Sparta 'straft' laf NEC Bregman blinkt uit in de Bundesliga "Geschutter in defensie heeft Telstar genekt' Café-cursus volgen? Kies zekerde beste. Sparta doet lijmpoging Süh MAANDAG 24 AUGUSTUS 19811* SPORT EREDIVISIE I)r Graafschap-FC Twente 1-6 (0—3). 2 Jo.' 0—1. 29 Bleuming 0-2. 34. Rohde 0-3. 56. Sanchez Torres 0-4. 70. Rohde 0-5. 81. Bleuming 0-G. 89 Drentelman 1-6. Scheidsrechter Mulder. Toeschouwers 0100. Go Ahead Eagles-Roda JC 0-0. Scheidsrechter Van Swieten. Toeschouwers: 6000. FC Den Haag-Willem II 3-1 (2-0). 21 Melis 1-0. 32. Van Delft 2-0. 68. Van der Wiel 2-1, 76 Ko- revaar 3—1. Scheidsrechter: Wee rink. Toeschouwers: 3500. PSV-AZ'67 2-4 (1-3). 4 Kist 0-1.14 Huh 1-1. 26 Kist 1-2. 31. Nygaard 1-3. 59 Tol 1-4. 89 Landsbergen 2-4. Scheidsrech ter: Thomas. toeschouwers: 19 000. Ajax-PEC Zwolle 5-1 (4-0). 22 Schoenaker 1-0. 28 Lerbv 2-0. 32. Rijkaard 3-0. 37. Vanenburg 4-0. 57. Holshuijsen 4-1. 67 Gi ssen 5-1. Scheidsrechter: Bos man. Toeschouwers 8.000 FC ltrecht-MW 1-0 (1-0). 21 De Kruijk 1-0. Scheidsrechter ble 2-2. Scheidsrechter: Van Et- tekoven. Toeschouwers: 16.000. Sparla-NEC 1-0 (0-0). 82 Van Tiggelen 1-0. Scheidsrechter Keizer Toe- EERSTE DIVISIE Heracles-Eindhoven 2-2 )1-1). 22. Van der Vleut 0—1. 45. Lalou- pe 1-1. 53. Rijsingen 1-2. 86. Poell 2-2 (strafschop). Scheids rechter: Verhoef. Toeschouwers: 3000 Wageningen-Cambuur 0-0. Scheidsrechter: Gans. Toeschou wers: 3000. SC Amersfoort-FC Amsterdam 0—0. Scheidsrechter: Bakker Toeschouwers: 2100. DS'79-FC VW 1-1 (0-1). 19 Koort 0-1. 90. De Bruin 1-1. Scheidsrechter. Diaaisma. Toe schouwers: 4500. Excelsior-Veendam 2-0 (0-0). 51. Van Goozen 1—0. Niissen 2-0. Scheidsrechter: Severein. Toe schouwers: 2100. Volendam-FC Den Bosch 1—2 <1-0). 21. Tol 1-0.61 Breuer 1-1. 63 Kroon 1—2. Scheidsrechter: Hobee. Toeschouwers: 3000. Heerenveen-Vitesse 1-2 (0-1). 38. Van Dongen 0-1. 57. Gotink 1-1. 59 Koolhof 1-2. Scheids rechter: Blankestein. Toeschou wers: 5000. Fortuna S-SW 2-0 (0-0). 63. Smeets 1-0, 66. Zuiderma 2-0. Scheidsrechter: Manuel. Toe schouwers: 6000. Telstar-Helmond Sport 1-1 (1-0). 26. Buma 1-0. 54. Kramer 1-1. Scheidsrechter: Bannet. Toeschouwers: 3000. Kamphues niet tevreden met 1-1 Van de Meent zit met 'erfenis' ROTTERDAM - Schaamtevol nam zelfs NEC-trainer Pim van de Meent afstand van de voetbalvervuiling, waar zijn adepten zich gistermiddag op Spangen 90 minuten aan hadden bezondigd. Op visite bij Sparta hielden elf Nij meegse voetballers zich intens bezig met de vervaardi ging van een wegwerpproduct, dat als middel moest die nen om de ongeslagen status te handhaven. Net als afge lopen woensdagavond tegen FC Den Haag verachtte NEC met een collectief uitgevoerde retirade de belangen van het publiek. Waar in het Haagse Zuiderpark in plaats van straf een winstbonus (0-1) volgde op die zonde, liet Sparta-verdediger Adri van Tiggelen NEC met een late goal terecht boeten. De bedrijfstak voetbal blijkt amper onderhevig aan vernieuwings drang. Gepraat wordt er in KNVB-kringen wel over de sterk verminderde interesse van de potentiële tribuneklant, maar vooralsnog pogen de bondsbon- zen het stadionbezoek alleen met schertsoplossingen te animeren. In de aanloop naar dit nog prille voetbalseizoen rolde versterkte degradatie uit de Zeister koker als