Van Agt hekelt opnieuw Den Uyl over kernwapens Waarom weinig gevangenen in Nederland? Leven alwéér duurder NS willen 160 Ion per uur li hriÊsÊÊkr 'j, Jt&ÊL Laatste kans werknemers Coveco Kwaliteit Nederlandse textiel loopt terug Jongen bekent moord ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1981 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Het leven is weer bijna een proeent duurder geworden. Vooral de huurverho ging die 1 juli inging, deed een fikse aanslag op de portemon nee. Verder telden vooral stijgin gen mee in de prijzen van vlees en vleeswaren, benzine, elektri citeit, bloemen en planten, kof fie, suiker, margarine, de krant, aardappelen en ziekenhuisver zorging. De prijsdalingen die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) voor het bepalen van het prijsin dexcijfer kon noteren, wogen niet tegen de stijgingen op. Lage re prijzen konden eigenlijk slechts worden gevonden bij ar tikelen die in de uitverkoop la gen. Per saldo betekende het da. een gemiddeld werknemersgezin halverwege de maand juli 0,8 Konsumenten Kontakt ongerust procent duurder uit was dan half juni. Volgende week worden de peilingen gedaan die de basis moeten vormen voor het vast stellen van het volgende prijsin dexcijfer. Dat zal dan begin sep tember bekend worden. Bij het CBS en op het ministerie van economische zaken had men de stijging wel ongeveer ver wacht. De statistici hebben trou- de indruk dat het tempo de prijzen telkens stij gen, zich enigszins lijkt te stabili seren. Tussen half augustus 1980 en half juli dit jaar stegen de kos ten van het levensonderhoud met 6,7 procent. In de vorige maanden van het lopende jaar was dit inflatiepercentage - tel kens een vergelijking met de prijzen van een jaar eerder - steeds ongeveer even groot. Konsumenten Kontakt (KK), de consumentenorganisatie van on der meer de vakbeweging, liet daarentegen weten geschrokken te zijn van de stijging met 0,8 procent. „Het is een voor de zo merperiode buitengewoon hoog cijfer, dat in de afgelopen jaren niet meer is voorgekomen.'' Met uitschakeling van de invloed die de verhoging van de aardgasprijs vorig iaar juli had. is de stijging nu 0,2 procent groter dan in juli vorig jaar. Konsumenten Kontakt vindt deze ontwikkeling dermate onrustba rend, dat er in het overleg dat de kabinetsformateurs volgende week hebben met de organisa ties van werkgevers en werkne mers, speciale aandacht zal moe ten komen voor het indammen van de prijzen. De organisatie vreest dat het juli- cijfer slechts het begin is van een verdergaande prijsellende. „In de volgende cijfers zal met name de duurdere benzine nog zwaar doortikken; bovendien ver dwijnt dan ook weer het effect van de uitverkoop." Volgens KK zal ook de stijging van de dollar koers onmiskenbaar negatief doorwerken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG CDA-leider Van Agt heeft opnieuw stelling genomen tegen de opvattingen van PvdA-leider Den Uyl op het gebied van de kernwapens. In een nieuwe brief, ditmaal vertrouwelijk en gericht aan de formateurs, wijst hij de gedachten van Den Uyl van de hand. Van Agt houdt vast aan zijn interpretatie dat niet alleen het partij standpunt kan gelden. In zijn brief noemt Van Agt het PvdA-standpunt "strijdig" met de afspraken in het voorlopig re geerakkoord. Hij schrijft dat of de programma's van de afzon derlijke partijen maatstaf zijn voor het kabinetsbeleid dan wel deze eigen opvattingen worden aangevuld met "een of meer an dere terzake dienende factoren. Het is zonneklaar dat de