Nu moet er echt worden gewerkt" Geslaagde goudjacht van DDR Wells weerstaat sprintgeweld 11 Moses lokt zonder te lopen duizenden mensen naar stadion Tal van records op EK Medaille-verdeling 31 MAANDAG 24 AUGUSTUS 1981 Buuts tevreden over EK-junioren, maar: UTRECHT Een groot aantal Nederlandse jeugdatleten is geslaagd voor de laatste test voor de overgang naar de se nioren. Omdat meer dan de helft van de geselecteerden voor het Europees kampioen schap voor junioren een fina leplaats haalde, blikte Her man Buuts derhalve tevre den terug. Vergeleken met de prestaties tijdens de titelstrijd van 1979 in Polen ziet de toekomst van de Nederlandse atletiek er anno 1981 veel beter uit. Toen haalde slechts één Oran jeklant een finaleplaats, nu waren dat er veel meer. De trainingscoördinator van de Koninklijke Nederlandse At letiek Unie temperde even wel direct te hoge verwach tingen. "Het is leuk wat we hebben gepresteerd, maar nu moet er echt hard worden ge werkt. Het duurt zeker nog vier tot vijfjaar voordat onze atleten bij de seniorentop zit ten. Dat zal vooral bij de tech nische nummers veel kracht en tijd kosten. Aan de andere kant beschikken we op die onderdelen voor het eerst sinds jaren over talenten die kunnen doorbreken en daar moeten we nu van gaan profi teren". Eén van hen, Erik de Bruin, gaf op de openingsdag al zijn vi sitekaartje af. De discuswer per zorgde ervoor dat Neder land voor het eerst sinds zes jaar weer een medaille ver overde op het EK voor junio ren. Ook bij het kogelstoten deed de Hardinxvelder het verdienstelijk met een stoot van 17 meter en een achtste plaats. De Oostduitse win naar Andreas Horn liet de ko gel 1.71 meter verder neer ploffen. Gisteren zorgde de Limburger Bert Smit voor een stuntje. Ondanks zijn onlangs behaal de seniorentitel leek hij niet in aanmerking te komen voor een finaleplaats. Dat gold ook voor Rob Buntsma. Beiden eindigden echter bij de top- -12 en kregen daarmee een toegangsbewijs voor de eind strijd. Met een worp van 68.60 meter werd Buntsma elfde. Smit, getraind door zijn va der. zorgde in de eerste ronde voor een Nederlands succes. De 19-jarige atleet van Swift zag de speer bij 72.44 meter de grond raken. Dat beteken de een verbetering van het nationale juniorenrecord, dat hij zelf twee weken geleden in Utrecht had gevestigd. Smit. die dit jaar bij de West duitser Klaus Wolfermann, de Olympisch kampioen van '72, gaat trainen, bevestigde daarmee zijn geweldige vorm. „Na het nationale kam pioenschap voor junioren in Nijmegen heb ik in elke wed strijd mijn persoonlijke re cord steeds verbeterd. Mis schien dat ik volgende week wel het seniorenrecord (74,78 m) haal". Zijn wonderbaarlij ke progressie komt voor Smit niet als een verrassing. ..Het werd gewoon tijd, want vorig jaar ben ik niet vooruit ge gaan", aldus de Roermonder die uiteindelijk als zesde ein digde. Op de 1500 meter overtrof Mai- ke Persoons de verwachtin gen die Buuts van haar had. Nadat zij verrassend de finale had gehaald, liep de Ter Aar- se atlete in 4 minuten en 23,49 seconden naarde zesde plaats. De Belgische favorie te Van Steenbroeck pakte het goud na 4 minuten en 15,75 seconden 'arbeid'. Maike's broer Jek liep de eind strijd