LEIDSCH ÉS! DAGBLAD Politie ruimt blokkades op Huiseigenaren in problemen A0& 400.000 werklozen 400 Vertaalcomputer tegen dumpprijs ?a$arjl)alam man Nedstaal ontslaat uit Binnenschippers breiden acties Poolse vakbond roept op: geen actie meer Ceiden Leiden "beschermd DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36548 Directeur G. Koopman Buwu Witte Sogef i DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG (GPD) - De werkloosheid is eind juli tot dichtbij de 400.000 ge stegen, althans naar het aantal ingeschrevenen bij de 396.400. arbeidsbureaus: Slangebeet maar net overleefd WEERT(ANP) - De 29-jarige L. Nies uit Weert heeft dank zij snel ingrijpen een levens gevaarlijke beet van een van zijn slangen overleefd. De man hield twee brilcobra's in zijn kelder en werd gebeten toen hij de dieren wilde ver zorgen. Ijlings werd hij overgebracht naar een ziekenhuis. Het te gengif werd door de politie in recordtempo van elders aan gevoerd. Tegen de man is al eerder proces-verbaal opge maakt wegens het houden van gevaarlijke dieren. Driemaal Kanaal overgezwommen DOVER (AP) De 26-jarige Amerikaanse gymnastiekle raar John Erikson is er als eerste mens in de geschiede nis in geslaagd het kanaal tussen Engeland en Frank rijk zonder onderbreking driemaal over t< "Dat heb ik m'n leven lang al gewild", zei Erikson toen hy woensdag even voor midder nacht bij Wissant aan de Franse kant aan wal klom. Hij was dinsdag in Dover aan zijn tocht begonnen, die 38 uur en 27 minuten zou duren. Ombudsman wint strijd om misleidende reclame Philips HILVERSUM (GPD) - VARA's Ombudsman Frits Bom heeft er voor gezorgd dat Philips de kost bare vertaalcomputer uit de han del heeft genomen. Via de televi sie wees hij op de tekortkomin gen van het apparaat. Het bete kent voor Philips een strop die in de miljoenen guldens loopt. "Misleidende reclame" vond Frits Bom de bewering van Philips dat de computer 2800 woorden zou bevatten. Het waren er hoog uit 2100. De Reclame Code Com missie stelde de ombudsman in het gelijk. Gevolg van de uitzending was dat de vertaalcomputer vrijwel on verkoopbaar werd. Philips nam daarom het apparaat uit produk- tie en deed de nog resterende voorraad tegen een opruimprijs- je over aan een inkoopcombina tie. Zo i pocketvertalers nu voor 199 gul den verkopen. Tot voor kort moest voor hetzelfde apparaat een kleine duizend gulden wor den betaald. "Ik zie dit als een bekroning van onze actie en het verbaast me niks dat Philips probeert om nog een paar centen by elkaar te graaien. De hele affaire heeft het bedrijf miljoenen gekost", aldus Frits Bom Volgens de opmbudsman heeft Philips na het op gang komen van de negatieve publiciteit vreemde toeren uitgehaald. "Mensen die klaagden over hun vertaalcomputer kregen bezoek van twee grote Philips-jongens. onder wie het hoofd van de afde ling consumentenzaken. Ze betaalden het geld hoogstper soonlijk terug en hoopten dan dat de klant z'n mond zou hou den. We hebben dat nog probe ren te filmen, maar dat is mis lukt". Gecorrigeerd voor seizoensinvloe den was het totaal iets minder: 387.400. Aan het begin van dit jaar was het aantal ingeschreven werklozen nog 320.000. Sedert dien was er bijna onafgebroken een stijging te constateren. Uit de voorlopige cijfers van het ministerie van sociale zaken blijkt dat het aantal ingeschre ven werklozen in juli met 36.300 is gestegen: 21.000 mannen en 15.300 vrouwen. Het aandeel van de vrouwen in de totale werk loosheid is nu meer dan de helft geworden. Gecorrigeerd voor seizoensinvloeden steeg de werkloosheid in juli met 13.600: 7.700 mannen en 5.900 vrouwen. De zogenaamde geregistreerde openstaande vraag bij de ar beidsbureaus bleef dalen. Het aantal aangemelde vakatures