Kiezen tussen duidelijkheid en openheid Ziekenhuisopname na operatie vaak onnodig Formatie herinnert aan jaren vijftig tIJDAG 14 AUGUSTUS 1981 Bbinetsformaties verliepen vroeger anders. De duur van Öe formatie was betrekkelijk kort, de openheid mini maal. Politici lieten zich niet imponeren doorvragen van opdringerige journalisten. Openheid was goed, maar er waren grenzen. vroegere liberale leider prof. Oud moet dal volgens de overlevering [ens op treffende wijze hebben geïllustreerd. Dal was in de jaren vijftig. £r werd weer druk geformeerd en Oud wandelde in alle rust over het afgesleten plaveisel van het Binnenhof. Een journalist schoot hem aan. ('Waar gaat u naar toe. meneer Oud'1". Oud: "Naar de informateur". Journalist: 'Wat gaat u daar doen?". Oud: "Een hapje met hem eten". En unaniem werd vastgesteld dat er geen overeenstemming over een kabinet van PvdA, CDA en D'66 mogelijk was. j de aanblik van de huidige kabi netsformatie - ruim een kwart fceuw later - begint de herinne ring aan die tijd te herleven. Im mers, de informatie over de for- piatie is schaars. Van tijd tot tijd pen officiële persconferentie. En daar blijft het bij. De informa tiekanalen zijn streng afgeba- jcend. Daarbuiten heerst een diep stilzwijgen. knnelijk hebben de betrokkenen geleerd van de formatie van 1977. pc openheid die CDA, PvdA en D'66 (in die rangorde) toen aan de dag legden, was ongekend. ^laar tegelijkertijd werd de we derzijdse irritatie die met name het CDA en de PvdA uiteen dreef, er danig door versterkt. Open brieven werden aan de lo dende band geschreven. En van de media werd dankbaar gebruik gemaakt om de formatie af en toe een onverwachte prikkel te ge- DA-leider Van Agt toonde zich op dit gebied een meester. Hij bestond het om aan de onder handelingstafel een bepaald standpunt in te nemen om ver volgens via de televisie te laten weten dat hij er eigenlijk toch iets anders over dacht. Dat ge beurde bijvoorbeeld in de laatste beslissende fase van de formatie, toen formateur Van der Grinten alsnog een poging deed CDA, PvdA en D'66 tot elkaar te bren gen. Ie meeste ministersposten waren ,al vergeven. Maar het CDA was |er niet gelukkig mee. PvdA-on- derhandelaar Van Thijn stelde •voor de zetelverdeling te wijzi gen. Maar Van Agt sprak over dit I wijzigingsvoorstel zijn onaan vaardbaar uit. Van der Grinten 'kwam vervolgens met een tus senvoorstel: volkshuisvesting en ruimtelijke ordening zou naar het CDA gaan en dan zou de PvdA verkeer en waterstaat krij gen. Van Thijn ging daar niet mee akkoord; hij wilde het om draaien. Maar Van Agt weigerde. it Later verklaarde Van Agt evenwel tegenover journalisten dat er nog best een ruilhandeltje in had ge zeten: CRM. dat oorspronkelijk aan de PvdA was toegewezen, naar het CDA en volkshuisves ting en ruimtelijke ordening naar de PvdA. Aan de onderhande lingstafel had hij niet met deze suggestie willen komen, zo zei hij. omdat hij er niet mee wilde leuren. En uit het zwijgen van Van Thijn had hij al opgemaakt dat deze geen millimeter ruimte meer toestond. De uitspraken van Van Agt wekten grote verbazing bij de onderhan delingspartners. Maar de strijd was gestreden. En al spoedig kwam Van der Grinten tot de conclusie dat er nog maar één va riant overbleef: een kabinet van CDA en VVD "Geen voordeel" Achteraf kon de leider van de grootste kandidaat-regeringspar tij. Den Uyl, zich wel voor het hoofd slaan. De openbaarheid die aan weerskanten bij de for matie was betracht, had hem en zijn partij danig parten gespeeld. Nog in hetzelfde jaar zei hij: "In elk geval heeft het tot een verhar ding van standpunten geleid. Ik vind dat de portie openbaarheid die ik heb laten betrachten, geen voordeel is geweest". Deze conclusie wordt gedeeld door de Leidse politicologen Ande- weg, Dittrich en Van der Tak. Zij schreven indertijd een boekje over de kabinetsformatie van "77 en daarin wordt de openbaarheid een belangrijke factor genoemd die mede heeft bijgedragen