Staking drukkers succes si kaj k drukuje Confrontatie Ameri ka-Li bië geen incident Proces tegen Turkse fascisten VS verzoeken A merikanen uit Libië terug te keren (painujMy.vi.Ma Alleen partijbladen in Polen verschenen Frankrijk helpt Irak met herbouw kernreactor Doodstraf voor plegers aanslagen Zuid-Afrika DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1981 WASHINGTON (GPD/AFP/Reu- tor/DPA)- In Libië verblijvende Amerikanen is door Washington verzocht terug te keren naar de vs. Dit verzoek komt na het door Amerikaanse gevechtstoe stellen neerschieten van twee Li bische jagers. Van de rond 2500 Amerikanen in Libië zijn de mecsten in dienst van Ameri kaanse oliemaatschappijen. Maar verschillende oliemaat schappijen hebben laten weten dat ze geen redenen zien om hun personeel uit Libië te evacueren. Ook de Libische vertegenwoor diger in Londen. Omar Sudani, zei dat de Amerikanen die in Li bië werken geheel buiten het conflict staan Op 6 mei deed Washington eenzelf de ve rzoek aan de Amerikanen in Libië. De VS hadden op die datum besloten alle Libische di plomalen in Washington uit te wijzen vanwege Gadaffi's steun aan het „internationaal terroris me". De Amerikaanse diploma tieke betrekkingen met Libië werden echter niet officieel ver broken. Via de Libische missie bij de VN en langs Belgische diplomatieke kanalen hebben de VS geprotes- teerd tegen de aanval van twee Libische gevechtsvliegtuigen op twee Amerikaanse F-14 vliegtui gen tijdens een vlootoefening in de Middellandse Zee. De Libi sche toestellen werden neerge schoten buiten de territoriale zo ne. maar ruimschoots binnen de marge van 200 mijl die Libië vooi zichzelf heeft gereserveerd. Het luchtgevecht,'dat nog geen mi nuut heeft geduurd, onder streept de zeer gespannen rela ties tussen de VS en het regime van de Libische leidsman Gadaf- fi. Amerika ontkent ten stelligste dat zijn vlootoefening in de wateren nabij Libië ten doel had een reac tie uil te lokken ..Er is geen spra ke van provocatie", zei minister van defensie Weinberger. De Amerikaanse minster van bui tenlandse zaken. Alexander Haig, zei dat de Libische aanval niet geheel onverwacht was ge komen. 'Gezien de ervaringen met de Libische regering wisten we dat zoiets zou kunnen gebeu ren', aldus Haig. President Rea gan gaf nadrukkelijk opdracht de oefening van de Zesde Vloot na het incident niet voortijdig af te sluiten. Senator John Towers, republikeins voorzitter van de >r de strijdkrach ten. bestempelde het gebeuren als een ..geheel gerechtvaardigde reactie" op een „niet-uitgelokte aanval". lowers: ..De marine opereerde in internationaal erkende interna tionale wateren. De marine heeft het recht zich tegen zulke aanval len te verdedigen". Senator Strom Thurmond, eveneens lid van de senaatscommissie voor de strijdkrachten zei: ..De aanval van de Libiërs tegen VS-vliegtui- gen was een beraamde provoca tie". De VS hebben ruim tevoren kennis gegeven van het feit dat hun vliegtuigen belënvluchten zouden maken boven wateren die Libië als exclusief territoriaal gebied wenst te beschouwen. Een commentator voor de Russi sche televisie heeft het neer schieten door de Amerikanen van de twee Libische jagers een 'daad van piraterij' genoemd. De vliegers die de Libische toestel len neerhaalden, behoren tot de zogenaamde „Zwarte Azen"; een squadron dat er als eerste in slaagde luchtdoelraketten neer te halen. De VS zullen niet vra gen om een speciale zitting van de Veiligheidsraad, maar hebben wel voorzitter Carlos Ozores op de hoogte gesteld van het gebeu ren. De Libische zaakgelastigde heeft wel een gesprek gehad met Ozores, maar die ontmoeting stond volgens een woordvoerder al op het programma voor het ge welddadig treffen boven de Golf van Sirte. Het is nog moeilijk te overzien wat de economische gevolgen van het neerschieten