lokker om de weggevluchte supporters naar de vaak van saai heid bolstaande eredivisievelden terug te halen. Door de jaren heen bepaalde immers een select groepje van clubs de strijd om het landskampioenschap en wor stelde een aantal notoire degra datiekandidaten zich steevast net boven of onder de demarca tielijn, die het hoogste voetbal walhalla van de eerste divisie scheidt. Daar nu, vonden de vooral theoretisch geschoolde heren van het bondsbestuur, moest verandering in komen. De spanning in de eredivisie moest opgefokt, beweging diende er met de dreiging van drie degra datieplaatsen maar eens te ko men in de grijze middenmoot- massa. In de confrontatie Sparta-NEC sij pelde het bondsnieuwtje al dwingend door, zij het op een an dere manier dan in Zeist moet zyn beoogd. Want NEC stond gistermiddag in Rotterdam mo del voor pakweg tien eredivisie clubs. die na drie competitiewed- 2-4, NAC-Haarlem 2-0. FC Den Haag Willem II 3-1. De Graafschap-FC Twente 1-6, Sparta-NEC 1-0. Gronin- gen-Fevenoord 2—2, Utrecht-MVV 1-0, Avax-PEC Zwolle 5-1 Ajax 3 2 1 0 5 13- 3 AZ'67 3 2 1 0 5 10- 4 FC Twente 3 2 0 1 4 9-4 FC Utrecht 3 2 0 1 4 4-3 Fcvenoord 3 1 2 0 4 5-4 PSV 3 2 0 1 4 8-7 Sparta 3 1 2 0 4 3—2 Groningen 3 0 3 0 3 5-5 NEC 3 1113 3-3 Den Haag 3 1 0 2 2 4-4 Heerlen 30212 1- 9 MVV 3 10 2 2 4-6 PEC Zwolle 3 1 0 2 2 4-8 Roda JC 3 0 12 1 3-6 Graafschap 3 0 12 1 2—9 Willem II 3 0 12 1 10 EERSTE DIVISIE Heracles-Eindhoven 2-2, Wageningen- Cambuur 0-0, SC Amersfoort-FC Am sterdam 0-0, DS'79-FC VW 1-1. For tuna S-SVV 2-0, Telstar-Helmond Sport 1-1, Heerenveen-Vitesse 1-2, Excelsior-Veendam 2-0, Volendam- Den Bosch 1-2. Helmond Sp 3 2 1 0 5 5-2 Vitesse 3 2 1 0 5 6-4 Fortuna S 3 2 0 1 4 7-5 Excelsior 3 2 0 1 4 5-4 Wagcningen 3 1 2 0 4 3-2 Cambuur 2 1 1 0 3 3-2 Telstar 3 1113 4-2 Amersfoort 3 1113 6—5 Eindhoven 3 0 3 0 3 5-5 FC VW 3 1113 8-8 SVV 3 1113 2-3 DS'79 2 0 2 0 2 2-2 Amsterdam 3 0 2 1 2 1-2 Den Bosch 3 1 0 2 2 3-4 Hce-enveen 3 1 0 22 2 3-5 Veendam 3 1 0 2 2 2-5 Volendam 3 0 12 1 2—4 Heracles 3 0 1 2 1 5—8 Topscorers 1. Kist (AZ'67) 5. 2 Mole naar Ajax)en Houtman (FC Groningen) 3. 4. Kioft. Lerbv en Vanenburg (i\jax) Tol (AZ'67). Woudsma en Van Kooter (Go Ahead Eagles). Schapendonk (MVV). Van der Borgt (NACi. Janssen (NEC), Willy van de Kerkhof (PSV). Sanchez Torres, Bleuming en Rohde (FC Twente) en Carbo (FC Utrecht) 2. strijden al worden gekweld door degradatieangst. Alsof niet Pim van de Meent, maar de ontslagen trainer Leen Looyen nog de scepteraaide over NEC, zo zwierf de Gelderse ploeg rond op Spngen Mandekking moest de offensieve bedoelingen van de thuisbrigade indammen; met een patent-Looyen variant van het geijkte 5-3-2 concept stond het resultaat aan Nijmeegse kant voorop en stonden de 4500 toe schouwers volledig buitenspel. "Ik mag het eigenlijk niet zeggen, maar ik zit opgescheept met een erfenis", verontschuldigde NEC- trainer Pim van de Meent zich naderhand. "In deze wedstrijd kwam tot uiting dat de inbreng van een trainer niet meer is dan tien procent. Dit verdedigende voetbal wilde ik niet, maar het gebeurde gewoon. Die gasten van mij voelen zich al driejaar in de nek gekeken door de eerste divisie. Het zit als het ware in de ploeg gebakken dat de nul Schijn Het had er lang schijn van dat NEC gistermiddag