tekst van de defensieparagraaf het laatste inhoudt". Van Agt. stuurde zijn brief vertrou welijk aan de formateurs omdat deze eerder in de week hadden opgeroepen tot het staken van de briefwisseling. Volgens Van Agt moest hij de laatste brief van Den Uyl echter wel beantwoor den, omdat anders de indruk ge wekt zou kunnen worden dat hij met de verklaring van Den Uyl instemde. Acceptabel De PvdA heeft duidelijk gemaakt dat haar ministerskandidaten al leen dan acceptabel zijn, als zij instemmen met de opvatting dat de nieuwe kernwapens er niet behoren te komen. In het regeer akkoord staat nadrukkelijk ver meld dat voor elk van de drie partijen het eigen verkiezings programma "mede" (dus niet uit sluitend, red.) bepalend is bij het te nemen besluit over de moder nisering van de kernwapens. Binnen het CDA is inmiddels verontrusting ontstaan over de machtspositie van de PvdA op het terrein van sociale zaken. Naast de minister (Den Uyl) zul len de socialisten ook één of twee staatssecretarissen leveren. Dat betekent dat de huidige staatsse cretaris De Graaf, afkomstig van het CNV, zijn post moet verlaten. Daarmee verdwijnt de laatste CNV-bewindsman uit het kabi net. De formateurs Van.Thijn en Kre- mers hebben gisteren enkele kandidaten voor ministerspos ten ontvangen. Van der Stoel (PvdA-buitenlandse zaken) en Zeevalking (D'66-verkeer en wa terstaat) waren de eersten, 's Middags zijn Van der Stee (CDA- financièn), De Ruiter (CDA-justi- tie), Van Kemenade (PvdA-on- derwijs) en Van Dam (PvdA- volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) op bezoek geweest. De overige kandidaten komen maandag en dinsdag aan de beurt. Antillen De Nederlandse antillen hebben er geen bezwaar tegen dat de huidi ge fractievoorzitter van de PvdA, Den Uyl, in het te vormen kabi net van CDA, PvdA en D'66 be last wordt met Antillaanse Za ken. Dit heeft de volgemachtigd minister van de Antillen in Ne derland, Cassares, vrijdagmor gen meegedeeld aan de forma teurs Kremers en Van Thijn. Toen enige weken geleden de in houd van de portefeuille, die voor Den Uyl bestemd is, open baar werd sociale zaken en werkgelegenheid, vice-premier en Antillaanse Zaken - klonken er op de Antillen bezorgde gelui den dat een dermate zwaar belas te minister misschien te weinig tijd over zou houden voor de An tillen. Minister Cassares heeft de forma teurs vrijdag wel voorgehouden dat de Antillen prijs stellen op een minister die voldoende tijd kan besteden aan de problemen van de zes Caraibische eilanden. Bovendien stellen de Antillen geen prijs op een minister die vanuit zijn Nederlandse visie een grote invloed wil uitoefenen op de toekomst die de eilanden kie- Op het graf van de oud-verzetstrijdster Hannie Schaft op de begraafplaats in Overveen i s gisteren een nieuwe steen geplaatst, ter vervanging van de afgelopen weekeinde gestolen zerk. De avond tevoren legden een honderd tal deelnemers aan een stille tocht langs het graf ettelijke bloemstukken bij de laatste rustplaats van Hannie ARNHEM (GPD) - Ruim 40 werk nemers van het vleesverwerkend bedrijf Coveco in Wierden krij gen maandag de laatste kans om een overplaatsingsovereenkomst te tekenen. In een kort geding dat gisteren voor de Arnhemse rechtbank diende, heeft de Voe dingsbond FNV echter geëist dat Coveco alleen overeenkomsten mag aanbieden waarin definitie ve arbeidsplaatsen worden aan geboden. Maandagmiddag om drie uur zal mr. A. Roselaar, pre sident van de rechtbank, uit spraak doen. Om Coveco weer gezond te krij gen, moet onder meer de