Rijvers: „Rust staat voorop „Dat Cruijff afhaakte vind ik nog spijtig" Nieuwe bondscoach over WK-kwalificatie 11 DINSDAG 11 AUGUSTUS 1981 PAGINA 10 KNEGSEL (GPD) In de bossen yan het Brabantse Peel- dorpje Knegsel werden de afgelopen weken de ideeën geboren, die straks in de Zeister bossen nader uitge werkt zullen moeten worden. Plannen en ideeën, waar mee bondscoach Kees Rijvers denkt een bedenkelijk ver weggezakt Nederlands elftal te kunnen restaureren. De grote lijnen staan Kees Rijvers duidelijk voor ogen; de details zullen de komende maanden nog ingevuld moe ten worden, waarbij de prestaties van het Nederlands elftal tegen Ierland, Frankrijk en België uiteraard mede bepalend zullen zijn. „Dat is en blijft natuurlijk op dit moment het uitgangspunt", aldus Kees Rijvers. „Ieder een roept nu wel dat Frankrijk in onze groep poulewin naar gaat worden, maar de garantie dat dat inderdaad gebeurt kan niemand mij geven. Ik bedoel maar; voor mij is de strijd nog altijd volkomen open en heeft Neder land de kans nog altijd volledig in eigen hand om zich voor Spanje te plaatsen". Kees Rijvers, Jaap Een uitspraak, waarmee een woordenstroom op gang is ge bracht die enkele uren zal du ren, af en toe onderbroken door een mondvol koffie. Een totaal andere Kees Rijvers in vergelij king tot de man, die als oefen- meester van PSV plichtmatig, nors en soms agressief na de wedstrijd de „nababbel" kwam verzorgen. Altijd op zijn hoede manoeuvreerde Rijvers zich achterdochtig door de (soms in derdaad onnozele) vragen heen, menend soms dat er achter alle vragen een regelrechte aanval op zijn persoon, zijn spelers of zijn vereniging werd gelan ceerd. Rijvers bouwde zich met die houding tegenover de bui tenwereld een negatief image op, wat uiteindelijk mogelijk mede-bepalend kan zijn ge weest voor zijn ontslag, althans zo heeft Kees Rijvers dat inder daad toch ervaren, bij de Eind- hovense eredivisieclub. Dat alles evenwel is verleden tijd. Kees Rijvers zal tijdens het ge sprek, waarin de gretigheid naar het uitoefenen van zijn nieuwe functie vrijwel onophoudelijk doorklinkt, bij herhaling refere ren aan PSV, maar steeds in po sitieve zin. Rijvers en Van Gelder hadden bij PSV de zaakjes rede lijk goed onder controle.'Terwijl andere topclubs in Nederland in terne strubbelingen breeduit op de sportpagina's uitgemeten za gen. bleef het bij de Oostbrabant se eredivisieclub gedurende al die jaren onder Rijvers' leiding erg rustig, waarbij wrijvingen in een vroeg stadium steevast door Rijvers onderkend en uitgepraat werden. In een zelfde sfeer wil Kees Rijvers de komende jaren met het Ne derlands elftal aan de slag. De rust rond Oranje moet worden hersteld. „Werken volgens be paalde richtlijnen en ervoor wa ken dat het Nederlands elftal geen duiventil wordt. Dat werkt de onrust zodanig in de hand dat presteren op niveau op voorhand welhaast uitgesloten is", oor deelt Kees Rijvers, die zich er overigens van bewust is zichzelf een fikse brok arbeid op de hals te hebben gehaald op het mo ment dat hij een vijfjarig con tract met de Koninklijke Neder landse Voetbal Bond onderte kende. Uitdaging Kees Rijvers zegt die uitdaging aan te kunnen. Voorwaarde is dan wel dat er een klimaat wordt ge schapen waarin hij kan existe ren. Het is altijd een vurige wens van hem geweest bondscoach in Nederland te worden. Jaren gele den al wierp Rijvers zich op als bondscoach-kandidaat voor het Nederlands elftal, maar oordeel de uiteindelijk de totale sfeer rondom het Nederlands elftal niet optimaal genoeg om zichzelf serieus te pushen. Anno 1981 is die sfeer wellicht niet zo heel veel ten goede verbeterd, maar wel verkeert het Nederlands voetbal in een situatie dat het al leen maar een