Forse straf voor Ger Schiijnemakers Mogelijk stappen tegen Geertsema Italië in ban shirtreclame Zege Monique Lembeck Argentijnen nemen nu flinke voorsprong Gerulaitis bedreiging voor 'Jimbo' Connors IOC voelt druk van Afrikaanse landen... Door anti-kernenergiebeweging Politie: Salem-affaire rond Geen nieuwe beeldenaar op munten LEIDEN - Diverse voetbal clubs kwamen gisteravond weer in oefenduels tegen el kaar uit. De meest opmerke lijke oefen-uitslag was de 4-1 overwinning die KRV (zon.) behaalde op vierdeklasser Teylingen. KRV (zon.) - Teylingen 4-1 Het dit jaar naar de afdeling ge degradeerde KRV bouwde voor de rust een 3-0 voor sprong op. John van der Es- hof (2x) en Ivan Hermans scoorden. In het tweede part kreeg de formatie van Thijs Balkhoven nog diverse kan sen, maar alleen Jaap Eikel kwam nog tot scoren. Waarna Teylingen erin slaagde de eer te redden: 4-1. Quick Boys - SJC 2-1 De Katwijkers kwamen op 'Nieuw Zuid' niet verder dan een benauwde 2-1 overwin ning. In de eerste helft van het treffen tegen SJC draaide het nog redelijk bij de Kat wijkers. Via Johan Jonkers en Fred Eijsberg kwam Quick Boys in dat eerste part op 2-0. In de tweede rond gang evenwel bakte de ploeg er niet veel meer van. SJC vocht goed terug, zette de thuisploeg een tijdlang met de rug tegen de muur, maar kwam niet verder dan één doelpunt van Jaap Smit. SJZ - Soccer Boys 4-1 De Zoeterwoudse vierdeklas ser boekte een makkelijke overwinning op Soccer Boys. Met de rust was de stand nog onaangetast, maar in de twee de helft werd de opponent naar een ruime nederlaag ge speeld. Wim Bos (2x), Theo Opdam en Guus Kortman scoorden. LDWS - ZLC (zat.) 3 1 In een leuk duel hielden beide ploegen elkaar voor de pauze goed in evenwicht. Na de doelwisseling kwam ZLC dankzij Wil Pleiter verras send op voorsprong, waarna LDWS pas goed van zich deed spreken. De Vlietbewo- draaid en speelden ZLC via goed voetbal naar een 3-1 ne derlaag. Wil Akerboom, Jerry Fakkel en Bart van der Wey- den verzorgden de LDWS- doelpuntenproduktie. VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1981 LEIDEN - De favorieten bij de dames en heren in B bereikten gisteren tijdens het toernooi van Leid- se Hout allen de volgende ronde. Voor Monique Lembeck ging het verre van probleemloos. Zij leverde de eerst set na een tie-break in bij Mau reen Meier en kon vervolgens de tweede reeks met moeite pakken: 6-4. De derde reeks verliep het allemaal wat soepelér bij de Noordwijkspeel- ster: 6-2. De ronde daarop ontmoette zij de jeugd- speelster Ingelise Driehuis, die goed tegenstand bood, maar toch geen set kon pakken: 6-3, 7-5 Ook Marco Winter moest een set afstaan. Tegen Dick Bouman greep hij wel de eerste set, maar verloor de tweede om vevolgens in het beslissen de gedeelte orde op zaken te stellen. Datzelfde gold voor Roy Mooyman. Routinier Lodewijk Kallenberg snoepte hem de eerst set af, Mooy man kwam goed terug en won: 4-6, 6-2, 7-5. Her man van der Capelle kwam verder door een moeizame zege op Jon Visbeen: 6-3, 7-5. In C ontmoette de als tweede geplaatste Marcel Gerritsen de OLTC speler Mare Mellema. Gerrit sen won in twee sets: 6-3, 6-4. Bij de dames ver raste Leontien Poots door de als vierde genoteer de Christel Verwoerd aan de kant te zetten: 3-6, 6-4, 6-3. Petra Velzel won van Ellen Crul, terwijl Marlies van Balen geen problemen kende met Karin Berg. FSC-speler vier weken geschorst ZEIST (ANP) - Gerrie Schrijnemakers van de eerste divisieclub Fortuna Sittard is giste ren door de tuchtcommissie van de KNVB voor vier wedstrijden geschorst. Schrijne makers had in de uitwedstrijd