Geen nieuwe olieprijs mmimi Nieuwe waakhond over tarieven gezondheidszorg Winst Akzo gedaald: bonden laken beleid Beurs Amsterdam tort zakelijk OPEC verlengt bijeenkomst Philips Data Systems hoeft niet te sluiten Beursoverzicht DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1981 Nutricia Vooruitlopend op de 25 september te publiceren halfjaarcijfers heeft Nutricia bekendgemaakt dat de nettowinst in de eerste zes maanden van dit jaar circa 6.5 min. bedraagt tegen 0.6 min. in de eerste maanden van 1980. Over geheel 1980 bedroeg de net towinst 7.9 min. De hoofddirec tie is van plan commissarissen voor te stellen over te gaan tot uitkering van een interimdknd. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal de winst per aandeel over 1980 hoger zijn in a) 5,48) ondanks de aanzienlijke uitbreiding van het aandelenkw- qal in verband met de overne ming van Cow and Gatez in april 1980. Rollei De fabrieken en andere gebouwen van Rollei Singapore (Private) "Ltd. zullen stuk voor stuk te koop worden aangeboden. Dit hebben bewindvoerders en di rectie bekendgemaakt. Andere camerafabrikanten hebben geen belangstelling getoond voor overneming van de gehele Rol- "leivestiging Singapore, met per soneel en al. Op 2 juli van dit jaar *werd het faillissment van Rollei Singapore aangevraagd. Fruittelers Wie iets van de fruitteelt wil zien Jjen er door de telers zelf over in- jjjelicht wil worden, kan zaterdag •^9 augustus terecht op een hon- Pderdtal plaatsen door het hele Hand. Meestal zijn dat gewone 'fruitteeltbedrijven. maar enkele proeftuinen en veilingen zijn er ook bij. De Nederlandse Fruittelers Orga nisatie NFO organiseert deze open dag. met medewerking van regionale en plaatselijke VW's en hun landelijke samenwer kingsorgaan ANVV. De meeste bedrijven, achttien van Zeeuws-Vlaanderen tot Schou- wen-Duiveland, staan ter bezich tiging in de provincie Zeeland. De minste, namelijk slechts één. in Zuid-Holland. Dat is het fruit- bedrijf van de stad Dordrecht in de Biesbosch. Fusie marktbureaus NV voorheen Nederlandse Stich ting voor Statistiek (NSS) in Den Haag en het Instituut voor Psy chologisch Marktonderzoek BV (IPM) te Rotterdam hebben be sloten hun 22-jarige samenwer king aanzienlijk uit te breiden. NSS heeft een minderheidsbe lang verworven in IPM. daar naast werd een dergelijk belang verkregen door een aantal mede werkers van het IPM die beho ren tot het managementteam. Bij IPM en NSS werken ongeveer 150 mensen. Er wordt niet ver wacht dat de nieuwe samenwer kingsstructuur zal leiden tot ver mindering van dit personeelsbe stand. Schoenen Schoenfabriek Bakx en Zonen BV te Gilze met 47 werknemers, pro ducent van Gerbas veiligheids schoenen, heeft Schoenfabriek Windsor te Dongen met 64 werk- m nemers overgenomen. Het pro- duktenpakket van Windsor (mili taire laarzen en sportieve schoe nen) sluit uitstekend aan op de mogelijkheden van Bakx in Gil ze. zo heeft de directie van Bakx bekendgemaakt. GROENTEVEILING KATWIJK AAN DEN RIJN Andijvie per kg 21-38. spitskool 0.16- 0.29. bospeen II 1.15-1.35, waspeen AI - per kist 3.60-4.80. All 3.60-5.50 BI 4.50- 6.80. Cl 3.40-4.50. CII 1.90-2.50. Aanvoer: 139.320. Breekpeen BI - per kist 3,50- 3,90. prei A Der kg 0.46-0.47. sla (natuur) I 0.07. spinazie 34-67. uien per kg 37-48. peterselie (krul) 21-25. selderij 19-25. bloemkool 6 per bak 1 1,62-1.82. 611 67- 81.81 1.17-1.23. 