VS beschuldigd van terrorisme Syiiërs doelwit in Libanon falangisten Poolse regering moet stabiliteit herstellen Actieve inzet kerken vredesvraagstukken Libië krijgt steun Ethiopië Nauwere banden Moskou- Roemenië Spanje wil NAVO-basis maken van Gibraltar 'iin;iTiiiTiwni MAANDAG 24 AUGUSTUS 1981- DRESDEN (GPD) - Dc belang rijkste bijdrage die de ker ken, zowel in het Oosten als in het Westen, kunnen leve ren bij het zoeken naar vrede is het ter discussie stellen van het eigen veiligheidssysteem. Dat was de conclusie van een discussie-avond tussen chris tenen uit verschillende lan den zaterdag in het Oostduit- se Dresden. Tot de drie spre kers op deze avond behoorde de Nederlandse oud-generaal M. von Meyenfeldt, tot aan zijn pensioen gouverneur van de Koninklijke Militaire Aca demie in Breda. Von Meyenfeldt. die in de gere formeerde kerken een deel tijdfunctie h'-eft op het ge bied van vredesvraagstuk ken, was in Dresden op uit nodiging van enkele kerkelij ke organisaties die hier ge lijktijdig met dc zitting van het Centrale Comité van de Wereldraad van Kerken een „oecumenisch café" heeft georganiseerd. Zijn gesprek spartners waren Dwain Epps (VS), stafmedewerker van de commissie voor internationa le zaken van de Wereldraad, en dr. Walter Romberg, een wiskundige uit Oost-Berlijn. actief in zowel de Bond van Evangelische Kerken in de DDR als de Christelijke Vre desconferentie. De discussie in het gebouw van de Reformierte Kirche in Dresden trok veel belangstel lenden omdat het in de DDR een uitzondering is dat er over .vredesvraagstukken wordt gesproken onafhanke lijk van de landspolitiek. Met alle voorzichtigheid zijn het eigenlijk alleen de kerken die in eigen kring ook het militai re denken in dc DDR aan de orde durven stellen. Dr Romberg opperde zaterdag voorzichtig dat de kerken in de DDR wellicht in navol ging van de Nederlandse Hervormde Kerk moeten pleiten voor een kernwapen- loze DDR binnen het kader van het Warschau-pact. Om dat het volgens hem een illu sie is dat de totale kernbewa pening in korte tijd afge schaft kan worden, drong hij aan op een nieuw veiligheids systeem in Europa, geba seerd op vertrouwen. Hij noemde het in het belang van I de grootmachten, dat de Eu ropese veiligheid wordt ver zekerd. „De illusie van een Europa buiten de invloedss feren en de gedachte aan een verenigd Duitsland gullen moeten worden opgegeven- ".De heer Von Meyenfeldt is verontrust over de huidige wereldsituatie, omdat de po litieke, economische, techno logische en psychologische krachten achter de bewape ningsspiraal niet meer te con troleren zijn. De gevolgen zijn niet meer te verantwoor den in het licht van de armoe de en onderontwikkeling die de aandacht van de mensheid zouden moeten opeisen. De oud-generaal vindt het onac ceptabel. dat de veiligheid in de wereld afhankelijk wordt gemaakt van bedreiging met totale vernietiging. „De gren zen die aan het gebruik van militaire macht gesteld moe ten worden, zijn overschre den", zo zei hij. (Van onze correspondent Rienko Wilton) BEIROET - Eén Syriër werd ge dood en drie anderen raakten ge wond bij drie grote ontploffin gen in de Libanese plaats Chtau- ra, waar het hoofdkwartier van de Arabische vredesmacht in Li banon is gevestigd. Deze vredes macht bestaat voor 95 procent uit Syrische troepen. De aanslag vond plaats in de nacht van za terdag op zondag en vlak bij het huis van de Syrische comman dant in Chtaura. Chtaura ligt in de Centraal-Libanese Bekaa-val- lei, waar de Syriërs batterijen met Sam-6-luchtdoelraketten hebben opgesteld ter afschrik king voor Israëlische aanvallen. Langs officiële kanalen is weinig over de aanslag bekendgemaakt, maar opvallend was dat de radio zender van de christen-rechtse Libanese