"Sparta heeft nu weer perspectief' Veen breekt Utrecht op Kapotte lichtmast spelbreker bij DS DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1981 SPORT PAGINA 9 'Klager' Hughes lacht weer na opleving tegen afwachtend AZ 67 ROTTERDAM - In cijfers hield AZ'67 zich althans gedeeltelijk overeind, maar het Alkmaarse voetstuk wankelde gisteravond onmiskenbaar op het Rotterdamse Span gen. Waar Sparta-trainer Barry Hughes op voorhand zou hebben getekend voor de 2-2 tegen AZ'67, restte hem slechts de voldoening dat zijn erfvijand Georg Kessler naderhand moest opbiechten „dat we blij mogen zijn hier niet te hebben verloren". Chris Dekker heeft Sparta verrassend op voorsprong gezet. Rechts schreeuwt Wout Holverda het uit van vreugde. Goalie Treytel en Fred Fihppo kunnen het geheel maar matig waarderen. DORDRECHT (GPD) - De eerste-divisiewedstrijd tussen DS 79 en Sportclub Cambuur kwam gisteravond niet tot een einde. Scheidsrechter Van Swieten stuurde de beide ploegen halver wege het duel naar de kleedkamer omdat het licht niet werkte. De Dordtse ploeg nam tien dagen terug haar nieuwe lichtinstal latie in gebruik. Met nieuwigheid had de storing overigens weinig te maken, wel met een grondwerker die 's middags de kabel kapot maakte en dacht: dat repareren we morgen wel. Hij was onwetend van het feit dat er die avond een wedstrijd in de eerste divisie gespeeld moest worden. DS'79 ontdekte het mankement toen halverwege de wedstrijd de lichtknoppen omgedraaid werden eirdrie lam pen wel en een niet reageerde Met driekwart van de kracht achtte Van Swieten doorspelen niet verantwoord. Bij het staken was de stand nog 0-Ö. AMSTERDAM - De geest van de grote spelverruwer waarde gisteravond weer eens rond door het Olympisch Stadion. Na de vakantie nog maar pas losgelaten uit de fles, deed hij nu al verderfelijk werk tijdens een zogeheten voetbaltopper. Soms in de gedaante van een Amsterdammer, maar vaker gehuld in de Rotterdamse kleuren, nam hij bezit van Ajax-Feijenoord (1-1). Steeds ongewild geholpen door de persoon die eigenlijk zijn grootste bestrijder zou moeten zijn, maar die ditmaal bijna een bondgenoot leek: arbiter Charles Corver. Met een schitterende reactie voorkwam Piet Schrijvers in de eerste helft een Feyenoord-treffer nadat Jeliazkov had ingekopt op een voorzet van Vermeulen. De Bulgaar was van mening dat de bal de doellijn al had gepas seerd en juichte al. Scheidsrechter Corver besliste ook in dit geval anders. Kijkers dupe van ruzie Roffel-NOS AMSTERDAM (GPD) - Dc NOS heeft gisteravond geen uitgebrei de samenvatting kunnen verzor gen van de eredivisiewedstrijd Ajax-Feyenoord aangezien de di rectie van het Olympisch stadion dit keer niet bereid bleek het aantal reclameborden aan te pas sen aan de jongste richtlijnen van CRM. Stadiondirecteur Otto Roffel, die enkele weken geleden wel zijn medewerking verleende aan een uitgebreide samenvatting van het Amsterdam 706-toernooi weigerde op het laatste moment tegemoet te komen aan de wen sen van de NOS. ..omdat", zo ver klaarde hij naderhand, ..ik niet van plan ben voor elke wedstrijd ontheffing aan te vragen. Daar komt nog bij dat we momenteel bezig zijn de situatie in het Olym pisch stadion zodanig aan te pas sen. dat televisie-uitzendingen in de toekomst wel mogelijk zullen zijn. Je kunt echter niet van ons verwachten dat dit binnen een paar weken gerealiseerd zal zijn". „Ik vind trouwens", zo vervolgde Otto Roffel, „dat wij de dupe worden van een wildgroei die el ders op de velden is ontstaan. De reclame in het Olympisch sta dion voldoet bovendien nog al tijd aan de normen zoals die zijn gesteld door de EBU. Ik vind dan ook datje de directie van het Olympisch stadion niet verant woordelijk kunt stellen voor de ze nieuwe situatie en zeker niet Het werd in de beginfase positief vertaald in sterk en attractief voetbal, dat ook tot kansen leid