Buitenlandertje hoort slecht Arabieren lopen weg op energieconferentie UVS straft Roodenburg af Orthodoxen blijven, tegen vrouw in het ambt Onderzoekstergehoor Nederlands kind is beter LEZERS SCHRIJVEN VS blijven bij ontslag verkeers leiders Nederlaag P/Leiden DE APPLE II PLUS. VIJF REDENEN VOOR EEN KENNISMAKING. VRIJDAG 24 JULI 1981 PAGINA 13 NAIROBI (Reuter) - De vertegen woordigers van de Arabische landen op de energieconferentie van de Verenigde Naties in Nai robi zijn gisteren voor de twee de maal binnen een week van de vergadering weggelopen toen een afgevaardigde van Israel de aanval op een kernreactor in Irak wilde verdedigen. Israël is op de conferentie niet alleen het mikpunt van forse kritiek we gens zijn aanval op de reactor, maar ook wegens zijn plannen voor een waterkrachtcentrale. Afgelopen vrijdag verlieten de Arabische vertegenwoordigers ook al demonstratief de verga derruimte. toen de Israëlische minister van energie, Izchak Berman, het woord nam. De Egyptische afgevaardigde bleef zitten. Israel heeft het plan om van de Middellandse Zee naar de Dode Zee een kanaal te graven voor een waterkrachtcentrale. Dit project zou 600 miljoen dollar kosten. De Arabische landen zijn bezig steun te verwerven voor een ontwerpresolutie, waarin de plannen ontwettig worden genoemd. De Israëli sche aanval op de Iraakse kern reactor wordt daarin veroor deeld en verder wordt de na druk gelegd op het recht van de ontwikkelingslanden een eigen kernenergieprogramma te ont wikkelen. Kort na de aanval op de Iraakse kerninstallatie verklaarde Is rael dat Irak bezig was met het maken van een kernbom. Op de conferentie in Nairobi zei een Israëlische afgevaardigde woensdag dat Irak naar moge lijkheden zocht op het gebied van kernenergie die normaal gesproken niet zijn bestemd voor vreedzame doeleinden. De Arabische landen menen dat Israel zich met de aanleg van het kanaal het excuus verschaft om zijn militaire aanwezigheid in bezet Arabisch gebied te la ten voortduren. Bovendien kan Israel via het kanaal Jordaans grondgebied onder laten lopen. Een vertegenwoordiger van de Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO verklaarde dinsdag dat Israel het water uit het ka naal wil gebruiken als koelwa ter voor zijn kernreactor bij Di- De weigering ran de oosters-or- thodoxe kerken urn vrouwen toe te laten tot het 'ambt van woord van de vrouw in het ambt een minderheid vormen in het chris tendom. "Dat betekent niet. dat deze minderheid het per se bij het verkeerde eind heeft Maar wij willen niet voor voldongen feiten worden gesteld" De Rus bleef erbij, dat het resultaat van de driejarige studie over dit on derwerp in déze vorm voor de or thodoxen onaanvaardbaar is zal de komende ja- en groot obstakel zijn op de De z AMSTERDAM (GPD) - Tweemaal zoveel buiten landse als Nederlandse kinderen hebben in Am sterdam last van slechtho rendheid. Deze slechtho rendheid is niet aangebo ren maar wordt veroor zaakt door een infectie van de bovenste luchtwe gen, zoals neusverkoud- heid, bronchitis,óf door te grote neusamandelen. Dat is de conclusie van een onder zoek dat de arts mevrouw Mun- neke, arts. verbonden aan de Jeugdgezondheidszorg Amster dam, heeft gehouden. Bevindin gen uit haar onderzoek presen teerde zij vanmiddag op het Eu ropees congres over preventieve gezondheidszorg voor jeugdigen, dat deze week in Amsterdam wordt gehouden. Mevrouw Munneke werkt sinds 1965 als arts bij de Jeugdgezond heidszorg in een oude Amster damse