tegen Veendam een tegenstander geslagen en werd daarop uit het veld gestuurd. Naast de schorsing kreeg de Fortuna-speler een boete van 200 gulden en bovendien moet hij opdraaien voor dc kosten van de mondelinge behan deling. De tuchtcommissie van de KNVB strafte nog zeven spelers. De zwaarst bestrafte was de Veen- dammer Wieringa, die net als de anderen tegen zijn derde gele kaaart was opgelopen. Wieringa, die een groot strafblad heeft en de kaarten voor forse overtredin gen kreeg, werd voor vijf wed strijden uitgesloten en kreeg een boete van 150 gulden. De Smalen van Amersfoort werd zaterdag, wegens twee gele kaar ten, uit het veld gestuurd in de wedstrijd tegen Cambuur. De eerste was zijn derde en kost hem drie wedstrijden en 125 gul-, den, de tweede staat geboekt als de eerste in een nieuwe serie DS'79 De wedstrijd DS'79 - Cambuur zal BARCELONA (GPD) - Wereldkampioen Argentinië heeft bij de start van de voetbalkampioenschappen op 13 juni van het volgende jaar een forse voorsprong op de concurrenten. De Zuidamerikanen, die als titelhouder geen kwalificatiewedstrijden hoeven te spelen, gaan de ze dagen op verkenning in Spanje en spelen wedstrijden in Alicante, waar men de poule afwerkt, en Barcelona, waar men de openings wedstrijd speelt. Morgen begint de tournee met een wedstrijd tegen Valencia, daarna voetbalt men tegen Alicante, het Italiaanse Floren ce en ten slotte Barcelona. worden uitgespeeld op 2 septem ber. Het duel werd woensdag avond gestaakt doordat de ver lichting niet behoorlijk functio neerde. De wedstrijd wordt her vat bij de stand 0-0 bij het begin van de tweede helft. DS'79 zal de extra-kosten moeten betalen van zowel de bezoeken de vereniging (Cambuur) als van het arbitrale trio. De KNVB zal geen sancties treffen tegen DS'79 omdat er duidelijk sprake is van overmacht - de club was niet op de hoogte gesteld van het feit dat een kabel was stukgetrokken - en dat er daardoor geen sprake is van schuld aan het staken van de wedstrijd. KINGS ISLAND (ANP) - Vitas Gerulaitis begint voor Jimmy Connors een gevreesd tegenstan der te worden. Gisteren won Ge rulaitis in het 200.000-dollar-toer- nooi van Kings Island (Ohio) met 7-5, 7-6 van Connors. Dat bete kende Gerulaitis' vierde zege in zijn laatste vijf partijen tegen Jimmy Connors, die na John McEnroe als tweede geplaatst stond voor het ATP-toernooi. McEnroe haalde in Kings Island wel de kwartfinales. Zonder pro blemen bleef de Wimbledon- winnaar de baas over Brian Gott fried (6-3, 6-2). De tweede verras sing van de derde ronde was de uitschakeling van Roscoe Tan ner. Deze service-grootmeester verloor in drie sets van de negen tienjarige Fransman Thierry Tu- lasne (1-6, 7-6, 6-3). ADDIS ABEBA (ANP) - De Afrikaanse landen willen druk uitoefenen op het IOC om Los Angeles de organisa tie van de Spelen van 1984 te ontnemen, indien de tour van het Zuidafrikaanse rugbyteam 'de Springbokken' door de Verenigde Staten zou plaats vinden. t Gerrie Schrijnemakers: Yonekatchew Tessema, directeur van sportzaken in Ethiopië en lid van het Internationaal Olym pisch Comité, heeft gisteren een mededeling van die strekking gedaan in een gesprek met het Britse persbureau Reuter. Tesse ma verlangde dat de regering van de Verenigde Staten de visa, voor de Zuidafrikaanse rugbyers zou intrekken. Hij voegde er aan toe: "Er is geen enkele reden voor Washington dergelijke visa uit te reiken, tenzij het de bedoe ling is de andere Afrikaanse lan den te dwingen actie te onderne- Een tweede voordeel voor de Ar gentijnen is het aantal spelers van de WK-ploeg dat nog ter be schikking