Britten wijzen voorstel af t,-f Meer geweld in West-Duitsland ,VS geloven niet in goede wil van Nederland' Strijd om macht duurt nog voort in Bolivia "Washington Star" ter ziele IRA-gevangenen zochten wellicht compromis Politicoloog Laqueur: ff xTERDAG 8 AUGUSTUS 1981 iONN (GPD) - In West-Duitsland was vorig jaar sprake van een alarmerende toeneming van ge welddadigheid door extremis ten, waarbij ettelijke mensenle vens te betreuren waren. Dit geldt vooral voor rechtse extre misten. Een groeiend neonazis- tisch fanatisme leidde onder an dere tot de bomaanslag op het Oktoberfeest in München, waar bij 13 mensen werden gedood en 204 voor een deel zwaargewond. Tevens was extreem-rechts ver antwoordelijk voor de moord op twee Vietnamezen in een gastar beiderswoning in Hamburg door zogenaamde „Deutsche Aktions- gruppen" en voor het neerschie ten van twee Zwitserse grensbe wakers op Kerstmis 1980. Dit staat in het rapport van de bin nenlandse veiligheidsdienst over 1980, dat door minister van bin nenlandse zaken, Baum, open- BUITENLAND baar werd gemaakt. Het aantal rechts-extremistische geweldda digheden bedroeg vorig jaar 113 tegen 97 in 1979 Ook het aantal links-extremisti- sche activiteiten nam toe. Het rapport stelt vast dat linkse ter roristen in 1980 echter geen aan slagen op personen hebben uit gevoerd. Dat neemt niet weg dat andere gewelddadigheden (voor al aanslagen met springstof en brandstichting) fors zijn geste gen. Van 41 in 1979 tot 77 vorig jaar. Deze trend heeft zich, aldus het rapport, in de eerste helft van dit jaar met 75 aanslagen ver sterkt voortgezet. Het georganiseerde rechts-extre- misme kon. overigens net als de pendant aan de linker zijde, bij de Bondsdagverkiezingen van oktober 1980 hoegenaamd geen resultaat van betekenis boeken. In totaal heeft slechts 0.2 procent van de Westduitse bevolking op extremistische partijen gestemd. De intensiteit en de omvang van verbindingen van Duitse rechts- radicalen met gelijkgestemde or ganisaties in het buitenland zijn echter toegenomen. Na een voortdurende teruggang van het aantal leden van rechts-extreme groeperingen, werd het jaar 1980 gekenmerkt door een „opmerke lijke" stijging van 2500. waar door deze organisaties in 1980 in totaal 19.800 ingeschreven aan hangers hadden. Sinds het voorjaar van 1980 is de strijd van de huizen bezetters, de anti-militaristen en de anti-fas cisten meer en meer begeleid door ernstige rellen. Volgens het rapport van de binnenlandse vei ligheidsdienst waren orthodoxe communisten voor het eerst be reid om met ..nieuw-linkse" groepen samen te werken tenein de hun doeleinden te bereiken. Als voorbeeld noemde minister Baum de actie tegen het tweele dige besluit van de Navo over de plaatsing van middellange af standsraketten in West-Europa Baum zei verder dat hij bezorgd is over de activiteiten van verschil lende extremistische buitenland se groepen in de Bondsrepu bliek. waarbij hij overigens uit drukkelijk vermeldde dat het overgrote deel van de 4.5 miljoen buitenlanders in West-Duitsland zich geheel aan de wet houdt. De binnenlandse veiligheidsdienst vreest dat vooral extremistische Turken en Iranezen meer onge regeldheden zullen veroorzaken. De beruchte linkse terroristische organisaties Rote Armee Faktion (RAF) en Revolutionaire Cellen (RC) zijn volgens het rapport ver zwakt en geïsoleerd. Niettemin achten de autoriteiten komende terroristische activiteiten uit de ze hoek niet uitgesloten. BELFAST - De Britse regering heeft gisteren een verkla ring afgewezen van IRA-gevangenen in Noord-Ierland, onder wie de hongerstakers, waarin zij premier Thatcher vragen hen halverwege tegemoet te komen. In Belfast was de verklaring beschouwd als een mogelijke opening tot een compromis waarbij een einde zou komen aan de hongerstakingen in de Maze-gevangenis. "Ik heb de verklaring met zorg be studeerd in de hoop dat zij zou aangeven dat de protesterende gevangenen nu aanvaarden dat zij in hun eigen