stadswijk, beter bekend als de Pijp. In deze wijk wonen veel buitenlandse gezinnen. Op het bureau alleen al bestaat twee derde van het totale aantal uit buitenlandse baby's en kleuters onder anderen uit Marokkaanse, Surinaamse, Turkse en Chinese gezinnen. „Omdat collega's vaak zeggen dat die buitenlandse kin dertjes zoveel last van verkoud heid en dergelijke hebben en ik nergens exacte gegevens hier over kon vinden, besloot ik het zelf uit te zoeken", zegt mevrouw Munneke. Op het bureau in Amsterdam wor den alle baby's van negen tot tien maanden opgeroepen om hun gehoor te testen. Mevrouw Mun neke verzamelde gegevens van de onderzoeken over twee jaar. In totaal kwamen 184 buiten landse kinderen en 170 Neder landse kinderen op het bureau. Allemaal werden ze getest op hun gehoor door middel van de zogenaamde Ewing-test. Soms worden kinderen na zo'n test nog eens opgeroepen voor een twee de test. Daaruit bleek dat de bui tenlandse kinderen twee keer zo vaak terug moesten komen voor een tweede onderzoek als de Ne derlandse. Na dit onderzoek werden weer eens twee keer zoveel buiten landse kinderen doorverwezen naar het Gemeentelijk Audiolo- gisch Centrum. Daar bleek dat hun slechthorendheid te maken had met infecties van de boven ste luchtwegen. Wat de reden daarvan is, is nog niet bekend. „We kunnen alleen een aantal za ken veronderstellen", zegt me vrouw Munneke. Een van haar veronderstellingen is het zogenaamde crowding-ef fect. „Buitenlandse gezinnen wo nen in kleine, slechte en vaak tochtige huizen. De gezinnen zijn Van Agt (1) Van Agt (II) Hoewel zelf geen CD A-stemmer, kan ik me moeilijk indenken waarom er toch zo negatief over Van Agt wordt geschreven. We mogen en moeten Van Agt en zijn mede regeerders dankbaar zijn dat zij het hebben aange durfd de vinger te leggen op de rotte plek van de samenleving: meer uitgeven dan er was. Het getuigt van moed dat de rege ring-Van Agt het heeft aange durfd de failliete boel van de vo rige regering over te nemen. Zij zijn niet begonnen met te belo ven maar met te waarschuwen dat het anders zal moeten. Het volk wist waar het met Van Agt aan toe was en ook dat het de re gering menens was met het land- belang. dus ons aller belang. Al is het strekzaam gegaan, ik dacht te mogen zeggen dat' er een lichte verbetering merkbaar is. Dit on danks het spervuur van vier jaar oppositie van de heer Den Uyl en aanhang. Ik heb meermalen gezegd: het i oppositie voeren tegen beter wt ten i digc manier. Dat is. meen ik, af gestraft met een zetelverlies van negen zetels voor de PvdA. die daarmee niet meer de grootste partij is. Nu moet er dan weer een andere regering worden samengesteld. Dat verloopt niet glad. Het is té begrijpen. De verhouding van Van Agt en Den Uyl is te zeer ge spannen door onderling wan trouwen. Gelukkig doorziet Van Agt het spel van Den Uyl en ik hoop dat men daarin Van Agt niet alleen laat staan. Den Uvl denkt sterk te staan met Terlouw naast zich. Mogelijk hebben ze samen gedacht: wij hebben samen meer te eisen om dat we samen als partijen sterker zijn dan het CDA alleen. Laat ik dan gelijktijdig Tcrlouw waar schuwen. Want mooi dat Den Uvl u toch een uitgeholde porte feuille wilde toeschuiven. Ja ja, je moet het van je vrienden maar hebben. Ik meen dat Van Agt over u beiden het woord voorin genomenheid gebruikt heeft en dat hij dat wel terecht heeft ge daan. Uit alle pogingen te komen tot een nieuw kabinet kwam sterk de indruk naar voren van: niet Van Agt. maar Den Uyl-Ter- 