nam in juli met 2.600 af en daalde tot 20.900. Voor seizoensinvloe den gecorrigeerd daalde de vraag gering: met 400 tot 19.200. ALBLASSERDAM (ANP) - Ned staal BV te Alblasserdam over weegt haar elektrostaalfabriek te sluiten. Hiermee zijn 600 ar beidsplaatsen gemoeid. Ver wacht wordt dat circa 400 werk nemers van het huidige bestand van ongeveer 1600 man zullen moeten worden ontslagen. Personeel, vakverenigingen en ondernemingsraad zijn vanmid dag van het directievoornemen op de hoogte gebracht. De direc tie zegt tot het besluit te zijn ge komen omdat de aanzienlijke verliezen die de onderneming sinds het begin van de staalcri- sis in 1974 heeft geleden het ei gen vermogen van de onderne ming sterk hebben aangetast. Dollar daalt AMSTERDAM (Reuter/ANP) - De dollarkoersen zijn gisteren op de, wisselmarkten in West-Europa plotseling sterk gedaald. Het on verwacht grote aanbod van dol lars werd voornamelijk in ver band gebracht met aanwijzingen voor enige daling van de buiten sporig hoge rentevoet in de Ver enigde Staten. De voortdurende koersstijging van de afgelopen maanden was voor al het gevolg van de mogelijk heid om dollars uiterst lucratief bij Amerikaanse banken onder te brengen. Eigen Huis: markt stort in AMERSFOORT (ANP) - De markt voor koopwoningen zal in de tweede helft van volgend jaar en. in 1983 volledig instorten. Die periode zal zich kenmerken door een explosie van executies en WARSCHAU (AFP/Reuter) - De nationale coördinatiecommissie (KKP) van het vrije Poolse vak verbond "Solidariteit" heeft zijn leden opgeroepen, zich van hon- germarscn en demonstratieve ac ties tegen de voedselschaarste in het land te onthouden. De KKP, die in Gdansk heeft vergaderd, vroeg verder alle regionale afde- Warm Droog en zonnig, maar ook enkele wol kenvelden. Vannacht enkele mistban ken en minimumtemperatuur rond 13 graden. Middagtemperaluur om streeks 25 graden, aan zee iets lager 14 augustus 1981 lingen van Solidariteit de perio de tussen nu en het begin van het congres van het vakverbond als een adempauze te beschouwen. De eerste ronde van dat congres wordt naar verwachting gehou den van 2 tot 7 september. Verder roept Solidariteit, naar het verbond zelf zegt een unieke stap voor een vakbeweging, de arbei ders op, acht vrije zaterdagen in te leveren. Dan zouden ze, met het oog op de "buitengewone en dramatische toestand" moeten werken. Overigens behoudt Solidariteit zich het recht voor, ogenblikke lijk te reageren, eventueel ook met een staking, op elke aanval op zijn functioneren. Het vakver bond verzette zich tegen de voor stelling van zaken van de rege ring, als zouden de leden van So lidariteit verantwoordelijk zijn voor dc economische en sociale crisis. Veeleer zijn de autoritei ten zelf schuldig, want de macht is nog steeds in handen van per sonen en stromingen, die al tien tallen jaren de dienst uitmaken", aldus de resolutie van de KKP. faillissementen. Tienduizenden mensen zullen in grote financiële en sociale problemen komen Dit zegt de Vereniging Eigen Huis in een reactie op de uitspraak van staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) dat aangepaste beta lingsregelingen het beste hulp middel zijn voor gezinnen met fi nanciële problemen, die het ge volg zijn van de stijgende hypo theekrente. Brokx verkondigde deze opvatting vorige week in een brief aan de Tweede Kamer. De Vereniging Eigen Huis waar schuwt ervoor dat eind volgend jaar ongeveer 105.000 gezinnen in ernstige financiële nood zullen verkeren. Zij baseert zich hierbij op een onderzoek van de staats secretaris. Dat toont aan dat 22 procent van de huiseigenaren in 1982 betalingsproblemen ver wacht. Dit percentage komt overeen met 63.000 gezinnen. De overige 42.000 