staat van coach Me- notti. In de groep waarmee hij naar Spanje is afgereisd huist de complete achterhoede: doelman Ubaldo Fillol en de verdedigers Jorge Olquin, Luis Galvan, Da niel Passarella en Alberto Taran- tini, verder middenvelder Ameri- co Gallego en de aanvallers Da niel Valencia en Mario Kempes. Daarnaast Diego Maradona, de door iedere club met een forse bankrekening begeerde ster. wel eens het zwaarst wegen. De Europese concurrentie heeft net een slopende competitie achter zich als 13 juni het startsein voor de WK gegeven wordt. Zo kan de Duitse bondscoach Jupp Der- wall door een laat einde van de Bundesliga pas op 29 mei iets met zijn geselecteerden gaan doen, en als Nederland zich plaatst, geldt dat ook voor Kees Rijvers. Hoe anders ligt dat voor Menotti; hij kan vanaf 25 februa ri over de internationals beschik ken en heeft vanaf die datum niets te maken met clubbelan gen, 't enige wat dan nog telt is de prolongatie van de voetbalti- tel. DEN HAAG (ANP) - Reikhalzend kijken de betaald voetbalclubs uit naar het moment, dat zij met goed fatsoen de invoering van de shirtreclame kunnen doordrukken. De dreiging van het verlies van de rijksmiljoe nen, die de failliete boedel (44 miljoen schuld) overeind houden, weer houdt het profbestuur van de KNVB en de clubs enigszins, maar het geroep om 'toch maar door te drammen' wordt steeds groter. Vooral de topclubs, AZ'67, Ajax, Feyenoord en PSV, loopt het water uit de mond bij de gedachte aan de honderdduizenden misschien wel miljoenen guldens, die de kas van de club binnenvloeien. Want vooral zij, de toonaangevende verenigingen, worden er beter van, zoals de voorbeel den in West-Duitsland, België, Frankrijk en Oostenrijk uitwijzen. Rijk wordt rijker, arm blijft arm. Dat simpele optelsommetje maken de Italiaanse clubs nu ook dagelijks. Daar worden bij de start van de competitie (13 september) de borstkas sen van de beroepsvoetballers van sponsornamen voorzien, jarenlang hield de Italiaanse bond de boot af, uiteindelijk ging men toch door de knieën. De schulden van de clubs waren zo hoog opgelopen, dat shir treclame wellicht een sanerende werking zou kunnen hebben. Het be drijfsleven ging grif, zij het selectief op het aanbod in en stak de 76 clubs in totaal ruim 45 miljoen gulden toe. Een niet onaardige som, die de verwachtingen overtrof, maar die schril contrasteerde met de schul denlast van de betrokken verenigingen, die vier keer zo hoog aangesla gen moet worden. Gezondmaking van het betaalde voetbal, in dat opzicht getuigde de Ita liaanse voetbalbond van een even vooruitziende als naïeve blik met de introduktie van spelers als reclamepoppen. Vooruitziend, omdat de miljoenen inderdaad het begin van een saneringsoperatie konden inlui den. Naïef, omdat de clubs zo'n operatie aan hun laars lapten, en met de industriegelden likkebaardend de markt afstroopten op zoek naar ni< we vedetten, die exorbitante salarissen in het vooruitzicht werden ge steld en ook prompt voor de verlokkingen bezweken. Neem René van der Eycken van club Brugge. De middenvelder was rond met FC Köln, de club van Rinus Michels, waar hij de spelbepalende speler zou worden. Daags voor de ondertekening van de verbintenis verschijnt het naar de hoogste divisie gepromoveerde Genua aan zijn deur en biedt hem als eenvoudig Belgisch international het meervoudi ge van wat hij in Keulen kon verdienen. Garant voor de aankoop staat een Japanse uurwerkfïrma, waarvan de naam dit seizoen op de shirts van de Genua-spelers prijkt. In het Italiaanse voetbal is Genua een 'kleine' club. Zeker in vergelijking niet