Grote problemen rond woningbouw in Leiderdorp „Ik wist niet dat er zoveel bieren waren [Le/cfee Moeilijkheden met afleveren stoelen raadhuis Oegstgeest Plannen sterk vertraagd 11 „i LEIDERDORP - Het bouwen van nieuwe woningen in Leiderdorp zal niet zo snel gaan als eerder werd verwacht. Over de laatste twee gedeelten van Buitenhof-Oost heeft de gemeente nog steeds geen overeenstemming bereikt met de aannemers. STAD EN RAND WOENSDAG 12 AUGUSTUS i ENc Project-ontwikkelaar Matser heeft bovendien de flats aan de ooste lijke zijde van Winkelhof en de premiekoop- en vrije sector-wo ningen voorlopig van zijn bouw- lijstje geschrapt. Dat blijkt uit de nieuwbouwprognose van de ge meente Leiderdorp. De oorzaak is simpel: geen enkele aannemer durft in deze slechte economische tijd dure woningen te bouw. Het is namelijk de vraag of die worden verkocht. Vooral project-ontwikkelaar Matser heeft te maken met dit probleem. De geplande 75 premiekoop- en vrije sector-woningen hebben zich uit de markt geprezen. Het plan met de twee flats aan de an dere kant van het winkelcen trum achter het gemeentehuis lijkt helemaal van de baan. Voor één van de flats is zelfs al een nieuw bouwplan ontworpen. Op die plek moeten veertien premie- woningen komen. Die woningen komen in twee lagen op elkaar. Onder de woningen wordt ruim te geschapen voor zogenaamde 'bijzondere doeleinden'. Een bank en de apotheek hebben al belangstelling getoond voor die ruimte. Leiderdorp gaat er van uit dat de woningen aan beide zijden van het winkelcentrum op z'n vroegst in 1983 klaar zijn, maar zeker is dat nog lang niet. Onverkoopbaar zijn ook de dure vrije sector-woningen (ruim 400.000 gulden), die op de biblio theek moeten komen. Het plan Leiderveste behelst dertig flat woningen. Naast Leiderveste moeten nog eens 45 dure flatwo ningen komen. Wanneer de bouw van Leiderveste begint is nog onbekend. De flatwoningen er naast zijn mogelijk in 1983 klaar, maar ook hier kan het evengoed een paar jaar later zijn. De wijk Buitenhof-Oost is een ver haal apart. Leiderdorp bezit daar al de grond en speelt zelf project ontwikkelaar. De gemeente pro beert Leiderdorpse aannemers te interesseren voor de bouw van de woningen, maar dat lukt nog niet erg. De aannemers aarzelen om daar woningen te bouwen, al dus een gemeentevoorlichter. Ze hebben vooral problemen met de dure premie B koopwoningen en de vrije sector. Overal in Neder land zijn dit soort woningen niet te verkopen. Maar dat zijn juist de woningen waar de aannemers veel geld aan verdienen. Doordat er winst wordt gemaakt op de dure woningen willen de aanne mers ook wel goedkopere huizen bouwen, die niet zoveel opleve ren. Geen enkele aannemer wil alleen maar goedkope huizen bouwen. schijnlijk dat er binnenkort een nieuw bouwplan komt voor Bui tenhof-Oost met minder dure woningen (premie A) waar nog wel veel vraag naar is. Volgens de gemeente begint de bouw van de koopwoningen dan ook niet eerder dan in het eerste kwartaal van 1982. maar ook hier weer het zelfde verhaal: het kan ook lan ger gaan duren. Problemen zijn er ook met de wo ningwetwoningen in Buitenhof- Oost. In de eerste fase van het plan ging de gemeente er vanuit dat er dit jaar begonnen werd Warmonder legt unieke verzameling aan WARMOND - Een mandje met vijf verschillende soorten bier als ca deautje was voor Cor Harings uit Warmond zo'n drie jaar geleden het begin van een vrij unieke hobby. In deze korte tijdspanne heeft hij inmiddels in een-kamer in zijn huis aan de Kloosterwei een alleszins respectabele verza meling van 376 verschillende biersoorten opgebouwd. Een wandrek vol bieren, netjes geordend naar het land van her komst, is het resultaat van eigen speurtochten (onder andere naar het Antwerpse café "Het Grote