Van Agt wil nu al snoeien Schippers op ware kruistocht a f5,60 Hartcontrole op afstand "Niet te makkelijk denken over zelfdoding patiënten PRISMA 99Sociaalreconomisch akkoord moet aangepast Wetenschapper gaat minder verdienen JUIST NU Open hartlijn uitkomst voor patiënt DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1981 BINNENLAND PAGINA 7 UTRECHT (ANP) - Het be stuur van de ruim 1200 le den tellende Nederlandse Vereniging voor Psychia trie heeft gisteren in een verklaring gewaarschuwd tegen het vrijer gaan den ken over zelfdoding van psychiatrische patiënten. Het bepleit, ook bij ernsti ge geestesziekten bij wie weinig of geen kans op herstel of verbetering lijkt te bestaan, een uiterst te rughoudend standpunt over zelfdoding. In zijn verklaring constateert het NVP-bestuur dat de discussie over euthanasie tot nu toe voor namelijk beperkt is gebleven tot ernstig lichamelijk zieken zon der uitzicht op verbetering. Aan dacht voor de problemen van Psycliiaters: ook bij ernstige geestesziekten Het NVP-bestuur staat op het standpunt dat de beslissing tot zelfdoding in principe tot de ei gen verantwoordelijkheid van de betrokkene behoort. De psychia ter zou zich er dan ook niet onge vraagd mee moeten bemoeien als duidelijk is dat iemand op grond van eigen beslissing tot zelfdoding wil over gaan. Maar de psychiatrische praktijk leert volgens het bestuur dat in een overgrote meerderheid van de gevallen waarmee de psychiater te maken krijgt, in feite nauwe lijks sprake is van een vrijelijk genomen wilsbesluit tot zelfdo ding. Het is onjuist iedere neiging tot zelfdoding als ziekelijk te be stempelen. In het algemeen is bij neigingen tot zelfdoding van geestesziekten volgens het NVP- bestuur echter sprake van zieke lijke factoren die hetzij nu hetzij wellicht in een niemand bekende toekomst behandelbaar zijn. Goede hulp kan naar de mening van het NVP-bestuur slechts be staan uit een goede diagnostiek en een poging om herstel te be vorderen. "Toegeven aan respec tievelijk meewerken met suici- dedrang uit therapeutisch pessi misme is vrijwel nooit te rechtvaardigen" Het bestuur voegt hier aan toe dat dit niet inhoudt dat de mate van het nsico van zelfdoding altijd het karakter van de hulpverle ning beslissend moet beïnvloe den. In ieder voorkomend geval moet worden overwogen of be schermende maatregelen, ook als de patient die niet wenst, noodzakelijk zijn. Het bestuur wijst er ook op dat de agressie die een psychisch ge stoorde in situaties met zoveel onzekerheid vaak in zijn omge ving oproept, een welkom aan grijpingspunt kan zijn voor het aanvaarden of zelfs bevorderen van zijn neiging tot zelfdoding. "Het eerbiedigen van zijn vrij heid zou dan dekmantel kunnen worden voor feitelijk verstoten". Bij tijd en wijle doen zich welis waar situaties voor waarbij zelf doding een aanvaardbare oplos sing lijkt, maar die situaties zijn vergeleken bij het grote aantal pogingen tot zelfdoding uiterst gering in aantal. Te gemakkelijk toegeven of meewerken aan de wens tot zelfdoding in deze uit zonderingsgevallen zou, zo zegt het NVP-bestuur. onherroepelijk een desastreus effect hebben op de hulpverlening bij suicide in het algemeen. DEN HAAG (GPD) - CDA-leider Van Agt wil dat nog tij dens de formatie de omvang van de bezuinigingen op de overheidsuitgaven voor 1982 wordt vastgelegd. Van Agt denkt daarbij aan „enkele miljarden". Die eis heeft hij gisteren in zijn gesprek met de formateurs Kremers en Van Thijn op tafel gelegd. derhandelaars Den Uyl (PvdA), Van Agt (CDA) en Terlouw (D'66) vanmiddag samen met de formateurs zijn begonnen. Aan de basis hiervan ligt de stapel ex terne adviezen. Geen van de drie partijen heeft al een complete lijst gereed met kandidaten voor de staatssecre tariaten, alhoewel steeds meer namen de ronde doen. Zo wordt in PvdA-kringen mevrouw