positieve uitwer king kan hebben wanneer via een ongetwijfeld ambitieus voet balvakman een nieuwe, frisse Knegselse wind door de Zeister bossen gaat waaien. De taak waarmee Rijvers zich gaat confronteren is evenwel niet ge ring: organisatorisch wil hij een goed stuk werk neerzetten; hij wil naar Westduils voorbeeld zijn eigen opvolger inwerken; op niveau presteren op zowel korte als lange termijn; werken aan een mentaliteitsverbetering bin nen het Nederlandse voetbal en meedenken in de trainersoplei dingen, wat er in de toekomst in moet resulteren dat ex-voetbal- lers sneller bij het totale gebeu ren ingeschakeld zouden moeten worden. Rijvers: „Het is inderdaad nogal een veelomvattend pakket en daarom wil ik me het eerste jaar dan ook alleen maar beperken tot het coachen. Ik wil bewust af stand nemen van tal van organi satorische zaken; wel wil ik op een zo breed mogelijk terrein meepraten en meedenken. Het meest belangrijke naast de coa ching is voor mij op dit ogenblik dat ik enigszins wegwijs probeer te worden in de organisatie van de KNVB". Coaching dus. Een zaak zelfs een man als Kees Rijvers de handen meer dan vol zal hebben de komende maanden, omdat Onmisbaar Rijvers op voorhand al heeft la ten weten in tegenstelling tot sommige van zijn voorgangers autonoom te willen werken. De bondscoach selecteert en zal niet afgaan op adviezen van clubtrai ners. „Misselijk word ik van die bondscoaches die met clubtrai ners komen praten over bepaal de spelers", stelde Rijvers meer dan eens in het verleden. Sn nu, wat eufemistischer: „Ik denk dat een bondscoach die ad viezen niet nodig heeft. Ik loop al zo lang in het voetbal mee dat ze mij niet veel meer wijs kunnen maken. Ik ben van plan om veel tiainingen te bezoeken en uiter aard wedstrijden te zien. Op een training kan een speler zich niet verstoppen. Daar kan ik ter plek ke zelf beoordelen wat ik aan een bepaalde speler heb. Daar kan ik ook zijn instelling beoordelen. Dat laatste is voor mij erg be langrijk. De hedendaagse gemid delde Nederlandse topvoetbalier deelt veel te veel uit en kan bij zonder weinig incasseren. In mijn ogen is dat een van de rede nen van de verminderde belang stelling voor het voetbal. Dat uit delen remt bovendien de ontwik keling van de werkelijk creatieve voetballers. Ze zijn er tegen woordig haast niet meer". Rijvers: "Creatieve voetballers zijn onmisbaar" len van Amerikaans voetbal. Wil- Praatpaal lem van Hanegem blijft voor mij inderdaad nog altijd een serieuze gegadigde op het moment dat Oranje een wedstrijd moet spe len, waarin hij een bepaalde in breng kan hebben, vooropge steld natuurlijk dat Willem de goede vorm van vorig seizoen vast kan houden". „Nog een reden voor de teruglo pende publieke interesse. Crea tieve spelers zijn per definitie on misbaar voor het voetbal. Zij be palen in feite de kracht van hot totale elftal. Kijk maar naar de Brazilianen. Ze hebben getracht het zogenaamde totaalvoetbal van de Nederlanders en West duitsers te imiteren. Dat had tot gevolg dat werkelijk begenadig de voetbalartieslen zich onderge schikt moesten maken aan het collectief. Het werd een farce. Brazilië maakt nu weer gebruik van de eigen specifieke en artis tieke kwaliteiten en je hebt kun nen constateren hoe sterk ze in ternationaal het laatste jaar zijn teruggekomen". „De Brazilianen hebben een erg sterke as op het veld staan. Alle grote elftallen uit vroeger jaren beschikten over drie of vier spe lers die de as van het elftal vorm den. Ik heb ooit eens tegen het Hongaarse elftal gespeeld, vlak na die historische 6-3-zege op Wembley tegen Engeland. Dat elftal had met Ferenc Puskas, Joszcf Bozsik, Sandor Kocsis en Nandor Hidegkuti een fenome naal sterke