'Compenseer gastarieven Oude school aan Boommarkt staat te koop 'Lokalen bijzonder onderwijs voor kleuterschool' leiden I - - O Wethouder wil uitspraak gemeenteraad Leidse stadsrubriek Installatie raam uitgegooid VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1981 LEIDEN Onderkomen van harmonie LEIDEN - De gemeente wil "de ou de school" aan de Boommarkt verkopen. De harmoniekapel "Werkmans Wilskracht" huurt op het ogenblik dit grote beeld bepalende pand voor tachtig gul den in de maand. Ambtenaar R. van Mullem, die over de verkoop van het pand gaat. ontkent dat de gemeente het gebouw voor een symboli sche prijs met opknapverplich- ting zou willen verkopen. "We verkopen tegen taxatiewaarde. Maar het is nog niet zover dat we met het pand tegen een bepaalde koopprijs adverteren. Als ie mand langs komt die vraagt of we nog wat voor hem hebben, dan willen we er wel vanaf'. Het gebouw is sterk verwaarloosd maar is Van Mullem toch "in re delijke tot goede bouwkundige staat. Je moet door de stof en de haveloze verflaag heen kijken". "Een blinde kan zien dat het ge bouw er slecht uitziet", zegt ambtenaar D. de Beer, die sinds een jaar het pand beheert. "Tech nisch kunnen we een paleis van het gebouw maken, maar ja, de centen. Leiden is nu eenmaal Stadsarchitect Schaap bouwde het karakteristieke pand in 1870. Op de voormalige school rust de be stemming "bijzondere doelein den". Dat wil zeggen dat in het pand een school, kerk, museum, een sociaal-culturele of een over- heids-instelling. B en W hebben de mogelijkheid van deze be stemming af te wijken ten gunste van de vestiging van een café restaurant met terras. Naar verluidt is het de bedoeling dat het pand zeer binnenkort verkocht wordt, maar ambtenaar Van Mullem wijst erop dat de vraag naar onroerend goed op het moment niet over loopt. Werkmans Wilskracht (ongeveer D'66-raadslid: Het gebouw aan de Boommarkt, dat nu nog wordt gehuurd door Werkmans Wilskracht. negentig leden) wacht de ont wikkelingen rustig af en hoopt haar tachtigjarig jubileum op 17 februari volgend jaar nog rustig te kunnen vieren in haar oude gebouw. De harmonie zetelt sinds ongeveer '73 in het pand. "Wij zouden er niet graag uit wil len", zegt bestuurslid De Zee. "De repetitieruimte is acoustisch goed en het gebouw ligt mooi midden in de stad. We onderhou den de binnenkant, zo goed en zo kwaad als het kan; we proberen de lekkages voor te blijven. Maar aan de buitenkant hebben wij natuurlijk nooit wat kunnen doen". LEIDEN - Wethouder Fase (WD) zal de gemeente raad voorstellen een uit spraak te doen over de gasprijzen. Die uitspraak zal inhouden dat er aan de minimum-inkomen trekkers een compensatie gegeven moet worden voor de hoge gasprijs. De uitspraak van de Leidse raad wordt gericht aan de Tweede Ka mer. De liberale wethouder zei het niet zinvol te vinden om over de hoogte van de prijzen zelf een uitspraak te doen. "Dat er een verhoging komt staat als een paal boven water", aldus Fase gisteravond tijdens de vergade ring van de raadscommissie voor economische zaken. Zij wees er op dat het op dit mo ment 'doodstil' is rond de gas prijs verhoging. "Hoeveel het wordt is nog altijd onduidelijk. Maar het zal uiteindelijk wel de minister zijn die het laatste woord moet spreken", aldus Fa- Raadslid Van Duyn (WD) verzette zich tegen het idee om als ge meenteraad een uitspraak over de gasprijzen te doen. (De CPN- er Brands had dit idee gelan ceerd). Volgens Van Duyn heeft zo'n uitspraak geen enkel effect. "Dat moet in de Tweede Kamer gebeuren", aldus Van Duyn, die het er overigens wel mee eens was dat de lage inkomens com pensatie zouden moeten krijgen. "De WD wil dus niks doen voor de Leidse bevolking", reageerde Brands. Hij kreeg bijval van CDA-er Bleijie, die op de zwakke sociaal-economische