Haig onthult plan voor ontspanning Parlementariërs VS huilend door Z.-Afrika Naaste medewerker Pol Pot erkent terreur Hulpverleners mogen krottenwijk niet in Moskou bij voorbaat afwijzend VS: Over N-bom valt niet te praten Verzoenlijke taal van havik in Israëlisch kabinet Twijfel aan nut N-bom Meeste Fransen weg uit onrustig Iran Libanon koopt Libisch defensiesysteem Classe Royale. Pils van grote klasse. PAGINA 6 BUITENLAND DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1981 (Van onze correspondent Karl Breyer) JOHANNESBURG - Amerikaanse congresleden, die Zuid-Afrika bezochten, barstten in tranen uit toen zij op een persconferentie in Kaapstad over de onmenselijke en mensonterende toestanden in dit land spraken. De delegatie van vijf, die onder leiding staat van de democratische afgevaar digde Howard Wolpe. voorzitter van het sub-comité voor Afrika van het Huis van Afgevaardig den in Washington, had onder andere van tevoren de kleurling- wijken Langa, Guguletu en Crossroad bij Kaapstad bezocht. Toen de parlementariërs ook de krottenbuurt van Nyanga wilden bezoeken, werd dat door de poli tie verhinderd. Van tevoren had den ambtenaren van de West- Kaaplandse administratieraad onder bescherming van de poli tie. 172 krotten afgebroken en in brand gestoken. Op de perscon ferentie las de democraat Ho ward Wolpe een verklaring voor, waarin onder meer gezegd wordt dat de congresleden nu de men selijke tragedie en de wanhoop gezien hebben, waarvan zij reeds zoveel gehoord hadden. ,.Wij hebben nu de menselijke offers van de apartheid gezien - systeem dat pijnlijk c lijk is en dat aan alle individuen hun fundamentele rechten en menswaardigheid ontneemt". Met tranen in haar ogen verklaarde mevrouw Shirley Chisholm. de mocratisch congreslid voor New York, dat zij ooggetuige was van de menselijke vernedering en de ontnuchtering van de zwarte mensen, die geen enkele hoop op een menswaardigde toekomst in dit land hebben. Ook de demo cratische afgevaardigde Richard Ottinger barstte in tranen uit toen hij zijn ervaringen tijdens een bezoek aan Crossroad schil- defde. Hij herinnerde eraan dat Zuid-Afrika het handvest van mensenrechten van de Verenig de Naties had ondertekend en vroeg zich af wat allemaal nog zou moeten gebeuren voordat dit land tot erkenning van die men senrechten terugkeert. Hij zei ook dat de Amerikaanse com missie haar ervaringen aan presi dent Ronald Reagan zal meede len en hoopt dat deze nuttig voor de Amerikaanse beoordeling zul len zijn. Intussen verklaarde minister van ontwikkeling en samenwerking Piet Koornhof, dat hier sprake is van een chantage-methode en dat de Zuidafrikaanse regering zich niet zal laten weerhouden van haar recht om de onwettige krottenwijken op te ruimen. De minister van buitenlandse zaken Roelof Botha, die van tevoren een gedeeltelijk zeer scherpe dis cussie met de Amerikaanse par lementsleden had. zei in een daarna gepubliceerde verklaring dat de Amerikanen de toer mis- briaken om daardoor publiciteit in de VS te krijgen. Hij noemde de congresleden arrogant, onin- gelicht en strijdlustig en zei dat zij slechts een beperkte kennis van Afrika hebben. KAAPSTAD (Reuter/UPI) - De Zuidafrikaanse autoriteiten wei geren hulpverleners toe te staan voedsel en water te brengen naar de achtergebleven bewoners van de zwarte krottenneder- zetting Nyanga bij Kaapstad, die met behulp van bulldozers werd verwoest. Volgens de blanke overheid hadden de bewo ners van Nyanga geen vergunning om daar te wonen. Nadat de resten van de krotten in brand waren gestoken, bleven de naar schatting 400 resterende zwarten, overwegend vrouwen en kinderen, zonder bescherming achter in een van de koudste nachten van de Zuidafrikaanse winter. Volgens het hoofd van de liga voor de burgerrechten in Kaapstad. Brian Bishop, doet de situatie in Nyanga, op 25 km ten oosten van Kaapstad, den ken aan "de groepsmoord van nazi-Duitsland Het gebied is door de autoriteiten afgezet. Behalve hulpverleners worden ook persvertegenwoordigers geweerd. Het hoofd van de Zuidafrikaanse welzijnsdienst voor zwarten in nederzettingen bij blanke steden antwoordde op de vraag of men probeert de achtergebleven bewoners van Nyanga door