De toegepaste kunst van Sem Presser ÖEZSB Reizende reporter paarde koopmanschap aan journalistiek inzicht ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1981 PAGINA 23 Kort geleden nam hij afscheid als voorzit ter van de Neder landse Vereniging van Fotojournalis ten. maar dat bete kent niet dat de 63- jarige Sem Presser op zijn lauweren gaat rusten. Daar voor heeft hij een te boeiend en arbeid zaam leven achter de rug. Als reizende reporter doorkruis te hij in de afgelo pen vijfenveertig ja ren alle wereldde len totaan de Zuidpool toe en legde er met zijn ca mera van alles en nog wat vast. Soms temidden van bruut oorlogsgeweld, dan weer in de idylli sche rust van een natuurgebied. Hij maakte persfoto's van allure, die over de gehele wereld werden gepubli ceerd. Maar er wa ren ook gewoon nuttige plaatjes bij. Want als fotografie dan toch kunst moet zijn, dan toch voornamelijk toege paste kunst, vindt Sem. Hij beschouwt het als zijn persoonlijke verdienste dat hij altijd een gezond koopmanschap heeft kunnen paren aan zijn journalis tieke inzichten. Een prent van Presser moest zijn prijs op brengen. daar viel niet over te praten. Zo kon het vorig jaar nog gebeuren dat een groot ge zinsblad moest af zien van een kleu renfoto van de in huldiging van ko ningin Juliana waarover Presser als enige fotograaf ter wereld beschikt omdat hü dom weg te duur was. "Zelfs in mijn erg ste armoede heb ik altijd mijn poot stijf gehoudenzegt hij achteraf. "Dat heeft twee voordelen. Als het lukt, kun je weer een tijdje vooruit. En ten tweede bouw je een naam op". Dat laatste is dan ook ruimschoots gelukt. Mede omdat Pres ser de kunst ver stond om de juiste afzetkanalen te vin den, kreeg zijn werk bekendheid tot ver over de landsgrenzen. Naast een groot aantal artikelen en boekwerkjes kan hij vandaag de dag terugkijken op een grof geschatte pro- duktie van zo'n 80.000 geplaatste fo to's in alle mogelij ke kranten, tijd schriften, boeken en encyclopedieën over de gehele we reld. Hij beschikt over een archief met ruim 300.000 negatieven waarop nog dagelijks een beroep wordt ge daan en dat hem dientengevolge in staat stelt om sa men met zijn vrouw te blijven reizen. En te fotograferen. Want zonder came ra op pad, dat geeft zo'n naakt gevoel, zegt hij. De capitulatie in hofrl De Wereld in Wageinngen. Op de rug gezien i met leren jas) de Duitse generaal Blaskowit:. rechts prins Bemhard De foto werd gemaakt door een gat in de muur, staand op een laddertje. Enkele van de ruim 300.000 foto's die Presser in de afgelopen vijfenveertig jaren maakte. Van links modeshow in Cannes (1951). vielerwedstnjd in de Amsterdamse Jordaan (1950), Sem Presser was nog maar een broekje toen hij het handjevol vooroorlogse fotopersbureaus al be stookte met sollicitatie brieven, waarin hij mee deelde zo'n nette jongen te zijn. Na een mislukte loopbaan als bediende in een kledingmagazijn was duidelijk dat iets anders hem beroerde: hij moest en zou persfotograaf wor den. Hetgeen uiteindelijk lukte, al moest hij wel on deraan de ladder begin nen. Dus doka's dweilen en bakken schoonmaken. Door Willem Schrama Maar zijn neus voor nieuws werd al gauw gehonoreerd met eervoller klusjes. Met een krakkemikkig platencameraatje maakte hij in 1935 zijn eerste persfoto een rij wachtende werklozen, gezien vanuit een tamelijk bijzondere optiek - en haalde daarmee met een een landelijk ochtendblad. Na ook nog wat journalistieke er varing te hebben opgedaan bij een sportkrant, achtte hij twee jaar later de tijd gekomen om voor zichzelf te beginnen. Aap Heel voornaam noemde hij zichzelf het Algemeen Nederlands Foto persbureau, gevestigd op de zol derverdieping van zijn ouderlij ke woning in Amsterdam. En nog wel telefonisch bereikbaar via de dierenwinkel beneden. Al gaf dat wel wat problemen, om dat een antisemitische -aap hem daar het leven zuur maakte. Belde er eindelijk een opdrachtge ver, dan begon het beest een hels kabaal te maken en joeg daarmee tegelijkertijd het hele assorti ment parkieten, kanaries en pa pagaaien op hol. Temidden van al dit tumult hield de jonge Pres ser zijn nieuw verworven status staande door te mompelen: "ik verbind u even door", waarna hij wachtte tot het stil was gewor den. Zo kwam Sem aan zijn eerste op dracht: een muggenplaag op het IJsselmeer. De schipper, die hem in gezelschap van een bio loog een dag lang had rondgeva ren, kon hij moeilijk een fooi weigeren. En zodoende moest