structuur van Leiden wees, zoals dat ook in de roemrijke brochure Leiden in Last is beschreven. Bleijie stelde zich op het standpunt dat het energiebedrijf Rijnland geen miljoenenwinst meer mag maken, maar kostendekkend zou moeten zijn. Dit standpunt werd door niemand weerspro ken. Van Hogendorpstraat Aan de bewoners in de Van Hogen dorpstraat en omgeving, die door wateroverlast al jaren onder meer extra hoge stookkosten hebben, moet een vergoeding worden gegeven. Ook moet de oorzaak van de wateroverlast nu eens afdoende worden aange pakt. Dat was wethouder Fase met de commissie van mening. Volgens raadslid Ponsen (PSP) is het in elk geval mogelijk dat de sociale dienst een uitkering geeft voor wat wordt genoemd 'on voorziene lasten'. Maar niet al leen uitkeringstrekkers zouden voor de vergoeding in aanmer king moeten komen, meende de Het comité tegen de verhoging van de gasprijzen was na afloop van de vergadering redelijk tevre den. Woordvoerder Van Adri- chem zei dat het probleem van het niet kunnen betalen niet is opgelost. "Het energiebedrijf treedt erg technocratisch op te gen de mensen die niet kunnen betalen. Het innen van het geld gaat op een onmenselijke ma nier. Het energiebedrijf zou zelf actief naar oplossingen moeten zoeken", aldus Van Adrichem. "Wij zijn geen wanbetalers had een bewoner van de Marnix- straat even tevoren gezegd. "Wij kunnen niet betalen. Wat hebben wij eraan dat heel Leiden wordt opgeknapt, terwijl we armoede lijden?" De raadscommissie kon de vraag niet beantwoorden. Fa se: "Er wordt niet hard opgetre den, maar voor niets kunnen we het gas niet leveren". Van Adrichem verklaarde dat veel bewoners van de Van Hogen dorpstraat niet op vakantie wa ren gegaan, omdat zij genood zaakt waren met hun vakantie geld de gasrekcning te betalen Hij wees ook op de moeilijke po sitie van de middenstanders, die door de energiekosten in de pro blemen kwamen en voorts pleit te hij voor warmte-isolatie van de woningen. De raadscommissie was unaniem van mening dat de problemen in de Van Hogendorpstraat en om geving nu eens grondig aange pakt moeten worden. LEIDEN - De van de Rudolf Stei- nerschool afgesplitste kleuter school mag niet de dupe worden van het mislopen van de plan ning van lokalen, door onvolko menheden die in elk geval niet aan de school kunnen worden verweten. De best denkbare op lossing is de huisvesting in leeg staande lokalen van het bijzon der onderwijs. Dat schrijft raadslid Hoekema (D'66) aan B en W. Hij vindt dat de huisvesting aan twee voor waarden moet voldoen. De school moet ten noorden van de Rijn worden gevestigd en de school moet in één gebouw ge huisvest worden. Hoekema stelt zich hiermee op achter de ouders van de kleuter school. die woensdag twee voor stellen van wethouder Van Dam (PvdA) verwierpen. Deze voor stellen voldeden met aan de voorwaarden, die ook Hoekema nu noemt. "In het forceren van de huisvesting in de Karei Doormanschool (Su- matrastraat) zie ik vrij weinig heil. De op een na beste oplos sing zou dan zijn huisvesting in leegstaande lokalen van het pro testants-christelijk of rooms-- Nacht vaarttocht LEIDEN - Zo'n 55 schepen zullen vannacht Leiden binnenvaren en een ligplaats innemen in het wa ter van de Oude Herengracht of de Oude Vest. De schepen zijn van de deelnemers aan de jaar lijkse nachtvaartocht van de Unie van Watertoeristen, die dit maal de stad Leiden als doel heeft uitgekozen. De deelnemers (vier per schip) krij gen een map met drukwerk over Leiden en een vaantje. Voor de jongeren is er een puzzeltocht door de stad. De schepen verla ten Leiden zondagochtend. katholiek onderwijs", aldus Hoe kema "Hopelijk zullen de betrokken schoolbesturen hier enige loyali teit kunnen opbrengen, en ik zou ze bij deze daartoe willen oproe