LEIDSCH Ül DAGBLAD Van Agt tart CD A-fractie Lj Papierconcern Van Gelder is failliet Brezjnjev wil eerlijk gesprek met Amerikanen Dollar keldert West-Europa in Katwijks dialect leeft nog Premier dreigt met opstappen als akkoord wordt aanvaard Dodelijke steek was noodweer MOED? DINSDAG 18 AUGUSTUS 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36552 Directeur G. Koopman Bureau Wfle Sngd 1 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WASHINGTON (AP)- De Russi sche president Brezjnjev heeft de Verenigde Staten in een bood schap laten weten dat de Sowjet- Unie Amerika 'eerlijke en op bouwende' besprekingen aan biedt. De boodschap, door Brezjnjev zelf ondertekend, was geschreven voor een jubileum nummer van 'Leven', een Russi sche publicatie die op grond van een overeenkomst tussen beide landen in de Verenigde Staten wordt verspreid. Brezjnjev verklaarde in zijn bood schap dat op dit moment een dia loog tussen de Verenigde Staten en de Sowjel-Unie harder nodig is dan ooit tevoren, zeker nu de internationale situatie is ver slechterd en de Russisch-Ameri- kaanse betrekkingen ernstig op de proef worden gesteld. De Amerikaanse president Reagan verklaarde vorige week dat hij Brezjnjev schriftelijk had gesug gereerd een topontmoeting te be leggen. Brezjnjev stelde al eerder een dergelijke ontmoeting voor. De Russische president schrijft dat de Sowjet-Unie herhaaldelijk heeft benadrukt niet naar een confrontatie met de Verenigde Staten te streven. Ook zou zij niet de 'gewettigde belangen' van dat land willen schaden. 'De Sowjet-Unie wil vrede, samen werking en normale betrekkin gen tussen onze landen, geba seerd op wederzijds vertrouwen', aldus Brezjnjev. 'Daarom', zo be sluit de Russische president, 'bieden wij de Verenigde Staten eerlijke en opbouwende bespre kingen aan, een zoeken naar we derzijdse aanvaardbare oplossin gen voor praktisch alle belangrij ke vraagstrukken die tussen ons bestaan'. (Van c verslaggevers) KATWIJK/LEIDEN - Het Kat- wijkse dialect leeft nog altijd. Oudere Katwijkers vinden hun plaatselijke dialect mooi er dan de jongeren. Boven dien spreken zij het meer. Dat blijkt uit een onderzoek van de vakgroep Nederlands van de Leidse universiteit. Onder leiding van drs. C. van Bree gingen studenten na of het Katwijks dat 40 jaar gele den door G.E. Overdiep werd beschreven in het boek "De volkstaal van Katwijk aan Zee", nog steeds wordt ge sproken. In totaal werden 43 in Katwijk geboren en getogen inwoners ondervraagd; de helft jonger, de andere helft ouder dan 40 Onderzoek Leidse universiteit: jaar. Een aantal typisch Kat- wijkse woorden bleek inmid dels vrijwel verdwenen Zo als torrement(ruzie). wtndza- k( opschepper). dollekoop- (goedkoop) en enkelt geld(klein geld). Wel bestaat in Katwijk nog steeds verschil tussen woor den die met "ei" en "ij" wor den gespeld. Leiden wordt dan Laiden. lijden blijft lij den. Ook het verschil tussen "au" en "ou" werd geregi streerd. Blauw wordt uitge sproken als blew, nou blijft gewoon nou. Zowel jongeren als ouderen blijken de "oe" in boek. vroeg en koek. nog vaak als een "ou" uit te spre ken. Veranderingen in het Katwijks gaan het snelst in het woord gebruik. de klanken blijven vrij stabiel. DEN HAAG - CDA-fractieleider Van Agt heeft gedreigd te zullen opstappen als de CDA-fractie vandaag het voorlo pige regeerakkoord aanvaardt. Hij is het niet eens met het voorstel van de formateurs Kremers en Van Thijn en wil op basis daarvan geen premier worden van het beoogde kabinet van CDA, PvdA en D'66 Van Agt pakt zijn tas tijdens het gisteren voortgezette beraad over het voorlopige regeerakkoord. Het zou symbolisch kunnen zijn voor het dreigement dat hij gisteren aan het adres van zijn fractie heeft geuit. Naast hem op de foto Den Uyl en Terlouw. Mocht zijn fractie toch akkoord gaan met het voorstel, dan "zal hij niet in de weg blijven