Sparta nog lang niet klaar voor nieuwe competitie Vakmanschap herken je zo. Moeizame start Eric Wilborts Opnieuw onderzoek naar gif in oude kleiputten Hines haalt schoenen uit wilgen Damesvolleybalteam werkloos in Split Eddy Monsels dichtbij nationaal sprintrecord Rotterdam wil meer geld voor nieuwbouw De Mooy op dreef Duitser Lehmanii leider bij open schaak- strijd WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1981 LEIDERDORP - De één zijn dood is de ander zijn brood. Door de vroegtijdige afbre king van de buitenlandse trip van Sparta door Midden-Amerika kreeg RCL gister avond onverwacht de 'profs' van Hughes op bezoek (uitslag: 1-4). Eerder dit jaar had de Kasteelclub in plaats van het beloofde eerste team het C-elftal naar Leider dorp gestuurd, vandaar dat de Leiderdorpse eersteklasser de komst van de eerste keus van Hughes als een welkome verras sing ervoer. De thuisclub verras te de eerste helft ook de toe schouwers door verdiend de lei ding te nemen via René Kam- minga na goed voorbereid werk van aanvoerder Dick van der Bijl. Sparta, dat Louis van Gaal miste (armbreuk), speelde zeker in aanvallend opzicht in die fase ronduit zwak. Geert Meijer had zelfs moeite de bal onder contro le te houden en David Loggie kwam tegen RCL-aanwinst Alex Strating (van het Zwolse CSV) gewoon niet in het stuk voor. Al leen Leidenaar Wouter Holverda was voor de pauze tweemaal ge vaarlijk. Een kopbal van hem werd door rechtervleugelverde diger Peter Siera van de lijn ge haald en tien minuten voor de rust onderbrak doelman Peter van der Heijden (ex-FC Den Haag) een scoringspoging van Holverda. Na de pauze legde de Kasteelclub wat meer precisie in het spel en sloot de pupillen van Theo de Waard beter op. Edwin Olde Rie- kerink passeerde na een voorzet van Dick Advocaat Van der Heij den voor de eerste keer. Vlak daarna verzuimde Geert Meijer zijn club op 1-2 te zetten door in kansrijke positie de bal in de handen van Van der Heijden te drukken. Minder blind reageer- AUSTIN (ANP) - Jimmy Hines. al dertien jaar 's werelds snelste at leet. gaat deze winter proberen terug te keren als sprinter. Hines. de eerste man die handgeklokt 9,9 seconden liep en die sinds de spelen van Mexico 'electromsch' wereldrecordhouder met 9,95 se conden, wil begin deze winter weer in zaalwedstrijden uitko men. de Holverda op een corner van Dannv Blind. Met een uitgekien de kopbal bracht hij Sparta op voorsprong. Nauwelijks drie mi nuten later verzorgde Olde Rie- kerink zijn tweede treffer: 1-3. Na de wissel Advocaat-Leng- keek leidde de Sparta-invaller de vierde treffer in. Blind rondde die actie af met een simpele/ schuiver: 1-4. Rijnsburgse Boys blijft goed pres teren in de oefenperiode voor het seizoen. Gisteravond klopte de Lagendijk-ploeg, voor zo'n slordige 800 mensen, de nieuwbakken zondag twee deklasser SJC (4-2). Voor rust brachten Henk Merbis en Martin Toet RBB aan een 2-0 voor sprong. In de tweede helft kwam SJC goed terug. Via Alders en Smit werd het al snel 2-2. Hierna deed ex-FC Amsterdam-speler Rob Gillissen van zich spreken, door zijn ploeg via twee treffers de 4-2 overwinning aan te bie den. Sparta-middenvelder Eduin Olde Riekerink onderschept een RCL-aanval. Laatste man Andriessen kijkt toe hoe Eric van Doeselaar balverlies lijdt. SCHEVENINGEN (ANP) - Eric Wilborts, 'Neerlands Tennishoop' heeft gisteren in de eerste ronde van het toernooi om de nationa le kampioenschappen een onzekere indruk achtergelaten. De zeventienjarige Tilburger. als tweede geplaatst, bereikte welis waar de tweede ronde, maar daarbij moest hij een set afstaan aan Tom Nijssen, een junior die via de kwalificatie in het hoofdtoernooi was gekomen. De setstanden waren 4-6, 6-2, 6-1 en 6-1. Wilborts toonde in de tweede tot en met de vierde set aan dat hij veel sterker was dan zijn tegenstander, maar