Italië: niet méér kruisraketten Walesa dringt aan op politieke koers vakbond Geestelijkheid in bezit van alle macht Regeringscrisis in Portugal overwonnen Als Nederland plaatsing weigert Zuid-Afrïka brengt zwarten over naar _L Iran 'ouderwets kalifaat' thuislanden 12i LENING 1331 PER 133-7X1331 Milde reactie Moskou op conflict VS-Libië LISSABON (GPD) - De leider van de Portugese Sociaal-Democrati sche Partij, Pinto Balsemao, heeft zich gisteren bereid ver klaard de functie van eerste mi nister weer op zich te nemen en een nieuwe regering samen te stellen. Balsemao nam tien da gen geleden ontslag na van on voldoende steun voor zijn beleid binnen zijn eigen partij, de PSD. De christen-democratische partij leider, Freitas do Amaral, die steevast weigerde deel te nemen aan de vorige regering, maakt pas vandaag bekend of hij zijn standpunt al dan niet zal herzien. Het positieve antwoord van Pin to Balsemao op een verzoek uit zijn partij (PSD) lijkt echter een aanduiding dat de twee partijlei ders tot een overeenkomst zijn gekomen en dat deelname van Freitas do Amaral in de volgende regering mag worden verwacht. Hiermee lijkt de crisis binnen de Democratische Alliantie, be staande uit sociaal-democraten Het tij keerde vorig weekend in het voordeel van Pinto Balsemao. De groep binnen de PSD die zijn ontslag had geëist, bleek niet in staat om een alternatief voor te stellen. De mecsten onder hen te kenden uiteindelijk zelfs een mo tie waarin aan de partijleider de politieke en persoonlijke mede werking van alle activisten wordt gegarandeerd. De nationa le raad van de PSD oordeelde dat hiermee binnen de partij de voorwaarden vervuld waren voor een terugkeer van Balse mao als eerste minister. De crisis ging echter niet alleen de PSD aan. maar heel de Democra tische Alliantie. Voor een ant woord te geven, eiste Balsemao dan ook een grotere inzet van de christen-democraten in de vol gende regering en bij voorkeur ook het persoonlijk engagement van de christendemocratische partijleider. Freitas do Amaral ROME (GPD/AP/Reuter)- Italië is niet van plan extra kruisraketten te stationeren als Nederland en België zouden weigeren deze wapens te plaatsen. Dit heeft de Italiaanse minister van defensie, Lelio Lagorio, giste ren verklaard. De minister zei verder dat voor het lan ceren van elk van de 112 te plaatsen raketten op Sicilië eerst Italiaanse toestemming moet zijn verkregen. Begin deze maand had de Italiaan se regering al verklaard dat in 1984 112 kruisraketten en 28 lan- ceerinstallaties op Sicilië zullen worden gestationeerd. Het con flict tussen de Verenigde Staten en Libië naar aanleiding van het neerschieten van twee Libische jagers heeft de spanning in Italië rond de plaatsing van de kruisra ketten op Sicilië sterk doen toe- De beslissing van de re- gering om de raketten te zijner tijd in Comiso op Sicilië te lege ren, vormde de aanleiding voor een spoeddebat, waarvoor in de Romeinse zomerhitte een deel van het parlement van vakantie is teruggekeerd. De senaats- en kamercommissies van buitenlandse zaken en de fensie zijn op verzoek van de communistische en radicale frac ties bijeengeroepen om het standpunt van de regering aan te horen en daarover te debatteren. Wat de regering betreft, is het standpunt bekend: het Italiaanse parlement keurde in januari 1980 de plaatsing van 112 kruisraket ten op Italiaans grondgebied goed en het kabinet heeft niets anders gedaan dan er de plaats voor aan te wijzen. Voorbehoud i geweld, is gevolgd na de dood i tiende Noordierse hongerstaker, Michael BELFAST - Een uitbarsting i Devine, die gisteren overleed. Bij een schietpartij in een katholieke wijk in Belfast, Andersonstown, werd een Britse soldaat gewond. Volgens de politie zijn in Belfast en Londonderry honderden benzinebommen gegooid naar politieauto's. De politie beantwoordde de aanvallen met plastic kogels. Uitvalswegen in het katholieke gedeelte van Belfast werden geblokkeerd met tientallen in brand gestoken auto's, (zie foto) In Londonderry, de woonplaats van Devine, liepen stille marsen door katholieke