"Rijkspolitie geen boerenpolitie" Weidse agenda ZwembadWedde in Voorschoten wordt duurder Kolonel Van den Ban nieuwe commandant Rijkspolitie district Den Haag Emancipatiegelden nog niet verdeeld Bult op onderbeen Illegalen opgepakt bij zes bedrijven PAGINA 2 DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1981 DEN HAAG/REGIO - "Ik vind het heel fijn om weer terug te keren naar het district 's Gravenhage. Ik kom terug op bekend terrein en tref daar nog collega's van vroeger aan". Vorige week vrijdag kwam de officiële benoeming af. Vanaf 1 oktober is kolonel J. van den Ban (50) de nieuwe commandant van de rijkspolitie in het district 's Gravenhage. Hij volgt de huidige commandant Paul op die, omdat hij zestig jaar is, met functioneel leeftijdsontslag gaat. Kolonel Van den Ban kreeg zijn opleiding aan het rijksinstituut tot opleiding van hogere politie ambtenaren in Hilversum. Daar na begon hij bij de Haagse ge meentepolitie als adjunct-in specteur, maar daar hield Van den Ban het slechts twee jaar uit. "Het waren leuke jaren, maar Den Haag is een grote stad en daar ben je toch een nummer tje", zegt hij nu over zijn eerste baan. Enkele kilometers noorde lijker in het kleinere politiekorps van Wassenaar probeerde hij het opnieuw. Van den Ban werd aan gesteld als hoofd van de afdelin gen straatdiensten en bijzondere wetten. Een functie, die hij vier jaar bekleedde. Tevens werd hij commandant van het peloton van de Mobiele Eenheid, dat werd samengesteld uit de korp sen van Katwijk, Noord wijk en Wassenaar. Het laatste Wasse- naarse jaar was hij hoofd van de verkeerspolitie. Op aanraden van Wassenaarse kennissen ("je wordt voorlopig nog niet bevorderd") vertrok hij in 1962 naar de Nederlandse An tillen. Hij werd daar hoofd ver keerspolitie. Van den Ban: "Dat was een uitdaging voor mij. En het is goed voor je vorming. Op de Antillen kon je heel zelfstan dig werken. Er is daar veel min der overleg nodig om iets ge daan te krijgen". Na drie jaar Antillen keerde hij weer terug naar Nederland en belandde bij de gemeentepolitie in Schiedam. Ondertussen was hij benoemd tot hoofdinspecteur en gaf leiding aan de justitiële dienst. Verder was hij belast met de algehele opleiding van de Mo biele Eenheid en de opleiding voor het politiediploma B. Geen grenzen Pas in 1970 kwam hij voor het eerst bij de rijkspolitie als stafofficier recherchezaken in het district 's Gravenhage. "Ik kon hier echt vrij werken. Er waren geen gren zen meer", aldus Van der Ban, die toen begon met het opzetten van de recherchedienst. "Er wa ren twee of drie districtsrecher cheurs en de technische recher che. Maar wat in Amsterdam ge beurde drong ook door tot de kleinere dorpen. We hebben in die tijd moorden en veel grote roofovervallen gehad en daar moet je als organisatie op inge speeld zijn". Hij is overigens best trots op de door hem opgerichte recherche dienst van de rijkspolitie. Vol gens hem is die ook beter dan in kleine gemeenten met een eigen politie. "De politie in kleine ge meenten heeft natuurlijk wel een zekere deskundigheid, maar de rijkspolitie heeft gewoon meer middelen en kennis tot haar be schikking. Het is dan ook geen boerenpolitie meer. Het is een modern korps, waar nog veel aan gedaan moet worden, maar daar zijn we mee bezig", aldus Van den Ban, die in 1975 waarne mend commandant werd van het district Den Haag. Hij was dat slechts één jaar toen hij werd aangewezen als hoofd toezicht recherchediensten bij de algeme ne inspectie van het korps rijks politie. Twee petten Twee jaar later kwam hij in zijn huidige baan (hoofd van de afde ling algemene beleidszaken bij de directie politie van het minis terie van justitie) terecht. Hij hield zich daar bezig met aller hande politiezaken, zoals de korpssterkte, de invoering van het nieuwe politiepistool, de ter reurbestrijding, de nieuwe poli tiewet en de bezuinigingen. Hij vindt het daarom ook moeilijk om over deze onderwerpen te praten, omdat hij nu 'twee petten op heeft' als beleidsmaker en als toekomstig uitvoerder van het beleid. Het is bekend dat een aantal districtscommandanten de bezuinigingen onverteerbaar vinden. Allerlei belangrijke poli tietaken lopen volgens de com mandanten gevaar als de geld kraan nog verder wordt dichtge draaid. Van den Ban houdt zich nu dan ook nog wat op de vlakte "Als er verder bezuinigd gaat worden mag dat in elk geval niet op de opleidingen en de 'education permanent' (het voortdurend bijschaven van de