Stichting Reinwater legt eigen meetschip in de Rijn Romantisch licht in uw tuin Schoolhoofd buiten spel bij geven extra vakantie I S1 Jj« Omgebouwd voetveer gaat rivieren controleren Reportage Lichtbon Donderdags openhuis en koffie. n[D® -Woensdag 12 augustus i9bi VARIA pagina 11 AMSTERDAM (GPD) - De stichting Reinwater geeft sedert kort aandelen uit. Dividend zal worden uitgekeerd in de vorm van schoon water in Rijn en Maas. Het kapitaal dat Reinwater met de actie vergaart, wordt vooral gebruikt om op deze twee sterk vervuilde rivieren een laboratoriumschip te laten opereren. Eind augustus wordt in Frankfurt een verbouwd voetveer met de naam „Rein- wasser" te water gelaten. Vrijwilligers, vooral Duitse milieu-activisten, richten momenteel op het 18 meter lange vaartuig een laboratorium in. Als alles klaar is, kan de stichting Reinwater voor detective spelen. De drie chemici op de „Reinwasser" gaan de kwaliteit van het water meten. Het meetschip vaart met een snelheid die gelijk is aan de stroomsnelheid van het water. Wanneer dan permanent watermonsters worden genomen, kan men de lozers van gevaarlijke stoffen opsporen. Immers, als de analyses plotse ling een hoge concentratie van een of andere stof aangeven, moet daar een smeerpijp zijn. Dit onderzoek in de „fliessende Welle", wordt weinig toegepast. Vorig jaar liet de Riwa. de overkoepelen de organisatie van de Nederlandse waterleidingbedrijven die hun drinkwater uit de Rijn halen, een dergelijk onderzoek uitvoeren. Er werden bedrijven gevonden die lozen Dat in het eindrapport de namen werden genoemd, was al heel vergaand. Verdere actie werd niet ondernomen. Gerard Peet, secretaris van de stichting Reinwater, zegt dat het niet genoeg kan worden gewaardeerd wat de Riwa vorig jaar deed. Er is veel internationale tegenwerking geweest. Om die reden kon de Riwa pas vanaf Keulen de Rijn afzakken. Het zou te veel diplomatieke problemen geven, als hogerop was begon- Wat dat betreft, heeft Reinwater de handen vrij. Peet is er dan ook var overheid niets op de nieuwe actie zal tegen hebben. Al was het alleen r onderzoek een goede aanvulling is op dat van de overheid. Rijkswaterstaat werkt met vas te meetpunten, waardoor al leen de kwaliteit van het wa ter continu in de gaten kan worden gehouden. Deze meetpunten liggen vrij ver uit elkaar. Daardoor kan niet worden nagegaan welke in vloeden bepaalde steden, in dustrieën en zijrivieren op de kwaliteit van het Rijnwater hebben. De „Reinwasser" moet er ach ter zien te komen wie het wa ter vervullen. Bewijsmate riaal tegen bedrijven verza melen. Die ondernemingen worden vervolgens voor de rechter gesleept. Precies de manier van werken die de stichting volgt in de strijd te gen het afvalzout van de Franse kalimijnen. Om die reden gaat een vergelijking met Greenpeace niet op. De „Reinwasser" zal niet wor den gebruikt voor blokkades of andere geweldloze „harde" acties. Gerard Peet vertelt dat de gege vens heel precies moeten zijn. Daad en schade moeten worden bewezen. Dat is moeilijk. Vandaar dat het zoutproces nu ook al jaren duurt. Volgens Peet is het recht in het voordeel van de bedrijven. Het vermoeden van schade is niet voldoende. Wetenschap pelijk moet het allemaal wor den aangetoond. De stich tingsecretaris vindt de gevol gen van PCB's op de zeehon denstand in het Waddenge bied zijn stelling onderschrij ven. Ondanks alles wat er over het gevaarlijke goedje en zijn uitwerking bekend is, wordt de productie niet ver boden. Het is de bedoeling om het nieuwe laboratoriumschip eerst de lozers van de PCB's langs de Rijn te zoeken. On langs raadde het ministerie van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne de consumptie van paling uit het Rivierenge bied af, omdat de vis een on gezond hoog gehalte PCB's bevat. Reinwater vindt dat de vissers hun schade moeten kunnen verhalen. Maar niemand weet waar de PCB's worden gefabriceerd. Het moet een fabriek van Bayer zijn. dat is alles wat be kend is. Toch moet het ook weer niet zo moeilijk zijn, want de milieumensen ken nen alle lozingspijpen van Bayer. Het is evenwel niet uitgesloten dat de fabriek de kranen dichtdraait zodra het vrolijk opgeschilderde meetschip in de buurt komt. Peet: „Dan blijven we er gewoon één of twee weken liggen. Dan moe ten ze wel wat. Dat is ons voordeel. Wij zijn veel flexi beler en goedkoper