pen. hoezeer een dergelijke stap wellicht moeilijk zal vallen". Hoekema erkent dat de huisves ting uit oogpunt van concurren tie moeilijk kan zijn, maar vraagt zich af of dat niet ook al een beetje het geval is in de Meren- wijk met het Jenaplan-onder- wijs. Hoekema zegt van WD raadslid Zonnevylle (een bij de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten werkzame jurist) te hebben vernomen, dat er een noodwetje bestaat. Die wet zou het vorde ren van lokalen van het bijzon der onderwijs door het gemeen tebestuur mogelijk maken. "Als dat zo is. zou er pas echt een op lossing van het probleem zijn", aldus Hoekema. Vrachtwagen beschadigt vier auto's LEIDEN - De 31-jarige vrachtwa genchauffeur H.J. van B. uit Lei den nam gisteravond met zijn trailler een te scherpe bocht met als gevolg een aanzienlijke scha de aan vier geparkeerde auto's. Van B. draaide met zijn vrachtwa gen van de Lage Rijndijk de He rensingel op en gaf daarbij een geparkeerde personenauto een stootje aan de achterzijde. Deze wagen schoot naar voren zodat er een kleine kettingbotsing ont stond. De eerst geraakte auto kwam tot stilstand tegen de ge vel van een woning die eveneens werd beschadigd De vrachtwagen bleef bij de 'ket tingbotsing' onbeschadigd. H L1km v door René van der Velden Jaap Visser LEIDEN - Twee samenwonende Hogewoerd-bewoners konden gister avond een hevige ruzie niet binnenshuis houden. De woordenstrijd tussen een 34-jarige vrouw en haar evenoude vriend liep zo hoog op dat zij een complete stereo-installatie door de ramen naar buiten smeet. Een personenauto van een 24-jarige inwoner van Blaricum, die voor het pand van de kemphanen stond geparkeerd, raakte flink beschadigd. De over haar toeren geraakte vrouw is door de politie ter kalmering meege- naar het bureau. Cursussen (1) Het creatief centrum van K&O. KIK, heeft voor het komend seizoen opnieuw een groot aantal cursussen op het ge bied van de kunstzinnige vor ming op het programma staan. Belangstellenden kun nen kiezen uit tekenen en schilderen, jazzballet, dan- sexpressie. mime/pantomine, dramatische expressie, filmen, fotografie, textiele werkvormen, bloemschikken, mode-ontwerpen, opname techniek voor muzikanten, binnenhuis-architectuur, boe merangs maken, boekbinden, stoelen matten, klusjes in huis, het maken van kin derkleding en yoga. De cur sussen worden veelal zowel overdag als 's avonds gege ven; op dinsdag.- en donder dagochtend is er in het ge bouw van K&O een creche om de kinderen van de cursisten op te vangen. Naast de crea tieve cursussen is er ook nog een groot aantal taalcursus sen, studiecursussen en ge spreksgroepen. Verder heeft K&O voor het komend seizoen weer kinderffilms, lezingen en excursies op het program ma staan. Voor meer infor matie kan men terecht bij K&O. Oude Vest 45. Swingavond bi het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, is vanavond een swingavond met new-wa ve. reggae, rock and roll en andere muziek, verzorgd door de platendraaiers van het LVC. De aanvang is om negen uur. Bingo Het buurtcomité Tuinstad- Staalwijk organiseert zater dag een bingo-avond in het wijkgebouw Staalwijk, He renstraat 45. De zaal is om half acht open, het spel begint om acht uur. Cursussen(2) In het Leidse Volkshuis wordt maandag een inschnjfavond gehouden voor de cursussen en clubs voor volwassenen die met ingang van 7 september weer beginnen. Op het pro gramma staan onder meer yoga, huisvrouwengym, volksdansen, creatieve cur sussen naaienweven, kant klossen, handwerkgroepen en handenarbeid), diverse talen cursussen, lezen en schrijven voor vrouwen en een Open- Schoolgroep. Nieuw dit jaar is de cursus politieke vor ming. Speciaal voor vrouwen zijn er een Voscursus, een Vi- do-groep en een themagroep. Meer informatie is te verkrij gen