KNVB houdt AZ aan de regels Van nu af vliegen we er keihard in" Weer blessure Adrie Koster Knetemaiin verovert leiderstrui Ware afgang pechvolle Van Boeckel Internationals moeten toernooi laten schieten voor interland Muldoon: Protesten zijn zuiver fascistisch" Zebra-trui inspireert renners nog niet JONDERDAG 13 AUGUSTUS 1981 SPORT EINDHOVEN (GPD/ANP) - Adrie Koster, bij wie vorig seizoen langs operatieve weg een niet functionerende nier werd verwijderd en die toen ongeveer de helft van de competitie miste, is door nieuwe tegen slag getroffen. De 26-jarige Zeeuw is nu voor een week of vier uitge schakeld wegens verrekte kniebanden. Koster liep deze blessure giste ren op tijdens een oefenwedstrijd van PSV in Eersel in de Brabantse Kempen, toen hij al na vijf minuten ongelukkig ten val kwam PSV, dat in Eersel opnieuw bar slecht speelde en de tegenstander, een combinatie van de drie plaatselijke verenigingen, met moeite met 3-1 versloeg, trad aan zonder de niet fitte Thoresen. Geels deed mee met een oorontsteking en Van der Kuijlen beeindigde de wedstrijd hin kend. Deze drie zullen echter na alle waarschijnlijkheid zondag, wan neer PSV in Kerkrade tegen Roda JC speelt, beschikbaar zijn. Dirceu Atletico Madrid heeft zijn ster-aanvaller uit Brazilië Jose Dirceu Guima- res te koop aangeboden. De club wil Dirceu kwijt omdat hij zich tijdens en na de wedstrijd bij het toernooi in La Coruna heeft misdragen. Dir ceu miste in de wedstrijd tegen Dinamo Kiev een strafschop door tegen de lat te schieten en werd onmiddellijk gewisseld. De Braziliaan begon al bij de spelersbank duidelijk te laten blijken het met die wissel niet eens te zijn en volhardde ook later in zijn houding. Atletico besloot daarop te proberen Dirceu (29 en vorig jaar van Madrid gekomen) van de hand te doen. Atletico heeft bovendien trainer Jose Luis Garcia bedankt voor de bewezen diensten, zijn assistent Jesus Martinez Joyo is voorlopig belast met de trainingen. Tien dagen na het toernooi in Luik heeft Hamburger SV opnieuw een internationaal toernooi gewonnen. Voor 20.000 toeschouwers zegevier de de bundesligaclub gisteravond over Anderlecht. De Belgische kam pioen werd na het nemen van strafschoppen (9-8) bedwongen. Na re guliere speeltijd was de stand 2-2. ENTER (GPD) - Het blijft stuivertje wisselen in de Ronde van Nederland, al ziet het ernaar uit dat de oranje trui na een dagje Adrie van Houwelingen en vervolgens voor een even lange periode Jos Schipper nu eindelijk zijn eindbestemming heeft gevonden. De leiderstrui is nu in het bezit van het achttal van Peter Post geko men, dat tot nu toe in het matig bezette gezelschap naast alle dagprijzen greep. Niemand an ders dan Gerrie Knetemann hun kert daar op dit moment het hardst naar een grote overwin ning. Na de tijdrit in Enter, die door hem zoals verwacht met grote overmacht werd gewon nen, kunnen de mannen van Post nu hun derde triomf gaan voorbereiden voor hun ploegge noot uit Huybergen, die de afge lopen dagen niet bepaald in op perste stemming naar het hotel vertrok. Knetemann, die door Piet Lie- SCHEVENINGEN (ANP) - Huub van Boeckel heeft gis teren tijdens de tweede dag van het toernooi om de natio nale tenniskampioenschap pen te Scheveningen een wa re afgang beleefd. In vier sets ging de als vierde geplaatste Hagenaar ten onder tegen stadgenoot Rob Mentink: 7-6, 0-6, 1-6. 1-6. Mentink, een vrij pretentieloze compe titiespeler, zorgde daarmee voor de enige verrassing op de "nationale", die druk be zocht werd. Eigenlijk is Mentink, die dit jaar in de competitie uit- kwam voor TOEG Rotter dam, geen moment in gevaar geweest tegen Van Boeckel. Op dramatische wijze liet hij zich de eerste set nog ontfut selen, nadat hij een voor sprong van 5-1 en vier set- punten had gehad. Van Boec kel, lid van het Nederlandse Daviscupteam, kwam terug en wist - zij het met behulp van een ietwat irritant gedrag de eerste set alsnog binnen te halen: 7-6. Menigeen leefde op dat mo ment met de gedachte dat Mentink mentaal in elkaar zou klappen. De tennis- schoolhouder