LEIDSCH DAGBLAD 4 h J Geen boycot luchtverkeer Begin: verzoening Israël en Egypte Leger des Heils uit Wereldraad van Kerken Bezettingen tegen hoger collegegeld "Overheid is buiten boekje gegaan" Verkeersleiders sluiten verstoringen rond VS niet uit Watersnood in Japan Wiesenthal wil opnieuw verhoor SS-burgemeester Oproep Nederland tot internationaal protest Z.-Afrika MAANDAG 24 AUGUSTUS 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36557 Directeur G. Koopman Bureau Wfle Singel 1 rrrrr^Z3"' DAGBLAD voor leiden en omstreken DRESDEN (GPD) - Het Leger des Heils heeft zijn lidmaatschap van de Wereldraad van Kerken beëindigd. Dat werd meegedeeld in een persoonlijke brief van de leiding aan de secretaris-gene raal van de Wereldraad, dr. Phi lip Potter. Een medewerker van de communicatie-afdeling van de Wereldraad maakte het be sluit bekend in de vergadering van het centrale comité in Dres den (Oost-Duitsland). Het Leger des Heils schortte al in 1978 zijn lidmaatschap op, na een gift uit het anti-racismefonds van de Wereldraad aan de toenmalige Rhodesische bevrijdingsbewe ging Patriottisch Front. In de brief van het Leger worden twee redenen voor de opzegging ge noemd: de Wereldraad laat zich, volgens het Leger, meer door po litieke overwegingen dan door het evangelie leiden, en de be zwaren aan Leger-zijde tegen de de vond- sacramentele opvatting Wereldraad inzake het maal. Het centrale comité van de Wereld raad heeft de beschuldiging over de politieke motieven verwor pen. 'Met grote teleurstelling' nam het van dit besluit kennis. Het Leger des Heils blijft echter 'waarnemer' en zal de samenwer king met bepaalde programma's van de Wereldraad, zoals voor hulpverlening, voortzetten. t Franse douane-beambten bij de grote buit Grootste hasj vangst BREST (UPI) - Franse doua ncbeambten hebben het af gelopen weekeinde de groot ste hasj vangst uit de geschie denis gedaan. Voor de kust bij Brest werd op een jacht 1750 kilo hasj gevonden. De partij heeft een waarde van ruim zestien miljoen gulden. De douane kwam het transport op het spoor toen het schip voor de kust in moeilijkhe den leek te zijn. In holle ruimten in het ruim werd de hasj gevonden. Twee 45-jari- ge Westduitsers die aan boord waren werden gearres teerd. 18 PAGINA'S lil Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - Op twee plaatsen in Amsterdam is van ochtend een actie begonnen te gen de verhoging van het colle gegeld. Ongeveer vijftig studen ten bezetten vanochtend het in schrijvingsbureau van de Am sterdamse universiteit. Volgens een woordvoerder van de Alge mene Studenten Vereniging Am- sterdam(ASVA) is de bezetting een protest tegen verhoging van het collegegeld tot 750 gulden. Zestig studenten houden sinds vanochtend ook het gebouw van de Academie voor sociale beroe pen bezet. De actie gaat daar te gen de verhoging van het colle gegeld in het hoger beroepson derwijs tot 650 gulden. Advocaat Paradise: AMSTERDAM (ANP) - "De Ne derlandse overheid is buiten haar boekje gegaan met het in beslag nemen van het zendschip Maria Magda (Radio Paradise) op 1 augustus dit jaar. Dit schip lag buiten de territoriale wateren voor de kust van Nederland, waar Nederland niets te zoeken heeft omdat het volkenrecht dit verbiedt". Met dit betoog beet advocaat mr. De Jonge vanmorgen de spits af in een kort geding dat de eige naar van het schip, de Panamese Compania Naviera Panlieve te gen de Nederlandse staat heeft aangespannen. Inzet bij dit ge ding is het terugbrengen van het schip "Maria Magda" naar de an kerplaats in internationale wate- De vice-president van de recht bank in Amsterdam, mr. E.W. de Kruijff zal hierover uitspraak moeten doen. Volgens mr. De Jonge werd het zendschip kennelijk in beslag ge nomen om het "krakende Neder landse omroepbestel koste wat kost enig uitstel van executie te geven". Nooit eerder werd vol gens hem een zendschip dat van uit internationale wateren in de Nederlandse ether uitzond, op gepakt. Als voorbeeld noemde De Jonge de piraten Mi Amigo, Radio Del Mare en Radio Caroli ne: etherpiraten die pas werden aangepakt toen zij Nederlandse wateren binnendreven. "Kenne lijk is de Nederlandse regering doodsbang voor nog meer zend- schepen die zich voor de kust zouden willen vestigen", aldus De Jonge. Wolkenvelden Wolkenvelden, maar ook perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Minimumtemperatuur ongeveer 10 graden, middagtemperatuur circa 20 graden. Mattige westelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). 