Nieuw bedrijfskrediet Katwijk verrast Roodenburg: 1—0 FC Amsterdam: niet meer dan oud ijzer.... Favoriet De Groot wint SPORT AGENDA Steve Ovett niet in finale om Europacup Regering komt ondernemingen tegemoet Windhoos verrast kampeerders Tl J>\: Willem staat weer Conflict Gijsen naar Rome goedkoopste' DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1981 r SPORT PAGINA 11 John Manuputty nam tegen Amsterdam de fraaie Noordwijkse treffer voor zijn rekening. Archieffoto LONDEN (Rtr) - De Britse we reldrecordhouder op de 1500 me ter. Steve Ovett. heeft zich terug getrokken voor de Europacupfi nale in Zagreb, die het komend weekeinde gehouden wordt Ovett, die afgelopen week ook al verstek moest laten gaan bij de Britse titelstrijd in Crystal Pala ce, kampt met een blessure aan de kuitspier Fysiotherapeuti- sche behandeling heeft Ovett goed gedaan, maar de Bntse at leet achtte zichzelf niet fit ge noeg voor een succesvolle wed strijd in Zagreb. Daarop trok Ovett zich terug. De 800 meter winnaar tijdens de Olympische Spelen van Moskou wordt in Za greb vervangen door de 20-jange Steve Cram. Deze atleet heeft op de 1500 meter dit seizoen de tien de plaats op de wereldranglijst bereikt met de tijd van 3.35.3. LEIDEN - Buiten Noordwijk draafden ook een aantal andere clubs uit de Leidse regio de wei in voor het verspelen van een oe fenduel. Meest opmerkelijke re sultaat was de 1-0 zege die zater dagderdeklasser Katwijk op zon- dageersteklasse-debutant Roo denburg wist te behalen. Quick Boys en VUC hielden elkaar voor zo'n 1000 toeschouwers keurig in evenwicht: 1-1. Katwijk-Roodenburg 1-0. Het tref fen stond technisch op een goed niveau. Gedurende de eerste helft bleken beide ploegen al aar dig ingespeeld. Het spel werd over vele schijven opgezet, waar bij Roodenburg zich iets meer mogelijkheden wist te verschaf fen, zonder overigens tot scoren te komen. Na de rust werd er met lange passes veel direkter ge voetbald. In de gelijkopgaande strijd was het 15 minuten voor tijd Arnold Boers die een door Amerik van Duivenbode van voorgegeven bal van dichtbij in het Leidse doel deponeerde: 1-0. Daarmee werd tevens de eind stand bepaald. Aan Roodenburg- zijde oprereerde de jonge Henry Paauw als een goede laatste man, bij Katwijk was voorstopper Wim Guyt goed op dreef. Quick Boys-VUC 1-1. Na twee mi nuten spelen stond de thuisploeg al op een 1-0 voorsprong. Mart van der Plas rondde een fraaie combinatie tussen Cees van Rooyen, Cees Zuiderduin en Teun van der Plas. met een beke ken schot af: 1-0. Beide teams speelden gedegen voetbal, met soms dode, maar soms ook zeer levendige momenten. Tien mi nuten voor de rust deponeerde de voormalige Spijkenisse-spe- ler Harry Remmerswaal de bal na een indirekte vrije trap achter doelman Gijs Guyt (Theo Guyt is nog op vakantie). Na de rust bleef het duel interessant, maar aan beide kanten wist men geen raad met de doelkansen. De nieuwe Katwijkse libero Johan Jonker speelde wederom een goede partij. Goód-old Arie Haasnoot opereerde als voor stopper. Quick Boys wenst zich op de komende competitie gede gen voor te bereiden. De komen de dagen slaat de Katwijkse ploeg zijn bivak in Zeist op. om aldaar de conditie in een kort stondig trainingskamp verder bij te schaven. Groeneweg - UVS 1-6. UVS kende weinig problemen met der deklasser Groeneweg. Omdat de Kikkerploder-ploeg nogal aan vallend opereerde vielen er achterin wel de nodige gaten, waarmee de opponent echter nauwelijks raad wist. Voor de rust zorgden Ben Kort en Ron Bekooy (beiden op aangeven van Nico Oosterlee) voor een 2-0 voorsprong. Wel scoorde Groe neweg op slag van rust tegen: 2- 1Al snel in de tweede helft voer de Oosterlee de score met