hij kon dat niet met zijn geliefde spel doen. Na de eerste set kreeg de nederlandse belofte een vingerwijzing van bondscoach Fred Hemmes om toch vooral de bal in het spel te houden en Nijssen met hoge ballen op de backhand te bestoken. Dat hielp wonderbaarlijk, maar Wilborts had die aanwijzing wel nodig. Toch nog gemakkelijk zegevierde de linkshandige speler uit Bra bant, van wie zoveel wordt verwacht op dit toernooi. En juist in de periode voor de "nationale" heeft Wilborts de gelegenheid onbenut gelaten om in zijn ritme te komen. Immers, na Wimble don moest hij met een duimblessure een kleine maand rust hou den. Daarna presteerde hij in de wedstrijden voor de Daviscup tegen Finland goed. Tijdens het EK junioren in Italië, een toer nooi in Oostende en vorige week op Leeuwenbergh kwam hij echter niet tot sprekende resultaten. Er deden zich gisteren bij de heren geen verrassingen voor. Louk Sanders bereikte tegen veteraan Nico Welschen op routinemati ge wijze de tweede ronde en ook de nummers drie en vier, Mi- chiel Schapers en Huub van Boeckel, hadden nauwelijks moeite met hun tegenstanders. Bij de dames trok Alice Lembeck zich niets aan van de "reputatie" van de hoger ingeschatte Mariette Pakker. De nationale kampioene tot cn met achttien jaar won met 6-1, 6-4 en mag het in de volgende ronde proberen tegen titelverdedigster Marianne van de Torre. Van de gevestigde orde had de als vierde genoteerde Nanette Schutte problemen om de tweede ronde te bereiken. Schutte, die vorige week Marcella Mesker slechts twee games had gegund, verloor de eerste set tegen Carin Bakkum. Daarna herstelde zij zich, maar de winst werd uiterst moeizaam binnengehaald: 4-6, 6-3, 6-4. SPLIT - Het Nederlands damesvol leybalteam is tijdens de stage in Joegoslavi, die geldt als voorbe reiding op het Europees kam pioenschap dat in september in Bulgarije wordt gehouden, op onverwachte problemen gestuit. Met de Joegoslavische volleybal- bond was overeengekomen dat Nederland tijdens het verblijf in Joegoslavië een- drietal inter lands zou spelen. Eenmaal ter plaatse is de Nederlandse ploeg echter meegedeeld dat de inter lands geen doorgang kunnen vinden. Ter compensatie speelt Nederland de komende dagen wat extra wedstrijden tegen ere divisieteams. Als officiële reden voor de afzeg ging is opgegeven dat er geen na tionaal team op de been kan wor den gebracht, omdat de club teams op dit moment weigeren speelsters voor het nationale team af te staan. Een merkwaar dige zaak, omdat Joegoslavië in september ook aan het EK deel neemt. Het lijkt daarom logisch dat het nationale team op dit mo ment voorrang geniet boven de clubteams. Het Joegoslavische nationale team speelde eerder dit jaar drie oefenwedstrijden in Ne derland. Overigens stond het Nederlands team ook maandagavond al voor een verrassing. Op het program ma stond toen een wedstrijd te gen de erevidisieclub Split. Om onverklaarbare reden ging ook die wedstrijd niet door. De eer steklasser Castella nam de plaats in van Split. Nederland won ge makkelijk met 3-0 via de setstan- den 15-6. 15-3 en 15-10. VOETBAL - Mario Kempes is te rug in de selectie van het Argen tijnse elftal. De voormalige spits- speler van Valencia behoort tot de 19 uitverkorenen die deelne men aan de Spaans/Italiaans trip van het Argentijnse elftal van 17 augustus tot 3 september. GOTHENBURG (UPI/ANP) - Tij dens internationale wedstrijden in Gothenburg heeft Sammy Monsels gisteravond het nationa le record op de 100 meter tot op een fractie benaderd. De Surina mer liep de afstand in 10.57 se conden en bleef daarmee 5/100e boven de verrichting van Henk Brouwer, die op 20 juni 1979 in Roosendaal het nationale record op 10.52 bracht. Monsels werd in de Zweedse stad tweede achter de Amerikaan Dwayne Evans, die 10.43 noteerde. Overigens zou Monsels afgelopen zondag