Rem op woningbouw Leiderdorp Bezemer viadt verwijt van RIO niet terecht Weidse agenda Toch bezwaar tegen plan voor terrein Gaarmeester- straat Rijk geeft voorlopig voorrang aan Noorden en Zuiden Zeven concerten in Voorschotense kerk STAD EN RAND Het plan voor het braaklig gende terrein aan de Gaar- meesterstraat. De bezwaarma kers vinden de flat te massaal. Zij vinden het ook jammer dat het speelterrein voor hun kinde ken verloren gaat. LEIDERDORP - De plan nen van de Algemene Wo ningbouwvereniging Lei derdorp (AWL) om achter elkaar vier series wo ningwetwoningen in Bui tenhof Oost te bouwen lo pen zeer waarschijnlijk vertraging op. Gisteren ging nog geheel volgens het tijdschema de eerste paal voor de eerste serie van 84 eens gezinswoningen de grond in. Voor het eind van het jaar moet met de tweede serie (80 flats) zijn begonnen, omdat de aannemer anders niet door kan werken. En dat kost geld. Maar voordat met de bouw van de tweede serie kan worden begon nen moet eerst het rijk een zoge naamd contigent beschikbaar stellen. Een contigent beschik baar stellen betekent eigenlijk geld toezeggen. En daar ligt het probleem, want het rijk zit erg krap. Er moet overal op worden bezuinigd en ook de sociale wo ningbouw moet daaraan mee doen. Orders De eerste paal werd gisteren gesla gen door Van Dijken, de plaats vervangend hoofd inspecteur-di recteur (HID) voor volkshuisves ting in de provincie Zuid Hol land. Hij zei in zijn toespraak dat Commissies willen Turkse leidster maar geld ontbreekt LEIDERDORP - De leden van de raadscommissie voor beleids planning, belastingen en finan cien staan positief tegenover de aanstelling van een Turkse leid ster aan de openbare kleuter school "Het Startblok" aan de Vogellaan. Deze onderwijs kracht zal de leiding krijgen over de zogenaamde opvangklas. Daarin zitten Turkse Kleuters, die in een dergelijke groep geduren de één schooljaar enigzins ver trouwd worden gemaakt met de Nederlandse taal en cultuur, vóórdat zij naar het gewone ba sisonderwijs toegaan. Hoewel eerder ook de commissie onderwijs akkoord ging met de aanstelling, is het nog niet zeker dat de kleuterleidster er inder daad komt. Het college van bur gemeester en wethouders moet namelijk in de onderwijsbegro ting nog gaan zoeken naar een bedrag van 41.000 gulden, dat no- dig is om de leidster te betalen. Het staal al vast dat dit geld al leen kan worden vrijgemaakt door andere projecten te schrap pen of daarop verder te bezuini gen. hij nog geen orders heeft gehad om het tempo van de bouw te drukken, maar verklaarde desge vraagd dat het zeer onwaar schijnlijk is dat Leiderdorp naast het eerder gekregen contigent (de eerste serie) nog een conti gent zou krijgen. "Ik zet daar grote vraagtekens bij. Veel wo ningen worden door het rijk nu toegewezen aan het Noorden en het Zuiden in het kader van de werkgelegenheid. De kansen voor Leiderdorp zijn niet groot", zo zei hij desgevraagd. Hij voegde daar nog aan toe dat al le gemeenten in Zuid Holland ei genlijk het aanwezige geld voor sociale woningbouw al hadden gekregen. Van Dijken: "Leider dorp krijgt per jaar geld voor 80 woningen. Eigenlijk hebben ze nu al teveel (vier woningen - red)". Als dit jaar niet begonnen wordt met de tweede serie ko men ook de volgende twee series pas in een later stadium. Want krijgt de AWL pas in 1982 geld, dan is voor dat jaar ook de koek weer op en kan niet worden be gonnen, zoals gepland, met de bouw van de derde en vierde se rie. Overigens betekent elk uit stel een vrhoging van de huur Gladjes Ondanks de mededeling