Vakbeweging wil duidelijkheid over koopkracht Opvang onmenselijk Kunstschat in Zuid - Afrika geveild Streekplannen niet bruikbaar Formatie naar moeilijke fase Onderzoek kosten bescherming patiënt Ook KNOV ontevreden Kronenbourg Vrouw steelt heroïne terug DINSDAG 11 AUGUSTUS 1981 BINNENLAND PAGINA 7 Omstreden verzameling uit oorlog JOHANNESBURG (GPD) - Do door de Nederlander Jacobus van Tilburg naar Zuid-Afrika gebrachte kunstverzameling zal gedeeltelijk deze maand in een open bare veiling in Pretoria verkocht worden. De kunstschatten werden tijdens de oor log door de Nederlander in Dordrecht verzameld. Van Tilburg was daar wethou der en nam talrijke voorwerpen van jood se families in bewaring voordat zij naar Duitsland en de concentratiekampen werden gedeporteerd. Alhoewel daarvan geen definitieve bewij zen bestaan, wordt gezegd dat ook joodse vluchtelingen hun waardevolle verzame lingen bij Van Tilburg achterlieten, maar tijdens hun vlucht via Frankrijk werden gearresteerd en verdwenen. Hierbij zou Van Tilburg een rol hebben gespeeld. De Nederlandse collaborateur slaagde erin na de oorlog met zijn kunstschatten naar Zuid-Afrika te vluchten. Toen hij in 1977 een gedeelte van zijn verza meling aan de universiteit van Pretoria schonk, kwamen protesten uit Neder land. Vooral de Nederlandse rabbijn Soc- tendorp probeerde helderheid in de zaak te brengen en riep overlevende getuigen op om nadere bijzonderheden over de kunstschatten en over de twijfelachtige rol van Jacobus van Tilburg mee te delen. Overigens zijn de experts het echter niet eens met elkaar of de verzameling van de Nederlander wel zo belangrijk is. Sommi gen zeggen dat vooral de schilderijen van meestal Engelse en Nederlandse schil ders van de negentiende en twintigste eeuw enige waarde hebben, indien de schilderijen tenminste echt zijn. In de verzameling zouden zich een stuk van Monet, van Degas en ook een werk van de bekende Nederlandse vervalser Han van Meegeren bevinden. Sommigen menen dat de gehele verzameling een bedrag van ongeveer een miljoen gulden zal opbren gen. De opbrengst zal onder de vier doch ters van Van Tilburg worden verdeeld. Intussen heeft de Nederlandse joodse ge meenschap via rabbijn Soetendorp de voorzitter van de Zuidafrikaanse joodse raad, A. Goldberg, gevraagd om nog een laatste poging te doen om vast te stellen wie de werkelijke eigenaars van de verza meling zijn. De heer Goldberg noemt de gevoerde correspondentie vertrouwelijk, zegt echter dat de Nederlandse getuigen uiterst vaag zijn en dat het dus zeer moei lijk is om te bewijzen aan wie de stukken behoorden. De veiling, die in het huis van Van Tilburg plaatsvindt, zal tien dagen duren. Dit is noodzakelijk omdat er honderden stuk ken zijn, waarvan niemand de werkelijke waarde kent. Daartoe behoren onder meer drieduizend zogenaamde zeep- steenbeelden uit Zimbabwe. De waarde van deze beeldjes, die uit een massapro- duktie komen, wordt op ongeveer 50 gul den per stuk geschat. DEN HAAG (ANP) - De Centrale Raad voor de Volksgezondheid heeft gisteren besloten, zijn advies over de privacy van de pa tient pas uit te brengen, als berekend is hoeveel het verwezenlij ken van de voorstellen zal gaan kosten. Dat gebeurde met name op aandrang van de leden H van Leeu wen (kruisvereniging). J. de Vries (ziekenfondsen) en FM Hel- mcr (ziekenhuizen). Mevrouw Van Leeuwen noemde het vol strekt onverantwoord, als de centrale raad met zun advies ver wachtingen wekt die in de praktijk met allemaal haalbaar zijn, zonder er een financiële afweging bij te presenteren Als voorbeeld noemde ze de aanbeveling het aantal eenpersoons kamers in verpleeghuizen aanzienlijk te vergroten. Maar ook andere - in feite niet-materièle - onderdelen van het omvangrijke advies hebben financiële gevolgen, al was het alleen maar omdat er voor het uitvoeren ervan meer tijd of mensen nodig zijn Een voorbeeld is een striktetre) toepassing van de zwijgplicht van artsen, waardoor zij bepaalde zaken niet