falangisten-partij het nieuws erg snel gaf en bovendien meldde dat niet één maar zes Sy rische soldaten bij de aanslag in Chtaura werden gedood en ne gen gewond. Daarnaast meldde de falangisten-radio opgebeld te zijn door een groep die zichzelf het „Syrische Bevrijdingsleger" noemde en de verantwoordelijk heid voor de explosies bij het Sy rische hoofdkwartier in Libanon opeiste. re Omdat nog nooit iemand van hetLvv „Syrische Bevrijdingsleger" *.a heeft gehoord en de falangisten' het bericht hebben verspreid,1e wordt het niet uitgesloten geacht)n dat de fel-anti-Syrische falangis-'0 ten zelf achter de aanslagen in Chtaura hebben gezeten. De fa langisten hebben er alle belang bij om aan te tonen dat de Sy-\2 riërs - zelfs in hun eigen hoofd- f kwartier in Chtaura - falen in het *-* zorgen voor de veiligheid in Li banon, en daarom het land maar moeten verlaten, een oude wens droom van alle ultra-rechtse i" christen-Libanese milities. ADDIS ABEBA, ETHIOPIË Reuter/UPI/AP/DPA) - Ethiopië en Libië hebben de Ver enigde Staten gisteren er van beschuldigd dat zij van plan zijn revolutionaire leiders in de wereld te vermoorden en een hooggeplaatste Libiër drong er op aan dat men Ameri ka geen Arabische olie meer zou verstrekken. In communiqué dat in Addis Abeba werd uitgegeven ter af ronding van het bezoek dat de Libische leider kolonel Gaddaffi aan Ethiopië heeft gebracht, stond dat net neerschieten van twee Libische straaljagers door de Verenigde Staten in de afgelo pen week een "daad van interna tionaal terrorisme" was. Onzekerheid tweede fase offensief El Salvador SAN SALVADOR (AFP/UPÏ/AP) In El Salvador heerst onzeker heid voor wat "de tweede fase zou kunnen zijn van het algeme ne offensief' dat het nationale bevrijdingsfront Farabuno Marti heeft aangekondigd. Dit tweede offensief werd in de af gelopen weken gekenmerkt door de inneming en bezetting gedu rende tien dagen van de stad Per quin en de aanval op de steden Arambala, El Mozote en La Gua- camaya en op San José Guavabal op 24 km van de hoofdstad San Salvador. Het dodencijfer van het voortdu rende politieke geweld in El Sal vador is verleden week opnieuw aanzienlijk gestegen doordat in het gehele land tientallen ont hoofde mensen zijn gevonden. Woordvoerders van het leger en ge rechtelijke functionarissen ver klaarden dat bij Santa Ana, 75 ki lometer ten noord-oosten van de hoofdstad, van donderdag tot za terdag 34 lijken zonder hoofd wa ren aangetroffen. In andere delen van het land weren vorige week eveneens tientallen onthoofde slachtoffers gevon den. Woordvoerders verklaarden dat bijna honderd mensen uit hun huizen waren gesleept en onthoofd. De Verenigde Staten, volgens het communiqué, zweren samen te gen het leven van leiders van re voluties. Onlangs werd een kom- plot ontmaskerd dat de Amerika nen hadden gesmeed tegen het leven van Gaddaffi, aldus het communiqué. De Libische leider Gaddaffi heeft opgeroepen tot de sluiting van alle Amerikaanse tases rond de Middellandse Zee. In een toespraak, zat~' dag in Addis Abeba voor een miljoen Ethio- piërs, nodigde Gaddaffi, "de be volking rond de Middellandse Zee uit stelling te nemen tegen de Amerikaanse militaire bases op hun grondgebied, die een ge vaar vormen voor de internatio nale vrede". Tijdens zijn bezoek aan Ethiopië heeft Gaddaffi ook verklaard dat Libische vliegtuigen vorige week bij het luchtgevecht boven de Middellandse Zee als eersten op Amerikaanse F-14 jachtvlieg tuigen hebben geschoten. Gad- daffi's lezing wijkt af van eerdere versies, waarin hij zei dat Libi sche straaljagers het eerst door Amerikaanse vliegtuigen wer den aangevallen. De Prawda, het blad van de Russi sche communistische partij, heeft gisteren geplaatst achter het nieuwe verbond van vriend