LEIDSCH fltt DAGBLAD Formatie zit opnieuw vast Hogere omzet en nettowinst Fokker 00 Jeugdterreur loopt in Leiden spuigaten uit ?asarjï)alam Schippers dreigen met laten zinken van schepen Bezwaren tegen sociaal-economische eisen van CDA Paus uit ziekenhuis Poolse leiders op bezoek ia Moskou Leiden VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36549 Directeur G. Koopman Brnau Wme Stje 1 Adj.-hooldredacteur fl.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG (GPD/ANP) - On danks het steeds harder ingrij pen van de overheden gaan de acties van de binnenschippers door. Het breekpunt is nog niet bereikt. Dat zei actieleider Nico Seine vanmorgen, kort na het opheffen van de blokkade door tachtig schepen in de Nieu we Maas bij Rotterdam. De beëindiging was het resultaat van een nacht lang overleg tus sen de schippers en het Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnen vaart (CBRB), dat gisteren be slag had laten leggen op acht schepen in verband met een ge schatte schade van 1.2 miljoen gulden per dag. Volgens Seine is de stemming onder de binnen schippers echter alleen maar grimmiger geworden. Hij sluit niet uit dat de acties uit de hand gaan lopen. 'Verscheidene schip pers hebben mij verteld dat zij hun schip willen laten zinken als de politie er aan komt', aldus Sei- De versperring van het Maas- Waalkanaal bij Weurt, ter hoogte van Nijmegen, is vanmorgen door toedoen van de politie op geheven. In de Zuidelijke IJssel- meerpolders heeft landdrost Han Lammers schippers met hechte nis gedreigd als zij nog vaarwe gen afgrendelen. Intussen heeft burgemeester André van der Louw van Rotterdam pogingen gedaan een gesprek van de schipperbonden ONS en ASV tot stand te brengen met staats secretaris Smit-Kroes. Dat liep op niets uit omdat de staatssecre- tataris niet tot een gesprek be reid was. Een aantal Belgische schippers- bonden heeft gisteravond in Ant werpen alle transporten met Ne derland „besmet" verklaard. Zij eisen overleg tussen overheid en binnenschippers in Nederland. De Belgische overheid is ge vraagd deze opvatting over te brengen aan de Nederlandse re gering, die gisteravond een ulti matum heeft gesteld. Vóór zon dag moeten alle blokkades zijn verdwenen. (zie ook pagina 7) Politie en justitie kunnen aantal zaken niet meer aan (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - De Leidse politie heeft de afgelopen weken ongeveer twintig jongeren opgepakt die verantwoordelijk zijn voor zo'n 120 tot 130 inbraken, berovin gen en molestaties. De jongeren variëren in leeftijd van vijftien tot twintig jaar en zouden onder aanvoering staan van een jon gen van zestien jaar. Deze jeugdbende maakt al gerui me tijd de Leidse binnenstad onveilig. Vooral de laatste twee maanden, tijdens de vakantie periode, loopt het volgens de Leidse kinderpolitie de spuiga ten uit. De criminele activiteiten van de omvangrijke jeugdbende stelt de Leidse kinderpolitie voor enorme problemen. "We kunnen het werk nauwelijks meer aan. We zijn dagelijks met die kna pen bezig. Het gewone werk, zo als rapportage aan de Raad voor de Kinderbescherming, blijft dikwijls liggen", aldus een rechercheur van de kinder politie. Het 'bestrijden' van de jeugdcri minaliteit wordt door de Leidse politie een uitzichtloze zaak ge noemd. "In de komende weken zullen nog heel wat arrestaties volgen maar zodra die knapen weer vrij rondlopen beginnen ze vrolijk opnieuw te roven en te molesteren. Bovendien is er al weer een nieuwe lichting in aantocht. Jongens en meisjes Ook justitie kan het 'aanbod' van jeugdige criminelen niet meer aan. De Haagse officier van jus titie mr. Klein Breteler: "We hebben te kampen met enorme wachtlijsten bij de jeugdgevan genissen. We hebben gewoon geen plaats voor die gasten. In de maand juli zijn 33 minderja rigen voorgeleid. We konden er maar zestien geplaatst krijgen. De rest moesten we laten lo pen". "Wanneer iemand op maandag ochtend wordt voorgeleid is de kans op vastzetten veel groter dan op vrijdag. Aan het eind van de week zitten alle jeugdge vangenissen namelijk propvol. Aan het begin van de week wil er nog wel eens ergens een plaatsje vrij zijn. Dit heeft na tuurlijk niets meer met recht te maken. Het is meer een loterij". Zie verder pagina Leiden. DEN HAAG - De komst van ko ningin Beatrix en prins Claus naar Den Haag werd gisteren niet door alle inwoners van de residen tie met blijdschap begroet, zoals blijkt uit deze schermutselingen voor het Haagse Congresgebouw. Tot laat in de avond bleef het on rustig in de binnenstad. SCHIPHOL (ANP) - NV Koninklijke Nederlandse Vliegtuigenfabriek Fok ker heeft in de eerste zes maanden van 1981 met een totaal van 504 min bijna 40 min meer omzet Aanvaring in Het Kanaal DF.N HAAG (ANP) - De Belgische veerboot Princess Clementine ,met 270 passagiers aan boord heeft, vanochtend in dichte mist in Het Kanaal een aanva ring met een ander, nog onbe kend, schip gehad. De Clementi ne heeft een zusterschip ge vraagd om hulp bij het van boord halen van de passagiers. Er zijn reddingsboten uitgezet. Er is een grote hulpactie op gang gekomen. Volgens de eerste be richten zouden er geen slachtof fers zijn. Minder warm Droog weer met wolkenvelden. Mini mumtemperatuur omstreeks 14 gra den, middagtemperatuur rond 21 graden. Matige westelijke wind. De vooruitzichten tot en met dinsdag: wisselend bewolkt en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 21 gra- Zon op: 6.24, onder: 21.04 uur. Maan op: 21.16, onder: 5.45 uur. Hoogwater in Katwijk om 3.11 en 16.11 uur, laagwater om 12.05 uur. bereikt dan in hetzelfde tijdvak van 1980. Het be drijfsresultaat steeg van 7,8 min tot 11,4 min en de nettowinst van 4,8 tot 5,8 min, zo heeft de maatschappij bekendge maakt. In het tweede halfjaar wordt een stijging van de omzet verwacht ten opzichte van het eerste half jaar. In samenhang hiermee trad in het eerste halfjaar een tijdelij ke verhoging van het voorraad- bestand op, die werd gefinan cierd door een afneming van de deposito's en een vergroting van de schulden op korte termijn. Verwacht mag worden dat de winst over geheel 1981 niet bene den die van 1980 (nettowinst 9,8 min) komt. De investeringsplan nen voor geheel 1981 belopen cir ca 120 min welk bedrag slechts voor een deel in 1981 zal worden uitgegeven. De personeelsbezet ting nam toe van 8862 per eind december vorig jaar tot 9202 op 30 juni. Ondanks de problemen die de luchtvaartmaatschppijen onder vinden door de hoge rente in de VS is de verwachting gewettigd dat eind 1981 de orderportefeuil les van F27 en F28 vliegtuigen zodanig zullen zijn dat de pro- duktie van de dan komende 15 tot 18 maanden is gedekt. In het eerste half jaar zijn 8 vliegtuigen van het type F27 verkocht tegen 13 in dezelfde periode van 1980. Voor de F28 bedroegen deze aan tallen resp. 11 en 13. Wat het nieuwe vliegtuigproject MDF 100 betreft dat samen met McDonnell Douglas wordt ont wikkeld is meegedeeld dat het nieuwe ontwerp in het tweede halljaar aan potentiële klanten zal worden gepresenteerd. On derzocht wordt of andere indus trieën op enigerlei wijze in het project kunnen deelnemen. De definitieve beslissing wordt rond de jaarwisseling verwacht, nadat een voldoende aantal eerste be stellingen is ontvangen en nadat de programmafinanciering naar behoren zekergesteld is. Karl Böhm overleden SALZBURG (AP) - Karl Bohm, de vermaarde Oostenrijkse diri gent die op 28 augustus aan staande 87 jaar zou zijn gewor den, is vandaag na een langduri ge ziekte in Salzburg overleden. ROME (AFP) - Paus Johannes Paulus 2 heeft vanmorgen het ziekenhuis verlaten. In gezelschap van staatssecreta ris kardinaal Casaroli is hij naar het Vaticaan gereisd. Voor zijn vertrek sprak hij de patiënten in het Gemelli-zie- kenhuis toe en deelde de apostolische zegen uit. De paus werd vorige week woensdag voor de tweede maal geopereerd. Op 13 mei pleegde de Turk Mchmet Ah Agca een aanslag op hem tij dens de rondrit van de paus over het St. Pietersplein. WARSCHAU (DPA/AFP) - Partijleider Kania en premier Jaruzelski van Polen zijn vanmorgen vanuit Warschau vertrokken naar de Sowjet- Unie. De twee staatsleiders brengen op uitnodiging van het centraal comité van de Sowjetcommunistische party een "kort werkbezoek" aan de Sowjet- Unie, aldus het Poolse persbureau. Hoe lang hun besprekingen duren en waar deze plaatsvinden is niet be kend. Verwacht wordt echter dat zij president en partijleider Breiyryev zullen ontmoeten in diens vakantieoord op de Krim. Al eerder zijn partijleiders uit andere Oosteuropese staten op informeel bezoek geweest bij Brezjnjev. DEN HAAG (GPD/ANP) - De kabinetsformatie zit sinds afgelopen nacht muurvast op diepgaande meningsver schillen over het toekomstige sociaal-economisch be leid. De CDA-fractie bleef ook gisteravond vasthouden aan verdergaande bezuinigingen dan de informateurs hebben voorgesteld. Bovendien willen de christendemocraten dat er nog tijdens de formatie vier tot vijf miljard gulden aan bezuinigingen in de begroting voor 1982 wordt verwerkt en ingevuld. Prijsstop voor benzine geëist PAGINA 19 Residentie