op de 3 kilometer niet uit. Een kilometer voor de fi nish haakte de AAV'36-at- leet af met kramp. Rainer Wa- chenbrunner leverde met zijn eerste plaats (7.57.18) een aandeel in de Oostduitse goudberg, die in Utrecht werd opgebouwd. Het estafette—kwartet Tjepke- ma, Rouwenhorst. Dorlas en Stoot benaderde op de 4 x 400 meter het onlangs in Spanje gevestigde jeugdre- cord. De 3 minuten en 42.4 se conden durende inspanning werd beloond met een vierde plaats in de eindrangschik king. Op de 2 kilometer steeple chase zag Wim de Koning een po ging tot het verbeteren van zijn eigen jeugdrecord in het water vallen. In de finale ein digde hij als laatste in 5 minu ten en 52,73 seconden. De Bntse winnaar Paul Davis-- Hale verbeterde de beste sei zoensprestatie met 5 minuten en 31,12 seconden. Weinig succes was er wegge legd voor Sandra Westera en Tanja Tjcpkema op de 200 meter Westera overleefde de series niet met een tijd van 25.24 seconden en Tjepkema sneuvelde in de halve finale in 25.18 seconden De Haagse discuswerpster Ni cole Nieuwkerk kwam ook niet in de finale. Met een worp van 40.86 m werd zy in de kwalificatie uitgescha keld. Ook haar stadgenoten Chris Leeuwenburg en Gijs- bert de Ruyter moesten de eindstrijd vanaf de tribune gadeslaan. De beide pols stokhoogspringers stelden teleur met een sprong van 4.50 meter. HERMAN POOS UTRECHT (GPD) - De docenten van de Kinder- und Jung- sportschule in de DDR kunnen tevreden zijn. De zes jaar geleden door hen geselecteerde kinderen hebben de af gelopen vier dagen tijdens de Europese jeugdkampioen schappen atletiek het gelijk van het systeem bewezen. De medaille-verdeling van de zesde Europese atletiekkampiocn- schappen voor de jeugd, die in Utrecht werden gehouden, ts Oost-Du ïtsland Sowjet-Unie Bulgarije Groot-Brittanniè West-Duitsland Hongarije Polen België Tsjechoslowakije Frankrijk Italië Finland Nederland Noorwegen Zweden 22 goud 13 zilve Tijdens gouden sprintwedstrijden in Berlijn De groep, die op 12-jarige leeftijd op het spoor van de atletiek en de diverse onderdelen daarvan werd gezet, veroverde in Utrecht een record-oogst aan gouden me dailles. Het kwam er op de win derige baan Overvecht eigenlijk op neer, dat de 'rest' af en toe mocht mee-eten uit de ruif, waar de DDR-ploeg zich zo overheer send om heen had gegroepeerd. Van de 38 beschikbare gouden plakken, verdwenen er niet min der dan 22 in de richting van Oost-Berlijn en dat waren er acht meer dan twee jaar geleden in het Poolse Bydgoszcz. De grote verliezer in Utrecht was het Westeuropese collectief, dat ge noegen moest nemen met de schrale oogst van vijf eerste plaatsen. Dat was vooral voor de Westduitse equipe een tegenval ler van de eerste orde. In Polen veroverde deze ploeg nog zeven gouden medailles; in Utrecht mochten slechts Christoph Sah- ner (kogelslingeren) en Andrea Breder (hoogspringen) de hoog ste treden van het erepodium be klimmen. De geweldige klasse van Oost- Duitsland kwam het best naar voren op de estafettes. Vooral de 4x100 meter is een nummer, waarop de samenwerking cen traal staat. Behalve pure snel heid is de juiste wisseltechniek van groot belang. Juist dat ble ken de jeugdige Oostduitsers al Atletes niet in actie: te laat bij de kwalificatie UTRECHT - De Nederlandse hoogspringsters bij het Eu ropees kampioenschappen voor junioren, Etwaria Sardjoe en Marjon Wijnsma, hebben zich enkele maanden voor niets voorbereid op een sportief hoogtepunt in de Domstad. Op het moment dat de deelneemsters pro beerden de kwalificatie-eis (1.78 m) te halen voor de fi nale waren zij nog in hun verblijfplaats Zeist. Door een blunder van de begelei ding hadden Sardjoe en Wijnsma niet te horen gekre gen dat het aanvangstijdstip van de kwalificatie voor het hoogspringen drie uur was vervroegd. „Toen wij in Utrecht aankwa men lag de lat al op 1.78 me ter. En het had toen toch weinig zin gehad om nog deel te nemen", aldus Wijns ma (16) die zich met een per soonlijk record van 1.76 m had geplaatst voor het EK. Ook Sardjoe (17) reageerde vrij laconiek: „Ik denk dat ik eerst even naar mijn ou ders ga bellen, want die zul len er meer van onderste te boven zijn dan ik. Zij zouden samen met een groot aantal tantes en ooms naar mij ko men kijken". tot in de puntjes te beheersen. Alle vier de estafettes, ook die op de 4x400 meter, leverden afgete kende DDR-overwinningen op. De jongens namen daarmee de he gemonie over van de Westduit sers, die in Bydgoszcz de ploe- genwedstrijden nog in hun voor deel hadden beslist. In Utrecht miste West-Duitsland op de 4x100 meter zelfs de eindstrijd, omdat bij een van de wissels het stokje op de grond terechtkwam. De estafettes bij de meisjes lever den niet alleen Europese titels, maar ook jeugdrecords voor Oost-Duitsland op. De vier sprin tjes werden afgelegd in 43,77 se conden en de vier volledige rondjes van 400 meter werden af gewerkt in 3.30,39. Dat waren twee van de in totaal zeven Euro pese jeugdrecords, die de afgelo pen dagen sneuvelden. Zonder uitzondering werden die prestaties neergezet door Oost duitse atleten. Zes daarvan wer den genoteerd op de slotdag, toen de wind minder nadrukke lijk aanwezig was dan tijdens de eerste drie dagen. Katrin Bohme had vrijdag de weg gewezen door de 100 meter horden af te leggen in 13,20 seconden. Sylvia Kirch- ner onttroonde gisteren de Zweedse Anne Louise Skoglund op de 400 meter horden door te finishen in 56,41 seconden en ze venkampster Anke Troger be wees haar capaciteiten door haar eigen beste jeugdprestatie van 6009 punten op te schroeven tot 6032. Bij de jongens twee recordverbete ringen. Uwe Hohn wierp de speer 86 centimeter verder dan de Fin Arko Harkonen: 86.56 me ter en de viermansformatie op de 4x400 m estafette klokte een tijd van 3.04,58. Die chrono beteken de ook de beste prestatie, die ooit in de wereld werd gelopen - de Verenigde Staten klokte vijfjaar geleden ooit 3.04,8, maar mon diaal worden geen jeugdrecords bijgehouden. Onaantastbaar was Oost-Duitsland ook op de sprintonderdelen. Bij de meisjes namen Katrin Bohme (100 meter) en Sabine Riegel (200 meter) de gouden medailles in onvangst en bij de jongens heer ste Thomas Schroder geheel al leen. Gisteren vierde hij zijn 19de veijaardag met een zege op de 200 meter, nadat hij eerder deze week ook de 100 meter - een af stand die hij twee jaar geleden ook won - al in zijn voordeel had beslist. Naast alle gouden medailles en re cords waren