Schippers staken acties Ballingen kapen patrouilleboot Iran ?a$ar1ï)alam Reagan had al eerder contact met Brezjnjev dagblad voor leiden en omstreken Turkse hardnekkigheid Overval door gaswolk Rembrandt gestolen Extra steun voor export naar Derde Wereld Blokkades onder druk99 opgeheven Passagiers veerboot veilig in Oostende Heiden JATERDAG 15 AUGUSTUS 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36550 Leidschjêi dagblad DirecteurG.Koopman Biraau W«teS«geit LEIDEN - Met het rotsvaste plan zich in Amerika te vestigen heeft een negenjarig Turks jongetje tot driemaal toe de woning van zijn tante en oom in Leiden (waar hij logeert) verlaten. De eerste maal voerde de reis naar Schiphol, waar de politie zijn trip voor tijdig onderbrak. De tweede keer werd hij in de trein naar Den Haag al onderschept. Driemaal leek echter scheepsrecht te betekenen. Uit de portemon nee van zijn oom had Mohammed vierhonderd gulden gehaald, waarmee hij naar Hoek van Holland reed. Daar aangekomen schafte hij zich een kaartje voor de boot naar het Engelse Har wich aan. Halverwege de bootreis werd echter ook deze poging door de autoriteiten verijdeld. WESTSCHOUWEN (ANP) - Enkele duizenden badgasten zijn gistermiddag op het strand bij Westenschouwen overvallen door een gaswolk die vanuit de Noordzee het strand optrok. Een groot aantal strandliefhebbers kreeg last van misselijkheid en hoofdpijn. De herkomst van de gaswolk is voor de rijkspolitie nog een raad sel. al wordt rekening gehouden met de mogelijkheid dat de wolk veroorzaakt is door een tanker die zijn ruimen heeft ge spoeld. LONDEN (DPA/Reuter) - Het schilderij "Portret van een jonge man" van Rembrandt is uit een museum in Londen gestolen, zo heeft de politie bekendgemaakt. Hoewel het schilderij getaxeerd wordt op ongeveer een miljoen gulden zou het volgens deskundigen op een openbare veiling wel 5,5 miljoen gulden kunnen opbrengen. Het schilderij ver dween uit "Dulwich Picture Galery" in een tijdsbestek van twee uur, waarin slechts 26 mensen een bezoek brachten aan het mu- De afgebeelde is Jacob de Gheyn III, die leefde van 1596 tot 1644. DEN HAAG (ANP) - Het ministe rie van economische zaken heeft 75 miljoen gulden extra uitge trokken voor leningen onder gunstige rentevoorwaarden aan bedrijven die kapitaalgoederen (machines en dergelijke) willen exporteren naar ontwikkelings landen. Er stond voor dit jaar al vijftig miljoen voor dat doel op de begroting van economische zaken. Dit blijkt uit een brief van minister Van Aardenne (economische za ken) aan de Tweede Kamer. Of een bedrijf in aanmerking komt voor een dergelijke lening met een lage rente, een lange looptijd en een aflossingsvrije periode hangt onder meer af van de aard van de transactie en de eisen die het desbetreffende ontwikke lingsland stelt. Door de transactie zal in elk geval de werkgelegenheid in Neder land moeten worden bevorderd. MADRID/PARIJS/TEHERAN (Reuter/AFP/UPI) Iraanse bal lingen, die het bewind van de verdreven sjah goed gezind zijn. hebben voor de Spaanse kust een patrouillevaartuig van de Iraanse marine gekaapt. Een woordvoerder van de ballin- gengroep, Azadegan (Iraanse be vrijdingsbeweging) in Parijs zei dat de overval op het schip het "begin van directe actie" tegen de islamitische republiek inluidt. De kaping is uitgevoerd door een Azadegan-commandogroep van 40 a 45 man, onder leiding van de voormalige bevelhebber van de keizerlijke marine, admiraal Ka- mal Habibollah. De groep had een Spaanse Sleep- Vliegtuig terug TEHERAN (AFP/Reuter) - Een Iraans militair vliegtuig, dat don derdag zonder toestemming van de autoriteiten in Oman was ge land, is weer terug in Iran. Het toestel werd door twee beman ningsleden gekaapt en maakte een noodlanding in Oman, toen de brandstof op was, aldus het Omaanse persbureau. De twee kapers werden gearresteerd op beschuldiging van schending van het Omaanse luchtruim. De overige elf inzittenden zijn gis teren met het militaire vliegtuig door een nieuwe bemanning op gehaald uit Oman. Geleidelijk meer zon Vandaag laat de zon in het grootste deel van ons land vrstek gaan, maar het blijft wel droog. Aan de kust wordt het 18 graden, elders kan het kwik tot 22 graden of iets hoger oplopen. Zwak ke wind. Ook in de komende dagen blijft het droog met geleidelijk meer zon en hoger wordende temperaturen. 16 augustus Zon op: 6.25. onder: 21.02 uur. Maan op: 21.44, onder 6.58 uur. Hoogwater in Katwijk om 4.18 en 16.48 uur, laagwater om 0.18 en 12.48 uur. Zon op: 6.26, onder: 21.00 uur. Maan op: 22.09, onder: 8.14 uur. Hoogwater in Katwijk om 4.59 er uur, laagwater om 1.05 en 13.34 i boot in Cadiz gehuurd voor een "pleziertochtje" en had vervol gens de bemanning van de sleep boot onder bedreiging met wa pens gedwongen naar het Iraan- 'se patrouillevaartuig "Tabarzin" te varen. Aan boord van de Tabarzin waren kennelijk medeplichtigen, want de bemanning van het patrouille schip lag plat op het dek, en de kapers werden door enige man nen aan boord geholpen, zo ver telde de kapiteit van de Spaanse sleepboot. De Tabarzin voer met twee andere Ontslag dreigt voor 150 man confectie bedrijf KÈRKRADE (ANP) - Het Lim burgse bedrijf Roda Confectie in Kerkrade verkeert in ernstige fi nanciële moeilijkheden. Dit is de vertegenwoordigers van de vak bonden gistermiddag duidelijk geworden toen zij op uitnodiging van de directie werden ingelicht over de benarde situatie. Volgens de vakbonden ziet het er bij het uitblijven van (grote) fi nanciële steun niet goed uit voor het bedrijf en dreigt er ontslag voor alle. ongeveer 150 perso neelsleden. De moeilijkheden zijn veroorzaakt door een directiewisseling bij de bank, waarmee Roda Confectie tot nu toe zaken deed. De nieuwe directie heeft plotseling de geld leningen aan het bedrijf stopge zet. Iraanse patrouillevaartuigen van de Franse haven Cherbourg door de Straat van Gibraltar naar Iran. Na de kaping zetten de twee an dere schepen koers naar de Spaanse haven Algeciras. Van- daaruit zijn ze gisteren, met een escorte van de Spaanse marine tot buiten de Spaanse territoriale wateren, weer vertrokken rich ting Iran. Het is niet duidelijk waar het ge kaapte vaartuig is gebleven. De autoriteiten van de Marokkaanse havenstad Tanger ontkennen dat het schip is binnengelopen. In Parijs liet Azadegan weten dat het schip voor anker is gegaan voor de Marokkaanse haven Ca sablanca. Teheran heeft inmiddels de kaping eveneens bekendgemaakt. Azadegan staat onder leiding van de voormalige chef van de gene rale staf van het Iraanse Leger, generaal Bahmar Aryana, die zich in 1972 in Frankrijk vestigde na een meningsverschil met de sjah over de buitenlandse poli tiek. De beweging zegt niets te maken te hebben met ex-presi dent Bani-Sadr, die ze een lakei van Ghomeini noemt. "Wij zijn Iraanse nationalisten en gema tigde socialisten. We vechten te gen die islamitische elementen". BRUSSEL Reuter! DP Al U PI- Alle passagiers van de Belgi sche veerboot "Prinses Cle mentine" die gisteren in Het Kanaal in aanvaring kwam met een Zweeds