C. I. Dales, momenteel directrice van de Rotterdamse sociale dienst, naar voren geschoven als kandi daat-staatssecretaris voor sociale zaken. Het PvdA-Eerste-Kamerlid mevr. Hedy d'Ancona wordt genoemd als staatssecretaris voor emanci patiezaken, terwijl de kabi netschef van de Rotterdamse burgemeester Van der Louw, mevr. S. Stuiveling, PvdA-staats- secretaris op binnenlandse za ken zou worden. Van Agt heeft nog niet duidelijk gemaakt of hij dat alleen al een voldoende uitvoering vindt van de kritische adviezen van bij voorbeeld de president van De Nederlandsche Bank, dr. Zijl stra, of dat het hier om een aan vullende eis gaat. Dat laatste zou voor PvdA en D'66 niet te verteren zijn. Zowel PvdA-leider Den Uyl als D'66- fractieleider Terlouw lieten gis teren weten niets te voelen voor het openbreken van het ont- werp-regeerakkoord overeen komstig de adviezen van de fi- nancieel-sociaal-economische deskundigen, zoals Van Agt wil. In het ontwerp-regeerakkoord is vastgelegd dat het nieuwe kabi net tot 1985 ongeveer 9,5 miljard zal bezuinigen. De nadruk moet daarbij komen te liggen op 1982 en 1983. Daar zijn ook Den Uyl en Terlouw" mee akkoord gegaan. Maar deze willen dat het nieuwe kabinet de omvang van de bezui nigingen voor de komende twee jaar opneemt in een financieel programma voor de hele kabi netsperiode. Van Agt wil echter niet wachten tot het nieuwe kabinet. Hij wil nu al vastgelegd zien hoeveel er met name in 1982 bezuinigd gaat worden. In CDA kring wordt daarbij gesproken over een be drag van 4 tot 5 miljard gulden, ongeveer de helft van het totale bezuinigingspakket uit het ont werp-regeerakkoord. PvdA en D'66 lijken voorlopig niet bereid om in het voorstel van Van Agt te stappen. Daarbij speelt een belangrijke rol dat nog steeds niets vaststaat van de rijksbegroting voor 1982. Het de missionaire kabinet, dat daar voor momenteel nog de verant woording draagt, heeft nog geen besluiten genomen. Dat komt omdat vooral de WD- ministers er niets voor voelen om nu bezuinigingen door te voeren voor een begroting waarvoor zij zelf geen verantwoording meer kunnen dragen. Als mogelijke oppositiepartij wil de VVD de handen vrij hebben voor verzet tegen de plannen die straks door het nieuwe kabinet moeten wor den uitgevoerd. Deze kwestie staat centraal in de eerste echte formatie-onderhan delingen, waarmee de drie on- Pvd.A-fractieleid.er Den Uyl, omstuwd door een grote groep belangstellenden, op weg Politieman doodt vrouw AMSTERDAM (ANP) - Een 33-jarige vrouw is gister avond in haar woning aan het Javaplein in Amsterdam overleden aan de gevolgen van een schot dat werd afge vuurd door een politieagent. De agent zou door de vrouw met een mes zijn bedreigd. In het begin van de avond werd de assistentie van de politie ingeroepen omdat een vrouw van de derde verdieping van een huis op het Javaplein flessen naar beneden gooide. Twee agenten die korte tijd later de woning binnenkwa men, troffen daar de vrouw in overspannen toestand aan. In de keuken pakte de vrouw een mes waarmee zij de poli tiemannen bedreigde. Eén van de agenten vuurde een waarschuwingsschot af. De vrouw reageerde hierop door dreigend met het mes op de politiemannen af te komen, waarna de agent een gericht schot loste. Dit trof de vrouw in de borst. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft een nieuwe constructie op het oog voor het wetenschappelijk personeel aan de universiteiten en hoge scholen. Invoering ervan leidt tot aanzienlijke afslanking van het perso neelsbestand, niet in de zin van minder personeel, maar in de zin van minder dure medewerkers. Dit blijkt uit een kernnota die de ministers Pais (onderwijs en weten schappen) en Braks (landbouw en visserij) gisteren hebben gepubli ceerd. De hoofdlijnen van het beleid staan in deze nota. Liever hadden de be windslieden al een beleidsnota klaar, maar dit bleek niet haalbaar. De beleidsnota zal evenwel zo spoedig mogelijk volgen. De invoering be treft voornamelijk het inpassen van de zittende wetenschappelijke hoofdambtenaren-a en wetenschappelijke hoofdmedewerkers. Het bestaande rangenstelsel is moeilijk te beheersen. Lang zijn vaste aanstellingen en bevorderingen (te) automatisch verleend, het perso neelsbeleid zal actiever gericht moeten zijn op bewaking en bevorde ring van de kwaliteit van het wetenschappelijk personeel, aldus de nota. De beleidsvoornemens houden in dat het begrip wetenschappelijk corps wordt losgelaten en dat het rangenstelsel voor wetenschappelijke me dewerkers wordt ingetrokken. Wetenschappers bij de faculteiten wor den op enkele uitzonderingen na onderscheiden in leden van de weten schappelijke staf en wetenschappelijke assistenten. ADVERTENTIE WOORDENBOEKEN bij de boekhandel 300 61 47 1981 INTRES WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Luxemburg Mallorca München Nice Oslo Parijs Split Stockholm Wenen Casa Blanca Tel-Aviv Tunis licht bew. licht bew. half bew. licht bew. half bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt geheel bew. geheel bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt onbewolkt geheel bew. licht bew. onbewolkt 1 24 11 23 11 24 11 24 10 23 11 21 12 23 10 23 11 21 16 22 13 21 13 31 22 24 17 24 14 26 14 22 14 24 12 23 13 17 13 21 15 26 14 24 16 29 15 25 15 26 12 20 14 34 17 29 22 30 16 22 13 25 18 26 18 24 14 27 18 29 20 26 15 25 14 23 14 24 17 - 22 32 20 DEN HAAG (GPD) - Dank zij nieuwe technieken is nu voor hartpatiënten een vorm van „hartbewaking" buiten het zie kenhuis mogelijk. Vooral voor dragers van hartslagregelaars (zogenaamde pacemakers) is dit een uitkomst. Via een „open hartlijn" kunnen zij op elk ge wenst moment via de telefoon in verbinding staan met hun hart specialist, hetzij van huis uit, het zij vanuit hun vakantieoord. Op vernuftige wijze kunnen pa tiënten zelf „plaatje" van hun hart (cardiogram) naar het ziekenhuis seinen. Deze over brenging is mogelijk door de car- diotel, een apparaat dat op de af deling cardiologie van een zie kenhuis de activiteiten van een hart op afstand kan registreren. De patiënt zorgt zelf voor door een klein apparaatje tegen de borst te houden dat de cardio loog via de telefoon zijn situatie in beeld krijgt. Op die manier kunnen snel maatre gelen worden getroffen als een drager van een hartslagregelaar Kinderen ziek door snoepjes' HEERLEN (ANP) - Vier kinde ren, vijf tot zeven jaar oud en afkomstig uit Schaesberg. zijn ter observatie in het De Wever ziekenhuis in Heerlen opgeno men nadat zij niet voor hen be stemde pillen hadden ingeno- De kinderen haalden bij het spelen een vuilniszak overhoop en vonden daarin enkele doos jes met pillen. In hun ogen wa ren het snoepjes die onderling werden verdeeld. De pillen (pijnstillers en kalme- ringstabletten) veroorzaakten bij het viertal buikkrampen en maagpijnen. In het ziekenhuis werden hun magen leeggepompt. zich niet zo best voelt. Begin au gustus werd voor de eerste keer in de geschiedenis zo n hartcon trole uitgevoerd. Vanuit Zwitser land kwam een telefonisch car diogram in het Haagse Rode Kruisziekenhuis, via bemidde ling van de ANWB-alarmcentra- le. Sinds kort lopen enkele patiënten op experimentele basis met een registratie-apparaatje op zak (ter grootte van een portefeuille, maar iets dikker). De eerste car- diotel werd gisteren officieel geïnstalleerd in het Rode Kruis ziekenhuis en overgedragen aan cardioloog prof. P. Buhre. Het is een produkt van CPI. een Ameri kaanse instrumentenfabriek, die zijn Europese hoofdkwartier in Heerlen heeft. Aan het opneemapparaatje voegde CPI sedert kort nog een ..geheu genapparaatje" toe (ook zeer klein). Dit is van belang als een patiënt niet meteen in staat is een telefoon te bereiken