1JUW. Dat Van Agt zijn bedenkingen heeft, is gelukkig. Het landsbe lang vraagt om mensen die, zoals u. het landsbelang willen dienen Moge het CDA als een blok ach ter u staan. Wij hebben u nodig. Bidt de Heere om wijsheid en kracht. Hij zal het u doen geluk ken. vaak erg groot, waardoor erg veel mensen dicht op elkaar wonen. Dat is niet bevorderlijk voor de gezondheid". „Ook kindertjes vaak erg u. kleed en wordt er ir vorden de arm aange- de huizen 1 gestookt omdat zij het Nederlandse klimaat niet ge wend zijn". DEN HAAG-WASHINGTON (GPD) - De Amerikaanse minister van transport, Drew Lewis, is bereid tot een gesprek met Ifatca, de internationale organisatie van luchtverkeersleiders, maar Le wis handhaaft het massale ontslag van luchtverkeersleiders in de VS. Aldus blijkt uit een telegram dat Lewis gisteren heeft verzonden naar de vice-voorzitter van de Ifatca, Lex Hendriks in Wormerveer. Volgens de (Canadese) voorzitter van de Ifatca. Harry Henschler. die op het ogenblik bij familie in Duitsland zit, is hiermee aldus Hendriks aan de situatie niets veranderd. In de komende dagen moeten we bezien welke wegen openliggen, verklaarde Hensch ler. Dat wordt dan aanstaande zaterdag en zondag, wanneer ver keersleiders uit de hele wereld bijeenkomen in het Ibis-hotel bij Schiphol om eventuele nieuwe verstoringen van het luchtver keer met de VS te bespreken. en heid ken. Dal bleek uit een discussie oi>er de positie van vrouwen i»« kerk en samenleving binnen het centrale comité van de Wereld raad van Kerken Dit comité is op het ogenblik in de Oostduitse stad Dresden bijeen. n een uitvoerige studie met de no dige aanbevelingen over 'het partnerschap van vrouwen er. mannen in de kerk' wordt met 'pijn en frustratie' gesproken over die kerken waar vrouwen het ambt niet mogen bekleden. En dat viel bij de oosters-ortho- doxe afgevaardigden slecht. professor Vitaly Bo- rovoy eiste van de Wereldraad respect voor het orthodoxe standpunt dat Schrift en traditie geen ruimte bieden aan vrouwe lijke priesters of predikanten. Met een verwijzing naar de Rooms-Kathoheke Kerk en de meeste anglikaanse kerken zei Borovoy. dat de voorstanders uarte Amerikaanse predikant R. Schellingerhout Dorpsstraat 30 Koudekerk aan den Rijn Het wordt nu hoog tijd om Van Agt eens op zijn nummer te zetten en ronduit te vragen of hij deze for matie wil en zo niet. dan moet hij opstappen en niet langer dwars gaan liggen. Volgens mij wil hij deze formatie helemaal niet. Dat is natuurlijk zijn goed recht, maar kom daar dan rond voor uit en hou de zaak niet maanden op sleeptouw. Een wielerronde vindt meneer blijk baar belangrijker dan de be stuurbaarheid van het land. Voor de buitenwereld wil deze man de integere politicus-uithan gen die alles doet om deze forma tie te laten gelukken. De waar heid is wel even anders. Ieder die deze zaak nauwlettend heeft ge volgd. zal moeten toegeven dat hij alles heeft gedaan om deze formatie te laten mislukken om dat hij absoluut niet met de PvdA in de regering wil. Dat was al zo bij de vorige formatie in 1977. De PvdA had toen een ruime verkiezingswinst. Deson danks stelde Van Agt zijn eisen zo hoog dat ze voor de tegenpar tij onaanvaardbaar waren omdat meneer ook toen geen zin had. Maar onderwijl was hij al handje plak aan het spelen met Wiegel. Meneer wil niet. Één man kan dit blijkbaar tegenhouden. En wat heeft het opgeleverd? Om de zaak nog eens op een rijtje te zet ten: de werkloosheid die toen 200.000 was. zou hij terugbren gen tot 