in teambesprekingen aan de orde kunnen stellen maar alleen met de hulpverleners die rechtstreeks bij de behandeling van de patiënt zijn betrokken. DEN HAAG (GPD) - Het financiële en sociaal-economische beleid dat een kabinet van CDA, PvdA en D'66 straks zou moeten gaan voeren, zal duidelijker moeten worden omschreven dan in het stuk dat de informateurs Lubbers, De Koning en Van Thijn daarover hebben opgesteld. Zowel de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) als het Christelijk Nationaal Vakver bond (CNV) hebben zich giste ren in die zin uitgelaten. Ook het Koninklijk Nederlands Onderne mers Verbond (KNOV) heeft ver ontwaardigd gereageerd op de nieuwste voorstellen van de for mateurs. De FNV wil alle onderdelen duide lijker ingevuld zien om te kun nen aflezen hoe het kabinet, aan welks samenstelling thans wordt gewerkt, de problemen van werkloosheid, industrievernieu wing en -versterking, sociale ze kerheid en inkomensontwikke ling zal aanpakken. Wat betreft het arbeidsvoorwaar denbeleid hanteert de FNV het uitgangspunt dat de gebruikelij ke prijscompensatie plus de pro- duktiviteitsstijging de norm vormt voor de beschikbare loon ruimte. De eis dat al het mogelij ke moet worden gedaan om de koopkracht van de minima te handhaven, blijft volgens de FNV recht overeind staan. Hand having van de netto-netto-kop- peling als uiting van solidariteit tussen wel- en niet-werkenden acht de FNV een belangrijk punt. Er mag in de visie van de FNV in ieder geval geen ongelijkheid ontstaan in de ontwikkeling van de lonen van ambtenaren en die van mensen in het bedrijfsleven; geen extra matiging derhalve bij de ambtenaren. Daarvan wil het CNV vooralsnog ook niet weten. Het verbond kan DEN HAAG (ANP) Streekplan nen zijn onbruikbaar voor het volkshuisvestingsbeleid. Zij lo pen voortdurend achter de reali teit aan. Op 1 januari 1980 was er een tekort van 150.000 woningen, terwijl de plannen zelf reppen van een tekort van 10.000 tot 40.000 woningen. Dit zijn de belangrijkste conclusies van een onderzoek naar de sa menhang van volkshuisvesting en streekplannen, dat het minis terie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening (VRO) heeft laten verrichten door de Associatie voor Planologie in Arnhem. "Het tempo waarin de volkshuis vesting aan verandering onder- WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Stockholm Casa Blanca Las Palmas Tel-Aviv Tunis zwaar bew. 18 15 1 halfbew. 19 14 02 motregen 18 15 3 zwaar bew 17 15 0 zwaar bew. 17 15 0 zwaar bew. 18 15 3 zwaar bew. 17 15 0 motregen 17 15 - zwaar bew. 21 12 0 onbew. 31 21 0 geheel bew. 27 20 0 geheel bew. 20 16 3 onbew. 25 14 0 motregen 16 14 1 motregen 17 15 50 licht bew. 22 10 0 halfbew. —13 regen 22 14 5 zwaar bew 21 15 0 onbew. - 12 - geheel bew. 27 16 14 mist 20 9 0 regen 15 13 24 onbew. 33 17 0 zwaar bew. 28 20 0 onbew. 30 17 0 halfbew. 20 13 2 zwaar bew 27 20 0 zwaar bew. 20 10 0 onbew 18 12 2 licht bew. 29 21 0 onbew, - 21 - zwaar bew. 24 16 0 onbew 26 18 0 mist 17 10 0 halfbew. -20 licht bew. 25 - - halfbew 30 22 0 onbew. 34 22 0 hevig is, is zeer groot. Het streek plan is bepaald geen optimaal in strument om snel op veranderin gen te kunnen inspelen. De lange duur van de voorbereidingstijd en ook van de looptijd zijn als oorzaken te noemen", aldus het rapport. De onderzoekers tonen in het rap port aan dat alle streekplannen van Nederland samen voldoende capaciteit bieden om in de wo ningbehoefte te kunnen voor zien. Om alsnog aan de behoefte te kunnen voldoen is in veel streekplangebieden een sterke produktiestijging nodig, aldus het rapport. De centrale directie van de volk huisvesting stelt verder onder meer vast dat enig inzicht in de samenhang tussen volkshuisves ting en ruimtelijke ordening ont breekt. Daardoor is een situatie ontstaan waarbij op alle niveaus (gemeente, provincie en centrale overheid) in het gehele land veel knelpunten worden ervaren, al dus de directie. In het rapport doet de Associatie voor