tot het mislukken van de formatie. "Zeker wanneer na ieder ge sprek de onderhandelaars uitge breid aan de pers komen vertel len wat er is gebeurd, wordt er Formateurs Van Thijn en Kremers: pen in inktpot laten staan gauw gesproken in termen van winnaars en verliezers. Dit be moeilijkt de volgende fase in het onderhandelingsproces: deze stap-voor-stap diplomatie maakt het ook niet mogelijk grote com promissen te sluiten waarbij ie dere partij wat wint (en ver liest)". Daar komt nog wat bij. namelijk het raadplegen van de achterban. Den Uyl: openbaarheid geen voordeel. Ook dat heeft met name bij de PvdA niet in het voordeel ge werkt. Berucht is in dit verband de opstelling van de PvdA-partij- raad. die, toen de aspirant-rege ringspartners eindelijk overeen stemming hadden bereikt, de overeengekomen zetelverdeling (7-7-2) van tafel veegde Verschillen Wie de huidige kabinetsformatie onder de loep neemt, ziet opmer kelijke verschillen met 1977. Het raadplegen van de achterban blijft nu beperkt tot de fracties (de PvdA besloot de partijraad voorlopig even op een zijspoor te houden). En de openheid die nu aan de dag wordt gelegd is. zoals gezegd, minimaal. Want iedereen is er inmiddels wel van overtuigd dat de massamedia grote invloed kunnen hebben op het verloop van de formatie Dat bleek bijvoorbeeld op 21 juli toen de informateurs hun voorlo pige regeerakkoord op tafel had den gelegd. De Haagsche Cou rant meldde in gigantische kop letters: "Den Uvl superminis ter", en het Algemeen Dagblad riep: "PvdA zit op rozen". In de CDA-fractie zorgde dat voor een geprikkelde stemming. De chris tendemocraten waren tenslotte als grootste partij uit de verkie zingen te voorschijn gekomen. En nu zou de PvdA alsnog win nen? De krantekoppen waren als tergende fenomenen aan de mu ren van de CDA-vergaderruimte vastgenageld en zouden ook een rol van betekenis gaan spelen in de vergadering. Later werd het beraad van de christendemocra ten, die de voorstellen groten deels verwierpen, dan ook afge schilderd als de "krantekoppen- vergadering" Uit nog een ander feit kan worden opgemaakt dat de angst voor al te grote openheid er goed in zit. De laatste paar weken waren Van Agt en Den Uyl weer druk bezig in hun oude fout te verval len. Zij bestookten elkaar met open brieven die in de media breed werden uitgemeten. Daar in beschuldigden zij elkaar van een verkeerde uitleg van de kernwapenparagraaf uit het voorlopige regeerakkoord. En het zou ongetwijfeld weer tot een vertraging in de onderhandelin gen hebben geleid als de forma teurs Kremers en Van Thijn niet hadden ingegrepen. Zij maanden de twee politieke leiders hun pen in de inktpot te laten staan en hun briefwisseling te beëindi gen. Samenhang Is er een samenhang tussen de ma te van openheid en de snelheid waarmee een nieuw kabinet tot stand wordt gebracht? Het eer dergenoemde drietal politicolo gen meent van wel. En er is ook eigenlijk geen goede reden om daaraan te twijfelen. Neem de formatie van '77: grote openbaar heid en een record van 208 dagen formeren. Nu minimale open heid en al na 66 dagen wordt de informatie-periode afgesloten. Hoe staat het dan met de kiezer'* In Nederland kan de kiezer zijn keuze maken uit een veelheid van partijen. Hij stemt (dus) op een partij zonder te weten wat daaruit voortkomt. Want de poli tieke partijen in Nederland zijn. zoals dat tegenwoordig heet, tot elkaar veroordeeld. Er zijn teveel partijen om vóór de verkiezingen duidelijkheid te kunnen schep pen. Geen enkele partij haalt een absolute meerderheid in het par lement en zij is dus aangewezen op één of meer coalitepartners. Daar komt bij dat de meeste partij en vooraf geen reële keuze doen. Bij de laatste verkiezingen was D'66 de enige die dat wel deed De Democraten wilden niet met de VVD regeren; zij hadden het oog laten vallen op een coalitie met PvdA en CDA De christen democraten en de VVD daaren tegen lieten alles open. En de PvdA gaf voorrang aan een links