schap en militaire samenwer king tussen Ethiopië, Libië en Zuid-Jemen. De Prawda vond het tot stand komen van het ver bond een 'natuurlijke zaak voor drie landen die gemeenschappe lijke doelstellingen hebben'. "Het verdrag van Aden is des te be langrijker waar democratisch Je men, Libië en Ethiopië bij voort during aan provoccringen bloot staan", aldus de Prawda. Het noemde als meest recent voor beeld hiervan het incident waar bij Amerikaanse straaljagers bo ven de Middellandse Zee twee Libische toestellen neerschoten. In de Libanese hoofdstad Beiroet sprak een Libische regerings functionaris zich uit voor een Arabische olie-boycot van de Verenigde Staten. Hij liet daarbij echter doorschemeren dat zijn land, dat nu veel olie aan de Ver enigde Staten verkoopt, niet een zijdig tot een boycot zou beslui- BOEKAREST (AP) - De Sow- jet-Unie en Roemenië heb ben zaterdag in Moskou be kendgemaakt dat de econo mische samenwerking tus sen de twee landen fcal wor den opgevoerd. Volgens poli tieke waarnemers betekent dit dat de banden tussen Roe menië en de Sowjet-Unie nauwer zullen worden aange haald. Roemenië stelt zich al jaren lang betrekkelijk onafhanke lijk van de Sowjet-Unie op. Dne jaar geleden heeft presi dent en partijleider Nicolae Ceausescu een oproep van Moskou meer geld uit te ge ven aan de bewapening naast zich neergelegd. In Moskou is er destijds op aan gewezen dat het tekort van de Roemeense handelsbalans ten aanzien van het Westen groter wordt en in 1981 een bedrag kon bereiken van 12,9 miljard dollar. Een ernstig te kort aan voedsel in Roeme nië, problemen met de land bouw en andere economi sche tegenslagen zouden pre sident Ceausescu er toe heb ben gebracht zich tot Moskou te wenden om hulp. De eens zo grote Roemeense olievoorraden worden steeds kleiner en dit dwong Roeme nië de laatste jaren olie in te voeren uit Iran en andere Arabische landen. MANILLA - Ongeveer 400 Libische studenten met portretten i ren voor hun ambassade in de Filippijnse hoofdstad Manilla. De studenten betuigden daarmee hun steun aan uitspraken vai Moskou dringt aan op hard optreden WENEN (GPD, DPA, Reu ter, AFP, UPI) - Het polit- buro van de Russische communistische partij heeft de Poolse regering afgelopen zaterdag met klem verzocht vast te hou den aan de beginselen van het Sowjet-marxisme en alles te doen om de econo mie weer nieuw leven in te blazen. Volgens het po- litburo tonen de moeilijk heden in Polen duidelijk hoe belangrijk het is dat een communistische par tij wordt geleid door 'leni nistische normen'. Het offficiële Russische pers bureau Tass liet weten dat Moskou van Polen ver wacht dat het hard op treedt tegen de stakingen en de politieke stabiliteit herstelt.^ Polen staat aan het begin van een nieuwe week vol spanningen. Vandaag beginnen de onderhan delingen tussen de onafhankelij ke vakcentrale Solidariteit en de regering over de toegang voor de vakcentrale tot de door de Pool se overheid gecontroleerde me dia. De vakcentrale wil het recht op korte, ongecensureerde weke lijkse radio- en televisieprogram ma's om de aandacht te vestigen op belangrijke vakbondsaange legenheden en om te kunnen antwoorden op de kritiek die de regering via de media uit over het doen en laten van de vakcen trale. Ook wil de vakcentrale het recht in kranten en tijdschriften op de kritiek te kunnen reageren. De vakcentrale heeft inmiddels al haar tanden laten zien toen ze af gelopen week het grootste deel van de Poolse pers voor 48 uur heeft lamgelegd. Ze dreigt nu met een langere staking en met het uitschakelen van radio en te levisie als zij haar zin niet krijgt. In Katowice broeit een ander con flict. De vakcentrale heeft hier 20.000 arbeiders opgeroepen vandaag of morgen te stemmen over het