N-bom ook in YS ter discussie Franse vrije zenders blij met dooie mus Weer kritiek op Poolse vakbond Sicilië gelaten over plaatsing kruisraket NAVO-landen hebben steeds minder geld voor defensie Is Moskou wil om tafel over neutronenbom DUIZEND-EN-EEN DAGJE UIT DEN HAAG WEER HOFSTAD -f 'h'"*"""" vvv JL JfeklwMequi cujetx (and,. C<3 Eis dertig jaar tegen leiders coup Spanje WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1981 BUITENLAND PAGINA 9 ROME - Half augustus is in Italië vanouds de beste tijd voor impo pulaire regeringsbesluiten, om dat dan praktisch de hele bevol king. terroristen, mafia en politi ci niet uitgezonderd, aan het strand ligt te blakeren. Het be sluit om de 112 kruisraketten, die volgens het NAVO-akkoord van 12 december 1979 aan Italië wer den toegewezen, op Sicilië onder te brengen, stuitte dan ook tot nu toe op verwonderlijk weinig ver zet. Weliswaar tekende Salvatore Lau- ricella, voorzitter van de regiona le raad van Sicilië, dadelijk pro test aan; weliswaar kwamen de burgemeesters van Zuidoost-Si- cilie maandag bijeen om te be spreken wat hun te doen stond; werd er een protestoptocht aan gekondigd 'voor na de vakantie', snelde de radicale-partijleider Rutelli naar het eiland met het plan het voor de raketten aange wezen militaire vliegveld te be- zetten en in een 'vredesplein' te veranderen en kondigden de communisten een harde opposi tie in het parlement aan. Maar onder de hete augustuszon smolt een groot deel van de opwinding al snel weg en wanneer het een maal herfst is, zal het moeite kos ten haar weer aan te wakkeren. Op de burgemeestersvergadering overheerste, naast verontwaardi ging, de berusting. „Wij herhalen onze afwijzing van het regerings besluit", zei de burgemeester van het uitverkoren plaatsje Co- miso, „maar ik denk. dat het niet kan worden teruggedraaid. La ten we liever hopen dat de zaak in de ijskast belandt". Dat klinkt weinig strijdvaardig, maar wel realistisch: sinds het Italiaanse parlement in januari 1980 het NAVO-akkoord goed keurde, was het wachten nog slechts op de bestemming van een plaats, ergens in Italië, waar de beloofde raketten opgeslagen zouden worden. De keus is ge vallen op Comiso, een plaatsje van 18.000 inwoners, waar het nog uit de Tweede Wereldoorlog daterende en sindsdien afge dankte vliegveld Magliocco in gereedheid zal worden gebracht. Minister van defensie Lelio Lago- rio verzekerde het gemeentebe stuur. dat de exercities uitslui tend met ongeladen raketten, al leen op het vliegveld zelf zullen worden gehouden en dat de op slagplaats voor de atoomladin gen gegarandeerd veilig zal wor den. Zo veilig zelfs, voegde hij er aan toe. dat het te verwachten Amerikaanse personeel op de ba sis zelf wordt ondergebracht. Voor de bouw Can de basis en de personeelswoningen stelde hij verruiming van de plaatselijke werkgelegenheid in het vooruit zicht en na 1985, wanneer de Amerikanen er met hun raketten zullen zijn, een stroom van dol lars voor de plaatselijke midden stand. Italië is nu al, na West-Duitsland, het Europese land met de groot ste concentratie van atoomwa pens: er ligt een duizendtal atoomkoppen op Italiaans grondgebied opgeslagen, de meeste in Noordoost-Italie. in de buurt van de Joegoslavische grens, waar zich ook een net van militaire vliegvelden en afvuur- inrichtingen voor raketten be vindt. Andere belangrijke bases zijn Livorno en Napels, terwijl het eilandje La Maddalena. voor de kust van Sardinië, een basis voor atoomduikboten herbergt. Dit alles wordt al jaren vrijwel stil zwijgend geaccepteerd, en het ziet er niet naar uit dat het jong ste regeringsbesluit daarin ver- 1 andering zal brengen. Zelfs de communisten hebben er niet veel meer tegenin te brengen dan dat de regering het 'juist nu' ge nomen