loopt uit voor vorstin In het langdurige beraad van de drie onderhandelaars van CDA, PvdA en D'66 en de formateurs Kremers en Van Thijn zijn deze eisen slecht gevallen PvdA-lei der Den Uyl en Terlouw (D'66) hebben laten weten dat er over de begroting voor volgend jaar wat hen betreft niet valt te praten zolang het nieuwe kabinet er nog niet is. Bovendien hebben zij staatsrechtelijke bezwaren tegen de voorstellen van het CDA. Daarnaast willen zij vasthouden aan de bezuinigingen die zijn vastgelegd in het eindverslag van de informateurs. Daarin wordt voorgesteld de komende vier jaar in totaal 9'/- miljard te bezuinigen. De woordvoerder van de forma teurs liet kort na middernacht weten dat de besprekingen moei lijk waren verlopen. De sfeer van de besprekingen was weliswaar niet verslechterd, maar een op lossing was niet wezenlijk dich terbij gekomen, zei hij. Maandag middag zullen de gesprekken worden voortgezet na het over leg dat de formateurs eerst nog zullen hebben met de financiële deskundigen van de drie fracties. Vandaag zouden deze deskundi gen, Van Dijk (CDA), Kombrink (PvdA) en Engwirda (D'66), in de fracties hun visie geven op de impasse die nu is ontstaan. WD in oppositie Het nu demissionaire kabinet van CDA en WD lijkt niet in staat om de door het CDA gewenste "harde" begroting voor volgend jaar op te stellen. Weliswaar ver gadert het kabinet maandag over die begroting, maar het staat nu al vast dat met name de WD-mi- nisters geen 'verantwoordelijk heid willen nemen voor bezuini gingen die zij straks mogelijk als oppositiepartij moeten beoorde len. PvdA en D'66 maken om soortge lijke redenen bezwaar tegen de eisen van het CDA. Zy houden er rekening mee dat het CDA de ka binetsformatie straks kan laten stuklopen om vervolgens alsnog met de WD in zee te gaan. Als PvdA en D'66 nog tijdens de for matie zouden instemmen met de begroting voor volgend jaar. wordt in dat geval hun positie als oppositiepartij straks wel uiterst moeilyk. tegenover de regering zouden moeten opstellen. Volgens PvdA en D'66 kan dit onmogelijk van de fracties worden verlangd en is het bovendien strijdig met het tweezijdige karakter van ons par lementaire bestel, waarbij rege ring en parlement ieder een ei gen verantwoordelijkheid heb ben. N ood wetgeving PvdA-fractieleider Den Uyl zei gis termiddag dat hij zal vasthouden aan de totstandkoming van het nieuwe kabinet alvorens er over de begroting voor volgend jaar wordt gesproken. Eerst moet het nieuwe kabinet beëdigd zyn en dan kan er, desnoods aan de hand van noodwetgeving, in dat kabinet aan de begroting voor volgend jaar worden gewerkt, zei hy. In het overleg van gisteravond is vooral gesproken over de advie zen die onlangs zijn uitgebracht door werkgevers en werkne mers, Het Centraal Planbureau en de president van de Neder- landsche Bank, Zijlstra. Laatst genoemde heeft de sociaal-eco nomische paragraaf in het voor lopige regeerakkoord van de in formateurs scherp gekritiseerd. Hij vindt dat er aanzienlijk meer moet worden bezuinigd (ten minste vijftien miljard) dan de informateurs hebben voorge steld. Toenemend geweld in Zuid-Afrika Desmet mocht de etappe winnen PAGINA 11 De nieuwe Wasstraat is open "Vlietwijk" v. Beethovenlaan exotische jaarbeurs Ton Menkenhal 12 tol Ib aug. Feestelijke culturele manifestatie tijdens "Airrail", met attraktieve stands, restaurantjes en continue-show programma. Dagelijks 14 - 23 uur. LEIDSCH DAGBLAD Volgens PvdA en D'66 zijn er bo vendien staatsrechtelijke bezwa ren aan te voeren tegen het voor stel van de christendemocraten. Als het aan het CDA ligt, gaan de drie beoogde ministers van fi nanciën, sociale zaken en econo mische zaken de komende tijd over de begroting voor volgend jaar onderhandelen. Dat zou be tekenen dat de overige beoogde ministers van het nieuwe kabi net er buiten komen te staan, maar straks wel geacht worden medeverantwoordelijk te zijn voor de bezuinigingen. PvdA en D'66 vinden dat onaanvaardbaar Daar komt by dat op die manier volgens hen ook de poten onder de stoelen van de nieuwe rege ringsfracties worden wegge zaagd. Deze zouden namelyk eerst ak koord moeten gaan met het re sultaat van de formatie - dus ook met de begroting voor volgend jaar - waarna zij zich straks in het parlement alsnog onafhankelijk Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu r '.één nc'.cen als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel S.v.p. bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naarLeidschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1