gaat weg Aruba gispt Nederland Groot aantal kadetten ziet KMA niet zitten Groei-onderzoek belangrijk voor gezondheidszorg ■BQSÜlSaB- Zeevalking (D'66wil geen vetomaar: Meer greep overheid op afvalverwerking Uitstel conferentie valt slecht «lANDAG 24 AUGUSTUS 1981 1EDA (ANP) - De gouverneur 'an de .Koninklijke Militaire Academie in Breda, gencraal- najoor D. Klik, heeft vanmiddag n zijn jaarrede zijn bezorgdheid {euit over het grote aantal kadet en dat de opleiding niet afmaakt »n over de lange studieduur bij e veel kadetten. In het afgelopen Itudiejaar verdween 30 proeent ran de eerstejaars. (middeld vijftien tot twintig pro- rent van de kadetten doet écn of ietlwee jaar langer over zijn studie ..San strikt nodig. Daardoor pnrloeien grote bedragen weg uit |d jiet jaarlijks budget. 'Wij moeten htfns afvragen of potentieel ge- ls »chikte kandidaten wellicht door in>ns optreden en onze houding hun motivatie om officier te wor den verliezen', aldus de gouver- Hij riep de kadetten op al hun aan dacht aan hun studie te besteden en die in zo'n kort mogelijke tijd te beëindigen. In zijn jaarrede ter gelegenheid van de opening van het academische jaar ging hij in op kritiek die bin nen en buiten de KMA wordt geuit op de kadetten en hun op leiding. Volgens hem treft deze kritiek eenlingen, maar wordt ze over de hele KMA-gemeenschap uitgegoten. 'We zullen tot resultaten komen en een goed werkklimaat verkrijgen als de doelstelling ons handelen bepaalt. Die doelstelling is dat leiding en medewerkers in dienst staan van de organisatie, dat we dienstverlenend zijn aan de opleiding en dat we de kadet ten optimaal moeten leiden De kadetten van hun kant hebben de plicht de opleiding volledig te benutten', stelde de gencraal-ma- joor. Met ingang van 1 januari zal een duidelijker organisatieschema worden ingevoerd, waarbij aan het kadeltenbataljon een centra le plaats wordt gegeven op het gebied van begeleiding en vor ming Dat bataljon is dan verant woordelijk voor de uitvoering door de kadetten van alle pro gram ma's en verder voor de af stemming van alle andere activi teiten die op kadetten betrek king hebben De bataljonscom mandant zal tevens kazerne commandant van de KMA zijn. DEN HAAG (GPD) - Wanneer CDA-leider Van Agt niet met „hart en ziel" achter een kabinet van CDA-PvdA- D'66 staat, „is het beter dat hij plaats maakt voor een ander". Dat zei D'66-partijvoorzitter Zeevalking zaterdag voor de TROS-radio. Gisteren ontkende echter CDA- voorzitter Bukman dat de positie van Van Agt als poli tiek leider ter discussie staat. „Hij is geen wegwerplei- der". aldus Bukman voor de AVRO. linister Ginjaar na milieuschandaal: .OOSENDAAL (GPD) - De over- iheid dient meer greep te krijgen 'op de afvalverwerking in Neder- land. Dat zei minister L. Ginjaar van volksgezondheid en milieu- hygiëne gistermiddag via de AVRO-radio op de vraag hoe praktijken, zoals die zich bij Uni- ser hebben voorgedaan, in de toekomst kunnen worden voor komen. )e bewindsman reageerde daar mee op de arrestatie van drie ex- directeuren en twee bedrijslei ders van het afvalverwerkings bedrijf Uniser Holding in Moer dijk vorige week vrijdag. Ze wor den beschuldigd van oplichting, kopersbedrog, valsheid in ge schrifte en overtreding van vrij wel alle milieuwetten, folgens de minister kon justitie in mei niet tot arrestatie van de top van Uniser overgaan, omdat er nog niet voldoende hard bewijs materiaal voorhanden was. „We wisten ongeveer wel wat er aan de hand was. We hadden graag eerder willen ingrijpen, maar het is duidelijk dat het erg moeilijk is om allerlei malafide praktijken ROTTERDAM (ANP) - De 17-ja- rige Gerard Van Berkel uit Rot terdam-Hoogvliet is zaterdag avond bij zijn ouderlijk huis aan de Safraanstraat door zijn zes jaar oudere halfbroer Theo uit Den Haag doodgestoken. De twee leefden volgens de politie al lange tijd in