Ouders wijzen voorstellen af Terrein in Camp wordt opgeknapt Sociale dienst moet politie niet inschakelen Zmdafoïkaan is niet welkom "Vrije school wil per se lokalen in Noord Leidse stadsrubriek Ongelukkig dagje Leiden voor Belg DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1981 B en W doen voorstel Raadscommissie: LEIDEN - De restanten van de Vrouwenkerk nabij de Haarlem merstraat worden gerestaureerd, tussen de vroegere buitenmuren wordt een plateau aangelegd en de omgeving van de voormalige kerk wordt opnieuw bestraat voor een bedrag van totaal ruim 820.000 gulden. Dat is het voorstel van B en W aan de gemeenteraad, nadat pal voor het zomerreces in de raad discus sie ontstond over het gebruik van het braakliggende terrein. Aanleiding hiertoe was een actie van winkeliers uit de buurt, die het monumentale stukje grond tijdelijk als parkeerterrein dienst wilden laten doen. De 'kraakactie' van de winkeliers werd door PvdA-wethouder Waal fel veroordeeld en toen de raad met hem van mening bleek te verschillen, zwaaide de wet houder met zijn portefeuille. De raad ging alsnog overstag, steun de de wethouder, maar spoorde hem tevens aan om spoedig met een voorstel voor het terrein te komen. Zeer kort nadien verklaarde Waal het benodigde geld te hebben 'gevonden'. In het raadsvoorstel wordt aangegeven waar het (gro te) bedrag vandaan zou kunnen komen. De kosten van de bouw kundige restauratie en conserve ring van de nog aanwezige muur delen werden door de Leidse ar chitect Bob C. van Beek begroot op 422.000 gulden. Hiervoor zou een subsidie van zeventig pro cent (bijna drie ton) van het rijk tegemoetgezien mogen worden. B en W verwachten dat de gevraag de subsidie inderdaad in de ko mende weken zal worden toege zegd. Het grote aantal bestra tingswerkzaamheden dat in sa menhang met de restauratie uit gevoerd moet worden zou een bedrag van 366.000 gulden ver gen. Uit ambtelijk overleg zou gebleken zijn, dat de kosten aan arbeid (216.000 gulden) met rijks subsidie in het kader van aanvul lende werkgelegenheid bestre den kunnen worden. De anderhalve ton materiaalkosten moet de gemeente in elk geval zelf betalen. In totaal komt het project voor tenminste 276.000 gulden voor lasten van de ge meente. De loon- en prijsstijging Het terrein aan de Vrouwenkerkkoorstraat werd enkele maanden geleden door de gemeente met palen afgezet. nadat winkeliers het hadden gekraakti i tijdelijk parkeerterrein in 1981 is daarbij nog buiten be schouwing gelaten. In het totale bedrag van 820.000 gulden is hiermee wel rekening gehouden. Het bedrag dat de gemeente zelf moet opbrengen kan volgens B en W uit het fonds bovenwijkse voorzieningen, en dan in het bij zonder het onderdeel voor voet gangersvoorzieningen, worden betaald. Het college benadrukt zeer veel belang te hechten aan t te maken. een zeer spoedige uitvoering van het plan. "Dit is zeker mogelijk wanneer de goedkeurende in stanties op korte termijn hun medewerking verlenen", aldus B en W LEIDEN - De lokalenproblemen voor de Louise de Coligny en de Karei Doorman zijn de wereld uit. Zij krijgen geen inwoning. Een extra B en W vergadering le verde gistermiddag twee nieuwe voorstellen voor de Rudolf Stei- nerschool op. Een lokaal aan het Valkenpad en het behoüd van het lokaal in de Louise, dat al sinds vorig jaar in gebruik was of verhuizen naar de reeds lange tijd leegstaande Berlageschool in de Berlagestraat (Zuid-West), waar ze vier lokalen tot hun be schikking krijgen. Gisteravond voelden de zestig ou ders van de Rudolf Steinerkleu- terschool (ook wel Vrije School Leiden Noord genoemd) zich door "het wanbeleid" van de ge meente voor het blok gezet. Met beide voorstellen konden ze niet insteihmen. Met behulp van ge meenteraadsleden willen ze de komende dagen zoeken naar an dere oplossingen. Vrijdagavond zal opnieuw een beslissing wor den genomen. De algehele stemming was: "We wachten liever nog een week met de kinderen naar