zitten", zo heeft zijn woordvoerder gis teravond laten weten. De formateurs hebben de drie frac ties gevraagd om vanavond vóór acht uur 'ja' of 'nee' te zeggen op hun voorstel. Daarmee hebben zij de CDA-fractie opnieuw voor het blok gezet. De fracties moe ten namelijk laten weten of zij het beoogde kabinet nog steeds willen. In het beraad van gisteren hebben PvdA en D'66 geweigerd in te gaan op de eis van Van Agt om nu al vast te leggen dat er vol gend jaar 4,5 miljard gulden moet worden bezuinigd. De bei de formateurs besloten daarop om de fracties te vragen of zij op basis van het tot dusver bereikte onderhandelingsresultaat .ja" of „nee" kunnen zeggen tegen het beoogde kabinet. Den Uyl (PvdA) en Terlouw (D'66) zullen het voorstel van de forma teurs wel in hun fractie verdedi gen. Van Agt heeft dat gewei gerd. Hij beschouwt het concept- regeerakkoord als een te wanke- Noodzakelijk (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN De 43-jarige J. van der V. uit Alphen aan den Rijn is vanochtend door de Haagse rechtbank ontslagen van rechtsvervolging. Hij werd verdacht van doodslag. De officier van justitie had twee weken geleden driejaar gevangenisstraf tegen de Al- phenaar geëist. Van der V. bracht in de nacht van 25 op 26 april dit jaar do delijke messteken toe aan zijn buurman, de 51-jarige W. van der Vlucht. De rechtbank acht niet bewezen dat dit een poging tot doodslag was, wel staat vast dat Van der V. zwaar lichamelijk letsel toe bracht, die de dood tot gevolg had. De man is ontslagen van rechtsvervolging, omdat hij volgens de rechtbank uit noodweer handelde. Geluidsoverlast was de aanlei ding tot de burenruzie. Van der V. kon de keiharde mu ziek die zijn buurman draai de. niet langer aanhoren. Hij ging bij zijn buren klagen. Voor het eerst, terwijl ver dachte twee weken geleden verklaarde dat de buren hem en zijn vrouw met geluid soverlast al zes jaar lang geestelijk stuk maakten. Bij de ruzie in de bewuste nacht ontstond een vechtpartij, die uitmondde in de fatale mes steek. UTRECHT (ANP) - Het papier concern Van Gelder is failliet. Vandaag zal bij de Amsterdamse rechtbank het faillissement wor den aangevraagd. Volgens be stuurder Frans van der Veer van de Industriebond FNV betekent het faillissement dat 700 tot 800 man van de circa 2.000 werkne mers die nog bij het bedrijf werken, moeten worden ontsla gen. De papierfabriek in Renkum (300 man), waar al enige tijd niet meer werd gewerkt, gaat definitief dicht. De fabrieken in Wapen veld (550 man) en Apeldoorn (250 man) draaien door in afwachting van eventuele kopers. In Velsen zullen 250 van de 700 arbeids plaatsen verdwijnen door stop zetting van één papiermachine. Getracht zal worden ook voor de vestiging in Velsen een koper te vinden, aldus vakbondsbestuur der Van der Veer. Op het hoofd kantoor van Van Gelder verdwij nen nog eens circa 150 arbeids plaatsen zodat al met al 700 tot hun baan verliezen. gere termijn ook de werkgele genheid in de resterende be drijfsonderdelen een onzekere zaak", aldus Van der Veer. Of het daarbij blijft is overigens voor Van der Veer nog onzeker. Dat hangt er van af of de vesti gingen in Wapenveld. Velsen en Apeldoorn kunnen worden ver kocht. Voor Apeldoorn zijn er al enkele gegadigden. Volgens Van der Veer zijn de perspectieven Velsen en Wapenveld (waar DEN HAAG (ANP) Uit de Schc Vier man ontsnapt uit cel het onderzoeksbureau McKinsey momenteel een studie verricht) vrij gunstig. "Maar zo lang er geen kopers zijn is op de wat lan- veningse strafgevangenis zijn vanochtend vier gevangenen ontsnapt. Voordat de vier op de vlucht sloegen bedreigden ze een van de werkmeesters met een mes. Na de tralies te hebben doorgezaagd klommen de man nen over de gevangenismuur en verdwenen in een gereed staan de auto. Voorbijgangers hebben, aldus justitie, het kenteken van de personenauto genoteerd. De vier