belang het pro test en de hongerstaking spoedig beëindigen", aldus Humphrey Atkins, de Britse minister voor Noord-Ierland. "Tot mijn grote spijt zie ik niets in het document dat op enige verandering wijst en niets waaruit blijkt dat zij de re denen van de regering hebben begrepen om niet in te gaan op hun eisen", aldus de bewinds- De IRA-gevangenen smokkelden in de nacht van donderdag op vrijdag een verklaring uit de ge vangenis waarin zij in feite hun Blanke generaal hoofd leger van Zimbabe SALISBURY (Reuter) - Premier Mugabe van Zimbabwe heeft gisteren de opperbevelhebber van de landmacht, Andrew Ma- cLean, die zijn carrière heeft ge maakt in het leger van het vroe gere Rhodesië, benoemd op de nieuwe post van chef-staf van de strijdkrachten. Zijn benoeming, die gepaard ging met een bevor dering van luitenant-generaal tot generaal, werd bekendgemaakt door Emmerson Munangagwa, minister van staat bij het bureau van de premier. De 49-jarige MacLean, die in 1951 in dienst trad bij het Rhodesi- sche leger, zei later verrast te zijn door zijn benoeming, maar de uitdaging graag te aanvaarden. In diplomatieke kringen wordt de benoeming van MacLean ge zien als een duidelijk gebaar van Mugabe, die sinds zijn ambtsaan vaarding steeds heeft gestreefd naar verzoening met zijn voor malige vijanden. Als opvolger van MacLean als be velhebber van de landmacht is benoemd luitenant-generaal Nhongo, de vroegere bevelheb ber van Mugabe's guerrillaleger zanla. Prostituee wil belasting gaan betalen STOCKHOLM (AP) - Een prostituee in Zweden heeft besloten belasting te gaan be talen in het land waar de be lastingdruk de zwaarste ter wereld is en de meeste staats burgers proberen de fiscus zoveel mogelijk te ontlopen. Als haar aangifte-biljet wordt geaccepteerd, zal de 30-jarige Danuta Lindell ook kunnen profiteren van het uitgebrei de stelsel van sociale voorzie ningen in Zweden. "Ik wil graag mijn steentje bij dragen en omgekeerd ook meer sociale zekerheid genie ten", aldus de in de Zuid- Zweedse stad Malmoe werkende vrouw. "Ik heb be sloten om mijn inkomsten voor dit jaar op te geven ten bedrage van ruim 60.000 gul den". Ze verklaarde dat ze bij haar aangifte wel een aantal af trekposten zal opvoeren. Een woordvoerder van de belas tingdienst beaamde dat dit mogelijk is, "al zal mevrouw Lindell wel nota's moeten overhandigen". Controle op de opgegeven in komsten acht hij overigens "bijna onmogelijk". Mevrouw Lindell zal bij ziekte 90 procent van haar inkomen blijven ontvangen en een aar dig pensioen kunnen opbou- eis lieten vallen als politiek ge vangene te worden behandeld. Ze schrijven "geen aparte status of een in vergelijking met de an dere gevangenen bijzondere be handeling" te willen. Tot dusver wilden de actievoerders nadruk kelijk onderscheiden worden van "gewone misdadigers". Lon den hield hen daarentegen juist wel voor gewone misdadigers en stelde zich op het standpunt dat het toekennen van speciale voor rechten erop neerkomt dat ze toestemming krijgen hun anti- Britse campagne binnen de ge vangenismuren voort te zetten. De regering van mevrouw That cher is bereid, de omstandighe den van de in totaal 427 gedeti neerden in de Maze-gevangenis te verbeteren, maar dan moeten de hongerstakers hun actie eerst beëindigen. Sinds de IRA-leden op 1 maart het middel van de hongerstaking aangrepen, zijn acht personen aan de gevolgen van het vasten overleden. De gevangenen laten doorscheme ren, dat ze niet ongenegen zijn om gevangeniswerk te doen. Ze willen in het vervolg hun cellen schoon houden alsmede de pu blieke ruimtes in de gevangenis. Verder willen ze voor hun eigen eten zorgen, maar weigeren ze "onbetaalde, minderwaardige ar beid" te doen. Uit politieke bronnen in Belfast verluidt dat hoewel de gevange nen hun vijf eisen, waaronder het recht hun eigen kleren te dra gen, niet verzachten, de verkla ring een bijdrage had kunnen zijn om tot een akkoord te ko men de hongerstaking te beëin digen. Volgens