vlees- conservenfabriek in Wierden worden gesloten. Er is nog ge probeerd een koper te vinden voor het bedrijf, maar dat is niet gelukt. De 153 werknemers die op straat zouden komen, heeft Coveco elders in de bedrijven werk aangeboden. Slechts 84 werknemers zijn bereid te ver huizen; 32 werknemers willen per se niet verhuizen en 37 werk nemers kunnen niet van woon plaats veranderen. In de andere vestigingen heeft Co veco 120 vacatures beschikbaar waarvan 15 in Assen, en daar wil niemand naar toe. Van de reste rende 105 banen hebben er 45 een seizoengebonden (worstver werking) karakter. Hoofdbe zwaar van de FNV is dat werkne mers gedwongen zouden ziin naar Borculo of Twello te verhui zen, terwijl het risico bestaat dat men na afloop van het seizoen toch nog op straat komt te staan. Volgens mr. J. D. Loorbach, advo caat van Coveco, is hier niets aan te doen. „Er zijn 60 banen met een permanent karakter en 45 zijn seizoengebonden. Van de 43 werknemers uit Wierden die al wel een contract hebben onder tekend, zijn er overigens elf die de voorkeur geven aan deze sei- zoenbanen. De kans bestaat dat na afloop permanente banen be schikbaar zijn. Gezien de situatie bij Coveco is het echter onver antwoord aan deze seizoenbanen een absolute garantie te verbin den" Omdat de FNV eenzijdig uit het overleg was gestapt, formuleerde de advocaat van Coveco een te geneis. Op straffe van een boete van f 25.000 per overtreding zou de FNV de werknemers in Wier- den er niet meer toe mogen be wegen geen overplaatsingsover eenkomsten te tekenen. Volgens mr W. Kroft advocaat van de FNV, is dat volstrekte onzin. „De FNV heeft niet alleen het recht maar ook de taak haar leden en de werknemers te adviseren". De heer R. Miolet, de nieuwe direc teur van Coveco, stelde dat er snel gehandeld moet worden. „We hebben al geruime tijd vaca tures opengehouden voor de mensen in Wierden. Het bedrijf moet echter voort. Als op die ren dabele plaatsen niet snel ge werkt gaat worden, halen we de basis onder het bedrijf weg. En dan praten we nog altijd over 2000 werknemers" Tussen Den Haag en Groningen ZWOLLE (GPD) - Niet in het gehe le Nederlandse bedrijfsleven, maar slechts in de textielindus trie loopt de kwaliteit van de pro- dukten terug. Dat zegt directeur mr. E. Jagers van het Rijksin- koopbureau (RIB) te Zwolle in een toelichting op het jaarverslag 1980. Enig misverstand was ont staan over het verwijt van de RIB aan het Nederlandse be drijfsleven, nadat een ANP-be- richt suggereerde als zou het bu reau de teruggang in het hele be drijfsleven constateren. Dit leid de tot verontwaardiging van on dernemerszijde. „Die passage is uit zijn verband ge rukt", zegt Jagers. „We hebben alleen gemerkt dat steeds meer binnenlandse textielprodukten niet aan onze eisen voldoen. Dat heeft vooral betrekking op kleur verschillen en slechte afwerking van de stof". Jaarlijks koopt de RIB voor zo'n 113 miljoen gul den in aan huishoudtextiel, uni formen en andere kleding voor diverse overheidsdiensten en te huizen. Daarvan komt 70 procent ten goede aan het Nederlandse bedrijfsleven. UTRECHT (GPD) - De Nederland se Spoorwegen overwegen een maximum-snelheid van 160 km per uur voor intercitytreinen tus sen Den Haag en Groningen. Uit een voorlopig onderzoek is ge bleken dat voor deze snelheid 35 procent meer energie nodig is dan bij 140 km per uur. Er staan echter zoveel voordelen tegen over dat per saldo 160 km per uur van een sneltrein voordeliger is dan 140 van een stoptrein. De treinreis van Den Haag naar Gro ningen kan bij 