vrachtschip, zijn aangekomen in Oosten de. Een zusterschip van de Clementine, de "Prinses Ste phanie", had hen aan boord genomen. De Prinses Clementine" onder houdt de verbinding tussen Oostende en Dover. In dichte mist had de veerboot een aan varing met het Zweedse vrachtschip "Buenos Aires". Dat gebeurde op ongeveer drie mijl van de Franse ha venstad Calais. De Prinses Clementine", een draagvleu gelboot, had 208 passagiers aan boord. Zij konden alle maal aan boord worden ge nomen door de "Prinses Ste phanie". die hen weer terug bracht naar Oostende. Enige personen liepen ernstige kneuzingen op. De "Prinses Clementine", die pas sinds mei in de vaart was, werd zodanig bescha digd dat zij naar Oostende moest worden gesleept. Hoe groot de schade precies is, kon nog niet worden gezegd. Het Zweedse vrachtschip kon zijn weg - naar Amsterdam gewoon vervolgen. LONDEN (AFP/UPI) - I)e Engelse luchtverkeersleiders hebben besloten vooralsnog geen actie te houden ter ondersteuning van hun stakende Amerikaanse collega's. Ze wachten op de bij eenkomst van de internationale federatie van luchtverkeerslei dersverenigingen volgende week zaterdag in Amsterdam. De Portugese luchtverkeerslei- uers blijven echter bij hun be sluit om het transatlantische luchtverkeer van en naar de Verenigde Staten te boycotten. Alleen zal de boycot geen zeven dagen duren, zoals aanvanke lijk was beslist, maar 4K uur. De actie begint maandag 02.00 uur Nederlandse tijd. ROTTERDAM (ANP) - De binnenschippers hebben hun actie beëindigd. Nadat het aantal blokkades in de loop van de dag al was teruggelopen tot nog maar twee be sloten blokkadeleiders en het actiecomité gisteravond laat met de maandag begonnen actie te stoppen. Gistermiddag al adviseerde het actiecomité van schippers om de actie te beëindigen omdat volgens een woordvoerder "de druk van politie en overheid te groot werd". De kans op slachtoffers bij nieuwe confronta ties met de politie en het ontstaan van vechtpartijen tussen actievoeren de schippers en collega's die tegen de blokkades zijn werden door het comité op den duur niet uitgesloten geacht. Het "officiële" besluit wrd gister avond laat genomen in Rotter dam. nadat het actiecomité in het schipperscentrum "De zwarte zwaan" urenlang had vergaderd met de blokkadeleiders. Niet alle blokkadeleiders waren het overi gens eens met het advies van het actiecomité om te stoppen. De meerderheid wilde dat uiteinde lijk wel en dat gaf de doorslag. Overduidelijk Actieleider N. Seine vindt dat er geen sprake is van een neder laag, nu het belangrijkste doel van de actie ook zand en grind via de beurs - niet is bereikt. ME botst alsnog week assistentie hebben verleend bij de ontruiming van de schippers- blokkade in Terneuzen hebben gis teravond toch nog met een geweld- dadigd confrontatie te maken gehad. Dat gebeurde na afloop van de blokka de toen de drie ME-bussen met daar in ongeveer tachtig manschappen op weg naar de veerpont bij Perkpolder in Zaamslag tegen elkaar reden. De eerste bus moest een noodstop ma ken voor een abrupt remmende au tomobilist. De twee andere bussen konden niet bijtijds stoppen en bot sten op elkaar. De ravage was groot, maar niemand liep letsel op. Geen actie Britse vliichtleiders Geweigerd //goud'en ^JsPITrv^? FONDUE - BOURGUIGNONNE met gemengde salade, lijne frietjes, warm stokbrood en sausjes exotische jaarbeurs Ton Menkenhal tot 16 aug. Feestelijke culturele manifestatie tijdens "Airrail". met attraktieve stands, restaurantjes en continue-showprogramma. Dagelijks 