heeft, in plaats van eerst te streven naar een Europese ontwapeningsconferentie, die de installatie op Sicilië overbodig zou kunnen maken. Alexander Haig: tijdstip bekendmaking niet erg geslaagd. HAMBURG (DPA) - Minister van defensie Caspar Weinberger van de Verenigde Staten heeft bij de Europese NAVO-partners een gevoelige snaar geraakt met zijn opmerking dat zij niet genoeg moeite doen om hun defensie op peil te houden. In vrijwel alle Westeuropese lan den maken toenemende begro tingstekorten en steeds onvoor deliger betalingsbalansen het hoe langer hoe moeilijker, de in dertijd in NAVO-verband afge sproken verhoging van de defen- sie-uitgaveri met 3 procent reëel aan te houden. Van de Westeuropese NAVO-lan den slagen de Bondsrepubliek, Noorwegen en Italië er in 1981 in reëel 3 procent meer aan defen sie uit te geven dan in 1980. Ne derland komt niet verder dan 1,5 procent. Groot-Brittannië spendeert in 1981 ruim 63 miljard gulden aan de defensie, 10 procent meer dan in 1980. Maar omdat de geldont waarding ongeveer 12 procent is, zijn de uitgaven voor defensie reëel gedaald. Twee maanden ge leden besloot de regering-That- cher over te gaan tot de aankoop van de Amerikaanse "Trident'- atoomraket. Daarmee is zeker 26 miljard gulden gemoeid, hetgeen resulteert in een verzwakking van de conventionele slagkracht. Bij de Britse marine raken op korte termijn 30.000 personen (een-derde militair en twee-der de burger-personeel) hun baan kwijt, terwijl bij de landmacht 7.000 man overcompleet worden. Voorlopig wil Denemarken dit jaar 2,9 miljard gulden aan defensie uitgeven. Premier Anker Joer- gensen is voorstander van een nul-oplossing: verhoging van de ADVERTENTIE IN DEN HAAG, SCHEVENINGEN EN KIJKDUIN IS ALTIJD WAT TE DOEN! 13 t/m 23 augustus: "DE HOFSTADBLOEM". Schitterende bloemententoonstelling met meer dan 1 miljoen bloemen in de Houtrusthallen. Het "welkomstboeket" van de stad Den Haag aan H.M. Koningin Beatrix. 13 augustus: FEEST IN DE HAAGSE BINNENSTAD! Clowns, tapdansers, olifanten, streetparades. sneltekenaar, cheergirls, enz. op diverse lokaties. Allemaal ter gelegenheid van de komst van Koningin Beatrix. Dagelijks behalve zondag "De Royal Tour" een bustocht in de voetsporen van Oranie. Inl. VVV. 19 t/m 22 augustus: VUURWERKFESTIVAL IN SCHEVENINGEN. Iedere avond 2 laire vuurwerken van topklasse. Daarvoor en daarna natuurlijk gezellig uitgaan Deynootplem en de Boulevard. MUI DE KLEI REN UT HET GELE IKX)SJh (Van c correspondent Henk Kolb) WASHINGTON (GPD) - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Alexander Haig heeft gisteren ge zegd twijfel te koesteren over het ogenblik waarop pre sident Reagan de vervaardiging van neutronenwapens bekend heeft gemaakt, doch het met de beslissing zelf eens te zijn. Hij noemde het belachelijk te veronder stellen dat de neutronenwapens een kernconflict met de Sowjet-Unie verhaast naderbij zouden brengen. defensiebegroting overeenkom stig de stijging van de kosten van levensonderhoud. Komt de verhoging van de Neder landse defensie-uitgaven in 1981 neer op 1,5 procent, in België moesten de strijdkrachten al oe feningen afgelasten omdat er ge brek is aan brandstof en nieuwe onderdelen. De partners op de zuidflank - Por tugal, Griekenland en Turkije hebben het economisch zo zwaar, dat van hen geen hogere inspanningen verwacht kunnen worden dan ze al opbrengen. Frankrijk, dat geen deel uitmaakt van het militaire apparaat van de NAVO. geeft dit jaar 18 procent meer uit aan zijn defensie dan in 1980. Het land heeft namelijk nog onder president Valéry Gis- card d'Estaing zijn leger gemo derniseerd. Haig toonde zich wat de bekend making betreft vooral bezorgd omdat Reagans beslissing de NAVO-plannen voor het opstel len van een nieuwe generatie