160 km per uur met circa 20 minuten worden be kort. Er moet nog meer onderzoek wor den verricht voor de directieraad van NS een definitief besluit kan nemen. Voorts moet de Spoor wegwet worden veranderd, die op het ogenblik voor treinen in Nederland, met een uitzondering voor proefritten, geen hoger ma ximum toestaat dan 140 km per uur. Vervolgens zal het baanvak op allerlei punten moeten wor den aangepast. Hierdoor zal het zeker nog tien jaar duren voor de hogere snelheid kan worden ge reden. De het 1 overweging sultaat van een intern NS-onder- zoek tot verhoging van de snel heden op alle lijnen met interci tytreinen. Men is tot de slotsom gekomen dat de voordelen van hogere snelheden vooral tot hun recht komen als zij op het hele intercitynet worden ingevoerd. De directieraad van NS is hét met dit laatste niet helemaal eens. De directieraad geeft de voorkeur aan concentratie van verdere stu die en uitvoering op het traject Den Haag-Groningen. Niet al leen omdat snelheidsverhoging op één enkel traject op zichzelf al van groot belang is, ook omdat Den Haag-Groningen een van de belangrijkste lange-afstandslij- nen van NS is. Indien de resulta ten even gunstig zijn als de ver wachtingen, kan verhoging op de andere intercitylijnen alsnog ter hand genomen worden Op het ogenblik wordt op een aan tal trajecten 140 km per uur gere den. Dat zijn onder meer Amers- foort-Gronigen, Amsterdam-Den Bosch. Eindhoven-Venlo, Utrecht-Arnhem, Alkmaar-Den Helder alsmede enkele kortere stukken. Op de nieuwe Schip- holspoorweg wordt 130 km per uur gereden. Aanpassing van tra jecten voor 160 km per uur houdt onder meer in dat de onderlinge afstand van seinen moet worden vergroot, dat scherpe bogen (zoals bij Har derwijk) moeten worden ver lengd, dat wissels moeten wor den aangepast. Een groot voordeel van de hogere snelheden is dat de omloop van materieel en rijdend personeel wordt bekort, zodat in elk geval wat het materieel betreft de be schikbare reiscapaciteit van NS wordt vergroot. Naar de oorzaak van de mindere kwaliteit kan de RIB slechts gis sen. „We vermoeden dat het te maken heeft met de slechtere motivatie in bedrijven die met sluiting worden bedreigd". Er zijn volgens Jagers nog geen gro te orders afgestoten ten gunste van het buitemland. „We gaan naar de bedrijven toe en begelei den ze opdat aan de gewenst kwaliteit kan worden voldaan". Panamese firma vordert zendschip terug DEN HAAG - De Panamese firma Navira Panlieve heeft eergiste ren bij monde van de Utrechtse advocaat mr. R. de Jonge het op gebrachte zendschip "Magda Maria" teruggevorderd. Volgens een woordvoerder van het open baar ministerie in Den Haag gis teren, is nog niet bekend welk antwoord de behandelend offi cier van justitie, mr. R. Schim mel, op het verzoek zal geven, "olgens de woordvoerder is het schip, noch de Panamese firma die zich nu als eigenaar heeft op geworpen, bij de scheepsregi- stratie van Lloyds in Londen be kend. ."Dat is voor ons ook niet een eerste belang. Voor de zaak die wij behandelen is belangrijk wie er achter de piraat Radio Pa radijs schuilt", aldus de woord voerder. Het is nog niet duidelijk wanneer mr. Schimmel de eigenaar van zijn beslissing over de terugvor dering op de hoogte zal stellen Evenmin weet het openbaar mi nisterie de identiteit van dege nen, die achter de Panamese fir ma Navira Panlieve schuilen. MOLDE - De 16-jarige Marcel van der M. uit het Noordhollandse Hoorn heeft tegenover de Noorse politie bekend op 28 juli bij het plaatsje Molde de twintigjarige Noorse Kari