een mededeling van de IRA is de toestand van honger staker Tom Mcllwee (23) kritiek geworden. Hij heeft al 62 dagen geen voedsel tot zich genomen en is "bijzonder zwak" Katholieke Kerk wil bemiddelen LA PAZ (GPD) De strijd om de macht in Bolivia gaat nog in alle hevigheid voort zonder dat er tot nu toe een druppel bloed heeft gevloeid. Op het ogenblik pro beert de katholieke kerk te be middelen tussen de opstandige generaals in de westelijke oer- woudstad Santa Cruz en de drie mans-junta die dinsdagavond de macht in handen kreeg van gene raal Garcia Meza. Naar het heet zijn de junta en de rebellen het inmiddels eens ge- NEW YORK (AP) - In weerwil van eerdere verklaringen heeft de Newyorkse burgemeester Ed ward Koch gisteren verklaard dat het Zuidafrikaanse rugby- team Springboks vanwege de kans op gewelddadigheden en de hoge kosten van politiebe scherming in New York geen wedstrijden zal mogen spelen. Werkloosheid in de V.S. afgenomen WASHINGTON - Het percentage werklozen onder de Amerikaan se beroepsbevolking is in juli af genomen van 7,3 tot 7.0. zo heeft het Amerikaanse ministerie van arbeid vrijdag bekendgemaakt. De werkloosheid in de V.S. is nu op het laagste niveau sinds april van het afgelopen jaar, toen 6.9 procent van de beroepsbevol king werkloos was. Het werkloosheidscijfer voor juli heeft economische deskundigen verrast. Op grond van andere ge gevens over de economische ont wikkeling was namelijk een ver slechtering van de werkgelegen heidssituatie ten opzichte van ju ni verwacht. worden dat de beslissing over wie er nu als president moet wor den benoemd, zal worden geno men door alle legercommandan ten samen. De rebellen, onder leiding van ex-president Na- tusch Busch en generaal Anez Ripero, vinden echter dat het daarbij gaat om de commandan ten die in functie waren voordat Garcia Meza op 17 juli van het vorig jaar naar de macht greep. De junta op haar beurt wil de be slissing over het presidentschap overlaten aan de huidige com mandanten. Ondertussen blijft de spanning stijgen. Natusch Busch heeft ge waarschuwd dat de „antidemo cratische houding" van de junta tot een burgeroorlog kan leiden. In La Paz, Oruro en Cochabam- ba, de sterkste bolwerken van de junta, is een groot tekort aan benzine ontstaan omdat de rebel len de aanvoer vanuit Santa Cruz hebben afgesneden. De junta heeft zijn troepen gemobiliseerd voor een aanval op Santa Cruz. Waarnemers verwachten dat het tot een gewapende botsing kan komen als de bemiddelaars, on der leiding van de afgezant van het Vaticaan in Bolivia, Alsio Ra- bisarba, niet spoedig met een op lossing komen. De rebellen reke nen op het ogenblik op de steun van de overkoepelende vakbond COB, politieke partijen wier lei ders allen in ballingschap ver blijven en zes van de in totaal ne gen militaire garnizoenen. De junta kan daarentegen rekenen op bijna de gehele luchtmacht. WASHINGTON - Tegenstan ders van het bewind van ajatol- lah Chomeini hebben gisteren gedurende korte tijd de diplo matieke missie van Iran in de Verenigde Staten bezet. De politie maakte aan de bezet tingsactie een einde en hield een kleine twintig personen aan (foto). Bij de ontruimings- actie werd een persoon in de rug getroffen, een ander liep been letsel op. Terwijl de bezetters werden af gevoerd riepen zij "leve het volk" en "dood aan Chomeini". De Iraanse missie ressorteert onder de Algerijnse ambassade in Washington, maar is in een apart kantoorgebouw gehuis vest. De Verenigde Staten heb ben de diplomatieke betrekkin gen met Iran verbroken nadat de Amerikaanse ambassade in Teheran op 4 november 1979 door militante studenten was bezet. ATHENE - De Griekse politie heeft meer dan 100 personen on dervraagd in verband met een reeks branden van de laatste da gen, maar er zijn geen arrestaties verricht. Volgens mededelingen van de brandweer is bij vier van de 398 onderzochte branden ge bleken dat ze waren aangesto ken. Mogelijk was er zelfs in 79 gevallen