wijken uit op veldslagen tussen jongeren, politie en leger. "Totale confrontatie met Poolse regering" VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1981 Nederlanders omgekomen bij bergbeklimming KANDERSTEG/DEN HAAG (ANP) - Drie inwoners van Nij megen zijn gisteren in Zwitser land bij de beklimming van een bergtop om het leven gekomen. De slachtoffers, de 21-jarige T. de Kooter, de 20-jarige R.S. Hoek stra en de 17-jarige J.H. Hoek stra, waren gisteren begonnen aan ie klim van de top van de Dreieck Weisse Frau nabij het toeristenoord Kandersteg. Bij het opslaan van hun kamp moe ten de jonge bergbeklimmers naar beneden zijn gevallen, aldus een woordvoerster van het mi nisterie van buitenlandse zaken. KAAPSTAD (DPA/UPI/Reuter) - Zuid-Afrika heeft gisteren ruim duizend zwarten, vooral vrou wen en kinderen, overgebracht naar de zogenaamde thuislan den. Zij werden met bussen over een afstand van ongeveer dui zend kilometer naar Ciskei en Transkei vervoerd. Bij een poli- tie-razzia waren woensdag bij Kaapstad ongeveer 1.300 "illega len" gearresteerd. Deze actie kreeg scherpe kritiek van politici en vertegenwoordi gers van de kerken in Zuid-Afri ka. En oppositieafgevaardigde in het parlement noemde haar "wreed, buiten alle proporties en onmenselijk". "Dit moet de hou ding van de rest van de beschaaf de wereld tegenover Zuid-Afrika ongunstig beïnvloeden", aldus de afgevaardigde. Bijna 1000 mensen hebben giste ren in Kaapstad geprotesteerd tegen de behandeling door de Zuidafrikaanse regering van de "illegalen". De politie hield de optocht tegen bij de ingang van de parlementsgebouwen. Het merendeel van de demonstran ten waren blanke leden van de vrouwenbeweging voor vrede. Er zijn geen arrestaties-verricht. Een delegatie van 20 dominees werd tot het parlement toegela ten en liet een protestbrief achter op het ministerie voor aangele genheden van zwarten. BEIROET (UPI/AFP) - Syrische en linkse eenheden hebben gisteren Libanese militaire stellingen en woonwijken aan de oostzijde van de verdeelde hoofdstad Beiroet met artillerievuur bestookt. Volgens rechtse christelijke falan- gisten begon het bombardement 's middags. De Syriërs en de linkse eenheden gebruikten gra naten bij de beschieting. De ra dio meldde dat twee burgers werden gedood en tien gewond. Na verloop van tijd namen de fa- langisten volgens de politie wraak door twee dichtbevolkte buurten in de overwegend mo hammedaanse westelijke helft van Beiroet te beschieten. Zowel minister van buitenlandse zaken, Emilio Colombo, als mi nister van defensie, Lelio Lago rio, wezen op het voorbehoud dat door het parlement was ge maakt: als ontwapeningsbespre kingen tussen NAVO en War schaupact tot daadwerkelijke verlaging van het bewapenings- peil leiden, zullen de kruisraket ten niet in Italië worden geïnstal leerd. Colombo kon bovendien wijzen op een recente brief aan de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken, Alexander Haig, waar in de Italiaanse regering eraan herinnerde dat het NAVO-be- sluit van december 1979 twee punten bevatte: het principebe sluit om kruisraketten te produ ceren en in Europa te installeren en het voornemen om door be sprekingen met de Sowjet-Unie tot wederzijdse ontwapening tot het laagst bereikbare peil te ko men. Het eerste punt is door Ita lië uitgevoerd; het tweede - de besprekingen - mag door Ameri ka niet worden verwaarloosd. De communistische oppositie eiste een algemeen parlementsdebat over kruisraketten en neutronen bom, een absolute weigering van de regering om de neutronen bom op Italiaans grondgebied toe te laten en een opschorting van de installatie van de kruisra ketten in afwachting van serieu ze optwapeningsbesprekingen. Protest Nobelprijswinnaar Heinrich Böll en 149 andere schrijvers uit Oost en West-Europa hebben gisteren gepleit voor onmiddellijke ont wapeningsonderhandelingen en beëindiging van de bewape ningswedloop. In een in Mün- chen aangeboden 'oproep van Europese schrijvers' werd ge zegd dat op dit moment van de mensen wordt gevraagd het 'mis dadige denkbeeld' van een be