Mjanger om het le ven te hebben gebracht. Een mo tief heeft hij volgens de politie voor zijn daad niet gegeven. Hij heeft verder ontkend het meisje te hebben verkracht De politie heelt geen reden aan te nemen dat de familie van de jon gen, met wie hij op vakantie was, van de daad op de hoogte was De jongen is vrijdag voorlopig voor twaalf weken in arrest geno men. Hij mag geen post of bezoe kers ontvangen. Tot dusverre is hem alleen de moord ten laste gelegd. Uit Wenen kwam ditmaal het berichtje: Nederland heeft re latief het kleinste aantal ge vangenen ter wereld: per dag ongeveer 26 per 100.000 inwo ners. Deze eervolle eerste plaats op de top-tien van het internationale gevangeniswe zen is niet iets van het laatste jaar. Al jarenlang bezet Ne derland deze positie en dat zal ook nog wel jaren zo blij ven. Met per dag ongeveer 45 gevangenen per 100.000 in woners volgen namelijk IJs land en Noorwegen op de tweede en derde plaats. Alle landen die zijn aangeslo ten bij de Verenigde Naties hebben zich in een protocol verplicht jaarlijks een over zicht te geven van het totale aantal gevangenen in het land. Om de cijfers te kunnen vergelijken, wordt bij het UNSDRI (United Nations Social Defense Research In stitute) in Rome op basis van deze gegevens per land het aantal gevangenen per dag per 100.000 inwoners vastge steld. De enige beperking van de UNSDRI-lijst is het feit dat lang niet alle landen er een nauwkeurige gevangenis-ad ministratie op nahouden. Maar de bezetting van de ge vangenissen in West-Europa, Verenigde Staten en bijvoor beeld Zuid-Afrika laten zich op basis van deze cijfers best vergelijken. De cijfers van de Oostbloklanden zijn waar schijnlijk ideologisch t ge kleurd om volwaardig mee te nemen in een vergelijking. Hetzelfde geldt voor landen in Afrika en Zuid-Amerika. Als de cijfers van de verschil lende landen van West-Euro pa per 100.000 inwoners met elkaar vergeleken worden, dan is het opvallend dat in West-Europa geen enkel land gemiddeld per dag meer dan 100 gevangenen heeft. Frank rijk heeft er 50, Spanje en Portugal hebben er ongeveer 55, België 65, Zweden. Enge land en West-Duitsland iitten zo tussen de 70 en de 80. Fin land spant met 100 gevange nen de Europese kroon. Buiten Europa gaan de cijfers met sprongen omhoog. De Verenigde Staten hebben bij voorbeeld gemiddeld onge veer 225 gevangenen per dag per 100.000 inwoners. Zuid- Afrika is het internationale dieptepunt met 450 gevange nen per dag, een situatie die hen al eens heeft gestaan op een officiële berisping van de Verenigde Naties. De Oosteu- ropese landen zitten met hun opgaven globaal tussen de 50 en de 80 gevangenen per dag, maar zoals gezegd, die cijfers zijn hoogstwaarschijnlijk ideologisch gecorrigeerd. Modern systeem Dr. Jak van der Meulen. docent strafrechtswetenschappen aan de universiteit van Am sterdam, ziet als voornaamste oorzaak van de opmerkelijke positie van Nederland in deze zaak, het nogal afwijkende rechtssysteem in Nederland „In West-Duitsland huldigt men bijvoorbeeld het legali teitsbeginsel. Dat wil zeggen dat in principe elke persoon die ernstig wordt verdacht van een misdrijf, ook voor de rechter moet komen. Het komt daar dus ook niet voor dat zaken geseponeerd wor den, zoals in Nederland, waar men het opportuniteitsbegin sel huldigt. De officier van justitie kan van vervolging afzien 'op gronden aan het al gemeen belang ontleend', zo als het Wetboek van Straf recht dat zegt. In Duitsland is dat onmogelijk Ze hebben daar dan ook vyf keer zoveel rechters