Fruitteler op knieën door'groene maffia' Blik ii de weekbladen HP deTijd Oorlog rond import van „dumpappels" Reportage KISEVIERS Door Rob Hirdes De Nederlandse fruittelers en de importeurs van hard fruit hebben elkaar de oorlog ver klaard. Inzet tot dit fors uit de hand gelopen menings- erschil vormen de prijzen in Brussel, die kennelijk geen importstop op overzee se appels wil afkondigen en ook geen behoefte schijnt te hebben aan een importbe perking. appels op de Nederland- Do Nederlandse Vereniging de Fruit- en Groente- importhandcl wijst specula ties met appels vanuit het zuidelijk halfrond af. Zij vindt, dat de Nederlandse fruittelers de hand eerst maar in eigen boezem moe ten steken, omdat ze onder andere grote voorraden van de oogst van 1980 hebben achtergehouden om die nu alsnog snel aan de man de brengen. arkt. Volgens directeur M. Bentum van de coöperatieve fruit veiling Geldermalsen en omstreken wordt ons land de laatste tijd overspoeld door appels vanuit het zuidelijk halfrond, die tegen afbraakprijzen worden afge zet. De Nederlandse telers kunnen niet concurrerend werken tegen deze „dump appels" en moeten op elke kilo één gulden laten schie ten om zichzelf niet uit de Voorzitter H. Kamstra markt te prijzen. Dat bete kent, dat de telers hun hele winstmarge overboord moe ten zetten. Het is volgens Bentum nauwe lijks nog de moeite waard de appels te plukken, aange zien met het plukloon de kosten eigenlijk al voor de baat uitgaan. Als grote boos doener, behalve de impor teurs, geeft hij aan de Euro pese Landbouw i de importhandel voor groente en fruit wijst aantijgingen als zou de Rotterdamse ha ven het vuilnisvat van Euro pa zijn pertinent van de hand. „Wij hebben dit jaar aanzienlijk minder geimpor- teerd dan vorig jaar", luidt zijn commentaar. Hij is dan ook geenszins van plan de zwarte piet, die hij en de zij nen krijgen toegeschoven, te accepteren. GELDERMALSEN - De Nederlandse fruittelers zul len opnieuw door de zure appel heen moeten bij ten. In elk geval zullen ze dit jaar, ondanks hard sappelen, beslist geen appeltje voor de dorst over houden. Integendeel zelfs. Gevreesd moet worden, dat de telers van appels dit seizoen met z'n allen voor zo'n slordige 50 tot 100 miljoen inflatiegevoeli ge guldens de boot ingaan. Bijna letterlijk wel te verstaan. landse telers op de veiling slechts fancy-pnjzen kunnen bedingen. ..Gebeurt er niets, grijpt de EG- landbouwcommissie niet in, dan vrees ik het ergste" Ben tum voorspelt, dat dan de teeltuitbreiding in Chili en Argentinië fors zal toenemen. Onder het mom van: „In Rot terdam raken we ze toch wel kwijt". Kwaliteit Het aanbod van buitenlandse appels is zo groot dat de Nederlandse fruitteler jan hel extra grote aanbod. wordt gebracht. De consument profiteert DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1981 De Nederlandse appeltelers on dervinden, zeggen ze. name lijk in toenemende mate een moordende concurrentie van grootschalige overzeese ap pelimporten via de Rotter damse haven. Tegen dump prijzen worden deze appels, voornamelijk afkomstig uit Argentinië, Chili en Zuid- Afrika, op de Nederlandse markt gegooid. Om nog enigszins de prijzen slag bij te kunnen benen, moeten de Nederlandse te lers drie kwartjes tot een gul den op een kilo laten schie ten. Dat betekent, dat de toch al kleine winstmarge totaal wordt uitgehold. Sterker, er moet geld bij. Sinds geruime tijd wordt van diverse kanten stevig aan de bel getrokken bij het ministe rie van landbouw en bij de Europese Landbouwcom- missie in Brussel, maar daar blijkt men horende doof te zijn. Directeur M. Bentum van de Coöperatieve Fruitveiling Geldermalsen en Omstreken, de grootste in Nederland op het gebied van hard friiit: .Ondanks herhaald aandrin gen van onze kant hebben we nog steeds geen gehoor ge vonden voor onze proble men. Zoals zo vaak, lig je als kleine bedrijfstak nu een maal aan de laatste speen..." Volgens zijn zeggen is de fruit teelt een beetje vergeten be- drijstak. „De heren in Brus sel hebben meer oog voor on ze melk. boter en kaas". Bo vendien vreest Bentum. dat er ook andere, zakelijke be langen op het spel staan. „Om onze