Vrouwengroepen in beroering huis Gehandicapte kinderen nieuw huis aan Smitweg ILe/ofee agenda Eigenhuis redders en zwemmers Gijs de Vries neemt raads- zetel van Kees van Duijn over Verdeling emancipatiegelden in Voorschoten NZH: Ongeregeldheden in Noord wijk een uitschieter Achteruit het water in PAGINA 2 Het huidige pand "Buitenzorg" aan de Hoge Rijndijk. ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1981 Samenwerking met inrichting in Zoeterwoude ZATERDAG LEIDERDORP - Op het braaklig gende terrein aan de Simon Smitweg in Leiderdorp zal bin nenkort worden begonnen met een nieuw onderkomen voor dubbelgehandicapte kinderen. Daarmee komt een einde aan de huisvesting van de kinderen in het pand "Buitenzorg" aan de Hoge Rijndijk 316 in Leiden, dat niet meer aan de eisen voldoet. De stichting Philadelphia Tehui zen. die het gebouw in Leiden in 1965 in gebruik heeft genomen, kreeg in 1978 goedkeuring van het ministerie van Volksgezond heid en Milieuhygiëne om nieuwbouw te plegen. Daaraan koppelde het ministerie wel de eis dat "Buitenzorg" zou samen werken met de nieuwe inrichting van Gemiva "Swetterhage" in Zoeterwoude voor geestelijk minder valide kinderen. Samenwerking Er is nu een samenwerkingsmodel ontwikkelt dat onder andere ge baseerd is op de opleiding, prak tijkbegeleiding, stafleden, selec tie en doorstroming van de be woners, therapeutische voorzie ningen, medische en paramedi sche voorzieningen, civiele en technische hulpverlening, in koop en bedrijfsvoering. De nieuwbouw, die tegen de 9 mil joen gulden gaat kosten, zal be staan uit een woon- en een alge meen gedeelte. In het woonge deelte is een leef en slaaponder- komen voor vijf groepjes van ne gen personen. In het algemene deel zullen onder andere de spel therapie, fysiotherapie, het oe- fenbad en de stafruimten komen. Verder komt er nog op het ge bouw een bovenverdieping met ruimten voor het personeel. ZONDAG Leiden - Werklozen Advies Centrum, Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. 'Scarabee - Pieterskerkchoorsteeg 24, xkwartet Frits Kaatee, vanaf negen uur. Altijd eerste zondag van de maand op treden kwartet Frits Kaatee. Clubhuis de Vroolijcke Arke - Pieters kerkchoorsteeg, voor kinderen van 4 t m 12 jaar een dagje naar het strand, maandag verzamelen om 12.30 uur by het schoolgebouwtje hoek Pioenstraat/ Herenstraat. Leids Volkshuis - maandag, sportmid dag in de Leicjse Hout, 10 uur. LEIDEN - Gijs de Vries, oud- voorzitter JOVD is benoemd tot lid van de gemeenteraad Leiden voor de VVD. Hij volgt hiermee raadslid Kees van Duijn op. Gijs de Vries is al op jeugdige leeftijd in de politiek gedo ken. Op twintigjarige leeftijd werd hij gekozen tot vice- voorzitter van het hoofdbe stuur van de JOVD om twee jaar later tot voorzitter te worden uitgeroepen. Daar voor was hij reeds secretaris van de afdeling Leiden en re dacteur van het verenigings blad de Driemaster. De Vries studeert rechten in Leiden. De JOVD had al geruime tijd kritiek op het VVD-raadslid Van Duijn. Een werkgroep van de JOVD verklaarde in december in het blad de Lei-' draad dat zij maar liever had den dat Van Duijn opstapte. Zij wezen erop dat Van Duijn bij de gemeenteraadsverga dering over de begroting op alle middagvergaderingen schitterde door afwezigheid en geen enkele voorstel tot bezuiniging deed. Van Duijn kon daarom - aldus de werk groep maar beter zijn plaats afstaan. Dat is nu dus gebeurd. MAANDAG Leiden - Werklozen Advies Centrum, Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. JAL - Caeciliastraat 67, van 19-22 uur, tel. 126052. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film The Insect Woman uit\1963, 20 en 22.15 uur. Clubhuis Klein Matilo - dinsdag om 9.30 uur vertrek naar Ouwehands Dieren- VOORSCHOTEN - Zijn vrouwen die bijvoorbeeld de cur sus Vrouwen Orienteren zich op de Samenleving (VOS) vrijwilligers en hoeven zij daarom niet te worden be taald? De gemeente Voorschoten vindt van wel, maar de VOS en andere Voorschotense vrouwengroepen vinden van niet. Het gevolg is dat de VOS en ook de Rooie Vrouwenwerkgroep "tijd voor school" (die probeerf conti- nurooster bij het onderwijs in te voeren) minder subsidie krijgen dan ze eigenlijk wilden. Ook de Vrouwen in de overgang (Vido) en het Vrouwencafé krijgen min der geld. Alleen de Voorschotense Vrouwenraad krijgt het volledi ge bedrag (2.050 gulden). Sinds het begin van dit jaar is de rijksregeling ter stimulering van emancipatiebeleid in werking getreden. Daarvoor gaf de ge meente geld aan de vrouwen groepen. Nu krijgt Voorschoten van het rijk vijftig cent per inwo ner (totaal 10.200 gulden) en mag dat zelf verdelen onder de vrou wengroepen. En juist de verde ling van Voorschoten brengt de gemoederen in de Voorschoten se vrouwenwereld flink in beroe ring, want samen hebben de vijf vrouwengroepen ruim 20.000 gulden subsidie gevraagd. En al leen de Voorschotense Vrouwen raad krijgt het volledige bedrag. Deze gaat daarmee twee cursus sen van elk tien ochtenden orga niseren. Per ochtend wordt er een gastspreekster uitgenodigd en dat kost honderd gulden. Daarentegen krijgt de VOS, die met eigen begeleidsters werkt, slechts vierhonderd gulden voor achttien bijeenkomsten. Een be drag van ruim 21 gulden per och tend. Een aanmerkelijk verschil LEIDEN - De NZH ziet in het do delijk ongeval vrijdag in Noord- wijk geen aanleiding extra maat regelen te nemen om herhaling te voorkomen. Zoals bekend ver ongelukte vrijdagavond laat een 19-jarige Katwijkse jongeman in de Noordwijkse Van de Mortel straat doordat hij van het dak van een bus viel. Na een bezoek aan een popconcert van Golden Earring in het Bol len bad in Noord wijk richtten de jongeren in de bus vernielingen aan. Ondermeer werden banken kapot gesneden, tl-buizen ge sloopt en op het dak geklommen. Die baldadigheden liepen voor de Katwijker fataal af De chauffeur heeft, doordat de ver lichting in de bus was vernield en ook omdat de bus vol zat niets van de klimpartij van de jeugd gemerkt. De chef van het vervoersdistrict Leiden van de NZH, de heer B. Leeuwen burgh, is evenals de Noordwijkse politie van mening dat het ongeluk en de vernielin gen van vrijdag een uitschieter is geweest. Leeuwenburgh "De laatste maanden ging het juist bijzonder goed en hadden we bij na geen klachten meer. Wel heb ben we in het voorjaar ernstige problemen gehad met de laatste busdienst Noordwijk-Den Haag, maar in samenwerking met dc politie in de regio is dat opgelost. De politie en ook onze mensen hobben in die periode de buslij nen, waar wij last van de jongelui hadden, intensief begeleid en daar is kennelijk een preventieve werking van uitgegaan want de moeilijkheden waren praktisch voorbij. Daarom komt een onge luk als dit wel bijzonder rauw op ons af', aldus Leeuwenburgh. Terugkomend op het tragische on geval in Noordwijk zegt de NZH- man geen aanleiding te zien om tot maatregelen over te gaan. "Ik zie trouwens ook geen mogelijk heden om een herhaling van een dergelijk ongeluk te voorkomen. Moeten we soms de noodluiken dichtlassen? Als we dat zouden doen komen we in conflict met de veiligheidsvoorschriften. De ze noodluiken zijn uiteindelijk voor de veiligheid van de passa giers in de bussen aangebracht, tenslotte is Nederland