Piijsstop voor benzine geëist "Nedstaal is te redden" Kans op nieuwe acties luchtverkeer EG maakt nieuwe wijnverordening Beurs Amsterdam IIJDAG 14 AUGUSTUS 1981 H32EE2ZE ollar i dollar heeft zich gisteren op de Internationale valutamarkten hersteld van de forse koersdaling pp woensdag. In Amsterdam ppende de Amerikaanse munt op Ü.7780 na een slotkoers van 5,7600 gulden op woensdag. Te gen de middag was de koers ge stegen tot 2.7987 om vervolgens Ie dalen tot 2,7872. fct herstel van de dollar werd vooral toegeschreven aan het feit lat de centrale banken voor het •erst in meer dan een week geen dollars verkochten om de op- can het Amerikaanse geld stuiten. paren p besparingen bij de spaarinstel- Jingen zijn in de eerste helft van toegenomen, zo meldt het traal Bufeau voor de statis tiek. De stortingen overtroffen openingen in deze periode net 4.004 miljard gulden, wat 301 liljoen meer was dan het spaar overschot in de eerste helft van het vorige jaar. Telt men de bij geschreven rente mee, dan was het spaaroverschot in het eerste halfjaar 1981 6.594 miljoen gul den of 523 miljoen gulden meer dan het spaaroverschot in de eer Iste helft van 1980. In juni was het [spaaroverschot 967 miljoen gul- of 94 miljoen gulden meer dan het spaaroverschot in juni llinder energie £t totale energieverbruik in ons is in 1980 volgens de defini- s cijfers van het CBS met 7.5 procent ten opzichte van 1979 en met vier procent tegenover 1978 gedaald. Het grootst (dertien pro fent) was rie daling van het ener- eievcrbnflk bij de industrie, de igezinnen verbruikten vijf pet. iminder energie dan in 1979. In |het eerste kwartaal van 1981 was het totale energieverbruik twaalf Ipct. lager dan in het eerste kwar- n 1980. I Christie's p 24 september neemt het vei linghuis Christie's Amsterdam BV definitief zijn intrek in het voormalig scheepvaartmuseum aan de Amsterdamse Cornelis Schuystraat. De feestelijke ope ning van het nieuwe gebouw, dat eind 1979 werd aangekocht en sindsdien een grote opknapbeurt heeft ondergaan, zal worden ver richt door prins Bernhard. BRUSSEL (DPA/Reuter/AFP) - De Europese Commissie zal vol gende week beginnen met de voorbereidingen voor de opstel ling van een nieuwe verordening voor de wijnhandel binnen de Europese Gemeenschap. De Commissie reageert hiermee op de huidige wijnoorlog tussen Ita lië en Frankrijk, waarin Franse boeren al duizenden hectoliters goedkope wijn uit Italië hebben laten weglopen of ondrinkbaar hebben gemaakt. De eerste beraadslagingen van de Commissie met de regeringen van de twee landen zijn gisteren aangekondigd. Deze besprekin gen zullen worden gevolgd door overleg in de organen van de EG. De herziening van de wijnveror dening is al enige tijd in discus- sie. De huidige regeling stamt uit 1970. Deze is volgens deskundi gen niet meer toereikend, onder meer als gevolg van de grote oog sten als die van 177 miljoen hec toliter in 1979 en door de toetre ding van wijnproducent Grie kenland tot de EG. Als ook Spanje en Portugal toetre den zou het overschot op de Eu ropese wijnmarkt wel eens een catastrofale omvang kunnen aannemen. Frankrijk en Italic produceren per jaar gemiddeld elk tachtig miljoen hectoliter. Uit West-Duitsland komt per jaar acht miljoen hectoliter en uit Lu xemburg ruim 60.000 hectoliter Griekenland, Spanje en Portugal produceren samen omstreeks zestig miljoen hectoliter per jaar De Franse premier Pierre Maurov heeft de Franse wijnboeren woensdagavond laten weten dat zijn regering in het kader van de EG zal aandringen op beperkin gen van de import van goedkope wijn uit andere lidstaten Italic verwerpt echter elke poging om verandering te brengen in de vrijhandclsbepalingen. Europa kan geen herleving van het pro tectionisme dulden, zeker niet als het gaat om wild protectionis me op basis van geweld, zo ver klaarde de Italiaanse staatssecre taris van landbouw. Fabio Fab- bri. Het conflict tussen Frankrijk en Italië heeft o.a. op 10 augustus gewelddadige vormen aangeno men toen Franse boeren in de ha ven van Sete een Italiaans schip bestormden en dieselolie in de lading wijn goten. Amsterdam-American Bank mogelijk onder curatele AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdam-American