uithongering weg te krijgen: "trekt u zelf maar uw conclusies". WASHINGTON (GPD/AFP) - Aan de vooravond van inleidende besprekingen met zijn Russische ambtgenoot Gromiko, die onder meer moeten resulteren in onderhande lingen over de Europese kernwapens, heeft de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Haig voor het eerst de Amerikaanse uitgangspunten voor een minder gespannen verhouding met de Sowjet-Unie onthuld. Haig signaleerde vier peilers voor het buitenlands beleid van de VS: herstel van de Amerikaanse macht, de Amerikaanse bondge nootschappen moet nieuw leven worden ingeblazen, de VS be kennen zich tot vreedzame ver anderingen in de Derde Wereld en een verhouding met de Sow jet-Unie die uitgaat van meer te rughouding en wederkerigheid dan de Russen tot nu toe hebben betoond. Voor de verwezenlijking van dit beleid rekent Haig op een combi natie van factoren: Amerikaanse vastberadenheid en groeiend mi litair potentieel, een verval van Moskou's aanzien bij de niet-ge- bonden landen, zwakke econo- mien van de Oostbloklanden, de last van enorme defensie-inspan ningen, het feit dat naar Ameri kaans oordeel de gebeurtenissen WASHINGTON (Reuter) - Het Amerikaanse besluit tot pro- duktie van het neutronenwa pen zal bij de komende Ame rikaans-Russische onderhan delingen over beperking van de kernbewapening in Euro pa geen onderhandelings punt zijn, zo hebben functio narissen van het ministerie van buitenlandse zaken giste ren in Washington verklaard. Volgens hen zal het overleg dat dit jaar moet beginnen gaan over raketen voor de middel lange afstand en niet over wa pens die op het slagveld wor den gebruikt zoals het neu tronenwapen. De Ameri kaanse autoriteiten hebben hun bondgenoten verzekerd dat zij vasthouden aan hun toezegging dat het genoemde overleg eind november of in december zal beginnen. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard dat het van groot belang is dat de NAVO zich houdt aan het in 1979 genomen besluit tot mo dernisering van haar kernwa pens. terwijl er tegelijk wordt gestreefd naar wapenbeheer sing Woordvoerder Dean Fischer herinnerde aan berichten dat enkele bondgenoten van Washington de VS ervan zou den verdenken dat het Ame rikaanse besluit over het neu tronenwapen bedoeld is om de VS in staat te stellen een treffen met de Russen met kernwapens tot Europa te be perken. "Het denkbeeld dat de VS een tot Europa beperk te oorlog met kernwapens zouden overwegen waarbij wij buiten schot zouden blij ven is belachelijk", zo ver klaarde Fischer op een pers conferentie. in Polen aantonen hoezeer het Sowjet-model van ideologie en economie bij de tijd ten achter is geraakt. Niet duidelijk Althans wat de NAVO betreft, is het niet erg duidelijk hoe de VS dit bondgenootschap anders dan in strict militaire zin nieuw leven willen geven. En de onbuigzame houding van de VS ten aanzien van niet aan voorwaarden van goed politiek gedrag gebonden ontwikkelingshulp helpt ook niet direct mee om de noodlij dende naties tot het westelijke kamp te bekeren. Bovendien is het maar zeer de vraag in hoever re het streven naar 'vreedzame verandering' in de ogen van de bondgenoten valt te rijmen met de militaire hulp en toenadering voor regimes van twijfelachtige kwaliteit in Zuid- en Midden- Amerika, in Zuid-Korea, de Phi- lippijnen, El Salvador, enzo voorts. In dé Amerikaanse visie hoort dit allemaal thuis onder de globale defensie die moet worden opge worpen tegen Sowjet-agressie, welke vorm die dan ook mag hebben. Maar voordat de VS be reid zijn de ontspanning met kracht na te streven, zal de Sow jet-Unie concessies moeten doen uit zogenaamd welbegrepen ei genbelang. De kansen daarop zijn vooralsnog gering. En als dc VS niet metterdaad aantonen dat zij het ernstig menen met hun hulp aan een steeds zieitogender Derde Wereld, blijven zij daar Afwijzing De Amerikaanse regering "is geen pas afgeweken van haar politiek van confrontatie met de Sowjet- Unie, van afscheid aan de inter nationale ontspanning en van het doen herleven van de koude oorlog". Dit schreef het officiële Russische persbureau Tass in een commentaar op de rede van Haig. Tass heeft geen goed woord over voor de Amerikaanse