per 100.000 inwoners als in Nederland." Daarnaast hebben de Neder landse rechters de mogelijk heid om veel lichtere straffen te eisen dan hun buitenland se collega's. Nederland kent, vastgelegd in het Wetboek van Strafrecht, een algemene minimumstraf van één dag. In alle andere landen zijn er voor elk soort misdrijf spe ciale minimumstraffen. Van der Meulen: „Dat betekent Met spoed gevraagd ACCURATE CENTRALIST Zijn functie zal zijn: - het met behulp van telefoon en mobilofoon aannemen en verwerken van opdrachten alsmede de controle op de uitvoering daarvan - het vrnchten van de daarbij behorende administratie Verdere inlichüngen Rijntax BV (Ohr. van den Broek), 01720-92345 Eigenhandig geschreven sollicitaties te nchten aan RIJNTAX BV Stationsstraat 31A 2405 BM Alphen aan den Rijn bijvoorbeeld dat een Neder landse rechter voor een dief stal de mogelijkheid heeft één dag gevangenisstraf te ei sen. terwijl dat in Belgie niet minder dan pak weg een jaar mag zijn. Want dat is de mini mumstraf men hij voor een dergelijk vergrijp moet ei- Zonder emotie Ook het strafprocesrecht in Ne derland wijkt nogal af van dat in dc andere landen. Het stamt uit 1926 en is dus tame lijk modern. In tegenstelling tot veel landen ligt in Neder land de nadruk op het voor onderzoek. In ons strafpro cesrecht is het getuigenbe- wijs het belangrijkste bewijs. Getuigen (en dus ook even tuele slachtoffers) vertellen wat ze weten aan een politie ambtenaar, die de verklaring op schrift stelt. Deze schrifte lijke verklaring wordt in Ne derland. en dat in tegenstel ling tot andere landen, geac cepteerd als bewijs tijdens het proces. „We hebben daarmee de emo tie uit de rechtszaal verban nen", zegt Jak van der Meu len. „In het buitenland zitten het eventuele slachtoffer, de getuigen én de verdachte sa men in de zaal tijdens het proces. Dat maakt de zaak een stuk emotioneler. Dat heeft weer tot gevolg dat het een rechter, het is immers ook maar een mens. moeilijk zal vallen een lichte straf uit te spreken. Een rechter kan zich zonder die aanwezige emoties veel eerlijker kwijten van zijn taak; het objectief af wegen." Daarnaast noemt Van der Meu len onze volksaard als oor zaak van het relatief kleine aantal gevangenen dat Ne derland heeft. „Nederland wordt gekenmerkt door een verzuild systeem. Dat zit er bij ons helemaal in. We wor den daardoor gedwongen tot een zeer ver doorgevoerde to lerantie. Je kunt dat terug vinden in de rechtspraktijk." Geen law-and-order „Politiek ligt de zaak hier ook anders. Een partij die met de verkiezingen een pleidooi gaat houden voor zwaardere gevangenisstraffen, of op de law-and-order toer gaat. moet zetels inleveren. Anders ligt dat als je de mensen per en quête gaat vragen of ze mis schien iets voelen voor zwaardere gevangenisstraf fen. Iedereen zegt dan dat er in Nederland veel te licht ge straft wordt. Maar dat ligt dus anders als men die behoefte politiek gaat vertalen. Er is kennelijk een verschil tussen wat de mensen vinden en wat ze denken te moeten vin den." En Jak van der Meulen besluit met te zeggen „Het is toch vreemd als je je bedenkt dat je in België twee keer zoveel kans loopt om in de gevange nis te komen dan in Neder land. In de Verenigde Staten zelfs bijna tien keer zoveel kans. Het is maar net waar je dc grens trekt We hebben re latief de minste gevangenen ter wereld, maar je zou ook kunnen zeggen dat Neder land het land is met de mees te mensen die nog net vrij rondlopen.'' JAN GEERT MAJOOR

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7