school te doen dan met deze voorstellen in zee te gaan". Het voorstel om de kinderen te ver spreiden over diverse scholen werd zonder meer van tafel ge veegd. In de loop van het jaar moet er ook nog een derde lokaal ergens worden 'gevonden' voor de twintig kleuters die nu nog drie jaar zijn. De ouders willen de onzekerheid niet dat dat mis schien niet lukt. Daarnaast heb ben de drie kleuterleidsters hun hele lesprogramma afgesteld op Bij universiteit verking. Ook de materia len zijn op die manier ingekocht. En het contact tussen ouders en kinderen van de verschillende klassen zou teveel verwateren, aldus de mening van de ouders. Bus Bij het tweede voorstel bood het college extra faciliteiten. Een bus zou de kinderen elke dag in Leiden Noord ophalen en bren gen naar de Berlageschool. Ook zou de gemeente de verhuizing en het opknappen van de school regelen. Wederom voelden de ouders er niets voor hun vierjari gen 's morgens aan de bus af te staan. Temeer daar zij in Leiden Noord genoeg lokalen van het protestants en katholiek onder wijs konden aanwijzen waar ze eventueel terecht konden. Ook de tijdelijkheid, in de Berlage school zouden ze maar een jaar kunnen zitten, stuitte op veel be zwaren. "Waar moeten we dan weer heen?", riep een moeder vertwijfeld. "Er wordt met ons gesold". En dat was eigenlijk waar de ou ders het meest over verbolgen waren. "Eerst zwart op wit toe stemming hebben om drie loka len in de Louise te betrekken. Vorige week met man en macht gewerkt om deze ruimten leef baar voor de kleuters te maken. En vervolgens worden we maan dagochtend zonder pardon als krakers op straat gezet. Wie zegt ons dat als we Leiden Noord ver laten hier ooit nog eens kunnen terugkeren? Geschreven bewij zen geven je zelfs geen garantie. We horen hier in Leiden Noord thuis. Op handtekeningen uit de ze buurt is ook het raadsbesluit genomen dat wij als zelfstandige school in de omgeving van de Sumatrastraat verder mogen be staan. Het leerlingenaantal is er ook naar". Wethouder Van Dam erkende na de B en W vergadering ook niet de ideale oplossing te hebben ge vonden. Hij benadrukte nog eens met de handen in het haar te zit ten. Wij hebben overal gezocht. "De besturen van de bijzondere scholen zijn zelfs benaderd om lokalen af te staan. Echter zonder resultaat. Ik zie geen mogelijkhe den meer" C. Elzenga (WD), de indiener van de motie maandagavond in de gemeenteraad is ook van mening dat er allesbehalve een bevredi gende oplossing is gevonden. De leegstaande lokalen bij de bij zondere scholen zijn hem ook een doorn in het oog. "We moe ten daar toch als gemeenteraads leden iets aan kunnen doen?". LEIDEN De burgerraadslieden hebben succes geboekt met het protest tegen de gang van zaken bij de sociale dienst, waar het gaat om de verplichting - in band met een aanvraag om bij stand - voor een cliënt bij de poli tie te melden dat men door echt genoot of partner is verlaten Dit verwijzen naar de politie no den de burgerraadslieden maat schappelijk niet aanvaardbaar en juridisch onjuist. Gemeente raadsleden bleken het daar gis teravond mee eens te zijn. Het verplichte melden is volgens de burgerraadslieden om diverse re denen ongeoorloofd. De aanvrager van een uitkering zou zo zelf verplicht worden om bij de politie te suggereren dat hij in de toekomst zou kunnen gaan frauderen. Zo wordt zijn privacy ernstig geschaad en hij gedwongen zelf zijn naam in op spraak te brengen. Dat is ook in strijd met de rechtsregel dat de 'verdachte' niet verplicht is om aan het onderzoek mee te werken De melding bij de politie heeft geen invloed op de aanvraag om bijstand. De verwijzing is echter pas effectief als de aanvrager ver onderstelt dat de gang naar de politie wel van invloed is. Daar om moet worden aangenomen dat de verwijzing min of meer ge presenteerd wordt als een voor waarde. De aanvrager wordt dus om de tuin geleid, aldus de bur gerraadslieden. Ook in een ander opzicht is sprake