van de plaatsvervangend HID zag de LEIDERDORP - Wethouder Beze- mer van Leiderdorp is niet erg te spreken over het verwijt van di recteur Van Britsum van het Rijnlands Instituut voor Onder nemersonderwijs (RIO), die heeft gesteld dat zijn school door. de schuld van de gemeente voor vier extra lokalen naar Leiden moet uitwijken. Volgens de PvdA-wethouder heeft Van Brit sum ondanks herhaalde verzoe ken van de gemeente verzuimd, een schriftelijke huuraanvraag in te dienen voor het gebouw aan de Van Diepeningenlaan. De belangstelling van de school ging uit naar dit leegstaande ge bouw dat het laatst gebruikt voorzitter van de woningbouw vereniging nog wel een lichtpun tje. "We hebben de afgelopen drie jaar geen geld gehad voor sociale woningbouw. Eigenlijk hadden we dus in die drie jaar 240 woningen mogen bouwen. Nu we wel plannen hebben lijkt het me logisch dat we alsnog het geld krijgen van de afgelopen ja ren. We zouden de achterstand graag willen inhalen. We zullen daar erg ons best voor doen, maar het zal niet gladjes verlo pen", aldus voorzitter Van Dui venvoorden. De plaatsvervangend HID gaf ove rigens wel een oplossing aan. Van Dijken: "We kunnen mis schien nog wel een contigent ge ven voor twintig woningen, zo dat in ieder geval kan worden be gonnen met de bouw. De rest van het geld zal dan pas in 1982 worden betaald". Dat betekent dat de gemeente geld voor zal moeten schieten aan de woning bouwvereniging. Iets wat gezien de financiële situatie van Leider dorp onmogelijk lijkt. Toch hoopt wethouder Meerburg (CDA) nog steeds dat de plannen geen vertraging zullen ondervin den. Net als Leiderdorp, dat drie jaar lang geen geld heeft ge vraagd aan het rijk voor sociale woningbouw, zijn er best wel an dere gemeenten, die hun conti gent niet opmaken. Er zal dus werd door de politie. Het RIO heeft wel een verzoek om voor vier lokalen onderdak te krijgen aan de Van Diepeningenlaan in gediend bij het ministerie van onderwijs, maar op deze brief is nog geen antwoord ontvangen. Bezemer vindt het niet correct dat het RIO de gemeente Leiderdorp op deze manier met het leeg staande gebouw voor het blok heeft gezet. Op het verwijt van Van Britsum, dat Leiderdorp te langzaam is ge weest met de afwikkeling van de huuraanvraag, reageerde de wet houder gisteravond met de stel ling, dat de gemeenteraad in haar vergadering van juni niet kon be- wel een tweede verdeling zijn, waar Leiderdorp volgens Meer burg dan voorrang zou moeten krijgen. Want er staan op dit mo ment nog 800 woningzoekenden ingeschreven bij de AWL. Gaarmeesterstraat De bewoners van de Gaarmeester straat hebben alsnog een be zwaar ingediend bij Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland te gen de plannen van de woning bouwvereniging. Gisteren werd dat bekend gemaakt door de voorzitter van de woningbouw vereniging Van Duivenvoorden. De AWL wil op het braakliggende slissen op grond van alleen een mondeling verzoek tot huur. terrein 63 gestapelde woningen voor één- en tweepersoonshuis houdens bouwen. In een eerder stadium lieten de bezwaarma kers weten dat de flat te massaal zou zijn. Er konden hooguit twintig woningen komen, die in dezelfde stijl als de omgeving moeten worden gebouwd. Ook was het verlies van speelterrein voor hun kinderen en parkee roverlast een reden voor de om wonenden om bezwaar te ma ken. De gemeenteraad heeft die bezwaren overigens al verwor pen. Na bemiddeling van burgemeester Van der Have is er overleg geko- VOORSCHOTEN - In Voorschoten gaat maandag weer een serie or gel-beiaardconcerten