twee treffers op naar 4-1. Ron Bekooy profiteerde vervolgens handig van slecht uitverdedigen (5-1), waarna Dick Koenen de eind stand op 6-1 bepaalde. UVS 2 klopte de reserves van Groene weg met dezelfde cijfers als het eerste: 1-6. KRV(zo)-LDWS 1-2. Voor LDWS was het het eerste oefenduel. Trainer Van der Ham was na rust dan ook genoodzaakt om zes man te wisselen. Desalniettemin was het een levendige wedstrijd. KRV begon goed, waarna LDWS het initiatief overnam, de doel punten vielen pas na de rust. Bart van der Weijden opende de score, waarna Thijs de Kleer voor 0-2 zorgde. In de slotfase scoorde Jaap van de Eyckel te gen: 1-2. Alkmania-Meerburg 2-2. In de eer ste helft bouwde de thuisclub een 2-0 voorsprong op. Na de rust bood Meerburg meer tegen spel. Martin van der Meer en Ton Meyers bewerkstelligden alsnog een 2-2 gelijkspel. Randstad Sport (za)-Alphia 3-1. Een frisse pot, waarin Randstad Sport op het conditionele vlak de meerdere was. Alphia kwam na twee minuten op voorsprong toen de Voorschotense defensie niet attent op een vrije trap rea geerde. Binnen een kwartier zorgden Ron Vonk (penalty) en Roel Veloo ("aangeven Hein de Graaff) voor een 2-1 voorsprong. Tien minuten na de rusi bracht de in de diepte aangespeelde Jan Stikvoort de 3-1 eindstand op het scorebord. RCL 2- VTL 6-1. VTL miste in dit treffen node Stef Pattiapon en Jan Heshusius. De verrassend goed draaiende RCL-reserves deelden dan ook een flink pak slaag uit. Henk van de Nat en Jan Otten bepaalden de ruststand op 2-0. Kort na de hervatting zorgde V.d. Nat voor 3-0. Na een tegen treffer van Jan Bos voerden V.d. Nat, Danny v.d. Weyden en Mart Kappaan de score naar 6-1 op. NOORDWIJK - FC -Amsterdam heeft gisteren in de oefenwed strijd tegen Noordwijk bewezen bepaald geen hoogvlieger te zijn in betaald voetballand. Welis waar werd de partij met 1-2 ge wonnen maar de manier waarop die zege tot stand kwam was ze ker niet professioneel. Het elftal van de nieuwe oefen- meester Kees Kick, die twee voetballers van zijn oude club EDO (Weyers en Mols) naar de hoofdstad lokte, maakte vooral in de eerste rondgang duidelijk waarom de ploeg zo weinig toe schouwers naar het veld lokt. Waar vroeger jaren nog 'goud' uit de Amsterdamse modder werd geplukt, wordt er nu slechts oud ijzer opgevist, zo lijkt het. De 'lie verdjes', die zich gisteravond overigens niet als zodanig ge droegen, teren op de routine van goalie Jaap Bloem en aanvoerder Bischot. De overigen zijn een stelletje goedwillende spelers, die in de eerste divisie echter geen potten zullen breken. Noordwijk deed dat gisteravond trouwens ook niet. Het Buter- team, zonder Timo Gerlof( vakan tie), Dick Dordmundt (gepas seerd) Frans van der Veen (vakantie), liet zich in de eerste rondgang intimideren en ging in- plaats van op de bal op de benen van de tegenstander letten. Voor al Jan Willem Bogers liet zich uit z'n tent lokken en speelde de ge hele wedstijd tegen z'n natuur in. Bogers zwierf op de meest vreemdsoortige plekken rond maar was nooit daar waar hij moest zijn: op de linkerflank. De hard werkende Ruud Bröring, die samen met Sjoerd Boot tegen een waarschuwing opliep, bleef zodoende van aanvoer versto ken. Als rechterspits had Buter de jonge Len de Boer opgeroe pen. De Noordwijker toonde zich enthousiast maar kwam weinig werkelijk in beeld. Daarbij trof De Boer het niet dat Bischot zijn directe tegenstander heette. In de tweede helft, Noordwijk leid de toen door een schitterende treffer van John Manuputty, werd John van Dijk als vervan ger ingezet, terwijl ook Ed Strijk (voor Bröring) en later Andries Went (voor Gerard Tio) hun op wachting mochten maken. Het schouwspel werd er door die mu taties