van de Libische jagers zullen zijn. De economi sche betrekkingen tussen de VS en Libië zijn al lange tijd slecht en vaak is er sprake van spannin gen in het handelsverkeer. WENEN/WARSCHAU (GPD/Reuter/AFP) - Het initiatief van de vrije Poolse vakbond Solidariteit om het kran- tenbedrijf in heel Polen plat te leggen is op de eerste dag van de staking een groot succes gebleken. Vrijwel nergens in het land kwam een krant uit. Pogingen van de regering om noodedities te slijten strandden op het gebrek aan medewerking van vervoerders en verko pers. Drukkers en opmakers hebben hun werk neergelegd uit protest tegen wat zij beschouwen als een niet aflatende lastercampagne te gen de vakbond Solidariteit in de media, die onder controle van de regering staan De stakers eisen dat Solidariteit vrije toegang krijgt tot de media om zich tegen de aantijgingen te verdedigen en dat de vakcentrale regelmatige zendtijd krijgt op radio en televi sie om de 10 miljoen leden op de hoogte te houden van de vak bondszaken. Partijbladen Gisteren verschenen wel het dag blad van de Poolse communisti sche partij Trybuna Ludu, dat uitkwam met een noodeditie van vier pagina's, en het dagblad van het Poolse leger. Aangenomen wordt dat beide dagbladen zijn gedrukt op de persen van het le- gerblad. De kranten waren uit sluitend te koop bij de bureaus van de kranten zelf en niet in de gewone krantenkiosken. Elders in Polen kwamen tenminste zes regionale partijbladen uit, dun ner en in een kleinere oplage dan gewoonlijk. PARIJS (AFP/AP) - Frankrijk heelt b ak laten u eten bereid te zijn tot het herbouwen van de kernreactor die Israëlische straaljagers op 7 juni hebben ver woest. Dit is gisteren verklaard van officiële zijde in Parijs. De Franse president Mitterrand heeft het besluit meegedeeld aan de Iraakse vice-premier Tarek Aziz, die op het ogenblik een be zoek aan Frankrijk brengt. Hij liet wel weten dat Frankrijk het toezicht zal verscherpen om te voorkomen dat het onderzoek centrum bij Bagdad voor militai re doeleinden zal worden ge bruikt. Mitterrand vindt dat er geen reden is Irak uitrusting en technologie te onthouden die wel aan andere landen worden geleverd, so verklaarde een Fran se regeringsambtenaar. Tijdens het gesprek op het Elysée, waaraan werd deelgenomen door minister van buitenlandse zaken Claude Cheysson, over handigde Aziz Mitterrand een boodschap van president Sad dam Hoessein over de samen werking tussen Frankrijk en Irak. Op een persconferentie kort na het bombardement had Hoessein verklaard, dat de be trekkingen met Frankrijk ten aanzien van nucleaire samenwer king "onvoorwaardelijk" moes ten zyn. Aziz zei over het gesprek "vol daan" te zijn en noemde de ont moeting "vriendelijk" en "diep gaand", op alle andere vragen wüde hij geen antwoord geven. Saoedi-Arahie heeft reeds toege zegd de herbouw van de reactor met 1.45 miljard frank te zullen financieren. Trybuna Ludu veroordeelde in een hoofdartikel de 48-uursstaking en beschuldigde „de vijanden van het systeem binnen de vak centrale" schuldig te zijn aan „consequente contrarevolutio naire activiteiten", die niet onge straft mogen blijven. Terwijl in het zuiden van Polen in de stad Chelm arbeiders het werk voor een paar uur hadden neergelegd uit protest tegen de arrestatie van drie leden van de vakcentrale, die waren gegrepen bij het aanbrengen van aanplak biljetten, verklaarde de voor naamste regeringsonderhande laar met de vakcentrale, vice-prc- mier Rakowski, een gewezen hoofdredacteur, dat hij nog steeds zoekt naar wegen om de- dialoog met de vakcentrale weer op gang te brengen en dat hij nog steeds gelooft dat er via onder handelingen een overeenkomst kan worden bereikt tussen beide partijen ondanks het mislukken van de recente onderhandelin gen. DDR De Oostduitse veiligheidspolitie heeft