politieagent). Als je dat doet gaat het ten koste van de sa menleving. Ook mag er niet worden bezuinigd op de service aan het publiek. Als de hele Ne derlandse overheid echter moet bezuinigen is het raar als de po litie niet meedoet. Maar laat de bezuinigingen een beetje aan onze deur voorbijgaan", vertelt Van den Ban met eigenlijk zijn nieuwe pet al op. De politieopleidingen vindt de ko lonel erg belangrijk. Zijn stel ling: "Als een politieman goed kan schieten, gebruikt hij zijn wapen nooit. Als die man dat niet kan, maakt hij brokken" Zijn uitleg: "Als een politieman goed kan schieten, kan hij langer wachten tot hij het punt bereikt waarop hij zijn wapen moet trek ken. Hij heeft dus meer tijd om met praten en andere middelen zijn tegenstander af te stoppen" Koppie "Tegenwoordig moet de agent veel doen met zijn koppie en zijn mond. Mijn schoonvader was vroeger groepscommandant van de rijkspolitie in Spijkenisse toen het nog een klein dorpje was. Elke zaterdag was het druk op de dijk die door het dorp liep en daar v/aren ook altijd wel een paar dronken kerels die herrie schopten. Mijn schoonvader hoefde alleen maar de dijk op te lopen en dan was het stil. Het uniform straalde toen veel gezag uit. Tegenwoordig hangt het veel meer af van je contactuele eigen schappen", meent Van den Ban. Hij vindt daarom dat de afstand- tussen de agent en het publiek zo klein mogelijk moet zijn, maar dat mag niet tot in het oneindige worden doorgetrokken. "Het moet geen sociale raadsman wor- Nieuwe chef rijkspolitie district Den Haag J. van den Ban: "Als een politieman goed kan schieten, kan hij langer wachten tot hij het punt bereikt waarop hij zijn wapen moet trekken. Hij heeft dus meer tijd om te praten". den. Wel is een agent een soort EHBO'er voor noodsituaties maar hij moet wel kunnen door verwijzen naar andere hulpverle ners. En natuurlijk heeft de poli tie een corrigerende taak" Pertinent De laatste jaren zijn er de speciale bijstandseenheden regelmatig in het nieuws geweest, neem bij voorbeeld de Mobiele Eenheid en de vorig jaar opgerichte spe ciale arrestatieteams. Er wordt gezegd dat het politieoptreden verhard en militariseerd. Van den Ban wijst dat pertinent af. Hij vindt het goed dat er bij standseenheden zijn want de doorsnee politieagent op straat is voor dat speciale werk niet opge leid en uitgerust. Hij is overigens wel van mening, net als de poli tievakbonden, dat de militaire rangen in het korps rijkspolitie moeten worden afgeschaft. "Die namen zijn teveel beladen", zo meent hij. In zijn laatste baan hield Van den Ban zich ook bezig met de toe komst. Wat staat ons te wachten, is daarbij de centrale vraag. Niets goeds, zo menen de beleidsma kers op het ministerie. Zij verwij zen dan naar de landen als Noord-Ierland, Italië en ook Duitsland een aantal jaren gele den, waar terroristen zeer profes sioneel te werk gingen en nog steeds gaan. Daarom is het ook belangrijk dat het politiekorps op sterkte blijft en door gaat met zich ontwikkelen tot een korps Hoe hij zijn ideeën in het district Den Haag verder gaat uitwer ken wil hij liever nog niet zeg gen. "Ik moet straks ook nog een installatiespeech houden en daar kan ik natuurlijk niet alles uit verklappen", vindt kolonel Van den Ban, die nog 9Vz jaar heeft te gaan tot zijn functio neel leeftijdsontslag bij het be reiken van het zestigste levens jaar. Hij zal die resterende 9¥2 jaar door het leven gaan als commandant van het district 's- Gravenhage. Van den Ban zelf: "Ik ben heel blij dat ik terug ga naar het district Den Haag. Ja, dit is mijn eindstation". HENNY VAN EGMOND VOORSCHOTEN - De entreeprijs van het Voorschotense zwembad "Het Wedde" gaat zo goed als ze ker met vijftien cent omhoog. Tot nu toe kost een entreekaartje twee gulden. Gisteravond schaarde het overgrote meerder heid van de raadscommissie voor welzijn en onderwijs in Voorschoten zich achter het voorstel van burgemeester en wethouders. Alleen het D'66 raadslid Aikens was het niet eens met deze prijs verhoging. Hij meent dat deze stijging niet gunstig is om nieu we klanten aan te trekken. Ver der stelde hij voor speciale prij zen in te voeren voor de Voor schotenaren zelf. Hij gaf aan dat de inwoners van Voorschoten, via belastingen, moeten meebe talen aan de tekorten van het zwembad. In zijn ogen zouden ze dan ook recht hebben op enig voordeel ten opzichte van niet- Voorschotenaren. De D'66-er bleef echter de enige in de commissie met het standpunt