Bank. een in de hoofdstad gevestigd dochtermaatschappijtje van de Panamese Mid American Credit Corporation, verkeert in ernstige financiële moeilijk heden. Dat blijkt uit het feit. dat de Nedcrlandsche Bank bij de recht bank in Amsterdam een verzoek heeft ingediend de AAB onder curate le te stellen, in het kader van an. 32 van de wet toezicht kredietwezen Volgens de Nederlandsche bank verkeert de AAB in een toestand die. in het belang van de schuldeisers, bijzondere voorzieningen behoeft Het verzoek wordt vandaag om 14 00 uur in het palcis van justitie behan deld. Mogelijk gebeurt dat achter gesloten deuren. De uitspraak is ech ter openbaar. De Amsterdam-American Bank heeft slechts éën kantoor, dat gevestigd is aan de Keizersgracht. De bank heeft 16 personeelsleden Koiisumenteii Kontakt laakt nieuwe verhoging DEN HAAG (GPD) - De consumentenorganisatie Konsumenten Kontakt heeft er in een „brandbrief' aan minister Van Aardenne op aangedrongen onmiddellijk een prijsstop voor benzine af te kondigen. De limiet is bereikt met de nieuwste verho ging, vindt deze consumentenorganisatie. Tevens vindt KK dat het de oliemaat schappijen verboden moet worden vaste prijzen voor te schrijven aan de (zelfstandi ge) pomphouders. de 1600 personeelsleden dreigen op straal te De benzine wordt voor de tweede maal deze maand duurder. Met ingang van zondag stijgen de ma ximumprijzen van super-, nor- Conflict be ondernemingsraad bonden en de eigen directie mee- praten over het conflict op de ziektewetafdplingen van het GAK. De raad meent dat de voor stellen van directie en vakbon den genoeg mogelijkheden bie den om uit de problemen te ko men. Dat heeft de OR gisteren la ten weteft. De ziektewet-beamb ten dreigen, in staking te gaan als de GAK-directie zich niet voor morgen .bereid heeft verklaard iets te doen aan het grote verloop op hun afdelingen. De Diensten bonden FNV willen dat de mede werkers Van deze afdelingen in een hogere loongroep worden in geschakeld. lijvie 20-23. Augurken 16. Pronkbonen 1.00-1.15. Snijbonen 1.60-2.45. Stambo- len 1.55. Stokbonen 1.00-1.25. Kroten 15-29. Spitskool 18-39. Postelein 29-35. Prei 28-73. Rabarber 56. Spinan/ie 31-81. Spruiten 83-99. Spruiten 1.02. Uien 34- *7. Meloenen 1.10-3.15. Bloemkool 1x6 l 05-1.60. Bloemkool 8 st. 90. Bloemkool 10 st. 70. Sla 19-31. Bleekselderij 29-64. Bospeen 59-61. peterselie 11-26. Radijs 17-51. Selderij 15-39. Paprika 55. st 19- 61. SOBI moet dwangsom toch betalen AMSTERDAM (ANP) - De Stich ting Onderzoek Bedrijfs Infor matie (SOBI) moet aan het Seki- sui-concern 50.000 betalen naar aanleiding van een omstre den radio-interview waarin SO- BI-voorzitter P.T. Lakeman be schuldigingen aan het adres van Sekisui uitte wat hem bij het kort geding van december 1979 was verboden. Het kort geding dat SOBI tegen Sekisui aanspan de om van de dwangsom van 50.000 af te komen is derhalve voor een deel door haar verloren. Een andere dwangsom van 50.000 in verband met een in terview in de Haagse Post van enkele weken geleden door de heer Lakeman over de kwestie- Sekisui hoeft niet te worden be taald. Deze vordering van Seki sui heeft de vice-president van de Amsterdamse rechtbank, mr. B.J. Asscher, niet toegewezen. SOBI zal in de reeds eerder aange kondigde bodemprocedure ech ter op straffe van een verdubbel de door Sekisui te verbeuren dwangsom eisen dat Sekisui de dwangsom van 50.000 niet mag incasseren. Deze bodemproce dure leidt in tegenstelling tot een kort geding tot een definitief oor deel van de rechtbank. Een der gelijke zaak kan echter wel enke le jaren gaan duren. De heer La keman zei gistermiddag desge vraagd nog geen beslissing te hebben genomen om eventueel in hoger beroep te gaan inzake het gedeeltelijk verloren kort ge ding. maal- en tweetaktbenzine achter eenvolgens met 3,6,3,4 en 3 cent. Ook diesel, petroleum en huis brandolie worden duurder. Stookolie daarentegen daalt iets in prijs, LPG blijft ongewijzigd. Met deze nieuwe bijstelling heeft minister Van Aardenne (econo mische zaken) in feite de „pijn" verdeeld. De berekeningen zou den over de gehele linie van het produktenpakket prijsstijgingen toelaten. Maar in plaats daarvan is gekozen voor een kleine verla