sprake van brandstich tingen. In de overige gevallen zijn de branden vooral te wijten aan nalatigheid, hitte en droogte, aldus de brandweer. Beste middagkrant van heel de V.S. WASHINGTON (GPD) - Vrijdag 7 augustus is de Washington Star voor het laatst verschenen. Het Amerikaanse regeringscentrum moet het van nu af stellen met slechts één plaatselijk dagblad: de Washington Post. President Reagan sprak van „een extreem droeve dag". Een krant sterft nooit in stilte of eenzaamheid, zeker niet een dag blad met honderdduizenden toe gewijde lezers en gemaakt door veel journalistiek toptalent. De Star sleept 1427 medewerkers mee in haar graf. Tot hen behoort ook de in Amerika zeer bekende columniste Mary McGrory die 34 jaar lang voor de Star schreef en in een van haar laatste stukken verzuchtte: „We zijn bedroefd, maar gek zijn we ook Dat is een kreet die onder journa listen wel vaker wordt gehoord als zij hun vaak extreem lange werktijden afzetten tegenover hun inkomen. De mensen van de Star hebben de laatste jaren werkelijk alles gegeven om hun kwaliteitsproduct te redden van de financiële ondergang, maar het heeft niet mogen baten. 349.000 verkochte exemplaren per werkdag en 294.000 per zon dag zijn niet voldoende gebleken om de adverteerders aan zich te binden. Een desastreuze daling van de advertentieomzet: zie daar de acute doodsoorzaak van wat in vakkringen „de beste mid dagkrant van heel Amerika" werd genoemd Nog dit jaar werd de redactie be kroond met een Pulitzerpnjs voor kritiek en in 1979 VOOl Bun hoofdartikelen. Ook deze kwali teit heeft niet mogen baten Mid dagkranten (die rond 12 uur moeten worden gedrukt om de bestelwagens voor het spitsuur uit de verkeersstroom te hebben) verliezen aan actualiteit en ze be reiken de abonnees in de buiten de stad gelegen woonwijken op een tijdstip dat de televisie inte ressant wordt. Sinds 1965 heb ben de meeste Amerikaanse middagbladen in de grote steden op deze wijze 20 procent van hun lezers verspeeld De geruchten dat de Star het lood je zou moeten leggen, dateren al van tien jaar terug En haai I zou inderdaad al bezegeld zijn geweest als niet Time Inc. de krant in 1978 voor 20 miljoen dol lar had overgenomen. De nieuwe uitgeefster beloofde in de loop van vijf jaar 60 miljoen dollar te zullen spenderen aan de gezond making van het blad. Nu. drie en een half jaar later, is er al 85 mil joen dollar in gepompt en be draagt het jaarlijkse verlies nog altijd 35 miljoen na belastingen „De Russen zijn hele redelijke mensen, die net zo min oor log willen als wij. Maar de zwakte van West-Europa kan een uitnodiging worden voor agressie" De zwakte van Eu ropa. het thema waarover de Amerikaanse professor Wal ter Laqueur al heel wat boe ken en artikelen heeft bijeen geschreven. De laatste pennevrucht van de 60-jarige politieke weten schapsman geeft een weinig fleurig beeld van de Neder landse bereidheid tot verde diging. De afwezigheid daar van en een hang naar neutra lisme heeft Laqueur bij deze gelegenheid tot besmettelij ke ziekte verklaard: „Hollan ditis". Het artikel verscheen in het augustus nummer van het conservatieve Ameri kaanse maandblad 'Com mentary'. huisblad van nogal wat adviseurs van Ronald Reagan, cn dus niet van be lang ontbloot. Neutralisme Wat is Laqueur's boodschap? Een korte bloemlezing van citaten uit zijn betoog moge dat duidelijk maken: „Neder land is met Denemarken op het moment de zwakste scha kel in de NAVO... De meeste politieke partijen, en vooral de kerken, zijn teruggevallen op de traditionele politiek van neutralisme een afkeer van het uitgeven van geld aan defensie..." De parallel met Wereldoorlog Twee komt ook om de hoek kijken. Overigens waarschuwt hij voor het overdrijven van de paral lel. „De gevaren zijn nu min der groot dan in de jaren '30. Wat de Russen betreft, die hebben in tegenstelling tot de nazi's geen onmiddellijke dwang tot expansie. Ze heb ben al genoeg problemen in eigen huis, van Afghanistan