kern. West-Duits- land, in 1966 verliezend WK-fina- list, had met Beckcnbauer, Net- zer en Sceler een ijzersterke as op het veld staan. En meer recen telijk: Ajax met Vasovic, Necs- kens, Cruijff en Keizer. En we reldkampioen Argentinië met Passarella, Ardiles en Kempes". Bondscoach Kees Rijvers zal der halve naarstig op zoek moeten naar spelers die het nationale elf tal kunnen dragen. De eerste zes, zo noemde Rijvers die spelers vroeger bij PSV. Ter overbrug ging wilde Rijvers „oude" glorin als Johan Cruijff, Johan Necs- kens, zo mogelijk Willem van Ha negem en Wim Jansen oproepen om Oranje naar de eindronde van het WK in Spanje te loodsen. Rijvers ..Wim Jansen heeft me te verstaan gegeven niet meer op gesteld te willen worden in het Nederlands elftal; Cruijff en Nceskens spelen momenteel in de Amerikaanse competitie en iedereen kent zo langzamerhand wel mijn bezwaren tegen het spe- „De wedstrijd straks tegen de Ie ren is zonder meer van kapitaal belang", vindt Rijvers, die vlak voor zijn vakantie het Ierse team in Polen enkele malen aan het werk heeft gezien. Liam Brady ontbrak weliswaar in die oefen wedstrijden, zodat Rijvers zich slechts globaal een beeld heeft kunnen vormen van dit Ierse elf tal, maar wel „een beeld, dat dui delijk heeft gemaakt dat Neder land dat karwei voorshands be slist ook weer niet te licht mag opnemen". Die wedstrijd is overigens in twee ërlei opzicht van groot belang voor het Nederlandse interland- voetbal. Niet alleen het behalen van de WK-eindronde staat op het spel, ook het vervolg van de interlandcarrière van verschil lende spelers kan ter discussie komen te staan. „Ik spreek hier mee geen dreigement uit", stelt Kees Rijvers. „Alle spelers die de laatste maanden deel hebben uit gemaakt van de nationale selec tie weten waar ze aan toe zijn. Vlak voordat ze met vakantie zijn gegaan heb ik ze vrijwel alle maal nog even aan de telefoon gehad. De groep waarmee ik ga proberen de kwalificatie te be werkstelligen staat vast. Wan neer die groep de eindronde haalt ga ik tot en met Spanje met hen door. Na dat WK zal ik op nieuw aan de slag moeten met een nieuwe generatie. Mocht Oranje voortijdig uitgeschakeld worden, dan spreekt het haast voor zich dat ik versneld een be paalde verjonging binnen het Nederlands elftal zal doorvoe- Miljoenen Rijvers realiseert zich dat het be reiken van de WK-eindronde voor de KNVB een must is: „Kwalificatie voor het WK is een miljoenenzaak. Ik heb daar reke ning mee te houden. Maar over dat gegeven heen heb ik toch als duidelijke wens kenbaar ge maakt, dat mijn voorkeur uitgaat naar de jongeren. Spelers als Wil ly Janssen, Tol, Van Breukelen, Ophof en Johnny Metgod heb ik bewust gehandhaafd of bij de se lectie gehaald. Ook zij behoren in mijn gedachtengang wel degelijk tot de selcctiegroep van de ko mende jaren". Na anderhalf jaar uit beeld te zijn geweest (half jaar non-actief na zijn voortijdig vertrek bij PSV en een jaar Beringen, een periode waarin hij elke vorm van publici teit afwees) is Kees Rijvers weer terug, terug na een tijd van be zinning („Ik functioneer toch het' liefst aan de top") in een functie die hij door de jaren heen altijd heeft geambieerd: bondscoach van het nationale team. Hoewel Rijvers' verlangen om aan de top van het nationale voetbal te kun nen functioneren uiteindelijk in vervulling is gegaan, heeft de Brabander toch nog vrij hoog spel gespeeld in de weken voor afgaand aan de definitieve be krachtiging van zijn vijfjarige verbintenis met de KNVB. Onder meer wenste Rijvers een man als Rinus Michels naast zich als een soort „praatpaal"; schop te links en rechts wat clubtrai ners tegen de schenen door een eigen selectiebeleid te voeren, een beleid wat vrijwel