Hij kan dan onmiddellijk zijn hartsitua- tie op dit apparaat vastleggen. Later kan hvj die opname telefo nisch naar zijn ziekenhuis sei nen. Dit toestel is aanzienlijk duurder: ongeveer f3500, tegen het opneemapparaatje f 600,- tot f800. Prof. Buhre zei dat sinds enkele maanden een vijftal Nederlandse ziekenhuizen proeven doen met deze nieuwe apparatuur. Hij is er bijzonder tevreden over. De be diening is voor de patiënten niet moeilijk, als zij het apparaatje maar op de juiste manier aan hun hart drukken. Gisteren bleek bij diverse proeven dat de „hart- plaatjes" uitstekend overkomen en dat beoordeling binnen lutte le seconden mogelijk is Volgens de Haagse cardioloog, die specialist in hartritmestoornis- sen is (en sinds kort op dit terrein een buitengewoon hoogleraar schap in Johannesburg vervult) zouden alle dragers van pacema kers van zo'n opneemapparaatje moeten worden voorzien. Het gaat nu om 15.000 mensen in ons land. De kosten zijn volgens Buhre geen bezwaar. Hij meent dat de industrie die wel kan dra gen. Het tijdstip waarop de binnenvaartschippers tot het afgrendelen van de belangrijkste vaar routes hebben besloten is om twee redenen ver klaarbaar: het gaat slecht met de particu liere ondernemingen in de binnenvaart, en de nu actievoerende schippers willen met de boosdoener, demis sionair staatssecretaris van verkeer en water staat Smit-Kroes, een nog openstaande reke ning vereffenen. Uit een onderzoek van de Com missie Vervoersvergunnin- gen bleek vorig jaar dat 80 procent van de schippers niet rendabel vaart. Enerzijds om dat de vrachtcapaciteit groter is dan de aangeboden trans porten en anderzijds omdat de kosten voor de binnen schippers zo sterk zijn geste gen dat ondernemers die kort geleden nog miljoenen in een nieuw of vernieuwd schip hebben gestoken de hoge hy- potheeklasten niet meer kun nen opbrengen. Bovendien hebben de steeds weer stij gende brandstofprijzen niet meer aan te vullen gaten ge slagen in de rekeningen-cou rant van de schippers bij de banken. In feite beschouwt het merendeel van deze klei ne ondernemers het bankwe zen als de sponsor van de par ticuliere binnenvaart. In het conflict speelt Smit- Kroes een hoofdrol Hoewel het actiecomité naar buiten toe zegt de strijd met de over heid te hebben aangebonden, blijkt binnenskamers dat de blokkades zijn bedoeld als een kruistocht van de schip pers tegen de persoon van de staatssecretaris. Zo zou zij haar beloften om de evenre dige vrachtverdeling (E\Ö uit te breiden niet zijn nageko men. Op het eerste gezicht lijkt de rancune tegen Neelie Smit- Kroes niet terecht. Het waren per slot van rekening het CDA en de WD die vorig jaar het voorstel van de staatssecretaris torpordeer den om tot een verbetering van de EV te komen. Maar de gretigheid waarmee zij de motie van de kamermeerder heid aanvaardde zette bij de schippers kwaad bloed. Zij verloor daardoor definitief hun vertrouwen. Levensvoorwaarde Waarom spelen de schippers het spel nu zo keihard? De evenredige vrachtverdeling is een levensvoorwaarde voor de binnenvaart. Het systeem is het beste te vergelijken met een taxistandplaats; in de rij aansluiten en op je beurt wachten voor een nieuw vrachtje. Zo werkt het ook op de schippersbeurzen. Zoals taxichauffeurs vastge stelde tarieven berekenen, zo vervoert een schipper tegen tevoren bepaalde prijzen de hem per toerbeurt toegewe zen lading. Het systeem is in de crisisjaren tussen '30 en '40 in het leven geroepen om de moordende concurrentie en de uitbuiting door de ver laders tegen te gaan. Zolang de EV bestaat zijn er al moeilijkheden. Verladers, en bevrachters zijn er niet vies van de regelingen te ontdui ken en schippers en rederijen te ronselen om voor afbraak- prijzen te varen. Waar de schippers zich nu tegen ke ren. dat zijn de rederijen en sommige collega's die met