811 0.21 ARNHEM (GPD ANP) - Het Ak- zo-concern haalt 1990 niet wan neer drastische wijzigingen in or ganisatiestructuur en produktie- beleid uitblijven. Dat is de me ning van de industriebonden FNV en CNV. de Unie BLHP en de Vereniging van Hoger Perso neel bij de Akzo. Die conclusie staat in een gezamenlijke nota die de titel "Haalt Akzo 1990?" meekreeg. Daarin wordt gesteld dat Akzo bezig is de werkgele genheid voor de in totaal 83.000 man personeel van het concern ernstig te verzwakken door de ene reorganisatie na de andere door te voeren. De bonden zijn verder van mening dat Akzo te weinig inspeelt op technologische ontwikkelingen. Daarnaast zou Akzo volgens de bonden veel meer moeten doen produkten. waarmee de afglij dende bestaande produktietak- ken van het concern financiële ruggesteun kan worden ver leend. In een eerste reactie liet Akzo- woordvoerder B. Klaverstijn vanmorgen weten dat het con cern de conclusie van de bonden niet deelt. De interne reorganisa tie heeft volgens Klaverstijn al geruime tijd grote aandacht bin nen de multinational. "Maar", al dus de woordvoerder, "wij moe ten niet vergeten dat voor zo n ingrijpende operatie meer finan ciële armslag nodig is. Om die te verkrijgen, zal er gesaneerd moe ten worden. De sluiting van de Enka-bedrijven in Breda, West- Duitsland en Ierland is de eerste stap. die een totale verbetering van 150 tot 200 miljoen gulden per jaar zou betekenen". Het is volgens Klaverstijn nog niet bekend of meerdere reorganisa ties zullen volgen. Akzo heeft in het tweede kwartaal van dit jaar de omzet zien stijgen van 3090.2 min tot f 3663.4 min De nettowinst daalde van f 63.4 min tot 46.9 min of per aandeel van 20 van f 2.14 tot f 1.59. In het eerste halfjaar steeg de om zet ten opzichte van dezelfde pe riode van 1980 van 6375.0 min tot 7196.6 min en daalde de winst van 153.0 min tot 76.0 min. Per aandeel betekent dit een daling van 5.17 tot 2.57 Het tweede kwartaal heeft een lich te verbetering van de resultaten ten opzichte van het eerste kwar taal te zien gegeven. De stijging van de omzet in het eerste half jaar van 13 pet is voornameliik ontstaan door hogere verkoop prijzen en de gestegen dollar koers. De afgezette hoeveelhe den lagen maar een procent bo ven het peil van dc eerste helft van 1981. Er was sprake van een sterke stijging van de rentelasten in de eerste helft van het jaar, in belangrijke mate veroorzaakt door de ondernemingen in de VS. Brazilië en Argentinië. Be vredigend vindt Akzo de toene ming van haar aandeel in de re sultaten van deelnemingen. Dit steeg in de eerste zes maanden van 32 min tot 46 min. De investeringen in duurzame pro- duktiemiddelen stegen in het eerste halfjaar van 270 min tot 300 min. Het groepsvermogen nam toe met 285 min. waarvan ongeveer 180 min door wijzi ging van valutakoersen. De liqui- diteitspositie bleef ruim Het aantal medewerkers van Akzo daalde in de eerste zes maanden van 1981 van 83.100 tot 81 400 (Van onze correspondent Willem Offenberg) GENEVE - De ministers van de dertien olie-ex porterende landen, ver enigd in de OPEC, heb ben gisteren nog geen ak koord bereikt over een eenheidsprijs. In feite, zo zei OPEC-voorzitter, de Indonesir Soebroto, na afloop van de tweede zit ting gisteravond is er lou ter een principe-afspraak die zegt dat alle partijen streven naar een een heidsprijs. Maar het standpunt van Saoedi- Arabië ligt nog even ver af van dat van de andere OPEC-landen als voor heen. Samen met nog vijf andere OPEC- landen houdt Venezuela vast aan een tarief van ten minste 36 dol lar per vat. Het gematigde Saoe- di-Arabië wil niet verder gaan dan een verhoging van zijn prijs van 32 naar 34 dollar om tot de gewenste eenheidstarieven te komen. Venezuela heeft nu als compromis voorgesteld om tot eind dit jaar 36 dollar te bereke nen. Pas daarna zou Venezuela willen praten over een eenheids- prijs. Er moet vandaag een redelijk ge middelde uit de bus komen tus sen de prijzen voor hoogwaardi ge ruwe olie (40 dollar per vat), en de lichtere Saoedi-Arabische olie (32 dollar per vat). Boven dien mogen de landen met min der grote reserves dan Saoedi- Arabië er niet teveel op achteruit gaan wanneer zij hun prijs verla gen. Hun voorraden zijn immers eerder uitgeput dan die van Sa- oedi-Arabi. dat