bewees het te gendeel. Met bekeken tennis en met bij tijd en wijle fabel achtige reacties, gunde Men tink zijn hoger ingeschatte te genstander nog slechts twee games: 6-0, 6-1, 6-1. Een echte verklaring had hij niet voor zijn nederlaag. "Ik had erg veel pech met ballen die net uitgingen, maar Mentink heeft ook de goede tactiek te gen mij gevolgd. Ik maakte de fouten", aldus de teleurge stelde Hagenaar. De overige geplaatste spelers, Louk Sanders, Eric Wilborts en Michiel Schapers, kwa men moeiteloos een ronde verder. Geen van hen behoef de een set af te staan. Bij de dames kwam ook alles uit, zoals het plaatsingscomité voor ogen had. Marianne van de Torre, Nanette Schutte, Elly Vessies en Marcella Mes- ker drongen door tot de halve finales. bregts met Jan Raas als een van de grootste kandidaten wordt ge tipt voor het komend wereld kampioenschap, verkeert sinds de Tour de France in uitstekende vorm. Hy won niet alleen een handvol criteriums, maar bleef gisteren in Enter een andere spe cialist in het werk tegen de klok. Roy Schuiten, bijna anderhalve minuut voor. .Logisch", zei Knetemann. die in plaats van gekruiste spaken rechte spaken had laten monte ren, later. ,,Op een parkoers als dit moet Schuiten normaal ge sproken helemaal geen partij zijn voor iemand die de Ronde van Frankrijk nog in de benen heeft. Ik heb me laten vertellen dat ik met die aangepaste spaken per kilometer een volle seconde snel ler kan rijden, omdat ze niet zo veel wind vangen". Voor de meest opvallende presta tie na Knetemann zorgde Hennie Kuiper, die in zijn geboorte streek lange tijd het klassement aanvoerde. ..Ik begrijp niet waar om het nu ineens wel kan", ver klaarde Kuiper opgewekt. „Zo had ik in de Tour moeten ryden. Natuurlijk wilde ik die duizen den mensen hier iets extra's la ten zien, al zaten er verschillende stukken in het parkoers waar veel geschakeld moest worden. Dat ik uiteindelijk toch nog met ruim verschil ben geklopt door Knetemann is normaal". „Het is al met al toch een knap las tige ronde", vervolgde Kuiper. „Er gebeurt dan misschien wel niet zoveel, maar er wordt wel ZEIST (GPD) Met de reglementen in de hand heeft de KNVB landskampioen AZ'67 gedwongen zich over te geven aan de wensen van de bondscoach. De Alkmaarders reizen naar Spanje voor een lucratief toernooi bij Real Madrid op het moment dat het Nederlands elftal de tickets afhaalt voor een trip naar Zwitserland, waar 1 september de 30e interland tussen beide landen gespeeld wordt. AZ zal zijn Spaanse verplichtingen nakomen, maar moet dat doen zonder de voetbaliers die door Rijvers gekozen worden. Het pi stool in de rug van de bonds coach werd door de voetbalbond simpeltjes gedraaid in de rich ting van AZ-bestuurder Ligthart. De clubs zijn reglementair ver plicht spelers af te staan aan ver tegenwoordigende elftallen. Wei geren kan niet omdat de bond dan geen toestemming geeft voor de wedstrijd over de grens. De enige toezegging die Rijvers deed, was het vroeg bekendma ken van de selectie, nadat sectie bestuurslid Jaap van Praag eer der beioofd had dat de geselee- WELLINGTON (Reuter) - Nieuw-Zeelands eerste mi nister Robert Muldoon heeft gisteren in het parlement een aantal protestdemon straties veroordeeld. Mul doon stelde dat bepaalde tactieken van de demon stranten tegen het doorgaan van de rugbywedstrijden tussen Nieuw-Zeelandse en Zuidafrikaanse ploegen zui ver fascistisch zijn. De eerste minister noemde als voorbeeld de demonstratie van schoolkineren in het parlementsgebouw gisteren, de overval op het kantoor van de regerende 'national party' en ordeverstoringen tijdens de algemene verga dering van dezelfde partij. "Dit was een optreden dat vergelijkbaar is met dat van de aanhangers van Hitler in het begin van de jaren-30 toen fascisten de kantoren van andere politieke partij en overvielen en de vrijheid van meningsuiting probeer den te belemmeren". Muldoon bracht zijn mening naar voren tijdens het debat in de volksvertegenwoordi ging over de overeenkomst van Glcnaegles van 1977, waarbij de