dat de prijs niet mag stijgen. Wethouder Marselis deelde verder gisteravond nog mee dat de handbalvereniging MW'70 door de gemeente niet wordt verge ten. aldus wethouder Marselis. Het verharde veld van de club is Bromfietser licht gewond LEIDERDORP - Een Leiderdorp- se bromfietser raakte gister avond rond 7 uur lichtgewond toen hij tegen een stilstaande au to aan reed. Hij was tijdens het rijden aan het sleutelen aan zijn brommer. De Leiderdorpenaar was'overigens nog geen 16 jaar oud. De rijkspolitie heeft proces verbaal opgemaakt nu opgeknapt en er komt een hekwerk rond het veld. Ten aan zien van de accommodatie is van het begin af aan gesteld dat deze vereniging gebruik zou maken van de kleedgelegenheid in de sporthal, welke naast het veld ligt. De vereniging heeft zelf een oud gebouwtje als kleedgelegen heid gekozen. Dat gebouw vol doet niet aan de eisen zoals deze gesteld worden door de landelij ke handbalbond. De kleedgele genheid in de sporthal voldoet wel aan de eisen, zo werd gister avond door Marselis meege deeld. Parende egels in plaats van brand kaslkraak DONDERDAG Leiden - Clubhuis Klein Matilo, vakan tie-activiteiten, vrijdag om 14 uur een bingo-feest; Leids Volkshuis, vrijdag dagje Duinrell, vertrek om 10 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film The Pornographers uit 1966, do, vr, za, 20 en 22.15 uur Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309. spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Werkgroep Dienstweigeren tot septem ber geen spreekuur, inl. tel. 216180/ 149324. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur; vr soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Oegstgeest - gemeentehuis, verkeer en vervoer, 20 uur. Voorschoten - gemeentehuis, sie openbare werken, 20 uur. Zoeterwoude - gemeentehuis, extra raadsvergadering, 20 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 7 aug tot 14 aug door: apotheek v. Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000; Apotheek Beker. Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482; Apotheek Voor schoten. Leidseweg 66, tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Voorschoten bekijkt subsidies VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten gaat bekijken wat men moet doen met eventuele subsidies aan commerciële in stellingen. Op dit punt wordt tot nu toe in Voorschoten geen ge richt beleid gevoerd. Zo werd on der andere een verzoek van de Otto Wolthuis-muziekschool, om een deel van de lesgelden te beta len, niet gehonoreerd door de ge meente, terwijl de bioscoop wel een subsidie ontvangt. De gemeente wil nu de uitslag van dit onderzoek op nemen in de so ciaal-culturele planning voor 1982. Volgens de bestaande ver ordeningssubsidie aan vereni gingen komen commercieel ge leide instellingen niet in aanmer king voor een gemeentelijke bij- LEIDEN - Met de mededeling dat er rare kraak- en tikgeluiden uit een bosje in de Woudbes in de Meren wijk kwamen, zijn enkele égenten dinsdagnacht op onder zoek uitgegaan. De agenten kre gen de opdracht zeer omzichtig te werk gaan. De brandkast zou door de dieven het bosje zijn in gesleept. Dit nachtelijk avontuur kreeg een minder spannend einde. Het struikgewas binnengedrongen, troffen ze twee parende egels aan, die deze ongewone belang stelling niet op prijs stelden. VOORSCHOTEN - De raadscom missie voor welzijn en onderwijs heeft gisteren nog geen stelling genomen in het voorstel van bur gemeester en wethouders over de verdeling van de emancipatie gelden. In Voorschoten is onder de groepen die zich bezighouden met emancipatie nogal wat on vrede ontstaan over de verschil len in subsidies die volgens het voorstel toegekend gaan worden door de gemeente (zie de krant van afgelopen zaterdag). Het plan van burgemeester en wet houders is nu voorlopig aange houden. Het gemeentebestuur zal nu eerst, op aandringen van de commissie, nagaan of er een onredelijk verschil bestaat tus sen de vergoeding van de bege leiders van de VOM-cursus (Vrouwen heroriënteren zich op de samenleving) en die van de VOS-cursussen (Vrouwen oriën teren zich op de samenleving. De VOM-cursussen, georganiseerd door de Vrouwenraad hebben een heel andere doelgroep dan de VOS-cursussen. De organisa toren van deze laatste lessen voe len zich nu achtergesteld bij de Vrouwenraad. Volgens het voor stel krijgt de VOS-cursus veel minder dan de helft van de hono rering van de begeleidsters van de VOM-c Brand in keet door geiser