Ongenoegen" met zijn duizend verschillende biersoorten) en de hulp van vrienden en familiele den die van waar ook ter wereld originele biersoorten voor hem meenemen of opsturen. Zo heeft hij nu naast bieren uit Neder land, Belgié en de beide Duits- landen ook merken uit onder an dere Engeland, Tsjechoslowa- kije, de Sowjet-Unie, de Verenig de Staten. Australië, Nieuw-Zee land, China, Israël en zelfs uit Puerto Rico, de Bahama s en Zaire. Het zijn niet alleen de ver schillen in naam en in samenstel ling maar ook de variëteit in fles sen die de verzameling tot een bijzondere maakt. Grote en klei ne, smalle en dikke, met dop, met kurk, met plastic sluitstrip, noem maar op. "Ik wist van tevoren ook niet dat er zoveel bieren waren. In Noord- wijkerhout heb ik helemaal in het begin een slijterij gevonden die zo'n 60 soorten heeft. Daar was ik wel vrij snel mee klaar. Van daaruit ben ik verder gaan zoeken en vragen. Kennissen en familieleden brachten vanuit hun vakantielanden steeds bier mee en dat gaat eigenlijk nog steeds zo." Voor Cor Harings is zijn verzame ling nog maar een begin. "Als je kijkt naai* een land als Duitsland waar nog zo'n 1600 brouwerijen zijn, die elk zo'n drié a vier ver schillende soorten bier produce ren, dan kun je je wel voorstellen wat er nog te verzamelen valt. Mijn belangstelling gaat nu ech ter ook vooral uit naar originele biersoorten uit zoveel mogelijk verschillende landen." Sterkste bier Duitse en Belgische bieren vormen in zijn wandrek duidelijk de hoofdmoot. Daaronder deze zijn ook zo'n beetje de "toppers" uit zijn verzameling. "Erg lekker is het Belgische Rodenbach Grand Cru. Dat is nou ook echt een bier dat door lang bewaren steeds be ter wordt. Niet alle bieren kun je lang houden, maar ik heb ver schillende die je voor de verbete ring gewoon lang moet bewaren, net zoals wijn." Verder heeft hij het Duitse Eku- bier, "het sterkste bier ter we reld, dat eigenlijk meer naar je never ruikt." Het duurste bier in zijn verzameling is een klein fles je Schafer Feuerfest Bier, dat 21 gulden kost. Bijzonder in zijn verzameling is bijvoorbeeld ook het Engelse Imperial Russian Stout, een biersoort die vroeger aan het Russische hof werd gele verd en het Belgische Farobier, dat sinds kort eigenlijk niet meer wordt gemaakt. Dan zijn er ook nog zulke aparte bieren in zijn verzameling als het Berliner Kindl dat pas echt lekker smaakt als men er een schijfje citroen of wat siroop ingooit en het Belgi sche kersen- en frambozenbier. Dat dergelijke en andere meer voorkomende soorten de Neder landse markt nauwelijks berei ken vindt Cor Harings jammer, vooral als hij denkt aan een pe riode waarin de industrie van het traditionele bier in Nederland zelf nog bloeide. "Gelijk na de tweede wereldoorlog schijnt Ne derland nog zo'n 80 brouwerijen te hebben gehad. Nu zijn er nog maar 16 over. De verscheiden heid in biersoorten is duidelijk afgenomen." Cor Harings bij een deel van zijn verzameling. Het kleine flesje in zijn rechterhand is het duurste uit zijn verzameling: 21 gulden. (foto Holvast) Vereniging OEGSTGEEST - De eerste verga dering die in het voor 6,5 miljoen gulden verbouwde raadhuis in Oegstgeest zal plaatsvinden moet waarschijnlijk aan een luxe tafel zonder luxe stoelen plaats vinden. De stoelen waarop de raads- en commissieleden moe ten zitten, maken namelijk op dit moment deel uit van een failliete inboedel van een bedrijf. "Er zitten een hoop haken en ogen aan om de stoelen nog kant en klaar in ons bezit te krijgen", al dus voorzitter Ton Kohlbeck gis teravond in de raadscommissie voor financiën en culturele za ken in Oegstgeest. Hij was er wel van overtuigd dat de raadstafel op tijd klaar zou zijn. De tafel zal zo'n 21.000 gulden gaan kosten en de 21 