van misleiding. De indruk wordt immers gewekt dat de melding bij de politie deel uitmaakt van het onderzoek in verband met de algemene bijstandswet. Dat is niet het geval, aldus de burger raadslieden. de verklaring ver dwijnt by de politie iade bureau la. Bovendien, zo voert het juridische instituut aan. zouden andere ge meentelijke diensten (bijvoor beeld bureau huisvesting) dan ook wel aanvragers van een woonvergunning 'ter afschrik king' naar de politie kunnen stu ren. De burgerraadslieden vra gen zich af of de Officier van Jus titie. verantwoordelijk voor de taak van de politie op het gebied van het voorkomen van misdrij ven. deze handelwijze kent en onderschrylt. Aanvankelijk stelden B en W zich op het standpunt van de directie van de sociale dienst. Dat hield in dat 'slechts bij gerede twijfel' een verwijzing naar de politie plaatsvindt. De aanvrager van een uitkering die door de echtge noot of partner is verlaten, moest dat dus alleen melden als aan de echtheid van de verlating werd getwijfeld. De melding bij de politie - volgens B en W iets anders dan een aan gifte - zou fraude met de sociale uitkeringen voorkomen, aldus het college. Deze handelwijze moest daarom gehandhaafd blij ven, zo besloten B en W op 26 ju- Opgeschort Gisteravond zou dc commissie voor maatschappelijke aangele genheden. volksgezondheid en cultuur de kwestie bespreken. Een dag eerder deden B en W echter een brief uitgaan aan de commissieleden, waarin werd meegedeeld dat de werkwijze van de sociale dienst op dit punt voorlopig wordt opgeschort. In de brief wordt de kwestie een punt van betrekkelijk onderge schikte betekenis in het totale beleid van de sociale dienst ge noemd. De discussie over de taak van de dienst - aan de hand van het structuurrapport GSD - is reeds aangekondigd voor de eerstvolgende vergadering van de commissie. Het college wil de werkwijze nu opschorten in af wachting van de resultaten van die discussie. De leden van de raadscommissie vonden in meerderheid echter dat het onnodig was om een oor deel over de.:e kwestie uit te stel len. De raadsleden Maat en Fal- laux (PvdA). Tuinier en Kramp (CDA) en Ponsen (PSP) vonden de werkwijze van de dienst on aanvaardbaar Ook Hoekema (D 66) zei blij te zijn dat de maat regel is opgeschort. Wethouder Schoute (WD) ver klaarde zelf 'er nog niet uit te zijn'. Hij hield vast aan zijn voor stel om de kwestie eerst op zijn juridische complicaties te laten onderzoeken. door René van der Velden Jaap Visser LEIDEN - De Zuidafrikaanse hoogleraar S.R. Maharjy is niet welkom aan de Leidse universi teit. In een brief aan het ministe rie van onderwijs en weten schappen laat het College van Bestuur weten vooralsnog geen officiële medewerking aan het bezoek van Maharéy te willen verlenen. Het universiteitsbe stuur verwijst in zijn epistel ook naar een uitspraak van de uni versiteitsraad. Daarin werd ge steld dat contacten met Zuidafri kanen alleen mogelijk mogen zijn als het de verbetering van de LEIDEN - Een 41-jarige Belg heeft gisteren weinig plezier beleefd aan een dagje Leiden. Eerst kwam hij 's morgens rond elf uur met zijn auto in botsing op de hoek Langebrug-Papengracht. Hij gaf geen voorrang aan een Leidse automobilist, die vervol gens tegen een paar Leidenaar- tjes tot stilstand kwam. De scha de aan de Belgische auto bleef beperkt tot de voorkant, maar dat speelde de Brusselaar later op de dag toch nog parten. 