LEIDEN - Een bouwkeet van IBB- Condorgroep aan de Ravelingen- straat is gisteravond in brand ge vlogen. De brand is waarschijn lijk ontstaan door een defect in de gasgeiser. De brandweer had het vuur snel onder controle. Het verkeer van de Plesmanlaan moest voor de zekerheid wel een half uur worden omgeleid, om dat in de keet ook gasflessen stonden opgeslagen. Naast de brandschade aan de keet zijn ook enkele belangrijke bouwtekenin gen in vlammen opgegaan. ZOETERWOUDE - In de Nassau- laan aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude is deze week een be gin gemaakt met de aanleg van de leidingen voor de kabeltelevi sie. De werkzaamheden worden uitgevoerd onder toezicht van de Casema, de maatschappij die de kabel in deze regio beheert. Naar verwachting kan half september worden begonnen met de aanleg van de kabel in Zoeterwoude- dorp. Tijdens de aanleg zal eerst buiten het werk worden verricht waar bij de aanvoerkabel vanuit de versterkerkast tot aan de voorge vel van de woning wordt ge bracht. Na drie weken zal de huisaansluiting plaats vinden. De bewoners zullen dan kunnen kijken en luisteren naar 6 televi siezenders en 11 FM-radiopro- gramma's. Twee weken na deze huisaansluiting gaat het abonne ment in. Het abonnementstarief in Zoeterwoude bedraagt 13,95 gulden per maand. De bewoners kunnen ook de huis aansluiting al installeren zonder dat daardoor de verplichting tot het nemen van een abonnement ontstaat. Het voordeel hiervan is dat later alleen de aansluitkos ten verschuldigd zijn en geen aanlegkosten, wanneer men als nog kabeltelevisie wil hebben. OEGSTGEEST - De Oegstgeeste- naar H. Hettema (64) is gisteren nadat hij in het zwembad Poel meer onwel was geworden overleden. Zittend op de rand van het bad raakte hij bewuste loos. Hij werd vervoerd naar het academisch ziekenhuis in Lei den, waar hij een hartstilstand kreeg en overleed. Motorrijder schrikt en valt LEIDEN - Met schaafwonden over het hele lichaam is een 21-jarige motorrijder uit Oegstgeest gis terochtend naar het Diaconesse- huis gebracht. Een bestuurder van een auto uit Leiden, die van de Boommarkt het Kort Rapen burg wilde oprijden stopte op de kruising om de motorrijder voor rang te verlenen. Daar schrok de jongeman zo van dat hij schielijk remde en slipte. LEIDEN - Met een bult op het on derbeen is een 57-jarige vrouw uit Leiden gisterochtend naar het Diaconessenhuis gebracht. De fietsende vrouw liep de ver wonding op toen ze van de Lam mermarkt de Beestenmarkt op wilde rijden en geen voorrang gaf aan een fietser, die van de 2e Binnenvestgracht kwam. SASSENHEIM - De Sassenheimse politie heeft in samenwerking met de Loontechnische Dienst uit Rotterdam gisteren 11 illegale werknemers opgepakt. De poli tie hield een controle bij zes be drijven, vijf bollenbedrijven en een vleeswarenbedrijf, waarvan het vermoeden bestond dat zij il legalen in dienst hadden. De illegale werknemers kwamen uit Polen, Pakistan, Tunesië en Marokko. Vier verbleven in Sas- senheim, twee in Warmond en drie in Leiden. De andere twee kwamen uit de omgeving van Haarlem. De gemeente Sassen- heim heeft de paspoorten inge nomen van de vier in die plaats verblijvende buitenlanders. De andere buitenlanders zijn over gedragen aan Leiden en War mond. Illegale werknemers kunnen op twee manieren worden uitgewe zen. Soms gebeurt dat direct, de illegalen blijven dan in hechtenis tot het moment dat zij over de grens worden gezet, of de ge meenten nemen de paspoorten in en geven de buitenlanders en kele dagen tijd om hun terugreis voor te bereiden. Bij de grens krijgen ze hun pas weer terug. lEIDSCH Kt DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V Hoofdkantoor, Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezor- glng na 19.30 uur), zater- overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damlate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement f 53,45 per post I 75,80 Jaarabonnement f 202,30 per post f 291,70 Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: Losse numnWV 0,75 J.P.M. van der Meer (re gio) Directie: W. Wirtz (binnenland) j. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P C. Rosier (radio en tele- vl sie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cai ro, Rome, Madrid, Stock holm en Djakarta. Redactie stad en randgemeenten Tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 'H. v. Egmond tel. 071-172766

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2