niet beter op. Wel werden de 800 toeschouwei's nog getrak teerd op twee Amsterdamse tref fers (Godee en Wijers) maar de kater was er nauwelijks mee weggespoeld. Noordwijk trainer Buter weet in elk geval dat hij nog veel denkwerk zal moeten verrichten verrichten om de ideale formatie samen te stellen. Een selectie van achttien gelijk waardige voetballers wacht ge duldig op z'n wijze raad.... RIJNSBURG - Gedoodverfd fa voriet voor de eindzege in het 30+ toernooi van De Rijnkan- ters. Jan de Groot, heeft de derde ronde bereikt door een simpele zege op A. de Mooy: 6-0, 6-0. Ton Crépin liet zich niet verrassen door Leo Links, hetzelfde gold voor F. van Gerven, die Wilson aan de kant zette. Bij de dames was Van der Linden zeer dicht bij de zege op Juliette Grimber gen jr. Bij de stand 5-4 in de tweede set verzuimde zij de par tij uit te maken en de jeugdige Lisse-speelster won de beslissen de derde set: 2—6, 7—5, 6—1. Voor een knappe prestatie bij de heren in D zorgde Mathieu van- Marwijk. Hij schakelde niet al leen de als eerste geplaatste An ton Poots van De Merenwijk uit, hij deed dat ook nog met spre kende cijfers: 6-1. 6—0 Bij de dames in D valt het goede spel van Wil Weenink op. Zij bereikte de halve finale en deed dat door al haar partijen in dne sets te winnen. Ook tegen Tilly van Overloop was een beslissende reeks noodzakelijk, die de Uni cum speelster met 6-2 won. In de mixed D verdween het eerste geplaatste koppel van het toneel. Paauw/Paauw moesten verlies NAALDWIJK - De Katwijkse amateurwielrenner Axel Her mans reed gisteravond in Naald wijk een verdienstelijke slot- koers in de strijd om het West- land-klassement. De Swift-ren- ner draaide verdienstelijk mee in de grote kopgroep van 17 man en klasseerde zich in de eindsprint tenslotte als negende. De rappe Pim Bosch uit Gonnchem kwam als winnaar van het cntenum over de meet. Alex Jansen miste de beslissende ontsnapping en finishte in het peloton. In het eindklassement eiste de Leide- naar achter totaalwinnaar Jouve- naar de derde plaats voor zich op. Axel Hermans kwam op een zesde plaats uit. incasseren van het dou Honstee- deHersbergen: 6-3, 6-1 Zaterdag zullen de finales plaats vinden van dit door wedstrijd- leidster Mieke Waayer vlekke loos geleide toernooi Betaald voetbal EREDIVISIE AZ'67-NAC(za)- Haarlem-Sparta (za) N EC - FC Groningen za PEGZwolle-De Graafsch. za) MW-FC Twente (za)- FC Utivcht-G-A Eatl'II Roda JC-PSV Feyenoord-FC Den Haag Willem II-Ajax woensdag 111: G A Eagles—MW- PSV-FC Utrecht- N AC-Roda JC- Sparta-AZ'67 FC G ron in gen - Haarlem - FC Den Haag-NEC- Ajax-Feyenoord - De Graafschap-Willem II FC Twente—PEC/Zwolle EERSTE DIVISIE Zaterdag. Heracles-Wageningen SC Cambuur-SC Amersfoort- FC VVV-Excelsior- Veendam-Fortuna Sittard SW-Telstar- Helmond Sport-Volendam FC Den Bosch-Heerenveen Eindhoven-Vitesse FC Amsterdam-DS"79 (zo) woensdag 19/S: Wageningen-Eindhoven - SC Amersfoort-Heracles DS'79-SC Cambuur Excelsior-FC Amsterdam Fortuna Sittard-FC VVV- Telstar-Veendam - Volendam SVV Heerenveen—Helmond Sport Vitesae-FC Den Bosch- DEN HAAG (ANP) De regering gaat het bedrijfsleven een nieuwe kredietvorm aanbieden, die meer in de sfeer van het risicodragend vermogen ligt dan de bestaande achtergestelde kredieten, die in 1975 werden geïntrodu ceerd. Ook wordt het achtergestelde krediet meer in de sfeer van het risicodragend vermogen gebracht. De ministers Van der Stee (finan ciën) en Van Aardenne (econo mische zaken) hebben de invoe ring van deze nieuwe financie- ringsvorm gisteren bekendge maakt in een brief aan de Twee de Kamer. De nieuwe financieringsvorm heeft de naam gekregen van ka pitaalkrediet. Het eigen-vermo- genkarakter van het nieuwe