een water rijk land". Een bijdrage in de bestrijding van het vandalisme, dat volgens Leeuwenburgh in deze regio ge lukkig nogal meevalt, is het aan brengen van mobilofoons in de bussen. In Leiden is dc centrale inmiddels gereed gekomen en volgende maand zijn de bussen aan de beurt. Rond het begin van de herfst hoopt dc NZH deze operatie rond te hebben. De chauffeurs hebben dan de mo gelijkheid, als er wataan dc hand is, onmiddellijk de centrale in Leiden te waarschuwen en op die manier kan de politie, waar de busonderneming bijzonder over te spreken is, snel reageren. Op die manier hoopt de NZH een bijdrage te leveren om de over last voor passagiers en personeel terug te dringen. dus, terwijl de provinciale cultu rele raad voor een ochtend een vergoeding van zestig gulden ad viseert en dat betalen de meeste gemeenten ook. Voorschoten vindt deze verdeling echter heel logisch. Het aantrek ken van een deskundige van bui ten is altijd duurder, zo meent een gemeenteambtenaar. Hij zegt er echter wel gelijk bij dat ook de VOS-begeleidsters over een zekere deskundigheid be schikken, maar dat zijn vrijwilli gers en die hoeven dan ook niet als geschoolde krachten te wor den betaald. Met die stelling zijn de van de VOS en van de werkgroep "tijd voor school" het niet eens. Hanny van Dijk van "tijd voor school: "Het is jammer dat er niet meer geld is. Eigenlijk zou Voorschoten zelf het verschil bij moeten betalen. Maar ze zijn hier zo ontzettend bang dat ze hun handen branden, ze vinden het allemaal maar bedreigend. Alles moet in het redelijke blijven. Vooral de progressieve vrouwen merken dat". De werkgroep krijgt van de 3250 gulden subsi die, die ze hadden gevraagd, maar 1750 gulden. Thea Albering van het Vrouwenca fé gaat zelfs nog iets verder in haar kritiek. "Het is duidelijk dat de Voorschotense Vrouwenraad is voorgetrokken. Het is slecht dat zij een volledige subsidie krijgen", vindt zij. Het Vrouwen café krijgt geen 250 gulden voor de aanschaf van boeken. Die moeten ze maar in de bibliotheek lenen. "Maar het gebeurt heel zelden dat zo'n boek er is", ver telt Thea Albering. Als er geen sprake was van idealis me zou de VOS-cursus allang niet meer bestaan, denkt een van de organisatrices Meulink. "Het werk komt neer op twee vrou wen. We zitten iedere keer krap omdat we niet betaald worden. In andere gemeenten is dat beta len geen enkel probleem. Voor schoten zegt dat ze het geld niet hebben dat vind ik gek", vertelt zij. Bijzonder kwaad is zij over het feit dat de Voorschotense Vrouwenraad honderd gulden krijgt per ochtend en zy ruim 21 gulden. De voorzitster van de Voorscho tense Vrouwenraad, mevrouw Dekker, liet zich in een telefo nisch gesprek nogal laatdun kend uit over de andere vrou wengroepen. Maar om on verklaarbare redenen besloot zij aan het eind van het gesprek dat haar woorden niet in de krant mochten komen. HENNY VAN EGMOND LEIDEN - Een 76-jarige Leidenaar is gisteravond met zijn auto in de Waardgracht gedoken. Met hulp van omstanders kon de man, die geen letsel had opgelopen op het droge worden gelrokken. De au to is er later door de brandweer weer uitgevist. De man die zijn auto aan de Waard gracht had geparkeerd wilde achteruit richting Groenesteeg wegrijden. In plaats van te rem men voor het water van de Waardgracht trapte h(j op het gaspedaal. Vertegenwoordigers van beide plek naast het zwembad. LEIDERDORP - Groot is het enthousiasme van de Leider- dorpse zwem- en polovereni ging "De Kleine Does" (DKD) en de plaatselijke red dingsbrigade over het eigen clubgebouwtje dat zij bin nenkort ter beschikking zul len krijgen. De gemeente