kernwapens in Europa zou kun nen ondermijnen. Volgens Haig heeft het Westen Moskou in het afgelopen half jaar meer dan vijftig maal in di recte diplomatieke contacten vermindering van spanning, eer lijke afspraken over wapencon trole en technologie aangeboden in ruil voor Russische terughou dendheid en die van zijn Cu baanse vazallen. Volgens Haig kan Washington niet voorbijgaan aan Sowjet-agressie in de hoop daarmee wapenovereenkomsten te bereiken. Onderhandelingen Bijna tegelijkertijd publiceerde het officiële persbureau Tass een op roep aan de Verenigde Staten aan de onderhandelingstafel te verschijnen om besprekingen te houden over het afzien van de ontwikkeling van het neutronen- Gromiko wil verdrag tegen militante ruimteveren MOSKOU (UPI) De Sowjetrus- sische minister van buiten landse zaken, Andrei Gromi ko, heeft gisteren gepleit voor het sluiten van een in ternationaal verdrag dat elke mogelijke militaire toepas sing van het Amerikaanse ruimteveer en andere aardsa- tellieten verbiedt. Gromiko heeft secretaris-gene raal Kurt Waldheim van de VN de tekst van een dergelij ke verdrag gezonden met het verzoek die tekst in overwe ging te nemen op de komen de zitting van de algemene vergadering van de VN. MADRID (DPA) - In het proces te gen de Spaanse militairen die op 23 februari trachtten een staats greep uit te voeren, heeft de openbare aanklager tegen de ge neraals Jaime Milans del Bosch en Alfonso Armada en kolonel Tejero de Molina de maximum straf, dertig jaar gevangenisstraf, wegens „militaire rebellie" geëist. Hoge straffen tussen de tien en twintig jaar werden door de openbare aanklager geëist tegen twaalf andere hoge officieren die een leidende rol in de putsch speelden. Tegen andere officie ren eiste de aanklager straffen tot vijf jaar gevangenisstraf. Het proces tegen de leiders van de staatsgreep zal niet voor het eind van dit jaar worden beëindigd. wapen, „nu het nog niet te laat is". In maart 1978. toen Carter nog twijfelde over het in produk- tie nemen van het neutronenwa pen, hadden de Russen en hun Oosteuropese bondgenoten al een dergelijk voorstel in Genève gedeponeerd tijdens de speciale ontwapeningscommissie van de Verenigde Naties. Amerikaanse commentatoren zijn overigens tot de conclusie geko men dat president Reagan, met zijn besluit neutronenwapens te gaan vervaardigen, een gevaarlij ke weg heeft ingeslagen. Zij vre zen dat de Noordatlantische Ver dragsorganisatie naar een fatale crisis onderweg is. omdat het to taal van een bittere discussie over de plaatsing van kernwa pens voor de middellange af stand in Europa en de onthut sing over Reagans eenzijdige be slissing ten aanzien van de neu tronenwapens. te veel kan blij ken voor de toch al gespannen verhouding tussen de VS en hun Europese bondgenoten. Geen belangstelling Zelfs al is het waar. dat Europa, zo als minister van defensie Wein berger zegt, geen veto mag heb ben over Amerikaanse bewape ningsprogramma's. dan nog is het noodzakelijk af te wegen of de NAVO meer gediend is met een zekere solidariteit, die Euro pese bondgenoten in hun bete kenis bevestigt, dan wel met een neutronenwapen dat militaire nadelen heet op te heffen. Die keuze heeft Reagan gemaakt. En. zo zegt. columnist Tom Wicker in de New York Times, de Europea nen vinden daarin bevestiging voor hun overtuiging dat de re- gering-Reagan nauwelijks be langstelling heeft voor de onder handelingen over wapenbeheer sing. die zij zo nadrukkelijk ver langen. Wicker signaleert ook dat de Euro pese vrees zich toespitst op de overtuiging dat het neutronen- wapen een kernoorlog waar schijnlijker maakt en niet zoals Weinberger belooft voorkomt. Hij acht het „zeer waarschijn lijk" dat Reagans besluit voedsel geeft aan een Europees neutralis me, dat