politiek. Volgens het persbureau is Was hington van plan zijn buiten landse politiek en de Russisch- Amerikaanse betrekkingen te blijven baseren op de "fameuze positie van kracht" en "dictaat pogingen" jegens de Sowjet- Unie. Tass verwijt Haig da hij de vergroting van de Amerikaanse militaire macht heeft verheven tot 'het beginsel no. 1 van het Amerikaanse buitenlandse be leid". Het persbureau beschuldigt de Verenigde Staten ervan hun mi litaire aanwezigheid in verschei dene delen van de wereld uit te breiden "onder het voorwendsel hun beweerde vitale belangen te beschermen". Tass schrijft voorts over de "afwezigheid vgn een opbouwende benadering" en het "gebrek aan belangstelling" in Washington voor een beper king van de strategische bewape ning. Ook beticht het de VS er van economische en handelsbe trekkingen te willen gebruiken als "drukmiddel op de Sowjet- Unie". (Van onze correspondent Inez Polak) JERUZALEM - De Israliësche mi nister van defensie, Ank Sjaron, heeft een drastische verandering in het beleid ten aanzien van de bewoners van de bezette weste lijke Jordaanoever aangekon digd. Sjaron wil een opheffen van de collectieve straffen, het afschaffen van de wegversper ringen en een verbod voor Israë lische soldaten de scholen te be treden. Het afschaffen van al de ze maatregelen heeft tot doel een betere verstandhouding tussen Israël en de Palestijnen van de Westoever te creëren, waardoor de autonomie-onderhandelingen een betere kans van slagen moe ten krijgen. De^beleidsverandering komt zeer onverwacht, omdat juist Arik Sjaron bekend staat om zijn har de lijn. Vlak na de Zesdaagse Oorlog in 1967 heeft Sjaron als verantwoordelijk generaal in het Gaza-distnct een schrikbewind gevoerd waarbij hij er niet voor CAIRO - Prins Charles en prinses Diana gingen tijdens hun huwelijksreis op bezoek bij de Egyptische presi dent Sadat en diens echtgenote. Daar waren zij gisteravond te gast voor een diner. Chili verbiedt berichten over terroristen SANTIAGO (Reuter) - Chili's mi litaire regering heeft gisteren een decreet uitgevaardigd waarin de media worden gemaand niet te berichten over terreurdaden ge pleegd door stadsguerrillagroe- peringen. De militairen willen extremisten hiermee een moge lijkheid tot publiciteit ontne- President Augusto Pinochet on dertekende het decreet, waarin staat dat alle media "behoren af te zien van een toekennen van belang aan nieuws dat verband houdt met terroristische daden of gedrag in het land". In een re geringsverklaring werd verdui delijkt dat "de maatregel is ge grond op het feit dat extremisme door middel van terreur een van zijn belangrijkste doelen na streeft: namelijk publiciteit" terugdeinsde huizen op te bla zen, zelfs als niet vaststond dat de bewoners schuldig waren aan enige subversieve activiteiten. Maandag jl. verklaarde Sjaron in de Knesset, dat het oprichten van een Palestijnse staat uitge sloten is. In zijn visie is het huidi ge Jordanië al een Palestijnse staat en behoort de westelijke Jordaanoever een integraal deel van Israël te blijven. Als minister van landbouw in de vorige regering was Sjaron ver antwoordelijk voor het nederzet- tingenbeleid dat onder zijn lei ding vergaande ontwikkelingen doormaakte. Hierbij had hij zich tot doel gesteld de belangrijkste Arabische bevolkingscentra in te sluiten door joodse nederzettin gen om zodoende feiten te creë ren die een teruggeven van de- bezette gebieden onmogelijk moesten maken. LONDEN (DPA) - De direc teur van het internationale instituut voor strategische studies (IISS) in Londen, Christoph Bertram, is uiterst argwanend over de gebruiks mogelijkheid en het nut van de neutronengranaat in Mid den-Europa. Die wapens kunnen pas toegepast wor den wanneer de Sowjet-Unie op zekere dag grote tankle- gers naar het westen stuurt, maar dan acht hij het onwaar schijnlijk dat de Amerikaan se president een atoomoorlog wil ontketenen op een tijd stip waarop hij nog niet weet hoe die oorlog zich zal ont wikkelen. Hij betwijfelt dan ook dat de neutronengranaat ooit zal worden gebruikt. In dat geval is de afschrikwek kende werking begrensd, zei hij. De reactie in Europa vindt Ber tram "schizofreen". "Toen de Amerikanen nieuwe wapens