verscheidene vakbondsac tivisten en intellectuelen in de DDR gearresteerd die zich had den ingezet voor de Poolse vak bond Solidariteit, aldus een Westbcrlijnse werkgroep voor de mensenrechten. Volgens deze groep zijn zeven arbeiders in vier belangrijke bedrijven in de DDR aangehouden omdat zij hadden gesproken over mogelijkheden de Oostduitse vakbeweging te democratiseren naar het voor beeld van Solidariteit. Oostduit se autoriteiten hebben zich altijd zeer kritisch uitgelaten over de Poolse vrije vakbond. er i8i mmmm PRETORIA (GPD Reuter) - De drie ANC-guerrillero's Antony Bobby Tstosobe (25). Johannes Shabangu (26) en David Moise (25) zijn gisteren in de Zuidafri- kaansc hoofdstad Pretoria we gens „hoogverraad" ter dood veroordeeld. De drie beschuldig den zijn leden van de militaire vleugel „Speer van de natie" van het in Zuid-Afrika verboden Af rican National Congress. Zij wer den er door de Zuidafrikaanse blanke rechter Charles Theron van beschuldigd te hebben deel genomen aan „een gewapende aanval op de staat, met het doel de regering van deze slaat omver te werpen". Het proces begon dinsdag vooreen stampvolle zaal van vooral zwar te toehoorders en werd gisteren al beëindigd. De drie beschuldig den werden veroordeeld wegens een serie van aanvallen op poli tiebureaus in Johannesburg en Soweto en op een spoorlijn, maar vooral weegt zwaar hun aanval op het bedrijf Sasol-2. waar Zuid- Afrika olie uit kolen produceert. Tijdens de ontploffingen in Sa sol-2 raakten verschillende olie tanks in brand. Alhoewel nooit officiële cijfers werden genoemd, wordt de scha de op minstens 15 miljoen rand (ongeveer 40 miljoen gulden) ge schat. De Zuidafrikaanse rechter zei dat de beklaagden niet op verzachtende omstandigheden konden rekenen, omdat het slechts aan het toeval te danken was dat er geen mensen werden gedood. De beklaagden hadden daarentegen duidelijk voor ogen dat mensenlevens op het spel werden gezet. Rechter Theron noemde de guerrillero's zeer in telligente mensen. De beschuldigde ANC-guerrille ro's hadden van tevoren ver klaard dat zij door de Zuidafri kaanse politie werden mishan deld om bekentenissen en ver klaringen af te dwingen. De rech ter wees deze beschuldigingen echter van de hand en noemde de beklaagden „oneerlijke en on betrouwbare getuigen". De Zuidafrikaanse politie heeft het kamp Nyanga buien Kaapstad gisteren ontruimd. Rond 100 po litiemannen met honden in tach tig vrachtauto's kwamen tegen het aanbreken van de dag het kamp binnen en dreven de rond tweeduizend zwarten in het kamp bijeen. Volgens minister Piet Koornhof van samenwer king en ontwikkeling werd opge treden om oplopen van de span ning te voorkomen nadat dins dag overleg over andere huisves ting en werk in de regio was mis lukt. De zwarten, meest vrouwen en kin deren. klommen biddend en zin gend in de politievoertuigen, al dus ooggetuigen. Incidenten werden niet gemeld. Koornhof zei dat het kamp alleen maar groeide zolang er gepraat werd. Hij zei, dat de bewoners el ders aangeboden werk hadden geweigerd en in plaats daarvan eisen bleven stellen die slechts tot een botsing zouden hebben kunnen leiden. Invloed Moskou speelt grote rol BEIROET - Het neerschieten van twee Libische gevechts vliegtuigen door Amerikaan se toestellen wordt in de Ara bische wereld niet alleen ge zien als een uit de hand gelo pen dispuut tussen Amerika en Libic over hoe ver Libië's territoriale wateren en lucht ruim zich uitstrekken, maar vooral als een regelrechte confrontatie tussen kolonel Gadaffi en de Verenigde Sta ten in het kader van het afba kenen van regionale in vloedsferen van de supermo- gendheden Amerika en Rus land. Gadaffi heeft Amerika er meer maals van beschuldigd uit te zijn op omverwerping van zijn regime met behulp van de CIA, Egypte en Israël. De Amerikanen op hun