Oplage dagbladen stijgt niiiiiinaal Interview KLM-vlieger Eric Wassenaar beweert: Rek is eruit Sloop Doelenbnig in volle gang VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1981 Door Jan Westerlaken Veilig of onveilig. De berichten spreken elkaar soms tegen. Het Amerikaanse luchtruim zou ge vaar opleveren voor het vliegverkeer. Oorzaak is de massale staking van de verkeersleiders waar door de vliegtuigen niet meer op een verantwoor de manier zouden kunnen worden begeleid. Zij eisen meer geld in hun loonzakje plus lotsverbete ring. De gevolgen waren niet gering. President Reagan dreigde met ontslag als niet binnen de kortst mo gelijke tijd het werk zou worden hervat. De ver keersleiders lapten dit aan hun laars. De presi dent zette zijn dreigement door. In allerijl moesten nieuwe verkeersleiders worden opgeleid. Militairen werden hiervoor ingezet, maar ook verkeersleiders die al met pensioen wa ren of waren afgekeurd, werden weer opgeroepen. Het aanbod van reizigers liep sterk terug en enkele keren kwamen er berichten, dat zich in het lucht ruim boven de Verenigde Staten 'bijna-botsingen' hadden voorgedaan. Of dat nu de schuld was van de 'onervaren' verkeersleiders? Een vraagteken. KLM-piloot Eric Wassenaar uit Alphen aan den Rijn maakt intercontinentale vluchten met een Boeing 747. Zodoende komt hij geregeld in Ameri ka. Net terug uit de States vertelt hij zijn ervarin gen. AMSTERDAM - De verkeersleiders zullen niet gelukkig zijn met z'n uitspraak. Tóch houdt Eric Wassenaar, verkeersvlieger op een Boeing 747 van de KLM, voet bij stuk: het luchtruim boven Amerika is, in de ogen van de Alphenaar, volkomen veilig. Zijn ervaring? "De verkeerslei ding in de Verenigde Staten werkt goed. Ook nu! Profes sioneel zelfs. Natuurlijk, er zijn vertragingen. Maar dat betekent niet. dat het onvei lig is. Integendeel zelfs. Zo wordt voorkomen, dat er ge vaarlijke situaties in de lucht ontstaan." Dat de intercontinentale vluch ten (vluchten uit andere we relddelen) nu niet meer zo bar veel vertraging oplopen om Amerika in- en uit te ko men, komt, denkt Wassenaar, dat er veel binnenlandse vluchten zijn uitgevallen. "Dan mis je heel wat vliegbe wegingen. Want in de States stapje eerder in een kist, dan in je auto. Ik denk, dat ze in tercontinentale vluchten in goede banen leiden belangrij ker vinden, dan het binnen landse vliegverkeer." Ondanks Wassenaars' ervarin gen blijft het feit, dat er spra ke is van vele 'bijna-ongeluk- ken' in de lucht. De KLM- vlieger: "Dit is bepaald niét mijn ervarihg. Het wil er bij mij ook niet in, dat dit te ma ken zou hebben met de sta kende verkeersleiders. Ik was, onder meer, in Houston toen er volop werd gestaakt. Nou, ik moetje zeggen, dat ik er niets van heb gemerkt. Al les verliep heel gladjes. Mis schien zijn er vliegers ge weest die problemen hebben gehad. Maar ik niet in elk ge val. Dezelfde geluiden hoor ik van collega's. Want die spreek je in hotels als je eens een nacht overstaat." Extra aandacht Extra opletten is het toch wel geblazen zodra de Boeing het Amerikaanse luchtruim bin nenvliegt. "Je bent altijd voorzichtig, begrijpelijk. Nu let je éxtra scherp op. Er is wat aan de hand. Tenslotte kun je niet weten. Die verha len die je allemaal leest, spre ken je aan. Sta je eenmaal aan de grond, vraag je je toch wel af waarom ze zo'n drukte ma ken. Een paar keer heb ik ge dacht. ik heb zeker geluk ge had. Lees je al die verhalen, dan knipper je wel eens met je ogen. Ik heb geen stagna tie. geen aarzelingen en geen paniek meegemaakt. Wat wil je als vlieger dan nog meer? De begeleiding is uitstekend. Echt, je voelt je veilig. De zorg voor het vliegtuig in de lucht, is op de grond prima. Ik heb er niets van kunnen merken dat er wat aan de hand is. Het contact met de verkeersto rens in Amerika is, beweert Eric Wassenaar, kort en zake lijk. "De berichten worden doorgegeven, je herhaalt ze en de leider gaat naar de vol gende. 