onenigheid. LEERRAPPORTEN waar bew. 20 8 0 waar bew. 19 8 01 mist 19 7 02 licht bew. 19 7 0 bew. 19 8 0 bew. 19 10 0 bew. 20 9 0 mist 17 8 1 half bew. 18 13 0 mist 19 9 0 regen 17 12 1 licht bew. 28 18 0 zwaar bew. 17 13 2 mist 27 13 0 licht bew. 19 8 0 licht bew. 19 11 0 licht bew. 21 11 0 geheel bew. 16 8 3 regenbui 16 8 8 mist 17 B 3 onbewolkt 21 11 0 licht bew. 31 20 0 onbewolkt 27 12 0 geheel bew. 21 13 0 zwaar bew. 17 onbewolkt 32 15 0 onbewolkt 26 18 0 onbewolkt 30 15 0 regenbui 15 10 6 zwaar bew. 25 19 0 onbewolkt 23 8 0 onbewolkt 21 8 0 half bew. 29 18 1 regen 27 15 6 licht bew. 16 8 05 licht bewolkt 19 12 03 half bew. 16 6 5 zwaar bew. 32 22 0 te kunnen achterhalen als je niet iemand op heterdaad kunt be trappen en alles uit de boeken moet halen. Zeker in een geval zoals dit met chemische afval stoffen". De hele affaire bij Uniser heeft bij Ginjaar de vraag opgeworpen of de milieuwetgeving op dit ge bied niet 'heroverwogen' moet worden. „In de wet staat dat het bedrijfsleven zelf voor afvalver werking moet zorgdragen. Je kunt de vraag stellen of dat her overwogen moet worden. De gang van zaken bij Uniser leert duidelijk dat de overheid op een of andere wijze een veel grotere greep bij dit soort bedrijven moet hebben. Dan kan ervoor worden gezorgd dat de verwer king op bonafide wijze gebeurt en niet malafide doordat het er gens gedumpt wordt". Minister Ginjaar heeft niet de in druk dat er in Nederland nog meer afvalverwerkende bedrij ven zijn die over de schreef gaan. „Er zijn nog zo'n 20 tot 25 van dergelijke industrieën. Het is on ze stellige indruk dat ze alle bo nafide ziin". Motorrijders bekogelen KLM-bus met stenen UTRECHT (GPD) - Een groep Duitse motorrijders heeft zater dagmiddag op de rijksweg tus sen Amsterdam en Utrecht een KLM-bus met stenen bestookt. Enkele passagiers waren zo bang dat ze languit in het gangpad van de bus waren gaan liggen. Tegen over de Utrechtse politie ver klaarden de Duitsers dat de bu schauffeur een van hen had ge sneden. Er zullen nog meer ge tuigen worden verhoord. De Utrechtse politie was gevraagd om uit te kijken naar een KLM- bus die, zo luidden de eerste be richten, door Duitse motorrij ders onder vuur zou zijn geno men. Tussen Breukelen en Utrecht zagen de agenten de bus komen aanrijden omringd door motorrijders. Zes van de Duit sers konden op het hooggelegen verkeersplein in Utrecht worden aangehouden. Een stel andere motorrijders was door hun hoge snelheid niet meer te achterha len. De Haagse chauffeur van de KLM- bus verklaarde tegenover de po litie dat de motorrijders zonder enige aanleiding levensgevaarlij ke manoeuvres om zijn bus had den uitgevoerd en met stenen hadden gegooid. De politie die de namen van alle betrokkenen noteerde, zoekt de zaak verder uit. jRONINGEN (ANP) - Rond de duizend mensen hebben zater dagmiddag in Groningen een de monstratieve optocht tegen de in voering van de neutronenbom ge houden. (Zie foto). De demon stranten trokken door de binnen stad met spandoeken. Ter afslui ting voerden enkele sprekers van het actiecomité "Stop de neutro nenbom" het word. Zij betoogden dat de internationale vredesbe weging in staat zal zijn om de productie van de neutronenbom en andere kernwapens te staken. De demonstratie droeg een rustig karakter. Nederlanders verongelukt DEN HAAG (ANP) - Als gevolg van een ernstig auto-ongeluk in Palencia, in het noordwesten van Spanje, zijn zaterdag vier mensen, onder wie twee Neder landers, om het leven gekomen. De Nederlandse slachtoffers zijn de 24-jarige T. ter Haar en de 27-jarige H. Los, beiden uit Bunschoten. Een derde Neder lander uit deze plaats is met ernstige verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. Zeevalking wenste evenmin als D'66-fractievoorzitter Terlouw een veto uit te spreken over het premierschap van Van Agt, maar de CDA-leider moet dan geheel achter een