er echter voor de Oostduitsers ook een paar tegen vallers. Vrijdag al misten TTior- sten Voss de eindoverwinning op de tienkamp en kwam kogels lingeraar Ralf Haber niet eens op het erepodium, terwijl op de ope ningsdag Thomas Christel wgrd afgetroefd op het discuswerpen. De vierde tegenslag kreeg de DDR-ploeg zaterdag te verwer ken, toen Jens Carlovitz op de 400 meter voorrang moest verle nen aan de Brit Todd Bennet. De meisjes treft geen enkele blaam. Vijf van de 16 onderdelen werden niet gewonnen, maar daar werd dan ook niet op gere kend. Op de 3000 meter bijvoor beeld vormt de Russin Ljoedmil- t Ook op de 400 meter horden bewees de DDR haar suprematie op atletiekqebied. Sylvia Kirchner (335) vestigde op dat nummer een officieus wereldrecord. la Soedak een klasse apart. Ze liep haar race dan ook geheel so lo en was al uitgehijgd, toen haar mededingsters over de meet kwamen. Superieur was natuur lijk ook speerwerpster Antoane- ta Todorova. De 18-jarige Bul gaarse wierp verleden week tij dens de Europa Cup-finale in Za greb een wereldrecord senioren (71.88 meter) en greep zeer ge makkelijk - met vier worpen bo ven de 60 meter - de Europese jeugdtitel. Er zijn dus nog onderdelen, waar op Oost-Duitsland niet heerst. Nog niet... Dc erelijst ziet er als volgt uit: 100 ni: T. Schroeder (ODL) 10.14 sec. 200 m: T. Schroeder (ODL) 20,69 400 m T. Bennet (GBR) 47.18 800 m: Jozef Bereczkv (HON) 1 46.17 1500 m: S. Oehme (ODL) 3.44.24 3000 m: R. Wachsenbrunner (ODL) 5000 m G Ksabo (HON) 13.56 42 4 x 100 m: Oost-Duitsland 39.88 4 x 400 m: Oost-Duitsland 3.04.58 (Eur. jeugdrecord) 10 km. snelwand R. Kowalski (ODL) 39.56.3 110 m. horden. H. Pohland (ODL) 13.80 400 m. horden: K. Demirev (BUL) 50,45 2000 m. steeple chase: P. Davies-Hale (GBR) 5.31 12 Hoog: K. Krawczyk (POL) 2,26 m. Ver A. Reischelt (ODL) 7.76 m. Hmkstap: S. Ahvlediani (SOW) 16.76 m. Polshoog F Jansa (TSJ) 5.35 m. Kogelstoten: A. Hom (ODL) 18.67 m. Discus: K. Dimitrov (BUL) 56,62 m. Speer U. Hohn (ODL) 86.56 m. (Eur jeugdrecord) Kogelslingeren: C. Sahner (WDL) 68,92 Tienkamp: M. Romanjoek (SOW) 7918 Meisjes 100 m: K Boehme (ODL) 11.33 (rw) 200 m. S. Riegel (ODL) 22.91 (rw) 400 m: I Jdvancva (SOW) 53.21 800 m: I Vogelsang (ODL) 2.02.65 1500 m: B. van Steenbroeck (Bel) 4.15.75 3000 m: L. Soedak (SOW) 8.58.30 4 x 100 m: Oost-Duitsland 43,77 (Europees jeugdrecord) 4 x 400 m Oost-Duitsland 3.30.39 (Europees jeugdrecord) 100 m. horden: K. Boehme (ODL) 13.20 (Europees jeugdrecord) 400 m. horden: S. Kirschner (ODL) 56.41 (Europees jeugdrecord) Hoog A. Breder (WDL) 1.90 m. Ver: H. Daute (ODLt 7.02 m (rw) Kogel: K. Simm (ODL) 17.21 m Discus: D Sachse (ODL) 57,30 m. Speer: A. Todorova (BUL) 64,12 m. Zevenkamp: A. Troeger (ODL) 6032 pnt (Europees jeugdrecord) Steve Ovetl: zege op mijl WEST-BERLIJN (Reuter/ SID) Onder klimatolo gisch slechte omstandig heden heeft Alan Wells in West-Berlijn de door de IAAF in het leven geroe pen Gouden Sprintwed strijden gewonnen. De 29- jarige Brit weerstond de op Carl Lewis na comple te Amerikaanse spnnttop. De Olympisch kampioen werd op de 100 meter verrast door de Fransman Hermann Panzo, maai rekende op de dubbele afstand gedecideerd af met de concur renten. De confrontatie