landen van het Britse Gemenebest afspra ken hun sportbonden te ont raden sportief contact met sportmensen uit Zuid-Afri- ka te hebben. teerde AZ-voetballers onmiddel lijk na de interland mogen afrei zen naar Madrid. AZ-voorzitter Ligthart: „Ze kunnen dan de eer ste wedstrijd tegen Bayern Mun- chen niet meespelen, maar de tweede wel. In ons contract staat dat we met onze internationals moeten komen. We hebben Real echter voorbereid op het feit dat het wel eens niet zou kunnen lukken. Dat blijkt nu het geval. Rijvers wil vrij zijn in zijn keuze, hij wil zelf bepalen wie in Oranje speelt. We gaan in ieder geval, het enige dat ons kan gebeuren is dat ze in Madrid de vergoeding terugschroeven. Dat wachten we maar af Rijvers zal zijn selectie voor de vriendschappelijke interland be kendmaken onmiddellijk na het weekend van 22-23 augustus, als er in de vaderlandse competitie drie wedstrijden gespeeld zijn. „Bovendien", aldus Rijvers, „weet ik dan precies welke bui tenlanders ik kan krijgen. Waar schijnlijk geen enkele, maar dat wil ik eerst van de clubs zelf ho- Geen zin Rijvers is de komende weken meer op Schiphol te zien dan in de Knegselse bossen, want hij gaat op bezoek bij Napoli (Krol), AC Torino (Van der Korput), Stan dard Luik (Tahamata en eventu eel Haan), Wolverhampton Wan derers (René van de Kerkhof), Saint Etienne (Rep) en Ipswich (Muhren en Thijssen). Rijvers: „Ik wil precies weten hoe de me dewerking van die clubs is, niet alleen voor de interland tegen Zwitserland maar ook in de ver dere toekomst. Kan een van de spelers die tot de kern van mijn selectie behoort niet, dan heeft bijeenkomen geen zin". Tegen de Zwitsers heeft Rijvers wel de beschikking over de Ne derlandse inbreng, maar de reglementen van de KNVB zul len de leveranciers van Oranje materiaal niet omkrijgen. Rep heeft Europa-Cupverplichtingen bij Saint Etienne (voorwedstrijd tegen Dinamo Oost-Berlijn), Ips wich heeft Muhren en Thijssen voor een bekerwedstrijd nodig en die verplichtingen hebben ook Krol, Van der Korput, Taha mata en René van de Kerkhof te genover hun werkgevers. Onder die omstandigheden heeft vriendschappelijk voetbal geen enkele zin. Dat is ook de mening die Rijvers niet onder stoelen of banken steekt. Hij zit ermee op een geheel andere golflengte dan zijn voorganger Jan Zwartkruis, die zowel het A- als het B-team zo vaak mogelijk in actie zag ko men. „Van zo'n B-elftal ben ik geen fan. Ik ga liever werken met Jong Oranje. Vriendschappelijk voet bal zie ik toch niet zitten. Wel in de voorbereiding op een groot toernooi, maar niet acht dagen voor een belangrijke kwalifica tiewedstrijd", aldus de bonds coach. De KNVB is gisteren met een experiment begonnen om geheel naar Amerikaans voorbeeld kaarten te verstrekken voor de WK-kwalificatiewedstrijd Nederland-Ierland. die op 9 september in het Feye- noord-stadion wordt gespeeld. Bestellingen kunnen dagelijks van 9.00 uur tot 17.00 uur telefonisch worden opgegeven bij een Ameri kaans computerbedrijf in Rijswijk. Control Data, nummer 070-948301, dat tot verzending van de be stelde kaarten zal overgaan als het verschuldigde bedrag per (bank)cheque of girokaart is voldaan. Eventuele belangstellenden dienen er rekening mee te houden dat per kaart twee gulden be- spreekgeld in rekening wordt gebracht, terwijl daarnaast nog eens drie gulden per bestelling voor administratie- en verzendkosten moet worden vol daan. Het experiment duurt voorlopig tot en met vrijdag 28 augustus. Intussen blijft het mogelijk telefo nisch kaarten te bestellen bij de administratie van het Feyenoord-stadion. Ook daar zullen de tickets pas (aangetekend) worden opgestuurd als het ver schuldigde bedrag per (bank)cheque of girokaart is voldaan. De aantekenkosten bedragen zes gul den. Rem De kans om de rem op de ploeg te zetten, is Rijvers bovendien ont nomen door afzeggingen buitenlanders. Hij moet naar Zu rich met spelers die zich waar willen maken en die zich extra zullen inzetten om een plaats te gen de Ieren weg te kapen voor de Orarye-soldaat in buitenland