150.000: die werkloosheid is onder Van Agt-Wicgel verdub beld tot 400.000. Verder is de wo ningnood gestegen waardoor in bepaalde steden rellen ontston den. Ook is er een snellere infla tie en is de koopkracht - ook op dictaat - uitgehold. Deze daling van de koopkracht is de oorzaak van de werkloosheid, aangezien de mensen als ze min der kunnen besteden minder kunnen kopen waardoor winkels en fabrieken met hun produkten blijven zitten zodat ze hun perso neel moeten ontslaan. Dan is er nog het dictaat dat Van Agt steeds de Kamer oplegt. In het geval van de kruisraketten was de Kamer in meerderheid te gen. Van Agt stoorde zich er niet aan en dreef toch zijn zin door. Teruggekomen ging hij erom lie gen en zei dat hij "nee" had ge zegd. Dictaten werden ook opge legd bij de olieboycot tegen Zuid-Afrika. de onderzeeboot-le vering aan Taiwan, de olympi sche spelen voor gehandicapten en de abortuskwestie. Het was. meen ik. Wim Kan die zich al jaren geleden afvroeg in een van zijn befaamde oudyjaars conferences (het ging ook over de abortuskwestie) "Maar hoe veel tijd moet er voorbijgaan voordat er een eind gemaakt kan worden aan een ongewenst mi nisterschap?" Dat sloeg duide lijk op Van Agt. Het is helaas nog zo en ik vrees dat het helaas nog heel lang zo zal zijn. B. de Grijs Dr. Lelylaan 5 Leiden LEIDEN De amateurvoetbal clubs uit de Leidse regio oefen den gisteravond weer volop. Meest opvallende resultaat was wel de 5-1 zege die UVS op Roo denburg boekte. UVS-Roodenburg 5-1. De UVS ze ge kon zo royaal uitvallen omdat Roodenburg-trainer Laurens Mouter zijn ploeg met uiterst of fensieve intenties de wei in liet draven. In de 20-ste minuut stel de Cock van Weerlee goalie Nie- vaart op de proef, waarna Nico Oosterlee in de rebound scoorde: 1-0. Twee minuten later draaide een door Rob Groenendijk ef- fektvol voorgegeven bal recht streeks in het UVS-doel: 1-1. Een goede actie van Frits v.d. Heij den betekende 2-1. Drie minuten later bracht Vogel, na een combi natie tussen V.d. Heijden en Van Weerlee de stand op 3-1. Na de rust bepaalde Cock van Weerlee met een kopbal en een bekeken schot de eindstand op 5-1. Be Fair-RBB 2-5. Na rust (1-1 stand door doelpunten van Henk Merbis en Cees Verbree) drukte Rijnsburgse Boys het klassever- schil in cijfers uit. Opnieuw Mer bis (2x), Freek Rienks (straf schop) en Ton Arroyo tilden de score naar 1-5. Wim de Beste be perkte de schade vanaf 11 meter tot 5-2. Katwijk-Ter Leede 2-1. Na rust bracht Amerik van Duivenbode de thuisclub aan de leiding. Frits Hoekstra scoorde snel. Zeven minuten voor het einde kwam de winnende treffer van Wim Guyt 2: 2—1. DOCOS-LFC 0-3. In de eerste helft hadden Paul Harteveld en Theo Collee de Kanaries in de 21ste en de 26ste minuut al aan een 0-2 voorsprong geholpen. Slechts Bles Zuma wist na de rust nog raad met één van de vele kansen: 3-0. LEIDEN - Het vernieuwde Parker Leiden is gisteravond met het eerste verlies geconfronteerd. De formatie van Ton Boot moest in het openingsduel van de oefen serie die de ercdivisionist aanko mende maand afwerkt, nog de meerdere erkennen in Punch. Na een 42-43 voorsprong bij rust werd het 88-76. In het Leidse team stonden nog maar vier spelers die ook het vo rig seizoen in de hoofdmacht ac teerden. Boot wisselde/experi menteerde veelvuldig Dave Downey en Steve Puidokas lie ten de beste indruk achter. Zij waren goed voor respectievelijk 28 en 22 punten. Bouman in kwartfinale LEIDEN Dick Bouman heeft gisteren op de Leidsch Hout al zijn ervaring nodig gehad om Hans Tonjann van de winst af te houden. Bouman toonde zich de completere tennisser, iets dat hem de krappe 7-5.6-4 winst en een kwartfinaleplaats opleverde. Daarin ontmoet hu de favoriet voor de eindzege, Marco Winter. Tot die kwartfinale-strijd braken ook Marcel van Rijn (6-7, 6-4, 7—5 tegen Zimmerman) en Bob van Overbcekc door. Hij ver sloeg Freek van der Capellen met 6-1. 