DAGBLAD Groot milieuschandaal "N-bom in Duitsland onder voorwaarden" "Overheid moet piraten aanpakken Singapore Airlines: gokken in de lucht Vliegtuig ontploft in Taiwan: 110 doden Ontsnapte spion weer opgepakt Uniser knoeide jaren met chemisch afval Kleuters blijven thuis Aanmeldingsformulier Abva/Kabo deugt niet A0& VTERDAG 22 AUGUSTUS 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36556 wecteur G. Koopman oofdredadeur AAM. Schuurmans dj.-hootdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN B*MU WH* Smg* i 2311 BG leden Voor lel nr* re coloten SINGAPORE (UPI) - Gokautomaten in Las Vegas-stijl zullen dinsdag aan boord van een verkeersvliegtuig voor het eerst het luchtruim kiezen. Dit is een stap die het vliegende gokken even gewoon moet maken als het kijken naar een film tijdens de reis, aldus Singapore Airlines. Een woordvoerder van de luchtvaartmaatschappij zei dat de in-' stallatie van de "eenarmige bandieten" is voltooid. En dat zij klaar staan om de passagiers op de vlucht naar San Francisco bezig te houden. De op batterijen spelende automaten zijn ver boden voor mensen onder de 18 jaar en speciaal personeel zal er toezicht op houden. "De gokmachines zijn een onderdeel van ons amusementspak ket", zei de woordvoerder. Als de proef van twee maanden slaagt zullen in alle 15 Jumbo-jets van de maatschappij dergelij ke gokapparaten worden geinstalleerd. Exploitant kabelnet voor de rechter: 99 AMSTERDAM (GPD) - Kabeltele visie Amsterdam BV vindt even tuele maatregelen om uitzendin gen van tv-piraten tegen te gaan een zaak van de overheid en niet van de rechter. Filmmaatschap pijen en bioscoopexploitanten zijn van mening dat liever van daag dan morgen stappen moe ten worden gezet om tv-piraterij te verbieden. Dit bleek gisteren voor het ge rechtshof in Amsterdam, waar filmmaatschappij Columbia in hoger beroep ging tegen Kabel televisie Amsterdam. Eerder dit jaar oordeelde de rechtbank dat Kabeltelevisie Amsterdam niet de instantie is die piratenuitzen- dingen moet tegengaan. „Wij willen op korte termijn uit spraak van het gerechtshof, om dat wij grote twijfel hebben of de overheid inderdaad wel maatre gelen zal nemen", aldus mr. En gels, de raadsman van Columbia, die de zaak uitnaam van een reeks filmmaatschappijen en bioscoopexploitanten had aan- gespanen. „Piraten zijn keiharde commercile parasieten, die niets van idealisme in zich hebben. Met een minimum aan investe ringen kunnen zij enorme bedra gen uit advertentie-inkomsten vange waarbij zij grote schade toebrengen aan kunstenaars en filmbedrijven. Films worden vaak gestolen en operateurs wor den omgekocht, terwijl gebleken dat het oppakken van piraten nauwelijks zin heeft", aldus de raadsman van Columbia. De filmmaatschappijen zijn van mening dat Kabeltelevisie Am- stedam actief meewerkt aan wat zij noemen joyriding met instal laties. Kabeltelevisie geeft het signaal door met het idee „wij hebben er toch niets mee te ma ken en de abonnees vinden het leuk". Mr. Bremer, raadsman van Kabel televisie Amsterdam, kwam de filmmaatschappij tegemoet door te zeggen dat de tv-piraterij het laatste halfjaar een dermate gro te vlucht heeft genomen, dat zal moeten worden ingegrepen. fji. Bremer: „Kabeltelevisie kan niet zeggen: er komt een piraat en nu gaat de zaak uit. Contrac tueel moeten wij alle signalen doorgeven. Niet doorgeven is een politieke zaak". Het ge rechtshof doet op 17 september uitspraak. [TAIPEH (UPI) - Een vliegramp bo- I ven Taiwan heeft vanochtend aan 110 mensen het leven gekost. Tijdens een binnenlandse vlucht deed zich een ontploffing voor in een toestel van de Taiwanse luchtvaartmaatschappij, waar door alle inzittenden zijn omge komen. Taiwanse functionaris sen vermoeden dat de ramp door sabotage is veroorzaakt. De tweemotorige Boeing 737 van Far Eastern Transport explo deerde tijdens een vlucht van Taipeh naar Kaosiung. Onder de 104 passagiers waren 16 Japanners en twee Amerikanen. De bemanning bestond geheel