in die (boze) opzet zou slagen, nu Sparta zich veel vuldig stukliep op de vleesge worden vijfmansmuur die voor goalie Harry Schellekens was op getrokken. Hoezeer met name de sterkspelende linkermiddenvel der Roelf Jan Tiktak en Geert Meyer hun door twee man (Log- gie en de door Van Zinnen on zichtbaar gemaakte Wout Hol- verda) gevormde frontlinie tot doeltreffend werk aanspoorden, steeds dook er weer een Nijme- genaar op om een wig te drijven in de Rotterdamse aanvalspatro- nen. "Een dergelijk systeem valt moeilijk te bestrijden", voerde Sparta-oefenmeester Barry Hug hes later niet zonder grond aan. Maar de Brit ging er in zijn nabe schouwing aan voorbij dat zijn pupillen het verderf van NEC met een wel erg eenvormig be strijdingsmiddel te lijf waren ge gaan. "Sparta varieerde niet, zocht het teveel in hoge ballen", vond ook Pim van de Meent. Bo vendien lag in de aanvalslust van Sparta het gevaar van een tegen- goal opgesloten, nu libero Chris Dekker (met geel bekeurd na een overtreding tegen Heisper) en het totale middenveld zich in hun ijver niet zelden voorbijhol- den. Aldus viel de aansluiting tussen de linies volledig weg en lag er voor NEC op het midden veld soms een groot terrein braak om het counterwapen in stelling te brengen. Maar afge zien van een felle kopbal van aanvaller Frans Janssen (na 20 minuten) gaf het Nijmeegse ver dedigingscommando zich zozeer over aan het voorkomen van doelpunten, dat Sparta tot ge noegen van de zwakke voorstop per Andriessen van de tegenpar tij weinig te duchten had. De voorstelling speelde zich zo doende voornamelijk op het NEC-domein af. David Loggie kopte vlak voor rust na een cor ner van Tiktak tegen het hout werk en ook na rust onder scheidde de Brit zich geregeld met goed kopwerk, waarbij hij telkens doelman Schellekens op zijn weg vond. NEC leek derhal ve de schade beperkt te houden tot een gele kaart van Mulderij, die vlak voor de onderbreking de soms al te solistische Lengkeek onderuit had gehaald. Maar na dat diezelfde Mulderij in de 81ste minuut Tiktak op onreglemen taire wiize had getorpedeerd, zag NEC-voorstopper Dries Visser (voorgrond) neemt Sparta-spits David Loggie in de heupzwaai. De Nijmeegse voetbalvervuiling werd later bestraft. Van Tiggelen na een vrije schop van Loggie zijn houdbare schui ver tot de bevrijdende 1-0 gepro moveerd. Invaller Danny Blind, gekomen voor Ronald Leng keek, bleek in de allerlaatste fase nog 'blind' voor twee unieke mo gelijkheden om dit NEC defini tief aan de kaak te stellen. "Maar we hebben gewonnen", sprak Barry Hughes opgelucht, "zodat Sparta nog ongeslagen is. De supporters hebben zich daarom nog iets om zich over te verheu gen, want verder zijn ze de dupe geworden van het NEC-con- ceDt". GERARD VAN PUTTEN ADVERTENTIE Als u vergelijkt, kiest u voor SVH. Want wie kunnen beter opleiden dan de mensen uit 't vak? De SVH Café-cursus is modern, doelmatig en bestaat uit maar liefst 14 lessen. Dat betekent zekerheid. Wij helpen jaarlijks zeer velen aan het vereiste diploma. Tegen een redelijke prijs, f375.