25 augustus 1981 Zon op: 06.10 uur. onder: 20.43 uur. Maan op: 1.45, onder 18.17 uur. Waterstanden Katwijk: laag water 12.17 uur. hoog water 7.38 en 20.14 uur. SCHIPHOL (GPD/DPA) - De dreiging van een wereldwij de boycot van het luchtverkeer met de Verenigde Staten is voorlopig van de baan. Dat bleek gisteren na afloop van de bijzondere ledenvergadering van de internationa le federatie van verkeersleiders (Ifatca), die zaterdag en zondag in het Ibishotel bij Schiphol vergaderde. - Gilles Bertran de Ba- Henk Nooren redt gezicht ruiters r^airn - JAPAN (APIUPl) - Water kolkt door een gat van 40 meter in de dijk van de rivier de Kokai bij het Japanse Ryugasaki. Zeer zware regenval, veroorzaakt door de tyfoon Thad, teisterde dit weekeinde Japan. Zeventien mensen werden gedood en gevreesd wordt dat er nog meer slachtoffers zijn. Door grondverschuivingen en over stromingen kan men nog niet be palen hoe hoog de tol is die de or kaan heeft geëist. Het dagblad Mainichi berichtte dat er behalve de zeventien do den, 82 gewonden en 22 vermis ten zijn en dat meer dan 3.000 woningen in het water zijn ko men te staan. Thad had het schiereiland Boso ten oosten van Tokio getroffen en be woog zich vervolgens door het centrum van het land. De orkaan had uitschieters van 126 kilome ter per uur. Gewoonlijk kalme ri viertjes veranderden in donde rende modderkolken die buiten hun oevers traden. Volgens de politie zijn 86 bruggen weggeslagen en staat 3000 hecta re akkerland onder water. Topconferentie met Sadat begint morgen JERUZALEM (GPD) - Israel wil normalisering van de betrekkin gen tussen Egypte en Israël cen traal stellen tijdens de topconfe rentie tussen premier Begin en president Sadat die morgen in Alexandrië zal beginnen. Hoewel dit niet met zoveel woorden ge zegd wordt, wenst Israël de be- Hypotheekrente FNG nu boven 13 procent AMSTERDAM (ANP) - De Friesch-Groningse Hypotheek bank heeft vanochtend haar hy potheektarieven verhoogd Hy potheken met gemeentegarantie komen nu op 12,9 procent, basis rente op 13.1 procent en tophy- potheken op 13,55 procent. Daar bij komt dan nog eens 1,5 pro cent bij gemeentegarantie en 2 procent bij de overige soorten. Dode en gewonde bij schietpartij HONTENISSE (ANP) - Een 40-ja- rige inwoner van Terhole (ge meente Hontenisse Zld.) is gis teravond om het leven gekomen door een schietpartij voor zijn huis. Zijn zestienjarige zoon. die hem te hulp wilde snellen, raakte gewond. Hij ligt in een zieken huis in Hulst. De dader is nog niet aangehouden. sprekingen over de autonomie uit te stellen om eerst tot een op lossing te komen over bilaterale zaken die betrekking hebben op de relatie tussen Egypte en Is raël. Daarbij koppelt Israel het vraag stuk van de normalisering van de bestrekkingen aan de evacuatie van de Sinai, die in april volgend jaar voltooid zal worden. Pre mier Begin zal Sadat vragen de normalisering op het gebied van handel en toerisme te bespoedi gen. Volgens Israël is Egypte tot nu toe het normaliseringsverdrag niet ten volle nagekomen De afgelo pen anderhalfjaar hebben 30.000 Israëlische toeristen Egypte be zocht, maar slechts 1500 Egypte- naren hebben een bezoek aan Is rael gebracht. De handelsbalans is hoe dan ook al zeer in het voor deel van Egypte omdat Israël jaarlijks 2 miljoen ton olie ter waarde van 600 miljoen dollar van Egypte koopt. Volgens Israë lische bronnen houdt Egypte een uitbreiding van de handel tegen en bemoeilijkt het ook de uitgifte Israël wil eerst al deze zaken rege len alvorens het met de ontrui ming van de Sinai haar laatste troef uit handen geelt, alhoewel Jeruzalem niet stelt dat normali sering als voorwaarde voor de evacuatie gezien moet worden President Sadat van Egypte heeft al verklaard aan Begin voor te leggen de PLO bij de onderhan delingen te betrekken maar Sa dat heeft daaraan toegevoegd er geen breekpunt van te zullen ma ken. De autonomieonderhande- lingen zullen over twee weken ook in Washington ter sprake ko men in de ontmoeting tussen president Reagan en premier Be gin. Nieuwe verstoringen van het luchtverkeer met de VS worden weliswaar niet uitgesloten, maar dat is een zaak voor de verkeers leiders van elk land afzonderlijk. Voorzitter Harry Henschler van de Ifatca zei gisteren dat elk be sluit dat hierover door zijn orga nisatie wordt genomen, niet openbaar zal worden gemaakt. De vergadering van de Ifatca werd gehouden naar aanleiding van het massale ontslag van ver keersleiders in de VS, die op 3 augustus in staking waren ge gaan uit protest tegen het