met zijn tijd ruimschoots natio naal kampioen geworden zijn. Ed Pirau, die in Utrecht zijn titel na een finishfoto prolongeerde, ging evenals de als tweede aan komende Henk Brouwer na 10.81 seconden door de finish. WESTERVOORT (ANP) Het Zuiveringsschap Oostelijk Gelderland (ZOG) heeft dezer dagen opnieuw geattendeerd op een mogelijke forse vervuiling door chemisch afval in oude kleiputten bij Westervoort. Het schap heeft al twee jaar geleden giftige zware metalen gevonden in de sloten rond de kleiputten. die door een particuliere ondernemer wor den gebruikt als vuilstortplaats. De vondst eind vorige week van enige kadavers in de sloten heeft tot nieuwe watermonsters geleid. De uitslag van deze monsters is nog niet bekend. Bij de gemeente Westervoort is de ongerustheid inmiddels ook weer vergroot, hoewel er volgens gemeentesecretaris Beerling "beslist geen sprake is van een nieuw Lekkerkerk". De jongste vervuiling van het oppervlaktewater rond de kleiputten moet vrij recent zijn. De provincie Gelderland, die bodem en grondwater onderzoekt, sprak in januari nog van een "niet-alarmerende verontrei niging bij de kleiputten". In deze putten zijn in het verleden grote hoeveelheden chemisch afval gestort van het loodverwerkende bedrijf Billiton in Arnhem. Vanaf 1969 mag in de kleiputten bij Westervoort geen chemisch afval meer worden gedeponeerd. Dat gebeurde onlangs toch. Na een tip van een inwoner uit Zevenaar ontdekte de gemeente Westervoort in maart van dit jaar op de vuilstortplaats 59 vaten van het chemisch bedrijf Ciago in Arnhem. Vijf vaten bleken niet op het terrein te horen en zijn - overigens zonder nader onderzoek afgevoerd naar de afvalverwer king in Rijnmond. ROTTERDAM (ANP) - B en W van Rotterdam vrezen, dat er dit jaar en in 1982 bijna zesduizend wo ningen minder kunnen worden gebouwd, als het rijk zijn steun voor de woningbouw niet ver ruimt. In een brief aan staatsse cretaris Brokx heeft het college zijn ernstige verontrusting uitge sproken over het terugbrengen van het aantal woningen waar voor rijkssteun wordt gegeven. Rotterdam wijst er op. dat hierdoor het opgevoerde woningbouw programma weer zal terugzak ken. De woningwetbouw in nieu we wijken als Zevenkamp en Oosterflank zal achterblijven, omdat voorrang wordt gegeven aan stadsvernieuwing. Voor de premiehuur- en premiekoopsec tor in zowel de oude havengebie den als de nieuwbouwwijken zal het toegewezen contingent te klein zijn. Bovendien zal de ge meente haar verplichtingen inza ke het bouwprogramma jegens het rijk niet na kunnen komen, zo schrijven Ben W. Het gevolg hiervan zal zijn, dat ter reinen voor woningbouw, die met rijkssteun zijn verworven een jaar of langer ongebruikt moeten blijven liggen. Nog afge zien van d^ financiële gevolgen die zo'n uitstel zal hebben, is dat ook uit volkshuisvcstingbelang onaanvaardbaar, aldus B en W aan de staatssecretaris. RIJNSBURG - De gen zijn in het toernooi van de Rijnkanten; nog uitgeble ven. maar nu al staat wel vast dat zij zeker zullen vallen het HEC zijn als no. 1 en no. 2 geplaatst Jan de Groot, de schier onverslijtbare Kat- wijkse veteraan en de al even taaie Piet van Duyvenvoorde. Maar de concurrentie is he vig. Een Fred Timmer. Ton Crepin en Thomas de Mooy moeten m staat worden geacht de favorieten te wip pen als die niet in hun beste vorm steken. Gisteren gaven zij al blijk van hun kunnen door hun eerste optreden in Rijnsburg met een duidelijke score winnend af te ronden. Fred Timmer mocht dan de eerste set verspelen aan J. Salman, niet te verwarren met J.H. Salman van de OLTC. hij was in de tweede en derde set geen moment in gevaar met zijn linkse service en zijn aanvallend spel. 4-6.6- 1. 6-2. Thomas de Mooy scha kelde Leen Oudshoorn vanaf de achterlijn secuur en zon der pardon uit, 6-16-2 en Ton Crepin drukte zijn aanval, steunend op zijn gevaarlijke service, genadeloos door te gen Leo Links. 