beoogt zich buiten een Amerikaans-Russische wapen wedloop te houden, „in de ver moedelijk ijdele hoop dat Euro pa niet het uiteindelijke slagveld zou worden". Volgens Wicker heeft Reagan het startsein gege ven voor een nieuwe ronde in de bewapengsrace tussen de VS en de Sowjet-Unie. Meteen na de verkiezing van Francois Mitter rand tot president van de republiek liet de so cialistische expert voor radio- en tv-zaken we ten: „De socialisten zijn van plan heel snel het licht op groen te zetten voor de plaatselijke ra dio's". Georges Fil- lioud werd in het eerste kabinet-Mauroy „heel snel" minister voor communicatie en hij bleef dat in het huidige. Binnen deze kabinet ten behoort Fillioud U1 de handvol nieuwe linkse ministers die voortdurend in het nieuws zijn. Terwijl de talloze piratenzen- ders over het hele land victo rie kraaiden bij het eerste glo ren van de rode dageraad, be steedde minister voor com municatie Fillioud zijn kost bare tijd echter eerst aan het wegwerken van de topkrach- ten bij de dne staats-tv-net- ten en bij de radio. Het resultaat daarvan was dat de Franse televisie en de Franse omroep niet meer door gezagstrouwe vazallen van rechts, maar door gezags getrouwe vazallen van links in de hand wordt gehouden. In deze zelfde periode bleef de staat er gewoon mee door gaan de piratenzenders te storen, zoals ze dat onder pre sident Giscard ook had ge daan. De fans van de vrije ra dio's raakten aan het denken. En nu minister Fillioud ook eindelijk tijd voor hen heeft en zijn eerste concrete uit spraken heeft gedaan, heb ben de 'piraten' de stormklok geluid. Ze zijn er achter dat de roze zon voor hen al is on dergegaan voordat ze goed en wel boven de zo nieuw glan zende horizon was uitgeste gen. Het aantal vrije radiozenders - de term hier luidt 'radios li- bres' - dat serieus genomen moet worden, bedraagt in en om Parijs zo'n vijftig en in de provincie om en nabij de honderd. Een aantal ervan heeft een zekere faam ver worven, zoals 'Radio Gilda'. dat wordt geleid door de zoon van minister Fillioud, Pa trick. En dan is er onder de vele anderen 'Radio Mëgal 0'. waar 's avonds om acht uur de bekende 'romantische' au teur. radiojournalist en 'beau garcon' Gonzague Saint-Bns zijn gasten onvangt. Andere zenders weer zijn opge zet met geld van krantendi recties, die nieuwe winst bronnen in het verschiet za gen „Radio Toekomst-stad" wordt gesteund door het linkse dagblad Le Monde, „Generatie 2000" door de on afhankelijke Quotidien de Paris en „Radio Alpha" door de rechtse Figaro Magazine. Er zijn ook duidelijk voor een politiek uitkomende zenders in de lucht, zoals „Radio Li bertaire" van de federatie van anarchisten. Zij allemaal en nog vele andere hadden sinds li) mei. toen so cialistenleider Mitterrand tot president gekozen werd. een voudig gewacht op het mo ment dat „het licht op groen zou springen". Nu komen ze bedrogen uit.' Minister Fil lioud heeft na lang wachten tenslotte gezegd dat voorlo pig alleen vrije radio's kun nen worden toegelaten die 1. geen winstdoel nastreven; 2. van zwakke zenders gebruik maken; 3. originele program ma's maken en 4. geen net werken uitbouwen Bovendien kunnen de door de staat gegeven vergunningen - want die komen er aan te pas - elk moment worden inge trokken Voorkeur bij het verlenen van vergunningen zal worden gegeven aan zen ders die kleine gemeenschap pen dienen met lokaal nieuws zonder commercieel doel. Deze zenders zullen in handen zijn van de plaatselij ke bestuurders, die ervoor zullen uitkijken niet onder de duiven te schieten van de provinciale pers. die doods bang is voor het experiment en die men nog nodig heeft tot aan de kantonale verkie zingen van volgend jaar. Patrick Fillioud is razend op zijn vader, en vele vnje-zen- derleiders