se dienst. Rijvers, namopperend over de nutteloze interland tegen moeilijker". de Zwitsers die al een jaar gele den afgesproken werd ..Stel dat we daar een prima wedstrijd spe len en winnen. Wat moet ik dan, het maakt het voor my alleen maar moeilijker" Het overleg dat de KNVB, zijn bondscoach en vertegenwoordi gers van de hofleveranciers van Oraiye, Ajax. Feyenoord, PSV, AZ. Go Ahead Eau!. FC Utrecht, FC Twente (Roda JC had afgezegd) voeren, werd ver der afgesproken dat de banden aangehaald zullen worden tus sen de medische staf van Zeist en de clubs. Waarbij iedere bles sure van een kandidaat-interna tional aan Zeist en aan Rijvers gemeld wordt. ontzettend hard gereden. Voor de tijdrit heb ik van vermoeid heid nog twee uur geslapen als een bok" Vanaf nu kan de ploeg-Post het de concurrenten weer knap lastig gaan maken. „En dat wordt tyd ook", beaamde Knetemann. ..Want dc afgelopen dagen heb ben ze ons steeds het vuile werk op laten knappen, maar dat be hoort tot het verleden. Men kan erop rekenen dat we er van nu af aan keihard in zullen vliegen. De concurrentie moet zich daaraan maar aanpassen" Jan Raas Jan Raas heeft een dag eerder dan aanvankelijk zijn bedoeling was. besloten deel te nemen aan het WK op de weg in Praag „Ik voel nu al dat ik het aankan", vertelde de Zeeuw, die het nog steeds dwarszit dat hij vong jaar in Sal- lanches als titelverdediger al na twee ronden moest afstappen. Gisteren werd hij in het eerste deel van de tweede etappe door de Belg Jan Bogaert in de eind sprint geklopt. Raas heeft er by coach Piet Lie- bregts wel op aangedrongen dat Kees Priem de twaalfde man wordt in de WK-ploeg. „Priem is weliswaar herstellende van een maagbloeding, maar vrydag njdt hij in België een kermiskoers", aldus Raas „Wanneer dat goed gaat, moet hij mee. Dat heb ik als eis gesteld, omdat ik weet hoe nuttig Pnem voor een ploeg kan zijn". Piet Liebregts zou in dat geval af wijken van een eerdere opvat ting dat renners die niet in de Ronde van Nederland zyn ver trokken, voor het WK niet in aan merking komen. „Ik ga dan ook nog een keer praten met Raas. Knetemann en Zoetemelk", al dus Liebregts „Pas na vrydag maak ik bekend wie er als twaalf de man meegaat naar Praag". ENTER (GPD) - Met veel bombarie kondigde Nico de Vries, directeur van de Ron de van Nederland, een week geleden aan dat door de in voering van de ZlbnHnii (bedoeld voor de strydlustig- ste renner) de Ronde wel eens een interessanter wed- strydverloop zou kunnen krijgen dan de laatste jaren het geval was. In voorgaande jaren ergerde de hoofdspon sor van de Ronde zich voort durend aan de passieve hou ding van het peloton, dat veelal pas in de laatste kilo meters voor de aankomst plaatsen bereid was de koers nog van een beetje kleur te voorzien. Maar tot ongeveer 40 km voor de finish zagen de duizenden toeschouwers langs het parcours veelal een gesloten formatie aan zich voorbij trekken. Dit jaar is het niet veel anders, ondanks het feit dat de ren ners aan een uitlooppogmg die een voorsprong van meer dan 2 minuten oplevert, een leuk extraatje kunnen over houden Bovendien strijkt de winnaar van het klassement om de Zebra-trui nog eens 3000 gulden op. terwijl de nummers twee en drie res- pectievelyk 2000 en 1000 gul den krijgen. Tot en met de etappe naar En ter hebben de coureurs voor alsnog weinig belangstelling getoond voor deze aanmoedi gingspremie. In de eerste twee etappes wist zich nog geen enkel groepje twee mi nuten los te maken van de hoofdmacht Omdat dc Ze bra trui reglementair toch moest worden uitgereikt, draagt Johan van dc Velde al sinds het criterium in Breda, waarin hij tweede werd ach ter Gerrie van Gcrwen, het groenwit gestreepte tricot. Maar eigenlijk komt daarvoor Geme van Gerwen. nu in het bezit van de witte trui, het eerst in aanmerking Van de Velde op zyn beurt incasseert op dit moment niet de aan de Zebra-trui verbonden dag prijzen, maai krygt wel de eindprys wanneer de situatie de komende dagen niet ver andert.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9