centrum-links kabi net staan. De kansen voor een dergelijk kabinet zijn wel ver groot, meent de democraat, nu De Gaay Fortman tot informa teur is benoemd. Hij wees erop dat de opdracht van de koningin aan de informateur de ruimte laat voor het uitwijken naar een extra-parlementaire band van de fracties met het ka binet. Hij betreurde het dat De Gaay Fortman niet uitgaat van de tot nu toe bereikte akkoorden, maar „misschien doet hij nu een stapje achteruit om straks twee ferme stappen vooruit te doen", aldus Zeevalking. CDA-voorzitter Bukman wees ook op het voornemen van de nieuwe informateur niet van het eindver slag van de ex-formateurs uit te gaan. Hij hoopt dat De Gaay Fortman hierdoor een aantal punten zal bijbuigen, zodat er ruimte zal zijn voor de beoogde premier Vpn Agt. Het is volgens Bukman volstrekt onmogelijk om door een extra parlementaire formule een soort „inbraak" in het CDA te plegen. Wanneer het toch tot een extra parlementair kabinet komt, kun nen daar zeker ook de kopstuk ken van de politieke partijen in, meent Bukman. "Heel fijn" Van Agt zelf kwam dit weekeinde ook aan bod. Voor de KRO-tele- visie erkende hij dat hij het „heel fijn" heeft gehad met de WD. „Maar de politiek bestaat niet uitsluitend uit emoties. Neder land heeft als het enigszins kan een kabinet nodig dat kan reke nen op een meerderheid. Ik wil best met de PvdA en D'66 sa men, als het maar redelijkerwijs kan", aldus de demissionaire premier. Zijn grote tegenspeler in de poli tiek, PvdA-onderhandelaar Den AMSTERDAM (ANP) - Een fikse brand heeft zaterdagmiddag een stuk of tien afbraakpanden in de Amsterdamse Kinkerbuurt in as gelegd. Per soonlijke ongevallen hebben zich daarbij niet voorgedaan. Volgens de politie is de brand waarschijnlijk veroorzaakt door kwajongens die op de zolderetage van een van de afbraakpanden een vuurtje hebben gestookt. In de huizen, die binnenkort plaats moeten maken voor nieuwbouw, woonden nog enkele krakers die zich bijtijds in veiligheid konden stellen. Uyl, wees zaterdag voor de VA- RA-radio opnieuw de CDA-wens af om precieze bezuinigingen voor 1982 tijdens de formatie in te vullen: „Ik ben niet bereid mee te werken aan een beleid dat wel roept om ombuigingen en dat geen blinde voorstelling heeft van waar werk geschapen en gehandhaafd moet worden. Daarmee staat of valt de wense lijkheid voor de PvdA om aan een regering deel te hebben". Volgens Den Uyl kan een nieuw kabinet voor een bezuinigings beleid alleen steun verwerven in de samenleving wanneer dat hand in hand gaat met een werk gelegenheidsplan. Dan zullen ook de mensen met de laagste in komens of uitkeringen een mati ging aanvaardbaar vinden, denkt hij. Wanneer een regering de vakbeweging slechts confron teert met inkomensmatiging, dan kan de vakbeweging niet an ders doen dan looneisen stellen, waarmee het kabinetsbeleid mis lukt, aldus Den Uyl. Nijmegenaar verdacht van oplichting voor 6 ton NIJMEGEN (ANP) - Een 60-jarige Nijmegenaar wordt ervan ver dacht de afgelopen jaren onge veer veertig particulieren en be drijven (banken, verzekerings maatschappijen) voor rond zes ton te hebben opgelicht. De man is, naar de Nijmeegse politie za terdag meedeelde, elf dagen ge leden aangehouden. De Nijmegenaar was directeur van drie, dit voorjaar failliet verklaar de eenmansbedrijfjes: een admi nistratiekantoor. een assurantie bureau en een beheermaatschap pij. Na de faillissementen heeft hij nog gelden aan de failliete boedel onttrokken en op grote schaal geld geleend bij particu lieren in Nijmegen en omgeving. Volgens de politie betekent dit bedriegelijke bankbreuk. Als boekhouder kwam de man. volgens de politie, heel geloof waardig over en wist zodoende eenvoudig geld los te krijgen. De Nijmeegse politie zegt de arresta tie van de Nijmegenaar in het be lang van het onderzoek tot nu toe geheim te hebben gehouden. HEUMEN (ANP) - Voor de