6-4 Har Meijer bood Marinus Brooshooft eerst dappe re tegenstand, maar moest uit eindelijk wijken voor diens bete re techniek 4-6. 1-6. Oscar McCloud drong er bij de Wereldraad o/i aan. het seksisme in de jaren 80 net zoveel aan dacht te geven als het racisme in de afgelopen tien jaar. Volgens hem is de positie i•an de pronte naak onbesproken gebleven door de aandacht die andere vormen van onderdrukking opeisen. Het eindrapport over de positie van de vrouw is het resultaat van diepgaande gesprekken in zo'n 150 kerkelijke groepen en orga nisaties overal ter wereld. Een nieuwe gemeenschap in de kerk zal pas mogelijk zijn wanneer vrouwen als gelijkwaardige ge sprekspartners worden erkend, staat in dat rapport "Bij de uit legging van de bijbel zal reke ning moeten worden gehouden met de gebondenheid van de by- belschnjvers aan tijd en cul tuur". "Die uitlegging is echter geen voorrecht van de theologen alleen, maar een recht van de he le christelijke gemeente. Het is een dynamische bezigheid, waar bij de ervaringen van toehoor ders en lezers een wezenlijke rol spelen". Het centrale comité van de We reldraad vierde gisteren ook de 60ste verjaardag van secretaris generaal dr. Philip Potter. De theologische faculteit van de Humholdl-umvcrsiteit in Oost- Berlijn verleende Potter een eredoctoraat. Bemoediging LEIDEN - Een UVS-team van oud eerste elftalspelers trad gisteravond aan voor een duel met oud-Sleutels spelers. Staande v.l.n.r. trainer Piet Kantebeen. Ed van Duyl. Mattie Kantebeen. Wijnand Sloos. Bart Larde. Jan Leget. Wally van Schooien. Thijs balkhoven en verzorger Cors Schreuder. Zittend v.l.n.r Ger Logeman. Henk Rol. Aad Koren. Sjoerd Teske. Leo Holl en Gé Rol. De blauwwitten wonnen met 3-5. na een 1-0 achterstand bij rust. Aad Koren f2x). Sjoerd Teske (2x) en Leo Holl doelpunten voor UVS. Koos van Es bracht alle drie de tegentreffers op zijn liaam. tieve terugspeelbal voor 1-0. Nog voor de rust scoorde HBC de verdiende gelijkmaker: 1-1. Na de hervatting gaf de betere conditie van de Lissenaren de doorslag. Laurens v.d. Voort scoorde op aangeven van Tschür 2-1. Ron Mesman zorgde uit een solo voor 3-1, waarna Ron Hoo- geveen de score naar 4-1 opvoer de. Vlak voor het einde leverde HBC de 4-2 af. randje van buitenspel de thuis club op een 1-0 voorsprong. Tien minuten later scoorde Schu- chard voor VTL de gelijkmaker. Concordia Hillegom-AW 2-0. Peter van der Westen en Ruud Warmerdam bezorgden de thuis club in de eerste helft de zege AW miste tot tweemaal toe een penalty KINZO-Öegstgeest 2-5. Door deze zege plaatste Oegstgeest zich voor de finale van het SCW-toer- nooi. Komende woensdag speelt de ploeg daarin tegen Kagia. Ane Koppenhol. Toon Wernër en Jos Pool bewerstelhgden al voor de rust een beslissende 0-3 voor sprong. Na de thee scoorden Cees Borst en Geert van der Stel de resp. 4-1 en 5-2. Valken '68-Randstad Sport (za) 2- 2. Via Wim Hazenoot en een ei gen goal van Jan Boogerd be werkstelligden de Valkenbur gers een verdiende 2-0 voor sprong. In de tweede helft kwam Randstad door toedoen van Frans Filippo en Wim