Planologie de aanbeveling om gemeentebesturen eigen volkshuisvestingsplannen te la ten maken. Een provinciebe stuur zou de gezamenlijke plan nen van haar gemeenten moeten bundelen in de verscheidene streekplannen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van VRO moet het systeem van de volkshuisvestingsplannen eind 1984, begin 1985 operatio neel zijn. ADVERTENTIE Verfijnd bier uit de Elz Gebrouwen volgens 300 bestaande kwaliteitsnorm! Stevig bier met een milde, vo smaak. Grootste biermerk va Frankrijk Verkrijgbaar bij slijterij en wijnhandel. Import cn distributie D€lCflV€ td. 015-569324* W? tel. 08334 - 9104 X Gardeniers ontevreden over NOS DEN HAAG (GPD) - Minister Gar deniers van CRM is ontevreden over de consumentenvoorlich ting via radio cn televisie door de NOS. Zij vindt dat de NOS te weinig tegemoet komt aan de 'ui terst waardevolle' wensen vanuit de hoek van de consumenten voorlichting. Omdat jarenlange onderhandelin gen met de NOS over een betere consumentenvoorlichting miets zouden hebben opgeleverd, wil de minister nu een andere zend gemachtigde aanwijzen. Zij denkt daarbij aan Teleac. akkoord gaan met een objectieve vergelijking van de arbeidsvoor waarden van ambtenaren en van mensen in het bedrijfsleven, maar het kan niet aanvaarden dat de overheid voorschotjes zou nemen op wat mogelijk niet eens voorschotjes kunnen blijken te zijn. Ook een loslaten van de ma nier waarop de stijging van de ambtenarensalarissen wordt vastgesteld (het trendbeleid), is voor het CNV niet aanvaardbaar als dat niet gebeurt met instem ming van de betrokken bonden. Het CNV zegt ondertussen te be twijfelen of het mogelijk zal zijn de zogenoemde collectieve las tendruk (belastingen en andere heffingen, alsmede sociale pre mies) niet verder te laten stijgen. In het stuk dat de informateurs na hun onderhandelingen opstel den voor de kabinetsformatie, wordt van die doelstelling wel uitgegaan. Het CNV is er niet zo zeker van dat men daar ook in zal slagen. Mocht het inderdaad niet lukken, en mochten daarom hogere be lastingen en premies nodig zijn, dan verlangt het CNV dat de las ten voor alle inkomensgroepen zodanig worden verdeeld, dat de zogenoemde „echte minima" er niet meer dan 1 procent in be steedbaar inkomen op achteruit zullen gaan. (Het begrip „echte minima" is in de wereld geko men als een aanduiding voor een gezin of andere samenlevings vorm dat moet rondkomen van slechts één minimuminkomen). Over beperking van de mate waar in stijgende kosten van het le vensonderhoud moeten worden gecompenseerd door de lonen te verhogen, wil het CNV alleen praten als de opbrengst ervan ten goede komt aan vergroting van de werkgelegenheid en dus aan bestrijding van de werkloos heid. Volgens het KNOV hebben de for mateurs bij het opstellen van hun plannen in geen enkel op zicht rekening gehouden met het midden- en kleinbedrijf. Het on- dernemersverbond is het wel met de formateurs eens dat aan een zekere matiging van inko mens, ter bevordering van de economische groei en het herstel van de werkgelegenheid, niet te ontkomen valt, maar het KNOV keert zich tegen een een aantas ting van de koopkracht zoals die nu dreigt. Voor de verschillende sectoren in het midden- en klein bedrijf komt de daling van de koopkracht nu al erg hard aan, aldus het KNOV. dat vreest dat de huidige plannen niets anders inhouden dan een voortzetting van het oude beleid met hoog stens hier en daar een verbete ring in de vorm van één of ande re subsidie. DEN HAAG - Hans i Thijn en Kremers. Hij u formateurs aflegde. n Mierlo, samen met D'66-voorlichtster Carla Pauw. op weg naar de formateurs Van s gisteren de enige kandidaat voor een ministerspost (defensie) die een bezoekje bij de CDA schuift moeilijke klussen af UTRECHT - De CDA-top heeft zich de verontwaardiging van de voorzitter van het Christe lijk Nationaal Vakverbond op de hals gehaald door geen staatssecretaris te willen le veren voor het door Den Uyl te beheren ministerie van so