's Middags bij het verlaten van Lei den sprong op rijksweg 4 (ter hoogte van het benzinestation) zijn motorkap open. Op zijn rem men had een achter hem rijden de vrachtwagenchauffeur niet gerekend. De Belgische wagen kreeg vanachter een tik, waarop de Brusselse automobilist be wusteloos raakte en zestig meter verderop in de berm belandde. Met een hersenschudding en let sel aan zijn nek werd hij naar de Antoniushove in Leidschendam vervoerd. Een andere passagier bleef ongedeerd, maar de auto werd total loss verklaard. LEIDEN - Op de IJsselmeerlaan heeft de politie gisteren weer een snelheidscontrole gehouden. Er werden dertig automobilisten aangehouden, die de toegestane snelheid van vijftig kilometer overschreedden. De hoogst ge meten snelheid was 81 kilome ter. mensenrechten in dit land ten goede komt. In de brief waarin het ministerie de plannen van Maharaj uit de doeken deed, za ten volgens het universiteitsbe stuur geen elementen die op dat belang wezen. Vorige week liet de Anti-apart heidsbeweging Nederland (AABN) al een fel protest horen tegen het voorgenomen bezoek van de Zuidafrikaan aan Neder land. Volgens de anti-apartheids- beweging had het ministerie van onderwijs en wetenschappen bij dit bezoek bemiddeld, iets dat van departementszijde wordt ontkend. De AABN was daarom zo tegen het Zuidafrikaans be zoek en de houding van het mi nisterie omdat kort geleden het cultureel akkoord tussen Neder land en Zuid-Afrika werd ver broken. Ook het bestuur van de Leidse universiteit spreekt zijn schriftelijke verbazing uit over de visite uit Zuid-Afrika na het verbreken van het cultureel ak koord. Burenruzie om hondje LEIDEN - Een hondje was gister middag inzet van een ruzie tus sen twee bejaarde bewoonsters van het Stevenshofje. De ene vrouw was haar huisdier kwijt en dacht dat een buurvrouw de hond had ingepikt. Een opval lende gelijkenis bleek de oorzaak van het misverstand. Tegenover de politie kon de buurvrouw be wijzen dat het hondje inderdaad haér hondje was. Heroïiiedode aan Hooigracht LEIDEN - In een woning aan de Hooigracht is dinsdagmiddag het stoffelijk overschot van een 25-jarige Leidenaar aangetroffen. Vermoed wordt dat hij aan ge bruik van zowel heroine als al- chohol is overleden. De Leide naar werd door een vriend ge vonden en was op dat moment waarschijnlijk al twee dagen dood. Overigens stond hij bij de politie niet bekend als gebruiker van heroïne. Vocht en tocht De bewoners van het blok tus sen de Van Hogendorpstraat en de Mauritsstraat in Lei- den-Noord krijgen steeds meer 'deskundigen' over de natte vloer. Vorige week bij voorbeeld maakte wethouder Tesselaar samen met LWS- technieus Van der Blom de ronde langs de 161 gemeente woningen die in beheer zijn bij de LWS. Gisteravond hoorde een delegatie van ge meenteraadsleden de klach ten aan over vocht en tocht, en dus over de abnormaal ho ge gasrekeningen. Mevrouw Went uit de Van Ho gendorpstraat vertelde de raadsleden dat zij 86.000 me debewoners heeft die echter geen huur, laat staan stook kosten betalen: kakkerlak ken, torren van vijf centime ter groot, kevers, pissebed den, mieren en oorwurmen. "Dat komt allemaal door de vocht" zei ze. "Er zijn in de buurt ook al ratten gesigna leerd". "De wateroverlast bestaat pas sinds de renovatie van zes jaar geleden", zei mevrouw Lantrok, eveneens uit de Van Hogendorpstraat. "De riole ring is toen ook vernieuwd. Vroeger kon het water nog weglopen door de slechte, poreuze riolering. We moeten enorm stoken om het droog te houden". Mevrouw Lan trok zit niet voor niets in het "comité tegen de gasprijsver- hoging". De raadsleden "bewonderden" de schimmel op de vloer by mevrouw Van Zijp uit de Van der Duynstraat. Het stinkt bij mevrouw Van Zijp ontzet tend naar vocht, en niet al leen bij haar. De woningen in de Van der Duynstraat en de Van Limburg Stirumstraat liggen veertig centimeter on der Amsterdams Peil; de om geving ligt er veertig centi meter boven. Dat geeft over last. Verschillende bewoners doen van alles om de vocht en de tocht in hun gerenoveerde huizen de baas te blijven; ze vernieuwen de vloerbedek king. betimmeren de muren, spuiten tegen de stank, isole ren de ramen. Het blijft niet meer dan peperduur lap werk. De delegatie van raadsleden is overtuigd van de slechte Wilma Went uit de Van Hogendorpstraat beeldt haar klachten uit voor een gezelschap gemeenteraadsle den. Van links naar rechts: Brands (CPN). Elzenga (WD), Hoekema (D66). Van der Pluym (PvdA) en