tot Polen. Maar als ze geen weerstand ondervinden, als het risico klein wordt, dan zullen ze wel proberen hun invloedssfeer uit te breiden" Terug bij Nederland: wij krij gen de vermaning niet de fouten van toen te herhalen. Laqueur licht dat toe met een uit het hoofd aangehaald zin netje uit Deel I van Lou de Jongs standaardwerk over Nederland in de Tweede We reldoorlog: „De spint van de natie was afkerig to defensie" (excuseer mijn slechte Ne derlands). En zover is het weer met ons land: er is, al dus Laqueur. geen bereid heid om iets over te hebben voor de verdediging. Aandeel Daar valt nogal wat tegenin te brengen. Om die wat meer gewicht te geven, leggen wij Laqueur een redevoenng voor van onze minister van defensie, juist een dag eerder uitgesproken Voor interna tionaal gezelschap verweert De Geus zich tegen de aantij ging van de 'Hollandse Ziek te': „Steeds weer hebben opi niepeilingen aangetoond dat de Nederlanders zich goed bewust zijn van de noodzaak van een fatsoenlijke defensie cn dat zij achter de NAVO staan Nederland heeft te al len tijde zijn aandeel gele verd in de defensielasten van de NAVO... ook op nucleair gebied". Laqueur heeft het tegenargu ment snel bg de hand: „Dat verhaal heb ik vaker ge hoord, maar het slaat de plank fundamenteel mis Je moet de hoogte van je defen- sieuitgaven niet afstemmen op die van je bondgenoten, maar op die van de andere kant. De Washington Post schreef onlangs een satirisch com mentaar. waarin Amerika werd beschreven als 'Uncle Suckcr', een sul die maar geld blgft geven aan Europa. Laqueur waarschuwt dan ook. dat ,.d»- Amerikanen er genoeg van beginnen te krij gen om Europcser te zgn dan de Europeanen. In Europa, voeral op het vasteland, wordt de stemming in Amen ka onderschat. Ik ontmoet veel Amerikanen die zeggen. Europa heeft meer mensen dan wij, meer industriële pro- duktie. waarom zouden zij zichzelf niet kunnen verdedi gen In grote delen van de Verenigde Staten interes seert het de mensen geen zier wat er in Europa gebeurt. Vergeet dat niet Hoe ver heeft de ziekte 'Hollan ditis' de patiënt West-Europa al in zijn greep? „Ik ben niet zozeer bezorgd over de huidi ge situatie zegt Laqueur, „als wel over wat er kan ge beuren m de toekomst, als die tendens van neutralisme zich voortzet". Kern Het Europese „neutralisme^' is - ook bg Laqueur - een soort verzamelnaam voor allerhan de verschijnselen: anti-NA- VO-ideeèn, atoom pacifisme, eenzgdige ontwapening (in alle gradaties), het verzet te gen de kruisraketten. In zgn artikel noemt Laqueur als een van de oorzaken van genoemde verschgnselen een angst voor de Sowjet-macht. Maar is het niet eerder toe te schrijven aan de angst voor een kernoorlog in Europa, die weinig heel zou laten van ons deel van de wereld? Het interview krggt een onver wachte wending. „Die angst is volkomen gerechtvaar digd De gmte afhankelijk heid van atoomwapens is een slechte zaak, daar hebben de anti-kernwapenmensen ge lijk in, denk ik. Dat is een be slissing die in de jaren '50 is genomen omdat het goed koop was. Dat was een fatale beslissing, waar we nu mee zitten" Jan komen we op de kern van het verwijt van Laqueur „Het is pntaa dat mensen in West Europa van die afhan kelijkheid van kernwapens afwillen Maar zij dragen geen alternatief aan Dat kan alleen maar zijn, dat dc con ventionele bewapening aan zienlijk wordt versterkt, en dat kost weer een hoop geld De wil om dat ervoor over te hebben is niet aanwezig, en daar draait het om De poli tieke wil. die is beslissend Geloof „Die kruisraketten, dat is echt niet het probleem Dat is een technisch probleem, waar echt wel een compromis voor te vinden is Als de Nederlan ders of de Westeuropeanen met een redelijk alternatief zouden komen, dan ben ik er zeker van dat daarover tc pra ten zou zgn De Amerikanen zgn daar erg goed in. het vin den van praktische oplossin gen voor zulke problemen". RUUD KREUTZER

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9