ciale zaken. CNV-voorman Harm van der Meulen was er meer of minder vanuit ge gaan dat het CDA in elk geval de huidige staatssecretaris Lou de Graaf op sociale za ken zou handhaven. Net terug van vakantie heeft Van der Meulen de CDA-top bestookt met telefoontjes om haar van zijn gramschap te doen blijken. Hij meent dat het CDA de „moeilijke klus sen op de departementen van sociale zaken «en van econo mische zaken" niet aan ande ren (PvdA, respectievelijk D'66) mag overlaten; hij vindt dat men daar in de persoon van een staatssecretaris mee de verantwoordelijkheid moet dragen. Zeker nu de PvdA het CDA gelegenheid heeft gegeven een staatsse cretaris voor sociale zaken te leveren, heeft de CDA-top er volgens Van der Meulen ver keerd aan gedaan die kans welbewust te laten liggen. DEN HAAG (GPD) - De twee grote partijen, CDA en PvdA. zoeken nog steeds naarstig naar kandidaatministers voor de posten CRM en Volks gezondheid. Voor deze laatste post wordt sinds het weekeinde de naam van demissionair minister Til Gardeniers genoemd. Maar tot gister avond waren nog geen geschikte kandidaten gevonden. Als een gevolg van deze problemen lag de formatie van het nieuwe kabinet van CDA, PvdA en D'66 gisteren vrijwel stil. In de loop van de middag ontvingen de formateurs Van Thijn en Kremers slechts kandidaat-minister van defensie. H. A. F. M. O van Mierlo (D'66). Met hem werd onder meer gesproken over het kernwapenpro bleem. Van Mierlo heeft laten weten grote moeite te hebben met de opstelling van de PvdA op het punt van de kernwapens. In gesprekken met kandidaat-minister van buitenlandse zaken Van der Stoel (PvdA), zoekt hij naar een vergelijk op dit punt. Na afloop van het overleg verklaarde Van Mierlo dat het gesprek met de formateurs bevredigend was verlopen. En ook het overleg met Van der Stoel verloopt naar wens. Het ziet er dan ook naar uit dat Van Mierlo zijn benoeming straks zal aanvaarden. Vanmiddag vanaf 14 uur zullen de fractieleiders van de drie partijen met de formateurs over het te voeren beleid overleggen. Eerst komt Ter louw (Economische Zaken), daarna Den Uyl (Sociale Zaken) en ten slotte wordt premier Van Agt om 16 uur verwacht. De werkelijke problemen beginnen voor de formateurs echter pas op woensdag, wanneer opnieuw gesproken moet worden over het regeer akkoord. De grootste problemen hierbij leveren de defensieparagraaf (kernwapens) en de sociaal-economische paragraaf (bezuinigingen, po sitie minima) op. Inmiddels is duidelijk geworden dat het CDA vast blijft houden aan de eis van nieuwe onderhandelingen op dit laatste punt. Nadat de fractie begin vorige week al de eis van heronderhandelingen op tafel had gelegd, hebben de beide ministerskandidaten Van der Stee (Financin) en Van Dijk (Ontwikkelingssamenwerking) deze in hun ge sprekken met de formateurs nog eens benadrukt. Van Dijk was gedu rende vier jaar de financieel woordvoerder van de CDA-fractie. DORDRECHT (ANP) - De 28- jarige vrouw C. N. van de S. uit Dordrecht heeft zaterdag ochtend samen met de 31-ja- rige G. de L.. eveneens uit die stad, kans gezien 19 gram he roine uit het hoofdkantoor van politie in Dordrecht "te rug te halen". Volgens een woordvoerder van de Dordt- se politie gisteren, was de he roine vorige week bij de vrouw thuis inbeslaggeno- men en was zij zelf aangehou den. De vrouw keerde na haar vrijla ting terug met kleren voor een kennis, die eveneens vastzat. Bij die gelegenheid zag zij waar "haar" heroine werd opgeslagen. Zaterdag middag keerde ze met G de L. terug, pakte de sleutel van de kast waar de harddrug werd bewaard en nam de he roine gewoon weer mee naar huis. De politic hield het tweetal zon dagochtend. met toen nog 15 gram heroine m het bezit, weer aan. Een agent had za terdag bij toeval het tweetal uit de kamer zien komen waar de heroine werd be waard Toen de diefstal werd ontdekt, "was het een koud kunstje om te realiseren wie de ontvreemding voor zijn re kening had genomen", aldus de woordvoerder. Van