Daders van steekpartij ge Ongerustheid CDA over vertraging in sociale woningbouw eugdige Leidenaars vielen nachtwaker aan Journalist Piet Bok (62) overleden Leidse stadsrubriek It - rus ltNSDAG 12 AUGUSTUS 1981 >Öemeente Leiden koopt boerderij in Roomburg g. 19 HEIDEN De gemeente Leiden jldanj leeft de. boerderij Besjeslaan atiej lummer 7 (nabij de voormalige •uilstort) aangekocht. Met de ._JOop van de boerderij en bijna Eleven hectare weiland is de ver van de grond in Room burg een heel eind gevorderd, btenaar Deurhof (grondzaken): is Wat betreft oppervlakte was het at 231 lct grootste stuk dat nog moest lorden aangekocht. Maar er zijn •eel eigenaren in Roomburg en le moeilijkste aankopen blijven l^ltijd tot het laatst bewaard. Toch schieten we nu een flink ind op". eigenaresse van de boerderij ïeeft bij de verkoop bedongen Jat het boerenbedrijf in elk geval a,Jiog tot 31 december 1982 kan lil *'orden voortgezet. De gemeen teraad heeft enige tijd geleden de plannen voor het nu nog landelij ke gebied tussen het Rijn- Schiekanaal en de rijksweg Am sterdam-Rotterdam goedge keurd. Die plannen voorzien ging van bedrijver voormalige vuilstort lijn Leiden-Alphen de aanleg van een v.uac... v een park op de vuilstort zelf t<. woningbouw ten noorden van de vuilstort. Een gedeelte van de bestaande glastuinbouw kan voorlopig ge handhaafd blijven, vanwege de archeologische waarde van de grond. In de bodem bevinden zfbh restanten van het Romeinse fort Matilo. Een van de grootste knelpunten van het plan is de ontsluiting van de toekomstige wijk voor het autoverkeer. boerderij aan de Besjeslaan LEIDEN - De vertraging die is op gelopen in de aanvang van de bouw van woningen in de sociale sector, zoals deze krant gisteren berichtte, is voor het CDA-raads- lid Kokxhoorn aanleiding ge weest om schriftelijke vragen te stellen aan B en W. Kokxhoorn wil weten hoeveel wo ningwetwoningen door de ver traging worden getroffen. "Is dit ruim tweehonderd zoals ver meldt in het kranteartikel, of be draagt dit aantal voor de ge noemde projecten ruim 400 wo ningen, te weten het totaal aantal woningwetwoningen in de jaar programma's voor 1980 en "81?", vraagt zy. Het CDA-raadslid wil ook weten hoeveel tijd de vertraging voor de afzonderlijke projecten in be slag zal nemen en wat de invloed zal zyn op de wachtlijst met wo ningzoekenden. "Betekent deze vertraging een blijvende verlen ging van de wachttijd, met ande re woorden een groter aantal wo ningzoekenden?". Kokxhoorn wil verder geïnfor meerd worden over de oorzaak van de vertraging. Zij vraagt zich af of deze misschien gezocht moet worden in een te krap." personeelsbezetting van het bu reau nieuwbouw, zoals de Haag- sche Courant onlangs schreef. "Als deze publicatie op waarheid berust, waarom is dan deze pro blematiek nooit ter kennis ge bracht van de commissie volks huisvesting?", aldus de vragen stelster. Ook vraagt zij of de ver traging invloed zal hebben op het tekort aan wisselwoningen en zodoende op de renovatie van woningen. Ten slotte vraagt Kokxhoorn of'de raadsleden niet terder van de vertragingen op de hoogte ge steld hadden kunnen worden en welke maatregelen getroffen zul len worden om de vertragingen in te lopen. Jiteit EIDEN - De Leidse politie jprui heeft gistermiddag twee /w§ jeugdige Leidenaren aan gehouden die na een kort 1SS verhoor bekenden zater- mmij dagochtend 25 juli om streeks tien over drie de 21-jarige nachtwaker P.T.M. Brok uit Rijswijk met een mes ernstig te hebben verwond. |5ee!t)e rechercheurs A.G. Spek en E. reelvan Zandbergen zijn zon twee weken lang met de oplossing van eiLeidenaar (24) alt van fiets n breekt heup REIDEN Een 24-jarige Leide- I naar is gisteravond op de Oegst- geesterweg ten gevolge van een stuurfout met zijn fiets ten val I gekomen. Hij moest met een ge- iuwi broken heup naar het Diacones- ,eth senziekenhuis worden overge- bracht. Hff CnLEIDEN - De stichting Interkruis enj Leiden organiseert weer een cur- rp);[ sus ziekenverzorging thuis. Op en zes donderdagmiddagen vertel- .1 len twee wijkverpleegsters daar- ![erl[ over het een en, ander. De cursus ge.