'Snoeimes moet dieper snijden' OVERLEVEN \V. Meijer nieuwe leider PvdA-fractie Duitsland wil opruiming van blokkades PERFECT- SPAARREKENINGEN RENTE: ?ace verbijsterd Greenpeace verbijsterd CPB en Zijlstra: DAGELIJKS OPVRAAGBAAR I LEIDSE SPAARBANK 5 Splitsing woningen mogelijk aan banden li WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1981 IIHÜiHHM.1 PAGINA 7 Van Zeil (CDA) kandidaat voor post minderhedenbeleid de PvdA nu de huidige burge meester van Rotterdam. Van der Louw. kandidaat gesteld Meijer is momenteel derde voorzitter van de PvdA-fractie. Meijer (41) kwam in 1971 voor de PvdA in de Tweede Kamer. Daarvoor werkte hij onder ande re in het vormingswerk. In het kabinet-Den Uyl (1973-1977) was Meijer staatssecretaris van CRM en de afgelopen vier jaar was hij weer lid van de Tweede Kamer PvdA-fractievoorzitter Den Uyl heeft gisteren tijdens een ge sprek met de formateurs Kre- mers en Van Thijn een blauw druk op tafel gelegd voor een werkgelegenheidsplan. Den Uyl sprak met de formateurs als kan didaat-minister voor sociale za ken en werkgelegenheid. Als het kabinet van CDA. PvdA en D'66 tot stand komt hoort het tot de taak van Den Uyl een dergelijk plan tc ontwikkelen. Den Uyl is in dat geval van plan vóór 1 december een taakstel lend werkgelegenheidsplan klaar te hebben, zodat op grond daarvan het arbeidsvoorwaar denbeleid van 1982 ontwikkeld kan worden. Den Uyl zei na af loop van het gesprek dat hij te genover de formateurs heeft ont vouwd hoe hij dit denkt aan te pakken. Vlak voordat Den Uyl naar de for mateurs ging had hij een gesprek met CDA-fraetievoorzitter Van Agt. Van Agt legde daarbij de wens op tafel een CDA-staatsse- cretaris van financiën te ver schuiven naar binnenlandse za ken. Deze laatste zou dan het minderhedenbeleid voor zijn re kening moeten nemen. In Den Haag wordt voor deze post de naam genoemd van CD A-Twee de Kamerlid en oud-voorzitter van de KVP. Piet van Zeil. Den Uyl zei na afloop van het gesprek dat hij Van Agt zyn medewer king heeft toegezegd om deze verschuiving te realiseren Op fi nanciën blyft dan nog een PvdA- staatssecretaris over en binnen landse zaken krijgt op deze wijze twee staatssecretarissen. De formateurs hebben gistermid dag ook gesproken met D'66- fractievoorzitter Terlouw in zijn functie van kandidaat-minister van economische zaken. Aan het einde van de middag ontving, n de formateurs kandidaat-pre mier Van Agt. Inclusief het ge sprek met Van Agt hebben de formateurs de afgelopen dagen alle kandidaat-ministers ontvan gen Formateur Van Thijn is zelf kandidaat voor de post van bin nenlandse zaken. Vandaag bespreken de formateurs met de onderhandelaars van CDA (Van Agt). PvdA (Den Uyl) en D'66 (Terlouw) wat er moet gebeuren met do binnengeko men adviezen van werkgevers, werknemers, de Nederlandse Bank en het Centraal Planbu reau. Van Agt heeft steeds volge houden dat deze adviezen moe ten kunnen leiden tot b van het sociaal-economisch ak koord. Den Uyl en Terlouw voe len hier niets voor en stellen dat die bustelling niet meer mogelijk DEN HAAG (ANP) - Het Pvd A-Tweede Kamerlid Wim Meijer wordt de nieuwe voorzitter van de PvdA-fractie in de Twee de Kamer als de formatie van een kabinet van CDA, PvdA en D'66 slaagt. In de fractievergadering van de PvdA is gisteren gebleken dat Meijer algemeen door de fractie gezien wordt als haar toekomsti ge voorzitter, als de huidige frac tievoorzitter Den Uyl en vice- voorzitter Van Thijn zullen toe treden tot het kabinet. Meijer is enige tijd genoemd als mogelijk nieuwe minister van CRM. maar voor die functie heeft Kandidaat- voorzitter