beurt be tichten Gadaffi ervan overal ter wereld „terrorisme en subversie" aan te moedigen. De Libische leider betitelt Amerika's politiek in de Der de Wereld en in het Midden- Oosten in het bijzonder (met name Washingtons onvoor waardelijke militaire steun aan Israël) als een „andere vorm van terrorisme". Amerika en zijn lokale Arabi sche vrienden (Egypte. Soe dan, Oman) maken zich zor gen over Libiës militaire macht. Libië heeft weliswaar zeer modern, voornamelijk Sowjet-wapentuig (o.a. Mig- 25 jagers en T-72 tanks), maar algemeen wordt aangenomen dat Gadaffi's strijdkrachten alleen maar kunnen opereren dankzij Russische, Noordko- reaanse en Cubaanse piloten, chauffeurs en technici. De werkelijk politieke beteke nis van de huidige Libisch- Amerikaanse confrontatie wordt door Egypte's minister van buitenlandse zaken Ka- mal Hassan Ali verwoord: „De geplande vriendschap- salliantie tussen de pro-Rus sische regimes in Libië, Zuid- Jemen en Ethiopië is een in dicatie dat de Sowjet-Unie hard bezig is Noordoost-Afri ka te omcirkelen". In Aden vond eerder deze week de topontmoeting plaats tussen kolonel Gadaffi, de Ethiopi sche leider Mengistu Haile Mariam en Zuid-Jemens pre sident All Nasser Moham med. Libië en Zuid-Jemen hebben nu een „vriend schapsverdrag" getekend, de Nap^ .r V> */GRnEtöf ITALY; C '1' Athens N 9 -VI De stippellijn op dit kaartje geeft de 200-mijlszóne aan, waarop Li bië zijn rechten laat gelden. Binnen die zóne gebeurde gisteren het inci dent tussen Amerikaanse en Libi sche vliegtuigen. vriendschapsrelatie met Ethiopië is nog niet geforma liseerd, maar de bedoeling is duidelijk: een anti-Ameri kaans pakt. Het pro-Libanese blad As Safir hecht grote waarde aan de strategische betekenis van de nieuwe pro-Moskou alliantie: „Nu Egypte de noordelijke ingang van de Rode Zee aan de Amerikanen gegeven heeft en de Soedanese presi dent Numeiry de Amerika nen militaire faciliteiten heeft aangeboden aan de Soedanese kust. kan alleen een hechte samenwerking tussen Ethiopië en Zuid-Je men. gedekt door Libië de zuidelijke ingang van de Ro de Zee bij de Straat van Bab el Mandeb veilig stellen". De alliantie tussen Tripoli, Aden en Addis Abeba brengt Ethiopië in de club van het Arabische „front van stand vastigheid" waarvan behalve Libië en Zuid-Jemen, ook Syrië. Algerije en de PLO deel uitmaken. Probleem is evenwel dat Algerije, Syrië en de Palestijnen bepaald niet enthousiast zijn over het regime van Mengistu in Ethiopië en al jaren lang de Eritreers steunen in hun strijd tegen Addis Abeba voor onafhankelijkheid voor Eritrea. De huidige confrontatie tussen Libië en de Verenigde Staten zal op korte termijn geen gro te gevolgen hebben voor de Arabische wereld: Libië en Zuid-Jemen staan vrij geïso leerd, en het niet-Arabische en niet-moslimse Ethiopië wordt gewantrouwd. Wel is het zo dat de gematigde Ara bische landen een groot ge- de nu opnieuw bewezen toenemende regio nale blokvorming rond de twee supêrmogendheden: Egypte, Soedan, Somalië en Oman en aan de andere kant Libië, Ethiopië, Zuid-Jemen en Afghanistan. Maar er is nog een andere fac tor: in veel Arabische hoofd steden wordt Gadaffi welis waar niet serieus genomen, maar zijn uitdaging van de Amerikanen boven de Golf van Sirte wordt toch in de Arabische wereld stilzwij gend „toegejuicht", al was het alleen maar vanwege de grote teleurstelling alom in de Arabische wereld over Amerika's politiek jegens Is raël, vooral nu Washington de levering van F-15- en F-16- jagers aan de joodse staat heeft hervat. RIENKO WILTON De Britse kroonprins Charles kust speciaal voor de persfotografen de hand van zijn echtgenote, prinses Diana. Het echtpaar keerde gisteren, na een huwelijksreis door de Rode Zee, terug naar de Britse eilanden om in het Schotse kasteel Balmoral de huwelijksreis nog wat voort