Zonder bevrijding geen verzoening MSV-ers in Oranje ROL-KAS 071-121219<^ onderwijs troef!! Mondelinge cursussen BjjHaaghuishof: Een vurehouten magazijnstelling als studiehoek Aardappelenhandel SPRUITENBURG Off "öl uitzendburo MIDDENSTANDSDIPLOMA LEIDSCH DAGBLAD RIJNSBURG - Open Leids kampioen in de C klasse, Jan de Groot is favoriet voor de winst van het toernooi van de Rijnkanters. Piet van Dui venvoorden is de hem toebe dachte tegenstander in de fi nale. De als derde geplaatste Piet Parlevliet werd gisteren al meteen het toernooi uitge tikt door Rijnkanter Dik Heemskerk. 6-3, 3-6. 6-3. Ook Dik Iterson (Rijnkan ters) zorgde voor een uitste- Rijnkanters: Jan de Groot de favoriet kende prestatie. Hij klopte na lange strijd en drie spannen de sets Jan Parlevliet: 3—6, 6-4, 6-3. Het kleine dameslijstje wordt aangevoerd door Doris Knott, terwijl de jeugdige Ju liette Grimbergen als tweede staat genoteerd. In D staat Anton Poots boven aan de lijst gevolgd door V. Leunissen. Bij de dames werd op een zege van Annie Lafay gerekend, maar die werd al in de eerste ronde aan de kant gezet. Tiny Hoefna gel is tweede geplaatst. De bevrijdingsstrijd tegen on derdrukkende regimes is heel wat anders dan de bewape ningswedloop en de waanzin van de atoomwapenen. Dat staat in een verklaring van de 118 Afrikaanse kerken die zijn aangesloten bij de 'panafri- kaanse kerkenconferentie' en die met een groot aantal af gevaardigden een week lang in Nairobi (Kenia) bijeen zijn ge weest. Het apartheidsbewind in Zuid- Afrika nam een belangrijke plaats in op deze conferentie. In de slotverklaring wordt opgeroe pen. dit systeem te helpen ver nietigen. "Afrika bevindt zich in een overgangstijd, waarin de kerk geen enkele ideologie moet verdedigen. Alles moet onder het licht van Jezus Christus worden gesteld". De Afrikaanse kerken zijn ervan overtuigd, dat het geweld dat de onderdrukten gebruiken 'uitge lokt geweld' is. Het is hun door de -ontoegeeflijke houding van de onderdrukkers opgedrongen. "De kerken willen hiermee het tegengeweld niet rechtvaardi gen. maar wij moeten met de werkelijkheid van al die situaties wel rekening houden". Afrika heeft kritiek op het wester se model van christelijke verzoe ning. Dat gaat ervan uit. dat elk mens die volgens Gods wil leeft in creatieve gemeenschap met zijn naaste en zijn maatschappe lijke omgeving kan leven. Deze zienswijze gaat voorbij aan het feit dat maatschappelijke struc turen invloed hebben op het per soonlijke gedrag. Maar verzoe ning is. naar Afrikaanse opvat ting. alleen mogelijk als er geen overheersers meer zijn. Zonder bevrijding bestaat er geen ver zoening. Afrikaanse kerken: Felle kritiek op de Afrika-politiek van de Amerikaanse regering uitte op de conferentie in Nairo bi dr. William Howard, voorzit ter van de Raad van Kerken in Amerika. Hij verzekerde de af gevaardigden, dat de kerken in Noord-Amerika zich tegen deze politiek zullen blijven verzet ten. Howard veroordeelde met name de pogingen van de rege- ring-Reagan om het Zuidafri- kaanse apartheidsregime nog aanzien te verlenen. "De Ameri kaanse president gebruikt Afri ka in zijn koude-oorlog-strate- gie", zei de voorzitter van de Amerikaanse Raad van Kerken. Dc kerken van Afrika zijn afge stapt van hun 'moratorium-ge dachte'. volgens welke de kerken van de Derde Wereld zich finan cieel en personeel zouden losma ken van de zusterkerken in de rijke landen. Nu zien zij een mo ratorium meer als een middel om hun eigen identiteit te vinden, en te voorkomen dat de Afrikaanse kerken vervreemden van hun ei gen cultuur. Verdeeld Bewapening. Scherpe verdeeld heid over de bewapening heeft de vergadering van het dagelijks bestuur van dc Lutherse Wereld bond in het Finse Turku geken merkt. Terwijl voorzitter Kibira harde kritiek op de regering-Rea- gan uitoefende, verweet de leider van de Amerikaanse lutheranen, Davis Prcus, bepaalde functiona rissen van de Wereldbond eenzij dige kritiek op het Westen. De Tanzaniaanse bisschop Kibira viel vooral de bewapenings- en Zuid-Afrika-politiek van Reagan aan. "Kerkleiders schijnen slechts in één richting kritisch te kunnen zijn. namelijk naar het Westen toe en dan in het bijzon der naar de Verenigde Staten", reageerde Preus, danig ont stemd. "Is eenzijdige militaire verzwakking dan de weg naar vrede? De Sovjet-raketten staan reeds opgesteld". Het bleek in deze vergadering niet mogelijk, beide standpunten tot elkaar te brengen. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Kollumer- zwaag (Fr.) J. L. Ravesloot Heemse Gereformeerde Ker ken: beroepen te Heerlen (voor kadervormingswerk in Ruanda) C. M. Overdulve (evangelisatie- predikant in de regio Den Haag) Berkel-Rodenrijs Gereformeer de Kerken Vrijgemaakt: be dankt voor Winschoten J. P. van der Wal Surhuisterveen. Gere formeerde Gemeenten: bedankt voor Scheveningen J. C. van Ra- venswaaij Terneuzen, voor Werkendam A. W. Verhoef Chili- wack (Canada), voor Krabbendij- ke, Scherpenzeel (Geld.), Corsica (Ver. Staten) en Rotterdam-IJs- selmonde M. Mondriaan Waar denburg. Ds. Pieter Boomsa treedt bin nenkort af als directeur van 'Youth for Christ' Nederland. Hij heeft een beroep van de gerefor meerde kerk in Stiens aangeno men. Vóór hij in 1977 bij 'Youth for Christ' ging werken, was hij predikant op Marken. NOORDWIJK - Parker Lei den is gisteren in Noord- wijk onder leiding van de nieuwe coach Ton Boot be gonnen aan de voorberei ding op het komende bas ketbalseizoen. De ex—inte rim bondscoach die tal van nieuwe spelers con tracteerde, kon gisteren nog niet beschikken over Bert Kragtwijk. Op de fo to kijkt hij goedkeurend toe hoe Paul Hoogenboom, de waarschijnlijke opvol ger van de vertrokken Jimmy Woudstra, dunkt. De Leidenaars, die tot en met vrij dag in de badplaats trainen werken dc komende weken een intensief oefenprogramma af. De tegenstanders zijn: 19/8: Punch uit in Berkel-rodenrijs (20.30 uur); 23/8: Oostende/Sunair uit (20.00 uur); 26/8: Vcrviers uit (20.30 uur); 29/8: Hellas/Gent thuis (20.30 uur); 1/9: Verviers thuis (20.30 uur); 4 en 5/9: toer nooi in Belgie met o.m. Hellas/ Gent, NN Donar als tegenstan ders; 11 t/m 13/9: toernooi in Os- nabruck met als opponenten Chrystal Palace. CSKA Moskou. Real Madrid en Maccabi Tel Aviv. Op 16/9 speelt Leiden de eerste thuiswedstrijd voor de competitie tegen landskampioen Den Bosch. NOORDWIJK - Monique Helling en Jolanda Tokkic van de Noord- wijkse basketbalclub MSV zijn geselecteerd voor de Nederland se meisjesploeg. Van 16 t/m 23 augustus zal Oranje uitkomen in het toernooi om het Europees ju niorenkampioenschap dat in Kecskemet en Eger (Hongarije) zal worden afgewerkt. De tegen standers zijn Sowjet-Unie. Bul garije, Italië, Joegoslavië en Zweden. MOTORSPORT - Peter Looyen steijn, Nederlands kampioen 125 en 350 cc zal niet deelnemen aan de Grote Prijs van Zweden. Looijesteijn, afgelopen zondag ook al niet van de partij in Fin land, kampt met technische pro blemen met zijn racemachines. (heus, duur guut niets bi Middenstandsexamen Marketing Bedrijfseconomie Algemene ontwikkeling Beroepsgoederen vervoer Ordememlrrsbrevet detailhandel ijzerwaren j Engels Talen- J Frans cursussen* Duits Spaans ook overdag! en) Steno Praktijkdiploma boekhouder. Moderne bedrijfsadministratie Staat spraktijkdiploma Examen Accountant- Administratieconsulent Bedrijfs- correspondentie Nederlands Engels Vanavond tussen 7 en V uur Speciale inlichtingenavond: in dc technische school, Alkemadelaan 17. Koelofarendsveen Valkenburg: Bod gevraagd op van 500 m2. staal op 2000 m2 grond; voorzien van centr. verw het geheel ver keert in goede staat. Tel.: 01718-74002. Als u deze coupon invult krijgt u advies van een vakman. Kopieermachines zijn er in alle soorten en maten Als u overweegt een apparaat aan te schaffen of te vervangen, kan ik u alles vertellen over kopieermachines in het alge meen en die van Rank Xerox in het bijzonder Als u de coupon invult wordt u vrijblijvend geïnformeerd over modellen en prijzen Een telefoontje kan ook A C J Bart Jan van Goyenstraat 43 1701 KL Heerhuyowaard 02207 15137 jntocniien 040 44 95 25 Gaarne ontvang ik meerdere I informatie aangaande mo- deilen en prijzen De montage zal weinig hoofdbrekens listen U ontwerpt en monteert hem zó met elementer^jTeen professioneel stellingsysteem uitgebreide onderdelenprogramma vind^^jffenze toc^iz Geregracht 25, Leiden. 10 kg. kleine doré 5,- 10 kg. Bnelse dorê6,85 10 kg. Zeeuwse bintje7,- 10 kg. Brielse eigenheimer7,25 10 kg. eerstelingen 7,50 10 kg. Bonken 7,75 Geopend van 8 uur tot 17.00 uur Op donderdag van 8 uur tot 17.45 i Op zaterdag van 8 uur tot 16.00 ui OP MAANDAG GESLOTEN. Wij vragen op korte termijn: Voor de afdeling medisch personeel VERPLEEGKUNDIGE A voor plm. 1 maand. Hoofdzakelijk dagdienst. VERPLEEGKUNDIGE B alle diensten. Afdeling technisch personeel C02 LASSERS LTS-ERS METAAL INSTELLINGSKOK van 9 tot 1 uur Bel voor inlichtingen of kom even langs Breestraat 167 Leiden, tel 071-144046 Aarplein 4 Alphen a-d Rijn, tel. 01720-91966 IN 10 MAANDEN Aanmelding na 12 augustus elke avond van 19.30-20.30 uur. Handelsopleiding AKKERMAN Witte Singel 57a, Leiden. Tel: 134057. Praktisch nieuwe 11.000 km. FIAT FIORINO (bnt.i combi) AUTO - H1EER SS COkLOM DICE KT ABONNEREN..

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 12