uit Taiwanezen. Het toestel ex plodeerde een half uur na het vertrek uit Taipeh. WASHINGTON (UPI) - Leden van de Amerikaanse federale re cherche hebben gisteravond de veroordeelde Sowjet-spion Christopher John Boyce gearres teerd. Deze werd anderhalf jaar gezocht na zijn ontsnapping uit een zwaar beveiligde gevangenis in de staat Washington. Dit heb ben politie-autoriteiten in Was hington zaterdag meegedeeld. Boyce werd gearresteerd in een restaurant in Port Angeles. Hij was in april 1977 veroordeeld we gens het verkopen van geheimen over Amerikaanse satelliet-tech- nologie BREDA/MOERDIJK(GPD) Een speciaal op sporingsteam van de rijkspolitie heeft bij het afvalverwerkendbedrijf Uniser Holding in Moerdijk het grootste Nederlandse milieu schandaal aan het licht gebracht. Gisteren wer den drie ex-directeuren, aandeelhouders en twee bedrijfsleiders van het bedrijf van hun bed gelicht. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De kleuters van de af gescheiden Rudolf Steiner school die in Leiden-Noord op zoek is naar lokalen, blijven maandag thuis, hoewel de school die dag zou beginnen. De ouders hebben dit gisteravond besloten, omdat er nog altijd geen afdoende oplossing is gebo den voor de lokalennood van de ze school. Wel zal de kleuter school voor noodgevallen (als de ouders niet zelf voor de opvang van hun kind kunnen zorgen) één lokaal gebruiken van de Louise de Coligny scholenge meenschap in de Sumatrastraat. De hoop is nu gevestigd op lokalen van het protestants-christelijk onderwijs in Leiden-Noord. Dit bleek uit uitlatingen van ge meenteraadsleden, die gister avond bij de oudersvergadering aanwezig waren. Het overleg daarover wordt volgende week voortgezet. DEN HAAG (ANP) - Informateur De Gaay Fortman begon gisteren direct met een serie gesprekken met politieke leiders. Premier Van Agt liet het afweten in verband met darmklachten, vandaar dat PvdA-leider Den Uyl zijn eerste gast was. Voor meer nieuws over de informatie, zie pagina 7. Bondskanselier Helmut Schmidt: BONN (GPD) - Bondskanselier Helmut Schmidt kan zich voor stellen dat het neutronenwapen op Duitse bodem wordt gestatio neerd, maar dan moet worden voldaan aan drie voorwaarden. Die zijn dat het niet alleen in West-Duitsland gebeurt, dat een dergelijke beslissing gezamen lijk door alle NAVO-landen wordt genomen en dat ontwape ningsonderhandelingen tussen de beide wereldmachten over het neutronenwapen zonder re-- sultaat blijven. Schmidt zei dit gisteravond in een interview met de Duitse televi sie. Hij verwees naar het stand punt van de Bondsregering in 1978 en verklaarde dat hij „in principe niet ziet dat de West- duitse regering haar mening nu moet veranderen". De Bonds kanselier liet er overigens geen twijfel over bestaan dat een sta tionering van het neutronenwa pen op Duitse bodem op dit mo ment niet actueel is en dat daar over ook nu „helemaal niet on derhandeld kan worden". Eerder had de Westduitse rege- ringswoorder Lothar Ruhl het uitgesloten genoemd dat de Ver enigde Staten Engeland zouden bewegen haar troepen in de Bondsrepubliek met de neutro nenbom uit te rusten. Dit had het Engelse dagblad The Guardian geschreven naar aanleiding van het bezoek dat de Amerikaanse minister van defensie Weinber ger momenteel aan Londen brengt. De Duitse regerings woordvoerder zei dat het „poli tiek absurd" is dat Amerika met behulp van Engeland de Bonds republiek onder druk wil zetten om het neutronenwapen op haar grondgebied toe te laten. Voor de televisie zei Schmidt dat hij de ernstige verontrusting en boosheid van sommige van zijn sociaal-democratische partijge noten over het besluit van de Amerikaanse president om de (Van e r verslaggevers) Wisselend bewolkt wisselend bewolkt en vrijwel overal droog. middagtempcratuur circa 18 graden. 