perkte kernoorlog te aanvaar den. De open brief deed een be roep op Washington en Moskou de wereldvrede te handhaven. Tot de ondertekenaars behoor den behalve Böll de Westduitse schrijver Günther Grass en de Russische schrijver Joeri Ko- ADVERTENTIE WARSCHAU (UPI/AFP/ DPA/Reuter) - De volgen de confrontatie met de re gering zal een totale con frontatie zijn, daar er zon der politieke oplossingen niets kan worden bereikt. Dit heeft de leider van de Poolse vrije vakbond, Lech Walesa, gisteren ver klaard op een bijeen komst in de Poolse hoofd stad naar aanleiding van het beeïndigen van de tweedaagse krantensta king. 'Als vakbond krijgen wij weer ge zag, als wij zorgen voor voedsel en sigaretten voor het volk', zei Walesa. 'De regering heeft slechts domme propaganda ge boden. Wij zouden niet over poli tiek moeten praten, maar poli tiek moeten maken. Wij zien nu duidelijker, dat er zonder politie ke oplossingen niets kan worden bereikt', aldus Walesa. Het is voor het eerst dat Walesa heeft gezegd dat Solidariteit een politieke koers moet gaan varen. Tot dusver had Walesa zich ge matigd opgesteld en zich uitge sproken voor voorzichtige her vormingen. Doel van Walesa's uitspraken was volgens waarne mers ook om het gezag van de bond wat op te vijzelen, dat de laatste weken minder is gewor den nu blijkt dat ook de vakbond niet in staat is de slechte voedsel voorzieningen te verbeteren.w Solidariteit heeft zich gedistan tieerd van de uitspraken van haar leider Walesa. Volgens woordvoerder Janusz Onyskie- wicz waren de uitlatingen van Walesa zijn 'privé-mening' en niet bedoeld als de mening van de hele vakbond. 'Hij bedoelde waarschijnlijk een totale con- ADDIS ABEBA/TUNIS/MOSKOU (Reuter/AFP/DPA) - Ethiopië heeft gisteren het neerschieten van twee Libische gevechtsvlieg tuigen door de Amerikaanse luchtmacht veroordeeld als een „een daad van internationaal ter rorisme en roverij". De Libische leider Gaddafi kwam gisteren in Addis Abeba aan voor een offi cieel bezoek aan Ethiopië. Duizenden mensen verwelkomden kolonel Gaddafi bij zijn aan komst uit Aden waar hij een vriendschapsverdrag had gete kend met Zuid-Jemen en Ethio pië. Gaddafi zei niets over het in cident tussen Libische en Ameri kaanse gevechtsvliegtuigen bo ven de Golf van Sirte in de Mid dellandse Zee. Het Russische persbureau Tass sprak gisteren over een gevaar lijk incident. Het haalde waarne mers aan volgens wie het voorval van woensdag de omvang van de bedreiging aantoont die de per manente aanwezigheid van de Amerikaanse luchtmacht en ma rine in gebieden en wateren van andere landen vormt. Volgens Tass voert de regering- Reagan een politiek die gericht is op het vestigen van Amerikaanse militaire bases over de hele we reld. Deze politiek omvat het or ganiseren van „uitlokkende ma noeuvres, oefeningen en demon straties van kracht" en is in de eerste plaats gericht tegen de vei ligheid en onafhankelijkheid van de ontwikkelingslanden. frontatie inzake de media', aldus Onyskiewicz. Walesa had eerder gezegd dat er volgende week met de regering moet worden onder handeld over de geeïste 'toegang tot de media' door Solidariteit. Deze eis vormde de aanleiding tot de tweedaagse krantensta king. De Poolse regering heeft bekend gemaakt dat de economische si tuatie in de komende maanden nog slechter zal worden. On danks de grotere invoer zal het niet mogelijk zijn de vleesrant soenen van 3 kilogram in de maand te garanderen. Ook het treinverkeer zal drastisch wor den ingekrompen om olie en ko len te sparen. Westerse diplomaten in Moskou hadden een fellere aanval van de Russische media op Washington verwacht en toonden zich verrast door de betrekkelijk voorzichtig geuite kritiek. De twee piloten van de neergehaal de Libische vliegtuigen verklaar den gisteren volgens radio Tripo li en het Libische persbureau Ja- na dat zij één Amerikaanse "F- 14" hebben neergeschoten. Dit werd door Washington ontkend. De Libische regering heeft gewei gerd de Amerikaanse protestno ta in ontvangst te nemen over het incident tussen de Libische en Amerikaanse toestellen. De