industriële vesti gingen in het buitenland - daarbij denkt hij onder ande re aan Philips - niet te scha den, blijven onze grenzen voor de invoer van appels open. Wordt er niets geregle menteerd", aldus de veiling- directeur. Groene mafia Bentum is inmiddels ook zelf in de pen geklommen. In een schrijven aan de minister van landbouw wijst hij op de gi gantische speculatie met fruit vanaf het zuidelijk half rond. Een „groene mafia", die duizenden Nederlandse fruittelers op de knien brengt. De Geldermalsende veilingdi recteur: „Ik heb nog steeds geen antwoord ontvangen. Dat zal ook wel nooit gebeu ren, want wat moet Braks te rugschrijven?" Hoewel Bentum van nature nu niet bepaald de grootste pes simist is die er op het onder maanse rondloopt, heeft hij toch duidelijk zorgen voor de toekomst. „De appelexplosie uit Zuid-Amerika dreigt ten koste te gaan van de nieuwe oogst uit eigen land. Het on der druk zetten van de afzet markt zorgt voor een geringe vraag naar binnenlandse ap pels. In de Betuwe, ons groot ste appelgebied, blijven de appels bij wijze van spreken aan de bomen hangen, omdat het plukloon zo langzamer hand meer kost dan de ap pels opleveren". Dat is niet zo vreemd, als men bedenkt dat de geïmporteer de appels voor minimaal vijf cent per kilo en maximaal een kwartje op de markt wor den gegooid. Volgens schattingen van Ben tum liggen er momenteel nog zo'n drie tot vier miljoen ton buitenlandse appels in Rot terdamse vemen opgeslagen die nog moeten worden afge zet. „De hele maand augustus zal de Nederlandse teler de gevolgen hiervan aan den lij ve ondervinden en bovenal in de portemonnee. En dat, ter wijl diezelfde teler al hevig is getroffen door de nachtvorst van het voorjaar, waardoor hij nu met slechts halve oog sten zit" Vuilnisvat Als een van de boosdoeners wijst Bentum de Rotterdam se importeurs aan. „Vrijwel alles is welkom in Rotter dam. De haven begint dan ook steeds meer op het vuil nisvat van Europa te lijken", luidt zijn ongezouten kritiek. Miljoenen tonnen appels zijn er de laatste maanden geïmpor teerd. Deelsom op de binnen landse markt te dumpen en deels om via de entrepots te worden doorverladen naar het achterland. Daarmee worden tevens de nationale exportbelangen knel gezet, want 20 procent van de Ne derlandse appeloogst gaat naar het buitenland. Met als grootste afnemer Duitsland, gevolgd door Scandinavië, Frankrijk en Engeland. Bentum: „De overzeese appels worden op contract ver scheept. Maar het komt ook voor. dat wilde vrachten in Rotterdam worden gelost. Scheepsladingen, die aan vankelijk bestemd waren voor bijvoorbeeld Iran. maar plotseling niet meer welkom zijn. Vuilnisvat Rotterdam biedt dan altijd wel uitkomst, want de speculanten daar pakken alles". Er moet volgens een bezorgde veilingdirecteur Bentum op korte termijn paal en perk worden gesteld aan deze bui tenlandse appelterreur. die er debet aan is dat de Neder Een ander teer punt is, dat de buitenlandse appels qua kwaliteit beduidend minder zijn dan de binnenlandse soorten. Er worden vaak rype tot overrijpe appels over de wereldzeeën aangevoerd. Er bestaat weliswaar controle op de kwaliteit van appels, maar volgens Bentum is het vrywel ondoenlijk hele scheepsladingen aan een uit gebreide inspectie te onder werpen. „Dat kan hooguit steekproefsgewijs. De con trole op de veilingen is daar- ntaftO zeer nauwkeurig en afgekeurde aanvoeren wor den regelrecht doorverwezen naar de fabriek om er appel moes van te maken". Dat houdt in. dat er op de markt meer dan eens partijen uit het buitenland worden af gezet. die ronduit van slechte kwaliteit zijn. Bruin van bin nen, bijvoorbeeld. Met als ge volg, dat de Nederlandse con sument de appels een beetje gaat schuwen. Per slot van rekening verlangt die consu ment, zeker in deze barre eco nomische tijden, in elk geval waar voor zijn zuur-verdien- de geld. „En dat", aldus Ben tum. „terwijl de Nederlandse appel kwalitatief de laatste jaren een zeer hoogwaardig produkt is geworden". Zwarte Piet Om maar in fruittermen te spreken, zijn inmiddels „de druiven wel erg zuur gewor den" Want de Nederlandse Vereniging voor de Fruit- en Groente-Importhandel