invoerden zeiden we dat zij die niet op ons grondgebied moesten opstellen. Wanneer de Amerikanen echter hun eigen defensie verwaarlozen zeggen wij dat wij ons niet op hen kunnen verlaten" Nog in 1978 waren het de Euro peanen, juist de Duitse bondsregering, die de Ameri kaanse president ertoe brach ten geen besluit te nemen over de produktie van de neutronengranaat maar daar mee te wachten. Elke bekendmaking van een nucleair programma in de VS voert in de huidige sfeer van de Westeuropesc discussie al gauw tot de opvatting dat het Amerikaanse standpunt is verhard en als teken van Amerikaanse scepsis ten aan zien van wapenbeheersing, maar de nu getroffen beslis sing is geen verrassing. De Amerikaanse regering is slechts teruggekeerd naar het proces van vóór 1978, "name lijk het besluit om de produk tie zelf te nemen, maar over leg te plegen met de bondge noten over stationering", al dus Bertram. DEN HAAG (GPD) - Een van de leiders van de Rode Khmers, die van 1975 tot 1978 een waar schrikbewind in Cambodja heb ben gevoerd, heeft voor het eerst het bestaan van terreur onder het regime van Pol Pot toegegeven, leng Sary, die de Rode Khmers ai sedert 1975 in het buitenland vertegenwoordigt, gaf toe dat de documenten van het beruchte kamp Tuol Sleng authentiek zijn. In dat kamp zijn ten minste 15.000 politieke tegenstanders op gruwelijke wijze omgebracht, veelal na te zijn gedwongen „be kentenissen" af te leggen dat zij agenten voor Vietnam, de CIA of de KGB waren geweest. Slechts weinigen die het ondervra gingskamp eenmaal binnen wer den gevoerd, zijn er levend uitge komen. Daardoor konden de gruwelen van Tuol Sleng lange tijd voor de wereld verborgen blijven. Onder de slachtoffers waren tal van prominente Rode Khmers, zoals Hu Nim, minister van voorlichting onder Pol Pot, die op 6 juli 1977 werd „verplet terd". zoals een later gevonden aantekening het omschreef. leng Sary lichtte ook een tipje op van de sluier van het toen geldende rechtssysteem: wanneer iemand door drie verschillende getuigen werd aangeklaagd, werd hij schuldig bevonden, bewijzen of niet. Al eerder is Pol Pot door de Rode Khmers afgezet als hun hoogste leider, maar hij bleef wel com mandant van het legertje van naar schatting 40.000 guerrilla strijders. De erkenning van de terreur onder Pol Pot, die er vol gens leng Sary in tegenstelling tot zichzelf wel van op de hoogte moet zijn geweest, kan een aan wijzing zijn voor een algehele verwijdering van de verantwoor delijken voor wat overigens nog steeds eufemistisch de „fouten" van het regime worden ge noemd. Politiek gesproken hebben de Ro de Khmers al een totale gedaan tewisseling achter de rug. Een Westduitse journalist, die on langs door de Rode Khmers be heerst gebied in Cambodja be zocht, ontdekte dat het nieuwe motto daar „vrije onderneming" Zelden heeft een volk in korte tijd openlijk kapitalistische economie. Uit de mond van leng Sary tekende hij het volgende op: „Wat wij willen is een sys teem zoals dat in West-Duitsland bestaat: een zeker evenwicht tus sen ondernemers en arbeiders, om de uitbuiting te voorkomen" Een opmerkelijke uitspraak voor een vertegenwoordiger van een organisatie die enkele jaren te rug de meest radicale en meedo genloze revolutie van deze eeuw ten uitvoer bracht. Ten koste van meer dan één miljoen medebur gers. De Rode Khmer is al lange tijd in de weer haar imago op te vijze len, tot nog toe met weinig suc ces. Weliswaar worden zij als re gering van „Democratisch Kam puchea" internationaal erkend als wettige vertegenwoordiger van hun land. maar het lijdt wei nig twijfel dat dit alleen om rede nen van Realpolitik is. Erken ning van de door Vietnam in het^ zadel geholpen Heng Samrin is voor het Westen en de niet-com- munistische landen in Azi een nog groter kwaad, en de andere Cambodjaanse groepen die zich tegen de Vietnamese bezetting keren kunnen nauwelijks serieus genomen worden. zoveel ellende moeten onder gaan: Amerikaanse bombarde menten en een militair regime, gevolgd door de onbezonnen ter reur van Pol Pot, en nu bezetting door 200.000 soldaten uit Viet nam, de traditionele vijand van Cambodja. En er is geen uitzicht op enige verbetering. Integen deel, nadat