ka pitaalkrediet komt tot uiting in het feit dat de te betalen rente af hankelijk is van de winst die het bedrijf maakt. Voorts is het kapi taalkrediet achtergesteld bij alle andere crediteuren, inclusief de belas-ingen en heeft het een af- lossingsvrije periode van ten hoogste vijf jaar en bedraagt de looptijd ongeveer vijftien jaar. LEEUWARDEN (ANP) - Vakantiegangers op de cam ping "Stortemelk" op Vlie land, zijn gistermiddag, toen het prachtig mooi weer was, overrompeld door een kleine windhoos. De slurf bewoog zich langzaam over de cam ping en nam vrij veel losse voorwerpen, waaronder ook enkele zware, mee de lucht Doordat de hoos zich langzaam verplaatste konden de bad gasten de tenten vasthouden. Toch gingen sommige bun galowtenten en kleine tenten omver. Na tien minuten ver dween de windhoos boven de Noordzee. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Bij de invoering in 1975 van de ach tergestelde kredieten in het ka der van de regeling bijzondere fi nanciering, is ervan uitgegaan dat deze regeling de Nederlandse ondernemingen zou helpen de jaren van lage economische groei te overbruggen. De teruggang bleek echter ernsti ger en langduriger van aard te zijn dan men toen dacht. Dat werd waarschijnlijk veroorzaakt doordat onvoldoende middelen ter versterking van het risicodra gend vermogen verkregen kon den worden. Mede door de relatief korte loop tijd van tien jaar en de vaste ren te van het achtergestelde krediet, is het beroep op deze regeling minder groot geweest dan men zich aanvankelijk had voorge steld. Daarom wordt nu het kapi taalkrediet geïntroduceerd. Het bestaande systeem van achter gestelde kredieten wordt tegelij- kertijcT meer in de sfeer van het risicodragend vermogen ge bracht door de voorwaarden voor het kapitaalkrediet, behalve de rentefaciliteit, van toepassing te verklaren op de achtergestelde kredieten. De overweging hier voor is dat sommige bedrijven behoefte hebben aan versterking van het risicodragend vermogen, maar geen prijs stellen op het wisselende karakter van de ren te. BUSSUM (GPD) - De drinkwa terputten van de Bussumse wa terleidingmaatschappij zijn ern stig vervuild met gasolie. De Pro vinciale Waterleiding Maat schappij Noord-Holland (PWM) vindt het niet langer verant woord om het water uit deze put ten te blijven distribueren. Van nacht zijn de bronnen afgesloten en werd een deel van Bussum overgeschakeld op de transport leiding van het Larense pomp station. DEN HAAG (GPD) - Den Haag maakt zich op om weer hofstad te worden. Niet alleen koningin Beatrix en haar gezin hebben zich er gevestigd, ook Willem de Zwijger heeft weer een plaats gekre gen in het centrum van de stad. Twee jaar lang. tijdens de bouw van een parkeergarage onder het Plein, heeft het standbeeld van „de vader des vaderlands" gele gen in een gemeentelijke opslagplaats. Gistermiddag, in aanwe zigheid van een hofstedelijke wethouder, kreeg het beeld, welis waar een kwart slag gedraaid, zijn oude plaats terug. Koning Willem II gaf in 1848 opdracht tot het oprichten van een monument voor stadhouder Willem I Het werd toen geplaatst op een steenworp afstand van het Binnenhof, het zenuwcentrum van de vaderlandse politiek. In de nieuwe situatie heeft het beeld, naast de andere richting waarin het ..kijkt", nog een paar wijzigingen ondergaan. Het gietijzeren hek. dat jarenlang rond het beeld stond, is verdwenen en zal plaats maken vooreen aan tal treden. Daarnaast zullen later rondom hel beeld vier oude gietijzeren lantaarnpalen geplaatst worden. De Nederlandse bisschoppen gaan de kwestie van de samen werking tussen bisschop Gijsen van Roermond en enkele mis sie-instanties waarmee hij in onmin leeft voorleggen