdat ik eerst de selectie voor Zunch zal moeten afwachten. Wanneer die bekend is en er misschien tussen my en de bondscoach een ge sprek heeft plaatsgevonden, zal ik myn besissing nemen", aldus Peters. Een extra probleem derhalve voor bondsoefenmeester Ryvers, die gezien het spel van de AZ-mid- denvelder zaterdagavond in Eindhoven maar moeilyk om Jan Peters heen zal kunnen. Ry vers: „Peters speelde een gewel dig goede wedstryd. Datzelfde gold trouwens ook voor Hugo Hovenkamp Normaal gespro ken twee kandidaten voor het Nederlands elftal". Of Ryvers. die recentelyk in Zeist de Oranje-leveranciers er nog eens nadrukkelyk op wees dat ze volledige medewerking dienen te verlenen by het formeren van een zo sterk mogelijk Neder lands elftal. Jan Peters zal uitno digen voor de wedstrijd tegen Zwitserland, blyft vooralsnog de vraag Aanvankelijk zou Ryvers de selectie voor Zwitserland in de loop vandaag bekendmaken De bondscoach, die mogelyk nog een gesprek met Jan Peters wil arrangeren, heeft het bekend maken van de selectie voorlopig met één dag uitgesteld Ryvers: „Ik denk dinsdag, eventu eel pas woensdag, de Oranje-se lectie bekend te kunnen maken. Een selectie die ik noodgedwon gen aan de situatie zal moeten aanpassen, gezien het feit dat ik voor die oefenparty tegen de Zwitsers geen enkele in het bui tenland spelende Nederlander kan selecteren" Wanneer Ryvers zyn eerder inge nomen standpunt handhaaft, be hoeft de selectie van Jan Peters voor het Nederlands elftal geen enkel probleem in te houden. Ryvers immers verkondigde de laatste maanden meer dan eens dat hy bij zyn selectie conse quent de lyn zal handhaven, dat eerst de in Nederland spelende kandidaten aan bod zullen ko men en de buitenlanders pas in tweede instantie opgeroepen zul len worden De mogelykheid dat Ryvers ty- dens de wedstryd tegen de Zwit sers een aantal ..B-spelers" zal testen, moet overigens niet uitge sloten worden geacht

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9