de voedselsituatie door hulp uit het buitenland weer enigszins normaal is te noe men, hangt de volgende hongers nood al weer in de lucht. Eind van dit jaar zal de Verenigde Naties haar speciale hulppro gramma stopzetten, dat dit jaar een bedrag van 900 miljoen gul den omvatte. „Cambodja zal vol ledig afhankelijk worden van het verarmde Vietnam en^de Sowjet- Unie. die geen bekendheid heeft verworven om zijn vrijgevig heid", aldus een directeur van een van de VN-instituten. Nu al is er weer een groei waar te ne men in het aantal vluchtelingen langs de grens met Thailand. Wanneer straks de voedselhulp opdroogt zal blijken dat Cam bodja nog niet in staat is zelf vol doende voedsel te produceren en is een nieuwe hongersnood niet onmogelijk. TEHERAN (UPI/AFP) - Een twee de groep Fransen is gisteren uit Iran naar Frankrijk vertrokken. Iran werd gisteren weer opge schrikt door politieke geweldda den en naar het Iraanse persbu reau PARS meedeelde, zijn er de afgelopen 24 uur weer 15 mensen geëxcuteerd. Op het vliegveld van Teheran stap- ADVERTENTIE In Soestdijlc wordt vrij veel Classe Royale ge-^S T dronken. Dat krijg je W dankzij 'n goeie naam. f BEIROET (UPI) - De Libanese regering heeft gisteren een Libisch aanbod vor het leveren van een luchtdefensiesysteem aanvaard om het land beter te kunnen verdedigen tegen Israëlische luchtaanvallen. Dit heeft de Libi sche ambassadeur in Libanon meegedeeld. In een verklaring die werd verspreid door het officiële nationale nieuwsagentschap van Li banon, zegt ambassadeur Saleh Darocki dat hij het aanbod had overgebracht aan de Li banese premier Sjafiq-Al Wassan, die het ac cepteerde. Na deze officiële aanvaarding res ten nog slechts enige procedurele zaken die moet worden afgehandeld, aldus de Libi sche ambassadeur. Daroeki liet voorts weten dat Libië de voor waarden van de Libanese regering heeft geaccepteerd, dat het luchtdefensiesysteem zal worden bediend door Libanese militaire deskundigen en technici. De ambassadeur gaf geen bijzonderheden omtrent het sys teem. maar uit politieke bron werd verno men dat het Libische aanbod Russische luchtdoelraketten van het type Sam-6 orh- vatte. De Libanese premier heeft gezegd dat Liba non geen andere keus heeft dan een Libisch aanbod voor het leveren van een luchtdefen- siesystem te aanvaarden ter bestrijding van Israëlische schendingen van het Libanese luchtruim. Ook onthulde hij dat hij de Amerikaanse spe ciale afgezant voor het Midden-Oosten, Phi lip Habib. had meegedeeld dat zijn land be reid is de Syrische raketten in de Libanese Bekaa-vallei (ten oosten van Beiroet) te ko pen. Libië heeft herhaaldelijk zijn bereidheid uitge sproken Libanon SAM-6-raketten te ver schaffen teneinde een einde te maken aan de Israëlische schendingen van het Libanese luchtruim. Maar de regering had geant woord dat zo'n stap genomen zou worden in het raam van een gezamenlijke Arabische strategie. Libië voorzag de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie PLO van SAM-7-raketten en zond Li- biërs om deze in Zuid-Libanon tegen Israel te gebruiken. ten woensdag 74 Fransen, onder wie de Franse ambassadeur, Guy Georgy, in een vliegtuig met be stemming Parijs. Maandag wa ren 57 landgenoten hem al voor gegaan. Volgens het Franse ministerie van buitenlandse zaken zijn er nu nog ongeveer 30 Fransen in Iran. Onder hen zijn vier diplomaten. De overigen zijn bijna allen tech nici, die op verschillende, met Frans geld gefinanciërde, projec ten in Iran werken. De Franse regering raadde de Fransen in Iran aan uit dit land te vertrekken, nadat er in Iran ver scheidene demonstraties waren gehouden uit protest tegen het verlenen van asiel door Frank rijk aan ex-president Bani-Sadr van Iran. Ook gisteren kwamen er uit Iran weer berichten van politiek geïn spireerd geweld. Volgens ajatol- lah Chomeini zijn de geweldda den "onvermijdelijk" en vormen zij geen groot probleem. Radio-Teheran maakte gisteren melding van de moord op de geestelijke Haj Bahaeddin Araqi. De geestelijke werd dinsdag avond vermooid toen hij na het avondgebed een moskee uit kwam. Bij de aanslag kwam ook een lijfwacht van de geestlijke

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 6