ontsnapte gevangenen za ten straffen uit variërend van vier tot dertien jaar. De langst gestrafte is een 29-jarige Fransman. Hij zat al vanaf 1974. maar was van '76 tot '80 voort vluchtig. De eis van Van Agt vloeit volgens de CDA-fractieleider voort uit de bezuinigingen die voor de ko mende vier jaar noodzakelijk zouden zijn. Daarbij zou het fi nancieringstekort met twee pro cent moeten dalen en de belas tingdruk op peil moeten blijven. Daarvoor is het volgens Van Agt nodig om voor volgend jaar al vast 4.5 miljard bezuinigingen af te spreken. Van Agt zet met zijn dreigement vooral de grote middengroep van zijn fractie onder forse druk. De linkervleugel van het CDA lijkt zonder meer bereid samen te werken met de PvdA. Rechts voelt in het geheel niets voor dit kabinet, terwijl de grote (KVP)- middenmoot wel met de PvdA wil samenwerken mits Van Agt het kabinet aanvoert. Tegen deze achtergrond werd gisteren dan ook al in CDA-kring gezegd dat „als er vandaag een kabinet komt, dat zeker geen kabinet- Van Agt zal zijn". De besprekingen beperkten zich gisteren uitsluitend tot sociaal- economische onderwerpen, waarbij de bezuinigingen voor volgend jaar centraal stonden. Naast het meningsverschil over de bezuinigingen van totaal f4.5 miljard, hebben de onderhande laars ook gesproken over een aantal andere voorstellen van Van Agt. Deze -deels minder in grijpende zaken- zijn vrijdag al door de formateurs besproken met de fractiespecialisten. Dat gesprek duurde zo'n vijf uur. en werd met begrip voor de weder zijdse standpunten gevoerd. Na dit gesprek konden de onder handelaars gisteren al vrij snel op enkele punten overeenstem ming bereiken.De punten waar overeenstemming nu nog is uit gebleven betreffen onder meer de collectieve lastendruk, de ma te waarin de koopkracht van de minima achteruit moet gaan. de aftrekbaarheid van de hypo theekrente en de verdeling van de bezuinigingen over de vier jaar. Ondanks deze nog overgebleven geschilpunten toonde D'66-lei- der Terlouw zich nog steeds voorstander van het centrum linkse kabinet. Daarnaast gelooft hij dat er een vrij aanzienlijk be drag aan bezuinigingen nodig zal zijn, maar wil hij dat door het nieuwe kabinet laten bepalen Terlouw verlangde gisteren na af loop van een speciaal fractiebe- raad dat het CDA eindelijk dui delijk uitspreekt of het kabinet er moet komen. De D'66-leider wilde verder de garantie dat er - indien de poging wordt voortge zet - geen nieuwe problemen worden opgeworpen. ,,De geloof waardigheid van de politiek is in het geding, de grens van wat de politieke moraal verdraagt is be reikt," aldus Terlouw. Iels koeler Half tot zwaar bewolkt en mogelijk wat regen. Minimumtemperatuur rond 12 graden. Middagtemperatuur om streeks 19 graden. 19 augustus 1981 Zon op: 06.30, zon onder: 20.56 ui Maan op: 22.56, maan onder: 10.15 ui Waterstanden Katwijk: hoogwat 6.27 en 18.54 uur. laagwater 2.33 14.44 uur. AMSTERDAM (ANP) - De koers van de dollar is vanmorgen op de wisselmarkten in West-Europa gekelderd. In Amsterdam werd rond elf uur bijna 2,75 gulden genoteerd vergeleken met een slotkoers van 2.7845 gulden van maandag. De slotkoers van vrijdag bedroeg 2.8025 gulden. In Frankfort zakte de koers in het begin van de handel tot 2,4730 mark na een opening op 2.48875 mark. De dollar werd ongeveer vier pfennig onder de slotkoers van maandag verhan deld en zeven pfennig goedkoper dan bij het slot van vrijdag in New York. De stemming was nerveus. Voornaamste oorzaak wordt genoemd het algemene ge voel dat de koerswaarde van het Amerikaanse geld zijn werkelij ke waarde de laatste tijd ver overtreft. Ook in Londen stond de Ameri kaanse munt onder druk. De va- lutahandel vraagt zich af er nu definitief een eind gekomen is aan de waardestijging van de dollar, al wordt er tegelijk op ge wezen dat er nog geen sprake is van een belangrijke daling van de rentevoet