stoelen kosten ook 1000 gulden per stuk. De commissie boog zich gister avond ook nog over de verdere aankleding van het nieuwe raad huis. Zo werden enige schetsont werpen bekeken van wandkle den voor de raads- en trouwzaal, gemaakt door mevrouw A. van dor Heijden. Met name de heer Krieken, lid van de adviescom missie kunstzaken, protesteerde met klem tegen de voorgenomen verwijdering van het oude schil derij wat al sinds het begin in de vroegere raadszaal had gehan gen. De overige ledei. van de commissie toonden zich weinig enthousiast over de wandkleden, die door het gebruik van lichte kleuren vrij modern aan zouden doen. Afgezien daarvan was de totaal prijs voor het geheel zo'n zestig duizend gulden, tweemaal het bedrag dat de gemeente eigenlijk w; -wiv, Een wandkleed van mevrouw Van der Heijden. In deze stijl moet de wandversiering worden uitgevoerd voor het nieuwe raadhuis in Oegst geest, als tenminste de raadscommissie ermee akkoord gaat. Volgens hem is er wel belangstel ling voor speciale biersoorten. Elders in Nederland denkt men er kennelijk net zo over. In Bra bant is eind vorig jaar een vereni ging "De Pint" opgericht die zich tot doel heeft gesteld het traditio nele bier opnieuw in de belang stelling te brengen in Nederland. Op twee andere plaatsen in Ne derland, in Arcen in Noord-Lim burg en in het Gelderse Rheden zijn particulieren begonnen of gaan beginnen met het brouwen van biersoorten volgens oud re cept. Deze "nieuwe oude bier soorten" gaan uit van een hoge gisting, waarbij het gist boven op het brouwsel blijft drijven. Dit bier moet ook narijpen en het re sultaat is meestal een zwaarder bier met een andere smaak, geur en vaak ook kleur dan het ge bruikelijke pilsje. Het pilsje, een laag gegiste bier soort ontstond meer dan een eeuw geleden in Tsjechoslowa- kije. Er was gelijk een grote markt voor deze drank, die m vergelijking met het bestaande bier erg helder was. Ook nu nog is het traditionele bier vaak troe bel. Het pilsje was "schoon" en bovendien voor velen goed van smaak. De opmars kon begin nen. Vergeten werd dat het ho ger gegiste bier veel natuurlijker van samenstelling was en ook nog is. Op het ogenblik is het zover dat de Nederlandse brou werijen vrijwel alleen nog maar pils leveren. Cor Harings vindt het enerzijds be grijpelijk, "omdat het produce ren van laag gegist bier waar schijnlijk veel economischer is", maar anderzijds vindt hij het toch wel jammer dat "de brou werijen met hun reclame net doen of er alleen maar pils is." Biercultuur De voorzitter van de Brabantse vereniging "De Pint", de heer Kegge, wijst er in het NRC-Han- delsblad van afgelopen vrijdag in een artikel over de (her)opleving van de biercultuur op dat de brouwerijen die een monopoli- positie innemen "bijna alle soor ten bier buiten het pils zijn ver geten." "En dit terwijl ze door al die overnemingen van kleine brouwerijtjes toch moeten be schikken over een enorme recep tuur om ook andere soorten te kunnen maken", aldus Kegge. Cor Harings gaat er voor een tradi tioneel bier altijd eens "lekker voor zitten." "Zo'n bier moet je proeven", aldus de Warmonder, die voor verschillende soorten speciale glazen gebruikt. Het ene glas houdt de geur goed vast, het andere glas geeft extra veel schuim. Zo hebben de diverse biersoorten toch ook duidelijk hun eigen ceremonieel, wil men het althans goed doen en er opti maal van genieten. Wat dat laatste betreft, doet het bier trouwens geenszins onder voor wijn. die graag omkleed wordt met allerlei ceremonies. Het bier (met uitzondering van het pils) wordt eigenlijk net zo nauwkeurig of in verschillende situaties nog nauwkeuriger ge maakt, behandeld, ingeschon ken en van genoten als van wijn. Bovendien heeft het bier even eens een