van de PvdA-fractie tri de Tweede Kamer Wim Meyer. Oplichting met zomerhuisjes DEN HAAG (GPD) De Nederlandsche Bank en het Centraal Planbureau verwerpen in grote lijnen de sociaal-economische plannen voor het nieuwe kabinet van CDA, PvdA en D'66. Deze twee belangrijkste niet-politieke adviseurs van de regering gelo ven dat de voorstellen onvoldoende financieel onderbouwd zijn. Daarmee verster ken zij de positie van het CDA, dat nieuwe onderhandelingen over de voorstellen geëist heeft. De PvdA heeft dat tot nu toe geweigerd. Nadat gisteren de blokkade bij Terneuzen isopge mimd, hebben tal van gemeenten dal voorbeeld vandaag gevolgd. Op de foto een beeld van de onl ruïmingsactie bij Velseti ADVERTENTIE Minimum saldo: f 500,-. Dagelijks opvraagbaar tot f 5.000,- per maand. Bij hogere bedragen met één maand opzegging. Het goede adres in 'klap in gezicht" wat do argumenten van de Kroon zijn Greenpeace blijft van mening dat de dumpingen moeten worden gestaakt, gezien ..de onzekerhe den over de gevolgen van de jaar lijkse stortingen van een groeien de hoeveelheid radioaktief af val". Greenpeace heeft vanmorgen ove rigens ongehinderd de blokkade van binnenschepen bu Vclsen kunnen passeren op haar tocht naar Frankrijk. Daar zal deze week actie gevoerd worden met het schif) Sinus tegen de aanvoer van uitgewerkte splutslofstavc-n uit Japan bij de opwerkingsfa briek in La Hague. Volgens een woordvoerder van Greenpeace in Amsterdam heeft het actie-co- mite van de stakende binnen schippers beloofd de Sinus door de blokkade heen tc zullen laten varen (Jp welke wijze dit dan gaat gebeuren wilde de Creen- pcace-woordvoerder niet zeggen. De actie van Greenpeace, die vreedzaam moet verlopen, ge beurt op unaniem verzoek van vele milieugroepen, vakbonden en landbouwers die in Frankrijk actie voeren tegen de uitbreiding van de opwerkingsfabriek in La Hague. ..Net als zo vele anderen voelen wy ons in de steek gela ten door de Franse president Mitterrand die tegen zun belofte van voor de verkiezingen m lijkt te willen doorgaan met de uit breiding van deze fabriek tenein de La Hague dc nucleaire vuil nisbelt van de wereld te maken, aldus een Greenpeace-woord voerder uit Franknjk. Wanneer de Sinus terugkeert is niet be kend. Drenthe moet ruimte maken voor Navo-depot Coevorden De felle kritiek van president dr. J. Zijlstra van De Nederlandsche Bank en van de directeur van het planbureau, prof. dr. C.A. van den Beid. blijkt uit hun brieven aan de formateurs Kremers en Van Thijn. Zijlstra en Van den Beid onder schrijven beiden de hoofdlijnen van het nieuwe beleid. Daarbij gaat het om stimulering van in vesteringen. loonmatiging, stabi lisatie van collectieve lasten en nieuwe overheidsbezuinigingen. Uit hun brieven blijkt echter dat zij eveneens van mening zijn dat het nieuwe kabinet te weinig wil be zuinigingen om alle voorgestelde en geldverslindende plannen te betalen. Daarnaast geloven zij dat de uitspraken in het concept- regeerakkoord niet leiden tot de gewenste verbetering van het economisch klimaat voor het be drijfsleven. Bankpresident Zijlstra herhaalt in zijn brief zijn kritiek aan het adres van het vorige kabinet. Net als afgelopen december eist hij een snelle en aanzienlijke verla ging van het overheidstekort. Hij gelooft dat de voorgestelde be zuinigingen van f9,5 miljard in vier jaar daarvoor niet voldoende zijn. Vooral is nodig dat het om vangrijke beroep op buitenlands kapitaal snel vermindert. Ge beurt dat niet, dan staat ons het zelfde te wachten als wat nu „an dere industriële landen" meema ken. Zijlstra lijkt hiermee te ver wijzen naar