'Wij stimuleren alles wat spontaan groeit' Hoge flat zorgt voor grillige windstoten feidse agenda SJJO wil af van vastgeroeste tradities Wandeltocht langs molens Burgerlijke stand Op de vuist na botsing Klachten- spreekuur buitenlandse jongeren Vliegers niet of nauwelijks in de lucht STAD EN RAND MAANDAG 24 AUGUSTUS 1981 OEGSTGEEST - De grillige wind heeft afgelopen zaterdag de vliegeraars op het grasveld bij de Lange Voort voor veel proble men gesteld. Veel vliegers kwa men niet of nauwelijks in de lucht. Dc oorzaak van dc 'turbulentie' (één van de vele vliegertermen) lag volgens een kenner aan de hoge flat naast het grasveld. De wind moest draaiend om de gro te flat heen en zo ontstonden al lerlei onverwachte luchtstro men. De eerste dertig meter die elke vlieger af moest leggen om boven de flat uit te komen bleek voor velen een te zware opgaaf. Jeroen Rademakers, één van de acht inschrijvers voor de wed strijd met zelfgebouwde vliegers, zag zijn bouwsel voortijdig naar beneden storten. Hij kon met de resten van zijn vlieger al huis waarts keren voordat de wed strijd was begonnen. Omdat de jury de keuze tussen de overge bleven zeven deelnemers zo moeilijk vond, werden er twee eerste en vijf tweede prijzen toe gekend. Natalie Drexler (8 jaar) en Enk Jutting (13 jaar) sleepten de eerste prijzen in de wacht. Na afloop van de wedstrijd begon men met het grote spektakel van de dag: het oplaten van de Cody- trein. De vlieger is genoemd naar Samuel Cody, één van de belang rijkste pioniers op het gebied van vliegersystemen, waar men sen mee omhoog gaan. Het laat ste deel van de naam (trein) is vrij logisch te verklaren. Om het stijgend vermogen van de vlieger te vergroten zette Samuel Cody er meerdere boven elkaar aan hetzelfde touw. Fervente vliegeraars uit Katwijk hebben zijn ideeën overgenomen en probeerden zaterdag de Cody- trein op te laten. De Katwijkers hebben ruim twee jaar gedaan om de vlieger te bouwen. In het mandje zou als eerste Nick Mor se meegaan. Hij was speciaal voor dit doel overgekomen uit Engeland. Maar ook hier was de wind de gro te spelbreker. Het duurde tot kwart over vier (het in grote geta- len aanwezige publiek had het terrein voor het merendeel al verlaten) toen het eindelijk lukte. Nick Morse kwam echter niet ho ger dan een meter of zeven. Later ging ook nog presentator Ge rard van Loo de lucht in. Hij maakte van de gelegenheid ge bruik om ook nog enkele 'lucht foto's' te maken van het terrein. Op een hoogte van zo om en na bij de vijf meter riep hij het nog aanwezige publiek toe dat hij ge noot van "het fantastische uit zicht wat hij over Oegstgeest ooit Eén van de vliegers die zaterdag bij de Lange Voort de lucht ingingen. Ook deze heeft moeilijkheden met de had gehad". Iedereen moest dit eigenlijk doen, vond hij. Je hebt dan wel twee auto's nodig om de trein vast te houden en je hebt twee jaar nodig om de enorme vlieger te bouwen. Of je moet er gelijk een kopen. Dat kost dan wel 27.000 gulden. HANS BOUSIE OEGSTGEEST - 'Wij moe ten als stichting Jeugd en Jongerenwerk Oegstgeest een eigen gezicht durven te tonen. Dat heeft tot con sequentie dat we niet ie dereen ten dienste kun nen zijn. We zijn een nog jonge stichting die eigen lijk al vastgeroest dreigde te raken aan tradities. Ac tiviteiten die in de afgelo pen jaren gegroeid zijn dreigden tot automatis men te worden. Wij moe ten gewoon de durf heb ben om bezigheden die niet meer draaien te schrappen en alternatie ven te zoeken." Ronald Messemaker en Jan Merke- stein zijn de twee vaste krachten van de stichting Jeugd en Jonge renwerk