Kokxhoorn. Ham en Bleijie (allen CDA). Van Oosten van de PPR had de klachten een dag eerder al aangehoord. De PSP liet verstek gaan. woonomstandigheden. Er wordt een rapportje gemaakt. Wethouder Tesselaar laat het zelfde doen. Die twee rappor tjes kunnen dan gevoegd worden bij het bewonersrap port met de titel "Wij slaan alarm". CDA-raadslid Kokx hoorn vreest (en zij is niet de enige) dat alleen nog radikale oplossingen zullen helpen: "Slopen en de zaak opnieuw opzetten En dat na de re cente renovatie die mede door kostenbesparingen het wonen er niet beter op heeft gemaakt aan de Van Hogen dorpstraat en omgeving. Uit z'n hemd Burgemeester en wethouders herstellen adjunct-directeur gemeentewerken M. Logten- berg in ere. Hij was door de ambtenaren van het stads- bouwhuis in z'n hemd gezet. De ambtenaren gaven geen gevolg aan zyn sommatie om hun fietsen en bromfietsen niet meer het stadsbouwhuis in te slepen en op hun ka mers te stallen. De ambtena ren waren namelijk veel te bang dat hun tweewielers uit de rijwielstalling gestolen zou worden. Logtenberg vind echter het.stallen op de ka mers "geen smoel". Burgemeester en wethouders hebben besloten voor 3000 gulden een hardstalen ket ting te kopen waaraan de ambtenaren hun voertuigen kunnen leggen in de fietsen stalling. Tevens wordt 100 gulden uitgetrokken voor een bord met de tekst "stal ling op eigen risico"... Subsidie-stoepie Architect Wim Hofman heeft een duur stoepje voor zyn prachtige woon- en werkruimte aan de Hooi gracht 92 Tenminste, wy vin den 16.266 gulden voor een hardstenen stoepje met een aantal sierpalen nogal wat Maar Hofman krygt binnen kort van monumentenzorg en van de gemeente 9.760 gul den terug, in het kader van de stadsverfraaung. Hofman heeft hiervoor moeten aanto nen dat zo n stoep vroeger ook voor zyn huis lag. Die lag er inderdaad in de dertiger ja ren nog. De architect vindt dc restaura tie van de stoep helemAil met duur. "Bij een een aannemer zou je meer dan 20 000 gul den kwyt zyn. Ik heb dan nog zelf de tekeningen gemaakt en het materiaal besteld". De gemeente maakte vong jaar, tijdens de reconstructie van de Hooigracht, by tal van hui zen quasi-stoepjes. Hofhaan vond die stoepjes niet mooi, en kwam met zyn eigen stoep op de proppen. De grond on der het stoepje heeft hij ove rigens in bruikleen bij de ge meente. Als de gemeente de stoep zou willen openbreken, voor de riolering of voor wat dan ook, dan moet Hofman zyn stoep weghalen. "Maar die stenen kunnen er zo uit, hoor, en er weer in". Melkert De Zijlpoort is al bijr\a een jaar voor zo'n 1.8 miboen geres taureerd. maar de eigenlijke poort onder de Zylpoort door. ziet er nog steeds on ooglijk uit. Er zitten nog al- tyd houten schotten waar mettertijd houten deuren moeten komen. De in Belgié woonachtige Ne derlandse ondernemer J. Melkert kocht de Zylpoort vyf jaar geleden voor een piek van de gemeente, maar dan moest-ie wel de Zijlpoort opknappen. De in Leiden op gegroeide Melkert zei "wat voor Leiden te willen doen". Dat "wat" blijkt na aftrek van subsidie zo'n acht ton op- knapkosten voor zyn eigen rekening te zyn. Maar nu de nieuwe houten deu ren nog. "Samen met enkele ruiten aan de zykant, en de verdere indeling van de ruim te binnen, kosten de eiken houten deuren dne ton", ver telt aannemer Joop du Pne. "Dit wordt niet gesubsi dieerd. En dat ia het pro bleem Het bedrag viel Mel kert tegen. We proberen nu te bezuinigen door een andere houtsoort voor de deuren te kiezen" Als de Zijlpoort geheel klaar is, zal de ruimte gebruikt wor den door dc projektontwik- kelingsmaatschappy Nieman Holding. Melkert is hiervan directeur Melkert is voor aannemer Du Pne vrywel nooit bereikbaar en voor ons ook niet. Maar boekhouder Timmers van de Nieman Hol ding vertelt te verwachten dat de deuren en de ramen er nog voor de winter inzitten. "Wc maken nu al af en toe ge bruik van de ruimte".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3