kabinet, waarvan al tevoren vast stond dat dit slechts in het land van Utopia tot stand zou kunnen komen. Wat de kiezer na de verkiezingen te wachten staat blijft, dus in neve len gehuld. Hoe er in de kabi netsformatie met zijn stem wordt omgesprongen weet hij niet. Hij kan er slechts naar gissen. Uit het oogpunt van democratische spelregels is het minste wat de betrokken politieke partijen dus zouden moeten doen, een zo groot mogelijke openheid be trachten in de formatie. Boven dien zouden ze kanalen moeten graven om de kiezer alsnog enige invloed op die formatie te kun nen laten uitoefenen (bijv. via een partijraad) Want zoals de Leidse hoogleraar dr. N. Cramer al in zijn proefschrift over "Par lement en Pers" schreef "De openbaarheid is de sleutel tot de democratie. Niet minder maar ook niet meer". Zijspoor Worden de democratische spelre gels aldus optimaal gehanteerd, dan komen we uit op de con structie van 1977: grote open baarheid en diepgaand overleg met de achterban. Maar tegel ij kertijd is het dan ook duidelijk welke gevolgen dat met zich meebrengt: een langdurige for matie met een uitkomst (in 1977 CDA en WD samen in een kabi net) die eigenlijk niemand ver- v. jcht De kiezer wordt In dal c ^1 alsnog op een zijspoor gezet. En de parlementaire democratie met voeten getreden. Strikt genomen blijft de keuze (dus) beperkt Teruggaan naar de constructie van de jaren vijftig is onzinnig. De sobere mededeling dat een politiek leider een hapje gaat eten met de informateur (Oud), wordt in deze tyd van openbaarheid niet meer geslikt. Bovendien gaat de vergelijking met de jaren vijftig niet meer op. omdat toen de politieke situatie er wezenlijk anders uitzag. Volgens de drie eerdergenoemde Leidse politicologen kon het toen nog gebeuren dat de kiezer koos tussen Drees en Romme, waarna balde politieke leider samen in een kabinet gingen zit ten. Tegenwoordig is dat on denkbaar. De verkiezingsstrijd is feller geworden en de polarisatie (in 195)6 begoniw toen de VVD uitdrukkelijk afstand nam van de socialisten) is versterkt. Het kost nu veel meer tijd en moeite om de programmatische ver schillen in de formatie weg te poetsen en een alles overkoepe lend compromis te vinden dat uitmondt in een regeerakkoord. In feite blijft er dus één mogelijk heid over: de grote politieke par tijen maken (eventueel met de kleine partijen erbij) vóór de ver kiezingen duidelijke afspraken over de te vormen coalitie en leg gen die aan de kiezer voor. Die weet dan precies waar hij aan toe is en geeft dan met zijn stem wel aan welke partij in de coalitie de grootste moet worden. Dat schept in elk geval duidelijkheid en het democratische gehalte van het politieke bedrijf is ermee gediend Van Agt: met leuren aan onderhandelingstafel Een groot deel van de operaties waarvoor patiënten nu nog geruime tijd in het ziekenhuis moeten worden opgeno men, kan poliklinisch worden verricht. Dat wil zeggen; 's ochtends naar de kliniek om je te laten helpen, 's middags weer naar huis en daar, in je eigen omgeving, weer op knappen. In Amerika is deze manier van ope- sparingen tegengekomen van bo- reren al ver voortgeschreden. ven de 60 procent. Als was het de Meer dan 35 procent van de ingre- helft, dan nog zou deze omme- pen. die vroeger klinisch werden keer in de chirurgie diepgaand verricht (dus waarvoor je in het onderzoek van gezondheidseco- ziekenhuis moest blijven), wordt nomen verdienen nu in een zogenaamde „day sur gery" uitgevoerd. Voor „day sur gery" is nog geen goede vertaling gevonden. Misschien is „een- dagskliniek" te gebruiken. Een en ander blijkt uit twee artike len. die de Oisterwijkse oogarts dr. K. J. L. Hoefnagels heeft ge schreven in het artscnvakblad Medisch Contact. Hij reisde enige tijd door de Verenigde Staten en bestudeerde daar de manier waarop relatief eenvoudige in grepen in de eendagskliniek wor den uitgevoerd. Behalve het belang van de patiënt en zijn relaties (opknappen in ei gen omgeving, geen