met 40 procent het leeuwendeel voor zijn reke ning neemt van de totale OPEC- produktie. Ook moet nog overeenstemming worden bereikt over de tijdsduur van een eenheidsprijs. Een beoogde produktievermindering zou vanzelf optreden wanneer de olieprijzen worden afgestemd op de vraag. Herstel van dit markt mechanisme. dat nu door over- produktie en olie-overschotten op de wereldmarkt is verstoord kan. aldus Soebroto, alleen be reikt worden door stabilisering van de prijzen. Maar, zo zei hij. we moeten nog door diepe dalen en over hoge bergen voor het Het een uur durende overleg van gisterochtend werd even voor het middaguur onderbroken door de Libische ambassadeur bij de Verenigde Naties, die al leen de olieminister van zijn land. Mohammed Zagaar. op de hoogte bracht van het Libisch- Amerikaanse treffen boven de Middellandse Zee. Over de mo gelijke gevolgen voor de Ameri kaanse invoer van Libische olie weigerden beiden na afloop elk commentaar. De overige OPEC-ministers bleven vooralsnog onkundig van het in cident. Een verbaasde OPEC- voorzitter Soebroto hoorde pas na afloop van de eerste zitting van het Libisch-Amerikaanse luchtgevecht. UTRECHT ANP- Dil is het interieur van de nieuwe treinen die de Nederlandse Spoorwegen eind november gaan inzetten, voorlopig alleen in Groningen en Friesland. Het gaat om een serie van vijftig, die verouderde treinstellen moet vervangen. Consumenten beleid dreigt te verzanden DEN HAAG (GPD) - Het consu mentenbeleid verkeert in een kritiek stadium en dreigt te ver zanden. De overheid stelt veel te weinig geld beschikbaar voor maatregelen die de positie van de consument verbeteren. Men schuift zoveel werk af op de con sumentenorganisaties. dat aan zienlijke roofbouw dreigt. Dit schrijft de concumentenorgani- satie 'Konsumenten Kontakt' in zijn verslag over 1980 De consumentenorganisatie be treurt het gebrek aan politieke belangstelling voor consumen tenzaken. Betere rechten voor de verbruiker en een scherper prijs beleid zouden de pijn van de in komensachteruitgang aanzien lijk kunnen verzachten. Gezien de zware financiële offers die de consument moet brengen, mag van de overheid een tegenpresta tie worden verwacht in de vorm van meer aandacht voor zijn be langen. meent KK. Zonder extra geld en mankracht ziet Konsumenten Kontakt het zogenaamde consumptiebeleid geheel verzanden. DEN HAAG (ANP) - De argumen ten die Philips aandraagt om de produktievestiging van Data Systems in Den Haag te sluiten zijn ondeugdelijk. Er zijn juist re denen om de produktic uit te breiden. Tot die conclusie komen enkele wetenschappers onder leiding van de Rotterdamse hoogleraar dr. A. Diepenhorst in hun onder zoek dat in opdracht van dc on dernemingsraad van de Haagse vestiging van Philips is uitge voerd. Volgens Philips moet de fabriek in Den Haag dicht omdat er al jaren gigantische verliezen worden ge leden terwijl er geen uitzicht be staat op verbetering. Herhaalde pogingen om het bedrijf gezond te maken zijn volgens Philips op niets uitgelopen. De Haagse fa briek maakt randapparatuur voor kleine computers. Bij het bedrijf werken 375 mensen van wie het merendeel zou moeten worden ontslagen. Dc Rotterdamse wetenschappers hebben grote bedenkingen ten de redenering van Philips Volgens een onderzoek zijn de gro te vei liezen vooral het gevolg van de interne verrekeningsme thode bij Philips. "Economische noodzaak voor de sluiting is vol strekt niet aangetoond", menen de wetenschappers. Volgens het onderzoek is de Haagse fabriek in staat om concurrerend te pro duceren. Ook wijzen zij op de enorme groeimogelijkheden die de computermarkt nog steeds heeft. De wetenschappers hebben geen hoge hoed op van de reddingspo gingen die Philips in het verle den heeft ondernomen. "De maatregelen die werden geno men zijn die benaming niet waard", is