heeft het mobiele lokaal dat tot voor kort nog in gebruik was van de muziekschool overgedaan aan beide vereni gingen. Wel moeten zij de komende tijd zelf nog keihard aan de slag om het neer te zetten bij het zwembad. Maar dat deert de leden niet, het eigen lokaaltje gaat voor alles. De nood was hoog, immers: "Je kunt moeilijk met jjijn allen in de machinekamer of het EHBO- hokje van het zwembad kof fie gaan drinken en napra ten." "Na vele jaren kunnen we nu eindelijk over een eigen ge bouwtje beschikken", aldus een gelukkige voorzitter Pfund van de DKD, die tot voor kort nog met zijn vereni ging door Leiderdorp zwierf om bijeenkomsten te hou den. Zo werden onder andere de avonden doorgebracht in het Zijlkwartier en de Schep- pingskerk. De Leiderdorpse reddingsbri gade zat met datzelfde pro bleem. Voor deze vereniging was in de negen bestaansja ren ook geen eigen onderko men mogelijk. Totdat ook zij hun oog hadden laten vallen op het mobiele gebouwtje bij de muziekschool. Volgens voorzitter Gijzenij werd hun al eerder gedane aanvraag om het gebouwtje te mogen opknappen voor eigen ge bruik afgewezen. "De ge meente wilde er niet aan be ginnen omdat alles te verrot zou zijn. De kosten om het ding te verplaatsen en op- verenigingen voor het eigen clubgebouw, dat verplaatst wordt naar een In Leiderdorp i water, elektriciteit en gas zouden te hoog zijn. Nou, toen was voor ons de kous af." Positief Een uitnodiging gestuurd aan onder andere wethouder Gehner om eens bij de zwem en polovereniging te komen kijken resulteerde uiteinde lijk in een positief advies om het gebouwtje alsnog over te doen. Het is volgens Pfund echter niet alleen het bezoek ge weest dat de doorslag heeft gegeven. "De gemeente dacht zelf dat de kosten en het opnieuw aansluiten zo'n vijftigduizend gulden zouden bedragen. Het gebouwtje moet bij het zwembad komen te staan. Wij hebben nu zelf uitgerekend dat door grote zelfwerkzaamheid de ge meente maar vijfduizend gul den kwijt is. Dat scheelt na tuurlijk nogal wat. We heb ben de handen ineen gesla gen met de Leiderdorpse Reddingsbrigade en gaan nu beiden aan de slag. Samen kun je veel meer doen en goedkoper." "We beginnen samen met het graven. Maar ook in de toe komst kunnen we kosten sparen door allebei één sten cilmachine te gebruiken. We hebben altijd al zo graag een eigen hokje gewild, voor onze activiteiten. Het gezellig kaarten, bingo of sjoelen is duidelijk een vorm van le denbinding. We hebben nu 180 leden waarvan het groot ste deel uit kinderen bestaat. Dan is het natuurlijk leuk om ook voor die kinderen iets te kunnen doen", aldus Pfund. Evenals Pfund ziet Gijzenij uit naar het moment waarop het gebouw in gebruik kan wor den genomen. "We hebben zelfs in de winter eens de kantine van Velocitas ge bruikt. Maar voor examens kun je daar je natte kandi- daatjes toch niet neerzetten. Dat gebouw in de Bloemerd is duidelijk berekend voor gebruik in de zomer. De toi letten waren zelfs bevroren. We kunnen natuurlijk wel in het dorpshuis of in het Zijl- kwartier maar dat ligt te ver van het zwembad af. Ik heb als hoofdinstructeur boven dien de verantwoordelijk heid in het zwembad zelf. Je kunt moeilijk op twee ver schillende plaatsen tegelijk zijn." "In de toekomst gaan we het nieuwe gebouwtje drie avonden per week gebrui ken. Dan hoef ik mijn eigen huiskamer niet meer te ver anderen in een instructielo kaal. Want ik geef aan acht leerlingen de opleiding tot jeugdzweminstructeur. Vol gend jaar kunnen we begin nen aan de opleiding voor ge woon instructeur. Met de nieuwe mogelijkheden voor theorielessen denk ik dat we eveneens kunnen beginnen aan het varend reddn. Touwsplitsen en motorken nis zijn dan theoriezaken die we in ons clubgebouw kun nen doornemen", aldus voor zitter Gijzenij. ROEL ZAADNOORDIJK video De Film van Ome Willem. Voorschoten - Het Wedde, zwemvier- daagse om 17.30-20 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za, J. Rus, Middelstegracht 131. tel. 132500; zo, H. de Jong, Hooigracht 61, tel. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwyk, de Waard: za, A. van Luijk, Wasstraat 2a, tel. 122522; zo, J. de Bruijne, Kernstraat 11. tel. 141225. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za, H. Engel, de Meij van Streef kerkstraat 53, tel. 121334; zo, B. Roos, Zocherstraat 1, tel. 766123. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Zwijnenburg, Verhage: Y. Groeneveld, Brikkenwal 19, tel. 133834, spreekuur van 11-11.30 uur in Gezondheidscen trum Merenwijk, Rosmolen 2. Leiderdorp - za. J. van de Beek, Baljuw straat 5. tel. 894539, spreekuur van 12.30 tot 13 uur, Hoofdstraat 8, Leiderdorp, tel. 894539; zo, F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139, spreekuur van 12.30 tot 13 uur, Gezondheidscentrum, Floryn 10, Leiderdorp, tel. 891000. Oegstgeest - D. Held, Marelaan 36, tel. 152255. Voorschoten - B.R. v. Beusekom, J.W. Frisolaan 1, tel. 2520; A.J. Tromp, Leid- seweg 328, tel. 071-762159. Wassenaar - Noord, E.J.J. Op 't Land, Middelweg 21, tel. 13056; Zuid, H.S. Boogaart, St. van 's Gravensandeweg 1, tel. 11847. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 7 aug tot 14 aug door: apotheek v. Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000; Apotheek Beker, Lijtweg 4, DIERENARTSEN Leiden - Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: F. Muurling, Plantsoen 23, tel. 125057. B.H. Broer, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Oegstgeest - IJ. Krol, Pres. Kennedy- laan 260, tel. 153266. Voorschoten - C.P. van Oostrom, Veur- seweg 36, tel. 01717-2317. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden varrde Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. WADDINXVEEN - De heer H. Glasbeek van de Plasweg 37 in Waddinxveen, directeur van de gelijknamige apparaten- en ma chinefabriek aan de Noordkade, heeft gistermorgen de eremedail le in goud, verbonden aan de or de van Oranje Nassau, ontvan gen. De onderscheiding werd uitgereikt door burgemeester Smallenbroek. Glasbeek werkt vijftig jaar in het bedrijf, dat ongeveer veertig werknemers telt. Aan de organi satie van de ponyconcoursen in Waddinxveen werkt Glasbeek al zo'n 15 jaar mee. lEIDSCH a. dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor, LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen- tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezor- ging na 19.30 uur); dag v 16.00-18.00 u Abonnementsgelden bij Witte Singel 1, 2311 BG vooruitbetaling te vol- LEIDEN doen Postbus 54, 2300 AB Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damlate Holding BV t Haarlem. Kwartaalabonnement I 53,45 per post f 75,80 Jaarabonnement f 202,30 per post f 291,70 Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmans Ad|unct-hoofdredacteur: R.D. Psauw Alg. redactiechef. A. van Leeuwen. Plv Alg. redactiechef: J.P.M. van der Meer (re gio) W. Wirtz (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en tele- visie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cai ro, Rome, Madrid, Stock holm en Djakarta. Redactie stad en randgemeenten Tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 •H. v. Egmond tel. 071-172766 Ch. Lennartz tel. 071-133202

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2