Oegstgeest. In de korte tijd dat zij bij de meest actieve instelling van deze gemeente werkzaam zijn, is hun duidelijk geworden dat er bepaalde din gen herzien moeten worden. Het gaat niet om een radicaal orde op zaken stellen, v/ant het draait ei- genlijk allemaal nog wel best binnen de jongerenorganisatie. Met de term "eens een frisse wind laten waaien" kan men hun bewoordingen wel samenvatten. "Dingen die als vanzelfsprekend zijn gegroeid, daar moeten wij vanaf als ze niet goed passen bin nen onze doelstelling. Wij had den in het verleden wel eens ruimte over. Maar we zijn geen zaalverhuurbedrijf voor een feestje of zo. Er werden dingen van ons verwacht waar we niet voor zijn. Kijk, voor het buurt werk, daar is wel ruimte voor, dat past ook binnen onze doel stelling. Dat kunnen wij stimule ren. We zijn best wel bereid be schikbaar te zijn voor plannen die redelijk geordend zijn.", al dus Ronald Messemaker. "Maar ze meoten niet van ons verwach ten dat we iedereen hier maar kunnen laten binnenlopen en al les laten gebruiken. De mensen zijn wat dat betreft erg makkelijk geworden. Dat zou niet zo erg zijn als we genoeg tijd zou heb ben." Tienerwerk Hij wijst er op dat bijvoorbeeld za ken als het tienerwerk en het jon- gerensociëteitswerk die nooit zo van de grond gekomen waren als de bedoeling was, meer aandacht nodig hebben. "Door de service verlening ben je te veel tijd kwijt. Dat is mede een reden waarom we proberen de mensen zoveel mogelijk zaken zelf te laten doen", zo vult Jan Merkestein aan. Ronald Messemaker: "In principe willen wij natuurlijk iedereen uitnodigen om dingen te doen. Alles wat spontaan groeit en met de jeugd en de jongeren te ma ken heeft moeten wij dat natuur lijk stimuleren. Maar veel men sen gaan ervan uit dat "ze" (de SJJO) iets moeten organiseren. Wij spelen dan de bal terug en proberen de mensen zelf weer te activeren. We geven ze adviezen en begeleiden ze, maar we ver wachten wel dat de zelf over hun plannen zo enthousiast zijn dat ze iets doen." Hij vertelt dat op die manier al de nodige activitei ten van de grond zijn gekomen. "Op die manier blijf je waar schijnlijk ook bij de tijd met je bezigheden." De stichting Jeugd- en Jongeren werk is zo'n tien jaar geleden in Oegstgeest voortgekomen uit het kerkelijk jeugdwerk, dat toen- dertijd in het slop was geraakt. De kerken in Oegstgeest zijn daarop rond de tafel gaan zitten en kwamen met een jeugdbewe ging op de proppen die de voor loper was van de SJJO. Na ver loop van tijd verviel de kerkelij ke nadruk op het jongerenwerk en kreeg de instelling ook alleen nog maar subsidie van de ge meente (60.000 gulden voor 1982). Inhoudelijk veranderden de activiteiten en ook de komst van een andere generatie vrijwil ligers bracht de SJJO tot een zelfstandige stichting. Na het opbouwende werk van de vorig jaar vertrokken overactie ve vaste kracht Rigtering en zijn mensen is het roer van de SJJO nu al weer een tijdje in handen van Jan Merkestein en Ronald Messemaker. Nieuwe mensen, nieuwe initiatieven: "Wij kwa men er gewoon achter dat som mige dingen rond het jeugdwerk niet gedaan werden en in het slop waren geraakt of nog dreig den te raken." Hun ideeën betekenen geen grote interne structuurveranderingen maar ook niet een blindelings vasthouden aan de bestaande op bouw en verdelingen van diverse werkgroepen en clubs. Zij willen kritisch bekijken of het nog zin heeft bepaalde activiteiten voort te zetten. "We moeten durven in te grijpen en mogelijk iets anders beginnen. Je kunt beter één werkgroep hebben, die goed draait dan tien die niets voorstel len. Die laatste stimuleren ook niet het werk voor de vrijwilli gers", aldus Jan Merkestein. "Als je naar vorig jaar kijkt, toen hadden we tien clubs. Verschil lende waren slecht bezet. Daar hebben we nu andere dingen voor verzonnen. Mogelijk dat de ze nieuwe activiteiten over drie jaar weer aflopen, dat het dan weer teveel routine is geworden. Dan moet je stoppen en weer met nieuwe bezigheden zien te komen." 