LEIDSCH DAGBLAD Formatie strandt op CDA Alternatief van YS voor Russisch gas Supportersbus vol wapentuig Mislukt Ondanks meerderheid voor coalitie met PvdA-D 6)6 Kotter bij Noordwijk gestrand Geertsema: Geroofd geld naar krakers DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36554 Directeur 6. Koopman Hoofdredacteur A.A.M. Schuurmans Adj.-hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN &seau Wfle Sn# 1 2311 BG leden Voor tel na w coWon ROTTERDAM - Brandweer, politie en omstanders hadden hun handen vol ipaard AMSTERDAM - Na afloop van de voetbalwedstrijd Ajax - Feye- noord is het gisteren in de omge ving van het Olympisch Stadion tot ernstige ongeregeldheden ge komen. Tussen supporters van beide clubs ontstonden vecht partijen. waarbij tenminste twee gewonden vielen en 107 arresta ties werden verricht. Auto's werden omvergegooid en een bus van het gemeentelijk vervoerbedrijf werd totaal ver nield. Alle ruiten waren ingesla gen, de noodluiken eruit gegooid en stoelen kapotgeslagen. De po litie bracht een andere bus com pleet met 99 roerige supporters over naar het politiebureau. In de bus werd een compleet wape narsenaal aangetroffen. Tiental len ploertendoders, stiletto's, valmessen. boksbeugels en een aantal stalen kettingen met handvat ontdekte de politie bij het doorzoeken van de bus. Bij het fouilleren van de supporters kwamen er ook nog messen te voorschijn. De arrestanten die zich schuldig hebben gemaakt aan openlijke ge weldpleging zijn in voorlopige hechtenis genomen. De overigen kregen een proces-verbaal we gens deelneming aan openlijke geweldpleging. Tiende IRA- hongerstaker is overleden LONDEN (AFP DPA) - In de Ma- ze-gevangenis bij Belfast is van morgen een tiende Noordierse gevangene. Michael Devine, overleden aan de gevolgen van een hongerstaking, die 60 dagen heeft geduurd. De 27-jarige Devine was tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens verboden wapenbezit. Hij was een van de oprichters van de radicale, ondergrondse organisa tie 'Ierse Nationale Bevrijdings leger' (INLA). WASHINGTON (Reuter) - De Verenigde Staten zijn van plan kamsteeg □I Kamsteeg biedt U gewoon meer. Autoverhuur Autoleasing Oegstgeest Leiderdorp Katwijk Voorschoten □I kamsteeg Oegstgeest, Leiderdorp, Katwijk, cholen. Koel West-Duitsland een alternatief te bieden voor het aardgas dat de Sowjet-Unie de Bondsrepubliek binnen enkele jaren gaat leveren. Hoe dat alternatief er uit zal zien is niet bekend gemaakt. Ver wacht wordt dat de Amerikaanse staatssecretaris van buitenland se zaken, Robert Hormats, de de tails tijdens zijn bezoek van okto ber aan Bonn zal onthullen. West-Duitsland is niet het enige land dat contracten wil afsluiten voor de levering van aardgas uit de Sowjet-Unie. Ook Nederland is daar mee bezig. De Verenigde Staten zijn zeer tegen de levering gekant. President Reagan acht het onverantwoord dat Europa zich voor energie afhankelijk maakt van de Russen. Met name de Westduitse contracten staan hem tegen, omdat de Bondsre publiek ook nu al aardgas uit de Sowjet-Unie betrekt en straks vijf percent van zijn totale energiebehoefte afhankelijk zal zijn van Moskou. De regering in Bonn heeft de protesten van Washington tot nu toe steeds af gewezen. (Van één onzer verslaggevers) NOORDWIJK - De visserskot- ter SCH 31 is rond midder nacht op de kust gelopen ter hoogte van hotel Clarenwijck aan de Zuidboulevard in Noordwijk. Doordat het schip te dicht onder de kust viste, kwam het achter de zandbanken terecht. De be manning heeft nog gepro