landen als Denemar ken en België, die verwikkeld zijn in een bijzonder pijnlijk sa neringsproces. Zijlstra wijst er verder op dat voor de door PvdA-leider Den Uyl voorgestelde tijdelijke werkgele genheidsplannen geen geld be schikbaar is. Hij beschouwt voorts de financiering van de ex tra woningbouwplannen via de kapitaalmarkt als een 'vestzak broekzak-operatie', waarbij de kapitaalmarkt net zo goed belast wordt als wanneer de overheid direct op de markt geleend had. Centraal Planbureau DEN HAAG (GPD) - West-Duits- land wil dat er een eind wordt ge maakt aan de blokkades van Ne derlandse vaarwegen. Verkeer- minister Volker Hauff van de Bondsrepubliek heeft daar dins dag per telex om gevraagd. Hauff wees in dat verband op de Akte van Mannheim die stelt dat de vrije doorvaart op de Rijn ge waarborgd dient te worden. Op ruiming van de blokkades is ech ter, aldus Binnenlandse Zaken in Den Haag, een initiatief van de gemeentebesturen. De blokkade in Terneuzen is dins dag opgeruimd, maar in Rotter dam zijn de schippers door het gemeentebestuur slechts uitge nodigd voor een gesprek op woensdagmorgen. Utrecht heeft in het geheel „geen plannen" om de blokkades op te ruimen en een Amsterdams gemeentelijk woordvoerder gaf op een vraag naar maatregelen het dwaze ant woord dat hij „geen commen taar" had. De vaste Tweede-Kamercomissie van verkeer heeft dinsdagmid dag een gesprek gehad met staatssecretaris Smit-Kroes over de actie van de binnenschippers, die thans, met uitzondering van Franse binnenschippers die zich „solidair" hebben verklaard, kunnen bogen op reeksen uitin gen van misprijzen van overhe den, bedrijven, werknemers en bonden uit Nederland. Belgie, West-Duitsland en Zwitserland. Staatssecretaris Smit-Kroes sprak tegenover de kamercommissie uit dat de blokkades „onaan vaardbaar" waren en merkte in zake het justitiële beleid op dat pas bij een eventuele tweede blokkade van eenzelfde punt, zo als in Terneuzen. aanhoudingen zouden worden verricht. „De schippers zullen nu niet worden vervolgd", aldus mevrouw Smit- Kroes. Afkeurend lieten behalve de CPN de sprekers van alle fracties zich uit die deelnamen aan het over leg. maar bij die constatering blijft het. Enige praktische be- leidswaarde kan aan de „spoed vergadering" van de kamerleden niet worden toegekend omdat het aan de gemeentebesturen wordt overgelaten actie te onder- De actievoerende schippers, bij monde van ONS-voorzitter Van Roosmalen, verklaarden „teleur gesteld" te zijn over de uitkom sten van het parlementaire spoedberaad. maar intussen wast de lijst van klachten uit het bedrijfsleven over de gevolgen van de blokkade. DEN HAAG (ANP) - Dc provincie Drenthe moot toch ruimte reser veren voor de aanleg en inrich ting van een NAVO-muniticde- pot. Dat heeft minister Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) de pro vincie Drenthe laten weten in een gisteren verstuurde aanwij zing De provincie, die verplicht is de aanwijzing op te volgen, moet nu binnen een jaar haar streekplan Oost- en Zuidoost- Drenthe dus- MEDEMBLIK (ANP) - De Am sterdamse officier van justitie mr. J. de Bruin heeft de aanhou ding verzocht van de in Spanje verblijvende Nederlander R A W. ui» Ede. die wordt ver dacht van grootscheepse oplich ting bij transacties met zomer huisjes in Spanje. De man. die vooral in de buurt van Ede actief was. heeft volgens de politie ar geloze kopers enkele tonnen af handig gemaakt. NIJMEGEN (ANP) De gezond heid van de allerarmsten in de Derde Wereld kan alleen worden verbeterd als de grote maat schappelijke verschillen in die landen verdwijnen. De bevol king