- incl. lesmateriaal. En als u wilt kan het ook schriftelijk. De cursus start binnenkort op 59 plaatsen. Het examen is zowel in januari als juni. Vraag nu informatie per telefoon of laat u meteen inschrijven. Diploma Cafébedrijf. Van SVH, de mensen uit "t vak. De SVH is verhuisd van Den Haag naarZoetermeer Ook's Horeca - opleidingen Onöerwitscentrum van de bedrijfstak Horeca Postbus 303,2700 AH Zoetermeer HAMBURG (ANP) - Na drie den is het aantal clubs zonder puntverlies in de Bundesliga ge reduceerd tot drie. Werder Bre men en FC Köln tuimelden voorlopig - uit de kopgroep. Zij liepen tegen de eerste nederlaag aan. Bremen bij koploper en ti telverdediger Bayern München (1-3) en Köln bij het verrassende Bochum (eveneens 1-3). Een an dere verrassing was het tweede gelijke spel van FC Utrechts UE- FA-bekertegenstander Hambur ger SV tegen het laag geklasseer de Borussia Dortmund. Op eigen veld nota bene kwam de ploeg van Happel niet verder dan 2-2. Bayern München, VFL Bochum en VFB Stuttgart voeren de rang lijst aan. Eintracht Frankfurt volgt op één punt. Borussia Dortmund had voor het bezoek in Hamburg nog geen doelpunt gemaakt. Bij rust leid de Borussia met 0-2 door Burgs- mülleren Rüssmann. HSV speel de m die fase erg ongeconcen treerd. Dat veranderde na rust. maar verder dan een gelijk spel kwam HSV niet meer. Doelpun ten van Bastrup en Hartwig. Didier Six. dc linkerspits van het Franse elftal dat vorige week dinsdag met 1-3 van VFB Stutt gart verloor, was weer de uitblin ker van Stuttgart tegen Braunschweig, dat niets in te brengen had. Six bereidde beide doelpunten (van Ohlicher en Müller) voor. Puur aanvallend voetbal van Bo chum deed FC Köln struikelen. Binnen een half uur was het al 2-0 in een stormachtig offensief door doelpunten van Blau en Os wald. Voor rust nog werd het 2-1 door Allofs. Het eerste kwartier na rust was voor Köln, zonder dat er doelpunten vielen. Toen Abel bij een tegenstoot voor 3-1 zorgde was de wedstrijd beslist. Bij Kéln was de Brit Woodcock weer van de partij, hij haalde een ruime voldoende. Bayern München bevocht de over winning op Werder Bremen pas in de slotfase. De rust werd be reikt met een stand van 1-1, doel punten van Meier (Bremen) en Höness. Rummenigge en Höness scoorden in het laatste kwartier, toen de weerstand van de gepro- moerde ploeg gebroken was. De Nederlander Kees Bregman was als libero - de uitblinker van Arminia Bielefeld, dat zonder de nog steeds in het ziekenhuis ver pleegde Ewald Lienen tegen For tuna Düsseldorf niet verder kwam dan 1-1. Engeland Ray Clemence heeft zaterdag in het met 92.500 toeschouwers ge vulde Wembley-stadion een bij zonder ongelukkig debuut ge maakt voor Tottenhm Hotspur, dat de tegenstander is van Ajax in de eerste ronde van het Euro pa Cup toernooi voor bekerwin naars en op 3 en 5 september wordt bekeken door het duo De Mos/Linder. De anders zo betrouwbare doel man (33), die na veertien jaar Li verpool verliet, blunderde in de wedstrijd tegen landskampioen Aston Villa tweemaal. Evenzove- le keren was Peter Withe er bij om te profiteren. Het onfortuin lijke optreden van Clemence werd tweemaal gecorrigeerd door Mark Falco, de vervanger van de voor maanden uitgescha kelde spits Crooks van Totten- ham Hotspur. Hij scoorde twee keer, waardoor het duel om het Charity-shield, de traditionele opening van het seizoen een week voor aanvang van de com petitieeen winnaar kreeg: 2-2. Argentinië (Van sportredactie) ROTTERDAM - In gezelschap van WCS-bestuurslid Karei