Kerk moet niet altijd maar toegeven Provincie akkoord kassenbouw in Ter Aar én Nieuwveen eaaaniBBi Moslims willen les op school Zwemmende paus op de foto "Sloop van woningen langs Gouwe nog niet zeker" VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1981 Theoloog-ethicus Willem Hendrik Velema: Er zou nog wel eens een maatschappij kunnen komen waarin je als chris ten geen overheidsfunctie meer kunt vervullen. Professor Willem Hen drik Velema. vroeger predikant in Leiden en nu hoogleraar in de ethiek aan de theologische hogeschool van de Christelijke Gereformeerde Ker ken in Apeldoorn, wil daar wel erg voorzichtig mee zijn, maar hij kan zich zo'n situatie toch voorstellen. Het vraaggesprek met hem dat het blad 'Kerknieuws' - een onaf hankelijk informatieblad over kerk en kerkelijk leven - in zijn laatste nummer publiceerde ging voornamelijk over de vraag tot hoe ver de kerk (of de christen) zich in deze tijd mag aanpassen aan allerlei nieuwe ontwikkelin gen. wil zij haar roeping en op dracht niet verliezen. Velema is geen tegenstander van het compromis. "Als je als chris ten nooit een compromis wilt sluiten, moet je niet in de poli tiek gaan. Maar er zijn dingen waarvan je als christen moet zeg gen dat ze de fundamenten van onze samenleving aantasten" Hij noemt dan de regeling van de abortus. Als minister zou Velema ook geen regeling kunnen tref fen die aan het ongehuwd sa menwonen dezelfde wettelijke status geeft als aan het huwelijk, hoewel het niet de plichten en de bindingen vari het huwelijk heeft. Zo'n regeling zou, volgens hem, hypocriet zijn. Vasthouden Erkenning van het compromis wil niet zeggen, dat je je altijd maar moet aanpassen aan de na- christelijke samenleving. "De kerk heeft in de eerste eeuwen juist zo winnend en wervend kunnen optreden doordat ze een christelijk levenspatroon had in een totaal heidense samenleving. Wat moet er terecht komen van een kerk en christenheid die, overigens met goede bedoelin gen, zich steeds maar aanpassen, solidair willen zijn. proberen bij te sturen en verantwoordelijk heid te dragen?" Tegenover zo'n aanpassing staat de christen-ethicus Velema beslist afwijzend. "Juist nu de christe nen in de minderheid komen, moeten zij door hun ethiek laten zien, dat ze aan het wezenlijke van het evangelie willen vast houden. Hier en daar zullen via het compromis zaken moeten worden opgelost die je liever op een andere manier zou regelen, maar op essentiële punten mag een christen niet toegeven. Ik wil mij dus best verdiepen in de vraag welke verplichtingen er ook op mij als christen rusten wanneer ik in een bepaalde si tuatie geroepen ben om orde te scheppen. Je zult als christen-po- Een Italiaans tijdschrift heeft een hele reeks foto's gepubliceerd van de paus in en rond het zwembad van zijn buitenverblijf: de paus in het water duikend, de paus zwemmend en de paus die zijn zwembroek uitwringt. Men moet blijkbaar niet alleen de bewa king van de paus verscherpen, maar ook een 'zuivering' houden onder zijn bewakingspersoneel, zo is in Romeinse kringen al ge suggereerd. "Dit is je reinste huisvredebreuk", luidde een com mentaar. Alleen iemand van het personeel zou deze foto's kunnen hebben gemaakt. Fotografen m Rome meldden ech ter. dat de foto's al wan een jaar geleden zijn. Ze komen, volgens hen, van een team van Italiaanse fotografen en zijn gemaakt van uit een holle boom, met een sterke telelens dóór een venster van het zwembad. liticus dingen in de samenleving moeten accepteren die je in de kerk zou veroordelen". Veel mensen die met kerk en christelijk geloof hebben gebro ken vragen zich desondanks af. wat de kerk nog kan betekenen als zij altijd maar toegeeft. Voor Velema is dit een heel belangrijke vraag: hebben we als christenen nog iets waarvoor we willen staan? "Aanpassing betekent on herroepelijk