met hem. In feite mikt de minister - aldus zijn zoon - op het net van lokale zenders dat al via het staats radiomonopolie bestaat en dat de komende jaren nog enorm zal worden uitgebreid. Wat de 'zwakke zenders' be treft, die zullen zo rond de 300 watt moeten liggen en als dat zo is. kunnen Radio Gilda en Radio Toekomststad wel inpakken. Het verbod tot het maken van reclame is tevens de doodssteek voor heel wat plannenmakers die mikten op een kennelijk groot en koopkrachtig publiek, dat bereid blijkt naar de piraten' te luisteren. Een aantal vrije radio's heeft zich nu aaneengesloten om zich voor te bereiden op het parlementsdebat dat deze herfst zal plaatshebben rond de wet die minister Fillioud speciaal ter regeling van het probleem heeft opgesteld. De deelnemers aan do actie noe men zich voortaan „Radio-ri poste". wat vrij vertaald zoiets betekent als „Radio-te- gengas". En ze herinneren er heel bewust mee aan de zen der „Radio-Riposte". die in de zomer van '79 enige malen kort uitzond in het hoofd kwartier van de socialistische partij De toenmalige socia listenleider Francois Mitter rand werd er voor bij de rech ter geroepen wegens overtre ding van de omroepwet De huidige president verweer de zich toon met te zeggen dat een /onder als „Radio Ri poste" noodzakelijk was in de strijd tegen „de confisca tie van het (omroep-)mono- pohe door de giscardijnse machthebbers" Het viel toen bijna niemand op dat Mitter rand zich niet verzette tegen het „staatsmonopolie als zo danig. maar alleen tegen de manier waarop het regime- Giscard zich ervan bedien de" Nu pas dringt tot de betrokke nen door dat ze blij waren met een dooie mus. dat het staatsmonopolie blijft, nu al leen in handen van het regi me-Mitterrand. en dat ze er in de herfst hard voor zullen moeten vechten iets van de „vrije radio's" en hun filoso fie te redden RUDOLPH BAKKER Maar geen maatregelen van regering WARSCHAU (RcuterOJPI/DPA) - Het centraal comité van de Pool se communistische partij heeft op zijn buitengewone vergade ring die gisteravond rond mid dernacht werd beëindigd, een re solutie aangenomen met scherpe kritiek op het vrije vakverbond Solidariteit. Toch lijkt het cen traal comité niet besloten te heb ben tot concrete maatregelen te gen de arbeidsonrust. De natio nale coördinatiecommissie van Solidariteit besloot gisteren haar vergadering in de havenstad Gdansk te verlengen tot vandaag om de laatste hand te leggen aan een aantal ruoluties In de resolutie van het centraal co mité staat dat de situatie in het land verslechterd is. "Nieuwe spanningen en in het bijzonder straatbetogingen georganiseerd door extremisten van Solidari teit, zijn daarvoor verantwoorde lijk", aldus de resolutie Volgens het centraal comité worden du- nieuwe spanningen de koers van "socialistische vernieuwing en de pogingen het land uit de crisis te halen" bedreigd Ondanks de scherpe kritiek op So lidariteit wordt in de resolutie met geen woord gerept OW maatregelen die de Poolse rege ring overweegt te nemen tegen demonstraties die de openbare orde en nationale veiligheid in gevaar brengen. De buitengewo ne zitting van het centraal comité duurde 14 uur De resolutie die aan het slot werd aangenomen, is de laatste van een reeks aanval len van de Poolse autoriteiten op Solidariteit. ParVjleider Stamslaw Karna zei in zijn rede tot het centraal comité dat de rust in het land moet wor den hersteld voordat de situatie zich ontwikkelt tot een nationale tragedie. Politburolid Kazimierz Barcikowski bschuldigdc in har de bewoordingen Solidariteit van avontunsme Volgens hem is de vakbond erop uit de autoritei ten te verzwakken teneinde uit eindelijk de macht in het land te kunnen overnemen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9