Graffiti: eigenlijk zo oud als de weg naar Rome Werk aan de winkel voor plaatselijke politici LEZERS Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de ACHTERGROND ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1981 Graffiti is beslist geen nieuw verschijnsel. Ook in voorgaande jaren konden we getuigen zijn van teksten op muren. Toen nog aangebracht met kalk, maar nu met viltstiften en spuitbussen. "Ik hoop dat de stad niet zo beklodderd wordt als in het verleden. De spuitbus moet wat dat betreft wor den uitgebannen". Deze wens van burgemeester Goekoop uitgesproken in zijn nieuwjaarsrede laat aan duidelijkheid niets te wensen over: de graffiti is Leidens eerste burger een doorn in het oog. Maar wat hij ge- makshalve voor geklod- 1 der uitmaakt, is voor een ander weer heel waarde vol. Graffiti voor sommi gen een boodschap, voor velen een plaag. Vandaag het eerste deel van een se rie van drie, waarin het verschijnsel graffiti on der de loep wordt geno men. LEIDEN - "Ik pik het niet!" In dunne letters staat het op een muur in een steegje, tussen vele andere teksten. Waar het om gaat, staat er niet bij. De voorbijganger mag het zelf invullen. De muren staan vol vandaag de dag. Lazen we vroeger alleen in het toilet van de cafés haastig neergekrabbelde - meest banale - teksten, nu zien we in praktisch elke straat wel iets op de muur staan. Een tekst, tekening of cijfer, waarvan de betekenis dikwijls niet te achterhalen is. Het is geen nieuw verschijnsel. Ook in voorgaande jaren konden we getuige zijn van teksten op muren. Toen nog vaak aange bracht met kalk, die een fikse re genbui nauwelijks konden weer staan. Maar afgezien daarvan, kun je zeggen dat de graffiti be gint bij het moment dat mensen tekeningen of teksten in grot- wanden graveerden. Populair ge sproken: zo oud als de weg naar Rome. De huidige graffiti wordt meestal met viltstiften of met spuitbussen in alle mogelijke kleuren aangebracht. De inkt of de verf hecht zich stevig op de ondergrond. Het schoonmaken van een deur of muur is dan ook vaak een karwei voor een schoonmaakbedrijf, dat daartoe met speciale middelen is uitge rust. Jeugdcultuur Wat bezielt iemand om in de hele stad 'Leeds', 'Case' of 'Fly' te schrijven of spuiten op muren, bruggen en andere beschrijfbare vlakken? En na een tijdje zien we dat ze elkaar zelfs groeten: 'Leeds groet Case' of 'Fly groet Leeds en Case'. Maar niet alleen elkaar, zoals Leeds bewees op een schutting aan het Levendaal: 'Leeds wenst prettige feestdagen aan het Leidse politiekorps'. Ferry Rigault is staflid van het Leids Vrijetijdscentrum, een pand waarvan het interieur van tot tot teen is bedekt met teksten en tekeningen. Toen ook de ta fels, stoelen en zelfs het biljart onder handen werden genomen, werd het de staf te bar. Zelfs een nieuw bureau in de ruimte voor de staf werd beschreven. Ferry: "Eén keer hebben we twee men sen er uit gegooid. Die waren be zig het pas geverfde halletje bij de filmzaal te bekladden. Dat gaat te ver. We hebben hier te maken met verschillende pu blieksgroepen. Er is hier nog meer dan een punk-café. Als mensen bijvoorbeeld proberen met een spuitbus de muren van de theezolder te beschrijven, dan verpest dat de sfeer van zo'n ruimte". Aan fantasievolle en humoristi sche teksten geen gebrek in het LVC. 