al of niet overplaatsen van de bedrijfsleider van de me- taalfabrieken in Katowice. Het conflict is vorige week vrijdag ontstaan toen de bedrijfsleiding de drukpers waarop het bedrijfs blad van de fabriek wordt ge drukt, in beslag liet nemen. Aan leiding voor het in beslag nemen was een spotprent waarin de Sowjet-Unie op de korrel wordt genomen. Drukkers in Olsztyn in Noord-Po len hebben zaterdag voor de vier de keer geweigerd het blad van de plaatselijke communistische partij te drukken. Terwijl hun VS voor Taiwan Vrouw Bani-Sadr vlucht ook naar Parijs TAIPEH (UPI) Een Amerikaan se delegatie heeft zaterdag in Tai- OBT» wan opgeroepen tot de moderni- R sering van de defensie van het Cl- land. De Verenigde Staten zou daarbfj kunnen helpen door de verkoop van zeer moderne ge vechtsvliegtuigen. Voorzitter Zablocki van de Ameri kaanse parlementaire commissie voor buitenlandse zaken zei dat dc Verenigde Staten zich bij hun militaire hulp aan Taiwan niet zouden storen aan eventuele be zwaren van China. ADVERTENTIE Bani-Sadr in Parijs, wa de afgezette president van Iran, voegde PARIJS (Reuter) - Osra Bani- Sadr, de vrouw van de afgezette Iraanse president Abolhassan Bani-Sadr, heeft Iran de rug toe gekeerd en zich gevoegd bij haar man in Parijs, omdat zij voor haar leven vreesde. In een vraag gesprek met een journalist ver klaarde zij gisteren dat zij in Iran altijd gevaar liep en constant be dreigd werd. Mevrouw Bani-Sadr verklaarde dat zij besloot Iran te verlaten na dat zij was gearresteerd en 24 uur had vastgezeten. Dat gebeurde na de afzetting van haar man als president eind juni. Zij liet weten te zijn opgepakt door een lid van het Iraanse parle ment en een aantal met stokken gewapende i Wie haar hielp het land te ont vluchten wilde zij niet zeggen. Osra Bani-Sadr kwam zaterdag in Parijs aan met haar zoon Ali van acht jaar aan boord van een lijnvliegtuig dat van Peking naar Parijs vloog. Het toestel had een tussenstop gemaakt in Karachi waar mevrouw Bani-Sadr naar verluidt was ingestapt. Net als in hun leider Gaddaffi in de hand, demonstre- Gaddaffi tegen de Verenigde Staten. collega's in.de rest van het land hun werk hebben hervat, zijn zij blijven staken omdat de Poolse televisie hen naar hun smaak heeft belasterd. De activisten voor de handhaving van de mensenrechten hebben intussen een uit zeven personen bestaand comité gevormd om hun activiteiten te coördineren. Een week geleden organiseerden zij een mars vanuit vijf belangrij ke steden naar Warschau uit pro test tegen het voortdurend in hechtenis houden van politieke gevangenen zonder dat er een proces in het vooruitzicht is. Op het laatste moment werd de mars echter afgelast, nadat de Poolse regering had laten weten dat het de mars ten koste van alles zou tegengaan. Voor de tweede maal binnen vijf weken is een gekaapt Pools vliegtuig in West-Berlijn geland. Zaterdagavond dwong een 25-ja- rige Pool gewapend met een handgranaat, een toestel van de Poolse luchtvaartmaatschappij LOT koers te zetten naar West- Berlijn. Op het West-Berlijnse vliegveld Tempelhof gaf de ka per zich onmiddellijk over. De 39 passagiers konden het toestel on gedeerd verlaten. Twee van hen maakten van de gelegenheid ge bruik politiek asiel te vragen en vlogen niet terug met het ge kaapte toestel. LONDEN (Reuter) - Spanje zal volgende maand voorstellen Gi braltar van een Britse militaire basis te veranderen in een NA VO-basis, om de eeuwenoude strijd over de rots tussen Spanje en Engeland te beëindigen. De Britse krant "Sunday Times" heeft dit van een woordvoerder van het Britse ministerie vai buitenlandse zaken vernomen. De regering in Madrid wil ook de grens tussen de Britse kolonie e Spanje, die 12 jaar geleden werd m gesloten, weer