tweede keer in vier maanden hebben onbekenden zaterdag ochtend brand gesticht op de brug in aanbouw over de Maas bij Heumen. De sehade is vol gens de rijkspolitie aanzienlijk en zal de oplevering van de brug op nieuw met enige maanden vertragen. In mei was ook sprake van brand stichting bij de brug. Dat kinderen nu langer worden dan vijftien jaar geleden, is geen verrassing Maar dat het zoveel scheelt, hadden de on derzoekers van het Utrechtse Wilhelmina-Kindcrzieken- huis niet verwacht. Boven dien keken ze er bijzonder van op. dat kinderen van nul en één jaar nu gemiddeld een halve tot een hele centimeter De antropobiologe mevr. dr M J. Roede en de kinderarts dr. J. C. van Wieringen hebben vorige week op een congres over jeugdgezondheidszorg in Amsterdam de eerste uit komsten van hun onderzoek bekend kunnen maken. Er zijn 4000 kinderen, in de leef tijd van nul tot 19 jaar, en 220 teams op kleuter- en zuigelin- genbureaus, bedrijven en scholen b(j betrokken ge weest. De gegevens over de kinderen zijn zo in de compu ter gestopt dat hun teit is gewaarborgd De vorige meting was in 1965 verricht. De meest opvallen de verschillen zijn: jongens tussen de 12 en 19 jaar zijn nu gemiddeld 2,5 tot 4.5 cm lan ger, meisjes rond de twaalf zijn 3.5 cm langer, en rond de 19 2,5 cm langer. De verschil len tussen jongens en meisjes worden dus groter. Boven dien zijn de jongeren over het algemeen wat slanker fBWOl den. en worden ze wat eerder geslachtsrijp. Volledig haaks op deze al zo'n 150 jaar duren de ontwikkeling staat de uit komst dat kinderen van nul en een jaar in de afgelopen vijftien jaar kleiner zijn ge worden. Voorkómen Mevr. Roede, die op dit mo ment bezig is de uitkomsten van het onderzoek uit te werken, meent dat dergelijke getallen over de lengte, het gewicht en de geslachtsrijp heid erg belangrijk zijn voor de mensen. Machteld Roede: „Alle baby's, kleuters en schoolkinderen worden steeds gemeten en gewogen als ze door artsen worden ge zien. Als een kind ernstig gaat afwijken van de gemid delde cijfers, ziet die arts dat er iets niet klopt Dat kan be langrijk zijn om te zien of een kind gezond is. en om ergere dingen te voorkomen". „De laatste tijd hoorden we van artsen en zusters, dat de cij fers uit 1965 met meer klop ten, en dat het dus hard nodig was om een nieuw onderzoek te doen. In vergelijking met andere landen is het uniek dat we de groeistatistieken in Nederland zo goed bijhou den". „Ook voor de industrie is het belangrijk. Voor fabrikanten van schoolmeubilair bijvoor beeld. Het is afschuwelijk als zo'n grote slungel in zo'n klein bankje moet zitten. Schoolmeubilair verslijt nog al gauw, en moet dus vaak vervangen worden; daarbij moet steeds rekening gehou den worden met de lengte van de mensen. Maar ook an dere vormgevers in de indus trie, bijvoorbeeld de auto-in- dustne en de kledingindus trie. zijn gebaat bij deze cij fers. En architecten. Ik weet een groot gebouw dat pas is neergezet en waar een beetje grote mannen hun hoofd moeten buigen als ze door de deur willen Zo'n architect had natuurlijk moeten weten dat de mensen langer wor den" „Daarnaast is de lengte van een volk een graadmeter voor de welvaart en de gezondheid. We hebben steeds gezegd: hoe langer, hoe gezonder. Voor de afgelopen 150 jaar klopt dat wel. Maar wat in het licht van die opvatting de af name van de lengte van kin deren van nul en een jaar be tekent. daar moeten we ons nog over buigen". Fout Aanvankelijk dachten de on derzoekers dat ze een fout ge maakt hadden, toen ze de af name van de lengte vaststel den. Maar zorgvuldig nareke nen leverde hetzelfde resul taat op Een extra bevesti ging van de juistheid van de ze uitkomst kregen de onder zoekers toen deze week op het congres over jeugdge zondheidszorg een professor uit Helsinki, een kinderarts, meedeelde dat in Finland de zelfde ontwikkeling was ge