„Richtlijnen Gardeniers over reclame bij sport.... nutteloos Bevolking Leiden met vier procent gegroeid 99 DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1981 LEIDEN/DEN HAAG De beperkende richt lijnen van de demis sionaire minister Gar deniers van CRM ten aanzien van recla meuitingen op radio en tv bij sportieve eve nementen heeft heel wat losgewoeld in de sportwereld. Hoewel al enkele jaren over beteugeling van (sluik reclame via de media werd overlegd kwam de in januari via de Staatscourant door de minister afgekondigde beschikking ongemeen hard aan. In die be schikking werd aange geven welke commer ciële uitingen wel en welke niet onder het in de Omroepwet gehan teerde begrip 'niet overheersende recla me' konden worden ge vangen. De tot 1 augustus toege stane overgangsperio de is inmiddels ver streken zodat de sport wereld nu in alle dui delijkheid met de mi nisteriële regels wordt geconfronteerd. Im mers, de omroeporga nisaties zullen zich, al dan niet van harte, aan de richtlijnen van Gar deniers moeten hou den. Aan de inhoud van sportprogramma's zal dat zonder meer te merken zijn. Beelden van de vaderlandse voetbalcompetitie, die dit weekeinde van start gaat, zullen schaarser worden om dat de reclameborden in de diverse stadions volgens CRM te na drukkelijk aanwezig zijn (alleen de stadions van Feyenoord, Ajax en PSV zijn tot nu toe goedgekeurd). In het koor van critici van de CRM-beschik- king blaast ook de Ver eniging Sportsponso ring Nederland (VSN) een flinke partij mee. De VSN, in 1974 opge richt om de belangen te behartigen van be drijven die zich met sponsoren van sport activiteiten bezighou den, vindt de maatre gelen van Gardeniers ondoordacht. Maar wat vooral steekt is de stelselmatige wijze waarop CRM in de af gelopen jaren de VSN heeft genegeerd. Bij het eerdergenoemde overleg werd de VSN nimmer betrokken, op brieven van VSN-zijde werd nooit geant woord. Hans Douwes, één van de oprichters van de VSN en thans nog bestuurslid van die club, vindt de han delwijze van CRM onbegrijpelijk. "In een democra tisch land als het onze is het toch normaal en van zelfsprekend dat bij een ingrijpende maatregel alle betrokken partijen inspraak krijgen, worden ge hoord. Maar men is bij CRM gewoon aan ons voor bijgegaan. Men redeneert in de trant van: wij heb ben niets te maken met de afspraken die er zijn gemaakt tussen sportwereld en bedrijfsleven. Dat vind ik een manco in maatschappelijke betrokken heid. Bovendien wordt zonder meer voorbijgegaan aan een belangrijke inkomstenbron voor de sport. Begrijp me goed, ik kan het de minister niet kwa lijk nemen dat ze zich van haar taak bewust wordt en de Omroepwet strakker gaat hanteren maar waarom zo abrupt en waarom heeft men geen oog voor wat er kapot wordt gemaakt?" Demagogisch Volgens Douwes is het nogal demagogisch van minister Gardeniers om publiekelijk te verklaren dat zij haar maat regelen tijdig heeft aange kondigd. Douwes: "Formeel gesproken zijn wij pas sinds januari op de hoogte, hebben wij het ook maar in de Staats courant moeten lezen. Wij zijn in de afgelopen jaren nooit serieus genomen door CRM. Natuurlijk hebben we door onze goede contacten met de Nederlandse Sport Federatie het één en ander gehoord maar dat was toch allemaal informatie uit de tweede hand. Wij hebben nooit met CRM om de tafel gezeten. Wij hebben nooit een reactie gehad op onze brieven waarin we onder meer op het bestaan van meeijarige contracten heb ben gewezen. Die contracten zijn er in talloze varianten en betreffen zowel reclamebor den