hun oordeel. Zij vin den het met name onbegrijpelijk dat Philips niets heeft gedaan aan het enorme personeelstekort dat op de afdeling ontwikkeling is ontstaan. De wetenschappers menen dat er twee mogelijkhe den zijn: "Of er is sprake van fa lend management of Philips heeft doelbewust aangestuurd op sluiting van de fabriek in Den Haag". De ondernemingsraad heeft op ba sis van de bevindingen van de onderzoekers besloten Philips te adviseren om de Haagse vesti ging open te houden. Afgelopen dinsdag heeft staats- secreatris Veder-Smit de achttien bestuursleden be noemd van het Centraal Or gaan Tarieven Gezondheids zorg dat per 1 januari 1982 zeggenschap zal krijgen over alle kosten die op het terrein van de gezondheid mogen worden berekend. Dit cen traal orgaan wordt de opvol ger van het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven (COZ). dat in 1965 werd opgericht en tot dusver ongeveer 2300 in stellingen bestrijkt. Dat aan tal zal in de reikwydte van het COTG stijgen tot boven de 3000. Daarnaast zal het nieuwe orgaan zich ook be moeien met de tarieven van de vrije beroepsbeoefenaars. Nieuw is ook dat het toezicht en dc vaststelling van taneven ook voor de particuliere ziektekostenverzekering zal gelden. In het COTG-bestuur hebben zes Kroonleden zitting (van wie enkele speciaal uit de patiënten- en consumentensfeer), vier uit de knn- gen van werkgevers en werknemers, vier uit de verzekenngswe- reld en vier uit de sector van de beroepsbeoefenaars Omdat de centrale organisaties van werkgevers en vakbeweging het niet eens zijn met de opzet, taak en samenstelling van het orgaan, wilden zjj geen kandidaten voordragen. Na enige strubbelingen is de staatssecretaris er toen in geslaagd leden te benoemen die uit de kringen van de sociale partners afkomstig zijn. maar daaraan geen directe binding (meer) heb ben en dus op persoonlijke titel zitting hebben genomen. Als zodanig zijn nu onder anderen lid oud-NCW-voorzitter ir. J. de Wit, oud-ABVA-voorzitter J van Dijck en oud-voorzitter J de Graaf van de Industriebond CNV. Bij de installatie betreurde mevrouw Veder dat het in haar ambts periode niet gelukt is de Wet Tarieven Gezondheidszorg door het parlement te krijgen (de Eerste Kamer moet het ontwerp nog behandelen). Deze wet en de taricvenwet (op basis waarvan het nieuwe orgaan gaat werken) zijn de ordenende maatregelen ter beheersing en regulering van de gezondheidszorg De bewindsvrouw betoogde dat het tarievenstelsel alleen goed zal werken als betrokken partijen tot werkelijke onderhandelingen bereid zijn. Bij de goedkeuring en vaststelling van de overeenge komen tarieven blijft de onafhankelijke positie van het COTG voorop staan. In de zogenaamde ..kamers(voorbereidende commissies) van het orgaan zijn de belanghebbenden wel recht streeks vertegenwoordigd. De bedoeling is dat het COTG in strikte onafhankelijkheid en ob jectiviteit zijn standpunt bepaalt en het algemeen belang en het groepesbelang tegen elkaar afweegt. „Een taak", aldus me vrouw Veder. ,.die ten minste even moeilijk is als het bedrijven van politiek." De centrale overheid heeft belangrijke bevoegd heden aan het orgaan gedelegeerd en zal zich slechts met hoofd lijnen bemoeien Dat het COTG op bepaalde onderdelen niet zou kunnen werken zolang de ..voorzieningenwet". die immers de planning van de gezondheidszorgvoorzieningen moet regelen, niet fungeert is volgens mevrouw Veder maar ten delejuist. Voorzover namelijk de verwachte grote stijging van het aantal vnje berocpsbeoefe naars niet of niet op tijd door een werkelijk vestigingsbeleid afgeremd kan worden, zal dit door het tarievenbeleid moeten gebeuren. Bij het nog ontbreken van een strikte planning van de gezond heidsvoorzieningen zal het tarievenbeleid van groot belang blij ven. Voor de ziekenhuizen en andere instellingen