signaleerd. Een verklaring voor het ver schijnsel is nog niet voorhan den. Machteld Roede ..Het vermoeden bestaat dat het misschien samenhangt met de toename van de borstvoe ding. of met het feit dat moe ders. en artsen en zusters op consultatiebureaus, er meer op gericht zijn dat een kind niet zo vet moet zijn. Twintig jaar geleden vond men het prachtig als de kinderen van die kleine ballonnetjes wa ren. van die opgeblazen Mi- chelin-baby's. Dat is er nu uit Het feit dat de kinderen nu ge middeld wat slanker zijn dan vijftien jaar geleden, noemt Machteld Roede een gunstige ontwikkeling met het oog op de nadelen van dikte voor de gezondheid, vooral wat hart en vaatziekten betreft. Mach teld Roede: „Toch zijn er nog wel problemen op dit punt. Er zijn aanwijzingen dat er in bepaalde ..ondergroepjes" nog heel wat kinderen veel te dik zijn Maar dat moet nog uitgewerkt worden". Ook de aardrijkskundige ver schillen zijn nog niet uitge werkt. Machteld Roede: „Volgens de laatste metingen waren de mensen in de stad groter dan die op het platte land, en die in het noorden groter dan die in het zuiden. Wy hebben de indruk dat stad en platteland nu naar el kaar toe groeien. En ook Bra bant en Limburg zijn nu erg aan het inhalen Die verschil len kun je weer beschowcn als een thermometer voor de sociale toestand de gezins grootte en de kindersterfte zijn in die twee zuidelije pro vincies pas zo'n tien tot twin tig jaar afgenomen na de rest van het land En kinderen in een klein gezin hebben het in verhouding beter dan die in een groot Maar gezinsgrootte is natuurlijk niet de enige fac tor die de lichaamslengte be paalt Ook zaken als vaccina tieprogramma's en beter voedsel spelen daarin mee. ih't hanfll allen kal mal al kaar samen" ADVERTENTIE WILLEMSTAD (GPD) - „Wij zijn het beu dat met de Arubaanse belangen wordt gespeeld en over wegen ernstig om Neder land te dwingen tot aparte besprekingen over Aru- ba's onafhankelijkheid". Dit verklaarde Betico Croes. de lei der van de grootste Arubaanse politieke partij De Arubaanse politicus stelde dat alle Antil liaanse eilanden met uitzonde ring van Curasao in principe ak koord waren gegaan met Den Haag als vergaderplaats voor de tweede zitting van de rondetafel conferentie over de toekomstige staatkundige structuur van de Nederlandse Antillen. 'Ju er in Nederland gedacht wordt over uitstel van de rondetafel conferentie. is volgens de heer Croes weer eens duidelijk geble ken dat „het grootste eiland van de Antillen. Curacao, in ons staatsbestel een dominante posi tie inneemt". Zelfs bij de vast stelling van de vergaderplaats voor de rondetafelconferentie is Nederland naar zijn mening ge zwicht voor de Curacaose meer derheid. Verbaasd De Antilliaanse premier Don Mar tina reageerde verbaasd op de uitspraken van Croes. Hij zei dat Curacao nu als boosdoener wordt opgevoerd terwijl juist Ne derland de oorzaak is van alle problemen rondom de voortgang van de rondetafelconferentie en niet Curacao. Dat de eilanden Aruba en Curacao steeds weer tegen elkaar in het harnas wor den gejaagd, was volgens Marti na nog steeds een gevolg van de kolonialistische verdeel-cn-heers tactiek. Tijdens het inter-eilandelijk over leg vorig weck op Aruba is vol gens Croes weinig gebleken van goede wil bij de Curacaose politi ci Bij deze gelegenheid werd na melijk gesproken over een her verdeling van de zetels in de Sta ten, het Antilliaanse parlement, waarbij bleek dat Curacao haar meerderheidspositie niet wü op geven Ook over de decentralisa tie van overheidsdiensten naar de eilandgebieden konden Aru ba en Curacao het niet eens wor den. Bettico Croes herhaalde zijn dreigement dat Aruba haast zal maken met de verwezenlijking van de eigen onafhankelijkheid als de komende zitting van de ronde tafelconferentie op een mislukking mocht uitlopen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7