beerd het schip te redden, maar de woelige zee. er stond windkracht 7, zette het op het strand. Aanvankelijk wilden de be manningsleden niet van boord. Maar toen het schip dreigde te kapseizen zijn zij met behulp van een lijn door leden van de KNZHRM van boord gehaald. Vlak daarna maakte het schip slagzij en de nog draaiende motor sloeg een groot gat in de romp. Het schip moet als verloren wor den beschouwd. Drie van de vier opvarenden komen uit Scheveningen. De vierde is de 30-jarige S S. uit Katwijk. Aan boord bevond zich ook schipper-eigenaar L.S. (52), die niet is verze kerd. In Noordwijk is van daag druk gediscussieerd over wie de bergingskosten van de visserskotter moet be talen. want de financiële draagkracht van de eigenaar is ontoereikend. DEN HAAG (GPD/ANP) - De formateurs Kremers en Van Thijn hebben gisteravond hun opdracht teruggegeven aan de koningin nadat een sterk verdeelde CDA-fractie de vorming van een kabinet met PvdA en D'66, op basis van de nu toe toe bereikte onderhandelingsresultaten, had afgewezen. om CDA. PvdA en D'66 alsnog tot elkaar te brengen. Vermoede lijk zal daarvoor een informateur van CDA-huize worden be noemd. die niet direct (meer) bij de politiek betrokken is. In poli tiek Den Haag worden in dit ver band al de namen genoemd van SER-voorzitter De Pous. minis ter Albeda (sociale zaken), oud- CDA-voorzitter Steenkamp en oud-minister De Gaay Fortman. De huidige voorzitter van het CDA. Bukman, verklaarde gisteren overigens niet meer te geloven in een kabinet van CDA. PvdA en D'66. Het dreigement van Van Agt om af te treden zou, volgens hem. slechts een ondergeschikte rol hebben gespeeld. De bezwa ren in de CDA-fractie tegen de sociaal-.economische paragraaf van het voorlopige regeerak koord zouden zwaarder hebben gewogen. Voor Van Agt had de doorslag ge geven dat er niet nu al afspraken konden worden gemaakt over de bezuinigingen voor volgend jaar (4.5 miljard gulden). "Als dat nu niet lukt. waarom zou het dan straks wel lukken?", zei hij. "We kunnen er dan beter niet mee be ginnen". De door Den Uyl en Terlouw aangevoerde staatsrech telijke bezwaren tegen het voor stel van Van Agt noemde hij "la- Na de mislukte formatiepoging zijn de drie betrokken fracties vanochtend in beraad gegaan om te bekijken wat er nu moet ge beuren. Ook de WD-fractie. die gisteren elk commentaar weiger de, is zich gaan beraden over de nu ontstane situatie. Het besluit van de CDA-fractie werd genomen met 35 tegen 12 stemmen. Dit gebeurde nadat fractieleider Van Agt had laten weten dat hij zou opstappen in dien zijn fractie "ja" zou zeggen. Deze harde opstelling van de beoogde premier gaf voor zestien van de 35 "nee-stemmers" de doorslag (Één CDA-lid was afwe zig). Deze groep van zestien middenmo ters vindt dat het kabinet er met het voorgestelde programma wel moet komen, maar dan moet Van Agt premier worden. De zestien gingen dus door de knieën voor het veto van Van Agt. Zij wilden hun fractieleider niet opofferen voor een kabinet dat zij eigenlijk wel willen. Tot deze groep beho ren de ex-informateurs Lubbers en De Koning en demis- r minister De Ruiter (justi- In tie). eerste reactie reageerden de fractieleiders van PvdA en D'66 resp. teleurgesteld en woedend op het CDA-besluit. Den Uyl toonde zich "bitter en teleurge steld" en sprak van een "dag van ontluistering. Terlouw wees erop dat het "nee" van het CDA voor al een gevolg is geweest van het gebrek aan vertrouwen bij Van Agt in de nieuwe coalitiepart- Beide fractieleider^ legden er de nadruk op dat