te zetten. (Van onze correspondent Frans van Hasselt) ANKARA - In de Turkse hoofdstad Ankara be gon gisteren voor een militaire rechtbank het proces tegen 509 leden van dc ultra rechtse Partij van Nationalistische Actie. De leider van deze partij, oud-kolonel Arparslan Turkesj (hoofdverdachte), werd dinsdag uit de militaire gevangenis Mamak naar een mi litair hospitaal overgebracht wegens de con ditie van zijn hart, maar volgens de laatste berichten zal hij de rest van het proces wel bijwonen. Tegen hem en 219 anderen was reeds weken tevoren door de militaire aan klager de doodstraf geist wegens het met ge welddadige middelen zaaien van tweedracht onder de natie. Tegen Turkesj (66) is reeds tijdens de Tweede Wereldoorlog een proces aangespannen op grond van verboden pan-Turkse activiteiten (het propageren van dc eenheid van alle Tur ken binnen en buiten Turkije) en het onder houden van betrekkingen met het Hitler-re- gime. In 1960. na de toenmalige militaire staatsgreep, behoorde hij bij de veertien offi cieren die de terugkeer van het parlementair bewind trachtten te verhinderen en hij werd als militair attach in een soort ballingschap naar New Delhi gestuurd. In 1965 wist hij zich, door middel van een soort „partijgrccp". meester te maken van een klein boerenpartijtje dat hij later omdoopte tot Partij van Nationalistische Actie en om smeedde tot een ultra-rechtse organisatie, met hemzelf als Basbug (leider) en met als officieuze jeugdbeweging de idealisten of Grijze Wolven, die in semi-militaire kampen werden opgeleid. In 1977, toen de partij bij na 7 procent van de stemmen kreeg, trad zij toe tot de regeringscoalitie van het Nationa listisch Front onder premier Demirel; Tur kesj werd één van de vice-premiers met spe ciale controle over ordehandhaving en ge heime dienst. In 1979 kreeg de PNA een nieuwe machtspositie als „gedoger" van een minderhcidskabinet-Demirel. Dat in deze periode het hele politieapparaat met aanzienlijk veel Turkesj-aanhangers is gepenetreerd, is zeker, maar de meningen lo pen uiteen over dc vraag in hoeverre hij ook aanhangers heeft in het militaire apparaat. Hiermee parallel loopt de vraag hoe serieus en snel het proces, waarvoor een speciale zaal is ontworpen, zal verlopen. Turkesj tij delijke opneming in het ziekenhuis werd meteen geinterpreteerd als een teken dat er binnen de junta krachten zijn die hem de hand boven het hoofd houden. Enige dagen geleden hebben, in het kader van de wisselingen die elk jaar in augustus in de legerleiding plaatsvinden, secretaris-gene raal van de regerende „Nationale Veilig heidsraad", generaal Saltik, en de bevelheb ber van het eerste leger, dat in Istanboel ze telt, generaal Ugpr, van positie gewisseld. Saltik. die wel werd beschouwd als het „brein" van de junta, gold als aanhanger van een strijd tegen links en rechts. Ugur daarentegen, die in Istanboel het grote proces tegen de linkse vakbond Disk hard handig voorbereidde, had zelf een uitgespro ken rechtse reputatie. Enkele van zijn maat regelen zijn vanuit Ankara niet erkend, zoals het laten verwijderen op de dag van de staatsgreep van 12 september, van alle naamborden van partijen (de volgende dag waren ze weer terug) en het verbod van het links gcorinteerde dagblad Cumhuriyet. De positie van eerst Saltik, nu Ugur. is zeer belangrijk, ook al heeft de secretaris-gene raal geen stemrecht zoals de andere vijf ge neraals in de junta Het is echter nog niet duidelijk in hoeverre er inzake generaal Ugur sprake is van een „promotie". De twee hoge militairen kunnen dank zij hun functie wisseling nu allebei in de strijdkrachten blij ven - het alternatief voor beiden was af zwaaien binnen enkele maanden. Er is hier wellicht meer miltaire „tactiek" dan „poli tiek" in het spel.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 6