hij de terugreis Enkhuizen—Am sterdam liftend aanvaarden. Maar de eerste inkomsten van het Algemeen Nederlands Foto persbureau waren binnen: er werden vijf foto's geplaatst tegen het tarief van een rijksdaalder per stuk. En nog niet zo lang ge leden was zo'n riks een weekloon. Het koningshuis legde hem in die jaren ook geen windeieren. Zo was er bijvoorbeeld het jaarlijkse bezoek aan het paleis op de Dam, waar de fotograaf Presser bij ge brek aan naam nog niet werd toe gelaten. Dus moest hij het heb ben van de momenten waarop de familie zich per koets over het wegdek begaf. Vijf passen naar voren...klik...en nog geen drie uur later lagen de in allerijl ge drukte prentbriefkaarten a rai- son van een dubbeltje in tal van Amsterdamse sigarenwinkels te koop. Voordat er ook nog maar één blad of krant van de persen was gerold. Series Sem had ook al gauw in de gaten dat het leveren van een fotoserie aanmerkelijk interessanter was dan het stukswerk. Een grote in ternationale schaak-achtkamp in Krasnapolski bracht hem in 1938 dan ook op het idee om de deel nemers in hun spaarzame vrije uren te fotograferen. Alleen de Cubaan Capablanca weigerde zijn medewerking, niet in het minst vanwege het feit dat hij van deze trip naar Europa met een zijn huwelijksreis had ge maakt. De oplossing van dit pro bleem was even geniaal als sim pel. Sem fietste naar het Amstel Hotel, zette voor de kamerdeur van Capablanca een paar da messchoenen neer, zette zijn ei gen schoènen ernaast en de serie was compleet. Hij had zijn prijs voor deze acht fo to's al bepaald. Tachtig gulden, een fortuin in die tijd. Geen krant die dat bedrag op tafel wil de leggen. Dus probeerde hij het bij uitgeverij De Spaarnestad, waar na veel gepingel een ak koord werd bereikt bij het be drag van 77,50 gulden. Het was slikken of stikken. "Dan boek ik tachtig gulden en leg ik zelf die rijksdaalder er wel bij", zei Sem moedig. "En u hoeft overigens niet contant te betalen", zo liet hij er parmantig op volgen, zon der een stuiver op zak. Het was de eerste en de laatste keer dat hij een concessie deed. In de eerste meidagen van 1940 maakte Presser een foto van de Sem Presser: "Ik verbind u even door (foto Dirk Ketting) toenmalige opperbevelhebber der Nederlandse strijdkrachten, generaal Winkelman, in gezel schap van prins Bernhard. De turbulente dagen die daarop volgden, deden de prent zelfs in het Amerikaanse blad Life be landen. Maar bij dat succesje bleef het voorlopig. Kon hij zich in het eerste oorlogsjaar nog vrij elijk op straat vertonen, allengs werd het voor een joodse persfo tograaf moeilijker om aan de bak te komen. Wim Knol Een jaar na de Duitse invasie be gint dan ook de geschiedenis van Wim Knol, de schuilnaam van de ondergedoken Presser, die zich ten behoeve van zijn vele joodse vrienden ontwikkelt tot een ex pert in het vervalsen van per soonsbewijzen. Hij bedacht een procédé waarbij de oorspronke lijke pasfoto in zijn geheel aan het vastgeplakte zegel bleef ge hecht, om elke beschadiging te voorkomen. Met behulp van rood bloedloogzout verwijderde hij de afbeelding, waarna hij met een penseeltje een nieuwe gevoe lige laag opbracht. In de donkere kamer projecteerde hij daarop het nieuwe negatief, waarna een heidens karwei be gon. Met hetzelfde penseeltje moest de nieuwe pasfoto vervol gens millimeter voor millimeter worden ontwikkeld, gefixeerd en zelfs gespoeld. Het procédc- Presser werkte voortreffelijk- ...totdat de Duitsers er op de een of andere manier lucht van kre gen en de nummers van per soonsbewijzen begonnen te codi ficeren. Amsterdam werd hem langzamer hand te heet onder de voeten. Hij vertrok naar Arnhem waar hij - gefinancierd door het verzet - doorging met het vervalsen van pb's. En dat niet alleen. Onderge doken in een buurthuis zag hij ook nog kans om drie illegale boekwerkjes het licht te doen zien: twee kinderboeken en een chronologisch feitenrelaas van de Tweede Wereldoorlog in Ne derland onder de titel "Het ge beurde hier". Dit boek werd uit gegeven door de huidige Amster damse wethouder Wim Polak en verscheen in de hongerwinter van 1944. Via illegale kanalen vond het zijn weg naar het pu bliek in een oplaag van maar liefst tweehonderdduizend ex emplaren. Ook zijn vrouw Joke, die hij na de oorlog ontmoette, bleek bij nadere kennismaking in het bezit van dat boek te zijn. Capitulatie Naarmate de oorlogsjaren verstre ken, werd Presser steeds bruta ler. "Mijn systeem van