'We moeten vaak met onze activi teiten inspelen op bepaalde ten densen. Er kan opeens een groep zijn waar belangstelling voor is. Toch moet je dat bijna jaarlijks gaan bekijken. Er zijn teveel groepen tot automatismen ge worden. Zo liep dit jaar de kamp- week wat moeilijker. Misschien moeten we in de toekomst naar wat actievere kampen toe" zegt Ronald Messemaker. "Verschil lende werkgroepen maatschap pijvraagstukken draaiden ook niet best. Er zijn misschien al ge noeg actieve organisaties in Oegstgeest bezig die zich daar al mee bezighouden. Als blijkt dat er bij ons weinig belangstelling voor is dan is het gewoon niet meer reëel om zo'n groep in stand te houden. Dat wil natuur lijk niet zeggen dat wij ons overal buiten houden. Wij gaan ook door met het organiseren van po litieke avonden en dergelijke." Vrijblijvend De tieners vormen een groep die de vaste krachten wat nauwer bij de SJJO activiteiten willen be trekken. 'Het is een groep die zich niet zo makkelijk laat pak ken door de bezigheden die wij zoal hebben. Ze zijn te oud voor kinderactiviteiten en te jong voor de volwassenengroepen. Ze vallen wat hun interesse- en ideëenwereld betreft eigenlijk overal tussen. Wij willen ze nu een heel vrijblijvend programma aanbieden, bijvoorbeeld een strandwandeling, een dans avond. Belangrijk is ook dat deze groep een eigen ruimte heeft. Die hebben wij nu ter beschikking in het gemeentecentrum", vertelt Jan Merkestein. Daarnaast zijn hij en Ronald Mes semaker van mening dat er nog een andere groep is die overal tussenvalt en waar weinig voor in Oegstgeest gebeurt: de grote groep van rond de 30 tot de 60 jaar. De groep onder de dertig valt onder de SJJO terwijl die boven 60 onder de stichting Wel zijn Ouderen Oegstgeest valt. Voor de middengroep ontbreekt een dergelijke instelling. "Wij hebben de gemeente daar al eens eerder op attent gemaakt als SJJO. Het is gewoon jammer dat er geen volwassenwerk in Oegst geest is. Er bereiken ons de nodi ge geluiden waaruit blijkt dat er wel degelijk veel belangstelling voor is", aldus Jan Merkestein. Hij wijst erop dat de SJJO daar niet ook nog aan kan beginnen. "Wij zijn er per slot van rekening voor de jeugd en de jongeren. Wij hebben er het geld niet voor en de tijd. Verder is het ook niet de bedoeling dat wij ons ermee be moeien. Dat moet de gemeente maar met de volwassenen zelf doen. Wij vinden het wel onze taak om een dergelijk behoefte signaal door te geven. Dan is er nog een reden waarom wij er de LEIDEN. LEIDERDORP. WARMOND. ZOETERWOUDE. VOORSCHOTEN, OEGSTGEEST. BENTHUIZEN. WAS SENAAR Geboorten: (Leiden), Hendrika. dv. J.L. van Am sterdam en van der Zwan (Leiderdorp). Matthijs. zv. P. Quellhorst en J.M. van Kasterop (Leiden). Flonanne. dv. R.G. Tordoir en M.L.C. Knijnenburg (Lei den). Wieke. dv. G.C.A. Elshout en M.J.W. Oldenhave (Leiderdorp). Roy. zv. E R. Kleijwegt en C.M.A. de Wit (Zoeterwoude). Joep. zv. R.L. van Vu ren en J.M.C. Smit. Rene J. zv. J.J.A. Boudewijns, en N.J. Roos (Voorscho ten). Gerardus. zv. A H. J.M Bosman en ACM. Meskers (Zoeterwoude). Wy- cher, zv. P.A. Winia en F.J. Kampmel- nert (Leiden), Johan. zv. J.G M. Aker boom en H M Prins (Leiden), Carolina, dv. A.C.J. Noijen en M. Kroesemeijer (Leiderdorp), Angela, dv. J.E. van der Zijl (Voorschoten). Andrew, zv. F A. Glimmerveen en A.T.C.C. Wagemakers (Oegstgeest). Sarina, dv. L.A Zuijder- duin en Z. van Veldhuizen (Voorscho ten). Anna. dv. W C. Feijten en W.D. Baalbergen (Benthuizen). Dimitri, zv. J. van den Berg en A.M. van Gerven (Lei den). Ferry. zv. J.C.M. van Veen en J.C. Neuteboom (Leiden). Marja. dv. J Cor net en Y H. Buis (Leiden), Ewoud. zv. P. van der Kooij en W. van Ek (Leiden), André, zv. R.M. Jerphanion en B.J. As- ke (Leiderdorp). Daniël, zv P W. Brandt en H M. Siebert (Leiden). Leontine. dv. B.J. Oerlemans en J.E. van der Kwaak (Leiden), Naomi. dv. J. Klein en J.C. Maghielse (Leiderdorp). Corine. dv. B. van den Berg en L.J. de Jong (Zoeter woude), Johan. zv. H. van Klaveren en D. Marcus (Voorschoten), Janax, zv. B.J. Looij en K.J.P. Schols (Leider dorp), Jeroen, zv. J. Rol en C.J.J. Rijs- bergen (Leiderdorp), Stephanie, dv. C.J.J van der Werf en C. Sleijser (Voor schoten). Steven, zv J.G. Ouwehand en C. W. Sinteur (Leiden). Linda, dv. M. van Koopeen en J. Meijers (Leiden). Bobby, zv. M.H.M. Booms en D.A.M. Hogen- boom (Leiderdorp). René. zv. J.L.M. van der Kroft en H.J.G Rol (Leiderdorp), Helma. dv. W.B.A. Mullink en E. Kroe semeijer (Leiden). Erwin. zv. A.M.G. Oudshoorn en C.W. van Strater (Lei den). handen vanaf houden: de maxi male geldpot voor dergelijke in stellingen. Komt er nog een bij dan betekent dit dat het geld over meer moet worden verdeeld en er dus minder per instelling overblijft. Op die manier gaan we natuurlijk ons eigen werk onder bouwen", zo geeft Jan Merke stein aan. Uitermate tevreden zijn de twee SJJO-ers over de vrijwilligers. Zij draaien nu met zo'n 100 vrij willigers. "Wij kunnen ons niet voorstellen dat in andere ge meenten vakantie-activiteiten niet doorgingen omdat ze geen vrijwilligers konden krijgen. Het aanbod hier is uitstekend", vindt Jan Merkestein. Hij is van me ning dat de binding van de vrij williger met de SJJO erg groot is. "Mischien komt dat ook doordat veel oud-deelnemers inmiddels vrijwilligers zijn geworden." CHARLES LENNARTZ Expositie in Oude Raadliuis WARMOND - De Oegstgeeste kantkloster Ine Kruyskamp toont haar werk tot en met 16 september in het Oude Raadhuis in Warmond. Het oude ambacht heeft zij geleerd in 1958 in het Leidse Volkshuis. Enkele jaren later met de op komst van de televisie was er voor het kantklossen weinig be langstelling. Nu trekt die belang stelling weer aan. Ine Kruyskamp ging vele malen naar België, vooral naar Brugge de bakermat van dit beroep, om het kantklossen te bestuderen. Tijdens de tentoonstelling zal zij zelf demonstraties geven. De ten toonstelling is geopend op dins dag van 19.00 tot 21.00 uur, op woensdag, donderdag en zondag van 14.00 tot 16.00 uur en op za terdag van 11.00 tot 16.00 uur. MAANDAG Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17. „E film The Romantic English Woman uit 1975. 20 en 22.15 uur. t Werklozen Advies Centrum - Breestraal t 19. ma t/m vr van 10-12 uur. tel. 122000. j 't Bruggehoofd - Steenschuur 1, ama- j teurfotografie. 20 uur. I Leiderdorp - gemeentehuis, commissie j ruimtelijke ordening, 20 uur. Voorschoten - Dorpskerk, le orgel- beiaardcnnrert. 19.30 uur. Leiden. Stadhuis: raadscommissies al gemene bestuurlijke aangelegenheden en politionele aangelegenheden, 20.00 j Zwembad De Vliet, Voorschoterweg: L zwemvierdaagse, 19.00 uur. Zwembad De Zijl. Paramaribostraat: zwemvierdaagse. 