nota is door de Belgische ambassade in Tripoli, die de Amerikaanse belangen behartigt, overge bracht aan de Libische regering. De regering in Tripoli is van me ning dat de nota bedoeld is om de inmenging en de agressie van de Verenigde Staten en de Ame rikaanse vloot in het luchtruim en de territoriale wateren van Li bië te verbergen. BELFAST (AP) - De Noordierse hongerstaker Patick McGeown is gisteravond van de Maze-ge- vangenis in Belfast overgebracht naar een ziekenhuis, nadat zijn toestand snel was verslechterd en zijn familie toestemming had gegeven voor een medische be handeling om zijn leven te red den. McGeown had sinds 42 da gen geen voedsel meer tot zich genomen. Na afloop van de gijze ling van 52 Amerikaan se diplomaten in Tehe ran komt Iran eigenlijk alleen nog maar in het nieuws door kapingen van vliegtuigen en ma rineschepen en het op de vlucht slaan van no tabelen en leden van de oppositie. Zelfs de strijd aan het front met Irak, de enige permanente open oorlog op het ogenblik, baart nog maar nauwelijks opzien. De strijd tegen het re gime heeft blijkbaar aan kracht en invloed gewonnen, zeker gezien vanuit westerse ogen die het rigoureuze isla mitische bewind nooit heb ben willen accepteren. Zelfs medestrijders van het eer ste uur van imam Chomeini bevechten nu de moellah-dic- tatuur binnen en buiten de landsgrenzen te vuur en te zwaard. Maar wat is deze op positie waard zonder een cha rismatisch leider als de aya tollah Chomeini die, levend als de Iraanse god in Frank rijk, zijn volk met ingespro ken cassettebandjes in bewe ging kon brengen om de dic tatuur van de sjah van zich af te schudden. Is er nog wel be weging te krijgen in een volk dat uiteindelijk gekregen heeft waar het - in meerder heid - om heeft gevraagd. De invloed van de moskee op het denken en het leven van de gelovigen heeft zich in 1978 en 1979 duidelijk bewe zen. Er is dan ook meer voor nodig om de Iraanse bevol king zich massaal tegen de mcellahs en ayatollahs te la ten keren dan een arrogante oproep van het zoontje van de sjah uit Cairo. De popula riteit van (ex)president Ab- dolhassan Bani-Sadr, ge steund door de hechte orga nisatie van de met hem uit Iran gevluchte Modzjahed- dien-leider Masoed Radzjavi, legt al meer gewicht in de schaal, maar niet voldoende om de macht van de moskee te breken. Met het stelselmatig uitrange ren van min of meer bevrien de politieke groeperingen heeft de geestelijke hiërar chie zich, naast de geestelij ke, nu ook de totale politieke macht in het land eigen ge maakt. Zelfs haar schijn van tolerantie, intellect en poli tiek vernunft heeft het regi me verloren. De intriges om politieke tegenstanders uit te rangeren hebben plaatsge maakt voor het brute geweld van het vuurpeloton. Ouderwets kalifaat Wat overgebleven is van de trotse revolutionaire islamiti sche republiek is een soort ouderwets kalifaat, waarin kalief Chomeini, moe en der dagen zat, de touwtjes in han den heeft gegeven van de eu nuchen en de schriftgeleer den. terwijl de lagere geeste lijkheid, zwelgend in macht en invloed, volgt. Daarbij wordt het rijk aan de grenzen bedreigd en de eenheid en sa menhang uitgehold door op standige stammen - om de vergelijking met de latere ka lifaten, 1000 jaar geleden, door te trekken. Het is op dit moment de sjiiti- sche geestelijke hiërarchie die met de grondwet en de koran in de hand de alleen heerschappij opeisen en uit oefenen. En die nieuw in de schoot geworpen politieke macht is nagenoeg compleet, omdat ze wordt uitgeoefend vanuit de moskee, het tradi tionele centrum van handel, cultuur en politiek in elke Iraanse stadswijk of boeren gehucht Daardoor kon de revolutie te gen de sjah vanuit de moskee worden geleid en om deze in vloed vast te houden vestig den meteen na de revolutie de hoofdkwartieren van de pasdaran, ,,de revolutionaire wachters" en de Komiteh's. de alternatieve bestuursli chamen, zich in of direct naast de moskees. Dit fijnma zige net van moskeeën en aanverwante organisaties vormt het eigenlijke regime in Iran, waarop als politieke uitvoerder de