de. Vermeulen en Jeliazkov (ver der onopvallend) konden in dat wedstrijddeel echter niet profite ren van de misverstanden die zich vooral in de buurt van Ziegler in de Amsterdamse de fensie voordeden en Ajax kon de draad oppakken bij de 1-0 van Kieft. Dc talentvolle, jonge spits doceerde de onzekere doelman Hiele in de dertiende minuut het begrip beheersing op een accura te voorzet van Molenaar en zijn collega's trokken zich op aan die voorsprong die tegen de verhou ding in nooit tot stand had mo gen komen. Van Hanegem: "want Balkestein had zijn man moeten hebben in de zestien me ter. Het mag gewoon niet gebeu ren dat je die daar kwijt bent". voor het niet doorgaan van de uitgebreide samenvatting van Ajax-Feyenoord. De schuld in deze moet naar mijn mening dui delijk bij de minister van CRM worden gezocht", aldus Otto Roffel. Volgens de NOS. die na afloop wel enkele flitsen uitzond, was een uitvoerige reportage van de wed strijd wel mogelijk geweest als Otto Roffel evenals tijdens het Amsterdam 706-toernooi op dracht had gegeven tot het af plakken van storende reclame. „Hij had hiertoe reeds geruime voor de wedstrijd opnieuw toe stemming gekregen van de be trokken adverteerders", aldus de NOS, die daarmee over de hoofden van de kijkers de zwarte piet weer duidelijk probeerde te rug te spelen naar de directeur van het Olympisch stadion. Corrigeren Nu het de bekritiseerde voorstop per wel was overkomen en laat ste man Nielsen de doorbraak niet had kunnen corrigeren, leek Feyenoord definitief de greep op het duel te hebben verloren. Hoewel het middenveld voor de gelegenheid zwaar was bezet met het kwartet Van Hanegem. Sta- fleu. Van Deinsen en Jeliazkov. werd de ploeg juist daar overlo pen. Enerzijds was dat een ge volg van de aanvankelijk weer geringe bereidheid tot meever dedigen van Jeliazkov (later deed hij dat wèl), anderzijds lag dat aan de gave versnelling van Lerby en het opkomen van Schoenaker, die in het koppel- Spel 'overgebleven' was. Om-en- om snelden de beide Ajacieden naar de linkerflank, waar Olsen in Wijnstekers toen nog een op vallend sportieve bewaker kende en Stafleu dikwijls twee tegen standers op zich zag afkomen. Meer dan een buitenspelgoal (we derom Kieft) leverde de tactische overmacht Ajax niet op. al had Vaclav Jezek "af en toe genoten van klasse-acties". "Maar", wist de Tsjechische coach ook. "zo n speelwijze met zoveel loopwerk, kost veel kracht". Die kracht kwamen de Amsterdammers te kort in de tweede helft, waarin Feyenoord terug ging slaan. Het karakter werd toen vertaald naar inzet, agressie en geweld, begrip pen die al snel ruimschoots wa ren aangesproken en nadien ver der werden uitgewerkt. Hoewel ook zijn eigen spelers zich niet onbetuigd lieten, was Linder er van geschrokken. "Feyenoord bracht vooral onze jonge spelers uit balans met die hardheid. Daardoor verloren wij de greep op het duel". De man die doorgaat voor top- scheidsrechter kon zijn interna tionale faam op de tweede com petitiedag in eigen land niet waarmaken. Integendeel, hij dreef de geest niet uit maar wak kerde die juist aan in Amster dam. Corver schipperde hoog hartig met de regels, trad niet op waar hij op moest treden, deelde op de verkeerde momenten kaar ten uit en fungeerde op die ma nier geregeld als katalysator van de spanningen die de rivalen- strijd toch altijd al omgeven. Omdat de spelers van de twee vroegere toppers bovendien niet de discipline kenden zich "van zelf' aan de normen voor schoon voetbal te houden, liep het tref fen dat aanvankelijk zo aardig leek te worden, tenslotte uit op een gebeuren in het teken van de grimmigheid, met de Rotterdam mers in de hoofdrol. Ajax-Feye noord, kortom, had wel degelijk amusementswaarde, maar werd in niveau omlaag gehaald door de openlijke verachting van de voetbalwaarden. Niemand ontkwam daaraan. Cor ver niet, hij zag in een "geheid