ging van de stookolieprijzen en een „gematigde" verhoging van de benzineprijzen. Daarbij wer den wel opnieuw de zogenaamde afgesproken „maximumstap pen" (2 cent per keer) overschre den. De voortgaande stijging van de dollarkoers tussen hall'juli en begin augustus en het peil van de internationale vrije markt voor aardolieprodukten noodzaakten daartoe. Voor andere in prijs te verhogen olieprodukten dan benzine werd dit maximum wel nagenoeg gevolgd. Afschaffing van de zogenaamde verticale prijsbinding zal volgens Konsumenten Kontakt tot ten minste 5 cent prijsverlaging lei den. Er wordt op gewezen dat de zer dagen in België de benzine prijs werd bevroren. Volgens KK is de benzineprijs, zonder belas ting en accijnzen, in ons land ho ger dan in West-Duitsland. Italië. Frankrijk en Engeland. De con sumentenorganisatie constateert dat het ministerie te weinig te genwicht biedt aan de oliecon cerns. KK meent dat de pomphouders flink „in de tang zitten" van de maatschappijen. Ze worden ver plicht de maximale benzineprijs te rekenen. Tevens worden de pomphouders verplicht alle arti kelen die zij naast benzine verko pen bij de olieconcerns af te ne men: snoep. ijs. lampen en ge reedschappen. Het argument dat de raffinaderijen met verlies werken is volgens KK aan dis cussie onderhevig. De maat schappijen maken volgens KK nog steeds grote winsten Bedongen is ook dat ze nergens een pompstation mogen begin nen met een ander merk benzine. ALBLASSERDAM (GPD)- De In dustriebond FNV zegt dat de dreigende sluiting van de staalfa briek Nedstaal te voorkomen is. De bond die. al in december van het afgelopen jaar moeilijkheden voorspelde, vindt dat afstoting van de staalproduktie voorko men moet worden, niet alleen wegens het verlies van de 400 ar beidsplaatsen op korte termijn, maar ook omdat zij vrezen dat deze afstoting onherroepelijk leidt tot het verdwijnen van de beide andere onderdelen: de eindwalserij en de koudbewer- king. Nedstaal heeft volgens de Indus triebond FNV een goede positie in de staalindustrie. In de EG staat 70 procent er slechter voor; Nedstaal. de enige producent van hoogwaardig walsdraad in ons land. heeft in de moeilijke staalmarkt geen afzetproblemen Nedstaal kan kleine hoeveelden van hoge kwaliteit op korte ter mijn leveren. Thyssen heeft daarvoor niet de mogelijkheden. De bonden menen dat Nedstaal be schouwd moet worden als een zogenoemde 'speerpuntindus trie', ook om de proceskennis en zou hot verlies aan arbeidsplaat sen tot 250 beperken. T- pnowr M i: rotc verlies aan ar beidsplaatsen in ons land zou een winst van !30 funrties in Duitsland ontstaan. De helft van de arbeidsplaatsen die nu op de tocht-staan, wordt vervuld dooi Alblasserdam ervaring voor Nederland niet verloren te laten gaan. Nedstaal kan volgens de vakbeweging in gemoderniseerde vorm en aan gepast aan de milieu-eisen, blij ven bestaan als er 140 miljoen wordt geïnvesteerd 50 miljoen in de eindwalserijen en 90 mil joen in een nieuwe staalfabriek Van de laatste investering zou de op grond van bestaande regelin gen 36 miljoen voor haar rekene- Sr|in;np rrrl um ningkunnen nemen. De bonden OtllUUK Itlldilit willen met de overheid overleg gen wat de verdere mogelijkhe den zijn. in het bijzonder op het punt van de energiekosten voners De bonden verwachten dat in het nieuwe, minder elektriciteit af nemende bedrijf de energiekos ten na een overgangsperiode waann de centrales van gas op kolen zijn overgeschakeld, niet hoger zyn dan in Duitsland 0p dit moment geeft het bedrijf 30 miljoen gulden aan elektriciteit uit. In Duitsland is de onderne ming veel goedkoper uit; ze be taalt daar 7.7 cent per kilowatt, in Nederland echter 17.7 cent. Mo dernisering van de staalfabriek DEN HAAG (GPD) - De STER spot voor de langspeelplaat „Alle twintig schuin", waarop artics ten als Dikke Leo, Zwarte Lok rn Jan Bor/cPM -n v. i i- jes zingen, is platvloers en ir strijd met de goede smaak De re clameboodschap mag daarom niet meer uitgezonden worden De Reclameraad heeft dit bepaald en noemt het gewraakte filmpje onmiskenbaar appellerend aan lage instincten en platte seksuele associaties wekkend. De raad be handelde de zaak na een klacht van de Stichting Superman uit Arnhem