is reeds jaren lang de opzet van kracht dat het personeelsbestand binnen het kader van de fmancile mogelijkheden wordt geregeld op basis van een prioriteitenstelling. Voor wat betreft de regeling van de inkomens voor de vrije beroepen gaat het om de toepassing van de tarieven wet en van de tijdelyke wet die de zogenaamde nor mering van deze inkomens regelt. Bij de samenstelling van het COTG-bestuur is speciale aandacht besteed - in overeenstemming met de wensen van het parlement - aan de consument, aan het vrouwelijk element cn aan de ver pleging (een van de 18 leden is een vrouw, van de 18 plaatsver vangers twee, onder de Kroonleden zijn er drie die worden geacht uit ..consumentenkringen" te komen) COTG-voorzitter dr J W de Pous (behalve voorzitter van de So ciaal-Economische Raad is hij voorzitter van het op te heffen Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven) zei dat de kosten van de gezondheidszorg een belangrijk deel uitmaken van d« zo moei lijk beheersbare gemeenschapslasten Van 1963 tot 1979 stegen die kosten van f 2,3 tot f 25,5 miljard (schatting voor dit jaar is f 28 miljard). Sedert 1964 is het aantal bedden in ziekenhuizen, verpleeghuizen, psychiatrische ziekenhuizen cn zwakzinnigeninrichtingen met bijna de helft (56.000» toegenomen. Het aantal personeelsleden steeg met 90.000 tot 223 000. De tarieven die het COZ bepaalde, zijn in die periode vervijfvoudigd. Het nieuwe orgaan moet mo de de kostenontwikkeling beheersen en beivloeden. samen met de diverse overheden. De maatschappelijke organisaties zullen zich. zo hoopte De Pous. mede verantwoordelijk blijven weten voor de ontwikkeling, on danks de grotere betrokkenheid van de overheid Hij uitte ver trouwen in de op te bouwen samenwerking, zoals die ook al in het COZ bestaat. De COTG-voorzitter wees erop dat van de dui zenden prijzenadviezen die het ..oude orgaan heeft uitge bracht, de Ziekenfondsraad er slechts een niet overnam, terwijl het ministerie slechts een beschikking vernietigde De Pous stelde dat het de taak van de Sociaal-Economische Raad is ook betrokken te worden bij de advisering over de ontwikke ling in de gezondheidszorg en de financiering. Dc kosten wor den immers van ongeveer 70 procent gefinancierd uit verzeke ringen. waarvoor werkgevers en werknemers de premies op brengen. De uiteindelijke beslissing over de verdeling der ruim te blyft bij regering en parlement. KEES CORNELISSE I l DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1981 BINNENLANDSE ACTIEVE AANDELEN AANDELEN AKZO AMEV Elsevier-NDU Enni« Fr Gron. Hvp. N«t. Nrdrrlandrn Nrdlloyd (irotp Orrm Holding 115,00 115.0 111.00 H3.00 65.511 65.80 156.50 156.50 1301.00e 1320.0 BELEGGINGS INSTITUTEN GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD AMSTERDAM Op de Amster damse Effectenbeurs hebben de kwartaalcijfers van Kon Olie enige vraag naar die aandelen uitgelokt. Achteraf ztfn de uit komsten meegevallen met als re sultaat dat de notering bij de start van de officiële handel met bijna een 1.00 opliep tot 97.00 De andere internationale aandelen gaven een goed prijs houdend stemming te zien Vast in de markt lag Elsevier- NDU, daar op 117.00 een winst werd geboekt van 6,00. Deze vooruitgang werd toegeschreven aan de geruchten dat het bij de uitgeversfondsen in de tweede helft van dit jaar wat beter gaat dan in dc eerste zes maanden Vast in de markt lag Nedlloyd en de eerste koer* op i 158.00 beu kende winst van f 2.00 Tijdens de beurstijd werd die winst ver dubbeld Van Ommeren Lep en kele dubbeltjes op In de financiële sector moest de ABN 2.00 terug tot 292.00 En - nia werd nog 0.30 lager op 128.70, Nationale Nederlanden moest 0.80 achteruit op 115.80 Heineken noteerde onveranderd 108,50 en de koers bleef een fractie boven de 45.00

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17