volledig was afgestemd op de come-back van Johan Cruijff in het Neder lands elftal. Rijvers stippelde toen al een eigen beleid uit, wat de nodige vraagtekens opwierp en links en rechts wat kritiek uit lokte, waarmee meteen duidelijk werd dat Rijvers lang niet dat krediet vergund zal worden als zijn voorganger Jan Zwartkruis. Rijvers: „'Al die zaken zijn naar mijn idee wat overtrokken in de publiciteit gekomen. Natuurlijk wilde ik bepaalde zekerheden in mijn contract. Niet meer en niet minder. Centraal daarbij stond daarbij onder andere een vijfjari ge verbintenis. Dat ik Michels er bij wilde hebben zou in de plan ning dielik had gemaakt een goe de zaak zijn geweest. Michels weet wat topvoetbal is. Van zijn inzichten en internationale erva ringen zou het Nederlands elftal in zijn totaliteit alleen maar pro fijt hebben kunnen trekken. Ik vind namelijk - nog altijd - dat de functies aan de top zo sterk mo gelijk bezet dienen te zijn om op timaal in alle rust te kunnen bou wen en te presteren". „De zaak met Johan Cruijff werd gekoppeld aan de Adidas-affaire. Ik sta daar als bondscoach volle dig buiten. In mijn contract staat dat ik Adidas-kleding moet dra gen. En daar heb ik geen moeite mee. Er staat evenwel in mijn contract geen letter over het feit dat ik alleen maar zogenaamde „Adidas-spelers" zou mogen se lecteren. In alle objectiviteit moet ik zeggen dat een nationaal elftal nauwelijks nog buiten een sponsor kan. De invloed van de sponsor - zo die er al geweest mag zijn - komt nergens ter spra ke. Dat ik er voor de wedstrijd tegen Frankrijk Cruijff bij wilde hebben was omdat ik meende met Cruijff een sterker nationaal elftal te kunnen formeren, waar bij het meespelen van Cruijff on getwijfeld een kettingreactie ten gevolge zou hebben gehad. Dat Cruijff op het allerlaatste mo ment afhaakte vind ik spijtig. De werkelijke oorzaak weet ik niet. Ik heb daarna geen contact meer met hem gehad". Verbazing „Dat er ten slotte wat verbazing is ontstaan over mijn selecteren, dat kan ik i stellen, maar ik vind niet dat ik met de verwondering van derden rekening behoef te houden. Ik heb in de komende weken ook weer te kiezen voor het sterks! mogelijke Nederlandse elftal, een team dat geconcentreerd en gemotiveerd kan aantreden. Ik heb de verantwoordelijkheid aanvaard en het is dan ook alleen maar logisch dat ik alleen die spelers selecteer die naar mijn idee geschikt zijn voor een be paalde taak binnen het nationale team". „Ook ikheb vroeger inderdaad soms geageerd tegen de gang van zaken rond het Oranje-team, zowel als trainer van FC Twente als later bij PSV. Maar nooit heb ik me afgezet tegen de selectie procedure van welke bonds coach dan ook, hoewel ik achter af als clubtrainer vaak genoeg problemen had met gefrustreer de of geblesseerde spelers. Naar mijn idee heerste er rond het Ne derlands elftal een aantal jaren een bepaalde wanorde, een situa tie waarmee ik me niet kon ver enigen. Een mening die door ge sprekken met de spelers alleen nog maar werd versterkt". „Nu sta ik aan de andere kant. Ik ken de problematiek waarmee een cluboefenmeester te maken kan krijgen; als bondscoach kan ik nu ook de andere kant van de zaak bekijken en wanneer beide zaken goed tegen elkaar afgewo gen worden, waarom zou daar uiteindelijk geen bevredigende oplossing uit tevoorschijn kun nen komen? Zaak daarbij is dan natuurlijk wel dat iedereen zijn eigen verantwoordelijkheden neemt, ook de spelers die voor de volle honderd procent aan een bewustmakingsproccs zullen moeten meewerken. Alleen op die manier - geloof ik - kan het Nederlands voetbal zich weer in ternationaal een bepaalde repu tatie opbouwen".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 10