penalty-geval" rond Kaczor slechts obstructie, maar had het geluk dat het onrecht zichzelf strafte (Van Deinsen scoorde toch de gelijkmaker uit de indi recte vrije trap), de spelers niet en uiteindelijk ook het publiek niet. De 35.000 consumenten werden regelrecht beledigd met het banale anti-voetbal van het laatste kwartier, waarin Feye noord de leeggespeelde oppo nent treiterde met een tot in den treure uitgevoerde herhaling van "zetten". Van Hanegem Onder aanvoering van Wim van Hanegem, laatste man op dat moment, konden de Rotterdam mers dat doen omdat zij zich de "psychologische winnaars" wis ten. zoals dat heet. "Dit punt was erg belangrijk voor de ploeg, na die slechte seizoenopening tegen Den Haag", lag achteraf dan ook onmiddellijk in de mond van trainer Jezek. Zijn collega Kurt Linder trok de conclusie voor al le partijen: "Ajax bleek zo goed niet en Feyenoord zo slecht niet als was gedacht". Dat was voor de Amsterdammers het grote verlies en voor de Rot terdammers de forse winst van de midweekse remise. Terwijl de partner niet lang genoeg bleek te kunnen doortreinen tegen een elftal met meer kracht dan Wil lem II. toonde de Kuipploeg toch weer karakter nu het er echt op aankwam. De ommekeer werd begeleid door de tolerantie van Corver. die zich nooit consequent toonde. Wijn stekers kreeg een gele kaart voor een relatief "onschuldige" over treding tegen Olsen, maar werd niet bestraft nadat hij de kleine Deen, waarschijnlijk met een ge broken middenvoetsbeentje, let terlijk buiten de lijnen had gede poneerd (vervanger Vanenburg) Nielsen werd bekeurd nadat hij woedend een bal had wegge- „Eindelijk heeft die grijze iets goeds geconstateerd", jubelde Barry Hughes, „inderdaad heeft Sparta meer kansen gehad. AZ is herhaaldelijk goed op eigen helft vastgezet en alleen daarom al durf ik te stellen dat Sparta per spectief voor de toekomst heeft. We zijn in elk geval ongeslagen". Daags tevoren had Hughes nog he le andere taal gesproken. Steen en been had de entertainer onder de voetbaltrainers geklaagd, nu centrumspits David Loggie za terdagavond in onzachte aanra king was gekomen met Haarlem- voorstopper Pieter Huijg en die botsing met een gebroken neus been had moeten bekopen. De diagnose van Sparta's medische staf verbitterde Hughes: in die conclusie lag de verwachting op gesloten dat Loggie zeker drie weken zou zijn uitgeschakeld. „Ik word gek van die blessures, ik heb nog maar 13 selectiespe- lers". overzag de trainer uiterst somber Sparta s overvolle zie kenboeg. waarin Louis van Gaal (armbreuk), Robert Verbeek (beenblessure) en René van de G"n (oversoannen wegens trans- gooid, maar kon zonder gevolg Ling op de sintelbaan smijten. Brard mocht Ling "zomaar" schoppen, Ophof kreeg de gele genheid met handen en voeten wraak te nemen op Van Hane gem. die zelf Lerby later "een schoentje" meegaf en Molenaar en Ziegler deden ook een leuke duit in het zakje. Corver stond er bij en keek ernaar of hief in die gevallen alleen het vingertje. Dat deed de arbiter ook op het mo ment dat Kaczor onderuit werd gehaald door Boeve. om aan te geven dat hij een indirecte vrije trap gaf. Het toppunt van mar chanderen met de regels, want wanneer in het strafschopgebied het standbeen van een doorbre kende spits wordt weggetikt zijn er maar twee mogelijkheden voor een arbiter. "Of je doet of je niets ziet", gaf Van Hanegem als alternatief aan. "of je moet een penalty geven". Dc halfslachtige handelswijze van Corver kon toch niet verhinde ren dat Feyenoord gelijk kwam. Van Deinsen legde al zijn woede over het onrecht in zijn uithaal. fer-sores) al hadden plaatsgeno- Maar zie. een deel van het pessi misme kon Hughes nog vr de wedstrijd tegen AZ'67 afleggen, nu clubarts Juttmann en verzor ger Klamer kennelijk alsnog het paardenmiddel hadden weten te vinden om Loggie speelklaar te krijgen. In plaats van een „ongeregeld zooitje" kon