als shirtreclame en naamsverbinding. De één heeft een duur van drie jaar, andere hebben een duur van vijf of tien jaar. Daarom vind ik de maatregelen van Garde niers zo ondoordacht. Er wordt totaal geen rekening gehouden met dergelijke contracten. Terwijl die con tracten er juist zijn gekomen omdat daar van vele kanten op werd aangedrongen. Een meerjarig contract werd als een groot goed voor de sport gezien. Modelcontract Het is ook de VSN geweest die een modelcontract heeft ont worpen. Toen er nog geen VSN was gaven sportbonden of sportclubs zich soms met huid en haar over aan spon sors. Dat leidde tot onver kwikkelijkheden en was slecht voor het image van de bonafide sponsors. Daarom is in 1974 de VSN opgericht. Doel was het bevorderen van een evenwichtige relatie tus sen sponsor en gesponsorde. Dat was zowel voor de sport Hans Douwes: Nutteloze affaire als voor de sponsors van be lang. Naast een modelcon tract heeft de VSN ook een arbitragereglement bij spon sorgeschillen ontworpen. En nu wil ik heus niet beweren dat we alles zo goed hebben gedaan. We hadden meer overleg moeten voeren met de media die uiteindelijk ook nauw te maken kregen met de sportsponsoring. Maar de sportwereld was in elk geval blij met onze komst. Maar CRM heeft nooit een greintje interesse voor ons getoond. Kijk en dat vind ik nou zo on begrijpelijk. De minister sluit zich gewoon voor het econo misch belang van de sport af terwijl er toch jaarlijks een niet onaanzienlijke geld stroom van bedrijven naar de sportwereld gaat. Ik schat dat bedrag op het ogenblik tus sen de 80 en 100 miljoen gul den per jaar" Uitzonderingen Met het oog op de meerjarige contracten had de VSN ge hoopt en gerekend op een langere overgangsregeling dan thans werd gehanteerd. De korte overgangsperiode is niet de enige grief die de VSN koestert jegens de be schikking van Gardeniers. Ook de vaagheid waarin de minister zich hier en daar hult (middels termen als 'ver mijdbaar' en 'overheersend') en de uitzonderingen die al weer zijn gemaakt hebben de critici, waaronder de VSN, niet vrolijker gemaakt. Dou- wes:"Voor bepaalde evene menten zoals de Grand Prix van Zandvoort wordt een uit zondering gemaakt vanwege het internationale karakter en voor het betaalde voetbal worden ook weer uitzonde ringen gemaakt. Gardeniers gaat in het Feyenoord-sta- dion zeggen dat het er daar goed uitziet. Met de KNVB is ook veelvuldig overleg ge voerd. Het had naar mijn me ning van gezag getuigt als de minister duidelijk had ge zegd: zoveel reclameborden van die afmetingen en in die rijen zijn toegestaan en je krijgt er twee jaar voor. Maar nu krijg je weer dat gehakke tak over ontheffingsmoge lijkheden bij het voetbal. De KNVB wil een aparte behan deling tefwijl die bond zwaar boter op het hoofd heeft bij z'n aanvallen op de minister. Laten ze eerst maar eens orde op zaken stellen in hun eigen bedrijf. Veel clubs, eigenlijk toch allemaal bedrijfjes, le ven er maar op los en presen teren aan het eind van het jaar hun tekort met een zielig gezicht bij de gemeente. Ik houd zelf veel van voetbal maar ik vind het strikt geno men niet verdedigbaar dat de minister zoveel aandacht be steedt aan één tak van sport. Ik ben bang voor een giganti sche wanorde, dat er ook claims voor uitzonderingen gaan komen van anderen". Verstrekkend Overigens heeft men van VSN- zijde aan de leden geadvi seerd aangegane sponsor overeenkomsten en reclame- uitingen gewoon te vervol gen ook al heeft dat tot ge volg dat de NOS of de andere omroepen wegblijven. Douwes: "De grote sponsors