uitblij ven van loonsverhoging. Op de' vraag wat er in het Ibishotel was besloten, onthield Henschler zich "op dit moment" van com mentaar. Wel liet hij weten dat de Ifatca de aandacht zal richten op herope ning van het overleg met de Amerikaanse regering. Op 13 au gustus had de organisatie in een telegram aan president Reagan al om een dergelijk gesprek ge vraagd. maar de Amerikaanse minister van verkeer. Drew Le wis. weigerde afgelopen woens dag daarop in te gaan. 12.000 ontslagen Ook gisteren hield Lewis vast aan zijn weigering om over het ont slag van de inmiddels 12.000 Amerikaanse verkeersleiders te praten. De Verenigde Staten, al dus Lewis, organiseren hun be trekkingen met hun verkeerslei ders niet naar de wens van de Ifatca. Hij herinnerde eraan dat zijn regering vóór de staking te vergeefs had geprobeerd met de verkeersleidersbond te onder handelen. In een vraaggesprek met de televi sie verklaarde de minister dat het luchtverkeer in de VS naar zijn overtuiging veilig is. Hij ba seerde zich hierbij op uitspraken van de Amerikaanse bond van piloten van luchtvaartmaat schappijen. De Ifatca meent daarentegen dat het Amerikaan se luchtruim einds de stakingen onveilig is. Aan de vergadering van de Ifatca bij Schiphol nam behalve een groot aantal verkeersleiders uit 32 landen ook Robert Meyer, on dervoorzitter van de vakbond ADVERTENTIE STAAT DER NEDERLANDEN 1Ei LENING 1331 PER 133-7/1331 inschrijving volgens het tendersysteem op 25 aug. a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs (Van één onzer verslaggevers) MAYRHOFEN - Simon Wiesenthal heeft de Oostenrijkse justitie ge vraagd om Franz Hausberger burgemeester van de winter sportplaats Mayrhofen in Tirol opnieuw te verhoren. De nazi-ja ger beweert, dat Hausberger (in de Tweede-Wereldoorlog lid van Himmlers moordbrigade) tijdens zijn verhoren met geen enkel woord heeft gerept over zijn deelnemen aan massa-executies in Rusland. van ontslagen verkeersleiders, Patco, deel. Meyer gaf evenmin commentaar maar zei wel inge nomen te zijn met het resultaat van de besprekingen. "De ko mende uren zullen mogelijk be slissend zijn", voegde hij daar aan toe, "dat wil zeggen: de ko mende dagen of deze week". Het bestuur van de Ifatca kwam gisteren met enkele cijfers op ta fel waaruit moest blijken dat het Amerikaanse luchtruim onveilig is. Tussen 3 en 8 augustus zou den er twintig incidenten zijn ge weest. De directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst (RLD) kwam echter met andere cijfers: tussen 3 en 19 augustus elf inci denten tegenover 31 in dezelfde periode vorig jaar. AZ'67 zet PSV weer op de grond Gaddaffi: sluit bases Amerika Zeevalking: Van Agt moet kiezen DEN HAAG (GPD) Nederland probeert met andere westerse landen een gezamenlijk protest aan te tekenen bij de Zuidafri- kaanse regering tegen de depor tatie van zwarte bewoners van de krottenwijk Nyanga bij Kaap stad naar het thuisland Transkei. Een Frans initiatief alle diplomatieke vertegenwoor digingen in Zuid-Afrika te pro testeren. mislukte vorige week omdat de Verenigde Staten niet mee wilden' doen. Volgens een bericht in de Washing ton Post. gisteren door het Fran se ministerie van buitenlandse zaken bevestigd, had de Franse ambassadeur op 13 augustus al zijn collega's bijeengeroepen om hun stem te krijgen voor een tekst, waarin bezorgdheid werd geuit over de situatie in Nyanga. De Amerikaanse ambassadeur tekende direct bezwaar aan. an dere diplomaten wilden eerst hun hoofdsteden om advies vra gen Volgens de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag betekent de Amerikaanse weigering met. dat een gezamenlijk protest van zo veel mogelijk landen nu van de baan is. ADVERTENTIE Kleurvergroting kado Bij elke kleurenfilm die u met deze tx>n bij ons laat ontwikkelen en afdrukken krijgt u een kleurvergroting GRATIS! Foto Lindhout Haarlemmerstraat 102. Leiden LEIDSCH ^DAGBLAD "Daarover moet justitie hem nader aan de tand voelen", aldus Wie senthal vanmorgen uit Wenen. "Volgens my is de burgemeester bij executies achter het front be trokken geweest." De burgemeester reageerde laco niek op de beschuldiging. "Alles is gelogen. Ik ben al verhoord. Justitie heeft gezegd, dat het al lemaal in orde is.Met joden heb ik nooit iets te maken gehad. Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel. S. v p. bon ingevuld in een open enveloppe tonoer post/egol opsturen naarLeidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SN PL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1