't Is net een leraar die voor de klas staat. Je kunt vragen watje wilt. Overal we ten op." i correct antwoord Over rust gesproken. Eenmaal volgde Wassenaar via de ra dio een gesprek dat een ver keersleider met een vliegtuig wilde voeren. Hij was met zijn Boeing op weg naar New York. De kist die vóór hem vloog werd opgeroepen, maar antwoordde niet. Tot twee keer toe zelfs. Oorzaak onbekend. Eén van de pilo ten zocht later zelf contact. Eric Wassenaar: "De ver keersleider riep toen uit: 'Hé, leef je nog'. Hij volgde de kist wél op de radar. Om in de ga ten te houden, dat het alle maal goed verliep. Van pa niek was absoluut geen spra ke. De man was niet eens boos. Ik had me best kunnen voorstellen, dat die leider wat kribbig had gereageerd en had uitgeroepen, dat die vlieger in het vervolg eens wat beter moest opletten. Niks van dat alles. Het ging gemoedelijk en met een grap." Voortreffelijk Vaarom dan tóch die panieke rige stemming? Eric Wasse naar kan er geen antwoord op geven. "De mensen die sta ken zouden zich wellicht kunnen afvragen of het nu al lemaal wel goed zou gaan. Maar Amerika (de overheid is verantwoordelijk voor de vei ligheid in het luchtruim) heeft dat probleem opgelost. Als de president zulk gekwa lificeerd personeel ontslaat, moet hy wel weten wat 'ie doet. Risico's nemen kan niet. Misschien heeft hy men sen achter de hand gehad, ik weet het niet. Wat ik wél weet is, dat het voortreffelijk werkt", vertelt de KLM-pi- loot. Er zijn gevallen bekend, dat vliegtuigen werden terugge stuurd. Niet door Amerika, maar IJsland, bijvoorbeeld. De verkeersleiders hier ver klaarden zich solidair met de collega's in de Verenigde Sta ten. Nederland veroordeelde deze actie. "Als je eenmaal een vlucht hebt geaccep teerd, moet je daarop niet te rugkomen. Mensen die een uur of vier in de lucht zitten terugsturen, nee. dat kan niet. De reizigers hebben dit gelaten over zich laten ko men. Ze hadden begrip voor de situatie. Het was over macht." Ene Wassenaar staat, wat zijn ervaringen betreffen, op één lyn met de Rijks Luchtvaart Dienst. Ook zij heeft een in tensief contact met Amerika en heeft zelfs inspckteurs meegestuurd om het lucht ruim te controleren. Resul taat vliegen boven de VS is veilig. Hetzelfde dus wat Wassenaar beweert. Opdracht Betreden de KLM-vliegers nu met een speciale opdracht het Amerikaanse luchtruim'' Eric Wassenaar: "Inderdaad. We moeten rapporteren hoe de verkeersleiding werkt. Niet alleen de negatieve din gen. ook als het goed gaat. Myn rapporten zijn kort. Ik kan geen wanklank laten ho- Zyn er piloten die pertinent weigeren nu naar Amerika te vliegen, omdat het er niet vei lig zou zyn9 Offerman van de persdienst: "Nee. dat hebben we niet meegemaakt. Ik denk, dat de vliegers betrouwbaar zouden zijn ingelicht als het inder daad gevaarlijk boven de VS zou zijn." Schade wordt er door deze ac tie zeker geleden. Hoeveel in middels. Offerman blijft het antwoord schuldig. "Ik heb nog geen cyfers". zegt hij. '"t Is ook erg moeilijk om zoiets te berekenen. Zeker, er zijn vluchten uitgevallen. Eén dag konden we alleen maar vluchten van de dag ervoor uitvoeren. Het programma voor die bewuste dag verviel toen. Ja en dan die vertragin gen. Die gelden alleen voor Atlanta en New York. In het begin ging het om vele uren. Maar nu is het sterk terugge lopen." Geen legalisatie Poolse arbeiders DEN HAAG (ANP) - Minister Albeda van sociale zaken voelt niets voor het legalise ren van seizoenarbeid van Poolse vakantiegangers, zo als die zich de afgelopen pe riode heeft voorgedaan bij bollenkwekerijen in Noord- Holland. legalisatie onder graaft volgens Albeda de doelstellingen van de wet ar beid buitenlandse werkne mers en is volgens hem bo vendien strijdig met de uit gangspunten van het Neder landse vreemdelingenbeleid. Albeda antwoordt dit op schrif telijke vragen van het CD-we- de Kamerlid van Vlijmen, die legalisatie bepleit omdat er voor het werk in de kwekerij en onvoldoende Nederlandse arbeidskrachten te vinden zouden zijn. Volgens Albeda is dit onjuist. Hij meent dat er vole Nederlandse vakantie werkers beschikbaar zijn, evenals vakantiewerkers uit andere landen van de Euro pese gemeenschap. DEN HAAG (GPD) - De rek is eruit bij de Neder landse dagbladpers. Dat constateert het vakblad De Journalist in zijn zo juist verschenen jaarlijks oplagenummer. Daarin zijn gegevens over alle 23 dagbladondernemingen, waar 81 dagbladtitels ver schijnen, in