dan de overheid. Hoechst is ook zo'n bedrijf dat van alles loost. Daar gaan we gewoon een tijdje voor liggen." In Nederland gaat de „Rein wasser" vooral in het Rijn mondgebied -aan de slag. Shell Chemie. UKF, Wind mill en her en der verspreide lozers en lozertjes zullen wor den gecontroleerd. In okto ber komt het schip naar ons land. Dat is dan tegelijkertijd een promotietoernee. Gerard Peet vindt dat het „fliessende Welle"-onder- zoek in feite een taak van de overheid is. Maar de verstren geling van belangen, de in vloed van het bedrijfsleven, de lange tijd voordat er wet geving is en de internationale complicaties zijn er de oor zaak van dat het niet van de grond komt. Hij hoopt daar om dat de stichting Reinwa ter subsidie zal ontvangen. De „Reinwasser" is onderge bracht in een aparte vereni ging met een internationaal bestuur. Behalve de stichting Reinwater maken daar diver se Duitse milieugroeperin gen deel van uit. Fransen en Zwitsers zullen later dit jaar in het bestuur zitting nemen. Het idee om een laboratorium- schip te laten opereren, ont stond vorig jaar na de zoge naamde Kutterfahrt over de Rijn. Het Nederlandse zeil- De Reinwasser in Frankfurt. Het nieuwe meetschip moet nog ingericht en geschilderd worden. Rijn om vooral voorlichting in de plaatsen langs de rivier te geven. Er was een klein la boratorium aan boord. Net als de samenwerking met de buitenlandse milieugroepen zag dat er zo veelbelovend uit dat besloten werd om het ge structureerd aan te pakken. Het gaat volgens Peet ongeveer vijftigduizend gulden kosten om de boot een jaar te laten varen. De „Reinqasser", waarvan de aanschafkosten vijfentwintigduizend gulden bedroegen, wordt door con tributie en schenkingen in de vaart gehouden. Daarenboven hoopt Reinwater geld te verdienen met op drachten van universiteiten. De bijna volledig geautomati seerde apparatuur heeft de vereniging in permanente bruikleen. Dat spaart heel veel duiten uit. De vijfkoppi ge bemanning zal voorlopig alleen uit Duitsers bestaan. Reinwater zelf heeft nog geen vrijwilligers die of gekwalifi ceerde chemici zijn of een vaarbewijs kunnen tonen. De zorg om de kwaliteit van het Rijnwater is een gebed zon der end. Dat beaamt Gerard Peet. Toch vindt hij wel dat er schot in zit. „Bayer loosde op de Noordzee. Op diverse fronten is het bedrijf aange vallen. Blokkades in Rotter dam en Leverkusen en een procedure voor de Raad van State. Nu stopt Bayer bin nenkort dat lozen. Ik ben er van overtuigd dat de acties van de milieugroepen heb ben geholpen. Het heeft de naam van Bayer geen goed gedaan. Resultaat dus, on danks dat er geen direct ef fect was." (Aandelen van de stichting Reinwater. ter waarde van 10, 25 of 100 gulden kunnen wor den verkregen door het ge wenste bedrag over te maken op gironummer 73344 van de Stichting Reinwater te Am sterdam onder vermelding van „aandeel".) Leerplichtambtenaar neemt taak over ADVERTENTIE Geef uw tuin een extra feestelijk romantisch aanzien met de sfeervolle Malibu Tuinbelichting. Een kompleti set met 6 verstelbare schijnwerpers op stevige grondpenncn of muur bevestiging. Twaalf volts-transformator met ingebouwde tijdklok, waar mee u de verlichting op een voor geprogrammeerde tijd automatisch kunt en uitschakelen, zodat ongenode gasten wegblijven als u 'ns wat langer van huis blijft. Ruim bemeten bekabeling, die niet behoeft te worden ingegraven. L Voor nóg meer sfeer krijgt u er 4 losse voorzetlenzen bij, in de kleuren rood, amber, groen en blauw. Door de stroomspanning van slechts 12 volt volkomen veilig voor kinderen en huisdieren. Zeer laag stroomverbruik. Gaarne ontvang ik van u betreffende de nieuwe M lichting. Bon in envelop zonder postzegel sturen aan Tradimcx Benelux bv. Antwoordnummer 18111,1000 \XB Amsterdam Geheel wcerbcstcndig en praktisch onderhoudsvrij uitgevoerd. Geef uw tuin allure i MAUBU Tuinbelichting Ti Lust \oor het oog. LEIDEN - Ouders die hun kind van school halen om buiten het seizoen met vakantie te gaan moeten daarvoor in het nieuwe schooljaar toestemming vragen aan bureau Leer plichtzaken ofwel de leer plichtambtenaar. Dus niet meer bij het schoolhoofd. Deze nieuwe regeling, die voorlopig voor Katwijk en Leiden geldt is ingesteld om één lijn te kunnen trekken. Te veel kwam het het voor, dat wat het ene schoolhoofd een 'gewich tige reden' vond om zijn