huishoudens zit ten nu al in de problemen door dat zij in de afgelopen vier jaar een nieuwe hypotheek tegen een hogere rente hebben moeten af sluiten, aldus Eigen Huis. "Dat de overheid ondanks de ern stige situatie nog steeds geen af doende oplossing naar voren heeft gebracht betreuren wij zeer", aldus de vereniging. Zij wijst erop dat gemeenten in de nabye toekomst zullen worden geconfronteerd met "omvangry- ke verliezen" als huiseigenaren met financiële problemen het ad vies van de bewindsman opvol gen en aankloppen om een ge meentegarantie. "Op dit moment heeft de staatsse cretaris gekozen voor een sys teem van pappen en nathouden. Volgens ons neemt hij daarmee een onverantwoord risico", aldus Eigen Huis. DEN HAAG (GPD) Een boeket van 9000 m2 groot was het „wel komstbloemetje" dat de Hage naars vanochtend aanboden aan hun nieuwe inwoonster koningin Beatrix. De catalogus van de ten toonstelling, die georganiseerd i door de stichting De Hofstad Bloem, was het tastbare wel komstgeschenk dat de koningin en prins Claus uit handen van burgemeester Schols van Den Haag ontvingen. Koningin en prins hadden zich even voor tien uur onofficieel als nieuwe inwoners van Den Haag ingeschreven. Prins Claus teken de als hoofd van het gezin daar bij het bevolkingsregister De rondgang over de tentoonstelling die speciaal ter ere van het feit dat Den Haag sinds donderdag weer Hofstadis, werd inge richt, opende tevens de feestelijk heden waarmee Den Haag de komst van het koninklijk gezin begeleidde. Den Haag viert vandaag een twee de koninginnedag. De hele dag vinden overal in de stad festivi teiten plaats. Vanavond zullen koningin en prins op een infor mele manifestatie in het Haagse Congresgebouw kennismaken met hun mede-Hagenaars. De afgelopen nacht werden zo'n twintig plaatsen in de stad be klad met anti-oranjeleuzen. DEN HAAG (GPD/ANP) - De politie is vanochtend op gro te schaal begonnen met het opruimen van de schippers- blokkades op de grote vaarwegen. Dat gebeurde in Rotterdam. Amsterdam, Zaandam en Lemmer. Op zes andere plaatsen wierpen de binnen schippers vanochtend echter nieuwe blokkades op. De politie-actie kwam nadat de lijk de tel was kwijtgeraakt van binnenschippers afgelopen het totale aantal blokkades in nacht geen gevolg hadden gege- Nederland, liet weten dat 431 ven aan de eis om binnen een be- schepen aan blokkades deelna- paalde tijd de blokkades op te men. Hun aantal is in de afgelo pen dagen sterk gestegen door dat als gevolg van de blokkades steeds meer schepen zonder la ding komen en dan hun ïmpro- duktieve collega's opzoeken. Volgens het actiecomitë van de binnenschippers neemt de vast beradenheid van de schippers en hun vierhonderd gezinnen toe en zal dit de overheid uiteindelijk toch teveel zijn. Dat geldt bij voorbeeld voor de situatie in Ter- neuzen. waar de blokkerende schippers gisteravond volledig door politie en Rijkswaterstaat werden geïsoleerd Bij het tre ken van deze blokkade zouden de schippers weliswaar geen weerstand bieden, maar zij be sloten wel met hun acties door te gaan. Aanslag op Bandar anaike COLOMBO (Reuter) - Op oud-pre mier Bandaranaike van Sn Lan ka is gisteravond laat een mis lukte aanslag gepleegd. Me vrouw Sin mavo Bandaranaike bleef ongedeerd, maar negentien personen werden gewond. De aanslag gebeurde op een poli tieke bijeenkomst in Gampaha, ongeveer vijftig kilometer van de hoofdstad Colombo. Een man wierp een bom in de richting van de oud-premier, maar miste zyn doel. De politie heeft een man gearresteerd, die van de aanslag wordt verdacht. 