19.00 uur. Jongerencentrum Stats, Haarlemmer straat 73: klachtenspreekuur buiten landse jongeren, 19.00-21.00 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 21 aug tot 28 aug door: Doeza Apotheek, Doe- zastraat 31, tel. 121313: Apotheek v. Breest Smallenburg, Loevestein 6, Lei derdorp. tel. 890000. MAATSCHAPPELIJK WERK Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. LEIDEN Het provinciale bureau vap het ministerie van CRM in de Leidse regio houdt op dins dag 1 september in het Leidse Volkshuis een voorlichtingsbij eenkomst over het Nederlands Actieprogram Emancipatiebe leid. Zoals bekend heeft de staatssecre taris van CRM mevrouw Kraaije veld-Wouters onlangs het actie program gepresenteerd. Tot 1 november dit jaar bestaat de mo gelijkheid om suggesties, kritiek en aanvullingen op het actiepro gram kenbaar te maken. LEIDEN - Twee inzittenden van auto's zijn zaterdagavond slaags geraakt na een aanrijding op de hoek van de Steenschuur en de Breestraat. Een 30-jarige Leidenaar, die onder invloed achter het stuur zat knal de op een auto die voor hem reed omdat deze wat plotseling remde voordat hij de Breestraat op draaide. Een passagier van de Leidenaar, een 26-jarige Hage naar maakte zich daar zo kwaad over dat hij de auto uitstapte en de inzittende van de voorliggen de auto, die uitstapte om de scha de te bekijken een paar flinkï meppen verkocht. LEIDEN De beweging voor werkende jongeren KWJ en het jongerencentrum Stats hebben een klachtenspreekuur opgezet voor buitenlandse jongeren die zich gediscrimineerd voelen. De initiatiefnemers zeggen regel matig te horen dat vooral niet- westerse buitenlanders regelma tig worden geweigerd in disco theken, cafés en andere gelegen heden. Ook bij uitzendbureau's en het arbeidsbureau zou de be handeling van buitenlandse jon geren negatiever zijn, terwijl werkgevers juist tegen sollicite rende buitenlanders vaak "nee" zeggen. De bedoeling van het spreekuur is klachten in Leiden zoveel moge lijk te bundelen en zo nodig ver dere stappen, bijvoorbeeld via de rechter, te ondernemen tegen discriminatie van jongeren. Het spreekuur is - te beginnen van daag - voortaan elke maandag avond van zeven tot negen uur bij jongerencentrum Stats in het Leidse Volkshuis, Haarlemmer straat 73. WARMOND - Drie geparkeerde auto's aan de Herenweg zijn za terdagavond door een bestuur der van een auto geramd. De schade is aanzienlijk. De auto mobilist is na het gebeuren door gereden. Omwonenden hebben wel het kenteken van de wagen kunnen noteren. ZOETERWOUDE - De Molenwandeltochten langs de molens ten noord-oosten van Leiden trokken zaterdag i zondag weer grote aantallen wandelaars aan. Vanuit Zoeterwoude kon worden gewandeld over afstanden, die uitéén liepen van vijf tot veertig kilometer. Onder de wandelaars i groepsverband mee deden. i ook veel verenigingen (zie foto) die i lEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezor- ging na 19.30 uur); dag i 16.00-18.00 u Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB Bij automatische overschrijving geen incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damlate Holding BV t Haarlem. Kwartaalabonnement t 53,45 per post f 75,80 Jaarabonnement 1 202,30 per post f 291,70 Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen. Plv. Alg. redactiechef: J.M.J. Post. J.P.M. van der Meer (re- fllo) W. Wlrtz (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en tele- vl sle, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cai ro, Rome, Madrid, Stock holm en Djakarta. Redactie stad en randgemeenten Tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 -H. v. Egmond

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2