eeuwenlange historie. Toch heeft de wijn (ten onrech te?) een veel groter aanzien dan het bier. De liefhebbers van het traditionele bier willen in ieder geval daar iets aan doen en naar een biercultuur toe, zoals het NRC-Handelsblad al signaleer de. Naast de al jaren bestaande wijnkaart in de restaurants is nu ook de bierkaart, zij het zeer langzaam, in opkomst. Daartegenover blijven de nuchtere cijfers staan waaruit blijkt dat Nederland maar een bescheiden bierdrinkende natie is en op een ranglijst uit een bierencyclope die een veertiende plaats in neemt met 73 liter per hoofd van de bevolking per jaar. De landen waar nog vrijwel in elke kroeg een groot aantal verschillende soorten bier te krijgen zijn ne men de hoogste plaatsen in. Zo is België op deze lijst een uitste kende tweede met 143 liter en West-Duitsland is (zoals ver wacht) koploper met 147 liter. CHARLES LENNARTZ WOENSDAG Leiden - Stats jongerencentrum. Hi I' lemmerstraat 73. cursus stijldani e don soos met films en informatiejgu gramma's, 15-17 uur. Clubhuis Klein Matilo - Vakantie-a< teiten, donderdag om 14 uur een sj tocht; Leids Volkshuis, donderdag 10 uur vertrek naar het jeugddorp de Voorschoterweg. Oud Poelgeest - IVN wandeling, 19 i^tbt Ton Menkenhal - Vondellaan. i t/m zaterdag Pasar Malam. 14 tot 23 i iet Voorschoten - sporthal Marinelaan, i cus Mariska, 15 uu Gemeentehuis - 19.30 uur. Gemeentehuis - huisvesting en onderwijs, 20.30 i ilD! met de bouw van 160 van deze goedkope huurwoningen. Met de eerste 84 loopt alles op rolletjes, maar voor de resterende 76 is er waarschijnlijk dit jaar geen geld meer. In het kader van de bezui nigingen geeft het ministerie van volkshuisvesting waarschijnlijk geen geld meer voor de 76 huui- flats. En dan komt Leiderdorp in de problemen want voor 1982 staan er 132 goedkope flats en huizen gepland. Leiderdorp vreest dat het ministerrie ook voor een gedeelte van deze wo ningen pas in latere jaren geld wil geven. DONDERDAG Leiden - Clubhuis Klein Matilo, vak£^i tie-activiteiten, vrijdag om 14 uur bingo-feest; Leids Volkshuis, vrijt dagje Duinrell, vertrek on Kiikhuis - Vrouwenkerkkoorstraat film The Pornographers uit 1966, do, za. 20 en 22.15 uur Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidsevi) 33, Voorschoten, tel. 01717-3309. spre( uur voor invaliden, 19-20 v Architektenwinkel - Hooglandse Kei gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 l Architektenwinkel - Pieterskerkhof vrij advies. 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestrd 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 1220J Werkgroep Dienstweigeren tot septej ber geen spreekuur, inl. tel. 2161| 149324. Stats jongerencentrum - Haarlemmi straat 73. disco van 20-22.30 u van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit E Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uu v., 't Spoortje - Bernhardkade 40, spree uur hulp- en adviesbureau WAO/WS' 19-20.30 uur, tel. 142505. Oegstgeest - gemeentehuis, commissi^ .verkeer en vervoer, 20 uur. V Voorschoten - gemeentehuis, commijc sie openbare werken. 20 uur. Zoeterwoude - gemeentehuis, raadsvergadering, 20 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondag* dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen tot 14 aug door: apotheek v. Breesf)e Oegstgeest. tel. 155482; Apotheek Voor schoten. Leidseweg 66, tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 3( ten noorden van de Rijn: 134604, tel. zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp. Zoeterwoude Rd. - gezoni heidscentrum. Berkenkade, Leidei dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, 1 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum) v.d. Waalslaan, tel. 4641. 