Partij van de Islamitische Republiek (veel al aangeduid als IRP) is geba seerd. Dit alles met de zegen van de plaatsvervanger van de twaalfde imam (messias) op aarde, Chomeini, natuur lijk. Fout intellectuelen De fout vanfde meeste Iraanse intellectiiblen die niet zelf tot deze geestelijke hiërarchie behoren was en is om te den ken dat ze richting zouden kunnen geven aan deze in zichzelf en de islam gekeerde moloch. Hoe vroom ze zich ook gedragen, het feit dat een aantal progressief of liberaal denkende ayatollahs zwijg plicht kreeg opgelegd of zich zelfs bij het ondergrondse verzet heeft aangesloten zegt genoeg. Ook de strijdbare Mod^jahed- dien-e Chahlg (een begrip dat iets als kruisvaarders voor het volk betekent) die een be langrijk aandeel in de islami tische revolutie hebben ge had werden buiten de wet ge steld. Eerst kregen ze knok ploegen van de „Hezbollahi" (partijgenoten van god) met knuppels op hun dak - arme sloebers uit de sloppenwij ken van de grote steden, met toch niets nuttigs omhanden daartoe opgestookt in de moskee. Guerrilla Hoewel de Modzjaheddien-lei- der Radzjavi met Bani-Sadr naar Parijs is gevlucht en een andere belangrijke voorman van de beweging, Seyed Saadati eind vorige maand door het regime werd geëxe cuteerd, is deze beweging voor een belangrijk deel ver antwoordelijk voor de op zienbarende guerrilla tegen het regime. Naast de vele groepen socialis ten en sociaaldemocraten (volgelingen van de enige, ooit democratisch gekozen premier Mossadegh, kunste naars en intellectuelen) wordt lijdelijk verzet gebo den door bepaalde beroeps groepen, vrouwengroepen en monarchisten. Maar geïso leerd als ze zijn is er voor de ze, veelal goedwillende de mocraten, geen vuist te ma ken. Het 35-miljoen koppige Iraanse volk lijkt grotendeels teruggezonken in lethargie Waar Bani-Sadr en andere bal lingen en opposanten van het regime op mikken is de grote twijfel en onzekerheid die zich van het Iraanse volk heeft meester gemaakt De moskee, tot voor kort het centrum van alle maatschap pelijke en religieuze gebeur tenissen - zelfs de bazaar waar in normale omstandig heden werkelijk alles te koop is, is altfid rond of aan een moskee gebouwd - herbergt nu ook het instrument van geruchtenmakerij, spionage en verklikkerij, van onder drukking. Omverwerping De meeste politieke ballingen - alleen in Frankrijk wonen nu al ongeveer 40.000 Iraniers - zijn het er ook over eens dat de omverwerping van het re gime niet van buitenaf plaats kan vinden. Volgens de laatst gearriveerde balling.m Run Sadr en R^javi, in een tijde lijk monsterverbond van pro gressieve islamieten de meest kanshebbende opstan delingen op het moment, is er binnen de Iraanse grenzen een overkoepelende Raad van Verzet in het leven geroe pen die binnen enkele weken de terugkeer van de leiders op z'n minst moet mogelijk maken. Een andere potentieel gevaar voor de moellahs is het leger, dat indertijd, dOOff hit OWlo pen van hele legeronderdelen naar de islamitische opstan delingen. in belangrijke mate heeft bijgedragen aan de val van de sjah. Bani-Sadr be schikt door zyn tijdelijke op perbevel ongetwijfeld over belangrijke relaties en de mo gelijkheid moet niet worden uitgesloten dat, evenals in Irak, veel soldaten aan het front de oorlog ontzettend beu zijn. Maar ook monar chistische tendensen zijn binnen het legerkadcr niet volledig uitgeroeid tijdens de revolutionaire bijltjesdagen in de eerste weken van de Chomeini-heerschappij. Met gebruikmaking van lege ronderdelen is het niet geheel uit te sluiten dat een populai re persoon als Bani-Sadr vol doende acceptabel is in brede lagen van de bevolking om rampzalige bloedbaden in de straten te voorkomen. MARIEN VAN DEN BOS STAAT DER NEDERLANDEN bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 25 augustus1981 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 1 oktober aflossing in 5 jaarlijkse termijnen van 1 oktober 1987 af inschrijving 25 aug. a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 1 oktober 1981 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9