23 augustus 1981 Zon op: 6.37, zon onder: 20.48 uur. Maan op: 00.19, maan onder: 16.04 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater: 9.36 en 22.04 uur, laagwater: 5.08 en 17.37 uur. 24 augustus 1981 Zon op: 6.38, zon onder: 20.45 uur. Maan op: 00.57, maan onder: 17.15 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater: 10.52 en 23.39 uur, laagwater: 6.15 en LEIDEN /AMSTERDAM - De ambtenarenbond Abva/Kabó mag van de Post-Cheque- en Gi rodienst het huidige aanmel dingsformulier voor nieuwe le den niet meer gebruiken. Het formulier voldoet niet aan de ei sen die de girodienst stelt, omdat nieuwe leden niet de keus wordt geboden tussen wel of geen auto matische afschrijving van de contributiegelden. In de praktijk leidde dit er toe dat ook van le den die dat niet wensten, de con tributie maandelijk automatisch werd afgeschreven. De bond zal die keuzemogelijkheid opnemen in het nieuwe aanmel dingsformulier dat in oktober verschijnt. Tot die tijd wordt bij ieder oud aanmeldingsformulier een mededeling bijgesloten. De Abva/Kabo moet van de giro dienst ook vermelden dat iedere machtiging binnen dertig dagen kan worden opgezegd. De giro-dienst werd van de nalatig heid op de hoogte gesteld door een verslaggever van deze krant, die daarover klachten had gekre gen. De giro-dienst zocht de zaak uit en gaf de Abva/Kabo te ken nen dat het huidige formulier niet aan de eisen voldoet. De bond besloot daarop tot een ver beterde versie. neutronenbom te produceren „enigszins overdreven" vindt. Dit geldt volgens Schmidt ook voor de oppositie, die in dit ver band spreekt van een anti-Ame rikanisme bij de sociaal-demo craten. Ontkend In Londen is gisteren na een twee uur durend gesprek tussen de Amerikaanse minister van de fensie, Caspar Weinberger, en zijn Britse ambtgenoot John Nott tegengesproken dat Ameri ka Groot-Brittanniê ter uitrus ting van het Britse Rijnleger in de Bondsrepubliek het neutro nenwapen wil opdringen. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van defensie noemde het bericht van The Guardian "zui ver speculatie". "De situatie is zo dat Amerika in de kwstie van de stationering van de neutronen- granaat ons niet eens benaderd heeft". De Amerikanen zouaen niet méér gezegd hebben dan dat zij van plan zijn tot de produktie van dat wapen over te gaan en het in Amerika op te slaan. Als er een voorstel over de stationering in Europa zou zijn "dan zou dat een zaak voor de NAVO zijn en zou darover binnen de NAVO wor den gesproken", aldus de woord voerder. Muur stort op brandweerlieden Het vijftal wordt ervan verdacht samen met anderen tenminste 370 misdrijven van uiteenlopen de aard te hebben gepleegd waardoor ze vele miljoenen gul dens rijker werden. Het meeste geld is niet meer in Nederland. Uniser is onder meer betrokken bij vele illegale lozingen, om vangrijke btw-fraude en oliedief stallen. Tijdens het 18 maanden durende onderzoek, dat aan de arrestaties voorafging is nagenoeg de gehele Nederlandse chemische indus trie doorgelicht. Aan het licht kwam dat Uniser levensgevaar lijk chemisch afval vaak heeft vermengd met afgewerkte olie en dat vervolgens heeft doorver kocht als stookolie. De olie be vatte een gevaarlijk hoog percen tage chloor. Chloor vrij Een percentage van 4 procent is al erg hoog; bij de verbranding van Uniser-olie kwam 20 procent chloor vrij. De olie is meestal doorverkocht aan tuinders, die daardoor grote risico's liepen. De chemicaliën hadden onschade lijk gemaakt moeten worden. Uniser is daarvoor ook betaald door de leveranciers van het af val. Het afval werd echter in vele gevallen zonder mankeren door verkocht aan andere bedrijven, of met ander afval vermengd en daarna weer afgezet. In andere gevallen besloten de ver antwoordelijke mensen van Uni ser de afvalprodukten regelrecht in open water te lozen of daar voor schepen in te schakelen. Het "werkterrein" strekte zich uit over een groot deel van Euro pa. In Groot-Brittanniê werd zo'n 20.000 ton Uniser-afval ge dumpt; in België loosden de schepen hun afval in de Ant werpse haven, terwijl vrachtwa gens leem- en kleiputten illegaal vulden. In Frankrijk en Duits land werd