14 - 23 uur. Hierdoor dreigde de houding van de schippers dermate te ver harden. dat het niet langer ver antwoord was de actie voort te zetten", aldus het comité van ochtend vroeg. Het actiecomité betreurde het dat de overheid een onmaatschappe lijk gestructureerde markt laat voortduren met het "oneigenlijk argument de vrijheid van onder nemen". Volgens het comité is het over- tuiend aangetoond hoe zorgwek kend de toestand in de binnen vaart is. Honderden schippers hebben vijf dagen hun gezinnen en bedrijf op het spel gezet m een poging enige bestaanszekerheid te verkrijgen, aldus het actieco mité. 30 PAGINA'S Alexander Ha ig Haig: "Europa in wezen blij met VS" PAGINA 9 Formatie is nog steeds in impasse PAGINA 7 1 1 Opmars tv-piraten niet meer te stuiten PAGINA IS De arts moet op herhaling PAGINA 19 Rond middernacht w blokkade overgeblev de door elf schepen van het zijka naal C van het Noordzeekanaal. De politie liet die blokkade daar liggen tot vanochtend: "de schippers en hun gezinnen liggen al te slapen en we willen ze niet wakker maken". "Wij hebben met de actie over duidelijk gemaakt dat een mark tordening hard nodig is. De over heid wil het kennelijk zo hard spelen, dat er eerst slachtoffers moeten vallen. Daar willen wij niet aan meedoen. Wij zijn als eerlijke mensen de acties inge gaan. zo zullen wij er ook weer uitkomen", aldus Seine. De minister van verkeer en water staat in het nieuwe kabinet moest volgens S«nne inzien dat de positie van de schippers pro bleem nummer één is om te be handelen. Hij meent dat de actie toch geslaagd is. Volgens hem is de actiebereidheid onder de schippers nog steeds groot. "Na deze actie gaan we in een ver gadering de zaken eens op een rij zetten. Want de schipper voelt zich nog steeds zwaar genomen en als een schipper zich belazerd voelt zegt hij "ja" tegen acties" WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse president Reagan en zijn Russische ambtsgenoot Brezjn jev hebben sinds de beëdiging van Reagan al vier of vijf keer schriftelijk met elkaar gecom municeerd. aldus gisteren woordvoerders namens het Witte Huis Regeringswoordvoerder Larry Speakes verklaarde dat de on derwerpen in de briefwisseling "een groot aantal wrijfpunten tussen beide landen" bevatte. Reagan verbaasde deze weck de wereld door te verklaren dat hij de Russische president Brezjn jev wilde ontmoeten om de hui dige bewapeningswedloop te be spreken. Deze verklaring was vooral verrassend omdat de rege- ring-Reagan altijd heeft vastge houden aan een harde politiek tegenover het Warschau-pact Intussen heeft de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van defensie. Dean Fischer, ver klaard dat Reagans suggestie voor een topconferentie niet moet worden uitgelegd als een teken van zwakte. Toch vinden politieke waarnemers dat er uit het voorstel van Rea gan en een eerder deae week ge houden redevoering van de mi nister van buitenlandse zaken Alexander Haig, meer bereid heid van de VS doorklinkt om met Moskou te onderhandelen. Brezjnjev heeft al op 23 februari la ten weten dat hij zo snel moge lijk een ontmoeting met de toen net gekozen Reagan wilde heb ben. DAGBLAD it Het actiecomité besloot tot beëin diging van de blokkades omdat het "steeds duidelijker werd dat de overheid weigert met de chip pers over hun etsen te praten. Wilt u mij nu „[éét - n als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel S. v.p bon ingevuld in een open enveloppe tonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1