van Luik terug tot 2-2. De evangelische gemeenten in Oost-Duitsland hebben van de werkgroep 'Ontwapening van de Bond van Evangelische Ker ken in de DDR een brief gekre gen waarin de uitspraak van de hervormde synode in Nederland inzake de kernbewapening een 'bemoediging' wordt genoemd. "Het onomwonden nee van deze kerk is een bemoediging voor ons streven om de zaak opnieuw in onze kerken aan de orde te ■tellen Sinds 1958 is de vraag of het voor een christen geitorloofd rs mee te doen aan militaire afschrikking met kernwapens in de Duitse ker ken niet meer besproken. Volgens de werkgroep dwingt de politieke situatie ertoe, deze vraag nu op nieuw onder ogen te zien 'Wij moeten rekening houden met de mogelijkheid dat een helder standpunt van de kerken inzake het kern wapen vraagstuk met al leen politieke risico s inhoudt maar ook een politieke opening in West- en Oost-Europa biedt", schrijft de werkgroep. De groep vraagt de Oostduitse gemeenten, zich te beraden over praktische stappen die de kerken in de hui dige toestand kunnen zetten. Berocpingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Vclsen Zuid J. Hoekstra Waal-Den Hoorn (Te xel). Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Montfoort H Moll De Lier Nederlands Gere formeerde Kerken: aangenomen naar Dalfsen (deelwerk) kandi daat W. Smouter Apeldoorn. I Eerste reden: De Apple II Plus is een z< blondere computer voor individueel gebruik. Post op ieder bureou en is niet groter don een schrijfmachine. De bedi rung is even gemakkelijk ols bi| een zokrc kenmochine lager in prijs don de mee1 fotocopieerders. De Apple II Plus kan uw :volutio viize s Apple II Plus helpt ondei schappers op velerlei terrein administratie marketing, research en produktie m Derde reden De Apple II Plus biedt u een uitgebreide serie effioente programma s. Simpel te gebruiken door kantoorpersoneel en mzetbooi uiteenlopende zaken. Vierde reden De Apple II Plus W M geselecteerd netwerk van dealers. Appli houdt deze dealers nauwgezet op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op het gebied van computertechnieken, hord ware en software De Apple deali derhalve precies welk piogrommc houdsgorantie. Alhoewel geen onderhoud hoeft te Apple computers. Apple introduceert momenteel meer don 30 nieuwe en u-terst hond/ome software - systemen, spec ooi enkefe voor- PLAN 80 een geavanceerd financieel plonnmgsysleem APPLE PROJECT MANAGER voor het volgen von ruim 2000 octivrteiten per REDEFINABIE DATA BASE een alge meen toepasboor Dato-Base systeem PERSONAL FINANCE MANAGER voor controle over persoonlijke fmonciefe zoken en afdelingsbudgetten e VISITREND VISlPlOT "een analyse systeem voor prognoses en statistische VISlPlOT i*ï produceert grafieken en statistieken ,n kleur VISICALC v het meest verkochte analyse systeem Nu m de nieuwe 16 sector verve APPLE WRITER: voor tekstverwerking. APPLE PLOTvoor grafieken en stot.s- APPlE PILOT voor ondersteunende er methodes. PILOT ANIMATION TOOLS mookt jen ten behoeve van leermethodes. APPLE GRAPHICS systeem voor dimenvonoie beweegbare beefden Trodemorlu voor Personal Software. Inc. Ontvangt u groog uitgebreide informotie over het complete progrommo Apple computers schrot don noor BELLTELEPH MFG Co N VPOSTBUS 719, 2003 RS HAARLEM of zend bon in gefrankeerde omslog noor Al NEDERLAND B.V. Hogewoerd, 166, 2311 HW LEIDEN - 071-122903 13405? - A VLASVELD ELECTRONICA Memug ?l. 2312 AA LEIDEN 071120648

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13