1 j Burgerlijke stand Gehuwd: Johannes Christoffel Paauw (Zoeterwoude) en Veronica Elisabeth Geerlings (Zoeterwoude); Christianuss Cornelis Arnoldus van der Werff (Zoe terwoude) en Maria Margaretha van der_ Holst; C.T.S. Keyser (Leiderdorp) en J.M.A. Hofman (Leiderdorp). L Ondertrouw: W.J. Smit (Leiderdorp) en M.K.M. vcan der Meij (Leiderdorp); B.J.P. Vertegaal (Hazerswoude) en B.H.W. Verhoef (Leiderdorp). Overleden: Catharina Anna Maria Borst' (1979); B.J. Slimmers (1906) ev J. Olivier (Leiderdorp); S.F. Stribolt (1890) ge huwd geweest met L.G. Verstoep (Lei-[ derdorp); J.A. Klamer (1918) ev A.A. van' der Meer (Leiden); J. Klink (1903) ev J.C. van Arnhem (Leiden); J. Wolters (1901) gehuwd geweest met J. de Groots (Leiden); J. Portengen (1916) ev J.C.W. Verduin (Leiden); C.W. van Weeren (1888) gehuwd geweest mi Berg (Leiden). Gehuwd: H.R. Quint en J.E. Visser; J. Krapels en S. Asare-Owusu; R. He- kert en G.M. Vermond. Overleden: A.M. oude Alink (1908); W.F.H. van der Eerf. (1907); W. Bek (1924) echtg. van J. de Vet; J.W. Hooger- vorst (1911); J. Roberti (1928) echtg.1 M. Crama; J.M. Vuurpijl (1931) echtg. van J. Ouwerkerk; J. Rietbergen (1899) echtg. van J.C. Brugman; A.M. Veenhof (1895) geh. gew. met S. Lautenbach; D. Kramer (1895) geh. gew. met M. Vijse laar; J. van der Leede, (1915); T.W. In- sing (1942); P. Willemse (1900); G. Hols- wilder(1894); A. de Blaeij (1907); L. Hak kaart (1914); M.L. de Best (1913). Gehuwd: J. Plaizier en S.M.L.Th, der Klaauw. Draad brengt bromfietser ten val LEIDERDORP - Vier jongens in de leeftijd van veertien tot zes tien jaar uit Leiderdorp zijn van nacht door de politie aangehou den. Zij hadden over het fietspad langs de Persant Snoepweg, na bij een pompstation, een draad gespannen. Een bromfietster was hierdoor over de kop gesla gen en gewond geraakt. Dat ge beurde 's nachts om twaalf uur. Dankzij een verklaring van een ooggetuige kon de politie de da ders binnen anderhalf uur op sporen en aanhouden. De jongelui hadden tevoren bij het pompstation ook enkele vernie lingen aangericht. mag uitgeven voor de aankle ding binnen het raadhuis. Toch zullen de commissieleden op speciaal verzoek van wethouder Kohlbeck nog een bezoek bren gen aan de raadszaal in Heemste de waar een wandkleed van me vrouw Van der Heijden hangt Naast het uitgeven van geld werd ook nog even gepraat over het bezuinigen in Oegstgeest Voor uitlopend op de komende begro tingsbehandeling heeft het Oegstgeester college van burge meester en wethouders een brief met belastingmaatregelen ge stuurd aan de verschillende par tijfracties. Kohlbeck benadrukte dat het hierbij alleen ging om uit gangspunten die het college had vastgesteld, maar wilde er nog niet verder op ingaan omdat de partijen er eerst zelf over moeten praten. lEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B V. Hoofdkantoor. Witte Singel 1, 2311 BQ LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19 30 uur (nabezor- glng na 19.30 uur); zater- Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te vol- Bij automatische overschrijving goen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 tn.v. Damiate Holding BV t Kwartaalabonnement 1 53.45 per post f 75,80 Losse numme^/ 0,75 J P M. van der Meer (re- Pei Directie: G. Koopman Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: W. Wlrtz (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale P.J. Tombe (sport) P C. Rosier (radio en tele- vl sle, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke sdlenst met eigen respondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cai ro, Rome, Madrid, Stock holm en Djekarla. Redactie stad en randgemeenten Tel 071-125260 of 071-144941 tst. 222 ■K v Egmond tel. 071-172766 Ch. Lennartz tel. 071-133202

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2