niettemin een meerderheid in het parlement in feite het beoogde kabinet en pro gramma wil. Vooral Den Uyl noemde dat een positief aspect. Hij zei dat de mogelijkheid om alsnog met de drie partijen en het huidige programma te gaan regeren "niet is weggeslagen". Dat kabinet moet er komen, er is geen andere mogelijkheid die past op de verkiezingsuitslag, al dus Den Uyl. Van Agt liet na afloop van het CDA-beraad weten dat hij geen politieke gevolgen zal verbinden aan de sterke verdeeldheid in zijn fractie. Het speet hem dat hij niet meer overtuigingskracht had om zijn fractie achter zich te krijgen. "De coalitie was nastre venswaardig. Hij is helaas niet mogelijk gebleken", aldus Van Agt. Verwacht wordt dat er nu eerst een lijmpoging zal worden gedaan Winst Shell gehalveerd DEN HAAG (GPD) - Shell heeft in het tweede kwartaal een winst geboekt van 164 miljoen pond sterling. De halfjaar winst komt daarmee op 496 miljoen pond te genover 1398 miljoen in 1980. Houdt men geen rekening met een vertekening door Amerikaanse voorschriften dan was de kwar taalwinst 251 miljoen en de half jaarwinst 507 miljoen tegenover 908 miljoen vorig jaar. Een verla ging met 44 procent. Het demissionaire kabinet van CDA en WD zal nu beginnen met het opstellen van de begro ting voor 1982. Volgens Van Agt zullen de daarin voorgestelde be zuinigingen meer zijn dan 4,5 miljard gulden. Uitkering zorgt voor extra werk (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Bij de gemeentelijke sociale diensten dreigen perso neelsproblemen te ontstaan als gevolg van de uitkering ineens aan de absolute minima. In Lei den waar naar schatting 3500 in woners voor de "Albeda-uitke- ring" in aanmerking komen schat men voor de behandeling van elke aanvraag twee uur no dig te hebben. Dat komt in totaal op 7000 werku ren extra en daartoe is men met de huidge personeelsbezetting in Leiden niet in staat. De sociale dienst heeft uitgerekend gedu rende vier maanden elf extra me dewerkers nodig te hebben. Wanneer de Raad van State advies heeft uitgebracht over de richtlij nen en de beide kamers die heb ben goedgekeurd, zullen vanaf volgende maand'bij de postkan toren formulieren beschikbaar zjjn. De Leidse sociale dienst zal een uitzendbureau in de arm ne men om de maatregel van minis ter Albeda uit te voeren Bovendien zal er voor de werk zaamheden extra ruimte moeten worden gehuurd. Overigens heeft het rijk voor deze bijko mende kosten in totaal dertig mihoen gulden uitgetrokken Voor het hele land wordt het aantal uitkeringsgerechtigden geraamd op 300.000. Wisselend bewolkt met enkele buien vooral in de nacht en ochtend. Mini mumtemperatuur ongeveer 12 graden, middagtemperatuur omstreeks 18 gra den. Vrij krachtige, aan de kust soms harde noordwesten wind. 21 augustus 1981 Zon op: 06.23 uur. zon onder: 20.52 uur. Maan op: 23.47, maan onder: 13.28 uur. Waterstanden Katwijk: 7.44 en 20.05 uur (hoogwater) 3.44 en 15.59 uur (laag- ARNHEM (ANP) - Commissaris van de konin gin in Gelderland, mr W.J. Geertsema. ver moedt. dat met name de kraakbeweging in ons land wordt gefinancierd met geld af komstig van bankovervallen. Hij zegt dit in een vraaggesprek met het blad Televizier. "Bewijzen kan ik dit niet", aldus Geertsema. "en het ligt ook niet op mijn weg om dat uit te zoeken". De Gelderse commissaris zegt niet te geloven, dal de kraakbeweging geld uit het buiten land krijgt. "Dat zijn indianenverhalen". Geertsema noernt als voorbeeld de massale kraakactie in februari aan de Piersonstraat in Nijmegen. "Duizenden mensen kwamen toen per trein naar Nijmegen en verbleven er dagenlang Dat moet een hoop geld kosten Geertsema betrekt ook de anti-kernenergie ac tivisten in zijn visie, hoewel hij deze groep "een redelijk grote opofferingsgezindheid toeschryft. 