Juventus, Inter Milaan, Roma, Napoli, Fiorentina en AC Milan. Dat zestal werd overspoeld met aanbiedingen van grote concerns. De een nog aantrekkelijker dan de ander. Juventus kon kiezen uit een half dozijn offertes en ging tenslotte in zee met een concern, dat drie jaar lang 850 miljoen lires in het vooruitzicht stelde. Tegen de huidige koers bijna twee miljoen gulden per jaar. Inter Milaan verging het net zo en verkocht zich voor dezelfde prijs aan een Japanse multinational. De andere vier topclubs deden hier weinig voor onder. Deegwarenfabrieken, fabrikanen van meubels, sportartikelen en keuken inrichtingen, ze stonden in de rij voor de grote clubs en hadden nauwe lijks interesse voor de kleintjes uit de provincie, die niet elke dag in het middelpunt van de belangstelling staan. Vijfenveertig miljoen voor 76 verenigingen: een rechtmatige'verdeling zou betekenen dat elke ver eniging ongeveer zes ton ontvangt. In dat geval zou iedereen van de invoering van shirtreclame evenveel profiteren en zou niemand over 'competitievervalsing' kunnen. LOTTO EN TOTO Uitslag lotto no. 33 Voor de 18.735 winnaars van deze week was er een prijzenbedrag be schikbaar van 1.196.318,--. Ie prijs: 2 winnaars, die ieder bruto 209.355,70 ontvangen. 2e prijs: 4 winnaars, die ieder bruto 29.907,90 ontvangen. 3e prijs: 91 winnaars, die ieder bruto 1.971,90 ontvangen. 4e prijs: 4.754 winnaars, die ieder 50,30 ontvangen. 5e prijs: 13.884 winnaars, die ieder 17,20 ontvangen. Uitslag toto no. 33 ie prijs: 23 winnaars, die ieder bruto 1.394,50 ontvangen. 2e prijs: 525 winnaars, die ieder 40,70 ontvangen. -ijs: 4.543 wi i ontvangen. Uitslag toto-gelijk no. 33 lè prijs: 2 winnaars, die ieder bruto 2.985,40 ontvangen. 2e prijs: 9 winnaars, die ieder 76,10 ontvangen. 3e prijs: 69 winnaars, die ieder 49,60 ontvangen. 4e prijs: 1.452 winnaars, die ieder 3,70 ontvangen. Uitslag dubbel-toto no. 33a le prys: 1 winnaar, die bruto 19.666,00 ontvangt. 2e prijs: 28 winnaars, die ieder 468,20 ontvangen. 3e prijs: 347 winnaars, die ieder 94,40 ontvangen. BINNENLAND ARNHEM (ANP) - De 'Do- dewaard gaat dicht-be- weging' overweegt juri dische stappen tegen de Gelderse commissaris van de koningin, mr. W.J. Geertsema, vanwege diens mening, dat kra kers en anti-kernenergie- activisten mogelijk fi nancieel worden ge steund met geld van ban kovervallen. De anti-Do- dewaard-beweging gaf gisteravond een verkla ring uit, waarin deze 'gro ve beschuldiging' met klem wordt tegengespro ken. De anti-Dodewaard-actie- voerders achten het 'zeer minderwaardig' voor een commissaris van de ko ningin om een brede volksbeweging op deze manier 'in een kwaad dag licht te stellen', temeer Geertsema: "Geen bewijzen". daar Geertsema zelf er kent geen enkel bewijs voor zijn stelling te heb ben, aldus de 'Dodewaard gaat dicht-beweging'. Geertsema is ook voorzit ter van de raad van com missarissen van de kern centrale in Dodewaard. De officier van justitie in Arnhem, mr. F. Boerwinkel, ziet geen en kele aanleiding voor commen taar op de uitlatingen van Geert sema. "Het is zijn vermoeder;" aldus Boerwinkel. Het Openbaar Ministerie in Am sterdam, een „kraak-actieve" stad, spreekt bij monde van offi cier van justitie mr. H P. Wool- drik, over een geheel nieuw ge zichtspunt. "Een gerucht van die strekking hebben wij nog nooit vernomen", aldus mr. Wooldrik, "Er is bij ons geen enkele aanwij zing voor". De Amsterdamse of ficier vindt, dat een en ander voor rekening van de heer Geert sema moet worden gelaten. Bij het ministerie van justitie in Den Haag is men eveneens niet op de hoogte van aanwijzingen