in kamer acht van het Volkshuis, Apothekersdijk 33. Opbellen kan op dinsdagmid dag van twee tot vijf, tel. 071- 149180. Muziek In café Scarabee aan de Pie- terskerkchoor steeg treedt morgenavond Cornelia op. een groep die vanaf negen uur Zuidamerikaanse mu ziek ten gehore brengt. Studentenlokker Een dikke vijftienhonderd eer stejaarsstudenten sjokt zoe kend door de stad. De vijf studentenverenigingen staan klaar om het jong grut in hun gelederen op te slokken. De Veronica onder de studen tenverenigingen. "Quintus", trok gistermiddag de aan dacht door met een boeren kar in de stad te paraderen. Het gigantisch biervat op de kar geldt - nemen we aan - als het visitekaartje van Quintus. Marebelt (2) De klager aangeklaagd. Vorige week klaagde lorreboer Thijs Sloos over de vuilnisbelt die voor de deur van zijn bedrijf je in Maredorp was ontstaan. De zogenaamde 'Marebelt' op de hoek Noord Rundersteeg, Schagensteeg, Jan Vossen- steeg. Maar volgens een aan tal buurtbewoners is Sloos zelf de grootste vervuiler in Maredorp. "Het is niet te geloven maar uit de hele stad komen ze met auto's hier naar toe om vuil te storten. Zelfs vuilniszakken worden hier neergegooid", riep Thijs Sloos vorige week verontwaardigd uit. "Onzin", roepen nu enkele buurtbewoners nog meer verontwaardigd. "Sloos moet niet mooi weer gaan spelen want hij is degene die de meeste rotzooi maakt. Afval en dingen die hij niet meer kan verkopen, gooit hij zo maar op straat. Inderdaad ko men ze ook uit andere delen van de stad hier naar toe om vuil te storten maar dat is ei genlijk de schuld van Sloos zelf. Hij trekt de vervuilers aan. Het is eigenlijk net als met een herentoilet. Als er een over de rand heeft staan plassen dan volgen er al snel meerdere", zegt een bewoner van de Janvossensteeg. Navraag bij de reinigingsdienst en de de politie leert dat Sloos inderdaad nogal eens vermanend is toegesproken over zijn 'wegwerpmentali- teit'. Sloos zelf weet zich ech ter van de prins geen kwaad. "Ik de boel vervuilen? Kom nou. Ik heb hier alleen maar handel. Rotzooi maken is er niet bij. Ik veeg zelfs regel matig de boel aan" "Ja, dat is het 'm juist", aldus een van de buren van de lor reboer. "Hij veegt de rotzooi van z'n bedrijf af, de vuilnis belt op" i de studentenvereniging, oftewel meer Quint per pint Rekenknobbel Leidenaren worden armer en armer, inwoners uit dorpen zoals Warmond. De Kaag, Noordwijkerhout. Lisse en Sassenheim worden rijker en rijker. Door toedoen van het Energiebedrijf Rijnland. Zowel Leidenaren als inwoners uit de genoemde dorpen be talen gedurende een jaar elke maand een gemiddeld be drag voorschot' aan het Energiebedrijf. Maar er is verschil. De dorpelingen krijgen hun de finitieve gas- en elektra-reke- ning aan het eind van het jaar. en beginnen hun nieuw vastgestelde voorschot weer te betalen in de dure energie maanden januari en februari; betalen dan dus minder dan zij eigenlijk zouden moeten betalen, gerekend naar hun feitelijke energieverbruik. Inwoners van Leiden krijgen hun eindafrekening echter in het voorjaar, met de zomer maanden voor de boeg waar in zij veel minder energie ver bruiken dan zij volgens hun voorschotregeling moeten betalen. Leidenaren géven dus een ren teloos voorschot aan het Energiebedrijf. Inwoners van dorpen als Warmond krijgen daarentegen een renteloze le ning van het Energiebedrijf. Leidenaar P. Bruné uit de Duy- vendakstraat in Leiden heeft uitgerekend dat als hij in Warmond zou wonen en dus pas in december de eindafre kening zou krijgen, dat hij dan in vijftig jaar tijd meer dan een ton aan rente zou kunnen verdienen.... Wie spaart heeft wat. Bruné (natuurkundeleraar aan de Laboratonumschool) voelt zich gediscrimineerd naar woonplaats. Al vanaf eind '79 toen het Energiebe drijf de