'Is this the hippies gra veyard?' schreef iemand in een toilet van de theezolder. Vrij ver taald: "Is dit het kerkhof van de hippies?". De bloeiperiode van de theehuizen ligt alweer ver achter ons, lijkt de schrijver te zeggen. Helaas verschijnen er af en toe ook minder frisse (racisti sche en fascistische) teksten en hakenkruizen op de wanden. Zo dra de staf van het LVC ze ont dekt, worden ze direct wegge haald. In elk geval bepaalt de graffiti duidelijk de sfeer in het LVC- pand. Ferry Rigault: "Ja, als al le muren hier netjes wit waren, dan was het wel iets anders, 't is alweer anderhalf jaar geleden dat de graffiti hier zijn intrede deed. Ik lees ze af en toe om te kijken of er nog iets leuks tus sen zit. Waar het vandaan Telefoon Tot 14 augustus is de telefoni sche hulpdienst in Leiden be perkt bereikbaar. Gedurende die periode is de hulpdienst op werkdagen van negen uur tot half acht niet bereikbaar. Na 14 augustus als vanouds dag en nacht. Muziek Het kwartet Frits Kaatee is te rug van vakantie. Zondag 9 augustus vanaf negen uur optreden in de Scarabee, Pie- terkerkchoorsteeg 24 in Lei den. Daarna zijn de optre dens van Frits Kaatee (sax), Dolf del Prado (bass), Henk Rijn Berg (drums) en Patrick van Helsdingen (keyboard) weer normaal de eerste zon dag van de maand in dit ca fé. Duiven (1) P.V Leiderdorp wedvlucht op 3 augustus vanuit Bergerac 1, 5, 9. J. van Alphen; 2, 7, 8. Zwaan den Oude; 4. J van Laar; 6. W. Jacob; 10. H. Flip- po. Duiven (2) L.P.C. vloog met 316 jonge dui ven vanuit Roosendaal 1, 3, 5, 8, 10. P. de Haas; 2, 7. J. Koster; 4eh6G. Jongbloed; 9. N. de Groot en Zn. L.P.C. wedvlucht op 3 augustus vanuit Bergerac. 1,4,9. W. Onsterk: 2, 3. J. Schaf- feler; 5, 6. G van Stein; 7. N de Groot en Zn.; 8. P de Haas; 10. A. Siera. Duiven (3) P.V. De Blauwkras wedvlucht vanuit Bergerac 1, 2, 5, 10. F vld Wetering; 3. Gebr de Wetering; 4, 7. W. Ra- vensbergen; 6. N. Blom; 8. R. Verhoogt; 9. P. Landensber- gen. Vakantie Clubhuis de Vroolijcke Arke aan de Pieterskerkchoorsteeg organiseert maandag 10 au gustus voor kinderen van vier tlm twaalf jaar een dag je naar het strand.'Om een uur vertrekt de bus naar Kat wijk. Voor de kinderen in de T.S.S.W. is er ook weer een op haaldienst. Je moet een half uurtje voor de activiteiten be ginnen bij het schoolgebouw- tje hoek Pioenstraat!Heren straat staan. Ferry Rigault: "Een keer hebben we twee mensen er uit gegooid. Die waren bezig het pas geverfde halletje bij de filmzaal te bekladden" komt? Tja, het is een uiting van jongeren, een stukje jeugdcul tuur. Ik denk dat iedereen daar zo wel zo zijn ideeën over heeft". Pas geverfd Een Leidse flatbeheerder toont zich minder gelukkig met de graffiti. Hij heeft er geen goed woord voor over. Voor hem is het allemaal één pot nat: graffitit- sten, inbrekers of opgeschoten jongelui die fikkie steken onder de trap. "Ze moesten ze allemaal met een groot ponton de Noord zee opvaren en ze daar instor ten". De flat is geregeld het doelwit van groepen jongeren. Brievenbus sen zijn gekraakt., het koper van aardleidingen is weggesloopt, net als het lood langs de galerij en. Van een aantal fietsen die de bewoners buiten hebben staan zijn onlangs de fietstassen in brand gestoken. Sinds kort is de flat ook versierd met graffiti, aangebracht met ro de verf uit een spuitbus. De tek sten steken fel af tegen de pas witgeverfde muur onder aan het gebouw. In diezelfde muur zit het slaapkamerraam van de be heerderswoning. Ook dat raam is met kreten bedekt. "Ik ga het niet meer weghalen. Je kunt wel aan de gang blijven. Straks