Jansen zal René van der Gijp zich vanavond met het be stuur van Sparta gaan bera den over zijn toekomst bij de Rotterdamse club. De voetbal ler heeft afgezien van gerech telijke stappen tegen zijn hui dige werkgever, nu Feye- noord geen nadere pogingen in het werk zal stellen Van der Gijp van Sparta los te we ken. Hoewel de stadionclub een maand geleden met de 20- jarige Dordtenaar tot een ak koord kwam over een drieja rig contract, struikelde de transfer op de vraagprijs. Nadat het Feyenoord-bestuur te kennen had gegeven niet te In zaak René van der Gijp willen getuigen in de rechts zaak-Van der Gijp, dreigde het talent tussen de wal en het schip te geraken. Het Sparta- bestuur sommeerde hem, met verwijzing naar het lopende contract, op de training te verschijnen. Van der Gijp werd evenwel door zijn huis arts overspannen verklaard. Uitgangspunt van het gesprek dat Van der Gijp vanavond met het Sparta-bestuur zal hebben, is een aanpassing van het salaris. Bovendien wil de voetballer nog andere dingen aankaarten die hem hoog zitten. Zelf laat hij zich er niet over uit, maar volgens pa Wim van der Gijp ver langt hij ran Sparta-zijde „een menselijker begelei ding". Van der Gijp senior: „René heeft zijn havo-studie opgege ven om in het voetbal zo ver mogelijk te komen. Maar hij behoeft begeleiding. Tegen een vent van twintig kan je wel zeggen dat contract con tract is, maar in feite is René nog een kwajongen. Er moet nu iets gebeuren, want die jongen weet zelf niet meer hoe het allemaal verder moet. Hij had zich verheugd op Feye- noord, maar achteraf zeg ik dat we te gretig zijn geweest met het ondertekenen van het contract. Ik heb de indruk dat die club zijn interesse in René allang heeft verloren, want spelers die na 15 augustus worden aangetrokken, kun nen niet meer meespelen in Europa-Cupwedstrijden". Sparta-bestuurslid Floor Bou wer: „We hebben ons in deze kwestie lijdzaam opgesteld. Ook nu doen we dat. Een aan tal weken geleden is Van der Gijp schriftelijk een salari saanpassing in het vooruit zicht gesteld op basis van een afspraak met zijn begeleider Ger Lagendijk. Mocht het tot een vergelijk komen, dan ver wacht ik overigens niet dat hij woensdag mee zal doen te gen Feyenoord. Want voor zover ik weet, is hij tot eind augustus overspannen ver klaard". Het nationale voetbalelftal van Ar gentinië heeft de eerste van een serie wedstrijden tegen Spaanse en Italiaanse clubteams tegen Valencia met 1-0 gewonnen. Het winnende doelpunt kwam in de 56e minuut op naam van de 21- jarige Diaz. Er waren 47.000 toe schouwers. VELSEN - Tevreden constateerde de penningmeester van Telstar, dat het besluit om voorlopig op het alternatieve aanvangsuur (17.00) te beginnen, juist was ge weest. Zo'n 4000 klanten had den zaterdag de nodige pecunia bij de kassa's van sportpark Schoonenberg gedeponeerd, om de verrichtingen van de Velsen- se équipe tegen Helmond Sport te kunnen volgen. Op de zoge naamde 'dode uren' (de late za terdagmiddag) was de sportieve arbeid van de Brand-équipe daarentegen geen succes. Na een geslaagde eerste rondgang (1-0 voorsprong) 'trakteerde' Telstar de kijkers op een 'doods' vervolg en het mocht uiteinde lijk nog blij zijn dat arbiter Bannet 1-1 als uitslag op het wedstrijdformulier vermeldde. "De fouten