zullen hun meerjarige con tracten wel gewoon uitdie nen zodat clubs niet direct in de problemen komen. Maar op de langere termyn schat ik dat de maatregelen van Gar deniers verstrekkende gevol gen voor de sport zullen heb ben. Verlenging van contrac ten lijkt mij erg moeilijk en ook het vinden van nieuwe sponsors. Daar komt het slechte economische getij nog eens bij. Als de sponsor gelden gaan wegvallen dan zal het ook erg moeilijk wor den om internationale con tacten te handhaven en sport op een bepaald niveau te blij ven bedrijven. Ook grote eve nementen kunnen nauwe lijks nog worden georgani seerd. Mijn eigen bedrijf sponsort volgende week de Europese Jeugdkampioen schappen atletiek in Utrecht maar zoiets kun je in de toe komst wel vergeten. Tenzij er financiële weldoeners op staan of de overheid daar geld toeschuift waar het be drijfsleven zich terugtrekt Maar dat laatste zit er ook niet in. Nog afgezien van de vraag of er wel geld voor is kan de overheid niet. net als het bedrijfsleven, willekeurig clubs, bonden of evenemen ten sponsoren. De overheid moet uitgaan van het princi pe 'gelijke monniken, gelijke kappen'. Geeft men aan de ene club iets, dan heeft ook de andere club daar recht op. Nutteloos Nee, voor de sportwereld zijn de richtlijnen van Gardeniers geen vrolijke aangelegen heid. Trouwens, ook niet voor de omroepen. Die heb ben er volgens mij ook zwaai de pest in dat ze bepaalde po pulaire wedstrijden of evene menten niet meer kunnen uitzenden. Dat kost kijkers die tegenwoordig makkelijk kunnen uitwijken naar Duit se of Belgische zenders. En het wordt allemaal nog erger als je bedenkt hoe zinloos de hele discussie eigenlijk is met de commerciële en satel liet televisie op komst. Straks is er zoveel reclame op de tv dat men zegt: hadden we al les maar bij het oude gelaten. Dit hele gebeuren zal de ge schiedenis ingaan als een nutteloze affaire". LEZERS SCHRIJVEN Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderst hnjft Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. Afgelopen vijftien jaar LEIDEN De bevolking van Leiden is de afgelo pen vijftien jaar met bijna vier procent gegroeid. Er is echter geen sprake van een geleidelijke toene ming in deze periode. In tegendeel, het verloop van het inwonertal vertoonde een grillig beeld met af wisselend forse stijging en daling. Dat is de conclusie van het gemeentelijk bureau voor de statistiek, dat de bevol kingscijfers in de periode 1965 tot en met 1980 op een rijtje heeft gezet. In 1965 werd het aantal van 100.000 met 121 overschre den. Eind 1980 telde Lei den 103.246 inwoners. In deze vijftienjarige periode werd het beeld sterk beïnvloed door de grenswijziging met Oegst- geest, Voorschoten en Zoeter- woude in 1966. waardoor Leiden in een klap 2309 inwoners 'inlijf de'. De grenscorrectie met Voor schoten van 1973 deed de Leidse bevolking met slechts zes perso nen toenemen. Ook de volkstel ling van 1971 had een correctie van de gemeentelijke admini stratie tot gevolg, waardoor de bevolking (op papier) met 105 personen 'toenam'. In de door het bureau onderzochte periode daalde het aantal ge boorten met bijna veertig pro cent in tien jaar tijd. Vooral na 1969 daalde het aantal geboorten, zoals ook elders in het land. Sinds 1975 kent Leiden weer een geringe toename van het aantal geboorten. Zo was 1973 wat dit betreft een dieptepunt: Er werden in Leiden slechts 1066 baby's ter wereld ge bracht. Vorig jaar werden er 1304 geboren. Het sterftecijfer is de afgelopen vijftien jaar nagenoeg hetzelfde gebleven, zo