beginnen. De zeven concerten worden alle maal gehouden in de Dorpskerk. De eersten die maandag voor het voetlicht treden zijn organist Rijk Jansen en beiaard Henk van Putten. Zij brengen onder ande re werken van Johann Sebas- tiaan Bach en van Tsjaikovsky. Een week later, maandag 31 augus tus treden Henk Jasperse (orgel), Myke de Ru (fluit), Han Kapaan (hobo) en Heieen van der Weel (beiaard) op. Samen brengen zij onder andere muziek van Zipoli, Handel, Williams, Bach en Vogel ten gehore. Maandag 7 september is de derde concertavond met een optreden van Johan Lemckert op orgel en Addie de Jong op beiaard. Ook dan valt weer werk van Johan Sebastiaan Bach te beluisteren, naast onder andere werk van Clérambault, Borghuis, Loewe en Bernstein. Een week later, maandag 14 sep tember, komen Henk Walvaart (orgel), Gerard de Waardt (beiaard) en het Voorschotens Kamerkoor onder leiding van Ri ta Eriks-Zonneveld en begeleidt door Aat Eriks naar de Dorps kerk. Zij brengen muziekstuk ken van Buxtehude, Bach, Hay- den en Tsaijkovsky. Gert Oost (orgel) en beiaard Todd Fair zijn de volgende gasten in Voorschoten. Maandag 21 sep tember spelen zij Mendelssohn- Bartholdy, Fodor, Bach, Handel, Haydn. Hans van Nieuwkoop, Bert Las sing (orgel) en Addie de Jong (beiaard) zorgen voor de muziek op maandag 28 september. Zij brengen stukken van Kittel, men tussen de AWL en de be zwaarmakers. Op die manier zou er geprobeerd worden het plan aan te passen om de bezwaren weg te nemen. Dat overleg heeft naar nu blijkt niets opgeleverd. Zelfs een uitstapje met voorzitter Van Duivenvoorden naar een soortgelijk woningbouwproject in een andere gemeente kon de omwonenden niet overtuigen. De bouw van de flat voor één- en tweepersoonshuishoudens wordt door deze actie flink ver traagd. Een medewerker van de AWL zei dat het nu zeker een jaar langer gaat duren voordat met de bouw begonnen kan worden. Schmügel, Schubert, Bach, Croes en Scheepers. Het laatste concert, maandag 5 ok tober, wordt gegeven voor leer lingen van Henk Walvaart. Zij brengen werken van Sweelinck, Bach, Seeger en Muffat. LEIDEN, LEIDERDORP, WARMOND, ZOETERWOUDE. VOORSCHOTEN, OEGSTGEEST, BENTHUIZEN, WAS SENAAR Geboorten: Johanna, dv E.T. Filippo en G. ten Donkelaar (Lei den), Ferdinanda, dv. N.R.F. van Nim- wegen en N.B. Ketel (Leiden), Maaike, dv. J. Schmidt en M C. de Meij (Leiden), Jeffrey, zv. M.R. Gallert en M.J.C. de Kort (Leiden), Michael, zv. A. Rusman en S. Kromhout (Leiden), Leonora, dv. P.J. de Zeeuw en E. Noordzij (Leider dorp), Niels. zv. R.P. Wallaard en P. Wel ters (Leiderdorp), Claudia, dv. J. Zee- gers en A.G.M. van den Berg (Leiden), Joost, zv. R.M. Kiel en E.M.A.T. Duijn- hoven (Warmond), Leoni, dv. H.A. Dirk- se en J.S. Schuil (Leiden), Maarten, zv. R.J. van der Veen en M. de Haan (Lei den), Christianus J., zv. C. Teske en C.M.M. van den Bos (Zoeterwoude), Me lissa, dv. F. Zirkzee en A.M.J. Berg (Lei den), Raymond, zv. P.J.C. Renken en H. Pul (Leiden), Leoni, dv. H. Springer en B.J. Hougaard, Alexander, zv. A. Filars- ki en J.G. Hirs (Leiden), Willemijn, dv. P. Hemerik en M.A.E. Ruwette (Leider dorp), Vanessa, dv. D. Wolters en J. Koet (Leiden), Bastiaan, zv. B.A.M. Lan- geveld en E.M. de Bruin (Leiden), Mi- chiel, zv. E. Donkersloot en C. Veen (Voorschoten), Sanne, dv. J.A. van San ten en M.J. Luteijn (Leiden), Esmé, dv. E.K.V. Efferink en W.J. Vooijs (Leiden), Justus, zv. P.H. Cramer en S.A.W. van Nievelt (Voorschoten), Johannes, zv. C.J. van den Hout en C.P.M. van Veen VRIJDAG Leiden - LVC, Breestraat 66, swing avond, 21 uur. Filmhuis LVC - film The lady vanishes- Alfred Hitchcock, 21.30 en 23.