illegaal gestort en af val doorverkocht voor andere doeleinden (bijvoorbeeld stooko lie). Ook in Portugal was Uniser actief. controle van de boeken door de rijksaccuntantsdienst en de dienst chemische afvalstoffen van het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne kwam men tot verbijsterende conclusies. Van de 150.000 ton af val die bij het bedrijf is binnen gekomen is van de helft niet meer terug te vinden hoe het ver werkt is. De Uniser-directeuren-aandeel- houders moeten kapitalen heb ben verdiend met hun werkwij ze. Een schatting durfde de poli tie niet te maken. Alleen al aan de geconstateerde fraude-affaire moeten ze zo'n 3,5 miljoen gul den hebben overgehouden. Het onderzoek tegen Uniser is op gang gekomen na een incident in de Rotterdamse haven. Daar werd een lekkende tank aange troffen die gehuurd bleek door Uniser. De Rotterdamse waterpolitie on derzocht de zaak en het spoor leidde naar Moerdijk. Daar werd al spoedig duidelijk dat de mas sale hoeveelheden afvalstoffen nooit op een degelijke manier verwerkt konden zijn. Besloten werd een opsporingsteam sa menstellen bestaande uit politie en een groot aantal deskundigen op het gebied van chemische stoffen en administratieve be drijfsvoering. Uniser-lijst Op het lijstje van Uniser-wanda- den prijken inmiddels de volgen de zaken: 50 gevallen van oplich ting, 75 gevallen van valsheid in geschrifte, 25 illegale lozingen vanaf schepen, 200 maal werd de wet chemische afvalstoffen over treden. De gearresteerden zijn G. B. (55), ex-Uniser aandeelhouder en ex- EMK-directeur; F. van D. (40), ex-commercieel Uniser-direc- teur en aandeelhouder; M. S. (40), ex-technisch directeur en aandeelhouder; J S. (45), EMK- en Uniser-bedrijfsleider; en J. L. (35), chef orderafwikkeling en ex-RTM-Belgiè, directeur Uni- Maarten 't Hart: nooit voor de klas PAGINA 17 CDA/WD-kabinet niet meer mogelijk PAGINA 7. Niet slanker eten lariekoek-diëten PAGINA IS Consument dupe wijn-wildwest EG PAGINA 27 Weer IRA-lid in parlement BELFAST (Reuter) - De 28-jarige werkloze onderwijzer Owen Car- ron is gisteren tot lid van het Britse parlement gekozen als op volger van Bobby Sands, de eer ste van de tien IRA-hongersta- kers die tot nu toe zijn om n dm Carron was kandidaat voor het lid maatschap van het parlement na mens de gevangen zittende leden van het verboden Ierse Republi keinse Leger (IRA), die in hon gerstaking zijn om de status van politieke gevangene af te dwin gen. Owen Carron, verkiezingsagent van Sands toen deze in april tot parlementslid werd gekozen, won donderdag de tussentijdse verkiezingen in de kiesdistricten Fermanagh en South Tyrone. Hij kreeg 31.278 stemmen. (dfruMevt casi-fluusi Lozingen ri ons land werd onder meer ille gaal geloosd op het Hollands Diep en Hollandse IJssel. Bij "Meevaller" voor Vaticaan LOUISVILLE - Met een bedrag van één npljoen dollar per jaar wil de Amerikaanse vereniging van ridders van Columbus het Vaticaan helpen het financiële tekort weg te werken, /oor oktober 1982 zal paus Johan nes Paulus 2 kunnen beschikken over het eerste miljoen. Deze fi nanciële ondersteuningoperatie werd met algemene stemmen goedgekeurd door de 400 gedele geerden van deze vereniging tij dens hun 99e vergadering in Louisville. Het financiële tekort van het Vaticaan beloopt omge rekend ruim 70 miljoen gulden voor 1981. LEIDSCH DAGBLAD KAATSHEUVEL (ANP) - Bij een brand in twee leegstaande pan den in de hoofdstraat in Kaats heuvel zijn de afgelopen nacht twee brandweerlieden van het plaatselijke korps ernstig ge wond geraakt. Ze kwamen onder een instortende muur terecht. Volgens de politie zijn de beide mannen niet in levensgevaar. Tel 02522-12688. LAV0- TENNISHAL 1 Oubbelbaan VOORHOUT Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel. S. v p. bon ingevuld in een open enveloppe zonoer postzegel opsturen neerLeidschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de trom tornt SN£L in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1