verlies van identi teit, ten slotte van alle identiteit. Dat is de slechtste dienst die je aan de samenleving kunt bewij- Bandeloos In Velema's denken houdt demo cratie niét in, dat je alles wat mensen willen ook mag en moet doen. "Ook binnen de democra tie ben je aan regels en normen gebonden. Als je die niet accep teert en respecteert, kom je met een beroep op de democratie in de meest bandeloze vorm van sa menleven terecht. Je gaat naar de dictatuur toe, als je de demo cratie baseert op wat de helft plus één waar vindt en wil. Dan krijg je de dictatuur van het volk, en die loopt altijd uit op de dicta tuur van de leider van het volk. Zonder bepaalde basiswaarden kan een democratie nooit stand houden". Professor Velema wil dc tijd waar in wij leven nog niet bestempe len als dé 'eindtijd', voorafgaan de aan de wederkomst van Chris tus. Die wederkomst verwacht hij. "Maar", zegt hij. "hij heeft er wel de trekken van". De aanpas sing van de christenheid aan de moderne samenleving is voor hem zo'n symptoom. "We zitten niet in de allerlaatste fase. Dan zou het voor de christenen die trouw willen zijn aan het Woord van God nog veel moeilijker wor den". Gesprek niet Raad van Kerken Leiden (Van onze redactie geestelijk leven) LEIDEN- Als de Raad van Kerken in Leiden iéts kan doen voor hier wonende moslims, dan is het: helpen bij het zoeken naar geschikte gebedsruimten en eraan meewerken dat de imam (geestelijke) op scholen godsdienstles kan geven. Dat kwam ter sprake op de eerste vergadering van deze raad in dit sei zoen, waar ook afgevaardigden van de Turkse en Marokkaanse mos lims en van enkele werkgroepen voor buitenlandse werkers aanwezig waren, alsmede iemand van de gemeente Leiden. De Marokkaanse moslims gaan nu een vroegere kerk in de Rembrandt- straat (Noordeinde) gebruiken, maar de Turkse hebben nog een voorlo pige ruimte in Leiderdorp, die bovendien te klein is. Een moskee wordt vijf keer per dag gebruikt. Er is onder de moslims grote behoefdte aan contact, aan een band met de imam. rond een moskee. Voor het leggen van een geloofsbasis zijn lessen op school van belang, vinden ook de moslims. Als de imam daar geen les kan geven, kost het de kinderen extra vrije tijd, terwijl ze al veel vrije tijd kwijt zijn om Nederlands te leren. Buiten schooltijd bereik je ook minder kinderen De Leidse Raad van Kerken zal dit aan de schoolbesturen en de gemeen te doorgeven. Respect Overigens toonden de moslims zich zeker niet ontevreden over hun rela tie met de Nederlanders. Eén zei: "In de media komen alleen de problemen aan de orde. Vergeleken met onder andere Frankrijk en Duitsland is juist de verhouding met de Nederlanders de beste. Het blijkt tot de cultuur van dit land te behoren, open te staan voor anderen. Misschien is het ook een trek van dit han delsvolk. Wij ervaren hier van christenen respect en tolerantie". Sinds de komst van de imams naar hier en hun lessen aan de jeugd is er veel verbeterd, verzekerden de moslims. Mede daardoor zijn de rellen minder geworden. De Raad van Kerken gaat nu proberen, een werkgroep te vormen voor regelmatiger contact. Een andere mogelijkheid is. dot in de wijken en parochies mensen heel concreet aan het werk gaan. Ook daarvoor zul len de leden van de raad bij hun achterban aandacht vragen. •Neutronenbom. Uit Vatikaanse kring is de waarschuwing geko men dat president Rcagans be sluit inzake de neutronenbom de staten van het Warschau-pact zal dwingen tot verhoging van hun militaire inspanningen. Het waarschuwende geluid was af komstig van de jezuïet Guiseppe de Rosa, adviseur van het Vati kaanse secretariaat voor de niet- gelovigen. Aan zijn woorden wordt op z'n minst 'officieuze waarde' toegekend. Een Matinees blad publiceerde een uitvoerig gesprek met De Rosa. Deze meent, dat de hele buitenlandse politiek van de