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film Edipo Re uit 1967, 20 en 22.15 uur. Sporthal Broekplein - recordwedstrij den Badmintonclub Merenwiek, za om 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, club v. alleenstaanden, 20 uur. Rapenburg 48 - NVSH-trefcentrum, open soos, 22 uur, tel. 149987. Dierenbescherming Leiden, melding zwerf- en gevonden dieren, tel. 212026. Caeciliastraat 18 - open-huisavond L.V.L., 21 uur, tel. 764236. Voorschoten - Openbare bibliotheek, tentoonstelling schilderijen. Van Wijn gaardenlaan, open tijdens openingsuren bibliotheek. Leiderdorp - Hoofdstraat en Eikenlaan, braderie, tot 22 uur. Zoeterwoude - zaterdag van 9 tot 14 uur molenwandeltocht start bij kantine W Meerburg, ingang naast Meerburgkerk. Oegstgeest - vliegerwedstrijd bij Lange Voort, zaterdag van 11 tot 19 uur. Wassenaar - Raadhuis De Paauw, recep tie sportvereniging Wassenaar, za om 13.30 uur. ZATERDAG Leiden - Kijkhuis, Vrouwenkerkkoor straat 17, film Edipo Re uit 1967, 20 en 22.15 uur. Wijkgebouw Staalwijk - Herenstraat 45, bingo-avond, 19.30 uur. Scarabee - Pieterskerkchoorsteeg 24, Zuidamerikaanse muziek, 21 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco vanaf 22 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Waag - Aalmarkt, antiek- en curiosa- markt, 9-17 uur. ZONDAG Leiden - Werklozen Advies Centrum, Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Zoeterwoude - molenwandeltocht van 9 tot 14 uur, start bij kantine W Meer burg, ingang naast Meerburgkerk. MAANDAG Leiden - Leids Volkshuis, Apothekers- dijk 33, inschrijven nieuwe cursussen en clubs voor volwassenen, 19.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film The Romantic English Woman uit 1975, 20 en 22.15 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. 't Bruggehoofd - Steenschuur 1, ama teurfotografie, 20 uur. Leiderdorp - gemeentehuis, commissie ruimtelijke ordening, 20 uur. Voorschoten - Dorpskerk, le orgel- beiaardconcert, 19.30 uur. ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za, J.E.C. Crul-kelderhuis, Noordeinds- plein 8a, tel. 142888; zo, S. Kooijman, Noordeindsplein 2a, tel. 122268. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za, E.K. Fo- gelberg, de Sitterlaan 18, tel. 132877; zo, H.C. Jasperse, Witte Singel 72, tel. 124961. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za, W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel. 764035; zo, F. Lahr, Zoeterwoud- sesingel 11, tel. 120347. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, Van Tol, Zwijnenburg, Verhage: za, Y. Groe neveld, Brikkenwal 19, tel. 133834, spreekuur van 11-11.30 uur in Gezond heidscentrum Merenwijk, Rosmolen 2; zo, R. Zwijnenburg, Gallaslaan 24, Lei derdorp, tel. 412166, spreekuur van 11- 11.30 uur in Gezondheidscentrum Me renwijk, Rosmolen 2. Leiderdorp - za, S.P. Ouwerkerk, Loeve- stein 40, tel. 891037; zo, H.B. van Wijk, v.d. Valk Boumanweg 198, tel. 890529; za en zo spreekuur van 12.30-13 uur in Gezondheidscentrum Florijn 10, Lei derdorp, tel. 891000. Oegstgeest - H.A. Reterink, Terweeweg 152, tel. 150394. Voorschoten - za, W. van Dam, Palestri- nalaan 29, tel. 3960; zo, A. Meiman, Leid- seweg 66, tel. 2525. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 21 aug tot 28 aug door: Doeza Apotheek, Doe- zastraat 31, tel. 121313; Apotheek v. Breest Smallenburg, Loevestein 6, Lei derdorp, tel. 890000. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijkvan Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelijn- vlinder 36, tel. 146686. B.H. Broer, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Oegstgeest - IJ. Krol, Pres. Kennedy- laan 260, tel. 153266. Voorschoten, Leidschendam - C P. van Oostrom, Veurseweg 36, tel. 01717-2317. MAATSCHAPPELIJK WERK Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. VOORSCHOTEN - In de expositie ruimte van de Voorschotense bi bliotheek aan de Wijngaarden laan is vandaag een tentoonstel ling van schilder J. Schiess. De impressionistische werkstukken die in de bibliotheek hangen to nen de natuur in al haar verschij ningsvormen. De tentoonstelling is te bezichtigen tijdens de ope ningsuren van de bibliotheek. lEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Hootdkantoor, Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Teleloon: 071-144941 Geen Krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 10.00-19.30 uur (nabezor- glng na 19.30 uur); zater- Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te vol- Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damlate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement I 53,45 per post f 75,80 Jaarabonnement t 202,30 per post f 291,70 Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: J.P.M. van der Meer (re gio) W. Wirtz (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en tele- vlsle, kunst) S.J. de Groot (geestelijk Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cai ro, Rome, Madrid, Stock holm en D|akarta. Redactie stad en randgemeenten Tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 R v. Egmond 'tel. 071-172766 Jongen (16) overlijdt bij gymles WASSENAAR - De 16-jarige Pablo Barten is gisteren aan het begin van een gymnastiekles van zijn klas op het Wassenaarse Adel- bertcollege door een hartstil stand getroffen en overleden. Het onmiddellijk toepassen van kunstmatige ademhaling om de jongen weer bij zijn positieven te brengen mocht niet meer baten. LEIDERDORP - Een eenvoudig en flexibel stede bouwkundig ontwerp is een van de oplossingen die de Algemene Woningbouwvereniging Leider dorp geeft om de stichtingskosten van nieuw- bouwplannen zo laag mogelijk te houden. Verder denkt de woningbouwvereniging aan een eigen keuze van de architect en de mogelijkheid om zon der onderbreking door te kunnen bouwen. Op die manier kunnen de kosten van nieuwbouw aardig worden gedrukt naar de mening van de AWL. De woningbouwvereniging komt tot deze conclusie na bestudering van bouwplannen met lage stich tingskosten die de laatste tijd na overleg tussen architecten, bouwbedrijven en andere bij de wo ningbouw betrokken instanties zijn ontwikkeld. Deze plannen waren ter informatie aangeboden aan de gemeente Leiderdorp en de AWL. Ook de plaatsvervangend hoofd ingenieur-directeur voor volkshuisvesting in de provincie Zuid Hol land liet zich gisteren in dergelijke bewoordingen uit. Hij zei in een toespraak na het slaan van de eerste paal voor sociale woningbouw in Buitenhof Oost dat er "minder uitbundige bouwplannen ge maakt moeten worden. Het groen moet minder worden versnipperd en de bewoners moeten op ei gen terrein gaan parkeren". Deze opmerkingen ko men niet zomaar uit de lucht vallen. Er is minder geld beschikbaar bij het rijk voor woningbouw, zodat elke mogelijkheid tot bezuinigen wordt aan gegrepen. Maandagavond praat de commissie voor ruimtelijke ordening van de gemeete Leiderdorp over de con clusie van de AWL. BK Het gebouw aan de Van Diepeningenlaan waar het RIO graag extra lokalen had gehad.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2