[ begint 1 oktober en wordt gehou- ,ej. den in het bureau van de stich- an| ting, Middelweg 38. Aanmelden ev via tel. nummer 121753. deze steekpartij bezig geweest. Aan de hand van signalementen konden gistermiddag tussen één uur en half twee de 17-jarige R.H. en zijn vriend, de 19-jarige E B. worden aangehouden. Knipmes Op de bewuste zaterdagochtend deed nachtwaker Brok de ronde langs een aantal universiteitsge bouwen aan het Rapenburg. Ter hoogte van het Academiege bouw kwamen R.H. en E.B. de nachtwaker, die overigens niet als zodanig herkenbaar was om dat hij een lange regenjas over zijn uniform droeg, tegen en be gonnen hem zonder enige aanlei ding uit te schelden. Brok rea geerde niet op het gescheld en liep rustig door. B. stapte vervol gens op de nachtwaker af en ging hem staan uitdagen. De 17-jarige H. stak de nachtwaker met een 20 centimer lang knipmes in de rug waarbij een wond van ruim 15 centimer ontstond en de lin kerlong werd geraakt. H. en B. maakten zich uit de voeten en de Rijswijker rende zwaar ge wond over de Doelenbrug in de richting van de Aalmarkt. Daar hield hij een passerende surveil lance-auto aan. Door de politie werd hij met spoed naar het Aca demisch Ziekenhuis gebracht. Inmiddels zit Brok weer thuis in Rijswijk en schijnt spoedig te herstellen. Onder invloed Aan de hand van een vaag signale ment zijn de rechercheurs Spek en Zandbergen op zoek gegaan naar de daders. Een zogenaamde compositiefoto van het tweetal werd daarbij als hulpmiddel ge bruikt. Uiteindelijk leidde de speurtocht naar R.H. en E.B., die )Otl- LEIDEN - De journalist Piet Bok, gedurende vele jaren verbonden aan de redactie van het Leidsch/Alphens Dagblad, is zaterdagavond in het Gelderse Vorden overle den. Hij bereikte de leeftijd van 62 jaar. De crematie heeft vanmiddag in alle stilte in Dieren plaats gevonden. Pie* Bok, zoon van de bekende Leidse hoogleraar S.T. Bok, werd op 25 januari 1919 in Nijmegen geboren. Hij door liep het gymnasium in Lei den en studeerde enkele ja ren wis- en natuurkunde. Op 1 februari 1940 trad hij in dienst van het Leidsch Dag blad, waarvoor hij in de loop der jaren tal van redactionele werkzaamheden verrichtte. Bekendheid kreeg hij vooral als redacteur voor universi teit en wetenschap. Van zijn hand verschenen vele artike len op wetenschappelijk ter rein. Daarin demonstreerde hij een opmerkelijk talent om met heldere taal en begrijpe lijke beelden en vergelijkin gen niet-ingewijden inzicht te geven in een vaak zeer in gewikkelde materie. Dat Weck op frappante wijze in de jaren dat de ruimtevaart, waarvoor hij een niet te ver zadigen belangstelling aan de dag legde, opgang maakte. Hij volgde de ontwikkelin gen nauwgezet en schaafde tot in de kleine uurtjes aan zijn artikelen, die hij ontdeed van al dat zo welig tierende vakjargon. Niet alleen het Leidsch/Alphens Dagblad profiteerde op dit gebied van zijn uitgebreide kennis, tal van Nederlandse kranten de den dat. Piel Bok Piet Bok publiceerde ook me nig artikel over het konink lijk huis dat hij een hoge ach ting toedroeg. Voorts was hij de man die elk jaar voor de kerstbijlage hoogst originele puzzels ontwierp, waaraan de lezers (getuige de enorme hoeveelheid inzendingen) veel plezier beleefden. Ambitie was deze zeer intelli gente man vreemd. Had hij die wel bezeten dan zou hij stellig een veel grotere "naam" hebben verworven' dan nu het geval was. Halverwege de jaren zeventig liep zijn gezondheidstoe stand zo sterk terug dat hij zijn journalistieke taak niet langer kon uitoefenen. respectievelijk thuis en in een auto werden aangehouden. In de auto van B. werd ook het knip mes aangetroffen. Beide verdachten hebben tegen over de politie verklaard dat zij onder invloed van drank waren toen zij ruzie zochten met de nachtwaker. H. zou Brok hebben gestoken omdat zijn vriend B. ruzie met hem had. Het tweetal bekende tevens in de maand juni enkele mensen in de Professo ren wijk te hebben gemolesteerd. Zo werd in een en dezelfde nacht een fietser met een kettingslot