is het volstrekt oneens met de le zing van de Nederlandse fruittelers. De vereniging wijt de appelcrisis aan speculatie zucht onder de Nederlandse fruittelers zelf. Voorzitter H Kamstra: „Grote hoeveelheden binnenlandse appels van de oogst van 1980 moesten de laatste maanden nog eventjes snel aan de man worden gebracht. Met als ge volg een interne druk op de markt. Bovendien is de spe culatiezucht onder de Neder landse telers aangewakkerd door wat incidentele succes- jes vorig jaar", luidt zijn com mentaar Kamstra en de zijnen zijn het dan ook beu de zwarte piet nu te krijgen doorgespeeld. „Te meer daar er dit jaar min der appels vanaf het zuidelijk halfrond zijn ge'importeerd dan vorig jaar het geval was". Op het moment dat de CDA-fractie in meerderheid besloot tot een "nee" tegen de voorstellen van formateurs Kremers en Van Thijn, lagen de weekbladen al in de kiosk. Slechts Vrij Nederland en Elseviers Magazine antici peerden op een slechte afloop (deden deze twee bladen dat om uiteenlopende redenen niet al weken met artikelen over de mo^ gelijkheid van een "zakenkabi net" De Haagse Post onderneemt deze week een interessante poging tot reconstructie van de gebeurte nissen van 25 december vorig jaar in Libanaon Het hoofd kwartier van Unifil maakte mel ding van de dood van vijf Pale- stijnen door Israëlische kogels en de verminking van de lijken van het vijftal door opblazing met Israëlische explosieven. Een bericht dat later, na interventie van Israel, moest worden terug getrokken. Ten onrechte, zo blijkt uit de bevindingen van twee HP-medewerkers. Na de Tijd bericht nu ook Ton van Dijk over de door het hypotheekren te-syndroom geteisterde bewo ners van het slaapdorp Maars- senbroek Herman Vuijsjes on derzocht wat er "letterlijk en fi guurlijk" gebeurt tussen de witte lakens tijdens bevallingen. Con clusie: vroedvrouwen doen werk waarvoor Ze niet bevoegd zijn. gynaecologen worden betaald voor werk wat ze niet doen. Ischa Meijer had een gesprek met Elise Hooymans. die de regie deed van de derde Nederlandse versie van "Who's afraid of Virginia Woolf Na een lange carrière is ze nog allerminst in ruste: "associatieve gedachtenflitsen krijgen bij haar in principe voorrang boven logi sche verbandendaarom kan de ene acteur absoluut niet on der haar werken, terwijl de ande re speler juist met haar dweept" Henk Hofland beschrijft in zr,n column de verminderde neiging van de VS tot dialoog met de Eu ropese bongenoten "De kans dat Europa ooit slagveld zal worden in een kernoorlog neemt toe", zo vindt hij. Maarten Huygen gaat uitvoeriger in op het terreinver lies van de fijn Haig ten gunste van zijn collega-minister Wein berger naar aanleiding van de productie van de neutronenbom Zowel VN als de Tijd schetsen het profiel van Hans van Mierlo. In de Tijd gaat het om een breed po litiek portret, gelardeerd met uit spraken van collega-politici. Henk Mulder bericht over de verwachte scheiding van Hoogo vens en het Westduitse Hoesch- concern. De in 1972 beklonken fusie heeft zijn langste tijd ge had. In de Bondsrepubliek heeft de Europese staalcrisis geleid tot een "rationalisering" van de be trokken industrie. De Neder lands-Duitse samenwerking past niet in de nieuw uitgezette lijnen. De Nederlandse vakbonden heb ben bh het ministerie van econo mische zaken al aangedrongen op het ontwerpen van een nood plan, voor hi t geval het inder daad tot een breuk komt. P. van der Enk zi t zijn voortreffe lijke serie over de "Verdoktering van Nederland" voort met een bijdrage over "de fopspeen" van de Nederlandse Hartstichting. Eén miljoen Nederlanders moet in de leer om hulp te bieden bij hartstilstand. "Volksverlakkerij" en "zelfbedrog". De enige vrouw onder de Neder landse politiecommissarissen, Anneke Visser, plaatst vraagte kens achter een gelijke behande- het corps "Je zit op de verkeer de weg als je voortdurend bezig bent met dal streven mannen en vrouwen gelijk te laten functio- hervormd nederland Het omslagartikel van Hervormd Nederland belicht de "buttonra ge". Drie categorieën worden on derscheiden 'alternatieve, poli tieke en louter dponratiRVA" HM ziet ze als een "symbool van zelf- beschutting", een rage ontstaan "uit wraak tegen de afkeer van lintjes". Jan Goossensen maakte een interview met de Leidse hoogleraar en voorzitter van de- Raad van Kerken, prof. Berkhof. Hij legt zijn Leidse functie vol gende maand neer en is daar "langzaam naar toe gegroeid". "Ik ben eigenlijk een professor uit de negentiende eeuw. een hoogleraar die zijn studenten thuis op zijn kamer ontvangt, hen inwijdt in een vak, die de veelbelovenden nog eens extra helpt en du- ook zichzelf daarin kan geven". Naar aanleiding van de aanval van de Raad van Ker ken op de activiteiten van Shell in Zuid-Afrik* zegt Berkhof het een "groot iets" te vinden "in een tijd te leven waarin de christelij ke gemeente banken en multina tionals niet langer als natuurver schijnselen ziet. evenmin als re geringen en overheden, maar dat deze machten worden doorge licht en er vragen over worden gesteld". Heieen Dupuis. ethica eveneens aan de Leidse Univer siteit vestigt in een bijdrage de aandacht op de brochure "Suici de en strafrecht" van de Neder landse Vereniging voor Vrijwilli ge Euthanasie en noemt deze "de eerste stappen op weg naar een reele maatschappelijke discussie over het recht op een zachte dood, ook voor de zelfdoder". Voorts in HN het tweede artikel in de serie over alleenstaande ou- dero en aandacht voor de boycot van chilisalpeter. t/n VRU NEDERLAND Het duo Van ThijnVan Weezei draagt de zoveelste variant aan v<j<>r ii<- afloop van de kal ïr formatie, het zakenkabinet, waar volgens hen tijdens de maande lijkse etentjes van de leden van het kabinet-Biesheuvel druk over wordt gesproken Hans Smita verdiepte zich in de figuur van Hans van Mierlo In zijn pro fiel zyn het vooral de opvattin gen inzake defensie die de aan dacht krijgen Speculerend op de onvermijdelijke problemen als tijdens zijn ministersschap de plaatsing van kernwapens aan de orde komt, noemt hij deze baan "Van Mierlo's meest krankzinni ge avontuur" Frits Abrahams sprak met uitgever Geert van Oorschot/schrijver R.J Peskens, wiens 'Twee vorstinnen en vorst" over twee maanden in de bioscoop te zien is. Van Oorschot heeft dc problemen met Reve bijgelegd, maar de afstand tot W.F. Hermans nog niet weten te overbruggen. Over hen "ik heb ze beide als aangenomen zoon£ beschouwd". VN begint deze week een serie over de Neder landse columnisten. Henk Spaan van het Parool komt als eerste aan bod. protégé van de ex- hoofdredacteur Sandberg, min der in de gunst bij diens opvol ger Gortzak Ook in VN een ge sprek met filmmuziekmaker En- nio Morricone en het slot van Van Amerongens' onvergetelijk artikelenreeks rond Jeanne d'Arc M4CA7INF Ook in Elsevier deze week ruim aandacht voor de variant van het zakenkabinet Diedonnée ten Berge schrijft daar in een uitge breid verslag over de Haagse me- neningsverschillen naar to.- Hoofdredacteur Hoogendijk neemte de fakkel in zyn column over Van Agt hield terecht het been styf. Den Uyl is zielig en wil ta naai, het wordt tijd ë.(t (nk t Zylstra. maar) mr. G. Wagner aantreedt om het land met onaf- hankelyke deskundigen weer op poten te zetten, aldus samenge vat zyn conclusie Het omslagar tikel van de hand van Rene de Bok behandelt het Anti-Amen- kanisme". de meest besproken ziekte van vandaag. De Bok schetst de lijn van provo tot nu. verzaakt zich in oorzaken te ver diepen en eindigt veelbeteke nend "er komt een dag dat Big Brother Amerika misschien niet meer op ons let" Sufferds" noemt EM de Nederlanders die onbezonnen op vakantie gaan. zonder voldoende verzekering en/of geld De ambassades en consulaten zyn aan de gevolgen steeds meer tijd en geld kwijt Een officier van justitie in de VS werkt aan een rapport waarmee dc vrijlating van Sirhan (19H4) moet worden voorkomen. Sirhan doodde Robert Kennedy, maar heeft ook zyn broer Edward op het oog Pierre Huyskens richt zich inzake het verbod op flitsen van voetbal met reclame op de achtergrond persoonlyk tot mi nister 'Til". Niet doen, is zyn ad vies. Wim Zaal beschrijft d«- ma gie" van het vroeg beeindigde dichterschap van jongelingen als Perk en Lodeizen TON VAN BRUSSEL

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15