Sovjet-Unie, tot en met de inval in Afghanistan, wordt ingege ven door angst voor het Westen. De Russen proberen de westerse omsingeling te doorbreken. Zij voelen zich erdoor bedreigd. Volgens de Amerikaanse bisschop pen brengt de neutronenbom de mogelijkheid van een kernoorlog dichterbij. Aartsbisschop John Roach van Minneapolis, voorzit ter van de Amerikaanse bis schoppenconferentie, consta teert in politieke kringen een vernieuwde belangstelling voor de discussie over de 'mogelijk heid van atomaire verdediging'. De bisschoppen waarschuwen, vooral geen bijdragen te leveren aan de overtuiging dat een nu cleaire oorlog nog te rechtvaardi gen zou zijn. •Dienstplicht. De Evangelische Kerk in Oost-Duitsland is een ge sprek met de staat begonnen over alternatieve dienstplicht. Jongeren hebben de kerkleiding laten weten, dat zy vervangende dienstplicht die desnoods langer duurt verkiezen boven de moge lijkheid van militaire dienst plicht zonder wapens ('bouwsol- daat' bijvoorbeeld). Hoorzitting. De Wereldraad van Kerken houdt eind november in een gebouw van de Vrije Univer siteit te Amsterdam een openbare intmiationale, wetenschappe- lijk-gerichte hoorzitting van vier dagen over kernwapens en ont wapening. De zitting is bedoeld om de wapenwedloop en de mo gelijkheden tot inperking op hun juiste waarde te schatten, en het christelijke denken over kernbe wapening en het zoeken naar an dere wegen te bevorderen. Acht tien wetenschapsmensen, politici en kerkelijke voormannen zullen de zitting begeleiden. Gedeputeerde: DEN HAAG/BOSKOOP - Het provinciebestuur hoopt op zeer korte termijn te kunnen begin nen met de verbreding van de Gouwe nabij de hefbrug in Bos koop. Het zal echter voor een be langrijk deel afhangen van de ge meente Boskoop en de bewoners van de Zuidkade wier huizen moeten worden afgebroken wan neer met de verbreding kan wor den begonnen. Gedeputeerde F A. Diepenhorst zei dat gisteren bij de goedkeu ring door Provinciale Staten van een provincie tegemoetkoming van negen ton aan Boskoop voor de aankoop van het voormalige fabrieksterrein van Haring aan de Zuidkade. Volgens de plannen krijgt de ge meente het grootste deel van het vijfduizend vierkante meter gro te terrein voor de bouw van wo ningen en mag de provincie het in de Gouwe uitstekende deel wegehalen en zo de bocht vlak na de hefbrug wat af te vlakken. Onlangs ontstonden echter moei lijkheden over de provinciale plannen, toen bleek dat de wo ning Zuidkade 20 moest worden afgebroken voor de rivierverbre ding. De huidige bewoners voe len er weinig voor om te verhui zen. Een door provinciale water staat gemaakte schets liet daar naast zien dat ook de nummers 18 en 19. huizen die in 1972 al on bewoonbaar werden verklaard maar desondanks nog steeds worden bewoond, zouden moe ten wijken. PPR-statenlid C.P.G. Tilanus wil de weten of deze drie woningen inderdaad moeten worden ge sloopt. Gedeputeerde Diepen horst antwoordde dat in elk ge val nummer 20 tegen de grond moet. maar dat dit van de num mers 18 en 19 nog niet zeker is. De schets van provinciale water staat is volgens hem slechts 'glo baal'. 'Daar moet nog verder over worden gepraat voordat hij wordt goedgekeurd', aldus Diep enhorst. z'SN De provincie Zuid-Hollands is gisteren akkoord gegaan met de verbreding van de Gouwe nabij dc hefbrug i Boskoop. Of de woningen rechts op de foto moeten worden gesloopt is nog niet zeker. TER AAR/NIEUWVEEN - Een zeventig hectare groot gebied ten noord westen van Nieuwveen en een even groot gebied in de Vierambachtspolder bij Ter Aar moeten de ko mende tien jaar beschik baar komen voor de glas tuinbouw. Het provincie bestuur besloot dat giste ren met een krappe meer derheid. Het blijft echter voorlopig nog onduidelijk welk van de twee gebie den het eerst wordt volge bouwd. Daarover moet, zo bepaalde