tussen Wells en de Amerikaanse sprinters werd uit gevochten onder matige weers omstandigheden. Druilerige motregen, koud voor de tijd van- het jaar en een harde wind lokten slechts 15.000 toeschouwers naar het stadion, waar vele toppers ac te de presence gaven. De Ameri kaan voelden zich onder deze omstandigheden niet in hun ele ment. Op de 100 meter, die gelopen werd met een rugwind van 2,3 meter per seconde, explodeerde de Fransman Hermann Panzo op de tweede vijftig meter. Hij rukte onweerstaanbaar op naar de kop cn finishte tot ieders verrassing KEULEN (ANP) - De geplande wereldrecordpoging van Edwin Moses ging in Keulen niet door De Amerikaanse specialist op de 400 meter horden liep vrijdag avond in West-Berlijn onder slechte weersomstandigheden de fabelachtige tijd van 47.27 se conden. waarmee hij slechts 14 100ste boven zijn eigen wereldre cord bleef. Twee dagen later, nam hij zich voor, zou hij in Keu len een aanval op zyn toptijd doen. Die aankondiging lokte 35.000 toe schouwers naar het stadion. Een half uur voor Moses aan de start moest verschijnen, liet hij de or ganisatie weten niet te zullen deelnemen. Hij had in Berlijn een spier verrekt. Een niet al te ernstige blessure, maar voldoen de om van een wereldrecordpo ging af te zien en ook van een confrontatie met Harald Schmidt. Ook de Westduitser had de donkere Amerikaan niet van diens 72ste zege op rij kun nen afhouden. dat wees Schmidts winnende tijd (49.17) wel uit. Toch zullen de toeschouwers, die voor een winst van ruim 100.000 mark zorgden, geen spijt gehad hebben van de gang naar het Müngersdorfcomplcx. De Ame rikaanse sprinters revancheer den zich in de Domstad voor hun zwakke optreden in Berlijn en Jarmilia Kratochvilova liep op de 400 meter de beste wereldsei- zoenprestatie. De 30-jarige fors uit de kluiten gewassen Tsjechi sche verwezenlijkte de tijd van 49.01 seconden. Tot dusverre had i zij als snelste tijd 49.17 achter haar naam staan. Het wereldre cord van de Oostduitse Marita Koch (48.60) kwam niet in j:< Prestaties van allure werden ook op de sprint neergezet. Bij de he ren sloeg de Amerikaan Lattany in de laatste meters een aanval van zyn landgenoot Floyd af. Hij won in 10.12 seconden, Floyd bleef 8 100ste achter. Bij de da mes wees Evelyn Ash ford de Zweedse Haglund. winnares in Berlijn, terecht. De Amerikaanse zegevierde in 11.02. Els Vader werd vijfde in de goede tijd van 11.40 seconden. Bij dc dames kwam ook Elly van Hulst tot een uitstekende verrichting Op de 1500 meter werd zij derde in 4.10.36, waaamee zij ruim 5 se conden boven het negen jaar ou- als eerste in de tijd van 10 14 se conden Wells volgde op 1 100 ste seconde. Phillips werd de eerste Amerikaan op de derde plaats in 10.21 en Lattany, woensdag nog glorieus winnar in Zurich in 10.07, kwam niet verder dan de vierde plaats in 10.25. Stanley Flovd stelde teleur met do zesde plaats (10 34) Op 04 1 1 meter won Wells afgetekend 20 15 tegenover Lattany als twee de in 20 61 Door dat resultaat werd Wells over twee afstanden winnaar Lattany werd tweéde en Phillips derde Toch vormden de spnntwedstry den met het hoogtepunt van de avond. Dat was weggelegd voor de 800 meter. Drie lopers gingen