6-2, 6-3. Ook voor de no. 2 geplaatste Piet van Duyvenvoorde waren er tegen Jan van Rijn geen pro blemen, 6-3, 6-0. Thomas de Mooy boekte nog een tweede zege door in het HDC met Maarten Lugthart het duo Schepens/Knopper kansloos te laten. 6-0, 6-1. J. Salman leed zijn tweede nederlaag. Met Van de Bent verloor hij van Van Egmond Rost, 2-6, 4- 6. De combinatie Th. de MoovM. Lugthart lijkt in dit toernooi hoge ogen te zullen gooien. DIEREN (ANP) - In de zesde ron de van het toernooi om het open Nederlands schaakkampioen schap is de Duitser Lehmann al leen aan de leiding gekomen. Dat gebeurde doordat hy zelf zijn landgenoot Schmittdiel terug wees naar de achtervolgers, ter wijl zyn concurrenten van Schel- tinga en Nijboer hun onderlinge duel in remise zagen eindigen. Van Scheltinga nam in het mid denspel van dit treffen weliswaar de leiding, doch wellicht nam hij de zaken daarna iets te licht op Nijboer veroverde de pion in de slotfase terug, waarna het punt werd gedeeld. Toch had Van Scheltinga in de slotstelling nog pogingen kunnen doen om het volle punt naar zich toe te trek ken. Door de remise belandden Van Scheltinga en Nijboer in de op een half punt achterstand lig- gefide groep, waarin zich ook Frans Borm en Hans Klip bevin den. Heemskerk uit Rijnsburg moet nog voor een tweede zitting aan treden tegen Mostertman uit Rosmalen. Bij winst zal Heems kerk zijn positie in de midden moot aanzienlijk verstevigen. Ook Jeroen Piket uit Leiderdorp slaagde er tegen Roele uit Am sterdam niet in om nog voor de tijdcontrole tot een beslissing te komen. Overeem uit Oegstgeest trof een zware tegenstander in de Amsterdammer Lith Ondanks heftig verweer dolf hij uiteinde lijk toch het onderspit. In de re- servegroep deelde Otten uit Lei den het punt met Baarslag uit Arnhem. Otten is echter wel uit geschakeld voor de ereprijzen. Belangrijkste uitslagen Afgebroken partij 5e ronde: Peelen - Smit 6e ronde Nyboer - Van Scheltinga V*-V4 Lehmann (Did) - Schmittdiel (Did) 1-0 Borm - Veldt 10 Caessens - Stigter afg. Klip - De Roode 1-0 Ter Steeg - De Wit 0-1 Dreijer (Did) - Peelen afg. Stand aan de kop na 6 ronden: 1. Lehmann 5 2/5. Van Scheltinga, Nyboer, Borm en Klip 5 6 7 De Wit en Schmittdiel 4 8/9. Caessens en Stigter 4 1 afg. Botha regelt afluisterzaak PRETORIA (Reuter) - Pre mier Botha van Zuid-Afnka en de Zuidafnkaanse minis ter van posterijzakcn. Hennie Smit, hebben een minnelijke schikking getroffen in ver band met een afluisteraffaire. De algemeen secretaris van de "Herstigte Nasionale Par tij (HNP), Louis Stofberg, en Beaumont Schoeman. hoofd redacteur van het HNP-dag- blad "Die Afrikaner" hadden de premier en de minister be schuldigd van het laten af luisteren van hun telefoons en voor de rechter gedaagd. De zaak had later deze maand moeten voorkomen. Verleden jaar bracht de advo caat-generaal een rapport uit, waarin werd vastgesteld dat de telefoons van de twee HNP-leden werden afgeluis terd. zonder dat daarvoor de geijkte weg was afgelegd. Buiten de rechter om zyn de HNP-leden nu akkoord ge gaan met een schadeloosstel ling van 1.000 rand ieder (bij na 3 000 gulden) en betaling van de gemaakte kosten. Zij hadden aanvankelijk het vijf voudige geeist, zo deelde een woordvoerder van de HNP gisteren mee. De premier was door hen voor de rechter gedaagd in zijn hoedanigheid'van hoofd van de nationale inlichtingen dienst. ADVERTENTIE PARIJS - Het Parijse station van Orsay wordt omgebouwd tot museum Het Museum t eeuw" zal, als alles volgens plan verloopt, volgend jaar opengaan. i de negentiende jvfc tv Al meer dan 300 (aar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke cn ambachtelijke wi|zc En dat proct je akmantchap i» Meesterschap

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17