in de achterhoede heb ben ons genekt", aldus Ton Kamphues, die van zijn trainer als aanvoerder mocht opdraven. "Douglas George en vooral Eef Melgers liepen op een gegeven moment te schutteren. Dat geeft een ploeg uiteraard geen vertrou wen. De koppies gingen in de tweede helft steeds lager han gen". In de eerste helft al had linksback Eef Melgers gedemonstreerd, dat zijn oude club Haarlem de voet baller niet zomaar in de uitver koop had gedaan. Als de verdedi ger z'n huidige prestatiecurve voortzet, dan zal Melgers vol gend seizoen zeker z'n opwach ting bij een of andere amateur- club maken. Essentiële discipli ne's (binnenkant afschermen) werden genegeerd door de 25-ja- rige speler, die herhaaldelijk door Brand gecorrigeerd moest worden. Omdat Douglas George zijn collega Melgers in de tweede helft volgde, was er voor de ge tergde oefenmeester geen hou den meer aan. Hij moest lijdzaam toezien hoe Telstar de opge bouwde goodwill binnen een paar minuten verspeelde. Daarvoor hadden Roy St Jago (hij schitterde woensdag tegen Veen- dam), Koos Kuut, Ton Kam phues en John Verschoor nog voor hoop onder de Velsense aanhang gezorgd. Onder leiding van dat viertal (Go Ahead-huur- ling Ten Cate kwam niet in het stuk voor) stuwde Telstar Hel mond Sport in de verdediging, die na een half uur bombarderen, capituleerde. Kamphues onder schepte rond de middencirkel een Helmondse tegenstoot en stuurde Floor Buma direct in de gapende ruimte. De spits haalde vernietigend uit: 1-0. Dat deed ook Erwin Cramer, die even na rust van Melgers een vrijkaartje naar het doel van Jan Nederburgh kreeg. De oud-Aja- cied zette het presentje in klin kende munt om: 1-1. "Na dat moment sloop er al onrust in de ploeg", wist Kamphues. Omdat de Velsense verdedigers (Verschoor uitgezonderd) zich na de gelijkmaker bij tijd en wijle als Helmondse aanvallers mani festeerden, moest sluitpost Ne derburgh heel wat arbeid ver richten om tenminste een punt in Velsen te houden. "Op die moeilijke momenten had ik ge dacht", aldus Kamphues, "dat Brand invallers zou inzetten. Van Seggelen bijvoorbeeld had tenminste wat onrust bij die gas ten kunnen veroorzaken. Want een paar jongens liepen zowat op hun tandvlees. Ikzelf ook. De conditie is nog steeds niet op peil. Graag had ik naar het front gewild, maar het ging gewoon niet. Toch weet ik zeker dat Tel star perspectief heeft. Als Van Seggelen, Van der Meer en Wet zel weer zijn ingepast, zal de ploeg heus wel gaan presteren". ROB ONDERWATER Experiment België slaagt BRUSSEL - De Belgische bonds coach Guy Thijs heeft de oefen wedstrijd tegen de Argentijnse club Idependiente benut om te experimenteren voor de belang rijke WK-kwalificatiewedstrijd tegen Frankrijk in Brussel op 9 september. België zegevierde ruimschoots. 5-1 na een rust stand van 2-0. Jean-Marie Pfaff maakte zijn ren tree in het doel na een langdurige schorsing. Pfaff verving Preud- 'homme in de tweede helft. Hij werd eenmaal gepasseerd door Alzamendi bij de stand 4-0. Thijs gaf ook de uit Poolse ou ders geboren Waal Czerniatinsky een kans. De debutant nam het vijfde en laatste doelpunt voor zijn rekening. Van Moer. Van der Eycken, Barberon (eigen doel) en Ceulemans scoorden de ande re treffers.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 10