gelijktijdig, zonder voor het oog waarneembaar verschil, over de streep. Robinson, wagenknecht. Boit wie was de winnaar'' Na een half uur durend beraad velde de jury het Salomonsoordeel. De Amerikaan Robinson werd tot winnaar uitgeroepen in de tyd van 1.46.56. Dezelfde tyd kreeg de Oostduitser Wagenknecht toebedeeld en Boit werd derde in 1 46.57. Op de 400 meter horden was Ed win Moses natuurlijk ongenaak baar. De Amerikaan behaalde de nationale record van Ilja Kei zer bleef. Edme van Heezik kwam bij het verspringen dicht in de buurt van haar nationale re cord (6 57). Zij eindigde met 6 meter 40 op de vierde plaats. Naast de verrichting van Kratoch vilova op de 400 meter vormde het optreden van Reynaldo Ne- hemiah het tweede hoogtepunt De Amerikaan, die niet aan de strijd om de wereldbeker zal deelnemen, liep op de 110 meter horden naar de tijd van 13.07 se conden Dat betekende de vierde tijd aller tijden De laatste maal was dat in Zurich, waar hy verle den week woensdag voor het eerst in de geschiedenis onder de grens van 13 seconden dook en het wereldrecord op 12.93 secon den bracht. In Nice werd het hoogspringen ge wonnen door wereldrecordhou der Dwight Stones uit de Ver enigde Staten. Stones sprong 2.31 meter. Nederlandse toptijden voor Vriend VELDHOVEN (ANP) - Bij gele genheid van de ingebruikne ming van de nieuwe atletiekbaan in Veldhoven heeft de PSV-at- leet Cor Vriend twee Nederland se records op zijn naam ge bracht. Vriend legde de 25 kilo meter afin 1 uur. 18 min S3 1 W en de 30 kilometer m 1 34 36 4 Voor deze records waren door de Knau, omdat deze afstanden zel den worden gelopen op een baan. limieten gesteld van res pectievelijk 1 uur 19 min en 1 uur 35 min Zes lopers zullen Nederland verte genwoordigen in de Europese bekerstrijd op de marathon, die op 19 september in het Frdnse Agen, bij Bordeaux, wordt ge houden. Het zijn Cor Vriend. Jacques Va lentin, Rudv Verriet, Douwe Jaarsma. Bram Wassenaar en Roelof Veld. Gerard Nyboer. tweede tijdens de Olympische Spelen in Moskou, is door een blessure niet beschikbaar zyn 71 ste zege op rij in de voor de omstandigheden buitengewo ne tyd van 47 27 Harrie Schul ting kwam als zesde over de streep in 50 60 Koen Gysbers werd niet toegelaten tot de A- loop op de 400 meter. Hy revan cheerde zich voor deze beslissing door de B-loop te winnen in 46 15. Op de mijl kwam Steve Ovett na een biewureperiode in i Dc Brit deed geen poging het hem door Coe in Zurich ontfutselde wereldrecord terug te pakken Hij bepaalde zich tot de overwin ning in 3 55 58 Op de 110 meter horden won Nehemiah onbe dreigd in 13 18 Zyn voornaam, ste tegenstander. Greg Foster, staakte de strijd Een prestatie van allure leverde Larry Mvricks bij het verspringen Drie dagen na dc wedstrijden in Zurich pas seerde hy opnieuw de 8 meter met 8 18 Bij de dames viel de grootste ver rassing op de 100 meter, waar dc Zweedse Haglund erkende ve detten als de Tsjechische Kra tochvilova en dc Amerikaanse Ashford duidelijk te snel af was Met een rugwind van 2.8 meter per seconde finishte Haglund in 11,06, gevolgd door Kratochvilo va in 11.15. Ashford stelde teleur met haar vierde plaats in 11.32

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11