als m'n hele raam onder zit, kan ik de gordijnen wel weg doen, die heb ik dan niet meer nodig". De teksten op de muur zeggen hem niets en hij verzekert me dat je daar toch nooit achter komt. Als we naar binnen gaan om de tek sten op het raam van binnenuit te bekijken, wijst hij even op de knuppel die naast de voordeur in de gang staat. "Ja, zo wonen wij hier". Als het zo doorgaat, legt hij er het bijltje bij neer. Maar zover is het nog niet. Ter bestrijding van het geklad op z'n muur heeft hij nog enkele voorzorgsmaatregelen in ge- dachtèn. Het grind dat hij had gestrooid om muurschrijvers tij dig te horen, is daarbij niet ge noeg. "Ik leg gewoon van die voetklemmen neer. Als ze daar een keer ingezeten hebben, ko men ze nooit meer terug. Er moet maar eens flink hard opgetreden worden. Zet die gasten aan het werk, dan leren ze het wel af' Bushokjes Ook het openbaar vervoer kampt met graffiti-problemen. Met na me bushokjes zijn het doelwit, maar ook de bus zelf (teksten op zittingen en leuningen) moet het ontgelden. Meer dan het be strijden van het symptoom kan men hier ook niet doen. "We hebben een contract met een fir ma, die er voor zorgt dat alle haltes eens in de week worden schoongemaakt. Vooral de inkt van viltstiften is erg agressief. Je moet sterke middelen gebrui ken om het er af te krijgen. Vaak worden de plastic ruiten hier ook door aangetast", aldus een woordvoerder van het NZH. Controle is volgens hem onmo gelijk. Wanneer er een contro leur bij de halte staat, gebeurt er niets, maar zodra die zijn hie len heeft gelicht, dan begint het "Ik geloof dat het een mentaliteits kwestie is, van die jongeren. Een beetje verveling. Ze moeten tien minuten op de bus wachten, dan heeft er altijd wel eentje een vilt stift "bij zich. Een volgende keer komt er een en die z'n broer heeft nog een spuitbus liggen en ga maar zo door" ERIC ZUILHOF jfj-y T t T/ f^~\T redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. S(^4±E\JI I y hjly Brieven kunnen van rbdactiewege worden ingekort Piraten In toenemende mate wordt het ge bruik van de ether, waarvoor in ternationale overeenkomsten en een nationale wetgeving regels hebben gesteld, gehinderd door criminelen, die clandestien in breuk maken op de rechten van de toehoorders van de rechtmati ge uitzendingen. Met valse romantiek worden deze onder- wereldfiguren ook al aangeduid als "piraten". Zij schromen zelfs niet reclame te maken bij (en kennelijk dus met instemming van) middenstan ders, getuige "mededelingen" in bijvoorbeeld de Haarlemmer straat, als zou ene "Radio-Star" er onder andere voor mij zijn. Niets is minder waar! Deze gang sters maken gebruik van het ka belnet, golflengte 94,7 Mhz. Nu hebben de gebruikers van het kabelnet een contract afgesloten, waarbij deze golflengte volgens paragraaf zes, artikel 19a, sub 4 is aangewezen voor de program ma's van BBC 3 Hiervoor wordt betaald. Bij reclame bij de ex ploitant wordt terecht gewezen op de overmacht volgens para graaf 9, artikel 26. Nu wil ik mijn schaarse vrije tijd, zoals zondag, graag naar ge noemde BBC-programma's luis teren, maar dat wordt onmoge lijk gemaakt. Naast deze immate riële schade, wordt ik ook nog fi nancieel benadeeld, omdat ik be taal voor wat ik niet krijg, Er zullen ongetwijfeld meer "bena deelden" rondlopen en ik denk, dat het goed is desnoods een ac tiegroep op te richten met bij voorbeeld de slogan: "Alle pira ten de ether uit, te