Hughes zodoende een representatief elftal op de been brengen, dat vanaf het be gin de landskampioen brutaal op eigen helft vastzette. Aangejaagd door de opgebloeide Geert Meij er (Hughes „Eindelijk toonde hij zelfvertrouwen") verzorgde Sparta met sprankelend, dus of fensief voetbal het amusement. Meer nog dan in de vorige voet baljaargang hing AZ. dat Fred Fihppo als rechtsback in de ploeg had voor de aan zijn knie geblesseerde Arntz, de taktiek aan van afwachten en waar mo gelijk toeslaan. Als zo vaak haalde AZ na een half uur het volle pond uit een stil staande situatie, nadat Sparta die een verwoestend karakter kreeg De 11 in de 69ste minuut was de beloning voor het opoffe ren van een verdediger (Balke stein verdween. Van Hanegem werd toen laatste man) voor een aanvaller (Groenendijk), maar luidde ook het einde van de wed strijd in. Ajax was allang leegge- speeld en kon niet meer, Feye noord had de krachten beter ver deeld. maar hoefde niet zo nodig meer. Alleen Nielsen kreeg nog een kans. voor het overige be paalden de Rotterdammers zich tot oneindig lijkend heen en weer geschuif. "Ik heb me rot gelopen om daar een einde aan te maken", aldus Wim Kieft. Maar omdat ik de enige was liep ik steeds voor jo ker". Hij drukte er perfect mee uit. hoe de toeschouwers zich ge voeld moeten hebben in de slot fase. Zo waarde gisteravond niet alleen de geest van de spelverruwing, maar ook het spook van de spel- verarming rond door het Olym pisch Stalin n PAUL DE TOMBE (Tiktak) driftig had gesolliciteerd naar de openingsgoal. Hoewel aan de overzijde ook Nvgaard (la ter vervangen door Weijsters) dichtbij een treffer kwam. stond de 0-1 van Kees Kist na een vrije schop van Peters in geen enkele verhouding tot het spelbeeld. Het onrecht van Spangen werd pas in de 57e minuut weggewist door Ronald Lengkcek. die een corner van Tiktak fraai koppend om boog tot de gelijkmaker Het aureool van ontastbare forma tie had AZ toen allang noodge dwongen moeten afstaan. Sparta bepaalde onveranderd het spel beeld. Met name de 35-jange li bero Chris Dekker waagde zich veelvuldig aan frontexpedities en na 62 minuten bekroonde hg zijn goede debuut voor eigen aanhang met een uitstekende af stand streftcr. .Maar op die momenten moet je oppassen voor AZ". lichtte Barrv Hughes na afloop toe. „Ze heb ben de klasse om vanuit niets iets te maken". Kees Kist demonstreerde dat ver nuft in de 67e minuut. Simpel speelde hij toen Dekker uit, waarna de voormalige Europese topscorer de soms wyfelcnde Formannoy koelbloedig ver sloeg. .We hebben hier een punt verlo ren. omdat we niet agressief ge noeg waren", foeterde AZ-trai- ner Kessler. „maar voor hetzelf de geld hadden we hier nog ver loren". Feitenhjk verloor Sparta nu. om dat David Loggie na een overtre ding ten opzichte van Hugo Ho- venkamp door arbiter Mulder met geel werd bekeurd. „Ik ben dan ook teleurgesteld", sprak Hughes nog maar eens „Door die gele kaart van Loggie. maar nog meer omdat die grijze niet heeft verloren. Maar ach, Kessler heeft toch moeten toegeven dat 'ie hier goed is weggekomen en dat zie ik weer als een overwin ning". GERARD VAN PUTTEN Gelijkspel van Standard BRUSSEL (ANP) - Op de eerste speeldag in de Belgische voet balcompetitie in het seizoen 1981 82 werden niet alle wedstrij den gespeeld. Beerschot kwam tegen RWD Molenbeek niet in actie vanwege de fraude rechts zaak. die Beringen de club aan hangig heeft gemaakt. Voor het overige vielen er twee verrassin gen te noteren zowel landskam pioen Anderlecht als bekerwin naar Standard Luik kwamen op eigen veld niet verder dan een gelijkspel. Uitslagen: Tongeren - KV Mechelen 2 1 (dins dag gespeeld). Standard Luik - Cercie Brugge 2-2, Anderlecht - Antwerp 11. Lokeren Waregem l-l, Kortrnk - Be\eren0-S Lta - AA Gent 3-1. Club Brugg. FC Luik 4-1. Winterslag - Waterschei 3-1, Beerschot - RWD Molenbeek