in de V.S. Bijna botsing boven VS NEW YORK (DPA) - In Newark in de Amerikaanse staat New Jersey is het gisteren bijna tot een botsing gekomen tussen een boeing 737 met 118 mensen aan boord en een klein zweefvliegtuig Dit heeft de Amen kaanse dienst voor de burgerluchtvaart in Washington meegedeeld Een woordvoerder van de dienst zei dat het nog niet vaststond of de bijna-botsing het gevolg was van een fout van de luchtverkeersleiding Zou dit wel zo zijn. dan zou sprake zijn van het tot nu toe ernstigste voorval sinds het begin van de luchtverkeersleidersstaking in de Ver enigde Staten. Piet Ekel: succes met Heijermans Miljoenenzwendel benadeelt staat Drukkersstaking in Polen onafwendbaar Compromis voor olieprijs Men zou kunnen stel len dat CDA-onder- handelaar Van Agt m 4J|Tftr zekere zin een flinke dosis moed niet kan worden ontzegd Er is namelijk moed voor nodig om in het zicht van de haven - de feitelijke for matie van een kabinet van CDA, PvdA en D 66 - de eigen fractie te adviseren met akkoord te gaan met de voorstellen van de forma teurs met als inzet de eigen poli tieke loopbaan En voor wie moed een te fraai begrip is m de politiek zal het eens moeten zijn met de stelling dat de CDA-voor- man in elk geval grote nsicos durft te nemen Over het conflict zelf kan men dui delijk zijn De wens van Van Agt dat de coalitiepartners zich uit spreken in 1982 4,5 miljard te be zuinigen is zakelijk gesproken volkomen juist. Men kan niet om de rapporten van het Centraal Planbureau en de gezamenlijke directie van de Nederlandsche Bank heen. Het financienngste- kort moet worden terugge schroefd tot vier procent van het nationaal inkomen, wil er tenmin ste iets van de plannen van de informateurs terecht kunnen ko men Maar dat is een strikt eco nomisch en geen politiek gege ven. Op de achtergrond speelt de kwes tie van het bijna fundamentele wantrouwen tussen de twee gro te beoogde coalitiepartners CDA en PvdA in het algemeen en hun twee voormannen Van Agt en Den Uyl in het bijzonder Het is immers ook van de PvdA en D 66 de bedoeling - dat kan men al thans lezen in het tamelijk vage regeerakkoord - het financie ringstekort met twee procent te rug te dringen. Het gaat echter om de manier waarop Van Agt weigert de PvdA en D 66 te laten meedenken in een eventueel ka binet over die manier En dat is voor met name de PvdA - die 4 5 miljard trouwens veel te hoog vindt - onaanvaardbaar en dat is heel begrijpelijk Zowel de PvdA en D'66 weigeren terecht een soort betrouwbaarheidsproef af te leggen. Het is niet de eerste keer dat Van Agt met aftreden dreigt. In nor male politieKe verhoudingen geldt een dergelijke houding ais het zwaarste pressiemiddel Bij Van Agt ligt dat anders. Hij is daar veel gemakkelijker in. hoe wel daaruit met moet worden af geleid dat de CDA-voorman als een onnozele hals door het poli tieke leven stapt. Hij kent zijn po sitie en weet vaak precies waar het randje van de afgrond is. Zijn huidige dreiging is wellicht de meest riskante uit zijn politieke loopbaan. De onaantastbaarheid van een paar maanden geleden toen de hele achterban eerbiedig Van Agt toejuichte als de enig aanvaardbare premier voor het Koninkrijk der Nederlanden, die onaantastbaarheid is een beetje verbleekt. De 48 leden van de CDA-fractie zouden vandaag een zware dag moeten hebben, hoe wel het niemand moet verbazen als het uiteindelijk uitdraait op een typische CDA-oplossing. waarbij de kool en de geit wordt gespaard En dat terwijl de problemen waann de Nederlandse economie zich bevindt steeds groter worden Problemen die om een oplossing schreeuwen aangedragen door een krachtig eensgezind kabinet. LEIDSCH DAGBLAD Wilt u mij nur - i 'bonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel S. v.p. bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen neerLeidschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1