in elkaar geslagen en korte tijd later een wandelaar in het gezicht ge stompt. Ook toen zou het tweetal te veel hebben gedronken. Be halve deze gevallen van mishan deling hebben H. en B. ook nog twee inbraken op hun geweten. Een werd er gepleegd in septem ber van het vorig jaar en een in juni van dit jaar. Volgens de rechercheurs Spek en Van Zandbergen zijn de twee jeugdige Leidenaars bekende reltrappers bij verschillende ca fés en dancings in de binnenstad. H. was de toegang tot een van die dancings zelfs ontzegd. Spek en Van Zandbergen: "H. werkte part-time bij een schoonmaakbe drijf en B. was helemaal zonder werk. Die jongens verveelden zich en lieten zich geregeld vollo pen waarna zij zich agressief op stelden". De twee aangehouden Leidenaars zullen vrijdagochtend voor de of ficier van justitie worden geleid. LEIDEN - De nieuwe fietsenstal ling bij het Leidse ptation is iets later klaar dan gepland. Oor spronkelijk had de ruimte tussen het station en het viaduct tiaar de Rijnsburgerweg voor de bouwvak klaar moeten zijn, maar dat is door tal van kleine oorzaken de tweede helft van sep tember geworden. Fietsen stalling later klaar stalling zal ruimte bie den aan 1.800 fietsen. De twee ou de fietsenstallingen m de kelder en achter het station) blijven daarnaast bestaan. Die uitbrei ding is hard nodig "omdat in een studentenstad grote behoefte blijkt aan de mogelijkheid om de fiets bij het station te stallen", al dus een woordvoerder van de Ne derlandse Spoorwegen. Wandelen De afdeling van het Instituut voor Natuurbescherming or- pmiMtri vanavaméan wan deling in Oud Poelgeest in Oegstgeest. Iedereen kan aan deze natuunvandehng. die om zeven uur begint, mee doen. Start is bij de ingang van Oud Poelgeest Hengelsport (1) DW viste in de Nieuwe Vaart De uitslag: LA. Laterveer 31 stuks-4475 gram2 L Watt man 14-2175. 3 H Laterveer 18-1825; 4. W. Smit 19-1525; 5. J Hakker 14-1450; 6 M vd Kaaij 12-1450, 7. K Later- veer 7-13258 P Blok 10- 1300; 9. PJ. Levering 7-600 Hengelsport (2) HSV Zuid West viste een wed strijd m het Aarkanaal De uitslag: 1. W. Moenen 31-3700, 2. H. v.d. Laan 15-3440. 3 G vd. Laan 10-2920. 4 D Schouten 16-2670; 5. J. BoeJ 10-2630; 6 V. Oudshoorn 15- 2540; 7. 1 Masurel 17-2530; 8 A Ruis 12-2440 9 J Moenen 17-2380; 10. H Moenen 20- 2300. Duivensport Met jonge duiven vloog De Snel- vlieger ook vanaf Soissons. De uitslag: 1.. 6 en 8 gebr Wit- teveen; 2 en 10. F. Compier; 3. en 7. N. Bink; 4 Fokker van Leyden; 5. P. v.d. Tuin; 9. A. Compier. door René van der Velden Jaap Visser Hollantsch Hof (1) Het is voor een aantal Leiena ren heel moeilijk te verkrop pen dat Leiden niet de mees te hofjes in Nederland heeft. Amsterdam heeft er eentje meer, noteerden we vorige week. J. Zwanenburg, initiatiefnemer tot de Stichting Leidse Hof jes. hoopt slechts dat de Am sterdamse WV zich heeft verteld. Maar anderen wijzen op het Vollebregtshof en het Hof van Venetie, als hofjes die 'per ongeluk' niet meege teld zouden zijn bij de officië le lijst van 35 Leidse hofjes. Kom, kom. dan zouden we ook het Komkommerhofje, het Sophiaholje of de Jan Paulushof, de Pioenhof, de Boshof of de Anna van Bu- renhof en ga zo maar door op de lijst van Leidse hofjes moeten zetten. De 35 Leidse hófjes op de offi ciële hofjeslijst hebben alle gemeen dat zij eens door een rijkaard zijn gesticht voor, meestal bejaarde, armoed- zaaiers. Zo n hofje als het Hof van Venetië lijkt best op een 'echt' hofje, met de toegang via een poort naar de huisjes die om een binnenplaats lig gen. Maar ja, dat hof is nu eenmaal niet gesticht door een barmhartige weldoener. Telt dus niet mee. Hans van Brussel meent dat het Roggebroodshof en het Willcmshof, beide aan de Middelstegracht, op de offi ciële lijst zouden moeten staan. Het Roggebroodshof wil hij bij nader inzien intrek ken. Maar kom hem niet aan het Willemshof. Zo goed als zeker denkt hij te weten dat het Willemshofje gesticht is door een weldoener voor ar me bejaarde vrouwen. Hiep hoi: aldus zou Leiden even veel hofjes hebben als Am sterdam. Een bezoek aan het gemeente