20 PAGINA'S .Af' Veiling-directeur Ben- tum Rotterdamtussen de Hollandse appels. Fruitoorlog van "Groene" mafia Nederland 2 meest in trek Incident Libië-VS staat niet alleen Nog geen nieuwe olieprijs Alleen de histone had kunnen bewijzen of het achteraf met be- ter is geweest dat het kabinet van CDA. PvdA en D 66 er onder de door het CDA afgewezen voorwaar den met is gekomen. Er zijn in de afgelopen maanden maar weinig ogenblikken geweest, waarop men in redelijkheid kon zeggen dat er op zakelijke en persoonlij ke gronden voldoende weder zijds vertrouwen leek te zijn om een regeerperiode van de Grote Coalitie met optimisme tegemoet te zien. De formatie is dus mislukt. De drei ging van CDA-onderhandelaar Van Agt te zullen opstappen bracht uiteindelijk de meerder heid van de CDA-fractie ertoe 'nee' te zeggen tegen de forma teurs. Het is onjuist de 16 fractie leden. die de voorstellen van de formateurs wel wensten te aan vaarden. maar terugschrokken voor het eventueel opstappen van hun leider, een soort laakba re hondetrouw te verwijten Men heeft een politiek leider of met. Het volgen van die figuur op het moment dat hij in cruciale ogen blikken de politieke lijn uitstippelt is een logisch gevolg van zijn de mocratisch tot stand gekomen verkiezing Wat anders is de wijze waarop Van Agt zijn politiek leiderschap uitoe fent. met name de afgelopen maanden. De wanhoop van zijn politieke tegenvoeters - maar vaak ook in zijn eigen partij - is op zijn zachtst gezegd begrijpelijk. Maar het mag niet afleiden van wat er strikt politiek en zakelijk achter zit en dat gebeurt wel. Een opmerking van D'66-leider Ter louw dat hij niet eerder met Van Agt als beoogd premier wil onder handelen dan nadat een psychia ter had geconstateerd dat Van Agt dat kabinet echt wil, spreekt in dit verband boekdelen Politiek is een hard spel Van Agt heeft - op grond van de verkie zingsuitslag - de scherpste wa pens en gebruikt ze Dat deed de PvdA in 1977 precies zo. Ze ver loor toen het spel om de feitelijke macht en Van Agt ging met de VVD in zee De situatie is nu ver anderd. Een meerderheid van de CDA-fractie is het eens met de voorstellen van de formateurs voor het beoogde kabinet. Dat maakt het voor Van Agt veel moeilijker, zoniet onmogelijk, de Staphorster-variant toe te pas sen Een lijmpoging is met uitgesloten. De drie partijen kunnen nog wa ter in de wijn doen in het landsbe lang dat met de dag groter wordt Betwijfeld moet echter worden of er dan veel zal veranderen. Het wantrouwen tussen de partners onderling is bepaald groot. Oud minister De Gaay Fortman zei deze week op de televisie dat men de moed moet hebben te gen mensen 'nee' te zeggen als er omstandigheden zijn die ertoe leiden dat je met mensen moet samenwerken Doe je dat echter niet. aldus de oud-minister. dan moet je elkaar aanvaarden In principe heeft hij natuurlijk gelijk Maar in de praktijk ontbreekt bij een 'nee het alternatief Dat zou er pas zijn, nadat zowel Van Agt als Den Uyl zouden zijn afgetre den en daar lijkt voorlopig geen zicht op te zijn, nog afgezien of dit ook wenselijk zou zijn LEIDSCH '1 DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel. S v p. bon mgevuto m een open envetoppe zor.oer postzegel opsturen naarLeidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1