die het vermoeden van Geertse ma kracht bij zetten. "Het is zijn vermoeden, het is zijn verhaal", aldus een woordvoerster. Overi gens zegt Geertsema in het vraaggesprek niet alleen geen bewijzen te hebben voor zijn ver moeden, „maar het ligt ook niet op mijn weg om dat uit te zoe ken". ASSENDELFT - Erica Verkerk, kamerlid voor de VVD, slaat haar zesde forel aan de haak. Gisteren werd een viswedstrijd ehouden tussen parlementsleden en een team journalisten. Er waren 2000 forellen, speciaal voor dit doel, uitaezet. Veroordeling Rotterdamse zakenman verwacht ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse politie heeft het onderzoek in de zogenaamde Salem-affaire afge sloten. De 55-jarige Rotterdamse zakenman Anton R., die betrokken is geweest bij wat nu al wordt ge noemd "de grootste scheepsfraude aller tijden" zal waarschijnlijk valsheid in geschrifte ten laste wor den gelegd. De officier van justitie mr. D. Copper verwacht dat R. zich dit najaar voor de Rotterdamse rechtbank moet verantwoorden. Op valsheid in geschrifte staat ma ximaal vijf jaar gevangenisstraf. Anton R. werd in maart van dit jaar gearresteerd, na dat Scotland Yard een omvangrijk dossier naar Rot terdam had gestuurd. Hieruit bleek dat R. een be langrijke rol had gespeeld in het tot zinken brengen van de supertanker "Salem" en de verkoop aan het door een boycot getroffen Zuid-Afrika van de bijna twee ton ruwe olie, die het schip vervoerde. Het onderzoek van de Rotterdamse politie werd vol gens hoofdinspecteur H. van de Werf bemoeilijkt, doordat Zuid-Afrika elke medewerking weigerde. Vast is komen te staan, dat R. de Zuidafrikaanse autoriteiten een vals document heeft getoond, waar uit moest blijken dat de olie zijn eigendom was. In werkelijkheid was de lading olie op zee gekocht door Shell in Londen en op weg naar Europa. Deze valsheid in geschrifte is het enige punt waarop R. in Nederland kan worden vervolgd. Volgens Scotland Yard is de olie in de Zuidafrikaanse haven Durban gelost en werd de Salem om de dief stal te verdoezelen met zeewater gevuld.. De Salem zonk in januari 1980 voor de kust van de Westafri- kaanse staat Senegal. De bemanning zat al in de red dingsboten toen er hulp kwam opdagen. In de verre omtrek was geen spoor van olie te ontdekken. DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris van Amelsvoort van financiën weigert de Tweede Kamer tege moet te komen door een nieuw ontwerp voor de munten met de beeldenaar van koningin Beatrix van de hand te wijzen. Op 25 juni had de Kamer, vlak voor het zo merreces, een motie Joekes (WD) aangenomen waarin het ontwerp van Ninaber van Eijben esthetisch niet aanvaardbaar werd genoemd. In brede kring leven bedenkingen tegen het ontwerp, tenminste tegen aspec ten ervan, zo meende vrijwel de gehele Tweede Kamer. Met uitzondering van de kamerle den van Amelsvoort, Castricum (PvdA), Muller-Van Ast (PvdA) en de fracties van de CPN en de PPR stnd de Tweede Kamer er op dat er een nieuw ontwerp zou komen. De staatssecretaris van financiën koesterde daartegen ernstige bezwaren. Hij was voor al bevreesd dat een nieuwe selec tieprocedure zo veel tijd in be slag zou nemen dat de nieuwe munten niet per 1 januari van het komende jaar in roulatie zouden kunnen worden gebracht. De munt van 1982 krijgen in dat ge val een zeldzaamheidswaarde waardoor zij ten prooi zullen val len aan verzamelaars, zo betoog de Van Amelsvoort. Het verle den heeft al aangetoond dat het Nederlandse volk in zulke geval len massaal aan een verzamel woede ten prooi valt.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 12