leerling vrijaf te geven bij de ander niet door de beu gel kon. Het hete hangijzer in deze is de om schrijving in de Leerplichtwet dat meer dan tien extra vrije da gen van school alleen mogen worden opgenomen als er ge wichtige reden kunnen worden aangevoerd. Volgens leerplicht ambtenaar Niepoth uit Leiden begeven we ons dan op een moeilijk vlak. "Want wat zijn ge wichtige redenen?". Om inzicht te krijgen in wat de scholen daar al zo onder verstaan heeft het regionaal overleg leer plichtambtenaren onder zo'n 350 scholen in de regio een enquête gehouden. Met deze gegevens heeft men geprobeerd richtlijnen op te stellen De belangrijkste re den voor hoofden van scholen voor het verlenen van extra vrye dagen was dat ouders gedwon gen werden buiten het seizoen op vakantie te gaan Horecaon dernemer*, strandexploitantc-n. mensen werkzaam m de bloem bollencultuur. visserij en conti- nuebedrijven bijvoorbeeld. Een ander motief was de persoon lijke omstandigheden, zoals her stel bij zware ziekte van een kind, overspannenheid van een van de ouders of echtscheidings- problemen. Daarnaast waren er de regelmatig terugkerende dagies-verzuimers Leerlingen die bijvoorbeeld zijn aangesloten bij een sportclub en het in deze tak zo ver hebben ge bracht dat ze worden gekozen voor de regionale of nationale se lectie. Niepoth 'Alle bovengenoemde uitkomsten van de enquête heb ben wy verwerkt in de richtlij nen 'gewichtige omstandighe den' Ouders kunnen gewoon niet altijd zelf het tijdstip van vakantie bepalen. Als een vader het hele jaar hard in een bedrijf heeft gewerkt en door de werk gever verplicht wordt in een be paalde periode van het jaar VVtyafl te nemen, dan moet het héle ge zin ook in gelegenheid worden gesteld met vakantie te gaan. Wel neem ik in een dergelijk geval contact op met het bedrijf om te vragen of er echt geen andere mogelijkheid bestaat. Komt zo'n bedrijf met goede argumenten dan moet je daarvoor begrip kunnen opbrengen." Ook kwam duidelijk naar voren dat een aantal schoolhoofden buitengewoon verlof niet durft te weigeren op grond van de ver trouwensrelatie ouders school of de angst de leerling zien te ver trekken naar een andere school, waar een andere maatstaf wordt gehanteerd. En bij de ouders be staat er een behoefte aan kortere vakanties, en een aantal lange weekeinden per jaar. een aanpas sing van het huidige vakantiepa- troon. Geen boeman "Gezamenlijk hebben wij toen be sloten dat wij (alle leerplicht ambtenaren in de regio) bij wijze van proef in Katwjjk en Leiden de taak van het schoolhoofd wat betreft het verlenen van vrije da gen overnemen. Alle scholen zijn daarmee akkoord gegaan De leerlingen en ouders worden na de vakantie daarvan op de hoog te gesteld. De regio loopt met deze regeling vooruit op de rest van Neder land. En ook de belangstelling van het ministerie voor dit plan is gewekt. Via de school kan een aanvraagformulier met richtlij nen worden verkregen. Door ou ders en schoolhoofd wordt het een en ander ingevuld, waarna de leerplichtambtenaar het op het bureau krugt en beslist. Niepoth voelt zich beslist geen boeman. "Het is een gezamenlijk optreden van leerplichtambtene- ren en schoolhoofden. We krij gen nu eindelijk eens inzicht in net verzuim en kunnen op den wijze misschien aantonen dat de ene schoolvakantie wat korter moet en de andere wat langer En ik. maar ook mijn collega's zijn altijd bereid om met de ouders er over te praten. De ouders kun nen in Leiden ook elke woens dagmiddag terecht bij het bu reau onderwijskundige zaken op hi t Btadhuifl voor allerhande school(probleem)zaken. De leer plichtambtenaren waren by de schoolhoofden al met het voor stel van een ticn-dagenkaart ge komen. Net zoals in Zweden. Ie dere leerling heeft gedurende het schooljaar dan recht op tien baai- dagen Maar dat voorstel staat 1 voorlopig nog even op een zij spoor De hoofden konden zich daar nog niet zo in vinden 'Wc gaan eerst eens kijken hoe deze regeling gaat lopen". SASKiA STOELINGA ADVERTENTIE Natuurlijk bent u elke dag welkom in onze zaak. Maar donderdag middag nemen we extra tijd om onze schitterende bontkollektie te showen Gezellig, met een kopje koffie, genieten van bontmode best. Vrijblijvend^ natuurlijk!. Hoogstraat 5 Gouda. Tel. 01820-14138. Donkersteeg 3 Leiden. Tel. 071-121406.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11