moet er zelf voor zorgen, maar wordt in veel gevallen - in Latuns-Amenka althans - door de regeringen belemmerd. Dat schrijft de Nederlandse arts F. Muller in een Spaanstalig proef schrift.. waarop hij onlangs pro moveerde aan de katholieke uni versiteit in Nijmegen. danig wijzigen, dat ten zuidwes ten van Coevorden alsnog ruimte komt voor een NAVO-dcpot. Dc provincie heeft zich altijd ge keerd tegen zo'n opslagplaats. De gemeente Coevorden daaren tegen had geen bezwaren. De minister wgst in zun aanwij /ingsbesluit op de overeenkomst tussen de Amerikaanse en de Ne derlandse regering over opslag van materiaal en munitie in NA VO-verband ZOETERMEER (ANP) - Elke ge meente in Nederland moet de mogelijkheid krijgen splitsing van woningen te verbieden. Daarbij mag de ouderdom van een huis geen rol spelen. De Raad voor de Volkshuisvesting adviseert dit aan staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening). Brokx wil de woningwet aanpassen om te voorkomen dat goedkope wonin gen aan de markt worden ont trokken. Op het ogenblik moeten huiseige naren alleen in de drie grote ste den en in Leiden en Doesburg over een vergunning beschikken WEERRAPPORTEN a E ul u O 2 U* n 6 S> E Amsterdam licht bew. 20 9 0 De Bilt 18 11 03 Deelen onbew. 19 12 0 Eelde 19 5 0 Eindhoven geheel bew. 18 11 01 1 Den Helder licht bew. 19 7 0 Rotterdam zwaar bew. 19 10 0 Twente 21 10 0 Vlissingen geheel bew. 19 14 0 Zd.Limburg 20 14 01 Aberdeen 27 17 0 Athene onbew. 31 22 0 Barcelona 26 19 0 licht bew. 22 12 0 Bordeaux onbew. 25 13 0 Brussel zwaar bew. 18 15 0 om hun bezit te splitsen in meer wooneenheden. In de praktijk worden vergunningen slechts geweigerd als de betreffende panden voor 1930 zijn gebouwd. Dit heeft te maken met de door gaans slechte staat van onder houd. De Raad voor de Volkshuisvesting wil de leeftijdsgrens van 1930 la ten vervallen, omdat ook huizen van na dit jaar in slechte staat kunnen verkeren. Daarnaast kunnen huizen buiten de vijf ge noemde gemeenten evengoed in slechte staat van onderhoud ver keren. In het advies pleit de raad voor een door de gemeenteraad vast te stellen splitsingsverordening. Hij geeft de staatssecretaris ge lijk de motie van WD-kamerlid De Beer hierover niet te betrek ken in de wetswijziging. De Beer wil dat de overheid een split singsvergunning weigert als een eigenaar zijn huis korter dan tien jaar bezit. De Tweede Kamer heeft deze motie aangenomen. In het advies stelt de Raad voor de Volkshuisvesting verder dat ge meenten die huiseigenaren een splitsingsvergunning weigeren de betrokken panden moeten op kopen als die woningen nauwe lijks of geen rendement opleve ren. Daarbij tekent de raad wel aan geen enkel idee te hebben over de financiële gevolgen van de beoogde wetswijziging. Ook de directeur van het Centraal Planbureau, Van den Beid, ge looft dat de voorgenomen bezui nigingen onvoldoende zullen blijken te zijn. Uitgaande van f 10 miljard ombuigingen in vier jaar is er „vrijwel geen ruimte" voor nieuw beleid. Naast de lage inschatting van f2 miljard voor nieuw beleid („dat lijkt weinig") kost beperking van het koop krachtverlies voor de minima tot 1 procent ook nog eens f 1 mil jard, schrijft hij. Daarnaast wordt de ontwikke lingshulp met f0,5 miljard ver hoogd, zodat voor alle andere maatregelen nog geen 0,5 miljard resteert Ook een eventuele be perking van de stijging van de binnenlandse aardgasprijzen zal nog uit dit laatste resterende be drag gefinancierd moeten wor den. Directeur Van den Beid betreurt het dat in de plannen een bespre king van het functioneren van de arbeidsmarkt ontbreekt. Hij