tussen de acht- en negenhonderd. Het verschil tus sen geboorte en overlijden was daardoor elk jaar positief. Dit zogeheten geboorteoverschot werd door de afname van het aantal geboorten wel steeds klei ner. Van 975 in 1965 tot 270 in 1975. Na dat jaar nam zoals ge zegd het aantal geboorten weer iets toe en daarmee ook het ge boorteoverschot. Vorig jaar was dat 398. Uittocht De groei van de bevolking is echter niet alleen afhankelijk van het geboorteoverschot (en van inci dentele grenswijzigingen en der gelijke). maar ook van het ver schil tussen vestiging en vertrek in en vanuit Leiden. Dit noemt men vestigingsoverschot. Het woord 'overschot' blijkt de af gelopen vijftien jaar op Leiden maar nauwelijks van toepassing. Alleen in de jaren '74 tot en met '77 was er werkelijk sprake van een overschot. In de andere jaren vertrokken er telkens meer men sen uit Leiden, dan dat er zich vestigden. Met name in 1969 was er een ware uittocht uit Leiden en was het vestigingsoverschot negatief (2125 personen). Daarna werd de negatieve tendens omgebogen in een positieve, die uiteindelijk tot een werkelijk overschot in de pe riode '74-'77 leidde. Dit was vol gens de gemeentelijke statistici te danken aan de bebouwing van de Meren wijk in het begin van de jaren zeventiger. Het bureau voor de statistiek con cludeert uit de cijfers dat het ves tigingsoverschot nauw samen hangt met de toename van het aantal woningen, al blijkt het ef fect van nieuwbouw telkens pas een jaar later in de cijfers door te werken. Op deze manier denkt het bureau met grote betrouw baarheid te kunnen voorspellen dat de Leidse bevolking tenmin ste gelijk blijft en ten hoogste met vierhonderd toeneemt wan neer jaarlijks zo'n achthonderd woningen worden gebouwd. De meest recente cijfers van het bureau (april van dit jaar) geven aan dat de Leidse bevolking op nieuw met 140 personen is ge groeid tot 103.386. Ook het aantal woningen is in de eerste vier maanden van 1981 met meer dan honderd toegenomen Vakantie Hierbij wilde ik reageren op het vakantie-verhaal van de hr. Spruyt, geschreven door Jan Westerlaken, uit uw krant van za terdag 8 augustus 1981. De heer Spruyt laat in dit verhaal vertellen, dat hij 800,- heeft uit gespaard op een reis naar Barce lona, door niet over de tolbaan te rijden. Zoveel te kunnen bezuini gen is natuurlijk altijd erg prettig maar hoe ik ook reken, ik kom toch wat anders uit. Lees maar- Op de benzine 300.- uitsparen be tekent nog altijd 150 liter en zoals uit het verslag blijkt, rijdt zijn auto 1 op 14.55 en dit is dus 2182 km. Barcelona is 1580 km dus hij houdt dan nog 600 km over voor de terugreis. De heer Spruyt heeft zeker alleen de laat ste 980 km behoeven te betalen. Dat betekent 68 liter benzine a 2.- is dus 136,-. Een zeer goed- ADVERTENTIE gezond begin: naar school op de fiets! Vraag bij fietsenmaker, boek handel of ANWB naar het boekje "Goed en veilig fietsen" of bestel het door overmaking van f 7,90 op postgiro 234567 t.n.v. stichting: fiets!, Amsterdam. kope reis natuurlijk, maar dat ge looft u toch zelf zeker niet of is zijn verhaal niet goed overgeko- Mijn berekening van dezelfde reis is als volgt. Ik heb de reis naar Barcelona al 12 keer ondernomen, zowel over de autobaan als binnendoor. Aan kilometers maakt het prak tisch geen verschil of je de tol baan neemt of binnendoor gaat (10-20 km). Heen en terug is het 3160 km. Wij waren met vier personen en ach ter de auto hing nog een kam- peer-aanhangwagen. Er is niet harder dan 100 km per uur gere den. Het benzineverbruik was 1:11. Wij hebben dus 287 liter benzine verbruikt 2,-. in totaal 574,-. Voor de Franse tolwegen moesten wij ƒ256,- betalen en voor de Spaanse 25,-. bij elkaar 307,- (zonder aanhangwagen is dit ongeveer 100.