voorschot-regeling ging gebruiken, ligt hij hier over in de clinch met het Energiebedrijf. Om even de berekening van Bruné te volgen. Stel: hg blijft vijftig jaar in een huis in Warmond wonen, en hg blijft evenveel energie tegen de zelfde prijs verbruiken. In die vijftig jaar kan hij de duizend gulden die hij in Leiden na zeven maanden (van mei tot december) als renteloos voor schot kwijt is. tegen ti--n pro cent beleggen. Na vijftig jaar is het beginkapitaal van dui zend gulden uitgegroeid tot 124.102 gulden en 34 precies; een winst dus van 123 102 en 34 cent. Misschien is de gul den tegen die tijd nog maar een fractie van een cent waard, maar daar blijven we even vanaf. Bruné weet ze nog sterker. Dat hij in Leiden woont en niet in Warmond kan hem in vijftig jaar tgd een miljoen gulden schelenStel: hij moet dui zend gulden renteloos voor schieten aan het Energiebe- drijf maar staat bg de bank rood. tegen effecten als on derpand. Hg leent de duizend gulden tegen 15 procent bg de bank. In vijftig jaar kost hem dat meer dan een mil joen gulden... Reken maar na. Bruné heeft geprobeerd om per maand te betalen wat hg die maand werkelijk aan energie verbruikte, maar dan ston den vrijwel meteen de afslui ters van het Energiebedrgf voor de deur. "Ik verzoek u dringend dergelijke acties te stoppen", schreef Bruné aan directeur Brooshooft van het Energiebedrijf "Wilt u zor gen dat ik in november of de cember mag afrekenen zon der dat ik naar bijvoorbeeld Warmond zou moeten ver huizen?" Van Brooshooft mag Bruné verhuizen: "Wanneer er al verschil met de buitenge meenten mocht bestaan, dan zal dit van gennge omvang zijn en onmogelgk in tarief stellingen tot uitdrukking te brengen zijn. Van discrimine rende handelingen is geen sprake" Bruné "Van genn ge omvang' Noem je een ton of een miljoen van gennge omvang' Het gaat om zeer grote bedragen. Wiskundi gen. afgestudeerden aan een technische hogeschool en mensen met een rekenknob bel zullen het met mijn re kenvoorbeelden eens zijn". Bruné deponeerde zijn klach ten (tien in totaal) uiteinde lijk bij de nieuwe "Geschil lencommissie Openbare Nutsbedrijven" in Den Haag. Deze commissie heeft on langs haar oordeel geveld: "Het systeem van periodieke en gelgke voorschotbedra gen van het Energiebedrgf bevoordeelt bepaalde gebrui kers enigszins boven andere gebruikers, doordat de eerst genoemde gebruikers enige tgd meer betalen dan zg ver bruiken. tcrwgl bg andere verbruikers het omgekeerde het geval is". Klare taal. De commissie vecht het reken voorbeeld met aan. maar meent toch dat de bevoorde ling van de dorpelingen het hele systeem van periodieke en gelijke voorschotbedra gen nog niet onaanvaardbaar maakt. "Gezien enerzijds de voordelen van dit systeem waaronder de eenvoud en de kostenbesparing en ander zijds het ontbreken van een duidelgk alternatief systeem zonder bezwaren". Van het Energiebedrgf kan niet ver wacht worden dat het terug keert naar het oude systeem, zegt de commissie die de klacht van Bruné afwijst De uitspraak van de geschillen commissie is een bindende uitspraak. Zowel Bruné als het Energiebedrgf hebben beloofd zich bg de uitspraak neer te leggen. Toch zegt Bruné "Ik voel me niet monddood. De commissie geeft geen antwoord op mgn vragen. Ik vroeg niet of het energiebedrgf weer op de ou de regeling wilde overscha kelen. Ik wilde dat het Ener giebedrgf mg in november of december de eindafrekening wilde geven; een pcrsoonlg- ke regeling. Mgn klacht is verdraaid. Hier kan ik moei- lgk genoegen meenemen En als ik al monddood zou zijn, dan is er dat maar eentje in heel Leiden. Er zijn toch ac tiegroepen genoeg in Leiden die wat kunnen doen. Het gaat om de kwestie: noem je een ton of een miljoen weinig of veel".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3