openstellen, aldifs de krant. a De twee landen twisten over de rots sinds 1704, toen een uit Brit- se en Nederlandse soldaten be- staand leger Gibraltar innam. Kort geleden was de beslissing van prins Charles en prinses Dia na - vanuit Gibraltar hun huwe lijksreis te beginnen - er, naar men aanneemt, de oorzaak van dat de Spaanse koning Juan Car los niet aanwezig was op de Brit- se koninklijke bruiloft. "De privé-bespreking, die het vori ge weekeinde plaatsvond tussen de Britse minister van buiten landse zaken, Lord Carrington en zijn Spaanse collega, Jose Pe dro Perez Llorca, had in de eer- ste plaats tot doel de gevoelens van irritatie tussen de beide lan den, na het bezoek van Charles eh Diana aan Gibraltar, uit de wereld te helpen", zo schrijft de krant. Maar niettemin, aldus de "Sunday Times", zullen de Span jaarden binnenkort een belang rijk dipolomatiek initiatief ne- Gibraltar. haar man heeft zij vrijwel direct na haar aankomst in Frankrijk politiek asiel gekregen. De afgezette president van Iran en Massoud Radjavi, de leider van de belangrijkste oppositiegroe pering Moejaheddien-e-Chalq, hebben de snelle val voorspeld van de ayatollah Chomeini. Bei den vinden dat de geestelijke lei der Iran slechts "meer graven en meer slachtoffers" brengt. Bani-Sadr en de voormalige oppo sitieleider Radjavi, die samen in ballingschap in Frankrijk ver blijven, zeiden gisteren in afzon derlijke interviews dat Chortieini spoedig zal worden afgezet. "Ik weet dat, als het huidige verzet (tegen Chomeini) wordt voortge zet, het regime niet lang zal over leven", zo vertelde Bani-Sadr in het in Beiroet verschijnende blad Monday Morning. "Ik denk dat het een kwestie is van weken, niet meer". In een interview met het in Libanon verschijnende tijdschrift Arab Report and Me mo, liet Radjavi z.ich in dezelfde bewoordingen uit over de toe komst van Chomeini. In septembeï- wordt in het Spaanse parlement een debat gehouden over Spanjes toetreding tot de NAVO, verklaarde gisteren in Bilbao de woordvoerder van de Spaanse regering, Ignacio Aguir- De regering zette vorige week de eerste formele stap op weg naar aanvraag van het NAVO-lid- j maatschap, toen zij de advies- verlenende Raad van State vroeg in welke vorm de aanvraag te gieten. De taak van de Raad van State is vast te stellen wat voor soort par lementaire meerderheid nodig is om verder te gaan met de forme le toetredingsaanvraag en of daarvoor een amendering van de grondwet nodig is. Aguirre zei tegen journalisten dat het besluit van de regering om te vragen om het lidmaatschap van de NAVO de belangrijkste poli tieke beslissing was die Spanje sinds enkele jaren genomen had. Linkse partijen in het Spaanse par lement zijn tegen het lidmaad- schap en sturen aan op een volksraadpleging over de kwes tie. Dc Franse regering steunt Spanje toetreding tot het Noordatlan- tisch Bondgenootschap. "Zodra Spanje er zelf uit is, kan het reke nen op Frankrijks warme steun", zo heeft de Franse minister van buitenlandse zaken, Claude Cheysson, gezegd in een vraag gesprek met de Madrileense krant "El Pais". De socialisten en communisten in Spanje hebben niet veel op met het voornemen van de regering. Op de vraag aan Cheysson of de steun van de Franse socialisti sche regering in dat licht niet verrassend is. zei hij dat hij een Franse minister is en geen Spaanse socialist. "Ik erken de noodzaak van het Atlantisch bondgenootschap en zoals het er nu naar uit ziet moet Spanje daarvan deel gaan uitmaken", zei hij. Cheysson sprak zich ook uit vóór de zo spoedig mogelijke toetre ding van Spanje tot de EG. Maar dan moet dc gemeenschap eerst enkele interne problemen oplos- jen op het gebied van de land bouw.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 6