archief aan de Boisotkade heeft Van Brussel niets wij zer gemaakt over het Wil- lemshof. Dat zal dus wel aan het archief liggen, want Van Brussels speurtocht gaat ver der naar het kadaster. Het Hollantsche Hugs van Hans van Brussel heeft aan de Middelstegracht het Willemshofje ontwikkeld De brokstukken vóór het hofje zijn in september omgetoverd tot het pand Middelstegracht 73. Hollantsch Hof (2) Van Brussel heeft "wat" met het Roggebroodshof en het Willemshof. Zijn firma "Het Hollantsche Huys" heeft twee huisjes in het Rogge broodshof en de vijf huisjes van het Willemshofje ge kocht. plus de drie huizen aan de Middclstegracht die het Willemshofje aan het oog van de toerist onttrekken. Het Hollantsche Huys is gespe cialiseerd in het weer verko pen van rottige huisjes die het Huys aankoopt en op knapt. In een paar jaar tijd heeft Van Brussels onderne ming ruim twintig pandjes in de binnenstad opgeknapt. Jongeren kopen een gereno veerd huisje voor een dikke ton. de stad is weer een stuk je hersteld, en Van Brussels boterham is belegd. Zo snijdt het mes aan twee kanten en smeert het nog ook. Het Willemshofje is reeds in 1958 onbewoonbaar ver klaard. Het Willemshofje komt niet eens meer voor op de plattegrond van Leiden Het Hollantsche Huys kocht het hof voor een vette twee ton van aannemer Arbouw, maakte een opknapplan en adverteerde de acht wonin gen voor ruim een ton aan Leidse woningzoekenden. De advertenties, vorig jaar ju li, haalden niets uit Leidse jongeren toonden geen be langstelling voor een tweeka merwoning met keuken, bad kamer en berging die uit de brokstukken zouden verry- zen. Of konden het niet beta len. "Wilden het niet beta len", meent Van Brussel. "Iedereen tn Leiden schreeuwt moord en brand dat er geen huizen zijn maar de Leidena ren hebben te weinig geld voor huisvesting over Dank- zy wethouder Tesselaar (volkshuisvesting) konden we het Willemshofje ook aan niet-Leidse woningzoeken den te koop aanbieden. In een mum waren de huisjes daarna verkocht". Aannemer De Boer begon in fe bruari van dit jaar de huisjes op te knappen. De prachtig gerenoveerde huisjes zijn pas gereed en bewoond De drie huizen ervoor, aan de Middel stegracht zijn in september klaar. Het Willemshof komt te staan op de volgende druk van de Falkplattegrond van Leiden. Enkele jaren gelbdcn ging Van Brussel "gruwelyk op z'n bek met twee duur gerestaureer de panden aan de Lokhorst- straat". Daar heeft-ic van ge leerd. "Iedereen vindt de huisjes prachtig, maar zo'n Lokhorststraat 25 kostte al leen al een kwart miljoen aan loon van de bouwvakkers". Ontwerpen voor peperdure bouw aan de Vliet leverden ook een flinke strop op. Sindsdien verbouwt Het Hol- landsche Huys alleen nog maar kleine pandjes, voor een specifieke doelgroep: niet voor arme bejaarden maar voor jongeren die ryk genoeg zijn om een huisje van ruim een ton kunnen ko pen. De fikse verliezen op de pan den aan de Lokhorststraat dekt Het Hollantsche Huys eerder door meevallers in de verkoop van een stuk onroe rend goed dan door het ver kopen en opknappen van kleine pandjes Van Brussel: "Op de verbouwing van de acht huisjes van het Willems- hof/Middelstegracht hebben we een bruto winst van een ton gemaakt Daar moeten dus nog onze loonkosten zo als architectkostcn. en kos ten aan advertenties en wat al niet van afgetrokken worden Al onze klanten weten wat wy bruto verdienen". Van Brussel baalt daarom van de nare nasmaak die mensen krijgen als ze alleen maar de woorden "handelaar in on roerend goed" horen. "Dan ben je blykbaar in hun ogen meteen malafide". Van Brus sel vindt zichzelf geen 'pro jectontwikkelaar' maar hoog stens een 'projectje-ontwik- kelaar' "Zyn er nog mensen die denken dat je overeind kunt blijven zonder een cent te verd lenen Zonder een stuiver te verdienen, zou ik twee dagen in de weck samen met de gemeente huisjes wil len aankopen, verkopen en opknappen volgens de werk wyze van Het Hollantsche Huys". Het is de vraag of de gemeente trek heeft in een goedkope part-timer

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3