beginnen in Leiden!". Jacques de Coo Willem Peperstraat 13 Leiden Bloemencorso "Warmte en Licht" was het motto van het corso, dat j.l zaterdag door Rijnsburg de weg werd op gestuurd. Maar "Warmte en Licht" hebben zij ook gebracht bij alle gehandicapten uit deze regio. Kosten noch moeite heeft de "Vereniging zonder naam van Rijnsburg" gespaard. Zij hebben deze mensen een fantastische dag bezorgd. Nadat wij allen in de Brouwer straat het prachtige corso had den gadegeslagen, reden wij naar Avifauna. Maar langs een nele grote omweg. Langs de Kaag- en Braasemmerplassen, door het prachtige polderlandschap. Onze bewoners hebben eqorm geno ten. Als klapstuk de hartelijke ont vangst en bediening in Avifauna. Het borreluurtje was ontzettend gezellig en het heerlijke diner was een waardig slot van deze fij ne dag. Heel blij en voldaan waren we om half negen weer terug in Zuydt- wijck. Tot volgend jaar. "Vereni ging zonder naam van Rijns burg"! Heel veel dank!!! Bewoners en begeleiders Verpleeghuis "Zuydtwijck" Leiden het reces van de gemeenteraad is bijna achter de rug. Over tien dagen komen de raadsle den weer in vergadering bij een. De zonnige vakanties, het zilte zeewater en de zoete zomergeuren zijn verleden tijd. Er is werk aan de winkel voor de plaatselijke politici. De Leidse raadsleden hebben in elk geval bij de terugkeer van de vakantiebestemming hun opgestapelde kranten en post kunnen doornemen en daarbij kunnen constateren dat men bij de gemeentelijke afdeling grondzaken ook zo mers niet stil zit. Na moeizaam onderhandelen is dan eindelijk overeenstem ming bereikt over de aan koop van het Sanders-com plex. Dat is een hele stap voorwaarts als het gaat om de bouw van een parkeergarage in de stad. Een leuk ca deautje bij thuiskomst, voor al voor de WD-fractie en voor het CDA, beide vurige pleitbezorgers van peperdure parkeerprojecten. Maar juist na het opruimen van een belangrijk obstakel, de aankoop van de grond, ont staan de politieke proble men. Er is niet alleen het ver zet van bijvoorbeeld kleine linkse partijen als PPR en PSP tegen de bouw ervan. Ook bij de voorstanders is on enigheid over de uitvoering te verwachten. Dan gaat het met name om de vraag: moet de gemeente financieel aan de bouw en de exploitatie van zo'n garage bijdragen, bijvoorbeeld in de vorm van een zogenaamde startsubsi die of een garantieverlening. Of door de grond relatief goedkoop ter beschikking te stellen (lage erfpacht-canon). Maar ook een tweede vraag is van groot belang: Dient een parkeergarage voor de kait- breiding van het aantal (kort- )parkeerplaatsen in de stad of moeten er in de omgeving van zo'n garage een gelijk aantal parkeerplaatsen wor den opgeheven. Dat laatste is vooral het standpunt dat PvdA-wethouder Waal her en der zo veel mogelijk verkon digt wethouder Fase - actiever emancipatiebeleid. Bij de politieke problemen over het parkeren speelt ook nog de kwestie van het braakliggende terrein in De Camp bij de restanten van de Vrouwekerk. Volgens Waal is er geld 'gevonden' om de plannen met het terrein op korte termijn uit te voeren. Dat is ook hard nodig om een botsing tussen de beide coali tie-partners, PvdA en WD, te voorkomen. Bezuinigingen Maar de uitgeruste raadsleden krijgen niet alleen het parke ren als voer voor politici voorgechoteld. Ze kunnen er ook meteen flink tegen aan wat betreft de ingrijpende be zuinigingen die volgens het college noodzakelijk zijn. Over de