aan de Raad voor de Bijzondere Syno de in Rome. Al vrij gauw na zijn benoeming tot bisschop verbrak mgr. Gijsen de banden van zijn bisdom met de Bisschoppelijke Vastenaktie. de Week voor de Nederlandse Mis sionaris en de Pauselijke Missie werken Nederland. Hij vindt ze te weinig rooms-katholiek en/of te links. Er kwam een eigen mis siebureau voor m de plaats. De commissie die de problemen moest oplossen ingesteld na de synode van de Nederlandse bis schoppen met de paus begin vo rig jaar - heeft tal van gesprek ken met de betrokkenen ge voerd. maar dat heeft kennelijk niet het beoogde resultaat opge leverd. De impasse is gebleven. Vandaar nu het beroep op de raad in Rome. De Nederlandse commissie bestaat uit dc bisschoppen Bluyssen (Den Bosch). Möllcr (Groningen) en Simonis (Rotterdam). Samenleving Op verzoek van de andere bis schoppen zal bisschop Zwart kruis van Haarlem na zorgvuldig onderzoek een beslissing moeten nemen over de positie van pro fessor dr. W. Berger, godsdienst psycholoog aan de universiteit van Nijmegen en priester in het Haarlemse bisdom. Berger heeft in een gesprek met het weekblad De Tijd verteld, dat hy al 25 jaar. zonder gehuwd te zijn. samen leeft met mevrouw Hennette Roettgering. Met deze mededeling wilde Berger zijn nek uitsteken om de discus sie over het celibaat (het onge huwd zijn van priesters) 'uit het slop' te halen. Bisschop Zwartkruis had naar aan leiding van dit interview al ge zegd, dat de openhartigheid van Berger geen wezenlijke bijdrage kan zijn aan de bedoelde discus sie. De inbreng van een persoon lijke situatie is daar. naar zijn mening, met geschikt voor. "Een publiek oordeel daarover kan door niemand worden gegeven, ook niet door een bisschop", zo reageerde Zwartkruis. Zijn collega's - ze waren gisteren in maandelijkse vergadering bij een - menen evenwel, dat hier 'hoge waarden' in het geding zijn en het niet alleen maar om een persoonlijke zaak gaat. "Van een priester wordt trouw verwacht aan de vrijwillig gedane belofte. Wordt een priester van zijn ver plichtingen dienaangaande ont heven. dan verliest hij de be voegdheid zijn priesterlijke werk voort te zetten". Bcroepingswerk. Hervormde Kerk: aangenomen naar Odoorn- Valthermond (deelgemeente Be thel, gereformeerd-hervormd 'Samen op weg') kandidaat me vrouw F. J. B. te Raad Gronin gen. Zielen. Het zielental van het kerkgenootschap der 'Gerefor meerde Gemeenten' is vorig jaar toegenomen van 82.529 tot 83.800 Deze aanwas was vooral te danken aan de toetreding tot dit kerkverband van de vroegere oud-gereformeerde gemeente in Doetinchem. die 542 zielen telde Organist. De heer M. Verboon te Leiderdorp is benoemd tot eer ste organist van de hervormde kerk in Hoog made. Blootzonnerij Naakt. De 'Katholiekenraad' in Munchen klaagt in een brief aan de burgemester van die stad over de 'wilde blootzonnerij' in de stadsparken en langs de oever van de Isar. Hij vraagt maatre gelen legen deze 'zedenverwilde ring'. "Reservaten voor hart stochtelijke zonaanbidders moe ten zo u>orden aangelegd dat de meerderheid van de bevolking, die zich houdt aan de regels ran fatsoen en goede smaak, er ntel door wordt lastig gevallen". Helder Camara. Zaterdag viert de Braziliaanse aartsbisschop Dom Helder Camara zijn vijftig jarig priesterfeest. Het jubileum van de 72-jange bisschop zal zo wel in zijn bisdom als landelijk in Brazilië worden gevierd. Op 11 oktober hoopt Camara, ook nog ter gelegenheid van zyn jubi leum. voor te gaan in een dienst van dc kerk van het omroeppas toraat in Amersfoort. De tv zal die dienst uitzenden. ADVERTENTIE Consume"»"00"" 'Niet één winkel de r enkel* ONZIN!

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11