het provinciebe stuur, nog nader overleg met de betrokkenen wor den gevoerd. In juni praatten de Statenleden al eerder over de toekomstige kas senbouw in de Veenstreek, maar toen werden er geen spijkers met koppen geslagen. Het grote ge schilpunt bleek de vraag of de komst van glastuinders naar de Vierambachtspolder nu al moest worden vastgelegd of dat dit ge bied voorlopig in reserve moet worden gehouden. WD en CDA toonden zich sterke voorstan ders van het eerste. PvdA en Ö66 van het tweede. Bij een voorstel van PPR-statenlid C.P.G. Tila nus om de Vierambachtspolder pas te bebouwen na 1985 op voorwaarde dat er bij Nieuwveen dan geen ruimte meer is bleken de partijen elkaar in evenwicht te houden: de stemmen staakten in de verhouding 39—39. Over kassenbouw bij Nieuwveen wa ren alle partijen het wél eens. Medewerking Die stellingen bleken gisteren nau welijks veranderd. CDA-woord- voerder J D. Gabor zwaaide met dc vorige week door Stivecn (een club die de belangen van tuin ders behartigt) gestuurde brand brief waarin deze het niet onmid dellijk beschikbaar komen van de Vierambachtspolder voor kassenbouw' fnuikend en desa streus noemde, en wees erop dat deze polder door het ministerie van landbouw en visserij begin deze maand tot reconstructiege bied is verklaard. Hij diende een wijzigingsvoorstel in waarin het tijdstip van dc ontwikkeling af hankelijk werd gesteld van de medewerking van de gemeente besturen. Dat zou betenen dat de Vierambachtspolder het eerst wordt volgebouwd, omdat de le den van het Ter Aarse college zich in tegenstelling tot hun Nieuwveense collegas uiterst po sitief hebben opgesteld ten aan zien van de kassenbouw. Bij PvdA, PPR en D66 stuitte het CDA-voorstel dan ook op bezwa ren. De socialist C.A.L. van der Zalm vond dat Gabors voorstel een gelijkschakeling van beide locaties inhield. 'We nemen dan gewoon wat het eerst aan snee is Maar als provinciebestuur moe ten we juist een bovengcm een te- lijk beleid voeren en niet onze oren laten hangen naar dit of dat gemeentebestuur', aldus Van der Zalm. Hij hield vast aan het voor stel van Tilanus om eerst Nieuw- veens noordwest-hoek vol te bouwen met kassen. De SGP- fractie bleek nu echter roet in het eten te gooien. In juni stemde de drie man sterke fractie voor het voorstel van Tilanus, maar nu bleken A. Vlasblom en C N van Dis meer te voelen voor het amendement Gabor. De balans sloeg nu met 41 tegen 40 stern- Dat van het CDA haalde het echter ook niet. Na een schorsing en overleg besloot Gabor zijn voor stel in te trekken om de weg vrij te maken voor een in de juni—- vergadering ingediend voorstel van de derde SGP-er. M. Hout man. Daarin wordt gevraagd om een prognose van de toekomsti ge kassenbehoefte voor de ko mendejaren. Gedeputeerde Sta ten beloofden die overeenkom stig de motie voor het einde van dit jaar op tafel te leggen. Het voorstel van Gedeputeerde Sta ten om beide gebieden aan te wijzen voor de glastuinbouw en over de fasering nader overleg te voeren werd daarop met alleen PvdA, D66 en PPR tegen aange- In beide gebieden kan de provincie echter op het nodige verzet reke nen. Het Nieuwveense gemeen tebestuur heeft al aangekondigd bij de Kroon in beroep te zullen gaan tegen de aanwijzing van de zeventig hectare kassengebied, terwijl in Ter Aar meer dan 2 500 handtekeningen zijn opgehaald tegen de kassenbouw in de Vie rambachtspolder Het Ter Aarse gemeentebestuur heeft zich al tijd sterk gemaakt voor kassen bouw op haar gebied, wat niet verwonderlijk is omdat burge meester J. Verhoef tevens voor zitter van het Stivcen is. •WO VERZETTEN ONS MET De provincie heeft de Vlerambachtpolder in Ter Aar aangewezen aU nieuw tuinbouwgebied. Het verzet oan de boeren tn de polder daartegen houdt, getuige de borden, nog steeds aan.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15