beurtvaartvergunningen bui ten de beurs om tegen niet te beconcurreren tarieven vrachten oppikken of langja rige contracten afsluiten. Te- gen <ir prakthken in dmm ao- genaamde relatievaart is vol gens de schippers niet op te boksen. Het gevolg is dat beurtschippers soms weken bij de beurs afgemeerd liggen om volgens nummering voor een vracht in aanmerking te komen, terwijl collega's du als beunhazen worden gezien vier reizen per maand maken. Contracten Wat de schipper het meest grieft is het systeem van de dubbele contracten. Voor de relatievaart bestaan ook ta rieven. te controleren door de rijksverkeersinspectie die de beurzen beheert. Deze rijks instelling bezegelt een con tract als het tarief klopt. In de praktijk zouden, volgens de protesterende schippers, schipper en verlader na de bezegeling onderhands een tweede contract maken waar in een veel lager tarief wordt overeengekomen. De schip pers zeggen nu dat daar be wijzen in overvloed van zijn: de staatssecretaris meent juist géén voldoende aanwij zingen te hebben om hierte gen op te kunnen treden. Vanouds hebben de zand- en grinttransporten de binnen vaart veel werk bezorgd. De ze belangrijkste pakketten (met 60.000 ton per jaar onge veer de helft van alle binnen landse lading) zien de beurs- schippers al jaren aan zich voorbij gaan. Na de blokkade in 1975 waarbij het hoofdza kelijk ging om het behoud van de EV drongen de pro gressieve schippersbonden ONS (Onafhankelijk Neder landse Schippersbond) en de ASV (Algemene Schippers Vereniging) er bij de regering op aan de zand- en grintladin- gen op de beurs te verdelen. Het werd een gevecht van vijf jaar dat de schippers uitein delijk verloren. Het voorstel van Smit-Kroes voor een eer lijkere verdeling van het zand en gnnt haalde bakzeil in de Tweede Kamer. De rest van het verhaal is bekend, Lobby De door de staatssecretaris nimmer betreurde nederlaag is volgens de actievoerende schippers te wijten aan een lobby van de handelaren in zand en gnnt en de conserva tieve Federatie van Schip persbonden Enkele maan den voordat het plan van Smit-Kroes in de Kamer strandde lanceerde deze be drijfstak een eigen plan dat mede-ondertekend werd door behoudende bestuursle den van de Federatie van Schippersbonden. Met steun van WD en CDA kregen de zand- en gnntbaronnen hun zin. Voor de beursschippers bleef het vuile werk over Zand en gnnt met onaantrek kelijke bestemmingen en fijn-gnnt dat veel meer tijd bij het laden en lossen vergt gingen wel over de beurs. De concurrentievervalsing van de Nederlandse Spoorwegen zit de schippers eveneens erg hoog. Op ladingen die per NS worden vervoerd zit een overheidssubsidie van acht gulden per ton. Hoewel een concurrentiebeding met de NS nu niet in het eisenpakket van het actiecomité is nomen, zal dit punt in de na bije toekomst zeker wederom een conflict tussen de opstan dige schippers en dc 0VW heid uitlokken. Een laatste strijdpunt waarvoor de stakende schippers nu een oplossing vragen, is een schippersbeurs voor vrach ten naar België en Noord- Frankrijk. De twee progres sieve bonden hebben welis waar op basis van vrijwillig heid een soort „evenredige vrachtverdeling" onder de naam „Toerbeurt Noord- Zuid" opgezet, waaraan ook Franse en Belgen meedoen, maar zij eisen nu een wette lijk kader voor deze zelf ont worpen regeling Het is nu menens met de parti culiere schippers. Sinds Smit-Kroes vorig jaar met nauwelijks verborgen en thousiasme het plan vooreen verruiming van de EV in de ijskast zette groeide de on vrede bij dc schippers ge staag door Afgelopen maan dag bereikten de gemoede ren het kookpunt. De indruk bestaat dat erg veel schippers tot het uitent* /uilen vech- ten om het - in deze situatie - met onbillijk* ei i npakket bij de staatssecretaris af te dwingen TACO SLAGTER

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7