- goedkoper). Totale reiskosten voor ons 574,- 307.- f 881.- Hoe ik hier 300.- laat staan 800,- op moet uitsparen weet ik niet. Of is de heer Spruyt misschien thuisgebleven? Dan heeft hij in derdaad 800,- uitgespaard. L.L. Peters, Lauwerbes 8 2318 AT Leiden Piraten (1) Ik wil graag even reageren op de brief van de heer De Coo over de ether-piraterij in Leiden. Als de ze mijnheer zo graag naar zijn Engelse gekweel wil luisteren, adviseer ik om te verhuizen naar dat land. Want wij horen genoeg onverstaanbare muziek uit Hil versum en de etherpiraten zijn geen onderwereldfiguren maar hard werkende jongens die al leen hun hobby laten horen Piraten (2) Naar aanleiding van de brief van Jacques de Coo het volgende: helaas kunnen wij de frequentie van Radio Star niet veranderen. Dat de BBC hiervan het slachtof fer is, betreuren wij net zoveel als hem. Reeds geruime t(jd geleden heb ben wij contact opgenomen met de kabel-exploitatiemaatschap- pij Casema met het verzoek een eigen frequentie toegewezen te krijgen. Er zijn nog genoeg open staande kanalen binnen het ka belsysteem. De firma Casema heeft ons geen antwoord gestuurd, zelfs geen negatief. Terwijl wij toch aan spraak menen te mogen maken op een eigen frequentie Wij ver vullen immers een belangrijke regionale functie (neem alken ai even de adverterende midden stand). Momenteel wordt er hard gewerkt om alsnog een eigen fre quentie te krijgen. Er is hiervoor een bestuur in oprichting vanuit alle belanghebbenden in Radio Star. Als wij een blik in de toekomstige politieke keuken werpen dan hebben wij er alle hoop op zo spoedig mogelijk als piraat te verdwijnen. Wij distantiëren ons volledig van elk ander 'kabelsta tion'. Wij hebben daarmee geen enkele binding. Radio Star Postbus 1052 I Drenkeling keerd door een fietser die ge boeid iets gadeslaat. Op onze herhaalde verzoeken opzij te gaan. wordt niet gereageerd. Dan in een flits....een kind in hot Wa ter. Bijna tegelijkertijd: een jon gen die het water induikt. De fietser is voldaan, we mogen er langs. Meer mensen langs de ka de... Treurig te moeten bemerken dat een gebeurtenis, waarbij een le ven de inzet is. gereduceerd wordt tot een publieke vermake lijkheid, waarbij actief ingrijpen letterlijk vies' is. Bedankt fiet ser. voor je geboeide aandacht. Bedankt publiek, voor het fraaie decorum bij wat een tragedie had kunnen zijn. Bovenal be dankt, fantastische onbekende. Jij die kennelijk geen moeite hebt met wat in een beschaafde maatschappij een vanzelfspre kendheid is. Werner Zonderop Gemt Doustraat 29a Leiden Hofjes Joop van Went Dinsdagmiddag 13 45 uur. wan- V. Hogendorpstraat 34 necr wc hcl Rapenburg opdraai Leiden en« vinden we onze weg geblok- Naar aanleiding van de rubriek Steeds van zeven augustus het volgende: Leiden mag dan met de op één na grootste binnenstad hebben en ook niet de meeste hofjes, toch zou ik voor geen goud met een andere nederzet ting willen ruilen die dat toeval lig allemaal wel tot haar eigen dom kan rekenen. Nog even en jullte generen je nog om het Leidsch Dagblad te worden ge noemd. Jammer dat er zo over onze stad wordt gesproken Er zijn zovele redenen die Leiden tot een prettige stad maken om er te wonen en te werken Voor diegenen is Leiden vooreerst be doeld H.P. van der Reijden Eikenrode 15 Leiden

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13