onderdui ken was gewoon doen", mijmert hij achteraf. "Als je maar niet schichtig deed of met koffers sjouwde, dan was er niets aan de hand. Ik had uitstekende valse papieren en ben niettemin drie keer met mijn camera gearres teerd. maar ik wist me er altijd uit te lullen". Weigerde hij van meet af aan al een Davidster te dragen, in 1944 waagde hij zich zelfs in het hol van de leeuw door de geallieerde luchtlandingen te fotograferen Maar de grootste beloning voor zijn onvoorzichtige oorlogsca priolen volgde op 5 mei 1945, toen hij in de buurt van Wagenin- gen een Duitse generaal in een auto met een witte vlag zag rij den. Het bleek generaal Blasko- witz te zijn. die later op de dag in hotel 'De Wereld' de capitulatie zou ondertekenen ten overstaan van de Canadese generaal Foul- kes en prins Bernhard. Presser werd door MP's weggejaagd, maar staande op een laddertje wist hij het gebeuren door een granaatinslag te vereeuwigen. Hij had de capitulatie niet alleen beleefd, maar ook als eerste gefo tografeerd. Waarna voor Sem een zeer drukke periode begon. Als oorlogsfoto graaf in dienst van de geallieer den reisde hij in een speciaal uni form van hot naar her. zich over al toegang verschaffend met een pasje dat door generaal Eisenho wer persoonlijk was onderte kend. Zo begeleidde hij ook prin ses Juliana en prins Bernhard op een dankreis naar Kopenhagen, Stockholm en Oslo, waar hij de pech had om tgdens een diepe buiging in het aanzien van de Noorse koning van knie tot kruis uit zijn broek te scheuren. Bij ge brek aan een reserve-uniform moest het zaakje met veilgheids- spclden bij elkaar worden ge houden. al kon hij in die sjieke entourage uiteraard geen stap meer verzetten. Rellen Het zou niet lang meer duren of Sem liet het krappe Nederland voor wat het was. Nadat hij in de oorlog zijn beide ouders had ver loren restte hem nog een gevoel van: mij kan in dit leven niets meer gebeuren. In 1951 propte hij zijn huisraad in een oude Ke ver cn reed met zijn vrouw naar Zuid-Frankrijk. Ze trokken zich terug van de materiële geneug ten en leefden er van 25 gulden per weck, maar al gauw hingen de opdrachtgevers alweer aan de telefoon. En toen begon het reizen pas goed. Vanuit het dorpje Roquebrunc bij Monte Carlo trok hg de we reld in Noord- en Zuid-Amenka, het Verre Oosten. Australië, de Sovjet-Unie. het Caraibisch ge bied. enzovoort. In Alaska zag hij zelfs kans om van de Amerikaan se luchtmacht een gratis lift naar de Zuidpool los te troggelen. Daar maakte hij sublieme foto's van een lugubere mannenwe reld: een drinkebroer met naast hem aan de bar een opblaasbare vrouwenpop en plastic bloe metjes voor het raam. Sex bij veertig graden onder nul. Ook toen hij in 1965 weer in Neder land terugkeerde, bleef het rei zen hem trekken. Zo was hij in februari van het vorig jaar nog maar luttele uren teruggekeerd van een reis door Midden-Ameri ka, toen de rellen in de Vondel- gtraot voor zijn deur plaatsgre pen. Het nieuws op de stoep, als het ware. Maar Prewar was ar ditmaal niet zo door gechar meerd. Aanvankelijk werd hg aangezien voor een soort spion. "Maar toen ze mijn naambordje op de deur zagen, werd vastge steld dat Presser betrouwbaar was. Heel angstig was het. Ze konden vanaf de barricades zo op mijn balkon stappen. Ik heb drie nachten achter de deur ge slapen. maar ik was kennelgk zo moe dat ik van de ontruiming niets heb gehoord Joke moest me wakker maken". Reisje Krakersrellen, ze maken deel uit van een tgd die Sem Presser niet meer zo goed begrijpt. Ze deden hem even denken aan twintig jaar geleden, toen hg nogal plot seling en niets vermoedend in de Tunesische havenstad Bizerta" door grote gewelddadigheden werd overmand. Vijf jaar na de onafhankelijkheid van Tunesië weigerde Frankrijk daar nog al tijd zgn vlootbasis prijs te geven, wat aanleiding gaf tot felle be schietingen over en weer. Sem maakte er unieke foto's, maar kon ze aan de straatstenen niet kwijt omdat hij op bet vliegveld werd vastgehouden vanwege de aanwezigheid van een wekker in zijn koffer. Men vermoedde een bom of iets van dien aard. Achteraf betreurde hg dat alle maal niet. Geweld schrikt hem af rn dal is ook dr rrdrn dal hg zich de laatste decennia tot wat min der boosaardige zaken voelt aan getrokken. Daarom heeft hij ook maar weer een reuye geboekt. Ditmaal wordt het een paar maandjes Sicilië, want daar was hg nog niet aan toegekomen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23