ge looft dat de voorgenomen ver dere nivellering tussen mini mum en modaal „niet bevorder lijk" is voor een soepele functio nering van deze markt. Maar ook voor de inkomensgroepen boven modaal valt geen verbetering te verwachten, schrijft hij. Net als Zijlstra wijst Van den Beid de mogelijke invoering van be leggingsvoorschriften van de hand. Ook eventuele overlegpro cedures over kapitaalexport on der bepaalde omstandigheden, met het doel mogelijk maatrege len te nemen, liggen volgens hem niet voor de hand. Voor een klein land als Nederland, met een open economie, liggen der gelijke maatregelen niet voor de hand. Genève Helsinki r Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Mallorca Munchen Nice Oslo Parijs Stockholm Wenen Casa Blancj Instanbul Las PaJmas Beiroet Tel-Aviv geheel bew. - - - zwaar bew. 21 13 1 zwaar bew. 25 15 0 licht bew. 23 12 0 licht bew. 20 - - onbew. 24 12 0 geheel bew. - 15 onbew. 34 17 0 half bew. 28 21 0 onbew. 29 20 1 zwaar bew. 20 14 0 half bew. 26 17 4 zwaar bew. 24 17 0 haJfbew. 19 12 0 half bew. 28 21 0 geheelbew. 30 20 0 licht bew 26 13 19 zwaar bew 25 16 0 zwaar bew. 22 - - zwaar bew. 24 20 0 licht bew. 31 20 0 zwaar bew. 25 0 licht bew. 30 23 0 Uitspraak Kroon 'klap in gezicht" AMSTERDAM (ANP) - De uit spraak van dc Kroon om de dum ping van radio-aktief afval uit Nederland, Belgie en Zwitser land in de Atlantische Oceaan toe te staan, is een klap in ons gezicht. Dit staat in een verkla ring van de milieuorganisatie Greenpeace, die gisteren is uitge geven. Volgens Greenpeace grenst het aan het onvoorstelbare dat bin nen enkele dagen na de hoorzit ting van 28 juli besloten is het be roep van milieuorganisaties te gen de vergunning aan het Ener gie onderzoek Centrum Neder land (ECN) op alle punten onge grond te verklaren. De belang hebbende milieuorganisaties we ten tot op heden nog steeds niet ADVERTENTIE Overleven in een atoombunker. Vijf mensen hutje bij mutje zeven dagen lang. Een experiment. Dan het overleven van een Poolse familie. Geploeter om eten. Een beeldverslag. Maar óók de geheimen van de Finse sauna en de Hollandse slipiesvrees. En de manier waarop het G.E.B. via de meterkast wordt opgelicht. Plus nog een leuke blote wedstrijd: beschilder je partner, vriend of vriendin wat de argumenten van de Kroon zijn Greenpeace blijft van mening dat de dumpingen moeten worden gestaakt, gezien ..de onzekerhe den over de gevolgen van de jaar lijkse stortingen van een groeien de hoeveelheid radioaktief af val". Greenpeace heeft vanmorgen ove rigens ongehinderd de blokkade van binnenschepen bu Vclsen kunnen passeren op haar tocht naar Frankrijk. Daar zal deze week actie gevoerd worden met het schif) Sinus tegen de aanvoer van uitgewerkte splijtstofstaven uit Japan bij de opwerkingsfa briek in La Hague. Volgens een woordvoerder van Greenpeace in Amsterdam heeft het actie-co- mité van de stakende binnen varen (Jp welke wijze dit dan gaat gebeuren wilde dc Creen- pcace-woordvoerder niet zeggen. Dc actie van Greenpeace, die vreedzaam moet verlopen, ge beurt op unaniem verzoek van vele milieugroepen, vakbonden en landbouwers die in Frankrijk actie voeren tegen de uitbreiding van de opwerkingsfabriek in La Hague. „Net als zo vele anderen voelen wu ons in dc steek gela ten door de Franse president Mitterrand die tegen zun belofte van voor de verkiezingen in lijkt te willen doorgaan met de uit breiding van deze fabriek tenein de La Hague de nucleaire vuil nisbelt van de wereld te maken, aldus een Green peace-woord voerder uit Franknjk. Wanneer

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7