gesjouw naar het bezoek) is natuurlijk de financiële besparing de aantrek kelijke kant van deze manier van opereren Het is verschrikkelijk moeilijk uit te rekenen hoeveel er wordt uitgespaard als een patient op de dag van de ingreep alweer naar huis gaat. maar dr. Hoefna gels is in de Verenigde Staten be- In de door dr. Hoefnagels beschre ven ccndagsklinieken rekent men bij een ingreep gemiddeld op een half uur voorbereidings tijd een uur opcratietijd en ander half uur „recovery" (bijkomen). Patiënten hebben tevoren een zeer duidelijke, volledige folder ont vangen over de operatie die hun te wachten staat. In één kliniek is er voor elke ingreep zelfs een dia projectie ter voorbereiding. De patiënt komt in de kliniek, verge zeld van een begeleider uit de fa milie- of kennissenkring. Dezë blijft de hele tijd aan de zijde van de patiënt, behalve tijdens de in greep zelf. Als de patient uit de narcose ontwaakt is de begelei der er bij. Afhankelijk van de in greep ordt algehele narcose, plaatselijke verdoving of regiona le blokkade-anesthesie (verdo ving via een injectie in het zenuw stelsel) toegepast. Als de patient Een operatie straks na één dag al weer bij zijn positieven is krijgt hij zgn eigen kleren weer aan en gaat naar huis De volgende dag belt een verpleegkundige van de eendagskliniek de patient thuis op «.m U via: n hoe h< vaat N j enige dagen verschijnt de patient ter controle In de Verenigde Staten blijken de gynaecologische ingrepen het vaakst in de eendagskliniek voor te komen, gevolgd door de keel-, neus- en ooroperaties. Maar dat blijkt nogal sterk te verschillen per kliniek. De ene specialist voelt er kennelijk meer voor dan de andere. Wel komt het bijzon der veel voor bij kinderen: lo gisch, voor hen is een ziekenhuis opname vaak het meest ingrij pend. Volgens dr Hoefnagels ervaren de patiënten het feit dat ze op de dag van de operatie weer naar huis mogen ais zeer positief. Mede doordat de verpleging in een der gelijk centrum r Ultfl r. kef ei persoonlijk is (de verpleegkunde gen zijn er speciaal voor opgeleid) is er bij de patiënten zelfs sprake van enthousiasme over de bchan deling. Dr Hoefnagels gelooft overigens del di Aim i ie ten i patiënt zichzelf gemiddeld wat beter redt dan de Nederlandse hij slaat de Nederlander wat min der zelfstandig aan. Organisatie Problematisch is het systeem van de eendagskliniek wat de organi satie betreft Inde Verenigde Sta ten begonnen enige doortastende artsen geheel los van een zieken huis met een dergelijke kliniek. Ze trokken spoedig volle opera tickamers en deden - ondanks de besparingen - goede zaken Zoiets werkt natuurlijk zeer con currerend ten opzichte van de zie kenhuizen Voorde ziekenhuizen bli)v< n d.in iir mocihik u- behan delen. langdurige zieken en dus dure patiënten over. wat op zich weer kostenverhogend werkt. Beter is het dan ook (en dat is in de Verenigde Staten thans meest al het geval) om een eendagskli niek aan een normaal ziekenhuis te verbinden. Volgens dr Hoef nagels moet een dergelijke orga nisatie ook in Nederland op te bouwen zgn. Maar dan moet er wel één levens grote barrière worden geslecht: op dit moment is er geen enkele financiële prikkel voor een zie kenhuis om mensen op de dag van een ingreep alweer naar huis testuren Ziekenhuizen doen er - in financieel opzicht - verstandig aan de bedden zo vol mogelgk te houden: het loont dus meer ie mand langer vast te houden dan om hem meteen weg te sturen. Zolang dat zo is lukt het nooit een wezenlijke verschuiving van kli nische naar poliklinische ingre pen te bevorderen Een andere barncèrc acht Hoefna ge ls de weerstand die veel specia listen hebben tegen elke verande ring in de traditionele opvattin gen over de manier waarop pa- tienten moeten worden behan deld Maar er zijn al specialisten die aan poliklinische ingrepen de vqprkcur geven als ze maar enigs zins mogelijk zgn. AD VAN LIEMPT

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17