drievoudige moord verdachte Hagenaar kwijnt weg DEN HAAG (GPD) - Mr. Th. J Duynstee, de advocaat van de Hagenaar Koos H. die verdacht wordt van moord op drie meis jes. vindt dat Justitie niet is bere kend op de opvang van mensen die ernstige feiten ten laste wor den gelegd. Het gevolg daarvan is paniek, waardoor voor de be waking van dergelijke verdach ten verdergaande maatregelen worden genomen dan strikt noodzakelijk is. Na de behande ling van de twee leden van de Rote Armee Fraktion in Neder landse gevangenissen is die van Koos H. daarvan een nieuw voor beeld. aldus Duynstee. De jurist zei dat gisteren tijdens een persconferentie over de toe stand var. Koos H die een maand geleden een hongerstaking be gon. Met de actie wil de Hage naar bereiken dat allerlei beper kingen, zoals geen bezoek, geen contact met medegevangenen en postcensuur, worden opgeheven en dat men hem overplaatst van het Huis van Bewaring in Maas tricht naar de Randstad. Hoewel Duynstee er begrip voor zegt te hebben dat Koos H zwaar wordt bewaakt, vindt hij het on menselijk dat zijn client sedert zijn aanhouding in oktober vorig jaar nauwelijks contact met an deren mag hebben. Ook wordt Verbod op sproeien landbouwgif DEN HAAG (ANP) - Minister Braks van landbouw heeft het sproeien van bepaalde bestrij dingsmiddelen uit vliegtuigen verboden. Hij is hiermee, naar zijn ministerie meedeelt, de toe zegging nagekomen die hij in zijn antwoord op vragen van het oud Tweede-Kamerlid Jansen (PPR) heeft gedaan. Het verbod geldt in de eerste plaats een aantal insectenbestrudings- middelen. die een hoge acute gif tigheid hebben voor warmbloe- digen en als werkzame stof be vatten azinfos-methyl chloor- fenvinfoschloorthiofos hepte nofos., mevinfos parathion (25 procent)., vamidothion Verder vallen onder het verbod al le middelen met de onkruiddo- dende stof paraquat cn met het doodspuitmiddel matriumarse- niet. hem vrijwel alle mogelijkheid tot ontspanning onthouden Zo wordt niet toegestaan dat hij in zijn afgezonderde positie de be schikking krijgt over een televi sietoestel. De wij ze van verhoor, het onnodig veel tijd in beslag nemende on derzoek en het naar buiten brem gen van halve waarheden daar over door de politie hebben Koos H. bovendien doei) besluit.n <i.- hongerstaking te beginnen. Het eerste resultaat lijkt te zijn dat zijn moeder hem eenmalig mag bezoeken Het is voor de Hage naar onvoldoende om de actie te beëindigen Na een maand zonder vast voedsel is hij erg vermagerd, heeft last van oorsuizingen cn hoge bloed druk Hij heeft veel slaap nodig Omdat hij volgens de regels overdag niet op bed mg liggen, slaapt hij op de grond. In tegen stelling tot eerdere berichten ligt hij niet op sterven en is zijn geestelijke toestand redelijk goed Wel is hij volgens zijn ver dediger minder alert dan tien maanden geleden Wanneer hii zijn actie overleeft, komt zijn zaak eind scptemlx-r voor de rechter Koos H wordt beschuldigd van moord op de 11- jarige Edith Post uit Wassenaar, de 18-jange Emy de Boer uit Schiedam en de 12-jange Tialda Visser uit Den Haag. De Hage naar ontkent de beschuldigingen hardnekkig, zoals ook de zes ge welddadige roofovervallen die hem ten laste worden gelegd. Het ministerie van justitie vindt het niet onlogisch dat het niet be rekend is op de opvang van zwa re misdadigers Slechts zelden worden mensen beschuldigd van misdaden als die Koos H ten las te worden gelegd. Voor dergelij ke verdachten zijn in Maastricht speciale cellen ingencht Koos H is bovendien naar dat Huis van Bewaring overgebracht, om dat hij in vroegere contacten met Justitie heeft bewezen vluchtge vaarlijk te zijn Voor Justitie is dat ook lastig omdat hij zijn zaak in Den Haag wordt behandeld. Op het plaatsingsbeleid en de be perkende maatregelen heeft het ministerie geen invloed. Dat is een zaak van de rechtercommis saris De woordvoerder van het ministerie gaf wel toe dat de zaak erg lang duurt

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7