De LP is van de firma Arcade Nederland. SCHIPHOL (GPD) - De wereldomvattende organisatie van luchtverkeersleiders (Ifatca) sluit een initiatief tot nieuwe ver storing van het luchtverkeer niet uit als de Amerikaanse president Ronald Rea gan weigert in te gaan op hun aanbod tot overleg over de positie van de 13.000 ver keersleiders in de VS die ontslagen zijn. Maar Amerika's minister van transport. Drew Lewis, heeft herhaald dat de ontsla gen niet zullen worden teruggedraaid. De New York Times berichtte gisteren dat het Amerikaanse luchtverkeer wordt gaande gehouden volgens een plan dat begin vorig jaar is opgesteld en voorzag in handhaving van 75 procent van het normale verkeer, het huidige niveau. Voorzitter Harry Henschel van de Ifacta op perde de mogelijkheid van nieuwe ver- sionng van het luchtverkeer gisteren na afloop van de spoedbijeenkomst van het Ifatca-bestuur op Schiphol. Dc liatca heeft president Reagan in een telegram om overleg gevraagd. Tegelijk kondigde hij aan dat als uitvloeisel van dit telegram de Canadese acties zijn opgeschort, de Portugese van zaterdag niet doorgaan en tot 22 augustus geen nieuwe worden on dernomen. In dit telegram wordt Reagan directe terug keer van het luchtverkeerssystcem in de VS „tot het vroegere hoge niveau" aanbe volen en wordt de president elk voorstel baar advies en ervaring aangeboden waarmee de Ifatca van dienst zou kunnen zijn. Dc Ifatca is. blijkens het telegram, van oordeel dat Reagan „onvolledig ad vies" had gekregen en doet „een beroep op uw persoonlijke goodwill" om de zaak i vriendschappelijke sleer op te lossen.' Het ziet er evenwel naar uit dat de verkeers leiders niet hoeven te rekenen op een even vriendschappelijke uitnodiging voor een gesprek. De onderhandelingen die hebben geleid tot de staking van be gin vorige week, zijn anderhalf jaar gele den al begonnen en blijkbaar was ook de regering-Carter niet van plan de eisen in te willigen. De plannen lagen klaar toen Reagan het bewind overnam en hij heeft ze nu tot onthutsing van de verkeerslei ders direct in werking gesteld Om niet voor verrassingen te komen staan, heeft de toenmalige regering, aldus de New York Times, een speciaal computer systeem ontwikkeld waarmee, met maxi male benutting van de radarcapaciteit. 75 procent van het luchtverkeer kan worden gehandhaafd. Het programma was ge richt op uitvoering door 3300 vlucht lei ders en 5000 niet-stakende vcrkeerslei ders. precies het aantal dat op het ogen blik het Amerikaanse luchtverkeer bege leidt. Volgens de Ifatca echter is het Amenkaan se luchtruim absoluut onveilig. Op een vraag aan Henschler. een Canadees, of daarvan sinds begin vorige weck con creet iets is gebleken, met name in het transatlantische verkeer, noemde hij wel geteld ëen geval, op 6 augustus, de twee de dag van de staking Een transport vliegtuig van de Amerikaanse lucht macht was toen in Canada op vier mul afstand gekomen van een Iers lijnvheg- tuig. op dezelfde hoogte en op samenlo pende lijnen De minimaal toegestane af stand is vijf mijl- Vrijdag 14 augustus i98i BINNENLANDSE AANDELEN SS SS Mot ara En. 385,00 .185.50 id 1-10 4990,00 5070.00 ia' 1-4 1050.00 1050.00 Muldtr Mijnb H 4.0 00 470.00 Nurden 29.10 NBM-Bou» 7 80 7.9" Ntdap 160 00e Nrd Crrdirl s,rn 1005.00 1000.00 Ned. Scbftjutavp 20] 4050.00b 4050.01 BELEGGINGS INSTITUTEN 'chnolocir F. GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - De dollar heeft de gisteren hervatte koers stijging vanmorgen voortgezet. In Amsterdam noteerde de dol lar bij de opening 2.8115 gulden, een koers die ook later in de och tend werd genoteerd De slotno- tering van gisteren bedroeg on geveer 2.7900 In Londen werd voor de dollar bij teerd 2.5355 slotno! 2.52 lelijking met een tering van gisteren van lark. In Frankfort bedroeg de notering bu kalme handel 2.53225 mark. ruim twee pfen ning meer dan de slotnotcring koers van vandaag. 2.1810 tegen 2.1615 Zwitserse frank. Dc stem ming op de internationale wissel markt is nerveus. Zoals gcbrui kei ijk tegen het weekeinde ver wachten de handelaren dat maatregelen zullen worden ge nomen om de koersen het Europese Monetaire (EMS) aan te passen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19