18 PAGINA'S In Rotterdam verwijderde de poli tie schippersblokkades in het Hartelkanaal en de Rozenburg sluizen nadat een ultimatum aan de schippers van de acht sche pen om de blokkade om midder nacht vrijwillig op te heffen, was genegeerd. Aan de actie, die zon der incidenten verliep, werd deelgenomen door 75 man poli tie en vijf schepen. Tegen de schippers is geen proces verbaal opgemaakt. De schepen zijn niet in beslag genomen zoals burgemeester Van der Louw gis teravond had aangekondigd. Het vaarverbod op de Nieuwe Water weg zou in de loop van de dag worden opgeheven. Wel blijven er circa 20 schepen met ME'ers aan boord patrouilleren. Dit om een nieuwe, varende versperring van de Nieuwe Waterweg te voorkomen. In Amsterdam begon de politie vanmorgen kort na negen uur met het verwijderen van 17 sche pen die de Oranjesluizen blok keerden. de verbinding van Am sterdam met het Markermeer en IJsselmeer. Aan de opruimactie deden 145 man politie en een reeks boten meev Tegen elf uur vanochtend waren de Oranjeslui zen voor de helft vrijgemaakt. Het politiewerk werd gesaboteerd door andere binnenschippers, die nog tijdens de wegsleepactie met acht schepen in de oostkant van de Oranjesluizen gingen lig gen. Tegelijkertijd vertrokken van het Amsterdam-Rijnkanaal bij Zeeburg acht van de 30 sche pen die daar dc doorgang ver sperden in de richting Weesp waar zij om tien uur bij de spoor brug het kanaal versperden. Nieuwe blokkades Nieuwe versperringen werden vanmorgen gelegd in Almere. Delfzijl, Spaarndam, Kampen en Zaandam. In Almere verbraken drie binnenschepen vanmorgen opnieuw de verbinding tussen de poldervaart en het het Mar kermeer. nadat daar gistermid dag een blokkade was opgehe ven. Landdrost Han Lammers achtte opruiming van deze blok kade onvermijdelijk aangezien de boeren zijn begonnen met het dorsen van hun graan, dat per schip afgevoerd moet worden. In de Nieuwe Eemshaven te Delf zijl blokkeerden zes schepen- vanmorgen vroeg de toegang op nieuw terwijl eenzelfde actie met vier schepen werd onderno men in de Voorzaan te Zaandam. Volgens de rijkspolitie in Drieber gen. die vanmorgen aanvanke- Voorzitter Han Dou- wes van Sportsponse- ring: "Nutteloze richt lijnen Gardeniers" PAGINA 13 Zuid-Afrika brandt krottenwijk plat PAGINA 6 Grote "hobbel" in kabinetsformatie PAGINA 7 Rijksluchtvaart dienst: geen actie PAGINA IS exotische jaarbeurs Ton Menkenhal 12 lol ID aug. Feestelijke culturele manifestatie tijdens "Airmil", met attraktieve stands, restaurantjes en continue-showprogramma. Dagelijks 14 - 24 uur LEIDSCH DAGBLAD Stadsgezicht ligt officieel vast LEIDEN De Leidse binnenstad is door de ministeries van Volkshuis vesting en Ruimtelijke ordening en Cultuur. Recreatie en Maatschap pelijk werk aangewezen als beschermd stadsgezicht. Dit betekent dat er zonder toestemming geen veranderingen meer m het stadsbeeld mo gen worden aangebracht. Overwegingen voor dit besluit waren dat Leiden als dyknederzetting langs de Rijn is ontstaan en in zijn uitbreidingen de kenmerken in zich draagt van de Hollandse grachtenstad. De historische structuur van het stadsgebied binnen de singels is nog duidelyk herkenbaar. Ook is men van mening dat de historische structuur van de binnenstad, ondanks de ruimtelijke ingrepen sedert het midden van de negentiende eeuw overwegend gaaf bewaard zyn gebleven. Als drie kernen in het oudste stedelijke gebied worden onderscheiden de burgernederzetting lang de Breestraat. het hof van graaf van Hol land, gelegen rond het Gravensteen en de Pieterskerk, en de Burcht, een militair steunpunt van de graaf, waar dc beide rivierarmen van de Ryn tezamenkomen. Wilt u mij nu rTKïéén Naam Adres Woonplaats Gironr S. v.p. bon ingevuld in een open opsturen naar L eidsch Dagblad, 2300 VB L eiden en de krant enveloppe zonder postzegel Antwoordnummer 10050. komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1