uitgesteld. Swaneiiburg naar NAC BREDA (GPD) - Leen Swanen burg heeft gisteren een tweejarig contract getekend bij NAC De 25-jange linkerspits, die bij FC Groningen niet zeker meer was van een vaste plaats, maakt za terdagavond zijn debuut voor de Brcdanaars in de thuiswedstrijd tegen Haarlem. NAC is ook vergevorderd in de on derhandelingen met de eveneens 25-jarige Belg Johnny van Abbe- ny. du- de laatste drie seizoenen de laatste man was van de Belgi sche eerste klasser Beerschot Van Abbeny beslist vandaag of hij op de aanbieding van NAC in gaat de situaties een koelbloedigheid die een Van Veen hoogstwaar schijnlijk wel aan de dag gelegd zou hebben. Aanvankelijk leek FC Utrecht een makkelijke prooi te worden roor de Emdhovenaren, toen Willy van de Kerkhof al na 11 minuten dc scherp opgestelde Thoresen met een dieptepas bediende 1-0. Negen minuten later leidde PSV zelfs al met 2-0 na een mooi af standsschot van Piet Wildschut, dat buiten bereik van Van Breu- kelen in de rechterbovenhoek zeil de Merkwaardig genoeg bracht die riante voorsprong de PSV-ers - zoals zo vaak in het verleden - collectief aan het wankelen Vooral defensief stapelden de Eindhovenaren de ene blunder op de andere FC Utrecht maakte gretig gebruik van de enorme ruimte die hen werd gegeven en halverwege de eerste sfwelhelft al kregen de Brabanders ren nieu we deuk in het toch al afgenomen zelfvertrouwen te verwerken, toen Wildschut zijn fraaie actie ran enkele minuten teix>ren vol ledig deed verbleken door de bal onoordeelkundig terug op zijn ei gen doelman te spelen, zonder daarbij erg te hebben in de alerte Carbo. die Doesburg van dichtbij geen schijn ran kan* gaf Thijs Libregts ..Vanaf dat moment eigenlijk kon ik het alweer aan zien komen dat de organisatie problemen binnen het elftal nog altijd niet zijn opgelost Die gelijkmaker bleef echter uit FC Utrecht legde te vroeg ietwat aangeslagen het hoofd in de schoot. PSV reageerde nu alerter Na in de beginfase ran de tweede helft, tuaarin Van Breukelen de gele kaart opliep wegens onder uit halen van de doorgebroken Willy van de Kerkhof, op een wel haast magische manier een twee de Utrechtse treffer was voorko men. herstelden de Eindhovena ren zich enigszins Een herstel waarin Willy ran de Kerkhof een groot aandeel had. toen hij de eerste de beste aanra! van de PSV-ers - overigens pas in de 68e minuut afrondde nadat Thores- sen en Huh gezamenlijk voor de roorbereidtny hadden getekend 3-1 t-mw j. - ir 'I»1"1'"-»" i»yi PSV'er Thoresen omspeelt doelman van Breukelen en zorgt t EINDHOVEN (GPD) - In de scha- duiv van de eredivisie-publiek- t rekker Ajcux-Feyenoord speelde gisteravond in Eindhoven beide Nederlandse UEFA Cup-repre sentanten PSV en FC Utrecht een bijzonder aantrekkelijke wed strijd, die dank zij de 13.000 sei zoenkaarthouders zo'n kleine 20.000 toeschouwers trok. Onder die 20.000 Ernst Happel en Guen- ter Netzer als HSV-spionnen voor het spel van de toekomstige EC- tegenstander FC Utrecht, en as- sistent-bondscoach Rob Baan. die in opdracht van Kees Rijvers de PSV-internationals obserreer- de. Oranje-kandidaten die uit eindelijk erg royaal met 3-1 zege vierden over de Utrechtse Berger- formatie, die tijdens een bijna een bijna kwartier durende tota le afwezigheid van de Eindhove naren in de tweede speelhelft ver zuimden een 2-1 achterstand een duidelijk florissanter aanzien te geven. Inplaats van de zonder meer verdiende tweede Utrechtse treffer liep PSV na een ietwat vertwijfelde h-qenaanval van Willy van de Kerkhof nog naar een 3-1 eindstand wea. Van hoeveel waarde zou m die blackout-periode ran PSV de nu nog geschorste Leo van Veen voor de Utrechters niet zijn geweest. Caboen de steeds vanuit het mid denveld mee oprukkende Ade laar vormden voor Doesburg lan ge tijd een ware nachtmerrie, maar misten toch in de beslissen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9