tien pagina's gerangschikt en ontleed. Alleen gegevens over De Waarheid ontbreken door dat deze als gebruikelijk geen cijfers verstrekt. Met de constatering dat de rek er uit is. wordt gewezen op het tota le aantal abonnees van alle dag bladen. dat - zonder enkele ge specialiseerde vakdagbladen die vijfmaal per week verschijnen mee te tellen - in het verslagjaar Limburgs Dagblad Brabants Nieuwsblad Utrechts Nieuwsblad Amersfoortse Courant Dagblad Tubantia Arnhemse Courant Haarlems Dagblad De Typhoon Nieuwe Noordhollandse Crt. Leidsch Dagblad Nieuwsblad v.h. Noorden Leeuwarder Courant Prov. Zeeuwse Crt. De Gooi- en Eemlander slechts 0,8 procent is gestegen. Vorige jaren was de groei meer dan het dubbele. Inmiddels is de verslechtering van de economie niet aan de dagbladen voorbij ge gaan, zodat verwacht wordt dat het volgend jaaroverzicht even min tot tevredenheid aanleiding zal geven. In het overzicht 1980-1981 worden als verliezers bij de landelijk ver spreide dagbladen genoemd De Courant Nieuws van de Dag (min 12.530), Trouw (min 4300) en Het Parool (min 2800). Ook wordt aandacht besteed aan de redactionele samenwerkings vormen, waarvan de Gemeen schappelijke Pers Dienst (GPD - waarbij ook deze krant is aange sloten) de grootste is. Het bereik van de GPD steeg in het verslag jaar tot 988.115 abonnees. Hoe het de bij deze zonder winstoog merk werkende GPD aangeslo ten bladen is vergaan, blijkt uit deze cijfers: 1980 1981 79.353 80.891 45 549 46 484 109670 110.723 39.028 39.621 101 445 101 659 69.872 70.171 75.418 73.375 26.258 26.110 11.719 11.441 49.865 51 208 139.587 140.693 115.339 116.599 60.655 61 806 56.811 57.537 Een hijskraan is het enig gemotoriseerde dat zich nog op de resten van de Doelenbrug bevindt LEIDEN - De volledige sloop van de oude Doelenbrug aan het Ra penburg in Leiden is in volle gang. Zowel onder als boven wa ter wordt driftig gesloopt, waar na de bouw van een geheel niewe brug volgt. Deze nieuwe brug zal uiterlijk vrijwel gelijk zijn aan de oude, maar zit heel anders in el kaar. Verwacht wordt dat de werkzaamheden pas in juli vol gend jaar kunnen worden afge rond. Het karwei hindert het verkeer op het Rapenburg in niet geringe mate. Zo zijn er op het gedeelte rond de Doelenbrug hekken neergezet die doorgaand au toverkeer aan de centrumzijde onmogelijk maken Aan de ande re kant (Witte Singel) is een klei ne ruimte overgebleven voor het verkeer Voor voetgangers en fietsers is een houten brug naast de oude verbinding geplaatst. Oversteken blyft op die plaats dus mogelijk. Oostdiiits diplomaat was spion BONN (Reuter) - Een hoge functio naris van de Oostduitse diploma tieke vertegenwoordiging in Bonn is ontmaskerd als agent van de geheime dienst van de DDR Het Westduitse blad Die Welt meldde gisteren dat uit door de autoriteiten in Bonn verkregen inlichtingen is gebleken dat Hans Schindler, politieke advi seur van de DDR-vertegcnwoor- diging, actief werkzaam is voor het Oostduitse ministerie van staatsveiligheid Woordvoerders van het Westduitse ministerie van binnenlandse za ken en van de Oostduitse verte genwoordiging wilden op de ont hulling in Die Welt geen com mentaar geven. Volgens het blad was Schindler. die sinds begin 1979 in Bonn werkt, officieel verantwoordelyk voor het onderhouden van de contacten van de DDR met het bureau van bondskanselier Hel mut Schmidt. Hy heeft verder een rol gespeeld in besprekingen met de bondskanselary na de vlucht in juni van dit jaar van een officier van de Oostduitse grens wacht naar het westen. Een woordvoerder van de CDU zei dat het een schokkende affaire zou zyn als zou blijken dat Bon wist dat Schindler agent van de Oostduitse geheime dienst was MADRID (Reuter UPI) De Spaanse regering heeft gisteren besloten de staatsraad een wets ontwerp te laten opstellen voor de toetreding van Spanje tot de NAVO. De staatsraad bestaat uit deskundigen die geraadpleegd moeten worden als het gaat om de grondwet De Spaanse pre mier Leopoldo Calvo Sotclo heeft by zyn ambtsaanvaarding in februari al dui>ii h,k n dat hij Spanje dit jaar in de-NA- VO wil hebben. I luchtruim boven Amerika is veilig.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13