bezuinigingen bij de gemeente Enschede is heel wat ophef gemaakt, maar de 12,6 miljoen gulden die Lei den tekort komt, vormt even zeer een groot keuzepro bleem. De bezuinigingsoperatie zal ook niet ongemerkt voorby- gaan. Het zal hoe dan ook de werkgelegenheid in Leiden ongunstig beïnvloeden. Het zij direct, via een personeels stop by de gemeente (een van de grootste werkgevers van Leiden), hetzij indirect, door dat de gemeente minder op drachten kan verstrekken aan byvoorbeeld bouwbe drijven. Een sector waar de werkloosheid toch al zo hoog Naast bezuinigen - dus het ver minderen van de uitgaven - zal ook het verhogen van de inkomsten kunnen helpen het gat op de begroting te dichten. Dit brengt een ver zwaarde druk op alle inwo ners van de stad en de gebrui kers van haar voorzieningen met zich mee. En dat terwijl de beurs van de meeste Lei- denaren niet erg riant gevuld Politiek is het opmerkelijk dat met name door de WD-frac tie suggesties zjjn gedaan om de inkomsten te verhogen. De in die kringen gebruikelij ke roep om echte bezuinigin gen en het protest tegen las tenverzwaring door de over heid wordt bij de Leidse libe ralen maar amper gehoord. Maar ook in het linkse kamp is er politieke stryd over de be zuinigingen. Daar is het met name de CPN die elk bezuini gingsvoorstel van de hand wyst uit verzet tegen de rege- ringspolitiek. De PvdA ver zet zich ook tegen de politiek van het huidige demissionai re kabinet, maar is wel door drongen van de noodzaak te bezuinigen. De PPR neemt een tussenpositie in en de PSP heeft zich nog niet dui delijk uitgesproken. Emancipatie Bij de grote vraagstukken die de gemeentepolitiek het ko mend jaar zullen bepalen hoort ook het emancipatie beleid. Al sinds een paar jaar poogt met name PvdA-raads- lid Henriètte van Dongen de eerstverantwoordelijke wet houder, Jos Fase (WD), aan te sporen tot een wat actiever beleid. Maar de traagheid is naar het oordeel van de PvdA-fractie gebleven en het ongenoegen in die party neemt toe. Ook het andere beleidsterrein van deze wethouder, dat van economische zaken, leidt tot politieke spanningen in de gemeenteraad. Met de kritiek op de (trage) totstandkoming van het economisch beleids plan - met name ook van CDA-raadslid Wim Bleijie - zal de positie van wethouder Fase dit jaar niet onbespro ken blijven. Haar partijgenoot wethouder Schoute zal binnenkort ge confronteerd worden met de keuze in de kwestie van een gezondheidscentrum in de Mors, waarbij ook de artsen in loondienst werkzaam zijn. Het principe van artsen-in-- loondienst is al maanden een strijdpunt tussen de coalitie genoten. De WD-fYactie krijgt (ook al binnenkort) eveneens het PvdA-vporstel over de grond- politiek te slikken. De libera len gaan derhalve een moei zaam jaar tegemoet. Een jaar ook waarin de partijen druk doende zyn om hun nieuwe verkiezingsprogramma's sa men te stellen, waarin kandi daten-lijsten worden vastge steld en campagne wordt ge voerd. De strategie die de diverse par tijen voor en na de verkiezin gen zullen hanteren is nu al onderwerp van besprekin gen, die merendeels - met uit- zondering van de berichten over een samenwerking tus sen CPN, PPR en PSP - nog binnenskamers worden ge voerd. De gemeentepolitiek biedt het komend jaar dan ook zeker voldoende voer voor politicologen. De 'expe rimentele' samenwerking tussen PvdA en WD staat daar by centraal. LEO MAAT

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3